Pieter Vermeulenschool viert in april honderdjarig bestaan DE OUDJES DOEN HET NOC BEST! - bender DE VILDER UIL School ouder dan IJmuiden miniaturen r a. VERKOOPSTER b. 2e ASSISTENTE c. JONGEMAN HEEMSKERKSE KRUISVERENIGINGEN OP ZOEK NAAR NIEUWE LEDEN IETS VAN U BIJ? DR. VERVAART Automobielbedrijf VELSERBEEK N.V. 'X J WOENSDAG 18 JANUARI 196 7 Op de hei Stichters Wm 1Ö67 DE OUDE SCHOOL OP.DE HEIDE. 1076 Touwpluizerij Zand als vloer Nieuwe school V. HERENEN JONGENSKLEDINGN.V. ELE0TRISGH KOKEN Voorlichting en installatie TON VAN IJZENDOORN JAAGT OP FOSSIELEN WASAUTOMATEN STOFZUIGERS DE VILDER OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Kennemer Kruimels In de week na de paasvakantie gaat de Pieter Vermeulenschool aan de Gerard Doustraat te IJmuiden ge durende enkele dagen het' honderd jarig bestaan vieren. Er zijn enige commissies benoemd, die thans het feest voorbereiden. Er verschijnt een gedenkboekje en er wordt een filmpje gemaakt. Natuurlijk zullen de kin deren in de feestvreugde delen en onder meer tijdens een receptie zullen vele oud-leerlingen elkaar ontmoeten. De merkwaardige historie van deze school rechtvaardigt alleszins dat er grote aandacht aan het jubileum wordt besteed. De school is namelijk al gesticht toen IJmuiden nog niet bestond. Er zijn kleurrijke verhalen te vertellen over de eerste bestaans jaren van deze school. Op 8 maart 1865 begon men aan de zee kant met het graven van het Noordzee kanaal, dat Amsterdam een kortere ver binding met de zee zou geven. De polder jongens kwamen onder meer uit Bra bant en uit de pas drooggelegde Haar lemmermeer naar de duinen om met spade en kruiwagen op primitieve wijze net kanaal te graven. Even primitief als hun werken was hun leven. De vrijgezellen werden op de heide, ergens waar nu IJmuiden is gegroeid, ge huisvest in houten keten onder de hoede van een keetbaas en een keetvrouw, die weldra tot de „welgestulden" behoorden, omdat de polderjongens gretige afnemers waren van hun jenever. De getrouwde mannen groeven een kuil in het zand en bouwden van aange spoeld wrakhout zo iets als een huis. Een hol in de grond voldeed ook. Er is niet zoveel fantasie voor nodig om zich een voorstelling te kunnen ma ken van deze primitieve gemeenschap. Enkele vooraanstaande Amsterdammers uit de rederskringen, die belang hadden bij de totstandkoming van het Noordzee kanaal, wilden een gebaar maken tegen over de mensen die zich hier ondanks vele ontberingen in stand hielden. Er werd een school gesticht voor de kinderen door een drietal Amsterdamse autoriteiten. Dat waren doctor Abraiiam Zo moet het aanzien zijn geweest van de honderd jaar geleden bij het graven van het Noordzeekanaal ten behoeve van de heidebevolking ge stichte school, die vermoedelijk heeft gestaan op de plaats waar nu het raadhuis van IJmuiden prijkt. W - zaam de kapitale som van f 8.000 bijeen voor een nieuwe school, die tot stand kwam aan de toenmalige Stationsweg, waar nu de De Noostraat is. Zeven lokalen en een gymnastieklokaal omvatte de nieuwe school, die bij de ope- ning de naam Pieter Vermeulenschool kreeg naar het inmiddels gepensioneerde schoolhoofd, die in het oude IJmuiden was gebouwd. Als de kinderen naar huis I een rol van niet te onderschatten beteke- gingen werd het zand een beetje aange- nis heeft gespeeld. harkt voor de volgende dag. Deze school Hij werd opgevolgd door de heer moet hebben gestaan op de plaats, waar A. Taanman, die tot 1927 bleef. De gelijk- nu het nieuwe raadhuis van IJmuiden stelling van het openbare en het bijzon- prijlct. dere onderwijs in 1920 verlichtte aan- De school was opgezet als een tijdelijke merkelijk de permanente financiële voorziening, want men verwachtte dat de zorgen van het schoolbestuur, mensen na het graven van het Noordzee- Tot de tweede wereldoorlog ontwikicel- kanaal wel weer weg zouden trekken. Kr I de de school zich voorspoedig, sinds 1927 vestigden zich integendeel echter steeds onder leiding van het hoofd B. Schipper, meer mensen op de hei. T Het eerste hoofd van de school heette CfWOBSt Abraham Meijer. Hij hield het er een jaar uit maar vluchtte toen naar be- jn (je oorlog zijn in de gemeente Velsen schaaf der oorden. tien scholen verwoest en eenendertig be- Toen kwam Pieter Vermeulen als hoofd schadigd. Op 16 januari 1945 moest de en hij bleef het tot 1913, dus vijfenveer- pieter Vermeulenschool worden afge- tig jaar. En wat deze man onder de moei- broken. De heer F. P. Vermeulen, zoon lijkste omstandigheden heeft gepresteerd van pieter en wethouder in de gemeente verdient de grootste hulde. Zijn huis werd Velsen, redde de eerste steen van deze het middelpunt van de gemeenschap. Vele school die officieel was gelegd. Deze eer schoolkinderen waren geestelijk onvol- ste steen is ingemetseld in de na de oor waardig en ondervoed. Pieter Vermeulen i0g in 1949 gebouwde noodschool trok zich niet veel aan van alle onder- aarL de Gerard Doustraat, die inmiddels wijsmethoden. Hij gaf les op zijn eigen wijze en paste zich aan bij de bevolking. Hij hielp niet alleen de kinderen, maar ook de ouders. een meer permanent karakter heeft ge kregen. Sinds 1953 is de heer M. de Kool als hoofd aan de school verbonden en hij is I een van de stimulerende krachten, die er Bedeling voor zullen zorgen dat na de paasvakantie het honderdjarig bestaan van de school De zeer vermogende Willem Hovy was die ouder is dan IJmuiden op passende zijn financiële ruggesteun, want de ouders wijze zal worden gevierd^ konden nauwelijks of niet de tien centen Daarbij zal grote aandacht worden be- schoolgeld per week opbrengen. Veel steed aan de illustere historie van oe geldelijke steun ontving de onderwijzer school, die zo nauw samenhangt met het ook van de families Boreel van Hoge- I ontstaan van IJmuiden. landen en Van Tuyll van Serooskerken van de riante buitenplaatsen Velserbeek en Waterland. Zij verstrekten meel, kle ren en dergelijke goederen, die werden opgeslagen in een kamer van de hoofd onderwijzer Vermeulen, van waaruit de „bedeling" plaats vond. Niet alle begun stigden waren even eerlijk en later werd er een bonnensysteem ingevoerd via het welk de beschikbare goederen werden ge distribueerd. ADVERTENTIE Pieter Vermeulen, de grote pionier van IJmuiden. Capadose_mr. J. de Neufville, de Amster damse gemeentesecretaris en de uit Beverwijk afkomstige Willem Hovy, een welgestelde bierbrouwer, die ook in Beverwijk een school heeft gesticht. Op 22 maart 1867 vond de officiële ope ning van de school plaats. Het was een houten barak met twee lokalen en aan de voorzijde een onderwijzerswoning, eveneens van hout. In één lokaal moesten ruim tachtig kin deren zitten op twaalf lange banken; met z'n zevenen op één bank dus. Een vloer lag er niet in de loods, die op duinzand door meer werkgelegenheid te bieden stichtte men een touwpluizerij voor het breeuwen van schepen. Directeur werd Pieter .Vermeulen en het lag niet aan hem dat deze onderneming een groot fiasco is geworden. Ondertussen leerden de kinderen van meester Pieter Vermeulen naar gelang van hun individuele capaciteiten lezen, re- kenen, schrijven en vele andere zaken waarmee zij het leven aan zouden kun- nen. De kinderen die erg hun best deden mochten in een hoek van het schoollokaal even spelen met het speelgoed dat de school van welmenende burgers had ge kregen. Er is nauwelijks een vergelijk- bare stimulans te bedenken voor de kin- deren van deze tijd. Op 1 november 1876 is het Noordzee kanaal geopend. Velen trokken weg maar ook velen bleven en er vestigden zich an dere mensen. De school moest nu een per manent karakter krijgen en de Amster damse heren vonden dat er een plaatse lijk bestuur diende te komen om de zaker verder te regelen. Voorzitter werd het was van het begin af een christelijke school dominee Heldring, de predikant van de oude Engelmunduskerk in Velsen. De heer Hovy nam zitting in het bestuur en Pieter Vermeulen werd secretaris. In 1903 stond de oude school op in storten en de „schoolopziener" keurde de barak af. Het bestuur kreeg toen moei- Let op de Mobil-verkooppunten met het "Tank en Spaar"-afliche. Groeneweg 69 - IJmuiden Telefoon 0 2550 -7271 M@bil ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wij hebben plaats voor voor onze Herenmode-afdeling; 20 jaar. op ons kantoor; 16—17 jaar. ter opleiding; 15—16 jaar. Mondelinge of schrif telijke sollicitaties te richten aan BREESTRAAT17-19 - BEVERWIJK V Velserduinweg 173 - Tel. 4402 In mei 1956 werd in Nederland de Pionier Automobielen Club op gericht, waarvoor de leden in het bezit moesten zijn van auto s met als bouwjaar 1930 of vroeger. Ook dienden deze wagens nog in originele staat te verkeren. Bij de eerste bijeenkomst in Utrecht waren vijftien van dergelijke auto's present, maar inmiddels telt de P.A.C. ongeveer tweehonderd leden met ruim honderdtwintig wagens. Ook heeft men ondertussen het voorgeschreven bouwjaar tot minstens 1926 verlaagd, welk jaartal echter door een dertigtal auto's al ruimschoots wordt over schreden. Deze hebben hun respectieve fabrieken namelijk reeds voor 1920 verlaten, waarvan er dan nog zes zélfs uit de negentiende eeuw dateren. De P.A.C. is tevens bekend door het organiseren van de in teressante historische autoritten, waaronder de traditionele tocht van Utrecht naar Zandvoort. Tot een van de leden van het eerste uur behoort de heer G. W. F. Stouten- beek uit Beverwijk, die zich al voor de P.A.C. was opgericht de gelukkige eigenaar kon noemen van een Chevro let uit het jaar 1925, die hij in decem ber 1955 had gekocht. Aanleiding tot deze transactie was een advertentie in de „Autokampioen", waarmee een „old-timer" te koop werd gevraagd, hetgeen de heer Stoutenbeek op het idee bracht ook een dergelijk karretje aan zijn wagenpark toe te voegen. „Ik vond het nu eenmaal een leuk idee en heb toen de Chevrolet bij een boer in Noord-Holland op de kop ge tikt. Deze reed met de auto naar de markt en de kerk, tot in 1954 het verkeersreglement werd gewijzigd en auto's met slechts twee wielremmen, zoals deze Chevrolet, niet meer op de openbare weg mochten verschijnen. De wagen stond in de schuur gewoon te verroesten en te vergaan", aldus de heer Stoutenbeek. Met behulp van een monteur begon de nieuwe eigenaar het vehikel op te knappen, waarbij de spatborden door andere werden vervangen en de door gerotte deuren in hun originele staat werden teruggebracht. Voorts ver nieuwde hij de verbrande kleppen en werd de motor geheel gereviseerd. Eerste rit Op de tweede zondag in oktober 1956 behoorde de heer Stoutenbeek aldus de trotse deelnemers aan de eerste P.A.C.-rit van Utrecht naar Zand voort. In totaal heeft hij nu al elf van dergelijke ritten mee- en uitgereden, waarnaast hij eveneens tot de enthou siaste deelnemers van andere histori sche autoritten behoort. "V. Behalve deze Chevrolet uit 1925 be zit de Beverwijkse zakenman nog een open Citroën-type B-12-, uit hetzelfde jaar. Deze Franse wagen werd door kennissen uit Denemarken mee gebracht. Beide auto's hebben vier cy linders en wegen ongeveer 1090 kilo gram, waarbij de topsnelheid zich rond de 75 km. beweegt. Maar door het ont breken van schokbrekers en de slappe vering, houdt de heer Stoutenbeek het maar op 40 of 50 km. Tijdens de laat ste rit kreeg hij nog te kampen met een lekke carburator, maar ondanks deze pech wist de heer Stoutenbeek de rit toch tot een goed einde te bren gen. Ongeveer twintig percent van de deelnemers komt gewoonlijk uit het buitenland, zoals Engeland, Duitsland, België, Frankrijk en Denemarken, hoe wel ook een enkele Amerikaan soms aan de start verschijnt. Volgend jaar en ter gelegenheid van het feit, dat ze ventig jaar geleden de eerste rit Am sterdam-Parijs werd verreden, organi seert de P.A.C. hiervan een herhaling, waarschijnlijk in samenwerking met een zustervereniging uitFrankrijk Hoe- Het historisch autobezit van de heer Stoutenbeek, boven de Citroen en be neden de Chevrolet, beiden uit 1925. wel de Chevrolet van de heer Stouten beek thans in verband met een gedeel telijke verrotting van het houten inte rieur weer is gedemonteerd, zal de ei genaar met zijn wagen straks even min op het appel ontbreken, om de historische rit van 500 km naar hij hoopt met goed gevolg af te leggen. De Heemskerkse afdelingen van het Groene en het Wit-Gele Kruis hebben onlangs tot een gezamenlijke actie besloten voor het werven van nieuwe leden bij alleenstaanden en nog niet aangesloten gezinnen. De besturen wijzen daarom nog eens op de voordelen die de leden van deze kruisverenigingen geniete» zoals: Verpleging bij ziekte aan huis door een wijkverpleegster, gratis gebruik van de in het magazijn aanwezige verplegingsartikelen gratis gebruik van de -d#or een specialist geleide- consul tatiebureaus voor kleuters en zuigelin gen, inenting tegen gevaarlijke ziek ten, ontvangen van deskundige kraam hulp met verzorging van moeder en kind, gratis toegang op moeder en klcutercursussen, lessen voor zwanger- Fossielen zijn de al of niet ver steende overblijfselen van planten en dieren, die vele eeuwen geleden hebben geleefd. De kennis over deze organismen is echter buiten gewoon onvolledig, omdat de meeste levende wezens na hun dood vrijwel geheel vergaan. On der gunstige omstandigheden blij ven sommige delen evenwel in la gen gesteenten bewaard, zodat men soms ergens afdrukken van planten of dieren kan tegenkomen in gesteente, dat vroeger week moet zijn geweest. In enkele ge vallen betreft dit zelfs fossielen van diergroepen die in de loop der eeuwen geheel zijn uitgestorven en waarvan men dus geen levende verwanten meer kent. Dit alles weet de 19-jarige Ton van IJzendoorn uit Santpoort-zuid ons met veel enthousiasme te doceren, want reeds op bijzonder jeugdige leeftijd, ongeveer een dozijn jaren geleden, is zijn belangstelling naar het verzame len van fossielen uitgegaan, waarbij hij tevens de kennis trachtte te ver garen welke met deze vondsten ver band hielden. Thans heeft Ton van IJzendoorn, leerling van de Beverwijk- se kweekschool, bij hem thuis in de Schaepmanlaan een collectie opge bouwd. welke de vijftienhonderd exemplaren al ruimschoots overschrijd. De meeste van deze vondsten zijn af komstig uit het Carboon en Devoon, welke perioden respectievelijk 250 en 345 miljoen jaren geleden eindigden. ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER daqeli Fossielenjager De eerste vondst van deze fossielen jager bestond uit een schelp die hij ontdekte bij de oever van het Noord zeekanaal, die bij nadere beschouwing versteend en dus een fossiel moest zijn. Sindsdien heeft Ton van IJzen doorn zijn arbeidsterrein verlegd naar het heuvellandschap van Zuid-Lim burg, waar hij de meeste fossielen heeft gevonden. Gewapend met ha mers, beitels en verder enige vreemd soortige werktuigen begeeft hij zich Ton van IJzendoorn met enige door hem gevonden fossielen. tijdens elke vakantie naar deze pro vincie, om des avonds met een rugzak vol „schatten" naar zijn bivak terug te keren. Omdat zijn mo'eder van Engelse afkomst is, heeft hij ook dit land enige malen bezocht, om van hier uit eveneens nieuwe exemplaren aan zijn collectie toe te voegen. Aldus beschikt hij over een uitge breide verzameling versteend hout (van 3 tot 30 cm groot), afdrukken van varens en andere planten in ste nen, dekschilden en ledematen van trilobieten (een der alleroudste die ren) en zeeappels uit de krijtperio- de. Hiervan heeft Ton van IJzendoorn ongeveer een jaar geleden op de Be verwijkse kweekschool een expositie gehouden, welke met de grootste in teresse werd bekeken. Het staat voor hem dan ook als een paal boven water dat, wanneer hij eenmaal zijn onderwijzersakte heeft behaald, hij zich verder in de biologie zal gaan verdiepen. Fossielenjager schapsgymnastiek, geregeld huisbezoek door een wijkverpleegster aan kleuters, het bevorderen van uitzending van zwakke kleuters, enzovoort. Daarnaast belasten de kruisvereni gingen zich nog met de volgende, veel omvattende taken: preventieve ge zondheidszorg, waaronder ook wordt verstaan het tretfen van sociaal-hygië nische voorzieningen ter voorkoming vanv ziekten en het geven van voor lichting op het terrein van tuberculo sebestrijding, geestelijke volksgezond heid, reumatiekbestrijding, revalidatie, bejaardenzorg, kankerbestrijding, kraamzorg en bestrijding van besmet telijke ziekten. Het spreekt bijna vanzelf dat de kruisverenigingen zich slechts nuttig voor de volksgezondheid kunnen ma ken, wanneer zij over een zo groot mogelijk aantal leden kunnen beschik ken. Om dit te bereiken worden thans door Heemskerk huis aan huis folders en aanmeldingsformulieren verspreid, doormiddel waarvan men zich als lid kan aanhielden. Het contactadres voor deze ledenfractie is de heer H. M. van der Lei, Graaf van Aremberglaan 27, Heemskerk. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: kindermuts, kettinkje, slee, ring met vier sleutels, damesportemonnaie met inhoud, want, portemonnee met geld en twee foto's, étui met drie sleu tels, fietstas, bos sleutels, fietsenrek, bromf.plaatje iBSJ 324), linker hand schoen, handdoek en trommeltje brood, fototoestel, rechter herenhandschoen, paar herenhandschoenen, damespanta lon, wit kindersehoentje, kettinkje met hanger, huissleutel met ketting, ring met zeven sleutels, woordenboek, paar dameshandschoenen, matras, paar he renhandschoenen, schaatsbeschenner, autoped, twee sleuteltjes aan ring, kle ding verpakt in laken (zoals overhemd, pantalon en damesvesten en rokken), goudfazant, paar damesschoenen, drie- wielig kinderfietsje, groen plastic dik- taatcahier met ringmeehaniek, kinder handschoenen, paar kinderlaarzen. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dage1 verkrijgbaar op het hoofd bureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden af gegeven. Op verzoek van het organiserend co mité vermelden wij nog even het giro nummer waarop bijdragen kunnen worden gestort voor een afscheidsge schenk van dr. Vervaart, die met in gang van 1 februari het Antoniuszie- kenhuis in IJmuiden zal verlaten. Dit is giro 557100, ten name van de heer M. J. Koelemeiier te IJmuiden. ADVERTENTIE daqeliiks demonstratie Electrolux - II.E. - Excelsior e.a. MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 vanaf 63.50 Telefoon 4402 xyxxwooooorooonooooono WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE beyXJUUtJüOQÜQQOÜOOOCXXXXXXJLiUUOÜUOUQUOUUUOOCXCXJU^AXXJULA. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4888

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7