„De Rode Mieren" Bijzondere ruitverwerking avondkleding op Italiaanse bij de shows PANDA EN DE MEESTER*LOODGIETER |yP In IJmuiden geen staking „Belangrijke vracht komt niet naar de schippersbeurzen RECHTER TIE POLLE, PELLI EN PINGO RAMMETJE FOK 1 I T37 Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman Toiletbelasting Vier Britse kranten met de ondergang bedreigd Keesing neemt 2 uitgeverijen over DONDERDAG 19 JANUARI 196 7 11 door William Lederer en Eugene Burdick (Van een medewerkster) ROME. Hoewel Biki, Enzo, Vene- ziani en Lancetti met hun collecties een duidelijk succes behaalden, was het gisteren de grote dag van de Mila nese ontwerpster Mila Schoen. Het succes van deze ontwerpster is niet alleen te danken aan de goede snit van haar ontwerpen, maar evenzeer aan de stoffen, die zij op kunstige wijze met de modellen in overeen komst bracht. Ook bij haar het accent op de schouderpartij en dan vooral de mouwinzet. Dan was deze weer rond, dicht tegen de hals aanliggend, dan weer met schuin naar boven een variatie op de raglanmouw lopend. Knap was het gebruik van de zo genaamde vleermuismouw, die vanuit een klein rug- en voorpasje recht naar beneden liep. Batman y- .r Te veel onderhands A V !£Jé ,;y /WWW VAMMMMW 62) De eerste nacht van de tweede dag begon Coldstreams tong op te zwellen. De zon had haar uitgedroogd en hij had geen speeksel meer. Hij rustte uit door zich zo sterk en zó volledig te concentreren dat hij niet meer wist waar hij was. Hij voelde niets meer in zijn handpalmen en zijn armen. Alleen een prikkelend gevoel rond zijn enkels. Hij vroeg zich af of hij stervende was en of dit het begin was van de opstijgen de verdoving. De prikkeling kroop langzaam over zijn been naar zijn knie, en toen voelde hij een licht prikje in zijn zij. Hij keek omlaag, maar het was moeilijk zijn ogen op een bepaalde plek te richten. Zijn oogleden waren stijf en zijn gezichts zenuwen bijna verlamd door het voortdurend kijken in het zonlicht, maar eindelijk gelukte het hem toch te kijken. Coldstream bonkte met zijn hielen tegen de houten wand, zodat zijn vol le gewicht aan zijn handen kwam te hangen. Weer schoten de pijn en. de gloeiende straal snerpend door hem heen. Blindelings schopte hij zich door de pijn heen tot alle mie ren afgeschud waren. Hij wist dat ze hem niet zouden gaan bijten voor ze de slijmvliezen van zijn mond of neus bereikt hadden, of de open won den in zijn handen ontdekt hadden. De gehele middag bleef hij ze af schudden. De mannen keken naar hem. Elke paar uur vroeg de aanvoerder of hij iets te zeggen had. Als Coldstream probeerde uit te leggen dat hij niets te zeggen had gingen ze weer door met het poetsen en sorteren van de geweren. Tegen de schemering kwam de ge zegende regen weer en Coldstream wist dat hij minstens tot de helft van de volgende morgen van de mie ren bevrijd zou zijn. Na het invallen van de duisternis hoorde hij de mannen met elkaar praten. Vaak noemden ze namen. Coldstream probeerde ze te onthou den. Ook hoorde hij hoe de vier mannen hem prezen. Ze hadden.ver wacht dat de pijn, de zon, de mie ren en het bloedverlies hem snel zouden breken. Maar deze blanke, deze lange, slanke vijand van het volk, had te gen de dood gevochten met dezelfde dapperheid en wijsheid die Ramaya- na, de aapgod, getoond had. Telkens weer had hij de mieren afgeschud. En zijn taaie huid had weerstand geboden aan de z<5h. Goed, ze was wel verbrand en geblakerd, maar niet gebarsten. De blanke was zo verstandig geweest zijn spieren slap te houden De huid was niet kapot en de spieren waren niet verwron gen. De tweede avond vond de aan voerder dat hij raad nodig had uit Haidho. Hij zei dat hij de jeep zou nemen en de patrouille bij de Drie Pieken zou opzoeken. De patrouille had een legerradio en kon zich in verbinding stellen met het hoofd kwartier. Hij zou zo spoedig moge lijk terugkomen. Hij gaf de overigen opdracht de blanke in de mentado te laten zolang hij bij bewustzijn bleef. De aanvoerder liep de helling af. Even later hoorde Coldstream het geluid van de kuchende jeep. Om tien uur de volgende morgen wist Coldstream dat hij het geen dag meer zou kunnen uithouden. Zijn huid was zwart en korsterig. Zijn benen konden hem nauwelijks meer dragen en zijn gewicht hing steeds meer aan zijn gescheurde handpal men. Zijn gedachten waren vaag en zijn ogen zagen alleen twee grote oranje zonneschichten. De drie wachten werden ongedul dig. De aanvoerder had nu toch al terug moeten zijn. Ze gingen naar de top van de berg om naar hem uit te kijken. Jan Ti liep het kleine dal in achter de blokhut. Hij wou proberen wilde honing te vinden om op Coldstreams gezicht te smeren. „We zullen eens kijken hoe hij het vinden zal", had hij gelachen, ,.als de wespen dahrop af komen". Coldstream voelde weer de kriebe ling rond zijn enkels. Hij probeerde met zijn hielen tegen de muur te schoppen, maar hij was te zwak om ze te bewegen. Hij kon ze voelen aankruipen op zijn knieën, langzaam het terrein verkennend. Nu liepen ze op zijn dijen en kropen ze over z'n buik. Toen ze bloed roken, be wogen de mieren zich sneller. Er kroop er een op zijn lippen, toen weer een. Hij probeerde ze te ver morzelen en in zijn mond te krij gen. Nu vonden er verscheidene een weg naar zijn neusgaten. Hij kon hun fijne prikken voelen als ze in het slijmerige vlees beten. Dof voelde hij een zekere dankbaar heid dat zijn neus en zijn mond zo droog waren. Twee kolonnes mieren lieten zijn mond en zijn neus links liggen en kropen rechtstreeks tegen zijn armen op met de bloedige hand palmen als doel. Beneden op de weg hoorde Cold stream het geluid van jeeps. Hij voelde een van de mieren hem bin nenin zijn mond bijten. Mijn God, dacht hij, als ze niet binnen vijf minuten hier zijn, vinden ze een ge raamte. Hij probeerde te schreeuwen maar hij kon niet. Als hij zijn mond opendeed, kropen er nog meer mie ren naar binnen. Er stonden zes jeeps aan de voet van de helling. Ongeveer twintig man in Sarkhanese uniformen klom men eruit. Ze liepen de helling op. De drie die achtergebleven waren renden de bergtop af, de kapitein tegemoet die het commando voerde over de patrouille. Ze kenden hem blijkbaar. Hij was jong, slank en had een gouden tand. Ze wuifden naar hem en de kapitein wuifde te rug. Toen de twee groepen elkaar dicht genaderd waren, bracht de ka pitein zijn pistoolmitrailleur om hoog, mikte op de drie mannen en begon te vuren. Ze vielen. De man die op een Japanse worstelaar leek, schreeuwde: „Nam Tho, ben je gek geworden?" en hij rende op de bo men toe. De kapitein bracht weer zijn wapen omhoog, mikte zorgvul dig en schoot de gespierde man neer. (Wordt vervolgd.) Applaus oogstten haar diagonaal ge streepte jurken, die op kunstige wijze ge plooid waren. Speciale voorkeur voor kleu ren had zij niet. Wel lanceerde zij kunsti ge kleurencombinaties zoals verschillende tinten groen of blauw met rose, geel en paars. Beeldschoon was haar serie avondjapon nen en -pyjama's, waarbij zij op zeer ori ginele wijze de verschillende bloemmotie ven van een eenvoudige creatie extra ac centueerde door deze met glinsterende pailletten en glazen kralen te borduren. Van sommige avondpyjama's was dan weer alleen de pantalon kunstig geborduurd en het vrij lange jasje effen, of omge keerd. Bij haar avondcollectie werkte zij veel met zilver- of gouddraad doorweven stoffen, zowel in pastel als in harde tin ten. En natuurlijk ontbrak ook hier de synthetisch gefabriceerde lamée een stof die iets lichtgevends over zich heeft niet. De twee geruite avondjur ken van dit materiaal in diverse kleuren combinaties waren een groot succes. BIKI oogstte veel bewondering voor zijn enigszins brutale, op de populaire tv- serie geïnspireerde. Batman-collectie. Los se, iets getailleerde jasjes met opstaande of platliggende kraagjes en vaak uitwaai erende mouwen, kenmerkten zijn tailleurs, waarvan het accent op het bovenlichaam geplaatst was. Bij zijn mantels maakte hij veel gebruik van losse met knopen be vestigde flappen, die een zwierig effect gaven. Zijn mode is jong, de roklengte verschilt: voor het strand vrij kort, voor reis- en dagensembles tot even op of bo ven de knie. Zijn kleuren variëren: dan weer gebruikt hij zachte tinten, dan weer felle kleuren. Ook liet hij veel felle con trasterende streepdessins zien. ENZO houdt het dit seizoen bij tunique- ensembles, waarvan de kracht vooral in het materiaal ligt. Zijn silhouet is smal in de schouders en wijduitlopend naar bene den. Vaak maakt hij gebruik van uitsprin gende plooien of klokkende rugpartijen. Ook voor de avond ontwierp hij enkele tunique-japonnen in verschillende kleu ren. Een welverdiend applaus kregen zijn twee geruite avondjurken, waarvan de ruiten, in diverse kleuren groen, op een knappe manier verwerkt waren. De collecties van Lancetti en Veneziani kenmerkten zich door het accent op de schouderlijn, die duidelijk aangegeven werd en vrij rond was. JOHANNESBURG (AP) De gemeen teraad van Somerset West, een schilder achtig dorp met 10.000 inwoners in de Kaapprovincie, wil een toiletbelasting in voeren om de begroting in evenwicht te brengen. De belasting zou geheven moe ten worden op toiletten in woonhuizen, fa brieken en zakenpanden. 'f y Londen (AP) De Britse pers heeft de waarschuwing gekregen dat een aan tal grote kranten wellicht spoedig zal moeten gaan sluiten als het krantenbe- drijf zijn commerciële struktuur niet her vormt. Directies en vakbonden werden scherp bekritiseerd in een rapport dat woensdag is gepubliceerd door een groep Britse economen die een studie hebben gemaakt van het krantenbedrijf waartoe door werkgevers en werknemers op dracht was gegeven. Geschat wordt dat men door het in krimpen van het aantal edities en het afstoten van overtollig personeel de jaar lijkse kosten met ongeveer 4.875.000 pond sterling per jaar kan drukken, of met ongeveer drie percent van het totaal. Men zou verdere besparingen kunnen rea liseren door het gebruik van moderne apparatuur en betere werkmethoden. Als men de huidige kostenstruktuur niet wijzigt zullen er in de komende vijf jaar wellicht twee populaire dagbladen, een kwaliteitszondagblad en een kwali teitsdagblad moeten sluiten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM, ROTTERDAM. MAAS- BRACHT Binnenvaartschippers zijn gistermorgen een staking van twee keer 24 uur begonnen. Op de schippersbeurs in Amsterdam weigerden ongeveer 400 schippers een vracht aan te nemen. Ook op de schippersbeurs in Rotterdam en Maasbracht reageerden enkele honderden schippers niet op het afroepen van de vrachten. De staking is een protest tegen de relatievaart, waarbij bedrijven ver bindingen aangaan met bepaalde schip pers, die dan voor hen een soort vaste dienst gaan onderhouden. De regering heeft hier teveel vergunningen voor af gegeven, waardoor de belangrijke vrach ten niet aan de beurzen komen, aldus de schippers. De stakers hebben de minister van ver keer en waterstaat in een telegram van hun actie op de hoogte gesteld. De offi ciële bonden hebben zich van de staking gedistancieerd. Er hebben zich gister middag op de schippersbeurzen en vooral in Rotterdam, nogal opgewonden tonelen afgespeeld. Er waren schippers die on danks het advies van de zogenoemde „on afhankelijke vakbond" dit niet te doen, toch gewoon wilden dingen naar een vracht. Het was urenlang een geschreeuw en geduw, toen een aantal stakers zich op de 57-jarige Bastiaan van Utrecht wilde werpen, die nummerde voor een lading. De rijks hoofdinspecteur voor het ver keer, de heer J. J. Oster wierp zich per soonlijk in het strijdgewoel. De politie werd gewaarschuwd, die de belaagde schipper en diens broer ontzette. Bastiaan van Utrecht werd onder politiegeleide naar diens schip, de Dolfijn, dat in het Haringvliet lag gebracht. Het zat sinds enige tijd ook in de Rot terdamse lucht dat er deining zou komen. Dat bleek vooral ook op het congres dat de Protestantse Schippersbond in Rotter dam heeft gehouden. Men trok en masse naar de beurs om het stakingsparool te geven. Voormannen betoogden, dat h.i veel te veel vrachten onderhands worden geboekt. Verladers charteren namelijk schepen voor een bepaalde tijd, zodat hun vrachten niet langer op de beurs worden genoteerd. Volgens de stakingsleiders be tekent dit, dat er steeds minder ladingen op de beurs worden gebracht, waardoor de positie van vele schippers er niet be ter op zou zijn geworden. De heer Os- ter deelde ons mee, dat dit charteren in de binnenvaart wat Rotterdam betreft, nogal meevalt. In Amsterdam zou dit va ker geschieden. In Maastricht is woensdag op de schip- Een der schippers spreekt zijn collega's toe. persbeurs geen enkele vracht „genum merd". De afdeling Maasbracht van on derling verband riep voor het begin van de beurs de staking uit. Ook de niet-leden namen uit solidariteit en omdat zij ui teraard ook ernstige grieven hebben te gen de relatievaart geen vrachten aan. Er werden ter beurze tien vrachten aan geboden. Vandaag zullen de schippers uit Maasbracht proberen de staking uit te breiden naar de havens van Born en Maastricht. In IJmuiden is gisteren op de schip persbeurs niet gestaakt, ondanks het feit dat IJmuiden, naast Amsterdam, Rotter dam en Maasbracht, als één van de be langrijke beurzen in ons land geldt. Per jaar worden in IJmuiden circa 4.000 rei zen op de schippersbeurs geboekt. Ook in IJmuiden kent men wel het zgn. rela- tievervoer, wat dan voornamelijk betreft cement, kunstmest, wat hoogovenslakken en papiergrondstoffen. Maar daar staat te genover dat Hoogovens, die vrijwel geen eigen vervoer heeft, voor de binnenschip pers een zeer belangrijke opdrachtgever is. De directie van de Systemen Keesing (N.V. Internationale Uitgevers- en Handel maatschappij) deelt mee, dat zij met in gang van 1 februari 1967 de aandelen zal overnemen van de uitgeverij Broekman en De Meris N.V. en van de Uitgeverij Hey- nis N.V., beide in Amsterdam. Laatstge noemde uitgeverijen zullen als zelfstandige n.v.'s blijven voortwerken. Bepaalde activiteiten van de systemen Keesing, in het bijzonder op het gebied van de boekenuitgeverij en de boekenim- port, zullen voortaan via Broekman en de Meris N.V. worden uitgevoerd. 11. De loodgieter begon te begrijpen dat er iets vreemds was met zijn klant. Hij wees op het regen wolkje dat boven Panda's hoofd dreef, en zei met een vriendelijk lachje: Meneer heeft de regen binnenge haald, zogezegd! Het zal wel een atmosferische sto ring zijn! Een plaatselijke bui!" Panda keek ver baasd omhoog, en toen hij het wolkje zag, betrok zijn gezicht. „Het is geen storing!" zei hij ongelukkig. „Het is de wraak van de waterdruppels! Ze hebben me ge waarschuwd dat ze me zouden gaan plagen als ik hun dam niet repareerde. En nu zitten ze me overal achter na! Daarom kom ik Uw hulp vragen!" Joris Goedbloed stond intussen verbaasd maar opmerkzaam door de etalageruit naar binnen te kijken, „Het baaske heeft moeilijkheden met water, dat is duidelijk!" prevelde hij. „Die wolk boven hem is eh.vreemd Hier moet iets achter zitten! Wellicht wacht ons hier een ervaring waarmee ik.waarmee wij ons voor deel kunnen doen!" 016 HOED VAM dé SCHOOL MEESTER is «iewooMweö^ BRUTAAL/ OH.OAAR durf IK HEM NIET VANDAAN T6 HAVEN) HIJ SLAAT HEM WE6MET ZIJM STAART - IK HOOP MAAR, DAT HIJy HIJ DACHT ZEKER,DAT IK FAMI LIE VAM DIE HOED WAS Aü! /A////A ©PIB CO'flMU 2219D. 13. Een lange, magere man, gekleed in een versleten bruin gewaad, doet de deur open. Hij kijkt heel verbaasd, blijk baar heeft hij iemand anders verwacht. Als de rechter hem vertelt wie hij is, wordt Lie Ko vaalbleek en begint onthutst te stamelen. Maar Rechter Tie stelt de schil der gerust door hem te zeggen dat hij veel belangstelling voor de schilderkunst heeft en graag Lie Ko's werk wil zien. De schilder brengt hen door een donkere gang naar een armoedig atelier. Bijna alle ruimte wordt in beslag genomen door een ruwhouten tafel op schragen, beladen met schildersgereedschap. Lie Ko vraagt zijn gasten de rommel te willen excuse ren. Als Rechter Tie de schilderstukken die aan de wand hangen, heeft bekeken en een paar waarderende opmerkingen heeft gemaakt, zegt hij opeens: „O ja, ik heb onlangs een aardig antiek ebbenhou ten doosje op de kop getikt. De man bij wie ik het heb gekocht, heeft gezegd, dat het uit uw verzameling afkomstig is". Terwijl de rechter het doosje uit zijn mouw haalt, vervolgt hij: „Ik heb het nog even meegebracht om het u te laten zien. Ik zou namelijk graag van u weten hoe oud dit doosje is". h Wö® 733. Hoog in de mast keek Brammetje belangstellend toe, hoe het geheimzinnige duikapparaat van professor Miniklungel aan de laadboom omhoog werd gehesen. Het was een wonderlijk toestel, dat meer geschikt leek om er mee te vliegen, dan om er mee onder water te varen. Maar ook dat was waarschijnlijk gedaan om spionnen en nieuwsgierigen om de tuin te leiden. Als de kapitein Bram niet tevoren had verteld,* waarom het eigenlijk ging% zou deze zelfs als zeeman nauwe lijks het vaartuig hebben herkend. In de stuurhut hield één man een knop in het oog, gereed om^bij het eerste teken te handelen. Dat teken kwam, toen de laadboom laag over het schip overkwam. Nog was de havenbuurt gehuld in het licht van de straatlantaarns.maar lang zou dat niet duren. „Kunnen wij hier vanavond nog iets eten?" vroeg de generaal, die naast de kapitein stond. „Rijst met krenten", schreeuwde de kapitein luidkeels. „O, ik neem het eenvoudige voor lief", sprak de generaal, die niet wist, dat dit het afgesproken teken was voor de man in de stuurhut. Vinnig drukte deze op de witte knop. En meteen gingen alle lichten in het havengebied uit.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11