HOOFD SCHOTEL VLEES Twee broers aangehouden na Maastrichtse overval wil Chinese pers overnemen terstal Regering wil 70 pet van baten uit de aardgaswinning HET WEER Omroepdebat snel in senaat Franse journaliste vermist Rode Garde wil Ab Geldermans kandidaat ploegleider voor de Tour Oudste bekent te hebben geschoten Dow Chemical K VP-er Winkelbedrijf in Rotterdam Verwachting Blaisse Subsidie voor B.B. toch op begroting van Krommenie Man overleeft val van 28 meter Auto te water failliet verklaard Mammoetwet gaat in 1968 veel kosten zoekt 200 werknemers ,0 52e JAARGANG NUMMER 67 DONDERDAG 19 JANUARI 196 7 SATÉ ƒ2.- p. portie MAX KOELEMIJ Het woord is aan 30 man ontslagen Voor stijlvolle interieurs naar Wagenweg 15 - Haarlem - Tel. 12816 SOm.van het Houtplein. Vlakbij ruim parkeren. Besluit van GS.: IN DEZE KRANT Minder wind Minister Zijlstra: ADVERTENTIES HOT DOGS 60 ct KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-O. Telefoon 4000 Borreltje, biertje, wijntje? Maak uw aperitiefje extra gezellig met deze feestelijke garnituurtjes: Ie verkaas gember; plakje rook worst stukje zoetzure paprika; lunchworst plakje ei; asperge in ham gewikkeld; paté gevulde olijf; paté tomaat; cervelaat- worst tomaat augurk. Kos- telijk.,.1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-8484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. II. C. van der Mije Otto Weiss: Men beweert dat krantelezers gevoe liger zijn voor zetfouten dan voor denkfouten. (Van onze correspondent) Volgens E.E.G.-ramingen is Nederland, inclusief de in de Noordzee te verwachten vondsten, goed voor een voorraad van 3000 miljard kubieke meter aardgas. Deze mededeling deden de Tweede-Kamerleden Oele (P.v.d.A.) en Blaisse beiden gespe cialiseerd in energiepolitiek, gisteravond op een bijeenkomst van P.v.d.A.-jonge- ren in Den Haag. Bij deze gelegenheid, waar zij de degens kruisten over de wijze van opsporing en winning van de Noord- zee-bodemschatten, zei de heer Blaisse dat de binnenkort te verwachten nieuwe re- Het besluit van de gemeenteraad van Krommenie een aanmaning van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland toch voor de tweede keer de subsidie voor de B.B. van de begroting weg te stemmen, heeft geen zin gehad. Dit heeft de com missaris van de Koningin in Noord-Hol land, mr. F. J. Kranenburg vanmorgen in de Statenvergadering in Haarlem mee gedeeld. Wat de gemeenteraad heeft geweigerd zullen Gedeputeerde Staten nu doen, al dus de commissaris. Zij zullen namelijk de post voor de B.B. alsnog opvoeren op de gemeentebegroting van Krommenie. In de begrotingsvergadering had de raad van Krommenie een subsidie van 4200 voor de B.B. uit de begroting gehaald. G.S. hadden de begroting teruggestuurd met het verzoek de subsidie wèl op te nemen. De weigering van Krommenie heeft dus geen zin gehad. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving5, 7 Langs sluizen en haven's7 Ferdinand8 Sport 9, 17 Topsy 19 Feuilletonf11 Beeldverhalen11 Kunst 13 Radio en tv 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanhoudend zacht weer met ver anderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. geling daarvan door het kabinet-Zijlstra. circa 70 percent van de baten voor de staat uit gaswinning en 60 percent uit oliewinning beoogt, „weinig minder dan wat minister Den Uyl wilde". De geza menlijke oliemaatschappijen zouden ge middeld 55 percent aan de schatkist heb ben willen afstaan. De voorraad van Slochteren,- formeel nog steeds 1100 miljard wordt nu toch wel algemeen officieel op 1500 miljard kubieke meter geraamd. De heer Oele: „geologen verwachten in het Nederlandse deel van de Noordzee bij elkaar toch nog wel een half Slochteren. Bij Ameland zijn al gasveldëh aangetoond van 100 mil jard kubieke meter en meer. „Kennelijk is bij de E.E.G.-cijfers rekening gehou den met groei-mogelijkheden in deze prognoses. De heer Oele wees op de gevaren van een politiek die de staat niet door ten minste 50 percent deelneming een vaste greep op de gas- en oliewinning geeft. Vol gens hem zou de Britse regering niet zo'n haast hebben gemaakt met de uitgif te van winningsvergunningen, als zij had kunnen voorzien dat de oliemaatschap pijen nu tweemaal zoveel voor het in zee gevonden gas vragen als het gasdistribu- tiebedrijf van de staat er daar voor wil geven. Volgens de heer Oele zou de staat zo ver moeten gaan tegenover de oliemaat- schappijen, die zich telkens als een blok tegenover de verschillende landen opstel len, dat zij eventueel samen met staats- maatschappijen uit de omringende landen de opsporing en winning zelf ter hand zou kunnen nemen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat de Eerste Kamer het ontwerp-omroep- wet, dat gisteren door de Tweede Kamer is aangenomen, nog voor de verkiezin gen zal behandelen. Hierover zal volgen-1 de week dinsdag of woensdag worden be slist. Bij een positieve beslissing zou het debat op 14 februari, dus de dag voor de j verkiezingen, kunnen plaatshebben. Indien de senaat het ontwerp inderdaad voor de verkiezingen behandelt, betekent dit dat deze belangrijke politieke kwestie geen enkele hypotheek meer zal leggen op de kabinetsformatie na de verkiezin gen- Een behandeling op korte termijn is al leen mogelijk indien de schriftelijke voor bereiding van de openbare behandeling tot een minimum wordt beperkt. Als de betrokken sennaatscommissie zich be perkt tot een voorlopig verslag of een eindverslag dat slechts enkele vragen be vat, kan de regering hierop binnen zeer korte termijn antwoorden. Dit houdt dan wel in dat de senaat geen nieuwe inge wikkelde kwesties meer aan de orde mag stellen. (Zie ook pagina 2) (Van onze correspondent) ENSCHEDE Een 23-jarige gehuwde I bouwvakarbeider is gisteravond van de negende verdieping van een torenflat in Enschede uit het slaapkamer van zijn woning gevallen. De man, die in een plantsoen terecht kwam, overleefde de val van 28 meter, doch werd met inwen dige kneuzingen in een ziekenhuis opge-1 nomen. Op de hoek van de Minervalaan en de Stadionkade in Amsterdam is gisteravond een auto met vier in zittenden in het Zuideramstélkanaal gereden. Twee der inzittenden zijn daarbij verdronken. De twee an deren konden, dank zij het kordate optreden van een agent van politie en vier brandweerlieden, worden gered. De foto geeft een beeld van de reddingsoperatie. De slachtoffers waren de 5 8-jarige mevrouw A. Geertsema-Oomkes, die de auto be stuurde en de 25-jarige mevrouw L. Helfrich-Geertsema. Gered zijn de 29-jarige heer H. Helfrich en zijn 21-jarige nichtje me j. K. J. Seu- bring. Het grote Rotterdamse winkelbedrijf de N.V. H. Oudshoorn is gisteren met een schuld van ruim ÏVi miljoen gulden failliet verklaard. Op 5 januari had het bedrijf, dat radio's, tv's etc. verkoopt voor de tijd van anderhalf jaar surséance van betaling gekregen. De directeur de heer Oudshoorn is met wintersportvakantie gegaan, na eerst 30 man op straat te hebben gezet. Morgen wordt bekeken of er nog meer ontslagen zullen vallen. Er werken bij Oudshoorn nu nog 70 man. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Met enkele schaarse gegevens van kantoorbediende M. José Reepmakers, een tachtigtal tips en de in zet van een speciaal team van zes rechercheurs onder leiding van inspecteur Th. Haanen is na negen dagen de Maas trichtse roofoverval opgelost. Een 21-jarige gehuwde fabrieksarbeider uit Heer en zijn twintigjarige broer, een stoffeerder uit Maastricht, zijn ver dacht van deze gewapende roofoverval waarbij boekhouder W. Peters (31 jaar) werd gedood en de twee firmanten Jos (61) en Mathieu (55) Stegen ernstig werden ge wond door de Maastrichtse recherche aangehouden en ingesloten. De oudste heeft inmiddels bekend samen met zijn broer het misdrijf te hebben gepleegd. De andere blijft nog ontkennen. Vermindering van het inkomen door werkloosheid van de een en verkorting van de werktijd in de fabriek waar de ander werkte, heeft hen aangezet tot de gewapende diefstal. De beide broers ken den het kantoor van de firma Stegen in de Sint Maartenslaan goed. Zij brachten in die omgeving hun hele jeugd door. (Van onze parlement&ire reactie) DEN HAAG. Minister Zijlstra <fi-1 nanciën) heeft vanmorgen in de Tweede kamer verklaard dat de invoering van de mammoetwet pas in 1968 en de daarop volgende jaren veel geld zal kosten. De financiële gevolgen van de invoering van de mammoetwet worden een van de problemen voor de kabinetsformateur, die na de verkiezingen zal optreden. De minister deed zijn mededelingen op I uitdrukkelijke vragen van het V.V.D.-| kamerlid mevrouw Van Someren-Downer. Hij zei dat de invoering van de mam-1 moetwet zwaardere lasten op de minis ter van Onderwijs zal leggen dan anders het geval zou zijn geweest. De bewindsman herhaalde zijn uit spraak dat de begrotingssituatie voor het jaar 1968 zorgelijk is en dat het heel moeilijk zal zijn om het trendmatige be leid voort te zetten zonder nieuwe be lastingverhogingen. (Vervolg op pagina 2) Samen hebben zij het plan voor de over val beraamd. Ze spraken af dat het op maandag 9 januari zou gebeuren. De oudste kon dan na sluiting van de fa briek nog voor sluiting van het grossier- derijkantoor in de Sint Maartenslaan aan- wezig zijn. Hij bracht ook het flobert-ge weer voor tweehonderd gulden in Bel gië gekocht mee. Zijn broer zou het geld uit de brandkast halen, terwijl hij het personeel met het geweer in bedwang zou houden. Het ging mis toen de boekhouder Pe ters verzet bood. Volgens de verklaringen van de oudste zijn zij toen in paniek ge raakt zodat hij zijn geweer heeft leegge schoten. Na vijf schoten renden de broers weg zonder nog een greep in de brand kast te kunnen doen. De oudste zegt niet geweten te hebben dat hij met vier van de 5,6 mm. kogels een man had gedood en twee ernstig gewond. „Toen we weg liepen stonden ze nog allemaal op de be- I nen" heeft hij aan de politie verteld. De ernstige gevolgen las hij later pas in de krant. Rennend vluchtten ze naar hun auto een paar straten verderop. Het geweer hield de oudste onder zijn jas verborgen. La ter gooide hij het wapen met de nog res terende munitie in de Maas. De politie van Maastricht heeft het nog niet kunnen terugvinden. Sinds enige dagen wordt de Franse freelance journaliste Michele Ray in Vietnam vermist. Ze is het laatst gezien in de noordelijke Zuidvietna- mese stad Ben Coei. Men vreest dat zij in handen van de Vietcong is ge vallen. Haar ouders en haar zoon geloven niet dat zij is ontvoerd. Ze menen dat zij contact heeft gezocht met de Vietcong. Ze heeft hun on langs geschreven dat zij werkt aan een documentaire film, waarin zij het lijden in beeld wil brengen van allen die bij de oorlog zijn betrok ken. Ze moest haar opnamen af ronden met beelden van het leven van de Vietcongstrijders. (Telefoto). HONGKONG (AFP en Reuter) Het I Pekingse Volksblad heeft vandaag een beroep gedaan op de „proletarische revo lutionairen", die Mao Tse-Toeng steunen, de leiding over de pers in China in handen te nemen. Het partijblad, geciteerd door radio-Peking, wees op de belangrijke in vloed die van de pers uitgaat. „In de han den van burgerlijke reactionaire elemen ten kan zij als werktuig fungeren voor verspreiding van het vergif van het revi sionisme en herstel van het kapitalisme". Het Volksdagblad prees de overname van twee kranten in Sjanghai. „Voorzitter Mao waardeert dit zeer. Hierdoor zal," zo zegt hij, „de culturele revolutie in Oost- China worden bevorderd. Laat Mao's derken alle bolwerken van de pers be- I heersen". De tweede zoon van president Lioe I Sjao Sji van China, Lioe Yoen-Joeo, is gearresteerd. De correspondent van het Japanse I radiostation NHK meldt uit Peking dat rode gardisten van vier hogere scholen muurkranten aangeplakt hebben waarin president Lioe Sjao-Tsji verdedigd wordt en de leiders van Mao's zuivering oppor tunisten worden genoemd. ADVERTENTIES Weekend-Uitstapje op „HOOG NIVEAU" Eerst een strandwandeling, daarna heerlijk uitrusten in BOUWES PALACE. Zand- voort. Snelliften brengen u in enkele seconden naar ons café-restaurant op 70 meter hoogte. U geniet van een weergaloos uitzicht een heerlijk kopje koffie (75 cent) 4. een plate-dinner (v.a. ƒ6.50) Intieme zalen voor besloten parties en congressen staan 4. te uwer beschikking. Gemeubileerde of gestoffeer- de appartementen op jaar- J of maandbasis te huur. 4. 4.4.4.4. *4.4.4.4. *4.4.4.4.4.^4. Dow Chemical (Nederland) N.V. begint deze week met de werving van personeel voor haar nieuwe fabrieken in Terneuzen. Het gaat voorlopig om ca. 200 werkne mers, die zowel bij Dow's Ingenieursbu reau als in de produktie kunnen worden geplaatst. Op korte termijn zullen inge nieurs (werktuigbouw en chemie), schei kundigen, constructeurs alsmede bedie- nings- en onderhoudspersoneel in dienst worden genomen. Verwacht wordt, dat, dat Dow Chemical haar personeelsbestand tegen het eind van dit jaar opnieuw be langrijk zal uitbreiden. (Van onze sportredactie) Ab Geldermans is aangezocht als ploegleider voor een Nederlandse for matie in de Tour de France 1967. De Beverwijker heeft grote interesse in die functie. De sportcommissie van de KNWU acht hem acceptabel. Kees Pellenaars eveneens en vooral dit laatste maakt Geldermans tot een reële kandidaat voor het ploegleider schap van een Nederlandse landen ploeg in de Tour. De macht van Pellenaars en andere ploegleiders van bestaande wielergroepe- ringen in Nederland heeft zich immers al eerder ontladen boven het hoofd van Wout Wagtmans, die oorspronkelijk door de KNWU is aangezocht voor het ploeg- leidersehap. De binnenkort 32-jarige Geldermans reed de Tour de France zelf zeven maal. Hij debuteerde in 1960 en bereikte in 1962 de beste prestatie door de gele trui te veroveren en als vijfde te eindigen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1