Waterfabriek bij Hoogovens Zoetwater uit zeewater HVS en die Raeckse zetten reeks overwinningen voort tv. ^RUYS&CO Centrale trainingen van KNAU Kindervoeding van Rode Kruis naar Zuid-Vietnam r m Elford heeft beste kansen in Ralley Hi HUISAGENTEN Schaatsinterland zege voor Russen Steenkist weer verzorger van RCH Onnes niet in team voor Praag DONDERDAG 19 JANUARI 196 7 9 Methode Begin Overgangsklasse UW HOTELPLAN VAKANTIE NU AL VEILIG BELEGGEN BIJ Leeds United speelde gelijk tegen Valencia Post vormde nieuw koppel met Simpson in Berlijn Basketbalresultaten Begin februari staat op het Hoogoventerrein de eerste Nederlandse zoet- waterfabriek. Het is een proeffabriek, die uit vervuild zeewater zuiver zoetwater gaat maken. De produktie zal achthonderd kubieke meter zoet water per dag zijn. Als drinkwater is het overigens niet te gebruiken, want het is dermate zuiver, dat mineralen en zouten moeten worden toegevoegd om het water „op smaak" te brengen. De produktie van zoetwater uit de zee kan voor de toekomstige watervoorziening van groot belang worden. Als de proefneming in IJmuiden slaagt zal de gehele installatie aan het einde van dit jaar naar het eiland Sint Maarten op de Nederlandse Antillen worden overgebracht. Werkspoor bouwt inmiddels tevens een zoetwater- fabriek, die een produktie van 30.000 m3 per dag zal krijgen. Deze is be stemd voor de n.v. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij en zal als grootste ter wereld in 19G8 verrijzen in Terneuzen. Het zoete water zal daar gebruikt worden door de industrieën en eventueel ook als drink water door bijmenging van ander water. Begin februari arriveert bij Hoogovens een merkwaardig transport, bestaande uit twee op elkaar staande grote stalen „dozen", 14 meter lang, 4 meter hoog en 2.20 meter breed en een gewicht van 30.000 kilogram. Dit gevaarte wordt aan de westkant van de hogedrukcentrale op het Hoog oventerrein „op poten" gezet. De proef fabriek is een produkt van samenwer king tussen Hoogovens en Werkspoor. Het gebrek aan goed drinkwater dreigt een wereldprobleem te worden. De moei lijkheden met de drinkwatervoorziening in Rotterdam en Delft zijn in Nederland algemeen bekend. In Amerika verkoopt men al water in blikjes en flessen via de automaat, omdat het water uit de kraan een onaangename smaak heeft. Er zijn verschilldende methoden om zoetwater uit zeewater te winnen. De een voudigste en tevens de technisch het verst ontwikkelde is destilleren. Het zeewater wordt daarbij eerst ver warmd. Er vormt zich dan een damp, die bij afkoeling condenseert tot zuiver gedestilleerd water. We zien iets derge lijks gebeuren wanneer in een warme, vochtige huiskamer de damp condenseert op de koude ramen en de druppeltjes plasjes op de vensterbank doen ontstaan. Dit principe is door Werkspoor op de meest economische wijze toegepast bij de zogenoemde ontspanningsverdamper, die op het Hoogoventerrein wordt geplaatst. Het zoute water wordt hierin eerst ver warmd tot een temperatuur van maxi maal 120 graden. De druk is dan circa drje atmosfeer, waardoor het water niet kookt, hoewel de temperatuur boven de honderd graden Celsius ligt. Na de ver warming laat men het water ontspannen in verschillende ruimten, waarin een lage druk heerst. De damp die bij de drukver- laging ontstaat wordt weer water. Met kleine ontspanningsverdampers in schepen heeft Werkspoor reeds goede re sultaten bereikt. Men wil nu een installa tie met een grotere capaciteit beproeven. Als „grondstof" dient het water uit de Buitenhaven te IJmuiden. Het gedestil leerde water zal als de kwaliteit goed is door Hoogovens als ketelvoedingwa- ter worden gebruikt. Werkspoor zorgt voor de bediening van de proeffabriek. Hoogovens verzorgt het leidingwerk, een deel van de elektrische installatie en de levering van stoom en koelwater. Onder de meest gunstige omstandighe den kan men een prijs bereiken van on geveer zestig cent per kubieke meter zoet water. De proeffabriek te IJmuiden kan circa 800 m3 water per dag leveren. De ont- ziltingsinstallatie in Terneuzen krijgt een capaciteit van 30.000 m3 per dag. Deze capaciteit wordt verkregen door het aan tal verdampervaten tot zestien uit te brei den. Bovendien is elk vat aanzienlijk gro ter. Hoe is nu de visie van „waterdeskun digen" op de ontzilting van zeewater. Wij laten enkele meningen volgen, die geuit zijn tijdens het ontzoutingscongres, dat de Vereniging voor Waterleidingsbelangen op 14 december 1966 in Apeldoorn heeft ge houden. Ingenieur G. Wijnstra, directeur van het Keuringsinstituut voor Waterleiding artikelen KIWA N.V. zei naar aanleiding van dit congres: „Om zeewater te kunnen ontzouten, welke techniek men daarvoor ook gebruikt, is het nodig, dat men uit gaat van schoon, zuiver zeewater. Het water van de Noordzee is langs onze kus ten echter vrij sterk vervuild en dus pri mair niet het meest aantrekkelijke wa ter om te gaan ontzouten. Niettemin zijn er mogelijkheden in Nederland". Ingenieur C. Biemond, oud-directeur van de Gemeentewaterleidingen Amster dam en thans raadgevend ingenieur ONRI gaf tijdens het congres als zijn mening: „De produktiekosten van zoet water uit zout water worden voor een groot deel bepaald door de hoge investeringskosten. Wanneer de energieprijs ten opzichte van het algemeen prijsniveau relatief zakt. zal dit ongetwijfeld van invloed zijn op de kostprijs. Er is echter geen aanleiding te denken dat de prijs van ontzout water ook lager zou kunnen worden door de in voering van grotere produktie-eenheden. Ontzouting van water volgens welk pro ces ook is immers een techniek die zich in de kleine afmetingen afspeelt en vergroting van de produktie kan alleen worden verkregen door vermenigvuldiging van het aantal produktie-eenheden. Daar staat tegenover dat de prijs van zoetwater, van verre aangevoerd, sterk zakt wanneer grotere hoeveelheden worden getranspor teerd. In zulke gevallen gaat het om kost prijzen die belangrijk lager zijn dan de prij zen van ontzout zeewater, die globaal wor den gesteld tussen de vijftig en de honderd cent per kubieke meter", aldus ir. Bie mond, die zich niet ontveinsde, dat er aan deze lange transportleidingen, vooral in Nederlandse en Westeuropese omstan digheden, vele bezwaren zijn verbonden. Hij achtte evenwel de mogelijkheden niet te verwaarlozen. „Daadwerkelijke re search op het gebied van de ontzouting is intussen een urgente aangelegenheid", zo luidde zijn mening. Dr. ir. C. F. Lerk, speurwerk-ingenieur bij de N.V. KIWA te Rijswijk, zei tij dens het congres, dat men bij de opstel- Bij Werkspoor in Amsterdam legt men de laatste hand aan de montage van de twee verdampervaten voor de proeffabriek die op het Hoog oventerrein zoetwater uit zeewater zal produceren. ling van plannen voor een toekomstige drink- en industriewatervoorziening niet alleen een inventarisatie dient op te ma ken van de beschikbare bronnen en een prognose van de benodigde hoeveelheden gebruiks- en verbruikswater in de toe komst, maar ook alle technieken van win ning, opslag, conservering, zuivering en hergebruik van het water in zijn analyses moet opnemen. „Van de vele produktietechnieken is ontzouting er één en tot nu toe bepaald niet de meest economische. Wil een ver dergaande industrialisatie in Nederland niet worden geremd door een ten achter blijvende produktietechniek van de ba sisgrondstof water, dan zullen wij nu reeds moeten investeren in onze toekom stige waterbeschaving", aldus dr. ir. Lerk. Het Nederlandse Rode Kruis verzendt eind deze week per schip 18 ton baby- en kleutervoeding ter waarde van 30.000 naar Zuid-Vietnam. Verder heeft het Rode Kruis een bedrag van 5.000 overge maakt aan het internationale comité van het Rode Kruis om te besteden in Viet nam daar waar het het meest nodig is. Begin februari wordt in IJmuiden een begin gemaakt met de produktie van zoet water uit zeewater in Nederland. De „wa terfabriek" kan een nieuwe periode in luiden in de strijd om goed water die in de toekomst van steeds grotere beteke nis wordt. ADVERTENTIE (Van onze volleybalmedewerker) De Haarlemse volleybal-hoofdklassers die Raeckse (dames) en HVS (heren) hebben gisteravond in de Kennemer Sporthal in Haarlem, zeer verdienstelijk gespeeld en de overwinningenreeks van de laatste weken voortgezet. HVS duel leerde met het niet te sterke Leidse Kangeroes en won met de setstanden 15- 13, 15-6, 10-15 en 15-8. De dames van die Raeckse versloegen Cito uit Zeist met de score 15-5, 15-6 en 17-15. Otto Bloemberg kweet zich hij HVS uit stekend van zijn taak als spelverdeler- penetrant en voorzag zijn aanvallers De Poel, Brinkman, Schultz en Noort rijke lijk van set ups. Vooral Bob de Poel wist van mokeren en meer dan eens sloeg hij de bal via de handen van de verde digende Leidse gasten buiten de lijnen. In de eindfase van de eerste set, waarin men elkaar tot 13-13 bleef volgen, viel te ge nieten van gevarieerde aanvallen, met harde klappen, maar vaak even fraai af- HVS (rechts) heeft een bloc ge vormd om een smash van een speler van Kangeroes te stuiten. geweerd door goed florerende defensies. Toen de Kangeroes de eerste set met minimaal verschil verloor, was men wat gedeprimeerd en kon HVS de tweede set gemakkelijk tot een zege brengen. De gebruikelijke kentering kwam in de der de set, maar HVS kwam in volle om vang weer terug in de vierde set. HVS liep uit tot 9-4 en sloeg de laatste aan val van de gasten met scuces af. Liefst zes service-beurten werden de gasten op acht punten gehouden De arbitrage was in handen van de internationale scheids rechter Janowitz en op zijn leiding viel niets aan te merken. Die Raeckse won de eerste set van Ci to in slechts acht minuten. De rood wit ten liepen op service van Gien de Vries weg tot 10-0, waarna Corry v. Eeden met enkele harde tennisservices de laatste te genstand van de gasten brak. In de twee de set kreeg die Raeckse de mogelijkheid om haar vorm te tonen. De bal ging van de armen met een hoge boog naar de aanval en met afwisselend kort en lang spel kreeg de Zeister verdediging vele smashes-te incasseren. Daarbij moet nog opgemerkt worden dat Gien de Vries het met de set ups niet trof en maar nauwe lijks aan slaan toe kwam. Na 15-5 en 15-6 permitteerde die Raeckse zich een wissel en draaide men wat stroever in de der de set. Cito sloeg fel terug maar be dreigen kon men de vrij constant spe lende die Raeckse-dames niet, 17-15. De overgangsklassers brachten het er minder goed af; VCIJ verloor met 3-2 van VVS 2 en ook die Raeckse verloor met deze cijfers van Armada. Alliance werd gisteravond voor eigen publiek door leider Zaanstreek kansloos verslagen. Zaanstreek '65, nog niet eens op volle toeren, speelde zeer solide, varieerde voor het net en had geen moeite met het af ronden van de aanvallen. Daarentegen maakten de Haarlemmers veel individuele fouten, beschikten over te weinig aanvals- kracht en hadden bovendien weinig ver weer tegen de Zaanse aanvallen. Alliance verloor met 15-7, 15-9 en 15-12. Tegen het hoofdstedelijke Armada liet die Raeckse zonder Van Beekum en Kin- ders, waarvoor toegevoegd Schreuders, Koper en v. Netten, in de eerste set een 13-11 voorsprong glippen. In de derde set werd een 11-2 achterstand volledig goed gemaakt (11-11), maar ook deze set werd aan Armada verspeeld. Na 15-13, 10-15, 15-12 en 6-15 heeft men in een be slissende set opnieuw de krachtsverhou ding afgemeten. Armada had bij het wis selen van speelhelft een 8-5 voorsprong, die Raeckse bracht de score in evenwicht op 9-9, reduceerde hierna een 13-9 tot 13- 12, maar moest ten slotte voor de Am sterdamse gastheren buigen: 15-12. In de Leidse militaire sporthal hebben de reserves van WS en VCIJ liefst 89 mi nuten in een spannende sfeer om de punten gestreden. VVS won uiteindelijk met 13-15, 15-6, 16-14, 14-16 en 15-12. Heren: OVRA 2-HVS 3 3-1, HVS-de Kan geroes 3-1, Triumph-DSS 3-1, de Blinkert- OVRA 0-3, Alliance '22-Zaanstreek 0-3, OVRA 3-Alliance 3 3-0, Alliance 2-VCM 1- 3, VCIJ 2-die Raeckse 2 1-3, Gios-PWN 3-0, FES-HSVC 0-3, WIK 2-die Raeckse 3 2-2, HVS 2-HBC 3-0, PSCB-WIK 3-0, VCIJ 3-OVRA 5 2-2, OSS-HVS 5 3-1. Dames; Topscore-DSS 0-3, DSS 3-HVS 2 1-3, PSVH-FES 2-2, Velox-Gios 1-3, DSS 2 PWN 2-2, die Raeckse-Cito 3-0, VCIJ 2- OVRA 2 0-3. Hoewel pas vanavond het voorlopige klassement zal worden vrij gegeven, was het na het gemeenschappelijke traject Mo- naco-Chamberry-Monaco in de Rallye van Monte Carlo duidelijk dat Porsche, Mini Cooper en Lancia de voornaamste kans hebbers zijn. De kansen van de Brit Vic Elford, die voor Porsche rijdt, worden het hoogst aangeslagen. Tot de favorieten behoren voorts de Finnen Timo Makinen, winnaar in 1965, en Rauno Aaltonen, alsmede de triomfa tor van 1964 Paddy Hopkirk die in Mini Coopers rijden. In totaal hebben 101 van de 167 gestarte equipes het 1255 km lan ge traject uitgereden. De 60 hoogst-geklas- seerde equipes mogen vanavond uitko men in de slotklassementsproef over 612,5 km. David en Gijs van Lennep, alsmede de combinatie Oscar RosenblattFrits Hon- hoff zijn er niet in geslaagd met de nieu we Daf de finish te halen. Rob Slote- maker en Ferry v. d. Geest met Citroën behoren bij de zestig hoogst geklasseerde equipes. HAARLEM KRUISSTRAAT 43 TEL. 1 53 04 De jaarlijkse schaatswedstrijd tussen Noorwegen en Rusland is voor de elfde maal door de Russische rijders gewonnen. De Russen, die na de eerste dag reeds een ruime voorsprong hadden, waren ook woensdagavond in het Bislet-stadion in Oslo te sterk voor de Noren: 299-245 punten. Hoewel officieel na afloop van deze lan- denwedstrijd geen algemeen klassement wordt opgemaakt, bleek Fred Anton Maier echter over de vier afstanden het beste puntentotaal te hebben: 185.373. Va- leri Kaplan kwam tot 185.940, terwijl Bjoem Tveter een totaal van 186.903 haalde. De rijders hadden bijna de gehele avond hinder van hevige regenval. De uitslagen van de 1500 m: 1. Tveter (N) 2.14.2, 2. Matusevich (R) 2.14.7, 3. Eriksen (N) 2.14.8, 4. Thomassen (N) 2.15.2, 5. Maier (N) 2.15.4, 6. Groen- vold (N) 2.16.1, 7/8 Kaplan (R) en Mu- ratov (R) 2.16.2, 9/10 Kertsjenko (R) en Antson (R) 2.17.1. 10.000 m: 1. Seljanin (R) 16.40.2, 2. Maier 16.45.2, 3. Bollerud (N) 17.00.1, 4. Lavrusjkin (R) *7.14.9, 5. Tsjagin (R) 17.16.2, 6. Tsjeku- lajev (R) 17.26.5, 7. Antson 17.28.7, 8. Kertsjenko 17.28.8, 9. Kaplan 17.30.8, 10. Matusevich 17.32.0. Leeds United is woensdagavond in de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het voetbaltoernooi om de jaarbeurs- stedenbeker tegen het Spaanse Valencia niet verder gekomen dan een 1-1 gelijk spel. Meer succes had Burnley, dat op ei gen terrein het Italiaanse Napels met 3-0 versloeg. (Van onze sportredactie) RCH heeft zijn verzorger Steenkist weer terug. Evenals vorig seizoen werd de nu 30-jarige Haarlemmer in de loop van het voetbalseizoen teruggehaald, na dat hij oorspronkelijk wegens te hoge fi nanciële eisen bij de Racing was verdwe nen. Steenkist begon zijn activiteiten bij RCH in het seizoen 1963/'64. Na de achtkampen heeft de Neder landse tafeltennisbond de teams op gesteld, die deel zullen nemen aan de in ternationale kampioenschappen van Tsje- cho-Slowakije op 31 januari en 1 en 2 fe bruari in Praag. De ploeg bestaat uit Ur sula Stuhlemeier, Annemarie Wijnants, Bert van der Helm en Bert Schoofs. Lei der is de heer Scharroo. Bert Onnes, die dank zij een beter game-gemiddelde bij de achtkamp beslag legde op de tweede plaats voor Bert Schoofs, werd door bonds- trainer Hoefnagel nog niet voldoende in conditie geacht om aan een dergelijk toernooi deel te nemen. Onnes zal drie weken lang de technische en conditionele centrale training volgen. Eerst dan wordt beslist of hij deel zal uitmaken van de Nederlandse ploeg voor de wereldkam pioenschappen in Zweden. Aan Onnes wor den in dat opzicht de volgende eisen ge steld: conditioneel gelijkwaardig aan de overige leden van de ploeg, technische vaardigheid en mentaal passen in de ploeg. In de zesdaagse van Berlijn heeft de Duitse équipe Kemper-Oldenburg nog steeds de leiding voor Schulze en Renz en de Duits-Belgische combinatie Bug- dahl-Sercu. Met een ronde achterstand volgt onze landgenoot Peter Post, die met de Brit Simpson een nieuw koppel heeft ge vormd, nadat Fritz Pfenninger met hoge koorts van de piste verdween. De stand ziet er thans als volgt uit: 1. Kemper-Oldenburg (Dlnd) 444 pnt, 2, Schulze-Renz (Dlnd) 345, 3. Bugdahl-Ser- cu (Dlnd-Belg) 172 pnt. Op één ronde: 4. Post-Simpson (Ned- GB) 166 pnt. De overige koppels hebben 2 of meer ronden achterstand. De uitslagen van de gisteravond ge speelde basketbalwedstrijden luiden: Dames: H.O.C. 3-Spetters 3: 15-16; Spet ters 4-Sea Devils: 18-26; H.O.C. 2-White Stars 2: 31-19. Heren: H.O.C. 4-Lions 2: 2-0 (regle mentair); Akrides-Sea Devils: 72-51; Schoten-Spetters: 80-25. (Van onze sportredactie) Deze maand zijn de centrale trainin gen van de KNAU begonnen. Zij worden voornamelijk in Amsterdam gehouden. Voor de trainingen zijn de volgende trai ningsgroepen samengesteld. Zondagmorgen in Amsterdam, Olym- piaplein, onder leiding van Wil Westphal: Corrie Bakker, Ria van Slooter), Mieke Sterk (Atmodes Haarlem), Nel, van der Veen, Dellensen, Grep, Jutte, De Noor- lander, Pappers, Van de Water, Leo de Winter. Zondagmorgen in Breda onder leiding van Ton Eykenboom: dames Deurlo, Jon kers, Van Sprundel, Stoutjésdijk, heren Bouber, Van Broekhoven, Drenth, Van de Dries, Francken, Goverde, De Jong, Lan- da. Donderdagavond in Amsterdam, Olym- piaplein, onder leiding van Wil Westphal: Corrie Bakker, Ciska Jansen, Martha Klaassen Bos, Ria van Slooten, Mieke Sterk. Dellensen, Haenen, Van Herpen, Van der Heyden, Meyer, De Noorlander, Olofsen, Smeding, Van der Wiel en Kees de Winter. Vrijdagavond oude RAI Amsterdam, sprinttrainingen: Corrie Bakker, Wilma van de Berg, Truus Hennipman, Mirna Jansen, Lidy Makkin je-Vonk, Mieke Sterk, Willy Wokke, Berkhout, Blom, Grep, Heemskerk, Van Herpen, Jansen, Lamie (HAV Haarlem), Lievense, Ma- hieu, Mooy, Popma, Roozen (Holland Haarlem), Tamminga, Leo de Winter. Zaterdagmiddag oude Rai Amsterdam, onder leiding van Wil Westphal voor polsstokhoogspringers: Akkerman, Del lensen, De Kort, Krijnen, De Noorlander, De Vries, Van de Water en Kees de Winter. Zaterdagmiddag in Delft, discus- en kogeltraining onder leiding van Ton Eykenboom: dames Brasser, De Bruyn, Faber, v.d. Giessen, De Jong, Kortekaas (Spartaan-Lisse), Goedhart, Henny Oort huis (DEM-Beverwijk), Van Straalen, en de heren Van Abkoude, Van de Kruk, Van Kuyk, Verschoor, Westerhof en Zijl. Zaterdagmiddag in Leiden voor de hoogspringers: Borsje, Kanis, Geilen, Les- terhuis, Van de Werff (Suomi-Velsen), Wildenburg (Spartaan-Lisse), Van der Wijk, Van 't Riet, Fielmich (HAV Haar lem). Trainer in Leiden is Jan van Heek.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9