Van Heek Textiel verkort de werktijd voor ruim 3000 man Afzet bleef te veel bij de produktie achter HET WEER V Kiesinger: „Geen hogere belastingen Vrouw stichtte brand in Amsterdams huis Fusie 2800 kruideniers Beurs vroeger op 30 januari morris 30 7o korting A Woonkunst „Sleutels" koopt handelsmerk van „Bever" Kleuter aan dood ontsnapt Tien deelnemers met alles goed Hoofdstad weer in angst: in twee dagen zes brandstichtingen Celibaatkwestie eist spoed Kamer uiteen tot 21 februari Premier neemt tentamens af Half miljoenste in zwembad van Beverwijk Vivo en Ifa samen .ikid Bolletje" OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING KOOPJES „M0CCA ROOMTAART" 52e JAARGANG NUMMER 68 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VRIJDAG 20 JANUARI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) Geen ontslagen Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2,6, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3,6, 7 In de vishal en op zee 4 Medische verzorging4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5 Uitgaan in Haarlem 6 Schrijvende lezers 7 Sport7, 15 Topsy8. Kunst9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand16 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Weinig verandering 95 De sporttoto Kardinaal Alfrink: Bovag kritiseert gemeentebesturen pagina 13 Het woord is aan Bestuur en leden volledig akkoord Suède - nappa - lamsvacht - camel - tweed - en regen kleding- dames- en herenpantalons GEVULDE KOEKEN VAN BREUKELEN enorme op alle afdelingen bij: PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE DAT MOET U PROEVEN A IJmuider Courant ENSCHEDE. Het Van Heek concern heeft het plan voor ruim 3.000 van de 3.700 werknemers werktijdver korting aan te vragen. Het ligt in de bedoeling in een periode van vyf weken de werktijd met 40 percent te bekorten. Men hoopt dit te kunnen realiseren door de bedrijfsgedeelten waarin de 3.000 mensen werken in totaal twee weken de eerste en de laatste week van de periode van vijf weken, te sluiten. Gedurende de drie tussenliggende weken zal normaal ge werkt worden. In een communiqué dat door de direc tie van Van Heekconcern verstrekt is wordt onder meer gezegd dat de stem ming van aarzeling en terughoudendheid die de markt voor verschillende van haar produkten op het ogenblik kenmerkt, er toe heeft geleid dat gedurende de laatste periode van het vorig jaar de afleverin gen in vrij aanzienlijke mate bij de pro duktie ten achter zijn gebleven, waar door een voorraadtoename is ontstaan. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze situatie zich nog enige tijd zal voortzet ten. Ten einde de omvang van de voor raden binnen aanvaardbare grenzen te houden, is besloten om tot een passende regeling tot verkorting van de arbeids duur te kunnen geraken. Daarbij wordt in beginsel en eerste aanleg gedacht aan het invoegen van twee zogenaamde dode weken. De aanvrage voor werktijdverkorting geldt voor vrijwel alle in het Van Heek concern opgenomen bedrijven. Kon. Tex tielfabriek Van Heek en Co N.V., N.V. Rigtersbleek, Jansen en Tilanus N.V. (Vriezenveen), Nico Terkuylen en Zonen Neede. N.V. A. J. ten Hope en Zoon. en Eeka Weert. Niet geldt dit voor de Ten- ten'fabriek Safari die momenteel op volle toeren draait om aan de seizoenaanvraag te kunnen voldoen. De directie van het concern heeft voor toestemming van deze werktijdsverkor- ting contact opgenomen met de arbeids inspectie, de directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau en de bedrijfsvereniging. Gedurende de twee dode weken zal voor de ruim 3000 personeelsleden die dan niet zullen werken de wachtgeldregeling gel den. Sleutelsconserven N.V., fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen, voorheen L. E. Nieuwenhuizen te Leiden heeft de be staande voorraden en het handelsmerk „Bever" van de N.V. Beverwijksche Con scrven Fabriek overgenomen. Het merk „Bever" zal naast de bestaande merken „Sleutels" en „Ooievaar" gevoerd worden. De produktie geschiedt in de fabrieken te Leiden en Helden-Panningen (L.). Een en ander zal gepaard gaan met een vergro ting van de capaciteit. Sleutelsconserven heeft 280 werknemers in dienst. Het Leid- se bedrijf vierde in oktober van het vorig jaar het 100-jarig bestaan. Het ligt in de bedoeling de werktijdver korting met ingang van de eerste volle week in februari te doen ingaan. Op dit mordent, aldus een woordvoerder van het Van Heekconcern wordt niet gedacht aan afvloeiing van personeel. De directie van het concern zal vandaag de vakbonden op de hoogte brengen van haar voornemen. V»ordat de directie de aanvraag tot werktijdverkorting indiende was reeds met vertegenwoordigers van de vakbonden over de mogelijkheid ervan gesproken. In de periode van 5 juli tot 1 september 1965 werd bij Van Heek eveneens een werktijdverkorting doorge voerd welke uiteraard niet gold voor de twee vakantieweken welke in deze perio de vielen. Deze werktijdverkorting, waar bij de werktijd met 50 percent werd ver minderd, hield verband met de reorgani satie van het concern. Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met opkla ringen, maar op enkele plaatsen kans op wat regen. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidoost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook de Twentse Radiatorenfabriek J. B. van Heijst en Zonen te Wierden heeft voor haar 120 man tellende personeel werktijdverkorting aangevraagd. Verder worden er 15 Marokkanen ontslagen. Als reden wordt opgegeven de stagnatie in de huizenbouw. In doos in vuilnisauto (Va onze correspondent) VEENENDAAL Een driejarige kleu ter was iri Veenendaal in een grote doos gekropen, die aan de kant van de weg stond. Hij begon te schreeuwen toen de doos werd opgepakt en in een vuilniswa gen gegooid. De vuilnisophalers alar meerden de chauffeur, die de mangel nog juist op tijd kon stilzetten. BONN Bondskanselier Kiesinger heeft vanmorgen in een korte regerings verklaring uiteen gezet op welke wijze zijn regering de economische en finan ciële moeilijkheden in het land gaat aan pakken. De kanselier verklaarde dat er geen belastingverhoging zal komen, om dat de economie niet in zijn bewegings vrijheid gehinderd moet worden. Om een deel van het gat in de begroting te dek ken, zal de regering een lening aangaan bij de centrale bank, de Bundesbank. De president van de Bundesbank, Blessing, heeft zijn toestemming tot deze lening al gegeven, zo verklaarde kanselier Kiesin ger. Het geld zal in de eerste plaats wor den gebruikt voor financieringen bij de spoorwegen, de posterijen en het ver keerswezen. Evenmin getroffen door de bezuinigings maatregelen van de regering zijn de slachtoffers van de beide wereldoorlogen. De cijfers van sporttoto 28 luiden: Aan tal deelnemers: 638.287; bruto prijzen- inleg: f 879.918; totaal prijzenbedrag: f 333.140,40; eerste prijs: f 159.705,15 10 winnaars, per kolom f 15.970 bruto. Tweede prijs: f 87.111,90 449 winnaars, per kolom f 192,70; derde prijs f 86.323,35 1.649 winnaars, van wie 17 met twee juis te kolommen, uitkering per kolom: f 51,90. De derde prijs is verhoogd met f 42.767,40 van sporttoto 27. Ongeveer een jaar nadat een pyro maan de Bethaniënbuurt in op schudding bracht door vele brand stichtingen, waarbij acht mensen om het leven kwamen, opereert er op nieuw een pyromaan in de hoofd stad. De foto toont de geblakerde deur in de Anna Vondelstraat. (Van onze correspondent) Gisteravond is brand gesticht in de Anna Vondelstraat in Amsterdam, in het huis van de bekende naaldkunste nares Cecile Dreesmann. Twee Brazi liaanse studenten, die aan de overkant in een hotel verbleven zagen een vrouw een brandende katoenen pit in de brievenbus stoppen. Zij ontvlucht te zo snel dat de politie haar niet kon achterhalen. De bewoners van de Amsterdamse bin nenstad leven in angst en vrees dat de pyromaan, die begin vorig jaar weken lang het centrum teisterde, zijn activitei ten heeft hervat. Gisternacht waren er al vijf brandjes uitgebroken. Zij waren alle ontstaan nadat iemand petroleum of benzine door de brievenbus had gegooid en deze vervolgens had aangestoken. De eerste brand ontstond toen om streeks twee uur in de Spuistraat. Korte tijd later laaiden de vlammen op bij een kunsthandel aan het Rókin en een boek handel aan de Grimburgwal, straten die slechts enkele minuten lopen van elkaar liggen. Om zes uur ontstond hierna brand in een portaal van een woning aan de Weesperzijde. Een half uur later was dit het geval in een woning aan de niet ver verwijderde Graaf Florisstraat. De schade bij de branden bleef be perkt doordat voorbijgangers of bewoners het vuur ontdekten en het doofden. Alleen in het geval van de kunsthandel kreeg het vuur kans enige tijd door te woeden Hier was de schade ongeveer 20.000. Er gingen ondermeer drie schilderijen ter waarde van ƒ3.000,- in de vlammen op. De politie acht het voorlopig wel moge lijk, maar niet waarschijnlijk, dat de brandstichter dezelfde is als de pyromaan van vorig jaar. Deze opereerde alleen bij huizen met een oud houten trapportaal waarin de vlammen snel om zich heen grepen. Zo veroorzaakte hij (of zij) in de nacht van 6 op 7 februari de verschrikke lijke brand in de Bethaniëndwarsstraat die zes mensen het leven kostte en op 6 maart de brand aan de Kloveniers burgwal, waarbij twee personen het leven verloren. De pyromaan van vorig jaar is nooit gegrepen. Hoewel de bewoners van de buurt die zijn doelwit was, wekenlang iedere nacht de wacht hielden en hoewel de politie alles in het werk stelde om zijn identiteit vast te stellen bleef hij op vrije voeten. Kort na de brand op de Klove niersburgwal hield hij plotseling op. Oorspronkelijk was het de bedoeling-dat diegenen die minder dan 40 percent inva lide waren, geen staatsuitkering meer zouden ontvangen. Evenzeer als deze me dedeling met applaus van de afgevaardig den werd begroet, gold dit voor de ver klaring van Kiesinger, dat de premies van de ouderdomsverzekeringen niet zul len worden verhoogd. De staatssubsidies in deze verzekeringen zullen namelijk na ampel overleg niet worden verminderd. Na de psychologisch verstandig opge zette verklaring van Kiesinger zullen de ministers van financiën en van econo mische zaken Strauss en Schiller, van middag op een persconferentie bekend maken, hoe de bezuinigingen er in detail zullen uitzien. Het is duidelijk dat alle ministeries flink wat veren zullen moe ten laten. De besprekingen in het kabinet duurden ruim 14 uur en waren eergiste rennacht afgesloten. Met spanning wacht men vooral af, in hoeverre op het ministerie van defensie ingrijpende bezuinigingen zullen worden aangebracht. Het tekort op de begroting was de laat ste maanden van 3,8 op 4,5 miljard Duitse mark uitgegroeid. Deze teruggang was in directe zin te wijten aan de flauwte in de economie, die een aanzienlijke terug gang van de belastinginkomsten betéken de. Kardinaal Alfrink heeft gisteren in de zitting van het Pastoraal Concilie in Rot terdam in antwoord op veel critiek van de adviseurs gezegd dat het onderwerp „celibaat" juist van de concilietafel op de bisschoppentafel is gelegd vanwege de urgentie van de zaak. De bezinning over het celibaat is vol gens de kardinaal een stap verder ge komen, maar daarmee is het laatste woord nog niet gesproken. Wellicht komt het probleem terug in het Nederlandse con cilie, maar wat er op de tafel van de bis schoppen mee gebeurt, liet de kardinaal in het midden. Brof Van Melsen deed er na afloop optimistisch over. (Zie verder pagina 7) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren na de afhandeling van de over gangswet op de vernieuwing van het voortgezet onderwijs tot na de verkiezin gen uiteen gegaan. Tenzij zich dringende zaken voordoen, komt de Kamer niet vóór 21 februari meer bijeen. Voordat de minister van Binnenlandse Zaken op die dag de beide Kamers der Staten-Gene raai in verenigde vergadering zal sluiten, wordt afscheid genomen van een groot aantal afgevaardigden, die om verschil lende redenen na de verkiezingen niet meer in de kamer terugkeren. Op 23 fe bruari komt de Tweede Kamer voor het eerst in nieuwe samenstelling bijeen. Die dag is er een openingszitting van de ver enigde vergadering in de Ridderzaal. Prof. dr. J. Zijlstra heeft gisteren kor te tijd zijn minister-presidentschap ge ruild voor zijn hoogleraarschap aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Voor het eerst in de geschiedenis van het par lement heeft een premier studenten een tentamen afgenomen. Drie studenten, die met de voorberei dende studies voor „openbare financiën" bij prof. Zijlstra bezig waren, toen deze plotseling de leiding van het overgangs kabinet kreeg, kregen de kans in het ka binet van de premier tentamen af te leggen. Op het terras werd het gelukkige drietal gehuldigd door de heer Kae- bisch. In het midden de half mil joenste, links Cora Broek, rechts Arjan van der Hoek. Vanmorgen om 11 uur is in het Bever- wijkse sportfondsenbad de half miljoen ste badgast ontvangen. Deze gelukkige bezoekster was de 12-jarige Truus van der Woude, een leerlinge van de christe lijke lagere Willem Hovy-school. Uit han den van de voorzitter van de raad van beheer van het sportfondsenbad, wethou der F. W. E. Kaebisch ontving zij een waardebon van 50,- en een universeel zwemabonnement dat een waarde van 110,- vertegenwoordigt. Met dit abonnement heeft zij toegang tot alle sportfondsenbaden in Nederland. De 499.999-ste bezoeker was de 10-jarige Arjan van der Hoek, de 500.001-ste bad gast was Cora Broek. Dit tweetal, even eens leerlingen van dezelfde school, kreeg een gratis abonnement voor een half jaar. Benedetto Croce: Niemand heeft het recht het individu te hinderen in de opbouw van zijn eigen innerlijk leven. De besturen van de vrijwillige filiaalbedrijven Vivo en Ifa in Am sterdam hebben besloten, dat met in gang van 1 februari de beide filiaal bedrijven nauw zullen gaan samen werken. Daartoe zullen de centrale kantoren worden samengevoegd onder leiding van de directies der huidige gescheiden kantoren. De fusie maakt Vivo Ifa tot het grootste vrijwillig filiaalbedrijf van Ne derland. Het doel is de zeer scherpe con currentie van Albert Heijn en De Gruy- ter te kunnen opvangen. De omzet van de Vivo-Ifa komt op on geveer ƒ500 miljoen per jaar en benadert dan die van een concern als dat van Albert Heijn. Per 1 januari 1966 waren er 1975 kruidenierswinkels bij de Vivo aangesloten en ongeveer 800 bij de Ifa. De Spar volgt met 1824 winkels, de VéGé met 1518 en de Centra met 1123 filialen. Bestuur en leden van de Vereniging voor den Effectenhandel hebben thans defini tief besloten met ingang van maandag 30 januari zekere wijzigingen aan te bren gen in het systeem van handel en note ring op de Amsterdamse effectenbeurs. Vanaf die dag begint derhalve de reeds eerder aangekondigde beursvervroeging. De officiële beurstijd zal dan vallen van 11.30 tot 13.15 uur. Deze nieuwe beurstijd zal door een onderbreking van de handel tussen 12.15 en 12.45 uur worden verdeeld in 2 perioden. Maar die onderbreking geldt niet voor de z.g. tapefondsen (fond sen welke genoteerd worden in 7 tijdvak ken van elk 1 kwartier). Deze kunnen gedurende de gehele beurstijd worden verhandeld en genoteerd. Onder het nieu we noteringssysteem is verder de moge lijkheid voorzien, dat onder zekere voor waarden ook in de tweede beursperiode (dus van 12.45 tot 13.15 uur) een notering tot stand komt. Voorts wordt gebroken met de usance van afrekening tegen de z.g. middenkoers. Krachtens een nieuwe reglementsbepaling zal het verboden zijn tegen middenkoersen af te rekenen. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam DEZE WEEK ALS RECLAME: met 100% zuivere amandelspijs van 30 voor 27 cent. le klas banketbakkerij Lagersstraat 13 Tel. 5362 IJmuiden-O. (achter de De Noostraat) enorme enorme eubelen BOOT 's MAANDAGS GESLOTEN TJfl. 12047 (Gierstraat! 52-54-30/ 9 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem (hazelnoot - mocca - slagroom, een verrukkelijke kombinatie). Om u met de heerlijke smaak bekend te maken tijdelijke prijs van ƒ3.25 voor 2.75 U snijdt er 8 punten uit Zaterdagaanbieding Doosje met G MOCCA-RUMTOMPOUCEN 2.65 Door automatisering en grote pro duktie is 't mogelijk uitsluitend room- boterartikelen te bakken tegen een redelijke prijs. Dus naar mmm heerlijk

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1