„Door basisindustrie langs Noordzeekanaal geen knelpunten voor gevestigde bedrijven" Gezamenlijk beraad over uitbreidingsmogelijkheden liiufit Veiligheidsappèl '67 bij Hoogovens bepleit daling van „de rode lijn" ondanks een laag ongevallencijfer Budget voor een grotere veiligheid wordt verhoogd aam in Haarlem Nu nog beter sparen bij de renteverhoging en nieuwe spaarmogelijkheden tot KEUKENCENTRUM IJMUIDEN keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voorzitter Kamer van Koophandel in nieuwjaarsrede wasverzorgers tel.60550 Bergen aan Zee wordt wellicht wereldbadplaats wasverzorgers VOOR UW WITGOED tel.60550 Bouw van woningen voor bejaarden in Santpoort-Zuid VOOR UW STOOMGOED VRIJDAG 20 JANUARI 1967 6 Zeehavennota Werkloosheid Gezamenlijk beraad Detailhandel V erantwoordelijkheid Ongevallen TENTOONSTELLINGEN TONEEL MUZIEK OPERETTE CABARET DANSTHEATER VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN fll |l A origineel FORMICA ULUM DROOMKEUKENS De bank waar u zich thuis voelt! Over de Zeehavennota zei mr Droste dat hem de gedachte dat de ontwikkeling van de haven van Rotterdam beperkt moet blijven tot de Maasvlakte, hem heeft getroffen. Men speelt daar met de gedachte van een eindfase in de ontwik keling van deze haven. Een dergelijke vi sie is naar de mening van de voorzitter uit economisch oogpunt verwerpelijk. In dien met eenzelfde standpunt zou inne men bij de verdere ontsluiting van het Noordzeekanaalgebied zou dit niet alleen voor de Haarlemse agglomeratie, maar ook voor het gehele district van de Kamer van Koophandel op den duur wel eens een hinderlijke belemmering in een natuurlij ke ontwikkeling van dit gebied kunnen betekenen. Onze nationale belangen eisen hier een elastisch en stimulerend beleid, waarbij men niet reeds nu aan een ter reinbegrenzing wordt gebonden. De heer broste achtte het van het grootste belang dat overheid zal alles in het werk stelt om het ondernemersklimaat in ons land zo gunstig mogelijk te doen zijn om deze enorme industrialisatie en havenontwik keling mogelijk te maken. Van een ontspanning op de arbeids markt is in het district van de Kamer nog ADVERTENTIES De werkgelegenheid is nog ruim, hetgeen ook blijkt uit het grote aantal buiten landse arbeiders dat hier nog steeds werkt. Van de geënquêteerde bedrijven had 30 percent in 1966 met een tekort aan arbeidskrachten te kampen. Voor 1967 evenwel verwacht slechts 18 per cent een tekort aan werknemers en zelfs 77 percent een voldoende arbeidsvoorzie ning. Voor 1967 voorziet 44 percent van de betrokken bedrijven een hogere export (tegen 52 percent over 1966), 13 percent (10) een gelijkblijvende en 43 percent (38) een lagere export. De bloembollencultuur kan op een goed jaar terugzien, waarbij de oorspronkelijk in het surplusfonds gebrachte tulpen als nog konden worden geëxporteerd. Ook de bloemenveilingen in Aalsmeer is het goed gegaan. Een omzet van 120 miljoen voor dit betrekkelijk kleine areaal is indruk wekkend. aldus de voorzitter. De zeevis serij in IJmuiden boekte goede vangsten en betere opbrengsten, waarbij de be- „De Kamer van Koophandel acht het tot haar taak te behoren er op toe te zien dat het aantrekken van basisindustrie langs het Noordzeekanaal er niet toe leidt dat voor gezonde ondernemingen, reeds in het district van de Kamer gevestigd, knelpunten zouden ontstaan en te bevorderen dat verdere ontplooiing mogelijk blijft en profijt uit de nieuwe situatie kan worden getrokken. Ook de agrarische belangen in het district en ik denk daarbij aan de glastuinbouw dienen veilig gesteld te blijven". Dit heeft de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en om streken, mr. J. C. Droste, donderdagavond gezegd tijdens de nieuwjaars bijeenkomst in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis. Sprekende over het werk van de com- geen sprake, zo deelde mr. Droste mee. fnissie streekplan Noordzeekanaalgebied zei de voorzitter dat de verwezenlijking van de uitgewerkte plannen, waarin ge tendeerd wordt naar het openen van ver dere mogelijkheden tot vestiging van in dustriële basisactiviteiten in het Noordzee kanaalgebied, met behoud van de vereiste open ruimten voor recreatie en groen voorziening, een ingrijpende invloed zal hebben op het district van de Kamer, waarin de meeste gemeenten liggen die bij deze ontwikkeling betrokken zullen zijn. „Wil het Noordzeekanaalgebied in Euro pees verband bezien, niet achterop raken, dan zal het zich, in nationaal belang, tijdig dienen aan te passen aan de eisen die de moderne grote industrie stelt", al dus mr. Droste. Het streekplan geeft een bestemming aan voor alle gronden zuidwaarts van het kanaal tot de weg Haarlem-Amsterdam, hetzij voor recreatie en groenstroken of voor industrieterrein en woningbouw. He laas is wat deze laatste twee betreft, al dus de heer Droste, de toekomst voor het gebied van het district der Kamer be slist ongunstig. Er is namelijk, zo meende spreker, in een verdere groei van de Zuid- kennemerlandse agglomeratie niet voor zien. De voorzitter noemde het een begrij pelijke en logische gedachtengang dat vooral in het betrekkelijk nog lege noor den van de provincie ruimte voor woning bouw dient te worden gevonden. Voor de IJmond en de Zaanstreek sluit dit van zelfsprekend aan bij de bestaande indus triegebieden. Voor Haarlem evenwel de tweede in economisch belang van de vier gebieden van het Noordzeekanaalgebied betekent het ontbreken van uitbreidingsmogelijkhe den, dat tot in lengte van dagen een be langrijk deel van het personeel van zijn bedrijven ove*- vrij grote afstand zal dienen te pendelen, terwijl zij geen uit breidingsmogelijkheden in de naaste om geving meer zien. Daarbij komt, aldus de heer Droste, dat de vestiging zeer dicht bij Haarlem van belangrijke procesindu strieën langs het kanaal een grote aan trekkingskracht zal uitoefenen op gespe cialiseerde en technische krachten uit de ze omgeving. Aan de grootste ontwikkeling die het Noordzeekanaalgebied tegemoet gaat, dient ook Haarlem economisch deel te kunnen nemen. Voorwaar redenen ge noeg, aldus de voorzitter, om de handen ineen te slaan en ons gezamenlijk te beraden over nieuwe uitbreidingsmoge lijkheden ook voor Haarlem en omstre ken. Onlangs is met het gemeentebe stuur van Haarlem afgesproken om in een regelmatig contact overleg te ple gen met het bestuur van de Kamer over dit onderwerp en andere vraagstukken die het bedrijfsleven betreffen. langrijke export weer is toegenomen. De luchthaven Schiphol meldt een stijging van passagiers, goederen en postvervoer tussen de 10 en 20 percent. In de detailhandel is men minder gun stig gestemd ten aanzien van de resulta ten. Bij diverse branches is de verkoop duidelijk minder geworden in het laatste kwartaal. Met name de verkoop in de cember was over het algemeen minder dan in de overeenkomstige maand van 1965. ADVERTENTIE Op het gistermiddag gehouden Veiligheidsappèl 1967 hij Hoogovens IJmuiden voerde onder anderen de directeur van de afdeling produktie, jhr. ir. B. de Jongehet woord. „De zorg voor de veiligheid vormt een essentieel onderdeel van het produceren". Dit zei jhr. ir. B. de Jonge, directeur Produktie van Hoog ovens IJmuiden, op donderdag 19 januari tijdens het Veiligheidsappèl 1967 dat voor het eerst in het Opleidingscentrum werd belegd. Onder de vele leidinggevende aanwezi gen bevonden zich niet alleen de heren W. Bakker en ir. W. H. Schoenmaker, le den van de raad van bestuur, maar ook de heer P. Mulder, secretaris van de on dernemingsraad, met 35 leden van die raad. Staande herdacht het gezelschap de vier medewerkers die het bedrijf verle den jaar door bedrijfsongevallen verloor en de twee personeelsleden die buiten be drijfsverband, tijdens weekeinden, bij verkeersongevallen omkwamen. Met nadruk wees de heer De Jonge erop, dat de verantwoordelijkheid voor het handhaven van de veiligheid in eer ste instantie bij de chef van elke afde ling berust. Samen met zijn medewer kers dient de chef richting te geven aan het veiligheidsbeleid en hij kan zich bij deze taak verzekerd weten van de hulp van de speciale veiligheidsafdeling van het bedrijf. De heer De Jonge onderscheidde niet alleen internationaal maar ook bij Hoog ovens vier fasen in het veiligheidswerk. In het grijze verleden bestonden er al leen voorschriften ten behoeve van de veiligheid; daarna begon men van be- drijfswege veiligheidsmiddelen (helmen, brillen, schoenen) ter beschikking te stel len; vervolgens werd de outillage van de fabrieken in het werk betrokken. De vierde en laatste fase heeft betrek king op de mentaliteitsverbetering bij al len, die bij het veiligheidswerk zijn be trokken. Dat is iedereen, en de Amerikaan Latimer heeft geleerd, in de eerste plaats de chef. „De mensen hebben recht op in spanning en interesse van de chefs op dit gebied", zei de heer De Jonge. „Het ongevallenrisico scheelt uiteraard per afdeling, maar voor alle afdelingen geldt, dat de goede mentaliteit en de on gevallenkans beïnvloedbare factoren zijn. Voor het veiligheidswerk zijn aandacht en toewijding nodig, geduld en uithou dingsvermogen gepaard aan systematiek". Het voornaamste noemde de heer De Jonge echter het geloof in de mensen zelf, want iedereen wil menselijk leed voorkomen. De directeur achtte de veiligheidsarbeid voorts meer dan de moeite waard ter ver mijding van in de eerste plaats menselijk leed en daarnaast natuurlijk de kosten die de getroffenen er vrijwel altijd door oplopen en ter voorkoming van produktie- verlies. De directe kosten van de ongevallen belopen voor het bedrijf verscheidene miljoenen per jaar. De heer De Jonge somde tot slot een tiental grondbeginse len voor ongevallenbestrijding op. Achter ieder punt stelde hij de intrigerende vraag: „Of niet soms?". Deze vraag zal voor 1967 de slogan zijn voor het veilig heidswerk bij het Hoogovenbedrijf. Tevoren had de heer H. N. J. van de Wall, chef veiligheidsdienst, met cijfer materiaal aangetoond» dat het algemene ongevallencijfer bij Hoogovens in de af gelopen 16 jaar weliswaar een dalende lijn vertoonde, maar dat het aantal ver- zuimongevallen in dezelfde periode sinds 1964 een lichte stijging vertoont. Als ongevalsoorzaken noemde de heer Van de Wall het onveilig gebruik van overigens goed gereedschap (het zoge naamde improviseren) dat in 21 percent van alle gevallen voorkwam, onveilig la den, stuwen en construeren 10 percent, het innemen van een onveilige plaats en houding 20 percent, het niet benutten van wel aanwezige beschermingsmiddelen 35 percent. Ook de verkeersongevallen op het bedrijf en onderweg naar en van het bedrijf maken een belangrijk percentage uit van alle ongevallen, maar hier is ge lukkig sprake van een dalende tendens. Hoewel het ongevallencijfer bij Hoog ovens landelijk bij de industrie vergele ken onder het gemiddelde ligt, is er alle aanleiding de stijgende lijn van het aantal verzuimongevallen om te buigen in neer waartse richting. In deze zin onderstreep ten ook de heren Bakker, Schoenmaker en Mulder met nadruk de betogen van de heren De Jonge en Van de Wall. De heer Bakker zei, dat tegenwoordig op veel budgetten bezuinigd moet wor den. Hoogovens heeft echter besloten de uitgaven voor het veiligheidswerk te ver hogen. Er moet een doel worden gesteld en dat doel dient volgens een plan te worden bereikt. De heer Schoenmaker noemde de veiligheid het centrum van het gehele werk. De rode lijn kan en zal omlaag gaan. De heer Mulder zegde alle medewer king van het uitvoerend personeel toe en wees erop, dat het levensgeluk van alle bedrijfsgenoten op het spel staat. Het frisse, tintelende appèl werd beslo ten met de vertoning van de Engelse vei ligheidsfilm „Against the tide", die spe ciaal voor dit doel in het Nederlands was bewerkt en die aangevuld met recente op namen van het appèl, voor alle bedrijfs afdelingen beschikbaar zal zijn ten behoe ve van het veiligheidswerk. Vishal: Expositie van werk van „De Groep". Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 30 januari. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van werk van Kees Verkade, Willem Snit- ker, Jan Mulder, Remco van der Gug- ten, Michel van Overbeke, Liesbeth Sayers, Jeroen ten Berge, Jan Carnp- fens, Rob Clous en Jan Wensveen. Dage lijks van 10 tot 17 uur, op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 28 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Loojr, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur, op zondag van 14 tot 17 en 20 tot 22 uur: Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Artificia (Binnenweg, Heemstede): Expo sitie van schilderijen, tekeningen en grafiek van Fer Hakkaart. Dagelijks, behalve zondag en maandag geopend van 9.30 tot 18 uur. Tot 3 februari. Gemeentehuis Bloemendaal (Overveen): Expositie van schilderijen van Hugo Landheer en keramiek van Etie van Rees. Dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Tot 6 februari. Museum van Looy (Kamperlaan): Exposi tie van de groep 65 met werken van Ger Daniëls, Mieke van Dijk, Gerrit van Dijk, Berend Pasman en Pieter Zwaans- wijk. Dagelijks van 10 tot 17 uur, vrij dag en zaterdag van 10 tot 21 uur, zon dag van 13 tot 17 uur. Tot 19 februari. Zaterdag 21 en zondag 22 januari, Stads schouwburg, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Wie kan er twee heren dienen" van Carlo Goldoni. Regie: Ton Lutz en Nicolaas Wijnberg. M.m.v. Luc Lutz, Annet Nieuwehuyzen, Eric Schneider, Eli Blom, Gerard Hartkamp, Martine Crefeoeur, Wim Hoddes, Ed mond Classen, Simone Rooskens e a. Dinsdag 24 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Haagse Comedie met „Voor jaarsontwaken" van Frank Wedekind. Gastregie: Peter Zadek. M.m.v. Guido de Moor, Jaap Wieringa, Marijke Merckens, Joop Admiraal, Annie Leen- ders, Paul Steenbergen, Annie de Lange, Paula Petri e.a. Vrijdag 27 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf' van Ed ward Albee. Regie: Henk Rigters. M.m.v. Ank-van der Moer, Han Bentz van den Berg, Femke Boersma en Will van Seist. Vrijdag 20 januari. Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Hen ri Arends. Solist: Herman Krebbers (viool). Programma: Franck, Ravel, Krejci, Saint-Saëns, Weinberger. Woensdag 25 januari, Minerva Theater (Heemstede), 20.15 uur: Mozartconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist: Hu- ber Barwahser (fluit). Donderdag 26 januari. Concertgebouw, 20 uur: Pianorecital door Rinus Groot. Programma: Brahms, Ravel e.a. Zaterdag 28 en zondag 29 januari. Stads schouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Ope rette met „Zwei Herzen im Dreiviertel- takt". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat), vrijdag 20 en zaterdag 21 januari, 21 uur: Cobi Schreijer met haar inier- nationaal programma. Gast: Miel Cools. Zondag 21 uur: Hootenannyavond. Maandag 23 januari, Concertgebouw, 20 uur: Fons Jansen presenteert zijn one-man-show „Hoe meer zielen". Woensdag 25 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden door Das Tanz- und Volkskunstensemble „Puls". Een folk lore-ensemble van wereldformaat met veertig dansers en danseressen en ren balalaika-orkest. Vrijdag 20 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Het nieuwe sprookjesboek" door Godfried Bomans. Maandag 23 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Geschiedenis en Openbaring" door prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan. Dinsdag 24 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Afrika, continent in beweging" door P. Korthuys. Woensdag 25 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Moderne ontwikkelingen in de neurologie" door dr. F. E. Posthumus Meyjes. Donderdag 26 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Het huidige wereldgebeuren" door dr. A. L. Constandse. Dinsdag 24 januari. Minerva Theater, 20.15 uur: „Per trein in elf dagen naar Peking" door W. M. Binnendijk. W ereldreizigersserie ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten. Tevens HANG-, een ongekend grote sortering LEG- en WANDKASTEN ADVERTENTIE 4% 6% Alle gewenste Inlichtingen krijgt u bij elk van onze 200 vestigingen, verspreid over heel Nederland. KENNEMERLAAN 165- 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7770. Enige jaren geleden werden door ir. dr. C. Nix, architect te Rotterdam plannen ontworpen waarmee werd beoogd tussen Noordwijk en Zandvoort een geheel nieu we badplaats te stichten, waarvoor d« naam „Zandwijk" was bedacht. Om ver scheidene redenen hebben deze plannen geen doorgang kunnen vinden, maar in plaats daarvan zijn op het bureau „Ont wikkeling van Bouwprojecten in Den Haag nieuwe ideeën uitgewerkt, waarmee men in het Noordhollandse Bergen aan Zee bijzonder gelukkig zal kunnen zijn. Deze plannen beogen namelijk het bestaande dorpje een zodanige uitbreiding te geven, dat het zich daarna met de meest moder ne en luxueuze badplaatsen van Europa zal kunnen meten. Deze bijna fantastische plannen hebben onder meer betrekking op de bouw van een modern Kurhaus met nieuwe woon- en winkelwijken, waarbij de laatste op het dikwijls gure Nederlandse klimaat zullen zijn berekend door middel van luifels, die eventueel zelfs kunnen worden verwarmd. Winkelen in luchtige zomerkledij zal hier dus onder alle weersomstandigheden mo gelijk zijn. Voorts is bij de plannen reke ning gehouden met de bouw van hotels, restaurants en plaatsen voor recreatie. De plannen verkeren uiteraard nog in een beginstadium, hoewel de Fries-Gro- ningsche Hypotheekbank reeds bereid zou zijn gevonden de benodigde financiën te verschaffen. De kosten worden voorlopig geraamd op bedragen tussen de vijftig en tachtig miljoen gulden. Door de Provin ciale Planologische Dienst van Noord-Hol land zal reeds in maart over deze plan nen worden beslist. ADVERTENTIE De woningbouwvereniging Bloemen- daal-Noord te Bloemendaal wil 24 be jaardenwoningen bouwen op een stuk grond ter oppervlakte van 2740 vierkante meter aan de Duinlustparkweg in Sant poort-Zuid. Dit stuk grond zal, als de ge meenteraad van Velsen akkoord gaat met het voorstel van burgemeester en wethou ders, voor 81.900 aan de vereniging wor den verkocht. Het nog op de grond aan wezige resterende gedeelte van het per ceel Duinlustparkweg 56-58 zal binnen kort worden afgebroken. A

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6