R UIMTE- PRAAT GEER T HULSHOF KENT GEEN SEX-PROBLEMEN EIBERGENSE KAMPIOEN- KUIKENKIJKER „SEXT" PER DAG (MET DE HAND) TIENDUIZEND HAANTJES, HENNEN EN TWIJFELAARS Stille getuigen van gruwelijke strijd ZATERDAG 21 JANUARI 1967 Erbij 16 DE VOLGENDE STAP IS DE DERDE TRAP OM VOORWERPEN tot in de buitenaardse ruimte te brengen (een baan om de aarde, een baan naar de maan of naar Mars of Venus) wordt vaak gebruik ge maakt van meertrapsraketten. De eenvoudigste uitvoering daarvan is de tweetrapsraket: twee raketten waarvan de ene bovenop de andere is gemon teerd. Bij de lancering werkt alleen de aandrijving van de onderste (eerste) trap of aanjager. (1). Zolang de aandrijving werkt, wordt de snelheid opge voerd, maar wanneer de brand stof verbruikt is het z.g. doof- punt is de maximale snelheid bereikt. o.a. de lege tanks die nu nutte loze ballast zijn geworden. Het voordeel van de meer- trapsraket is, dat de uitgebran de eerste (c.q. tweede) trap kan worden ontkoppeld en afgesto ten. Het principe van de meer- trapsraket is voor uitbreiding vatbaar: zo wil de NASA (het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart) voor de eerste reis naar de maan gebruik ma ken van een drietrapsraket, de Satumus-5. DIT GEVAARTE is, als het rechtop aan de lanceertoren staat, ongeveer even hoog als de Domtoren in Utrecht, dat is ruim 100 meter. Door op dit ogenblik (2) de aandrijving van de tweede trap te ontsteken, kan men de snel heid verder opvoeren. De tweede snelheid die de eerste trap bij het doofpunt had bereikt. Men kan misschien de ge wenste eindsnelheid ook wel be trap begint nu „fris" aan zijn etappe, heeft zelf nog geen gram brandstof verbruikt en heeft dus zijn aanvangssnelheid eenvou dig cadeau gekregen; dit is de reiken door middel van één grote, zeer krachtige raket, maar het nadeel daarvan is, dat deze ook voortdurend zijn eigen ge wicht moet meenemen, dus ook Apparaatsexen Lange nagel ARNHEM. De Eibergenaar Geert Hulshof is gediplomeerd kuikensexer. Hij is 29 jaar, maar hij „sext" al een decen nium lang. Dat betekent, dat hij in die tien jaar waarschijnlijk tussen de 10 en 20 miljoen haantjes en hennetjes van elkaar heeft gescheiden, met een tref zekerheid van bijna honderd percent en met de vingervlugheid van een kampioen goochelaar. Pats, een haantje! Pats, een hennetje! Pat, een twijfelaar: terug in de doos. Pats! Pats! Soms tienduizend per dag: ga er maar aan staan! Hard van achteren Feeling Verzuipen Bij tienduizenden tegelijk worden de eieren in de moderne kunstmoederbatterijen (foto bo ven) uitgebroed. Hoe snel Huls hof (links) ook sext, altijd is het haastwerk, want de „haantjes- trein" wacht niet je niks van maken. Is geen haan en is geen hen. MAAR IN de doos links krioelen de haantjes en rechts zitten de hennetjes. Feilloos, dat weet hij zeker. Pats, een haantje, pats een hennetje! Pats! Het geluid van pootjes op het karton van de doos. Soms wel duizend in een uur. Een mooi vak ZOALS BEKEND, heeft prof. dr. A. Stolk uit Amsterdam tijdens drie expe dities in 1965 en 1966 opgravingen ver richt in door hem ontdekte ruines en tempelresten in het Amazone-gebied, waarbij verschillende voorwerpen (kruiken, schalen, vazen, aardewerk, sieraden en beelden) aan het licht zijn gebracht. Het onderzoek van deze voor werpen, waarmee prof. Stolk zich na zijn terugkeer in september vorig jaar heeft beziggehouden, heeft een bijzon der resultaat opgeleverd. In het alge meen bleken de voorwerpen namelijk van verschillende culturen afkomstig te zijn, in het bijzonder uit de Inca- en pre-Inca-perioden. NU IS het oorspronkelijke Inca-rijk heel wat groter geweest dan het heden daagse Chili en Peru. Het strekte zich in het oosten uit tot aan het gebied van de koppensnellende Jivaro-India- nen. Wij weten uit betrouwbare bron, dat de Inca Huayna Cape (regerings periode 1493 tot 1527) vanuit het zui den de Rio Chinchipe is afgevaren en dat hij moeite heeft gedaan om de bochtige Rio Maranón te volgen. Ver der wisten zes Inca-aanvoerders van het noorden uit de oostzijde van het Andes-gebergte te bereiken, maar daar hield het dan ook mee op. De kinderen van de zon moesten het on derspit delven tegen de Jivaro-strij- ders die uit duistere moerassen gifpijlen op hen afschoten. Bij deze guerrilla strijd waren gifpijlen, blaasroeren en speren van de Jivaros ongetwijfeld su perieur aan de wapens van de Inca's en zo werd aan de expansiedrang van het Zonnerijk een onverbiddelijk halt toegeroepen. De Inca-legers zullen tot een even smadelijke terugtocht zijn gedwongen, als in ons werelddeel de le gers van Napoleon en van Hitler in Rusland. MET HET OOG op de ligging van de door prof. Stolk ontdekte nederzetting in het Jivarogebied en het Inca- en pre- Incakarakter van de' door hem ontdek te voorwerpen, moet men concluderen, dat de genoemde nederzetting inder daad door de Inca's werd gebouwd, vermoedelijk als versterkte voorpost in het vijandelijke Jivarogebied. ER IS echter nog een argument, dat pleit voor het nauwe en ongetwijfeld bloedige contact, dat de Inca's met de Jivaro-Indianen hebben gehad. De laatsten kennen namelijk een uit ge knoopte draden vervaardigd „versier sel", waarmee de mond van de door hen „gesnelde", en daarna vakkundig gekrompen hoofden van hun vijanden wordt gesloten, en dit versiersel lijkt sprekend op de zogenaamde kipu, het geknoopte telraam van de Inca's. Voor de Jivaro-Indianen had zo'n telraam geen enkele zin, omdat zij met enigs zins hogere cijfers niet kunnen wer ken. Het kan echter moeilijk anders of de Jivaro-Indianen moeten bij de vervaardiging van dit mondversiersel indertijd door het knopentelraam van de Inca's zijn geïnspireerd. Zo ge tuigt dit versiersel tezamen met de door prof. Stolk gevonden voorwerpen uit de Inca- en Pre-Inca-perioden van het nauwe contact, dat de zonnekinde ren indertijd hebben gehad met de primitieve Jivaro-Indianen uit de duis tere wouden en moerassen aan de bo venloop van de Amazone-rivier. DE JAPANNERS hebben het uitge vonden en hier gebracht, een jaar of twintig geleden. Het handsexen is het eerst uitgevonden. Toen ik zeventien was kwam het apparaat-sexen in zwang. Ik volgde een cursus en ik slaagde met honderd percent. Maar toen ik het een jaar of vier met het apparaat gedaan had, dacht ik: met de hand is het eigenlijk beter. De clou van zo'n apparaat is namelijk dat je een buisje in de cloaca brengt en dat je dan een stuk vergroot.je werkt bij zo'n apparaat met sterk licht zodat je heel duidelijk kunt zien wat het is. De kunst is, het buisje precies goed in te brengen. Als je dat kunt, hoef je het maar af te lezen. Bij een haan zie je dan vergroot de testikels en bij een hen duidelijk de eierstok en de niertjes. Maar apparaat-sexen wordt praktisch niet meer gedaan. Met de hand gaat het veel en veel vlugger en de kans op beschadigingen is veel minder. Alleen is ook de trefzekerheid met de hand minder. Toen ik het dus een jaar of vier met het apparaat ge daan had ben ik een cursus handsexen gaan volgen. Van die tijd af doe ik al leen nog met de hand GRIJPEN, drukken, straaltje, om draaien, velletje, haan! pats! Met het drukje spuit hij het miniatuur-darmpje leeg. „Anders krijg ik het in m'n ogen. Je moet niet te hard en niet te zacht drukken. Het moet precies hard ge noeg zijn. Dat wordt routine. Maar er gaan heel wat duizenden door je han den voordat je het precies goed doet. De Japanners hebben het ons ge leerd. ook in andere landen. Toen wij het konden en de kunst kon den doorgeven, vertrokken ze weer. Er werken op het ogenblik nog Japan ners in Duitsland. Kijk, ik heb altijd «en lange nagel aan deze duim om een haantje; een.twee.drie. vier. een hennetje! ^wvvvwwwvvtfwvvwvvwnnnwwivwwwvwvvvvwrtwwwvvvvvwvwvwwvvvwwvwvvwwvvwvvwwnwvvvvvvviwwvwvvvvwwvvwwwvvvvvvyw.wvvwwvvwvvvvw HULSHOF grijpt er twee tegelijk uit de middelste doos. Eep straaltje groe ne mest spuit in de pot. Kuiken om draaien. Velletje binnenstebuiten keren Haantje. Pats, linkerdoos! Kuiken grij pen, drukje, straaltje, omdraaien, vel letje.hennetje. Pats, rechterdoos! Grijpen, drukken.negenhonderd per uur. Van onze correspondent) DE BENODIGDHEDEN zijn nog een keer opgesomd, een stoel, een felle lamp, een potje en drie dozen, de middelste voor de ongesexte kuikens, een voor de haantjes en een voor de hennetjes. Dat is al. En het is een koud kunstje om dat allemaal voor je uit te stallen en met een zelfverzekerd gezicht een kuiken uit de middelste doos te pakken. Maar hoe je dat donsbal letje ook wendt of keert, bevoelt of betast, be-dit of be-dat.het blijft een aantrekkelijk, vertederend donshalletje dat zijn sekse geheim houdt, al blyf je een half uur lang aan het studeren. Maar de sexer ziet het in gemiddeld vier secon den. Een.twee.drie.vier. het velletje binnenstebuiten te halen. Als je dat goed doet, kun je de figuur tjes zien. Dat zijn er geen twee of drie, maar dertig of veertig. Er zijn wel dertig of veertig verschillende fi guurtjes die zowel haan als hen kun nen zijn. Soms is het heel duidelijk. Dan zeg je meteen: haan! Maar soms is het een twijfelgevalletje. Als het heel moeilijk is, gooi ik 'm terug in de doos. Even later pak ik 'm weer. Dan is het duidelijker te zien want dan is het een beetje opgezet van de vorige keer". Grijpen, drukken, straaltje. Een voortjagende sneltrein. Links de man netjes, rechts de vrouwtjes. Links, rechts, links, rechts.een sneltrein. ding, dong, ding, dong.een expres vol ééndagsleven. Morgen komen de eieren uit in de broedmachine. Het le ven pikt zich uit de schaal. ALLEMAAL om de economie tè die nen. Het gaat om de hennetjes, de toe komstige eierproducenten. De haantjes zijn voor de mesterij, voor zon- en feestdagen, voor de diepvries. En een enkeling voor het voortbestaan van het ras. „Je doet het met kuikens van één dag. Twee dagen, dat kan nog maar dan zijn ze al een beetje hard van ach ter geworden. Met één dag zijn ze lek ker soepel. Ze kunnen ook te fris zijn. Het mooiste is zo'n halve dag oud. Vroeger zeiden ze dat vooral de dames geschikt zouden zijn voor het sexen. Dat is helemaal niet waar. Ik ken gro te kerels met handen als kolenschop pen die het beter en vlugger doen dan vrouwen met de fijnste handjes. Ik ken dames die er zeshonderd in een uur doen en mannen die er duizend pakken. Als je op je examen hand sexen vijfennegentig percent goed hebt, krijg je een diploma. Zo'n cursus duurt een maand of vier, vijf en dan doe je ook niks anders dan praktijk. De eni ge theorie is eigenlijk het bekijken van de afbeeldingen van al die voor komende figuurtjes. Verder is het oefe nen en oefenen, hele dagen lang. Een- dagshaantjes nasexen en af en toe gooi en ze er dan een hennetje tussendoor. Dat moet je er dan uitpikken. Ze gooi en er steeds meer hennetjes tussen door. Alles wat je doet wordt nage- sext. De fouten krijg je terug." „ALS JE EEN GOEDE sexer wil worden moet je wel doorzettingsvermo gen hebben. En feeling. Je moet het echt graag willen leren, anders hoef je er niet aan te beginnen. Tachtig per cent haal je pog wel een keer en ne gentig ook, maar die laatste vijf a tien percent, daar zit nu de kneep. Het cursusgeld is ook niet mis. Toen ik het deed, was het al vierduizend gulden. En daar komen dan de kui kens nog bij. Daar moet je zelf voor zorgen. Vooral in het begin hebben er nogal wat zoveel te lijden, dat ze dood gaan. Daar heb je later geen last meer van. Alleen de rooien.ik bedoel Rhode Island Reds.die wil len na 't sexen nog wel eens flauw- gaan liggen. Andere rassen hebben er geen hinder van. Maar alles bij me kaar is het een dure geschiedenis, zo'n cursus. En als je voor jezelf aan het werk gaat moet je je eigen sextafel hebben en je eigen stoeltjes en lam pen. Je moet dezelfde afstand, dezelf de zithoogte en dezelfde lichtval heb ben, begrijpt u? Ik heb jaren gewerkt, van de ene kuikenbroeder naar de an dere. Soms kwam ik helemaal niet in bed. Een jaar of zeven geleden moest ik wel eens met een uur slaap toe en dan weer aan de tafel. Toen zaten de prijzen van de eieren nog goed. Tegen woordig is het een stuk minder. Bedrij ven verdwijnen of gaan concentreren. Het aantal kuikens is trouwens ook minder geworden. Maar toen.hele nachten doorsexen. HIJ HEEFT een krans van korte- krullen om zijn hoofd. Door zijn bril heeft hij al meer dan tien miljoen fi guurtjes gezien. Hij haalde zijn diplo ma handsexen met A A-lof, het hoogst bereikbare. „Vroeger moesten ze alle hanen en hennen een week of vijf opfokken om te weten te komen wat een haan en wat een hen was. Het voordeel van sexen is dus enorm. Je verdient er goed mee, maar je kunt het niet blij ven doen. Als je midden dertig of veer tig bent, krijg je klachten, je ogen worden minder. Ik heb nog nooit een sexer van vijf tig aan het werk gezien. Je moet dus zorgen dat je een andere baan of iets anders achter de hand hebt. Maar ik loop nog wel een tijdje mee." „Ik vind het plezierig werk. Vroe ger moesten de dozen met haantjes van het Produktschap blauw geverfd worden. Dan ging de blauwe spuit er over. Dat hoeft tegenwoordig niet meer. Er worden veel hanen verzopen, vooral van de lichte rassen. Ik heb wel gezien dat ze hele manden vol ver zopen." „Van de zwaardere rassen worden de hanen hier gemest of geëxporteerd van Arnhem uit. Daar moeten we dan op werken met sexen. Want die export- trein gaat maar twee of drie keer in de week. Dan beginnen we op de gek ste tijden om die haantjes op tijd in de trein te krijgen. Voeren hoeft niet, want ze kunnen nog twee of drie da gen teren op het stuk dooier, dat ze bij zich hebben. Het is een mooi vak, maar je moet zeker van jezelf zijn. Vaak is het moeilijk. Je hebt weieens dat ze van achteren helemaal dicht zitten. Niks mee te beginnen. Af en toe kom je een kwee tegen. Daar kun

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 16