broedplaats van letterkundig en politiek geweld ORANJE POLITIE AUTO'S VOOR EEN VEILIGER VERKEER „HOE EERDER MEN ONS ZIET HOE MIN DER ONGELUKKEN... De Franse revolutie werd er uitgebroed Molière en Corneille waren er kind aan huis, Napoleon dronk er zijn kleintje koffie en Sartre doceerde er zijn ex istentialisten ZATERDAG Erbij 1967 J A N l ARI HET PARIJSE domein van beatniks en exis tentialisten brokkelt lelijk af. Nog niet zo lang geleden stonden twee „arrondissements", het vijfde en het zesde, nage noeg geheel onder hun ju risdictie. Tien jaar geleden vormde de eerste boutique een bruggehoofd van de mode in de omgeving van St. Germain-des-Prés en vooral de laatste tijd rijzen de winkeltjes die in hoofd zaak de jeugd kleden als de bekende paddestoelen uit de grond. WMm Garcia de Lèon TEGEN HET EIND van volgend jaar zullen op vele Engelse snelwegen patrouillewagens verschijnen die in een lichtgevend oranje zijn geschilderd. Dit initia tief is uitgegaan van de politie in Lancashire in Noord- west-Engeland, 113 km van de M6-snelweg en het is zeer goed mogelijk dat deze kleur of een schakering daarvan in de toekomst ook door andere politiekorpsen zal worden gebruikt. Een ..experimentele" politieauto in fluorescerend oranje op de M6-auto snelweg in Lancashire. (De zwart- wit-foto registreert geen verschil tussen het witte dak en de oranje zijkanten van de wagen). Een gevelplaat brengt de oprichting in 1686 in herinnering. Café Procope IN Aux Deux Magots en Flore komen hoe langer hoe minder letterkundigen. hoe langer hoe meer (Amerikaan se) toeristen. Boekwinkels worden opgekocht door coutu riers (Pierre Cardin aan de boulevard, Ted Lapidus, die prachtige zaak op de hoek van de Rue Bonaparte en de Rue de concurrentie aan te kunnen de l'Abbaye), een veeg teken. Slechts handelaren in antiek schijnen de concurrentie aan te kunnen en ik gebruik misschien een wat gewaagde beeldspraak als ik stel dat oude spullen en jonge kleren hand in hand het bolwerk van Sartre cum suis bestormen. Wie deze ontwikkeling een beetje verdriet doet, zal er ten minste blij om mogen zijn dat er blijkbaar nog onverwoestba re oudjes om en nabij de bou levard St. Germain bestaan. Een ervan is het oudste café van Parijs (misschien zelfs van Europa?), Procope in de Rue de l'Ancienne Comédie. In 1686 is het opgericht door een heer met een weinig Frans klinken de naam, Francesco Procopio dei Coletelli, wiens voorouders in het gevolg van Catherina de Medici naar Frankrijk waren gekomen. Hij introduceerde er koffie en ijs twee nieuwe culinaire verrukkingen voor de laat-zeventiende-eeuwse Parij- zenaars. Waarvoor hij ook een standbeeld verdient: Procopio was de eerste die de zaal deco reerde met lange spiegels. Wat er nog van de wanden over bleef werd behangen met me ters rood crêpe. Een paar jaar later werd te genover het café een nieuwe schouwburg geopend, een grote gebeurtenis in het toneelleven van Parijs. Dit leidde tevens tot de huidge benaming van de straat: tot die tijd heette ze heel prozaïsch Rue des Fosses. Was het café in de eerste jaren van zijn bestaan al een pleis terplaats voor nieuwlichters, de schouwburg zorgde voor een publiek dat voorgoed bepalend zou zijn voor zijn intellectuele standing. Molière, Racine en Corneille ik doe maar een willekeurige greep kwamen er, deels verwant gezelschap, deels een min of meer veilige toevlucht zoeken als het audi torium wat al te duidelijk blijk gaf, een stuk niet te lusten. Schouwburgbezoekers waren toen namelijk heel wat minder beleefd en beschaafd in hun uitingen van afkeuring dan te genwoordig. IN DE JAREN die volgden bleef Procope het puik van de Franse letterkundigen trekken. La Fontaine vond er een rustig hoekje om er zijn Fabels, in klad, op papier te gooien, Vol taire, Diderot, Rousseau en de Encyclopedisten schreven er bij voorkeur hun brieven. Toen in de laatste decennia van de achttiende eeuw de on weerswolken van de revolutie zich boven Frankrijk samen pakten, ging de clientèle aan politiek doen. Danton en Ro bespierre lieten de spiegels van het café rinkelen als zij luid keels argumenteerden over de nieuwe orde die komen moest. Dat er bij tal van gelegenhe den geheime agenten van de koning meeluisterden deerde hen niet. De vurige, opzwe pende redevoering, waarmee Desmoulins op 12 juli 1789 de al naar bloed dorstende Parij- zenaars tot het kookpunt bracht, is ontstaan op een van de koffietafeitjes van Procope. Een paar dagen later bestorm de de menigte de Bastille de Franse Revolutie was ge boren. MERKWAARDIG genoeg had men in die bloedige tijd ook nog aandacht voor belang rijke dingen die zich buiten -'Ht - Café Procope in de rue de l'An- tienne Comédie. Frankrijk afspeelden. In 1790, toen het warempel op een men senleven meer of minder niet aankwam, werden de rode wanden van Procope gedra peerd met zwart doek. ten te ken van rouw over de dood van Benjamin Franklin. Hij was stamgast geweest en zijn vroegere vrienden (onder wie befaamde en beruchte revolu tionaire figuren als Danton, Robespiere, Desmoulins en Ma- rat) hielden in het café een plechtige gedachtenisdienst. NAPOLEON verscheen op het toneel en ook hij dronk er zijn kopje koffie. Er wordt zelfs beweerd dat hij er een maal zijn hoed moest achterla ten toen hij (toch al generaal) de rekening niet kon betalen, maar dat verhaal is mogelijk een van de talrijke versierink jes die bij een eerbiedwaardig café als Procope behoren. Ze ker is wel dat Gambetta er als het ware hof hield en voor een groep bewonderaars gedeelten uit zijn redevoeringen citeerde. Even zeker is en nu komen we langzamerhand in een mo derner tijd dat schrijvers en dichters als Anatole France, Verlaine en Baudelaire een be hoorlijk deel van hun meester werken creëerden in deze blijkbaar inspirerende omge ving. Omstreeks de eeuwwisseling, „la belle époque", kon men 's avonds tegen een uur of tien Xavier Primas, „le prince des chansonniers", de wenteltrap van Procope zien beklimmen om er de successen van de dag te zingen. Langzamerhand zul len de mensen die hem in le vende lijve „Le testament de Pierrot" of „La chanson des heurs" hebben horen brengen, wel uitgestorven zijn. Ook al lang dood is de toenmalige ex ploitant, een voormalig ambte naar van de Franse spoorwe gen, die de cabaretnummers in stijl aankondigde. TOT DE DAG van vandaag is Procope het typische café voor de Parijzenaar gebleven. Zelfs het décor is niet veranderd: men zit er nog steeds onder dezelfde kristallen luchters en omringd door de wat verscho ten draperieën en vergeelde spiegels. Een paar jaar geleden kon men Jean-Paul Sartre als de opvolger beschouwen van Verlaine, die er menig sonnet ter betaling van zijn comsump- tie heeft achtergelaten. Ik wil hiermee niet beweren dat Sar tre gewoonlijk ook zo platzak was als de beroemde dichter, noch dat zijn schrifturen ooit dienst hebben gedaan ter ver vanging van bankbiljetten. De paus van het existentialisme had er echter eveneens een groepje ademloos aan zijn lip pen hangende discipelen om zich heen en van Procope uit heeft zi§n leer zich, dikwijls onherkenbaar misvormd, over Parijs en de wereld verspreid. EEN NIEUWE generatie heeft zich inmiddels aange diend. Sartre en Simone de Beauvoir zullen er uw tafeltjes niet meer delen. Maar mis schien hebt u geluk en ontmoet u er de jongste van de onster- felijken. Marcel Drouot. Of an ders beslist een auteur die in de komende tijd in het nieuws zal komen als winnaar van een belangrijke litteraire prijs. En zou het geluk helemaal niet met u zijn, dan is er altijd nog het plezierige besef, tegen be taalbare prijzen uitstekend te eten in een omgeving die sterk tot de verbeelding spreekt. HET IS niet eenvoudig een kleur te kiezen die onder alle omstandigheden voldoet Oorspronkelijk waren alle patrouille wagens in Engeland zwart, maar nu wordt algemeen erkend dat deze kleur te weinig opvalt. De komst van de snelwegen en de daarmee gepaard gaande hogere snelheden in het verkeer hebben echter op initiatief van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, geleid tot ernstige bestudering van het probleem van de kleur in het verkeer. IN 1964 werd, na een onderzoek door een werkgroep van het ministerie, de verkeerspolitie aanbevolen witte wagens te gebruiken. Wit was toen echter een compromis, want niemand was ervan overtuigd, dat de ideale kleur gevonden was. De proefnemingen werden voortgezet, niet alleen dooi de politie van Lancashire, maar op verzoek van het Mi nisterie tevens door het Road Research Laboratory, dat deel uitmaakt van het Ministerie van Vervoer. Tijdens de tweede wereldoorlog waren reeds onderzoekingen verricht door diverse militaire en andere instellingen, toen reddingsmethoden voor piloten uit zee werden ontwikkeld. Duitsland voerde de gele reddingsbootjes voor de luchtmacht in. De Royal Air Force (R.A.F.) en de Royal Canadian Air Force werkten het Duitse idee verder uit en kozen oranje geel als beste kleur. Later ging de R.A.F. over op licht gevend rood en lichtgevend oranje Deze kleur is niet nieuw in het Britse verkeer. Wegwerkers dragen al jarenlang lichtgevende overjassen, maar dit be tekende niet dat een motorvoertuig in deze kleur, zeer •nel rijdend, ook het meest zou opvallen. De politie van Lancashire, een van de meest vooruit strevende korpsen van Engeland, gebruikte sinds 1955 witte wagens voor de verkeerscontrole, maar in april 1965 begon men met een nieuwe reeks experimenten op het gebied van kleurenidentificatie, waarbij de onderzoekingen van •en aantal politie-autoriteiten werden gecombineerd. teiten van het Road Research Laboratory (R.R.L.) over de waarneembaarheid van verkeersborden. De R.R.L. stelde een kleurengamma op en onderzocht daarbij de „graad van opvallendheid". Het bleek o.a. dat één geel vlak van 1,3 m» evenzeer in het oog springt als een wit vlak van 1,5 m!, een rood vlak van 1,7 m^, of een blauw vak van 1,8 m*. een groen vlak van 2 m2 of een zwart vlak van 3,3 mt dit alles tegen de gebruikelijke achtergrond van een landschap. DE GESTELDE doelen waren eenvoudig: 1. - scherper toezicht op de naleving van de verkeersregels, 2. - op voering van de rijvaardigheid, 3. - het publiek in staat stellen eerder een politie-auto le herkennen. „Hoe meer mensen een politieauto zien, hoe beter er gereden zal worden", verklaarde een politie-autoriteit. De politie van Lancashire heeft besprekingen gevoerd met verffabrikanten en kleurdeskundigen. „We willen geen geheime politie op de weg", verklaarde een zegsman. „Wat we nodig hebben is iets dat het begrip „POLITIE" als het ware uitschreeuwd". Blauw, groen en andere kleuren werden geprobeerd voor dat tot oranje werd besloten. De wagens hebben nu een lichtgevend oranje kleur tot op halve hoogte, terwijl het dak en een rand boven en onder wit zijn gelaten. Dit on danks het bezwaar dat wit de neiging heeft geel te worden als gevolg van de uitlaatgassen van de dieselmotor. Het voertuig is overdag en in de schemering op meer dan ander halve kilometer afstand zichtbaar en te herkennen ('s avonds lijkt het wit). Een lichtbak met het woord „POLI TIE" is op het dak bevestigd, geflankeerd door blauwe reflectoren. DE POLITIE van Lancashire vertrouwt er zozeer op de juiste kleur te hebben gevonden, dat zij deze ook toepast op de ongevallenwagens op de snelwegen. Omdat deze veel groter zijn dan de patrouillewagens, zijn er dus ook grotere vlakken lichtgevend oranje. (Deze vrachtwagens hebben elektrisch werkende telescopische masten, voorzien van een zoeklicht, sterk genoeg om een terrein te verlichten zo groot als een voetbalveld). Dr. Peter Bothwell van de universiteit van Bristol, hoofd van de studiecommissie van de afdeling verkeersresearch aan die universiteit, heeft onderzoekingen geleid op het gebied van kleur en snelheid in samenwerking met de politie. Hij meent dat Lancashire op de goede weg is en wijst er op dat een studie van het dierenleven heeft aangetoond, dat licht oranje of geel de meest opvallende waarschuwings- kleur is. „Sommige slangen en insecten, zoals wespen, er varen oranje en gele tinten steeds als iets onaangenaams en die vormen voor hen een waarschuwing, uit de buurt te blijven". EEN ANDER resultaat dat de ervaringen van de Lanea- shire-politie kracht bijzet, kwam voort uit de jongste activi- „OFSCHOON WE de kwestie van de beste kleur voor politiepatrouillewagens nog niet volledig hebben onderzocht, kan men op grond van hetgeen tot dusver is verricht, wel stellen dat de wagens die oranje, geel, wit of rood zijn geschilderd, of een combinatie van deze kleuren voeren, het meest zullen opvallen", verklaarde een woordvoerder van het R.R.L. Aangezien wit, geel en rood voor de weggebruikers reeds vertrouwde kleuren zijn, blijft oranje over als de meest exclusieve. En dit is een belangrijk punt. „Esthetisch bezien zijn onze wagens ronduit afschuwelijk", zei een politieman uit Lancashire. „Maar we hebben ge hoord dat sommige vrouwen, geïmponeerd door het opval lende uiterlijk van deze wagens, er bij hun mannen op aandringen lichtgevende auto's te kopen. Dat moeten we nu natuurlijk juist niet hebben". HOEWEL de ideale kleur volgens verkeersdeskundigen nog niet gevonden is, voldoet het fluorescerende oranje voorshands goed op de politieauto's die met de controle op het snelverkeer belast zijn. Het is nu zaak, meer eenvormig heid te brengen in het kleurengamma, zoals dat ten onzent (de witte Porsche's van de verkeersbrigade der Rijkspolitie) al sinds jaren het geval is. In Groot-Brittannië, waar het verkeerstoezicht voor een deel door de regionale en plaatselijke politie verricht wordt (ook op de buitenwegen), heerst op dat gebied een verwarrende toestand. Het ene korps gebruikt zwarte politieauto's, het andere witte of donkerblauwe. In het tijdschrift „Ophtalmic Optician" werd geruime tijd geleden al tegen deze „belachelijke en ge vaarlijke situatie" gewaarschuwd. In het belang van de verkeersveiligheid is het hoog tijd, dat hierin meer eenheid geschapen wordt. Van Lancashire, zo hoopt men, zal straks de victorie van het „oranje boven" kunnen beginnen. Dat steekt in Groot-Brittannië met zijn smalle en weinig tal rijke autosnelwegen nog meer dan op hel continent van Europa, waar autostrada's met gescheiden rijbanen de veilig heid aanzienlijk bevorderd hebben.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17