Verenigingsnieuws uit de IJmond Meting luchtvervuiling rond Noordzeekanaal begonnen TOERNOOI-sPIONage Teleurstellende debatavond in Hervormd Jeugdgebouw Reeds voorjaarsgroenten aan veiling „Kennemerland" Hoge prijzen aan bloemenveiling Zaken rond het schaken Sleepreizen voor L. Smit Co Dankzij de kassen Havenberichten Commissie geïnstalleerd Samenwerking op hoog niveau Expositie bij Hoogovens Veel ging naar het buitenland ROND DE LOSPLANK ZATERDAG 21 JANUARI 1967 5 Gezag Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Zekerheid Politie te Velsen controleerde auto's op gevarendriehoeken er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Makreel Kotters Schelvis De in politiek geïnteresseerde Velsenaren, die zich vrijdagavond in een behoorlijk aantal naar het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan hadden begeven, waarschijnlijk in de mening dat hun hier een belangwek kende debatvergadering stond te wachten, -zijn ongetwijfeld enigszins in deze verwachtingen teleurgesteld. Want in plaats van twee fervente poli tieke tegenstanders, die eikaars overtuiging en partijprogramma's met even vurige als enthousiaste bewoordingen trachtten te bestrijden, werden zij geconfronteerd met een paar vriendelijke heren en soms academische betogen, waarbij zij niet nalieten telkens te verzekeren van de wederzijdse goede bedoelingen overtuigd te zijn. Hun spreektrant was dikwijls in zulk een docerende vorm gegoten, dat K.V.P.-voorzitter Jac. Zuurbier beide heren na de pauze terecht verzocht, hun betogen enigszins met het karakter van deze avond in overeenstemming te brengen. De eerste spreker was de K.V.P.-verte genwoordiger drs. J. M. Aarden, die ver klaarde het persoonlijk te betreuren dat er tussen de P.v.d.A. en zijn partij de laatste jaren weer een verwijdering is ontstaan. En dat, terwijl de partijen bij de oplossing van grote vraagstukken juist zo sterk op elkaar zijn aangewezen. Daar om achtte spreker het verstandiger wan neer men reeds voor de verkiezingen daadwerkelijk rekening zou houden met de positie en de noodzaak tot samenwer king na de stembusuitslag. Vandaar dat drs. Aarden zich meldde als een voor stander tot het herstel van de oude sa menwerking. Wat het verkiezingsprogramma van de P.v.d.A. betreft, onderschreef spreker vol komen de hierin bepleite prioriteit voor de woningbouw, evenals hij wees op de noodzakelijke zorg voor sociaal en econo misch zwakken, waarvan hij de bewoners van de onderontwikkelde landen aller minst wenste uit te sluiten. Drs. Aarden besprak ook nog even de plaats van het gezag in de moderne sa menleving, waar de laatste tijd wel bij zonder verschillend over wordt geoor deeld. Toch meende hij alle kritiek en het openbaar verzet niet alleen als volstrekt negatieve uitingen te kunnen beschou wen. De positieve zijde van dit alles was volgens spreker de conclusie, dat men wel ZATERDAG 21 JANUARI De Rank, Wilhelminakade 94, Jeugd sociëteit „De Sleutel", 20 u.: Cabaret „De Kachelpijp". ZONDAG 22 JANUARI Petrakerk, Spaarnestr., IJmuiden, 19.30 u.: Intrede ds. J. Paasveer, industrie-pre dikant; receptie na de kerkdienst. Petruskerk, Venusstraat 1, IJmuiden, 17 u.: Installatie pastoor L. A. van Teijlingen; receptie van 18.30 tot 19.30 uur in de grote benedenzaal van de Petruskerk. De Weyman, Santpoort, 20 uur: Dans avond „Pop" met „The Marquees". Sociëteit „De Punt", Geelvinckstraat 28, Velsen-Noord, 20 u.: Dansen (18 jaar en ouder) „Ronnie Lewis Rythm and Blues Group". Cultureel Centrum, 10.30 u.: „De stille oorlog", inleiding door J. Meltzer, Huma nistisch Verbond. MAANDAG 23 JANUARI Cultureel Centrum, 14 u.: Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, bijeenkomst met inleiding over warmtehuishouding. Herv. Wijkgebouw, Radarstraat, IJmui den, 20 u.: ledenvergadering Ned. Chris ten Vrouwenbond. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30 uur tot 17 30 uur; filiaal Santpoort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 21 JANUARI Gebouw „Wijkerbaan", 20 u.: Dansavond door N.V.V.-Jongerengroep. ZONDAG 22 JANUARI De Grenspost, Van Riemsdijklaan, 20 u Dansavond Sociëteit „Avanti". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 uur. MAANDAG 23 JANUARI Huize Scheybeeck, 19 u.: Naaien, St. v huish. en gezinsvoorlichting. Huize Scheybeeck, 20 u.: Vrije dramati sche expressies, docenten Saskia Ver wayen en Ad Bakker. Statenhuis, Velserweg 12, 20 u.: Cursus schilderen en tekenen o.l.v. J. C. Heeck De Gieteling. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Cursus tekenen o.l.v. de heer Barend- se, Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30. 18.30-19.45 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke bibliotheek-filialen: Oos- terwijk, Amstelstraat 44, geopend van 14- 17 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, ge opend van 19-21 uur. ZATERDAG 21 JANUARI „De Magneet": 20 uur: Instuif. ZONDAG 22 JANUARI „De Zevensprong": 14.00 en 16.00 uur filmmiddag voor de jeugd van de film club „St. Laurentius". „De Schakel": 20 uur dansavond van de „Progress"-siciëteit. bereid is gezag te aanvaarden, mits dit zich in een nieuwe gestalte zou kunnen aandienen. Namens de P.v.d.A. sprak vervolgens dr. J. G. H. Tans, die het een belangrijke vraag noemde of het Nederlandse volk de socialisten weer in de regering terugver langt. Hij betreurde de val van het kabi- net-Cals, omdat hierdoor een aantal be langrijke vraagstukken moest blijven lig gen, dat onder de huidige omstandighe den niet tot wet kan worden verheven. Volgens spreker gaat het in deze ver kiezingsstrijd in de eerste plaats om een goede werkgelegenheid, mede doordat er de laatste tijd in de sociale zekerheid ernstige leemten zijn geconstateerd. Voor al wat betreft de oudere werknemers. Vandaar dat dr. Tans een grondige ver andering in de organisatie van de onder nemingen hoogst noodzakelijk achtte, evenals hij aandrong op een rechtvaardi ger verdeling van de inkomens en vermo gens. Ook de opbrengst van de bodem schatten dienen naar de mening van dr. Tans zoveel mogelijk aan het gehele Ne derlandse volk ten goede te komen. Na deze eerste ronde werd beide heren nog tien minuten spreektijd toegewezen, waarin beide debaters geen nieuwe ge zichtspunten wisten te openen. Na de pauze bestond er ook voor de aanwezigen gelegenheid zich in de discussies te men gen, waarbij men nog geanimeerd diver se onderwerpen besprak, zoals de bestrij ding van de werkloosheid, de inflatie en de olieconcessies. De politie te Velsen heeft een korte controle gehouden op de aanwezigheid van gevarendriehoeken in de auto's. Bij deze controle bleek, dat ongeveer drie kwart van de automobilisten wel in het bezit was van een gevarendriehoek. On geveer een kwart der gecontroleerde auto bestuurders kreeg een proces-verbaal. Bij de controle bleek tevens, dat er enig misverstand bestaat over de verplich ting om een gevarendriehoek in de auto te hebben. Verscheidene automobilisten verkeerden in de veronderstelling, dat de voorschriften inzake de gevarendriehoek eerst over twee jaren van kracht worden. Dat is niet juist. Met ingang van 1 januari 1966 moeten alle auto's voorzien zijn van een gevarendriehoek, waarvan alle zijden vijfenveertig centimeter moeten zijn met een breedte van vijf centimeter. Alle zij den van de driehoek moeten over de ge hele lengte en breedte rood reflecterend zijn. Uitgesteld twee jaren is alleen de eis, dat de driehoek van 250 meter afstand zichtbaar moet zijn. Het uitstel van dit zichtbaarheidsvoorschrift ontslaat de automobilisten evenwel thans niet van de verplichting om een driehoek, zoals hierboven omschreven, in de auto te heb ben. Een aanzienlijk aantal vaartuigen van allerlei grootte en aard zal door sleepbo ten van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst worden overgebracht van Frankrijk naar Engeland. De opdracht voor dit omvangrijk sleep karwei ontving L. Smit Co. van de Military Sea Transportation Service. Vóór 1 maart aanstaande zullen de 77 objecten te Southampton moeten zijn af geleverd. Het te verslepen materieel, dat onder meer bestaat uit sleepboten, drijvende werkplaatsen, drijvende kranen, bakken voor droge lading en tankbakken, is eigendom van het Amerikaanse leger. Het heeft jarenlang in de Franse havens St Nazaire, Le Pallice en Rochefort gelegen. Een aantal van de kleinere zeesleepbo ten van Smit is aangewezen om de 43 sleeptransporten uit te voeren. De eerste transporten zullen dezer dagen in zee steken. Aan de groenteveiling „Kennemer land" constateerden wij van de week een beeld, dat aan het oorjaar doet denken. Er komen namelijk al enige grote par tijen kassla waarvoor uiteraard veel be langstelling bestaat. Het is bovendien een welkome aanvulling op de winterproduk- ten. Voor de sla werd van 18 tot 29 cent per kropje betaald. Een andere bladgroente, de andijvie is momenteel van de markt verdwenen. In het begin van de week waren er nog enige partijtjes waarvoor tot een gulden per kilo betaald werd. Waspeen is nog steeds van de partij, men kan dit produkt door het zachte weer blijven aanvoeren. De prijzen lagen tus sen 12 en 40 cent per kilo. Witlof is in het laatst der week een dubbeltje per kilo teruggelopen. Betaalde men in het begin van de week tot 1,20 per kilo, vrijdag kwam men niet hoger dan 1.06 per kilo. De prijzen van de spruiten lopen heel erg uiteen. Voor de extra geschoonde spruiten werd tot 1,47 per kilo betaald, maar er gingen nog ongeschoonde sprui ten weg voor 35 cent per kilo. Hoewel het geen winterweer is, betaalde men de gehele week voor de prei goede prijzen. Al naar gelang van kwaliteit noteerde dit produkt van 14 tot 57 cent per kilo. Selderij knollen varieerden van 12 tot 42 cent per stuk. In de koolsector springt de groene kool er tussenuit, met een prijs van 37 cent per kilo. De boeren kool is weinig in trek, er gaan nqg wel enkele kistjes tot 23 cent per kilo, maar de meésten noteren lager dan 15 cent per kilo. Ook de rode kool is niet duur en komt 15 cent per kilo sporadisch te boven. Gele- en witte kool gaan tot 11 cent per kilo. Beter gaat het met de uienprijzen. Voor de uien werd van 28 tot 40 cent, per kilo betaald. Win terpeen varieerde van 8-18 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: sla 18-29. waspeen 12-40, witlof 90-106, spruiten 32-147, prei 14-57, selderij knollen 12-42 boerenkool 6-23, rodekool 7- 14, groene kool 10-37, gele kool 8-11, witte kool 6-9, uien 28-40 en peen 8-18. ADVERTENTIE •ftMIny WONin: \Kit H UNO BfVERWI|K Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Vliestroom. van Sheerness: Peter Frese, Rotterdam, Lau- wersborg. Dedemsvaart, IJmuiden: Fucinatore, Monrovia, IJmuiden; Nascence, Ipswich: Lutetia. Londen; Balje. Karlstad, Beverwijk: Zaanland, Hamburg: Rapid. Swansea; Rijnstroom, Shore- ham: Elselil. Hull; Bruse. Arendal: Dietert, Shoreham; Constantia-S., Rotterdam: Olga Scheu, Helsinki: Olympic Storm, Terneuzen: Stefan-J IJstad: Wotan, Dagenham; Vegales. Grange mouth. IJmuiden Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Erjo naar Rotterdam Deo Duce, Gothenburg. IJmuiden; Rex. Londen; Andescol. Ipswich; Kleine Weser. Saint Nazaire. Westzaan; Kathe Mohlmann, Ips wich: Ganvmedes, Funchal; Prinses Wilhelmina, Rotterdam. Velsen; Merkur 2, Hamburg. Wor- merveer: Helen. Antwerpen; IJsselborg. LandS' krona. IJmuiden; Penelope, Antwerpen. Vel sen: Elsa. Rochester, Zaandam; Aino, Kotka, Velsen: Djatisari. Livorno; Buka. Londen; Ner- landia Gothenburg: Ask, Stockholm; Londrina. Bremen; Thule 2, Malmoe; Wega. Stockholm Navigare, Goole Noordvaarder, Gent; Lebu, Bremerhaven; Bovenkerk, Kaapstad; Progres, Rotterdam: Arcturus, Londen; Timo, Rotterdam: Porto Venere. Rotterdam; Nascence, Rochester; Sont, Berwick, IJmuiden. Alderd-L., Berwick. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Eider hoeft, van Stugsund; Off in River. Las Palmas; Petro Ambes, Grays: Jurgen Priess, Par; Cal- chas, Antwerpen Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Anna. naar Gunness. Zaandam: Njord, Leith; Dietert, Dublin; Lauwersborg, Berwick, IJmuiden; Wiedstein, USA: Minos, Rotterdam. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, bete kent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 50 kisten wijting, 200 gul, 500 schol. 10.000 kilogram tong en 40 sprot. Zoals wij in ons blad van woensdag al konden berichten, is dinsdag in de ge meente Velsen een aanvang gemaakt met een meting, in het kader van de gemeen schappelijke regeling tussen een groot aantal gemeenten in het IJmond- en Noordzeekanaalgebied. terzake de lucht verontreiniging. Dit apparaat is geplaatst op de Velsense brandweerkazerne. Na drie dagen deze metingen te hebben verricht is als- eerste resultaat bekendge maakt, dat de lucht in deze omgeving bij zonder schoon is gebleken. Er werden na melijk per miljoen minden dan tien deel tjes zwaveldioxyde gemeten, terwijl ook het roetgelialte duidelijk beneden het peil bleef,waar het gemiddelde in andere industriestreken uit bestaat. Weliswaar hebben deze eerste resultaten nog geen strikt wetenschappelijke waarde, maar zij zijn in ieder geval nog niet verontrus tend gebleken. De commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, heeft vrijdagmiddag in het provinciehuis in Haarlem de Centrale Coördinatiecom missie luchtverontreiniging Noordzeeka naalgebied geïnstalleerd. Deze commissie, die zich zal gaan bezig houden met de problematiek van de luchtverontreiniging in de omgeving van het Noordzeekanaal, bestaat uit het lid van Gedeputeerde Staten de heer J. de Jong Czn., de wethouders van Amster dam A. A. Verheij en Th. C. M. A. El- senburg, de wethouders van Haarlem en Velsen A. van der Veldt en C. Ockeloen alsmede de burgemeester van Westzaan, mr. P. B. J. Reeling Brouwer. De commissie zal bij haar onderzoek een groot aantal meetpunten opstellen in Noord- en Zuid-Kennemerland. Het is ruim een jaar geleden, dat de eerste voor bereiding voor het instellen van een der gelijke commissie werd getroffen. De ge dachte van Gedeputeerde Staten om de metingen van vervuiling van de lucht bo ven het Amsterdamse gebied en de Zaan streek verder uit te breiden en te coördi neren voor het gehele Noordzeekanaalge bied vond bij de leden onmiddellijk weer klank. Deze gedachte is toen zowel in bestuurlijke kring als in een technische studiegroep verder uitgewerkt en een en ander resulteerde in een gemeenschappe lijke regeling, waarin wordt deelgenomen én door de provincie én door Amster dam, de Zaanse gemeenten en het over grote deel der gemeenten in Noord- en Zuid-Kennemerland. Een belangrijke ge beurtenis in deze tijd, waarin aan samen werking tussen territoriale corporaties grote betekenis moet worden toegekend. In zijn toespraak merkte mr. F. J. Kra nenburg onder meer op, dat het vraag stuk van de luchtverontreiniging in alle landen nog in een stadium van verken ning en experimenteel onderzoek ver keert. In sommige landen, zoals in West- Duitsland en de Verenigde Staten is men hiermee verder gevorderd dan in Neder land. In ons land is met het op grote schaal onderzoeken van de lucht nog nau welijks een begin gemaakt. Uit dien hoof de is het van een zo groot belang, dat samenwerking van deskundigen en tech nici, ook op internationaal niveau, wordt bestendigd en geïntensiveerd. Zowel van de zijde van de provincie, welke daartoe in november 1965 het ini tiatief nam, als van de zijde van 22 van de daartoe uitgenodigde 23 gemeenten in het Noordzeekanaalgebied bleek de una nieme bereidheid aanwezig om in inter regionaal verband een meetnet te gaan exploiteren, dat vooreerst zal bestaan uit 35 waarnemingspunten, gespreid over het gehele gebied, van Castricum tot in Heem stede en van het Bloemendaalse strand tot in Amsterdam-Oost. Dit project, maar vooral ook de daaraan ten gondslag lig gende samenwerking tussen de dagelijkse colleges en de provincie, mag uniek voor Nederland worden genoemd, aldus de commissaris van de koningin in zijn toe spraak. Onder de titel „Zee, Havens, Schepen en mensen" begint zondag een collectie schilderijen, aquarellen en tekeningen een rondgang door de kantines van Hoogo vens. Zij omvat een veertigtal werken van de kunstschilders R. H. Beider, Cees Bolding, Hans Eschauzier, Flip Hamers, J. W. Heyting, Reint de Jonge en C. C. van Niekerk, leden van de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders. De exposi tie is zondag voor het publiek te bezich tigen in het bedrijfsrestaurant van Hoog ovens. De bloemenveiling heeft de gehele week in het teken van de belangstelling ge staan, zowel van de zijde der inbrengers als van die van de kopers. Men ziet nu dagelijks, zelfs op zaterdag grote quan ta bolbloemen aan de veiling komen, ter wijl de kopers van heinde en verre naar de Beverwijkse veiling reizen. Men hoort hier nu zo goed als alle dialecten spre ken, want naast het Fries en Gronings waren er ook Brabanders en Limburgers. De export heeft de gehele week meer dan de grootste helft van de aanvoer voor haar rekening genomen maar vrijdag was de binnenlandse handel heer en meester op de veiling en konden de he ren exporteurs moeilijk meekomen met de binnenlandse markt. De tulpen wer den donderdag en vrijdag nog duurder. Lustige Witwe kwam tot 2,10 per bos, Copland lag ook boven twee gulden, trou wens de meeste tulpen naderden de prijs van twee gulden per bos. Er waren ook verschillende soorten onder andere de Apeldoorn die tot drie gulden of er nog even boven kwamen. Ook de duizenden bossen narcissen gaan voor hoge prijzen weg. Carlton kwam tot 1,40, Flowerre- cord varieerde van 90 tot 120 cent per bos en Golden Harvest bracht nog 1,70 per bos op. Freesia liep in prijs uiteen van 100 tot 290 cent per bosje, anjers lie pen op tot 48 cent per stuk, terwijl ook de weinige rozen en Gerbera's duur wa ren. Zelfs de potplanten liepen in prijs sterk omhoog. DONDERDAG WAREN VELEN uit het visserijbedrijf in IJmuiden op de begraafplaats „Duinhof" bijeengekomen, om hier de laatste eer te bewijzen aan de heer A. (Bram) Korf, die maandagmorgen bij Lemmer ten gevolge van een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Ongetwijfeld heeft men niet alleen in IJmuiden, maar ook in Urk, Harlingen, Wieringen en Den Helder, welke afslagen de overledene geregeld als commissie-koper bezocht, met ontsteltenis van dit bericht kennis genomen. Ook bij de ter aardebestelling werd het duidelijk, welk een bekende figuur de heer Korf in deze kringen is geweest, want uit elke genoemde aanvoerhaven waren enige belangstellenden aanwezig. Uit Urk waren er zelfs velen met een bus gekomen. IN DE AULA getuigden de heer W. Dpevedans, namens de Nederlanders Zeevisgroothandel en een afgevaardigde van de Urker vissers en vishandelaars van de voorbeeldige samenwerking, welke on der alle omstandigheden tussen hen heeft bestaan. Een en ander was mogelijk ge worden door het oprechte en betrouwbare karakter van de overledene, waarbij bo vendien vrijwel steeds van een opgewekt humeur sprake is geweest. Al deze goede eigenschappen hebben Bram Korf bekend en populair gemaakt bij een ieder, die met hem in aanraking kwam, HET IS MAANDAG en dinsdag weer Degenen, die vrijdagmiddag niet in staat zijn geweest het schaaktoernooi te bezoeken, worden zondagmiddag in de gelegenheid gesteld dit thuis waar te nemen. Dan namelijk wordt in de rubriek „monitor" een televisie-uitzen ding gebracht van de schaakstrijd van vrijdag. En niet alleen van de schaak- strijd, maar ook van al hetgeen met dit Hoogovenschaaktoernooi verband houdt. Een filmploeg onder leiding van de heer A. Neelissen is vrijdag de gehele middag en een deel van de avond in touw geweest om opnamen te maken van de hoofdgroep en de dames, alsmede van de tienkampers. Maar daarnaast werden eveneens shots gemaakt van talloze andere din gen. Van de organisatie, van het leven tijdens het toernooi in het Kennemer Theater, van het gedrag van de bezoe kers en van het diner om maar en kele zaken op te noemen. Het wordt een voor „monitor" vrij lange uitzen ding, want de kijkers zien vijf minuten lang zondagmiddag dit alles gepresen teerd. Toernooi-directeur H. de Graaf leidde de cameramensen zelf rond en zorgde ervoor, dat alles wat hun interesse maar had, kon worden ge filmd. Nu de tienkampen zijn begonnen zo schreven wij al is het schaak toernooi in volle hevigheid ontbrand. Tal van bezoekers zijn volkomen ge grepen door hetgeen zij voor hun ogen zien afspelen en het is daarom geen wonder dat de echte enthousias telingen, zodra zij maar een schaak bord kunnen bemachtigen waaraan de partij reeds is ten einde gebracht zich dit toe-eigenen om zelf een partij te spelen. Men ziet ze aan de eettafels zitten, in de foyer en zelfs op de grond voor de ingang van de bioscoop zaal, waar de allergrootsten onder de deelnemers van het 29-ste Hoogoven schaaktoernooi elkander bekampen. Vaak zijn het ouderen maar heel dik wijls ook zeer jonge bezoekers, die wat de ernst om te winnen betreft, niet voor elkander onderdoen. En wanneer dan na het diner de schaakstrijd is uitgeblust en weer la ter op de avond de drukte in de foyer en rond de bar is uitgedoofd, horen de laatsten onder de bezoekers, als het even stil is, uit de grote schaakzaal een vreemd geheimzinnig getik. Dat is de afkomstig van de honderden schaak- kloeken in de toernooizaal, het domein van de tienkampers. Een monotoon geluid, dat niettemin toch een bepaal de indruk maakt. Temeer omdat men, wanneer men even om het hoekje van de zaal kijkt, in 'n grote donkere leeg te staart, van waaruit het ge-tik-tak doorklinkt. Een elk jaar weerkerend beeld is ook dat van de toernooideelnemers met name de buitenlanders die in Beverwijk profiteren van de opruiming (uitverkoop zegt men in de volksmond, doch dit woord is niet op zijn plaats, daar winkeliers alleen bij liquidatie en dergelijke mogen uitverkopen). Dage lijks ziet men nu de schaaksters en de schakers, na beëindiging van hun par tij de stad intrekken en later met grote pakketten en pakken rondzeulen, In de joyer van het Kennemer Thea ter was vrijdagmiddag de schaak woede overgeslagen op de bezoekers. Enkele jongens vonden met een be machtigd schaakbord een plaats op de trappen voor de bioscoopzaal. Dat een van hen juist „mat" stond verdroot hem ten zeerste. die dan worden meegenomen naar de hotels of gasthuizen, waar zij verblij ven. Welkome en goedkope aanvullin gen van de textielvoorraden thuis. Met een ernstig gezicht informeerde vrijdagmiddag een buitenlandse dame in het Kennemer Theater waarom er geen opruiming werd gehouden van chocolade en gedistilleerd. Het kostte vrij veel moeite om haar dit duide lijk te maken en ofschoon zij ver telde het wel te begrijpen, kon men merken dat zij het toch jammer vond. behoorlijk dringen geworden voor de sche pen, die zich voor een losbeurt hadden gemeld. Dit gedrang ontstond, doordat behalve de normale aanvoer ook nog een viertal schepen met gekochte haring was gearriveerd. Met veel passen en meten konden maandag en dinsdag telkens een en aan de woensdagmarkt twee van deze schepen een plaatsje krijgen. Daarente gen kon het schip dat vrijdag met een lading gekochte haring aan de markt ver scheen, weer zonder enige moeite wor den gelost. DEZE UIT Ierse havens afkomstige ha ring werd dinsdag nog aangevuld door de vangsten van enige spanvissers, welke kleine haring door de exporteurs naar Duitsland gretig is afgenomen. De haring uit Ierland werd evenwel iets stroever verkocht, waarvan de kwaliteit ongetwij feld de voornaamste oorzaak is geweest. Op deze wijze konden prijzen worden op gemerkt van 23 tot meer dan 30, ter wijl de spanharing voor ongeveer 25 werd verkocht. Vandaar dat de conser- venindustrie en de rokerijen deze week behoorlijk aan hun trekken zijn gekomen. VOOR DE eonservenindustrie werden partijtjes meest kleine makreel aange voerd. De grofste soorten konden evenwel in de ogen van de rokers geen genade vinden, omdat deze te droog werd beoor deeld. Voor de aanvoerders is de prijs daarom bitter tegengevallen, mede om dat hun verwachtingen tamelijk hoog wa ren geweest. Bovendien waren de beman ningen van deze schepen niet bekend met het feit dat door de handel reeds mooie partijen makreel van Scandinavië uit waren geïmporteerd. Deze werden ver handeld voor ongeveer 0,60 per kg. zo dat aan de grootste vraag al was voldaan toen de schepen met hun lading aan de markt verschenen. VOORTS HEBBEN de kotters deze week voor prachtige ladingen platvis ge zorgd, waarbij zich ook mooie partijen wijting en gul bevonden. Hiervoor hebben deze kotters op ongeveer 60 mijl in het noord-westen van IJmuiden dus bijzonder succesvol geopereerd. Hier staat dan weer tegenover dat de vangsten in de omge ving van de route-boeien sterk zijn tegen gevallen. De grote eenheden die in de Sil- verpit hun geluk wensten te beproeven, hebben hier naar verhouding veel grove schol gevangen. Hierdoor is voor deze eenheden het markten in Grimsby bijzon der interessant geworden. Mede door de te verwachten grote aanvoer in de Neder landse havens hebben vele schepen hun lading dan ook in Engeland aan de wal gebracht. VAN DE NOORDELIJKE Noordzee uit werden ook nog mooie ladingen schel vis en wijting aangevoerd. Enkele een heden zijn in dit pas begonnen jaar zelfs reeds voor de tweede maal aan de markt geweest. Dit is slechts mogelijk wanneer een dergelijke portie binnen enkele dagen kan worden ingehaald. Door deze aanvoer zijn de prijzen van schelvis en wijting maar nauwelijks boven het minimum ge bleven, zodat alleen de meegebrachte hoe veelheid nog voor een redelijke besom ming moest zorgen. De prijzen van kleine kool vis en kabeljauw wisten zich beter te handhaven, omdat de aanvoer van deze vis sterk was teruggelopen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5