N.I.P.O. VAN ALLE MARKTEN THUIS Objectieve opiniepeiling geeft altijd een subjectief beeld Steekproef representatief voor het gehele volk TAXI 6200 Hoe wordt de openbare mening gepeild? Uitgevaren visserij vaartuigen In de vishal en op zee Brand in bouwkraan aan Orionweg C. J. RADEMAKERS Betrouwbaarheid SCHILDERSBEDRIJF A. JONGELING" ZATERDAG 21 JANUARI 1967 6 L egiti m a tie be wijs Boeiend Steekproef Gevaar Schorseneren-aanvoer loopt ten einde (Van onze Haagse correspondent) „Goedenavond, mijn naam is Van Brieven van het Nederlands Instituut voor Pu blieke Opinie. Het NIPO. Wij zijn bezig met een wetenschappelijk onderzoek over Nederland en zijn bewoners. Zou ik u enkele vragen mogen stellen?" De heer Van Brienen heeft zich in de zeven jaar, dat hij in zijn vrije tijd al enquêteert nu 2.392 keer met deze zinnen aangediend. In zijn tas heeft hij zes gelijkluidende vragenformulie ren over het bevolkingsvraagstuk, de welvaart in Nederland en de politieke partijen. Op een kaart staan zes adres sen, drie in een oude straat, en drie in nieuwe flatgebouwen, willekeurig ge trokken uit het adressenarchief van het NIPO. In zijn zak houdt hij zijn legitimatiebewijs gereed. Het eerste adres. Een bovenraam schuift open, een mijnheer zegt, dat hij er weinig voor voelt. Dan maar naar een vervangend adres. Terwijl hij aanbelt: „Goeie kans dat dat vaker voorkomt vanavond. Als je met zijn tweeën bent, zijn er altijd mensen die bij voorbaat neen zeggen, omdat ze denken dat ze met Jehovagetuigen te maken hebben". De deur gaat open, een mevrouw die „eigenlijk geen tijd" heeft, laat ons binnen en wil de vragen wel even snel beantwoorden. Het valt al direct op, dat ze na enkele vragen veel uit gebreider antwoordt dan zij waar schijnlijk van plan was. VAN BRIENEN..Moet er iets ge daan worden om overbevolking te voor komen?" ANTWOORD: „Hebben we nog wat te zeggen?" De interviewer gaat er niet op in. Het is zijn strikte opdracht niet in discussie te treden, om beïnvloeding van de ant woorden te voorkomen. De overige vragen «tellen mevrouw niet voor problemen. Op het tweede bezochte adres is de ge- interviewde opnieuw een dame. In de huiskamer zit verder haar dochter. Van Brienen: „Vindt u dat Neder land overbevolkt is?" „Hoe kan je daar nou over oordelen," zegt de dochter, maar de interviewer mag alleen het antwoord van de moe der neen noteren. „Is er welvaart in huis?" De mevrouw vindt van niet en naar haar dochter kijkend: „Zij is lerares, maar zij moet hard werken." De doch ter: Nou zo slecht heb ik het ook weer niet." Op de vraag of mevrouw zich aangetrokken voelt tot een der be staande politieke partijen of een nieuwe zou willen: „Nou, die partijen van nu doen het niet naar mijn zin hoor." De lerares: „Ja jiu zou het beter doen!" Nadat het laatste adres in deze wijk is afgewerkt, stapt de heer Van Brienen in zijn auto, en rijdt naar een nieuwe wijk, waar een paar flatwoningen worden bezocht. Een man van ongeveer 35 jaar zegt, dat hij best tevreden is. „Maar ik zou wel graag een huisje aan de Mid dellandse Zee willen kopen, of aan de rand van de stad. Dat is pas echt wel vaart." Het is opvallend hoe gemakkelijk de NIPO-interviewer tot nog toe op de be zochte adressen is binnengekomen. Maar bij het volgende huis moet het legitima tiebewijs er voor het eerst aan te pas komen. Een klein, kwiek omaatje doet de deur open. Twee meter achter haar staat haar man. Van Brienen zegt wie hij is, en maakt duidelijk, dat hij graag een paar vragen zou willen stellen over de Nederlandse bevolking. „Wat voor vra gen? Wat moeten wij bejaarden daar nu over zeggen? Beneden woont een gezin met jonge kinderen, bent u daar al ge weest?" Van Brienen zegt, dat het NIPO ook de mening van oudere mensen wil horen. Maar het mevrouwtje is nog niet overtuigd. „Waarom komt u niet 's mid dags? We hebben helemaal geen bericht gehad. Je weet nooit wie er aan de deur komt. Ze kunnen je wel neerslaan. Je hoort zulke rare dingen tegenwoordig". De enquêteur overhandigt zijn legitima tiebewijs Het wordt uitvoerig bestu deerd. „Enquêteur? Dat beroep ken ik niet". En nadat hij een toelichting heeft gegeven, zegt zij: „U hebt wel stof van spreken". De interviewer doet een laatste poging. „Ik hoef niet binnen te komen, ik wil de vragen graag aan de deur stel len". De mevrouw, toch wel nieuwsgie rig geworden, stemt tenslotte toe. „Maar vraagt u verder alles maar aan mijn man, hij is het hoofd van het gezin nietwaar?" Als de heer Van Brienen zijn vragen heeft afgewerkt, en de deur achter hem op de knip is geschoven, vermeldt zijn formulier als frappante bijzonderheden, dat zij welvaart hebben, want zij hebben AOW, dat zij nooit met vakantie gaan, omdat het veel te gevaarlijk is om nog weg te gaan; en dat ze geen kans zouden zien om een geldprijs van honderdduizend gulden op te maken, en deze dan maar voor een liefdadig doel zouden bestem men. „Ja, ja, komt u maar binnen. Wilt u uw jas uitdoen?", verwelkomt een jonge huisvader ons. De tv wordt afgezet. „Ik ben televisie-monteur, dus ik heb hem 's avonds liever uit dan aan". Enkele ant woorden: „Overbevolking? tijdelijk steri liseren zoals in India, dat lijkt me een ideale oplossing. Welvaart? Persoonlijk erg tevreden, en mijn vrouw ook." Als we weggaan zegt hij: „wel een verschrik kelijke baal werk om alles te analyseren he? Maar het moet ook gebeuren". Het zit er weer op voor de enquêteur. De heer Van Brienen houdt van zijn interviews. Reacties boeien hem altijd weer. Voor hem zit er bovendien nog een sport in om van de ene op de andere per soon om te schakelen. „Er zit een boek in. Een jong echtpaar heb ik eens uit hun huwelijksmoeilijkheden geholpen. Eigen lijk zou je na zulke gesprekken je vol gende bezoeken tot een andere avond moeten uitstellen. Dan zijn er ook men sen, die je na zo'n gesprek uitnodigen om met vrouw en kinderen op bezoek te komen. Soms kom je met de raarste dingen thuis". Hij toont een nagelschaar tje. „Een bontwerker bood me zelfs eens aan tegen kostprijs een jas voor mijn vrouw te maken". Niet alle enquêteurs zijn zo gerouti neerd als Van Brienen. Een opleiding "be staat er niet. De beginner moet het zich zelf leren. Alleen wie het heel goed doet en voor de moeilijker onderzoeken wordt geselecteerd, wordt speciaal geiïnstrueerd. Toch worden de interviewers gecontro leerd. Dit gebeurt door een aantal on dervraagden opnieuw te bezoeken, of hun schriftelijk te vragen hoe het interview is verlopen. Door tevens de vragenlijsten nauwkeurig te bestuderen, menen de opi nie-onderzoekers dat de betrouwbaarheid voldoende is gewaarborgd. Daar komt nog bij, dat voor de eenvoudige routine- onderzoeken de vragenlijsten zo zijn op gesteld, dat vergissingen niet mogelijk zijn. Onduidelijke of tweeslachtige antwoor den? In de gevallen, dat de ondervraagde zelf zijn antwoord moet formuleren, wor den bij de vraag een groot aantal ant- woord-mogelijkheden gegeven, wat hel beste vergeleken kan worden met een ca fetaria-systeem. Bij de vraag of iemand zich voelt aangetrokken tot een van de bestaande partijen of liever een nieuwe partij zou willen, kunnen als keuze-ant woorden worden gegeven: voelt zich aan getrokken tot een bestaande partij; wil liever een nieuwe partij; geen mening; voelt voor beide; hangt van de program ma's af, enz. Omdat het technisch en financieel on mogelijk is om iedereen te ondervragen, neemt het NIPO een steekproef. Er wordt bepaald hoeveel mensen in iedere plaats worden ondervraagd, en dit aantal wordt dan willekeurig getrokken uit een adres senarchief. De grootte van zo'n selectie- steekproef is meestal 500 mensen. De er varing heeft uitgewezen, dat deze groep in haar opinie representatief is voor de hele bevolking, en dat een grotere groep geen verandering brengt in het resultaat. De vraagstelling is een probleem apart. Een vraag die iets suggereert, beïnvloedt het antwoord. Dat moet dus worden ver meden. Als er clichés in voorkomen leidt dit tot gedachteloze instemming. Soms krijgt de enquêteur de opdracht mee om de vraag op de mensen zelf toe te passen. Bijna iedereen zal ja zeggen, als hem wordt gevraagd of wij onderontwikkelde gebieden moeten steunen. Wanneer daar echter aan toegevoegd zou worden of hij dan ook bereid is meer belasting te be talen, dan zullen velen een grote omme zwaai maken en een negatief antwoord geven. Zelfs de volgorde kan de maker van een opinie-onderzoek voor problemen stel len. Er zijn mensen die denken dat ze na vier vragen met ja te hebben beant woord, ook eens nee moeten zeggen. Hoe wel er bij acht vragen al 40.320 denkbare ADVERTENTIE DAG en NACHT Tourritten en zittend ziekenvervoer RIJNSTRAAT 91 - IJMUIDEN-O. Telefoon 6200 - 6285 Vrijdag werden te IJmuiden 6100 kis ten vis aangevoerd, waarvan 191 kisten tong en tarbot, 540 schol, 20 schar, 12 bot, 810 haring, 5 ham, 3710 schelvis, 410 wij ting, 310 kabeljauw en gul, 3 leng, 15 koolvis en 72 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 6,11-6,04, grm. tong 5,52- 5,26, kim. tong 3,41-3,34, kl. tong I 3,60- 3,50, kl. tong II 3,17-2,97, tarbot I 6,50-5,80. Per 50 kilogram, tarbot II 188-112, gr. en grm. schol 38-34, kim. en kl. schol I 44 36, kl. schol II 65-40, schar 64-43, bot 6-3,50, verse haring 33-26, gr. schelvis 47, grm. schelvis 44-43, kim. schelvis 27-20, kl. schelvis I 22-17, kl. schelvis II 17-15, wijting 22-15, gr. gul 48-32, mid. gul 45-34, kl gul 44-31, ham 130-102, kl. zw. koolvis 36-20. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 170-82, gr. koolvis zw. 75-64, gr. leng 86-80. Besommingen: KW 173-17.750, 194-5.900, 220-3.490, 141-19.990, 74-29.250, 214-5.370, 71-2.540. rangschikkingen zijn, kan men de vragen ook weer niet klakkeloos in elke volgorde zetten. En dan bestaat er zeker niet in de laatste plaats het probleem, dat er al tijd mensen zijn, die de neiging hebben een antwoord te geven, waarvan zij den ken dat het verwacht wordt. Het gevaar bestaat, dat uit de resul taten van een opinieonderzoek verkeerde conclusies worden getrokken. In 1961 bleek uit een NIPO-onderzoek dat 83 per cent van de ondervraagden meende, dat er in Nederland welvaart heerste. In sep tember van dit jaar vond nog maar 65 percent van het publiek, dat er welvaart is in Nederland. De conclusie, dat acht tien percent van de Nederlanders het nu slechter heeft dan vijf jaar geleden,.ligt dan gemakkelijk voor de hand, maar wie om zich heen kijkt zal het toch moeilijk kunnen geloven. Dit voorbeeld illustreert nog het beste wat een opiniepeiling is: het registreert de mening die „men" heeft, het geeft informatie over de stemming van het moment, een stem ming die altijd een subjectieve be oordeling weergeeft. De onderzoekers stellen zich alleen tot taak om ge gevens te verzamelen, deze te ana lyseren en te zeggen wat ze beteke nen. In massapsychologische kringen vindt men het juist, dat de opinie onderzoekers zich van commentaar onthouden. De onafhankelijkheid, en daarmee de betrouwbaarheid, van deze belangrijke informatiebron wordt er door gewaarborgd. De heer Van Brienen werkt al jaren aan de NIPO-enquêtes mee. Gewoon voor zijn plezier, omdat de reacties van de mensen hem boeien. „Denkt u, dat Nederland over bevolkt raakt?" „Moet er iets gedaan worden om dit te voor komen?" „Wat zou er naar uw mening moeten worden ge daan?" Met dit soort vragen pei len opinie-onderzoekers de open bare mening. Met welk nut? Juist voorgelicht zijn over de publieke opinie verschaft een beter inzicht en voorkomt mis vattingen. Een lid van de Twee de Kamer zei enkele maanden geleden in Zuid-Afrika, dat de meerderheid van het Nederland se volk niet zo ongunstig dacht over de apartheidspolitiek als het Nederlandse parlement. Hij had deze onjuiste uitspraak kun nen voorkomen als hij de resul taten had geraadpleegd van een, over dit onderwerp gehouden opinie-onderzoek. Veel meer dan met actuele, vaak politieke zaken, houden de onder zoekers van de openbare mening zich bezig met de marktverkenning voor het bedrijfsleven. Hoe wordt een nieuwe frisdrank gewaardeerd, welke mogelijkheden bestaan er nog voor de afzet van koelkasten, en welke eisen stelt men daaraan? Van de opinie-instituten is het NIPO, Nederlands Instituut voor Publieke Opinie en Marktverken ning het bekendst, vooral door de opinie-peilingen over actuele ge beurtenissen, die geregeld in de kranten worden gepubliceerd. „Toch vormen deze onderzoeken maar een klein deel van het totaal aantal", zegt drs. W. J. de Jonge, sinds de oprichting in 1945 samen met de heer J. Stapel directeur van het NIPO. De oprichting vlak na de oorlog is niet toevallig. Na de bezettingsjaren stond het opinie-on derzoek voorop in de belangstel ling, begrijpelijk als men zich re aliseert dat het Nederlandse volk zijn mening vijf jaar lang niet had kunnen uitspreken. Het opinie-on derzoek is daarna steeds beter in de markt gekomen. Het aantal mensen dat nu in Nederland in dit werk een volledige dagtaak vindt, moet op ruim tweeduizend worden geschat. Stond Opinie-onderzoek in de be ginperiode na de oorlog nog in een reuk van edele toegewijdheid en al gemeen belang, waarbij velen be langeloos meewerkten, met de toe neming van de opdrachten uit het bedrijfsleven is men op zakelijker basis gaan werken. De kosten han gen voornamelijk af van het aan tal interviews dat men moet afne men, en het aantal vragen dat per vragenlijst moet worden gesteld. Maar een verantwoorde marktver kenning naar de beoordeling van bijvoorbeeld een biersoort kost de brouwerij toch zeker vijftienhon derd gulden. En daarin is dan niet begrepen, dat het bij een der gelijk onderzoek is aan te bevelen de ondervraagde via de enquêteur een flesje aan te bieden om eerst nog eens te proeven! Het NIPO voert nu ongeveer zes honderd onderzoeken per jaar uit, waarvan vijftig actueel zijn. Snel heid is daarbij een eerste vereiste. Tussen de probleemstelling, het op stellen van de vragen een pro bleem apart en de publikatie van de resultaten, liggen dan vaak niet meer dan twee weken. „Niemand", aldus de heer De Jonge, „heeft nog belangstelling voor de resultaten van een door de ontwikkelingen achterhaald onderzoek". Het NIPO is lid van de Neder landse Vereniging voor Markton derzoekers, waarbij leden van twin tig bureaus zijn aangesloten. Deze vereniging is erkend door de Eso- mar, de Europese Vereniging van Marktonderzoekers in 1948 in Amsterdam opgericht die regels heeft opgesteld, waardoor de be trouwbaarheid van de aangesloten leden wordt gegarandeerd. „Dit is nodig", zegt drs. De Jonge, „omdat het opinie-onderzoek, wat hetzelfde is als marktonderzoek, geen wette lijke bescherming geniet. Iedereen kan een bordje marktonderzoeker op zijn deur plaatsen". De antwoorden van de enquêtes worden gecodeerd en door een computer verwerkt. Hoewel opinie onderzoekers hoofdzakelijk werken voor het bedrijfsleven en de publi citeitsmedia, kan iedereen van hun diensten gebruik maken. In 1964 liet het Nederlands Centrum van Directeuren door het NIPO uitzoe ken hoe het Nederlandse volk dacht over directeuren van onder nemingen. Niet om nu eens uit ij delheid in de spiegel te kijken, maar om langs objectieve weg te weten te komen op welke wijze zij bij de snel verschuivende normen van deze tijd het beste rekening kunnen houden met de wensen van de mensen aan wie zij leiding ge ven. Voor de dertigduizend vraagge sprekken, die het NIPO per jaar afneemt, beschikt het instituut over 1550 interviewers, mannen en vrou wen, die de huisbezoeken overwe gend 's avonds afleggen. Om de bij verdiensten hoeven zij het niet te doen. Zij ontvangen een vergoeding van twee gulden vijfenzeventig per uur. Directeur De Jonge: „wij moe ten mensen hebben die het leuk vinden, vdor wie het een vorm van vrijetijdsbesteding is. Als het dage lijks routinewerk wordt, gaat dat ten koste van de nauwkeurigheid en dus van de betrouwbaarheid van het onderzoek. Toch is het niet zo moeilijk om aan voldoende enquê teurs te komen. Er zijn mensen die zichzelf aanmelden, ook brengen enquêteurs vaak kandidaten mee, en als het nodig is, plaatsen wij adver tenties". Na een onderzoek ontvangen de bezochte mensen een bedankbriefje met een antwoordkaart, waarop een paar vragen worden gesteld over het interview. Goéde omgangs vormen en nauwkeurigheid in de uitvoering van de opdracht zijn de belangrijkste eisen die het NIPO aan zijn enqueteurs stelt. Het is voor de interviewer lang niet al tijd eenvoudig om uit de soms war rige antwoorden op te maken, wel ke mening de ondervraagde nu eigenlijk heeft. ADVERTENTIE WIJ VERZORGEN UW BEDRIJFSREKLAME OP AUTO'S, BORDEN, ENZ. TEL. 4866 EVERTSENSTRAAT 1 - IJMUIDEN Maandag 2 januari: mt. Elizabeth VL. 106, Mi- chiel Jan VI. 110, Bets en Gerda VL. 112, Wil lem VL. 121, Petronella VL. 131. Voorwaarts VL. 142. Liesje en Rutger VL. 153. Maandag 9 januari: hektrawler Rijnmond II KW. 43. Willv KW. 141. Dinsdag 10 januari: mt Sakina Martine KW. 32, Antje KW. 49. mk. De Hoop IV IJM. 46, Aquarius KW. 173. Woensdag 11 januari: hektrawler Elisabet Christina KW. 41, mk. Zuiderkruis IJM. 7, De Vrouw Bregtje KW. 156. Donderdag 12 januari: mt. Nicolaas Senior KW. 42, Onderneming I SCH. 261, ml. Sursum Corda KW. 124. Vrijdag 13 januari: mt. Haarlem IJM. 9, Eg- mont IJM. 99. Zaterdag 14 januari: hektrawler Zeehaan IJM. 57, Rijnmond III KW. 44. mt. Delft IJM. 37, Jan Maria KW. 171. Maandag 16 januari: hektrawler Holland KW. 123, Vooraan VL. 115, mt. Koraalbank KW. 3, Deining KW. 8. Ora et Labora KW. 51, Albatros KW. 87. Brittenburg KW. 121, Cornelis den Duik KW. 144, ml. Adeodatus IJM. 30, Jan IJM 81, Verwachting IJM. 204, André KW. 12, Zephyr KERKDIENSTEN ZONDAG 22 JANUARI IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 en 19 u.: ds. H. van Niet; Bethlehemkerk, 10.30 u.: ds. G. Waardenburg; Jeugdka- pel, 10.30 u.: A. Brunekreef. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 u.: ds. J. A. Tiemens; 17 u.: ds. J. M. van den Brink; Petrakerk, 10 u.: ds. G. Assies; 19.30 u.: Bevestiging en intrede van ds. Joh. Pasveer, door drs. G. H.-Homans. Chr. Geref. Kerk, Marconistraat 7, 10.30 en 17 u.: ds. M. Vlietstra. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: ds. Nieuwenhuis. R.-k. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Petruskerk, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk (in kerkgebouw Bethlehemkerk, aan het Gijzeveldplant- soen), 9 u.: hoogmis; 17 u.: vespers. Leger des Heils, Edisonstraat 1, 10 u.: heiligingssaihenkomst; 12 u.: zondags school; 19.30 u." evangelisatiebijeen komst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 u.: bijeenkomst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 u.: leesdienst. Doopsgez. Gemeente, Helmstraat, 10.30 u.: ds. P. van Schayck. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk, 10 u.: ds. M. de Jong; 19 u.: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u.: ds. J. M. van den Brink; 17 u.: ds. J. A. Tie mens. Baptistengem. IJ mond. Elonkapel, Va- reniusstraat 1, 10 en 19 u.: ds. G. van 't Wout; 10 u.. zondagsschool; 20 u.: ieugdddienst. R.-k. Kerk. H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis 7.15, 8.30 9.45, 11.15, 12.30 en 18 u. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, 10.30 u.: openbare le zing; 19.30 u.: Wachttorenstudie. Vrijdag 19.45 u.: theocratische school; 20.15 u.: dienstvergadering. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 u.. verkondiging van de dood des Heren. Woensdag 19.30 u.: bijbelbespreking. Ver. van Vrijzinnig Herv., ,,'t Braam- bos"-kerk, Zeeweg 264, 10.30 u.: ds. G. Nijenhuis. Onafhankelijke Baptistengem., Gemeen telijk Vergaderlokaal, Abelenstraat, 10 u.: ds. J. A. Visser. Pinkstergemeente, Velserduinweg 161, 10 u.: J. Pijper; 19 u.: D. P. Hartendorp. Antoniusziekenhuis, Zeeweg, 15.30 u.: ds. J. M. van den Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, diensten om 10 en 19 u. Geref. Kerk, diensten om 10 en 17 u. R.-k. Kerk, St. Jozef, heilige missen om 7.30, 9 (hoogmis), 10.15, 12 en 18 u. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, (10 en 19 u.: ds. L. Brink. DRIEHUIS: R.-k. Kerk, Sint Engelmundus, heilige missen om 8.15, 9.45 en 11.30 u.; J8 u.: avondmis. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.: ds. M. J. van Wijck; 19 u.: ds. M. E. Duy- verman; De Hoeksteen, 10 u.: ds.. D. Spijkerboer; Jeugdkapel, 10 u.: J. H. Porch; Adventskerk (Prov. Ziekenhuis) 19 u.: ds. K. J. F Keuning. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, Pastorie- weg, 10.30 en 17 u.: ds. K. Boersma. Volle Evangelie Gemeente, gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, 10 u.: A. Horst, met gelijktijdig kindersamenkomst; 19.30 u.: S. Jongman. BEVERWIJK: R.-k. Kerk, St. Agatha, heilige missen om 6.15, 8, 9.15, 10.30 u. (hoogmis) en 12 u.; avondmis om 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raaa, heilige missen om 7.30, 9 u. (hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; avondmis om 19 u.: Apostelkerk, heili ge missen om l, 8, 9.15, 11 en 12 u.; avondmis om 17 u.; Regina Caeli, heili ge missen om 7.30, 9 u. (hoogmis) 10.30 en'11.45 u.; avondmis om 19.30 u.; St. Jozef, heilige missen om 7.30, 9, 10.30 en 11.45 u.; avondmis om 19 u. Ned. Herv Kerk Grote Kerk, 10 u.: ds. G. van Scnubben; De Opgang, 10 u.: ds. Th. van Sprang; 19.15 u.: ds. J. A. Don; Jeugdkapel, 10 u.: H. Olivierse; L.T.S., Luxemburglaan, 10 u.: ds. J. A. Don; 19 u.: ds. v. d. Linde; De Opgang, 10 u.: H. Olivierse; Prinsesselaankerk, (Vrijz. Ilerv.), 10 u.: ds. R. van 't Lindenhout. Geref. Kerk, Middelaarskerk. Moens- plein, 9.30 en 10.30 u.: ds. C. Meijer; 17 u.: ds. J. Knol; Verenigingsgebouw, Par- mentierstraat, 10 u.: ds. J. Knol. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Prinsesse laankerk, dienst om 8.30 en 17 u. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat, 9 u.: ds. M. Vlietstra; 14.30 u.: ds. J. Geels. Maranatha, Baanstraat 74, 10 u.: L. Sussenbach. Doopsgez. Kefk, Meerstraat 74, 10 u.: ds. II. Luikinga. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan-Hoogdorperweg, 10 en 18.30 u.: ds. P. J van Hooidonk. Lutherse Gemeente, Koningstraat, 10.30 u.: G. J. Mostert. Leger des Heils, Geyssendorfferstraat, dienst om 10 en 17 u. Nieuw Apostolische Gemeente, Groene- laan 74, dienst om 10 en 17 u.; woens dag om 20 u. Baptistengemeente IJmond, Plesman- weg-Van Riemsdijklaan, 10 u.: zondags school; 17 u.: ds. G. van 't Wout. Oud-Katholieke Kerk, Kapel Pius X College, Dr. Büllerlaan, 10 u.: hoogmis. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 9 en 10.30 u.: ds. M. Wendte, Herv. Kapel, 19 u.: ds. M. Wendte; Kantine Chr. L.T.S., Luxem burglaan. dienst om 10 en 17 u.; Oos- terwijk-Meerestein, Luxemburglaan 231, 10 u.: ds. J. A. Don; 19 u.: ds. Van der Linde. Geref. Kerk, Constantijn Huygenstraat, dienst om 9 en 17 u. Vrijz. Chr. Kerk, Ingenhouszstraat, dienst om 15 u.; Bloemlust, dienst om 10 en 16 u. Nieuw Apostolische Kerk, Gounod- straat, dienst om 9.30 en 16 u. R.-k. Kerk, II. Maagd Maria, heilige missen om 7.30, 8.45 u. (hoogmis), 10, 11 en 12 u.; avondmis om 17 u.; St. Lau- rentiuskerk, heilige missen om 7, 8, 19.15 u. (hoogmis) 10.45 en 12 u.; avond mis om 17 15 u. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv Kerk, Oude Dorpskerk, 10 u.: ds. E. van der Zee. R.-k. Kerk, St. Cdulphus, heilige missen om 8. 9.30 u. (hoogmis) en 11 u.; avond mis om 18.30 u. KW. 14, Cornelis Judith KW. 17, Cornelis KW. 24, Concordia KW. 26, Gijsbert Jan KW. 28, Florii KW 59, Maria Jaeoba KW. 73. Jan KW. 91, Kniertje KW. 100, Alida KW. 108, Avontuur KW. 114, Vier Gebroeders KW 116. Leuntje KW. 128, Jaeoba Catharina KW. 132, De Vier Gezusters KW. 162, Vertrouwen KW 166, Michiel KW. 167, Dirk Jan KW. 169. Anna Jacob KW. 186, Samen werking KW. 216, Onderneming II SCH. 27, mk. Neeltje IJM. 2. Noordzee IJM. 3. Dageraad IJM. 4, Jannette IJM. 17, De Hoop I IJM. 45. Nora IJM 51, De Hoop III IJM. 73. Wiron VIII IJM. 205, Wiron VII IJM. 206, Wiron VI IJM 207, Wiron III IJM. 221. Deo Volente II KW 11, Arendje Jaeoba KW. 21, Ada KW. 29. Tiny KW. 34. Al ie KW. 40 Margriet Jozien KW. 63, Arie KW 67. Ekhart KW. 71. Zeearend KW. 79, Al- nilam KW. 90, Adriana Catharina KW. 92 '18 jan. binnengesleept door de KW. 94). Willem KW. 94, Nico KW. 96. Arendje KW. 98, Esperanza KW 102, Wim KW. 103. Jaeoba KW 105, Gijs bert Dirk KW. 109, Rianne KW. 110. Wilma KW. 113, Flamingo KW 120. Klazina Marijke KW. 127. Urania KW 136, Maartje Jaeoba KW. 137, Anna Lydia KW 145. Dirk van Beelen KW. 148, Fidueia KW. 155, De Vrouw Alida KW. 160, He lena KW. 164, Cornelis Schaap KW. 172, Dirkje KW. 178, Hoop op Welvaart KW. 179. Aleid» KW. 183, Elly KW. 187. Margaretha Christina KW. 190, Deo Volente KW. 191, Vrouw Prijna KW 193, Eben Haëzer KW. 194, Pieter Jacob KW. 195. Aagje Adriana KW. 196, Willem Senior KW. 197. Antje KW. 200, Maria KW. 202. En Avant KW. 210, Geertruida KW. 211, Jana KW. 213. Janny Jaeoba KW. 220, Jacob Senior KW, 226. Maryanne WR. 7, Okko Bosker WR 25, Sa- gitta WR. 37. Dieuwine WR. 45, Stella Maris WR. 51, Spes Nostra WR. 56. Dinsdag 17 januari: hektrawler Maria Eliza beth IJM 5, Kemphaan IJM 36. Rijnmond I KW 15. mt Protinus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209. Wiron II IJM. 211, Nooit Gedacht IJM. 239, Wilhelmina Johanna KW. 39, Dirkje KW. 54, Johanna Lydia KW 55, Dirk Maria KW. 80, Maria Theresia KW. 99, Soli Deo Gloria KW. 152, Voorloper VL. 16, ml. Sola Gratia KW. 52, Nestor KW. 101, Gijsbert Bastiaan KW. 161, Dirkje KW. 205. mk. Jannette IJM. 17, Gelrla IJM. 18, Swift IJM. 54. Ermine KW. 30, Vrouw Immetje KW 88. Mar Liberum KW 117, Agatha Arie KW. 126, Dirk Taat KW. 134, Cornelis van Beelen KW. 146. Alida Jaeoba KW. 165, Solea KW. 180, Tokio KW. 185, Peter Leonard KW. 204, Yvonne Yolanda KW 206, Marlena KW, 212, Anna Hendrika KW. 215, Maarten Cornelis KW. 222, Azimuth KW. 225. Tiny WR. 33, Johanna Cornelia WR 57, Bastiaan WR. 61. Woensdag 18 januari: mt. Arie Jacob KW. 149, Francina KW. 153, Marian Ellen KW. 159, Elly VI. 73, mk Tatjana KW. 201. Men kan aannemen dat de aanvoer van schorseneren aan de groenteveiling Ken- nemerland in Beverwijk nu bijna ten ein de is. Er komen nog grote partijen win terpeen. maar met de nero's is het ge beurd. Zo was er op de speciale veiling van schorseneren slechts een aanbod van 5000 kilo en het dient gezegd dat dit pro- dukt tot de laatste dag zijn prijs heeft gehandhaafd. Voor de A sortering werd 85 tot 91 cent per kilo betaald, de B-soort ging van 58 tot 79 cent per kilo en de C- soort lag tussen 55 en 58 cent per kilo. Er was een groot aanbod van peen nl. 42.000 kilo; de B-kwaliteit bracht van 10 tot 17 cent per kilo op, voor de C-kwali- teit werd evenals voor de D-kwaliteit van 10 tot 16'/s cent per kilo betaald. Vrijdagmiddag omstreeks half vier ont stond kortsluiting in de kabine van een zeer hoge bouwkraan bij de in aanbouw zijnde flat van twaalf verdiepingen aan de Orionweg te IJmuiden. Enige rookontwik keling deed brand vrezen. De brandweer, die snel arriveerde, kon gebruik maken van de werklift aan de buitenzijde van het gebouw en zich beperken tot het voor komen van brand. Het schouwspel van de zeer hoog in de lucht hangende roken de kabine trok veel bekijks.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6