Palomares zeer teleurgesteld in welgestelde „Uncle Sam" Spaanse politie zocht naar boeien voor boze hertogin Proces tegen SS'er Schulz Duitse professor mag Franse medaille niet aanvaarden B?66 verwacht toekomst Secretaris-generaal van Financiën Bijna 4000 schilders zijn werkloos Kamerlid vraagt waarschuwing aan publiek Postzak vermist bij Belgische PTT v4 Scherpe critiek op president Lübke Heineken zal dit jaar 25 min investeren U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij u. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u coopvaett rookt? ZATERDAG 21 JANUARI 1967 7 Gevaarlijke babykruiken - inhoud half miljoen - Vliegveld door tomaten Paco de la Bomba DEMOCRATIE WORDT CENTRAAL PROBLEEM Vraaggesprek met voorzitter streekafdeling Mr. Droogleever Fortuijn Belasting De buitenlandse politiek (Van onze correspondent) MADRID Het is één jaar geleden dat boven het Zuidspaanse dorpje Palomares twee Amerikaanse bom menwerpers in botsing kwamen en brandend naar beneden stortten. De ze toestellen waren geladen met vier waterstofbommen. Drie ervan vielen op het land en één viel in zee, waar hij op 700 meter diepte bleef liggen. Tachtig dagen hadden de Amerika nen nodig om alle resten van dit on geluk uit te wissen. Maar vele dor pelingen zijn met een aanzienlijke schade blijven zitten, hetgeen hun tot een protestdemonstratie heeft bewo gen. Het dorp Palomares en de omliggende landbouwgronden was radio-actief besmet. De tomatenoogst werd bedorven en de vissers mochten maandenlang niet uit varen. De berging tan de bom die in zee Aan mr. H. A. M. van den Dries is op zijn verzoek met ingang van 1 maart 1967 eervol ontslag verleend als secreta ris-generaal van het ministerie van Fi nanciën. Tot zijn opvolger is benoemd mr. J. C. W. M. Huijsmans, thans plaatsvervangend secretaris-generaal van het ministerie van Financiën. Mr. Van den Dries werd na zijn studie te Leiden in 1928 aangesteld als surnu merair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te 's Gravenhage. In 1934 kwam hij bij het ministerie van Fi nanciën. Hij was achtereenvolgens ont vanger der directe belastingen inspecteur en hoofdinspecteur der belastingen. Van maart 1945 tot december 1945 was hij hoofd van het agentschap van het mi nisterie van Financiën in Londen. In februari 1946 werd hij in Den Haag raadadviseur en plaatsvervangend thesau rier-generaal. Van oktober tot december 1946 was mr. Van den Dries vertegen woordiger van de minister van Financiën in Indonesië. Op 1 januari 1950 werd hij benoemd tot plaatsvervangend secretaris generaal. Zijn benoeming tol sécrefarls'- generaal volgde op 16 oktober 1950. Zijn opvolger, mr. Huijsmans, was na zijn studie in de rechten in Leiden ach tereenvolgens werkzaam bij de gemeente Ede en bij de departementen van Water staat, van Sociale Zaken en van Econo mische Zaken. In 1946 werd hij refendaris bij het ministerie van Financiën. In 1951 werd hij administrateur. Van 1952 tot 1959 was hij advocaat in Den Haag. Op 1 fe bruari 1959 keerde hij terug naar het ministerie van Financiën, waar hij in 1964 werd benoemd tot plaatsvervangend se cretaris-generaal. Per ultimo december bedroeg het aan tal werkloze huisschilders in ons land 3945. Uitgedrukt in een percentage van het geschatte totaal bestand werkne mers, was het aantal werkloze huisschil ders aan het eind van het afgelopen jaar ongeveer 10 percent aldus de bond van Nederlandsche Schilders patroons in het januarinummer van ,,De Schilder". Men moet tot 1952 teruggaan om een groter aantal werklozen in de laatste maand van het jaar in deze bedrijfstak te vinden, al dus „De Schilder". Het Tweede Kamerlid mevrouw Brau- tigam (P. v. d. A.) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver zocht ervoor te zorgen, dat, wanneer op nieuw voor de volksgezondheid gevaar lijke artikelen in de handel blijken te zijn zoals onlangs het geval was met een bepaalde soort babykruiken dan niet alleen instellingen die zulke artikelen plegen te gebruiken worden gewaar schuwd, maar ook, via alle publiciteits media, het gehele publiek. Mevrouw Brautigam wenst, dat de mi nister opdracht geeft dat in zo'n waar schuwing niet wordt volstaan met een om schrijving van het artikel, maar dat mer ken en namen worden genoemd. Zij wil verder weten of het waar is, dat een im porteur van als gevaarlijk beschouwde patentsluitingen weigert de invoer stop te zetten. Heeft de minister mogelijkheden om aan deze invoer een eind te maken? vraagt zij. BRUSSEL (ANP) Uit het sorteercen- trum van de Belgische posterijen in Kort- rijk wordt een postzak vermist met een partij fiscale zegels. De waarde ervan is zeven miljoen Belgische frank, 500.000 gulden. was gevallen hield wekenlang de gehele wereld bezig. Palomares werd uiterst be kend tot in de verste hoeken van de wereld. Het is een vraag of de bewoners van het dorp wel zo blij zijn met de over weldigende publiciteit die ze hebben ge had. De Amerikaanse luchtmacht is nog al grondig tewerk gegaan bij het ont smetten van het dorp en het zoeken naar de bommen. Er kwamen bulldozers aan te pas die alle landerijen omwoelden. Er werd een vliegveld aangelegd dwars over de tomaten heen die de bron vormden van de welvaart van het dorpje. Alle hui zen werden door met geigertellers ge wapende soldaten ondersteboven gehaald en opnieuw opges- hilderd. Die ijverige Amerikaanse soldaten be loofden alle schade ruimschoots te zullen vergoeden en daar had aanvankelijk ieder een vrede mee. Men dacht er zelf aan dat men er wel 'beter op zou worden, wanneer „Uncle Sam" in zijn welge vulde dollarbeurs ging tasten. Maar nu een jear later weet men wel betep. Amerika is lang zo gul niet ge weest als men in Palomaris wel had ge droomd. In totaal zijn 475 eisen tot scha devergoeding in behandeling genomen. Er is bijna een half miljoen dollar uitbe taald. Dat i= echter slechts de helft van wat deze 475 eisers hadden verlangd. Er zijn 107 gevallen waarvan de reclamatie is verworpen. Vierentwintig grote boe ren hebben nog geen geld gekregen om dat hun zaak in Washington moet wor den uitgezocht. Tezamen verlangen zij een bedrag van 300.000 dollar. De oorzaak van alle ellende in het Spaanse vissersplaatsje Palomares: de Amerikaanse waterstofbom, die hier na eenentachtig dagen zoeken druipend van het zoute water, ligt op het dek van het Amerikaanse schip „Petrel". De dag dat het precies één jaar gele den was dat de vliegtuigen en hun af schrikkende bommenlast boven Paloma res naar beneden vielen, hebben de ge troffen boeren een protestdemonstratie in hun dorp gehouden. Hun woordvoerster was de hertogin van Medina Sidonia, de eigenares van een belangrijk deel van de grond rond het dorp. Zij had een autobus gehuurd, waarmee veertig van de meest gedupeerde boeren naar Madrid wilden reizen om bij de Spaanse regering en de Amerikaanse ambassade protest aan te tekenen. Het hele dorp zou deze veertig uitgeleide doen. Maar de Spaanse politie stak er een stokje voor. De hertogin werd gearres teerd. Ze weigerde echter met de politie mee te gaan als zij geen handboeien aan kreeg. Dat was even een probleem, want de agenten hadden die dingen niet bij zich. Tenslotte werd een oplossing ge vonden. De hertogin zou in een café een glaasje limonade gaan drinken en wachten tot de handboeien waren opgehaald. Zo ge zegd, zo ggedaan. En nu zit de hertobin opgesloten. Zij vraagt minimaal 50.000 dollar schadevergoeding. Dat vraagt ook de visser Paco, die de bijnaam „Paco de la Bomba" heeft ge kregen en tenslotte aan de speurende Amerikaanse marine precies de plaats heeft aangewezen waar hij de bom in zee zag vallen. Hij heeft van de Amerikaanse autoriteiten als vindersloon een bedrag van 50.000 dollar gevraagd. Maar hij heeft niets anders gekregen dan een onderschei ding. Enkele dagen voor de verjaardag van het ongeluk in Palomares werd hij uit genodigd om naar Amerika te komen. Hij is niet bij de demonstratie geweest Maar vanuit Amerika heeft hij zijn mede leven met de andere gedupeerden laten weten. De Amerikaanse ambassade en de Spaanse regering hebben in een geza menlijk communiqué medegedeeld dat alle getroffenen in Palomares twee jaar, na dat de bommen zijn gevallen, de tijd heb ben om hun reclameties in te dienen. Zij garanderen opnieuw dat al deze ei sen tot schadevergoeding zeer ernstig in behandeling zullen worden genomen. Zjj raden de bevolking Van Palomares aan niet opnieuw de publiciteit te zoeken, maar de legale weg. ADVERTENTIE C 31 DUSSELDORF (DPA) In de West- duitse stad Dettmold is het proces be gonnen tegen de 72-jarige voormalige politieofficier Willi Schulz, die beschul digd wordt van medeplichtigheid aan moord op 2.110 mensen tijdens de tweede wereldoorlog. De beklaagde zou bij de ontruiming van het ghetto van de Russische stad Mo- gilov in oktober 1941 deel hebben geno men aan de moord op 2.000 joden. Ver der zou hij als commandanö van het arbeidskamp in Mogilov medewerking hebben verleend aan de moord op talrij ke andere joden. Volgens de aanklacht heeft Schulz op 20 april 1943 de verjaar dag van Hitler in Mogilov vijf joden met een nekschot gedood. Schulz werd im 1949 in de Sovjet-Unie wegens oorlogmisdaden tot vijfentwintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij werd in 1953 op vrije voeten gesteld. Voor het proces zijn 42 getuigen a char ge opgeroepen, onder wie de voormali ge SS en politiecommandant in de Sov jet-Unie Erich von dem Bach-Zelevski, en de voormalige commandant van de SS- Einstazgruppen", Otto Bradfisch. Beiden zijn door Duitse rechters tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. (Van onze correspondent) BONN Het regent protesten nadat president Lübke geweigerd heeft goed te vinden dat de 76-jarige professor Klara Fassbinder van de Franse regering de „palm académique" accepteerde. Ze zou deze onderscheiding ontvangen voor haar vertaling van de werken van Paul Clau- del. President Lübke maakte gebruik van zijn recht het aanvaarden van een buiten landse onderscheiding door een Westduit- se burger te weigeren zonder daarvoor een reden te geven. Ook mevrouw Fass binder zelf, die het bureau van de Bonds president om inlichtingen vroeg, kreeg geen antwoord. Naar men algemeen veronderstelt heeft de president zijn besluit genomen op grond van het feit dat mevrouw Fass binder een actief lid is van de Deutsche Friedensunion, de partij van de West- duitse pascifisten. Als actief katholiek en strijdster voor de vrede probeerde de hoogbejaarde vrouwelijke hoogleraar de verzoening tot stand te brengen tussen Oost- en West-Duitsland. Zij prees en he kelde daarbij zowel het Bonner als het Oostduitse regime. Het weekblad Die Zeit en de vooruit- Een van de nieuwe politieke groepe ringen die als partij in alle kiesdistric ten aan de komende Kamerverkiezingen zullen deelnemen, is de Democraten '66. Ook in ons gewest, met name Haarlem en omliggende gemeenten, zal actie wor den gevoerde, die op 3 februari zal be ginnen met een demonstratieve bijeen komst in Haarlem, gepaard aan huisbe zoeken. Voorzitter van deze Kennemer af deling is mr. W .Drooglever Fortuyn, die op ons verzoek bereid bleek een aan tal vragen met betrekking tot de bedoe lingen en oogmerken van D'66 te beant woorden. Op onze vraag omtrent ontstaan en naamgeving van de nieuwe partij kwam het volgende antwoord: „Uit de verkiezingen van maart 1966 is duidelijk gebleken, dat bij velen een gevoel van onbehagen bestaat over de Nederlandse politiek maar tevens een ge voel van onmacht om daar iets aan te veranderen. De bestaande politieke partij en hebben de schuld aan de kiezer gege ven, maar velen voelen, dat daar de schuld niet ligt. Na die verkiezingen publiceerde een groep, zich noemende ,.D'66, een „Appèl aan iedere Nederlander die ongerust is over de ernstige devaluatie van onze de mocratie." Dat „appèl" begon als volgt: „Zeer geachte medeburger, dit appèl wordt tot u gericht door een groep land genoten. Wij hebben met elkaar ge meen een gevoel van hachelijkheid aan gaande sommige verschijnselen in onze parlementaire democratie. Dat heeft ons bij elkaar gebracht." En verder: „Wij zijn van mening dat ons staatsbestel bedroevend functioneert. Het politieke spel moet nog steeds wor den gespeeld volgens regels die dateren uit de vorige eeuw. De laatste jaren pre senteren de bittere gevolgen daarvan zich met een steeds grotere frequentie. Mo gen wij spreken van een ernstige devalu atie? Wij menen van wel. En wij zijn daarover ten zeerste bezorgd." Vraag: „Wat zijn de voornaamste be zwaren van D'66 tegen het huidige stel sel?" Antwoord: „Ik noem u er twee: De kie zer kiest niet zelf zijn regering. Er is als wiggen tussen. De kiezer heeft geen enkele invloed op de vorming van een re gering, noch op de samenstelling, noch op haar programma. Het vormen en val len van regeringen wekt de indruk, dat er toch veel meer gebeurt in het poli tieke leven (maar dan achter de scher men) dan wij uit verkiezingsuitslagen zouden kunnen afleiden. Kabinetscrises en het werk van informateurs, forma teurs, onderhandelaars der fracties en al les wat daarbij komt is een soort poli tiek gezelschapsspel waarvan zin en ach tergronden ons, gewone stervelingen, te enen male ontgaan." Vraag: „Maar kan D'66 daarin veran dering brengen?" Antwoord: „Ik dacht van wel. Het pro gramma van D'66 geeft positieve oplos singen voor de problematiek der demo cratie in haar huidige vorm. De twee ge noemde bezwaren bijvoorbeeld wil D'66 als volgt ondervangen: Ten eerste: Recht streekse verziezing van de minister-pre sident. De kandidaten voor het minister-pre sidentschap stellen vóór de verkiezingen hun program voor de komende regeer-pe- riode op en leggen dat aan de kiezers voor. De gekozen minister-president is tevens kabinets-formateur. Hij stelt voor de komende 4 jaren een regering samen, die bereid is om het door de kiezer gekozen program uit te voeren. De mi- nister-president zal door de Kamer niet meer ten val gebracht kunnen worden. Ten tweede: Verkiezingen van de Twee de Kamer volgens een modern districten stelsel. Dit heeft tweeërlei doel: Een verster king van de band tussen kiezer en geko zene; Een vermindering van het aantal partijen. Hier ligt eenzelfde gedachtengang aan ten grondslag als aan de rechtstreekse verkiezing van de minister-president: men kiest de persoon en zijn program. Onze huidige partijen dateren groten deels uit de 19e eeuw. Het is zeer de vraag of de vraagstukken waaraan zij hun ontstaan te danken hebben nu nog de meest actuele zijn. De tijd is rijp om te komen tot een werkelijke doorbreking geen rechtstreekse band tussen kiezers van de verstarde partij-indeling en tot gro en gekozenen, de partijbesturen zitten er tere politieke eenheden. Daar wordt wel over gepraat, maar men komt niet ver der. Invoering van het districtenstelsel is een uiterst practisch middel om hier toe te geraken. Daarbij denkt D'66 aan een stelsel waarbij per district 2 of 3 af gevaardigden worden gekozen. Democratisering van de samenleving zal pas mogelijk zijn aldus is o.m. in het partijprogram van D'66 gesteld -als de kiezer meer invloed op de politiek krijgt. Democraten '66 stellen staatkundi ge hervormingen dus niet voorop omdat staatsrecht hun hobby zou zijn, maar om dat een vernieuwing in de politiek nodig is om tot werkelijke democratisering te komen. Iedere partij ook D'66 schrijft in zijn banier: welvaart en sociale recht vaardigheid. Toch zijn er voortdurend po litieke meningsverschillen over de te voe ren sociaal-economische politiek, waar bij de tegenstelling socialistisch-liberaal tot nu toe op de voorgrond staat. D'66 is niet links of rechts en vindt die termen ook niet verhelderend. Wij allen zijn gediend met een zo groot mogelijke welvaart en sociale rechtvaar digheid. De beste middelen om dat te be reiken moeten worden gekozen, los van verstarde, dogmatische uitgangspunten. Juist bij vragen van sociaal-economisch beleid komt tot uitdrukking in hoever een partij ook in de praktijk democratisch is. D '66 neemt ten aanzien van die vragen concrete standpunten in. Die standpunten zijn o.m. de volgende: Wij leven gelukkig in een wel- vaarts-staat; d.w.z.: de overheid draagt bij tot de welvaart en het welzijn. Bij deze tijd van groeiende ontwikkeling be hoort. dat de staat meer moet uitgeven. Zo zal de overheid naar de mening van D'66 bijv. meer moeten bijdragen aan een oplossing van de verkeersvraagstuk- ken, aan de ruimtelijke ordening, aan research ten behoeve van de industrie, aan een krachtige ontwikkeling van het onderwijs (o.a. een ruimer beurzenstel sel) etc. kortom, aan een beleid, dat met de eisen van de toekomst rekening houdt. D'66 acht het daarom niet juist om de overheidsuitgaven te beperken tot een be paald percentage van het nationale inko men. Daartegenover moet de publieke con trole op een efficiënt gebruik van de over heidsgelden worden versterkt. De over heid heeft bij haar dienstverlening ten zij zij optreedt naast het particulier ini tiatief geen concurrentie te vrezen. Versterking van de democratie, zoals D'66 die voorstelt, is de enig mogelijke correctie op de monopolie-positie van de overheid. Sterkere publieke controle, ook door inschakeling van particuliere efficien cy-bureaux, is een wapen tegen bureau creatie. Wat betreft de belasting-wetgeving meent D'66 o.a., dat er een sterkere pro gressie moet komen in de belastingen op de zeer hoge inkomens, en een pro gressie in de vermogensbelasting. Ander zijds acht D'66 het in ons aller belang, en tevens een eis van sociale rechtvaar digheid, dat de progressieschaal wordt verminderd voor de lage en midden groepen. Nog een enkel woord over de buiten landse politiek. D'66 stelt zich voor een buitenlands beleid te bevorderen, dat ge richt is op het doorbreken van verouder de ideologische uitgangspunten en denk patronen. De mogelijkheden om tot een betere samenwerking en 'n vermindering van de spanningen komen te liggen o.a. op het terrei nvan de „Oost-West verhou ding". Vraag: Wat verwacht u van de ver kiezingen? Antwoord: Wij verwachten stem men van mensen, die ook bezorgd zijn over de Nederlandse politieke situatie, en daar werkelijk verandering in bren gen. Mensen, die er geen gewetensconflict in zien om op een andere partij dan één van de bestaande te stemmen en die dus niet alles bij het oude willen laten. D'66 is geen splinterpartij. Splinterpar tijen zijn zij, die door hun beperkte doel stelling niet de kans hebben om een grote partij te worden. D'66 echter meent, dat het probleem van de democratie zowel in de nationale als in de internationale poli tiek steeds meer centraal zal komen te staan, en dat daarom voor haar een „grote" toekomst is weggelegd. strevende Kölnerstadt Anzeiger wijzen erop dat het recht van de president alleen bestemd is om in afwijzende zin te wor den gehanteerd, wanneer een Duits bur ger door het buitenland beloond zou wor den voor daden die in eigen land geen beloning verdienen of die het eigen land schade zouden hebben berokkend. Die Zeit zegt dat de onderscheiding is gegeven voor vertalingen van het werk van de Franse dichter en toneelschrijver Claudel, die mevrouw Fassbinder niet minder dan dertig jaar geleden maakte. De Frankfurter Rundschau, die de kwestie voorlopig niet zal laten rusten, bericht dat twintig hoogleraren en docen ten van de pedagogische hogeschool in Hannover in een openlijke verklaring president Lübke om opheldering hebben gevraagd. Mevrouw Fassbinder doceerde in Bonn aan de pedagogische hogeschool geschie denis. Ze werd al eens, in 1953, aan deze instelling geschorst, omdat zij als bemid delaarster tussen Oost en West is op getreden. De professoren in Hannover herinneren er in hun verklaring aan, dat in 1935 onder het Hitler-regime, de pu blicist Carl von Ossietzky verhinderd werd de Nobelprijs voor de vrede in ont vangst te nemen de schrijver zat in één der eerste Duitse concentratiekam pen en zij wijzen op het voorbeeld van de Russische schrijver Boris Pasternak, die de Nobelprijs voor de litteratuur van zijn regering niet mocht accepteren. De liberale partij (F.D.P.) noemt in een officiële verklaring de beslissing van Lübke „een belediging van het Franse volk" en zij beschouwt het gebeurde als een bewijs dat „Mc.Carthy in Duits land in ieder geval nog niet dood is". Vele commentatoren vragen zich in hun bladen af of Lübke zelf de beslissing heeft genomen, of dat hij zich heeft laten ra den door zijn assistenten, een groep amb tenaren die langzamerhand berucht aan het worden is om hun ongeïnformeerd heid en hun reactionaire gezindheid. Lübkes beslissing valt samen met twee andere gebeurtenissen deze week: het niet aflatende optimisme waarmee Bondskan selier Kiesinger iedere dag blijft verkon digen dat de Frans-Duitse vrindschaps banden na zijn bezoek aan Parijs be trouwbaarder zijn dan ooit en de beves tiging door een staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken tijdens het vragenuurtje in de Bondsdag, dat de Westduitse regering bij „vijf bevriende landen" met betrekking tot de wetgeving op de noodtoestand heeft geïnformeerd of in deze landen wettelijke grondslagen bestaan om „personen die als gevaarlijk voor de veiligheid van de staat moeten worden beschouwd in geval van een nood toestand te interneren". Naar verluidt worden de kampen waarin de toekomstige arrestanten zullen worden opgesloten in de wetsontwerpen voor de noodtoestand (voor de variatie) Anhalterlager genoemd. De strijdbare professor Fassbinder laat het er voorlopig niet bij zitten. „Ik zal mij op gepaste wijze tegen het besluit van president Lübke verzetten", zegt zij. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij heeft plannen in voorbereiding om in 1968 de bestaande brouwerij in Rotterdam ge leidelijk af te breken om plaats te maken voor een geheel nieuw en modern geoutil leerd bedrijf. Dit gebeurde al met de brouwerij in Amsterdam. De totale om bouw zal ongeveer 10 jaar duren. De capaciteit van de drie brouwerijen samen, thans 2'/s miljoen hectoliter, zal dan be langrijk groter zijn. De produktie kan tijdelijk overgenomen worden door de brouwerij in Den Bosch; deze diepteïn- vestering maakt de grootscheepse reorga nisatie van twee andere bedrijven moge lijk. Voor het lopende jaar zal voor ca 25 min worden geïnvesteerd. Dit is gisteren door het bestuur in de jaarverga dering medegedeeld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7