In de textiel slijtageslag is een geweldige aan de gang Voor Twente zal 7 een moeilijk jaar worden EIM-overzicht 1966 Geldomzetten bij de middenstand stegen minder snel Drs .Den Uyl in de bres voor consument De Beurs Bouwvakkers protesteren Confectiebedrijf ontslaat 55 man FME teleurgesteld over regering Ook naar Italië geen vlees meer Gereedschap makerij in Eindhoven dicht Spanje trekt groot bedrag op IMF Mijnbeambten naar het NKV Vijf landen willen verlaging van de rentestand fvu/zaJc "Swj.Mik „Goudpariteit zou devaluatie van de dollar zijn" SCHEEPVAARTBERICHTEN HM» MAANDAG 23 JANUARI 1967 Regering doet wat Inspanning V ragen »!a ailiilsl. lilt m*s (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Ofschoon de tex tielindustrie in Twente vrijwel geen werkloosheid kent. zal 1967 voor deze bedrijfstak een moeilijk jaar worden. Op 1 januari is een forse loonsver hoging ingegaan. De gebruikelijke na- jaarsgolf van bestellingen is bij vele bedrijven uitgebleven, de liquiditeit is mede door de hoge rente in het ge drang gekomen, het klimaat is slecht door de marktverstoringen van lan den buiten de EEG, maar ook door de ouderwetse textielfabrieken elders in de Euromarkt, veelal familiebe drijven, waar niet altijd een wil aan wezig is om tot vernieuwing van het produktieapparaat over te gaan en die lagere prijzen kunnen berekenen dan in Twente, waar de modernisering, ook naar Europese maatstaven ge meten, ver is voortgeschreden. De katoen- rayon en linnenindustrie in Twente, die al op een vroeg tijdstip met de concentratiepolitiek is begonnen no dig omdat de markt in Indonesië van honderd miljoen zielen is weggevallen durït de concurrentie met andere Europ- pese bedrijven aan, mits de voorwaar den gelijk zijn. En die gelijke voorwaar den ontbreken. Deze bedrijfstak hamert ook daarom op het belang van een ge meenschappelijke handelspolitiek. Veel is daarvan nog niet terecht gekomen, maar de ogen gaan open omdat de kans zeer reëel is dat een deel van de Nederland se textielindustrie kapot wordt gemaakt door de ouderwetse bedrijven in de Euro- markt, die hun tijd eenvoudig uitzingen totdat het moment is bereikt dat hun prijzen de som van de grondstoffenkos- ten en het arbeidsloon hebben bereikt en de familie geen zin heeft om er verder geld in te steken. Dan wordt de zaak ge sloten en intussen kunnen moderne on dernemingen elders in Europa, die hun investeringen met het dure korte kapitaal van de banken financieren, de strijd heb ben gestaakt. oudsher een groot handelsapparaat heb ben, dat met de hele wereld zaken doet. In Nederland treft men een onkreukbaar ambtenarenapparaat aan, in de Franse administratie zijn de dingen niet altijd goed overzienbaar. Nu de grote zeis naderbij komt is de raag actueel of de regering bereid is maatregelen te nemen. Het antwoord daar op luidt bevestigend. De goedkope tex tiel uit Oost-Europa en de landen overzee, die hier textiel aanbieden tegen een prijs, waarvoor Twente op de wereldmarkt nau welijks de ruwe katoen kan kopen, staan onder controle. Er is bovendien intensief overleg tussen de regering en de textielbe- drijfstak. Daarbij zijn ook de vakbonden gesprekspartner, want in de ure des ge- vaars gaat het niet alleen om dividend, maar ook om de werkgelegenheid van ve le duizenden. We zijn met dit overleg niet vroeg begonnen. Maar in Twente staat het water hier en daar tot de lippen. Als men bedenkt dat andere Europese landen In Twente beseft men dat juist in deze tijd alle krachten moeten worden inge nomen om de moeilijkheden de baas te blijven. Men is er van overtuigd dat, in dien men er in zal slagen om in deze formidabele slijtageslag overeind te blij ven, de toekomst er beter zal gaan uit zien. In heel Europa worden thans fa brieken gesloten. Dat is ook nodig want er is op velerlei terrein overcapaciteit. Wat Twente betreft: als gevolg van fusies, sa menwerking en een grote vechtlust maar vooral door een onophoudelijke vernieu wing van het produktieapparaat kon een stijging van de produktie tot stand wor den gebracht, hogere kwaliteiten werden gemaakt, terwijl in de afgelopen tien jaar niet minder dan dertigduizend man wer den afgestoten. Twente rekent zich niet tot een probleemgebied, maar het zou er misschien aanspraak op kunnen maken, als men bedenkt dat in Limburg tot de verbeelding sprekende maatregelen zijn genomen, nu daar de mijnen „slechts" 11000 man afstoten. Moet Nederland de ongelijke concurren- tiesituatie nemen en daarmee het dood vonnis tekenen voor een deel van de tex- tielbedrijfstak in eigen land? Een hoog geleerde adviseur van de Nederlandse textielindustrie verklaarde ons dat de ze industrie veel te netjes is. Ze laat zich driemaal om de oren slaan en vraagt dan beleefd of het geoorloofd is een klap terug te geven. Jarenlang heeft de textiel gevraagd om maatregelen zowel tegen met export-sub sidies werkende ontwikkelingslanden, als tegen die landen in de Euromarkt. waar allerlei foefjes in de litteratuur non ta rifaire belemmeringen geheten worden bedacht om aan de grenzen zoveel moge lijk textiel te weren. Historische omstan digheden spelen hierbij een rol. In Frank rijk en Italië, twee landen, die van ouds her protectionistisch zijn. is het veel moei lijker om de handelskanalen te ontdekken dan bijvoorbeeld in Nederland, waar de ze kanalen open liggen omdat we van Confectiebedrijf „Marinjo" met vesti gingen te Amsterdam en Nijkerk, heeft 55 man personeel ontslagen. Bij het be drijf te Nijkerk werden 40 vrouwelijke werknemers ontslagen, terwijl te Amster dam 15 mannen ontslagen werden. Over de „uitbreiding" van de maatre gelen ter bevordering van de economi sche ontwikkeling in het noorden des lands, in Zuid-Limburg en in de andere stimuleringsgebieden, die de regering on langs heeft aangekondigd, is de Federatie Metaal- en Eelctrotechnische Industrie (FME) naar zij meedeelt in haar maand blad, hevig teleurgesteld. De FME vindt het een grove onbillijk heid, dat de maatregelen, die in deze ge bieden de werkgelegenheid moeten be vorderen alleen gelden voor vestigingen van nieuwe ondernemingen, terwijl in deze streken reeds gevestigde bedrijven die uitbreiden en daarmee nieuwe werk gelegenheid scheppen, niet op gelijke wij ze van deze faciliteiten kunnen profite ren. Waarom uitbreiding van autochtone bedrijven achtergesteld moet worden bij vestigingen van buiten deze streken af komstige of buitenlandse ondernemingen indien ze hetzelfde beoogde effect sorte ren, te weten uitbreiding van de werke- legenheid, is voor de FME „niet te .vatten". ROME (Reuter) Het Italiaanse ministerie van gezondheidszorg heeft vrij dagavond bekendgemaakt dat Italië met onmiddellijke ingang invoer verbiedt van levende runderen en varkens, alsmede hun verse vlees, uit „bepaalde midden- en Noordeuropese landen" vanwege het voor komen van mond- en klauwzeer in die landen. Teneinde te geraken tot een rentabili- teitsverbetering van de huidige bedrijfs- outillage van de N.V. Eindhovense Gereedschapmakerij te Eindhoven, heeft de directie van de N.V. Gereedschappen- industrie B-en-S te Tilburg, tot welk concern de N.V. Eindhovense Gereed schapmakerij behoort, besloten de activiteiten van dit bedrijf te Eindhoven stop te zetten en de outillage over te brengen naar haar bedrijven te Tilburg. Reusel en Bergen op Zoom. Aan nagenoeg alle werknemers van de Eindhovense ge reedschapmakerij (22 personen) is in verband hiermede een werkkring elders bij het concern aangeboden. hun textielindustrie hebben geholpen om dat zij het van belang achtten dat deze nationale bedrijfstak in stand blijft voor de eigen voorziening, dan is het niet zo vreemd dat ook in Nederland iets wordt gedaan. De verantwoordelijkheid, die de regering in dezen draagt is bijzonder groot geworden. WASHINGTON (Reuter) Het Inter nationale Monetaire Fonds heeft bekend gemaakt dat Spanje vrijdag voor de te genwaarde van 166 miljoen dollar in ne gen valuta's op het IMF heeft getrokken om zijn deviezenreserves te verstevigen. Het is de eerste keer dat een IMF-lid een zo groot bedrag in zoveel verschil lende valuta's bij het fonds opneemt. De gelden zijn opgenomen omdat de Spaanse deviezenreserves de laatste tijd een alge mene daling hebben ondergaan. Dooreengenomen kan worden ge steld, dat in de voedingsmiddelen branches de toeneming van de geld omzetten in 1966 in het algemeen van geringere omvang was dan in de daaraanvoorafgaande twee jaren. Bij de beoordeling van de kwartaalge- gevens dient te worden bedacht, dat de detailhandel in aardappelen, groente en fruit de prijzen in het eer ste halfjaar van 1966 aanzienlijk ho ger waren dan in de overeenkomstige periode van 1965, hetgeen in het derde en vierde kwartaal niet het geval was. Dit stelt het Economische Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (E.I.M.) dat voor een aantal branches in detailhandel en ambacht voorlopige berekeningen in zake het omzetverloop heeft gemaakt, zulks gezien de grote belangstelling welke van vele kanten bestaat voor de omzetresultaten van 1966. Conclusies ten aanzien van de rentabiliteit van de zaken in de betrokken branches mogen hieruit niet worden getrokken, zegt het instituut, omdat deze mede bepaald worden door het kostenverloop. Ook in de onderscheiden branches in genotmiddelen liep de omzetstijging in 1966 in omvang terug. Hierbij moet wor den aangetekend dat in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dran- Tijdens de algemene ledenvergadering van de Katholieke Vereniging voor Mijn- beambten, die zaterdag in Geleen is ge houden, is besloten toe te treden tot het NKV en de KFBI (katholieke federatie van beambten in de industrie). Verder werd besloten fusiebesprekingen te ope nen met de ACI (de Katholieke Bond van Administratief en commercieel personeel in de industrie) en de Nederlandse Katho lieke Bond van hogere, middelbare en la gere technic en chemici Sint Bernulvhus. Door een fusie hoopt men een grote re presentatieve beambtenorganisatie in ons land tot stand te brengen. ken en, zij het in geringe mate, ook in die in tabaksfabrikaten in de laatste maanden van 1965 extra hoge omzetten werden be haald. Dit hield verband met per 1 januari 1966 door te voeren prijsstijgingen ten ge volge van accijnsverhogingen en verho gingen van de omzetbelasting op een aan tal artikelen. Hierop volgde een reactie in 1966, welke met name bij de slijterijen het gehele jaar haar invloed deed gelden. Het omzetverloop in de meeste brancnes in duurzame consumptiegoederen geeft duidelijker dan in de vorengenoemde sec toren, een teruglopend beeld te zien, vooral ook bij de vergelijking van het vierde kwartaal 1966 met hetzelfde tijd vak in 1965. Met name in de textielsector en die in dames- en meisjesconfectie, als mede in de juwelierszaken, waren de om-^ zetresultaten in 1966 vergeleken met 1963 tot en met 1965 teleurstellend. In deze sector waren de omzetwijzigingen in het derde kwartaal 1966 reeds een aanwijzing van een aarzeling in de bestedingen van de consument, welke in het vierde kwar taal, mogelijk onder invloed van de econo mische berichtgeving, enigszins werd ver sterkt. ARNHEM Het onderzoek naar de behoeften van de consument vergt drin gend uitbouw. Dit verklaarde de oud-mi- nister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, afgelopen zaterdagmiddag toen hij in Arnhem het slotwoord sprak op de door de Wiardi Beekman Stichting be legde conferentie over „Consument en po litiek". Hier en daar in ons land wordt op dit gebied weliswaar onderzoek ver richt, maar naar de mening van de heer Den Uyl te weinig. „Deze zaak staat nog volstrekt in de kinderschoenen. Het onder zoek moet door de gemeenschap en door de overheid worden gestimuleerd en ge subsidieerd. Hij deelde mee, dat een on- derzoek-instituut voor de groothandel goe de kans maakt van de grond te komen. Er dienen een actief prijsbeleid en een actieve prijsinformatie te komen, gaf drs. Den Uyl zijn veelkoppige gehoor te kennen. De consument moet naar zijn oordeel een eigen, doortimmerd appa raat hebben, als tegenwicht van de eco nomische macht. „Het consumentenbelang dient te worden geïntegreerd in het ge hele economische beleid," merkte hij op. Volgens de socialistische lijsttrekker voor de komende kamerverkiezingen stel len de consumenten-organisaties zich soms fout op tegenover de middenstands organisaties. „Ze staan soms 'fel tegen over elkaar en dat acht ik een gevaar zo zei de heer Den Uyl. Hij waarschuw de: „Laten de consumenten bedenken dat zij niet komen te staan tegenover een aan tal middenstandszaken, waarover wordt geheerst door economische grootmachten. Een planmatig beleid is noodzakelijk. Ook in de komende decennia zijn veel midden standsvestigingen nodig, in nieuwe bevol- kingsgebieden. De consumenten-organisa ties en middenstands-organisaties moeten elkaar over de toonbank de hand geven, want het in stand houden van de midden standszaken is van het grootste belang". BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.0310.13; Amerikaanse dollar 3.59'/t3.62'/s; Canadese dollar 3.323.37; Franse franc (100) 72.80—73.30; Belgische frank (100) 7.12Vt7.17V»; Duitse mark (100) 90.5591.05; Zweedse kroon (100) 69.35—70.35; Zwitserse franc (100 83.30—83.80; Italiaanse lire (10.000) 57.00— 59.00; Deense kroon (100) 51.8052.80; Noorse kroon (100 50.0051.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.94-14.04; Portugese escudo (100) 12.50 12.65 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95 6.10. LONDEN (AFP) De ministers van financiën van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Engeland en de Verenigde Staten hebben zondagavond besloten samen te werken om in hun landen de rentestand te verlagen. De vijf ministers waren za terdag en zondag in Londen bijeen om hierover besprekingen te voeren. Volgens een communiqué waren de mi nisters tevreden over de maatregelen, die enkele landen onlangs hebben genomen om beperkingen op de kredietverlening te verzachten, die in het verleden heb ben bijgedragen de inflatoire druk op de economie te verminderen. Zij kwamen overeen, dat het in enkele landen nuttig zou zijn, deze verzachtingen met het oog op de ontwikkeling van zowel hun eigen als de wereldeconomie, verder door te voeren. Inmiddels heeft ir. H. Vredeling, PvdA- afgevaardigde in de Tweede Kamer, in zijn hoedanigheid van lid van het Euro pees parlement de mening van de EEG- commissie gevraagd over het overleg van de „vijf" over internationale monetaire vraagstukken. Acht de EEG-commissie het juist of gewenst, dat aldus een drietal van de zes EEG-landen besprekingen voeren over een probleem dat voor de EEG als geheel, ous ook voor de andere drie (de Benelux( van groot belang is, zo vraagt hij. Voorts zou ir. Vredeling willen vernemen, of de EEG-commissie bereid is deze aangelegenheid in de EEG-minis- terraad aan de orde te stellen om te be reiken, dat alle zes EEG-landen, en even tueel ook de EEG-commissie zelf, bij dit soort besprekingen wordt betrokken. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L-M. lste tijdv. 52.50 125.10-125.80 77.50-78.00 89.40-89.70 370 2de tijd 125.20 77.60 369 ADVERTENTIE y:U: m MoeoKik door de meest moderne verwerking van rijpe tabakken voigens het A.C®natuurproces I Ongeveer 100 werklozen hebben zaterdag deelgenomen aan een protestmars door Heerlen, die was georganiseerd door het comité ter verdediging van de werkgelegen heid. Behalve Limburgse werklozen, liepen in de tocht ook Amsterdam mers en Eindhovenaren mee, terwijl eveneens een afvaardiging was ver schenen van de gespreksgroep voor de vrede. Namens de PSP was de heer Van Pelt, lid van de Eerste Kamer, tegenwoordig. Mevrouw Van Ommeren, lid van de Tweede Kamervertegenwoordigde de CPN. Aan het einde van de tocht, die een opvallend rustig verloop had, hield de voorzitter van het actiecomité, de heer H. Janssen, een toespraak, waarin hij de toehoorders opriep te strijden voor nieuwe werkgelegen heid. Het comité had ook verschei dene adhesiebetuigingen ontvangen, onder meer van de zijde van het NVV-district Limburg, de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbe drijf afdeling Heerlerheide, de Partij van de Arbeid en van de zijde van de PSP en CPN. MOSKOU (AFP) „Invoering van de goudpariteit zou terstond een belangrijke devaluatie van de dollar uitlokken. Dat zou een ernstige slag zijn voor de Ameri kaanse financiën en economie in het al gemeen", aldus schrijft de Pravda zater dag in een artikel over de jongste mone taire conferentie in Den Haag. Verwijzend naar het Franse voorstel inzake het goud en de internationale be talingen zegt het Russische blad dat de goudprijs van 35 dollar die in 1934 werd vastgesteld thans niet meer geldt. „In de afgelopen jaren heeft de dollar meer dan vijftig percent van zijn koopkracht verlo ren en hij behoudt zijn internationale prestige slechts doordat hij in de inter nationale regelingen als monetaire een heid gebruikt blijft worden", aldus de Pravda. Mentor 21 v. Algiers n. Malta. Merwe Lloyd 19 v. Los Angeles n. Balboa. Moerdijk 22 te Portland. Montferland 21 v. Santos. 22 te Rio de Janeiro. Neder Rhone 22 v. Beyrouth n. Barcelona. Neder Weser 20 v. Philadelphia n. Malta. Nieuw Amsterdam 22 v. St. Maarten n. Martini que. Oostkerk 22 te Kuwait Prinses Maria 23 te Antwerpen. Prins Willem V 21 v. Famagusta n. Liverpool. Prins Willem George Frederik 21 ten anker Suez. Provenierssingel 21 v. Chimbote n. Cristobal. Rijn 22 te Lobito. Schie Lloyd 25 te Marsenpoint verw. Simonskerk 22 v. Port Said n. Genua. Sinabang 21 v. Rangoon n. Singapore. Straat Cook 20 v. San Francisco n. Tema. Straat Futami 23 te San Salvador. Straat Van Diemen 22 te Port Kembla. Streefkerk 22 te Kaapstad. Tara 21 v. Santos n. Ilheus Tjipanas 21 v. Diego Suarez n. Hongkong. Ulysses 20 v. Port of Spain n. Paramaribo. Van Cloon 22 te Melbourne. Van Riebeeck 21 v. Mukallah n. Muscat. Vivipara 22 te Tarragona. Woltersum 21 v. Lake Charles n. Mobile. Wonorato 22 te Dar es Salaam. SLEEPVAART Cycloop. 23 jan. werkzaam te Marsa el Brega (Libye). Friesland, 21 jan. aangekomen te Vlissingen met ..Georgios P" van Cadiz. 21 jan. aangekomen te IJmuiden. Gelderland, 22 jan. vertrokken van Suez naar Das Island met „GEM 111". Groningen, 22 jan. aangekomen te Port Sudan. Jacob van Heemskerck, 21 jan. aangekomen te Gibraltar met ..Alconia" (macliineschade). 21 jan. vertrokken van Gibraltar. Noord-Holland. 22 jan. aangekomen op rede Santander met ..Royamont" van Brest Octopus, 21 jan. werkzaam te Larne voor ber ging baggermolen Beaver Chief". Utrecht, 23 jan. station Landsend. Willem Barendsz. 18 jan. vertrokken van Rio de Janeiro met drijvend droogdok naar Trinidad. Positie 22 jan. 100 mijl Noordoost van Vitoria. Abbekerk 21 v. Penang n. Aden. Aegis 23 te Savannah. Alcor 22 te Adelaide. Aldabi 21 v. Salvador n. Las Palmas. Almkerk 21 ten anker rede Karachi. Ammon 22 te Houston. Amsteldiep 21 v. Mombasa n. Aden. Amstjiveld 22 te Kuwait. Area 21 te Lagos Argos 22 te Malta. Artemis 22 v. Bridgetown n. Charleston. Atys 22 te Accra. Balong 23 v. Barcelona n. Genua. Bat jan 23 te Matarani. Batu 21 te Lissabon Blitar 22 te Kaapstad. Caltex Delfzijl 21 te Norrkoping. Caltex Rotterdam 22 te Ras Tanura Charis 22 v. San uan n- Santo Domingo. Dahomeykust 21 v. Freetown n. Abidjan. Daphnis 23 te Miami. Eenhoorn 21 te Mudanya. Esso Rotterdam 21 te Fawley. Forest Hill 22 te Venetië. Friesland 21 te Dammam. Gabonkust 23 te Lower Buchanan. Garoet 21 v. Duinkerken n. Bordeaux. Graveland 21 v. Santos n. Itajai. Grebbedijk 20 v. Boston n. Philadelphia. Guineekust 22 v. Lagos n. Douala. Gulf Hollander 22 v. Portland n. Bonny. Gulf Swede 23 te Kharg Eiland. Hercules 23 te Delfzijl Hermes 21 v. Georgetown n. Rotterdam. Holendrecht 22 te Durban. Hoogkerk 21 v. Hamburg n. Amsterdam. Isis 23 te Santo Domingo. Johannes Frans 21 v. Algeciras n. Buenos Aires. Kalydon 21 v. Eastham n. Rotterdam. Kara 20 v. Singapore n. Danang. Karakorum 21 v. Durban n. Luanda. Karimun 20 v Balboa n. Tahiti. Kieldrecht 23 te Suez. Korendijk 21 te New Orleans. Korovina 21 te Camranh. Kylix 21 v. Stanlow n. Rotterdam. Leiderkerk 23 v. Bahrein n. Dammam. Lelykerk 20 v. London n. Port Said. Loosdrecht 22 te Maracaibo. Madison Lloyd 20 v. Yokohama n. Hongkong.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15