Aanhangers van Lioe vormen leger in provincie Kwantoeng Felle gevechten in zuiden en midden van het land Confectie in Almelo verkort de werktijd voor ruim 3000 man HET WEER K Twee bars en een café in hoofdstad uitgebrand f Suiker duurder Drie Italianen gedood bij een verkeersongeval in Heemskerk Demonstraties in München bij proces-Harster VELSEN n.v, morris LOEK BIESBROUCK 30 °/o korting Portretten van Mao Tse-Toeng in Kanton bevuild PRINS CLAUS OPENDE DE KENNEMER SPORTHAL Schilder overleed na aanrijding Zes gezinnen dakloos door brand aan de Sparreweg Auto reed tegen een boom Naam Petronette mag niet in Haarlemmermeer Superslagerij De IJmond 52e JAARGANG NUMMER 70 MAANDAG 23 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. PEKING (Reuter, AP en AFP). In China wordt de strijd tussen aan hangers en tegenstanders van Mao Tse-Toeng steeds heviger. Anti-mao- isten verzamelen wapens in de kust provincie Kwantoeng en vormen een leger. Ook in de aangrenzende pro vincie Kwanggi hebben arbeiders, boeren en soldaten naar de macht ge grepen. Premier Tsjoe En-Lai heeft verklaard dat het leger tegen de contra-revolutionairen zal worden in gezet. De ondergang van de Jacob Verolme pagina 2 W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland. 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de vishal en op zee4 Topsy4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Feuilleton 6 Beeldverhalen6 Kunst7 Radio en tv 7 Sport 9-13 Ferdinand14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minder koude nacht Mantsjoerije Het woord is aan mm. U Voor al uw carrosserie- en plaatschade Suède - nappa - lamsvacht - camel - tweed - en regen kleding- dames- en herenpantalons ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE X O O O SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK ZANDBERGEN v/h BUTTER D I E D T 'T ESTE DINSDAGVOORDEEL 500 gram SPEKLAPPEN 1.78 300 gram HACHÉVLEES 1.48 KENNEMERLAAN 43 - TEL 4310 ASSURANTIE- en FINANCIERINGSKANTOOR Voor automobielverzekeringen speciaal tarief voor AMBTENAREN en ONDERWIJZERS LEIDSEVAART 552 HAARLEM TELEFOON 0 2500 - 86600 IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het is de eerste maal dat gedreigd wordt het leger te gebruiken. Tsoe En- Lai gebruikte de uitdrukking „een hand jevol contrarevolutionaire elementen", hoewel gisteren het officiële persagent- schap „Nieuw China" bekendmaakte dat „anti-maoisten zonder weerga verzet boden". In Mantsjoerije, Zuidoost- en Midden- China zijn gevechten aan de gang. In Kanton zouden tegenstanders van Mao foto's van hem bevuilen en leden van de Rode Garde afranselen. Rond Nanking zou ook op het platteland hevig gevoch ten worden. Volgens president Tsjang Kai-Sjek van Formosa staat het bewind in Peking op Drie confectiebedrgven in Almelo, te weten Bendien n.v., Leeuwarder Textielmaatschappij n.v. en Kleding industrie H. Smits en Co n.v., hebben naar door hen wordt meegedeeld bij de arbeidsinspectie vergunning aan gevraagd met ingang van 20 februari de werktijd te mogen beperken. De werktijdbeperking zal voor 3.200 werknemers gelden. Gedurende acht weken zal de werktijd met de helft worden verminderd. Tot deze aanvraag is besloten op grond van de overwegingen dat orders in win- terkleding en na-orders, speciaal voor overjassen, uitblijven terwijl reeds een tendens van voorraadbeperking bij de de tailhandel viel waar te nemen. Deze ten dens heeft zich in het inkoopbeleid van de detailhandel duidelijk voortgezet. Als gevolg hiervan zijn voor de produktie voor het lopende halfjaar minder orders zowel uit binnen- en buitenland ontvan gen dan overeenkomt met de produktie in de bedrijven. Door de aangevraagde werktijdbeper king hopen de directies te kunnen ver mijden dat de werkgelegenheid in de drie bedrijven in de loop van 1967 sterk zal teruglopen. Voor indiening van de aan vraag tot werktijdbeperking is overleg gepleegd met de vakbonden en onderne mingsraad. De werktijdbeperking zal geen terug gang meebrengen voor het netto-loon van de gehuwde mannelijke werknemers en kostwinners. Aangezien de verkoop voor het najaar 1967 zal moeten beginnen achten de directies het niet verantwoord reeds nu voorspellingen te doen ten aan zien van de verdere ontwikkelingen in dit jaar. Eind vorige week besloot zoals gemeld Van Heek Textiel in Enschede tot werk tijdverkorting voor eveneens ruim 3000 man. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk in liet oosten en noordoosten van het land nog enige regen, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk en kele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. de rand van een totale ineenstorting. Tsjang deed een beroep op zijn landge noten „de strijd op het Chinese vaste land te steunen". Premier Tsjoe En-Lai riep in het week einde de militaire leiders van China in een spoedzitting bijeen om een crisis te keren die was ontstaan na de kritiek die de vrouw van Mao Tse-Toeng, een van de belangrijkste figuren in de zuiverings campagnes in China, heeft geleverd op een hoge politieke commissaris bij het leger, Hsiao Hoea. Hsiao is een van de trouwste volgelingen van minister van Defensie Lin Piao. Een Japans blad meldde gisteren dat zich in het weekeinde gevechten hebben voorgedaan tussen Rode Wachters en een duizendtal werknemers van een filmpro duktiebedrijf in Mantsjoerije. Het gevecht duurde zeven uur. In muurkranten wordt voorts gezegd dat de „reactionaire krachten" in drie andere Mantsjoerijse steden, Harbin, Moekden en Kirin, zich aaneensluiten. Ook wordt gesproken van gevechten in Pao- ting, in de provincie Hopei, waar tiendui zend „reactionairen" het hoofdkwartier van de Rode Wachters aanvielen. Kinde ren van tien jaar namen volgens de muur krant aan de straatgevechten deel. In midden-China, in de industriestad Woehan, raakten Rode Wachters en hun tegenstanders slaags. Ook in Tsjientsin leverden voor- en tegenstanders van Mao's leer slag. Talrijke winkels in Sjanghai hebben, volgens radio-Peking, hun openingstijd verkort op aandringen van tegenstanders van Mao Tse-Toeng. (Zie ook pagina 3.) Prins Claus verrichte zaterdagmid dag de officiële opening van de Ken- nemer Sporthal aan de Van Rie- beecklaan in Haarlem. De bouw van de grote sporthal met een opper vlakte aan speelruimte van 80 bij 30 meter, heeft een bedrag van 2 7/10 miljoen gekost. De NSF heeft een renteloos voorschot van f 200.000 geschonken. Prins Claus verrichtte de opening door op een knop te drukken, waardoor een claxon loei de. De jeugd honderden meisjes van de Haarlemse turnverenigingen nam daarop symbolisch bezit van de sporthal door uit te zwermen over de speelruimte. Op het moment, dat prins Claus bij de sporthal arri veerde bood een koerier op Drake- steyn een bos anjers in de rood witte kleuren aan prinses Beatrix aan. Op de foto: prins Claus drukt op de knop. (Zie ook onze sportpagina's) Jonathan Swift: Wie altijd zijn eigen mening wenst te lezen, moet geabonneerd zijn op alle kranten ter wereld en nog een paar méér. vW-Wv 'V?V :;Y t Zaterdagavond laat is in een der Haar lemse ziekenhuizen overleden de 50-jarige schilder B. van der Schuit uit Haarlem aan de verwondingen die hij 's middags bij een verkeersongeval had opgelopen. Op de hoek van de Merovingenstraat en de Hannie Schaftstraat was hij namelijk aangereden door een auto, die bestuurd werd door een 20-jarige beroepsmilitair uit Haarlem. Deze zou aan de heer Van der Schuit, die op zijn scooter reed, geen voorrang hebben verleend. Met hersen letsel werd de scooterrijder in een zie kenhuis opgenomen. Dit is dit jaar het vijfde verkeersongeval met dodelijke af loop in Haarlem. In de gemeente Heemskerk heeft in de afgelopen nacht een ernstig verkeerson geval het leven geëist van drie Italianen. Het drietal reed met een personenau to in de richting Castricum, komende van af Beverwijk, toen in de bocht bij het jachthuis aan de Rijksstraatweg in Heemskerk de auto als gevolg van de ho ge snelheid welke het voertuig had, van het wegdek schoof. Volgens een ooggetui ge heeft de bestuurder nog geremd, doch de wagen slipte weg en reed in volle vaart tegen een boom. Twee inzittenden, de 30-jarige S. Modica en de 32-jarige R. Marras, die de auto bestuurde wer den op slag gedood. De 27-jarige L. Ruffo is later in de nacht overleden in het St. Jozef ziekenhuis te Heemskerk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Zes gezinnen zijn gisteren dakloos geworden als gevolg van een brand aan de Sparreweg in Amster dam-Oost. Ook bracht de rode haan dit weekeinde het hoofdstedelijke horeca bedrijf een gevoelige slag toe. Twee bars aan de Leidschedwarsstraat en een café aan de Johannes Vermeerstraat werden een prooi der vlammen. Deze branden zijn niet aangestoken door de gevreesde pyromaan, die op het ogenblik de Amsterdamse binnenstad on veilig maakt, ersoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dit was wel het ge val bij een ontploffing, die gistermiddag ontstond in een woning aan de Uiter waardenstraat in Amsterdam-Zuid. De 49-jarige monsternemer J. J. Slik- boer was daar in de douche aan het was sen met wasbenzine. Hierbij ontwikkelde zich zoveel benzinedamp dat deze de keu ken bereikte en door een daar brandende vlam tot explosie werd gebracht. De heer Slikboer liep brandwonden aan handen en gezicht op en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De ontploffing richt te een ernstige ravage aan. Zij sloeg on der meer een binnenmuur weg. De brand aan de Sparreweg ontstond zondagmorgen omstreeks vijf uur op de derde verdieping van het huis, toen de dertigjarige mevrouw C. P. Meijer opstond om haar kind te helpen. Zij stootte hier bij een brandende oliekachel om. De vlammen grepen zó snel om zich heen, dat de vrouw zich ijlings met haar kind uit de voeten moest brengen. Haar man was niet thuis. De brandweer kon niet voorkomen dat het gehele huis uitbrandde. De drie ge zinnen die er woonden werden door de rampendienst onderdak gebracht. Later op de dag gebeurde dit ook met drie ge zinnen uit een aangrenzend huis, dat we gens instortingsgevaar ontruimd moest worden. Ook omstreeks vijf uur in de morgen gingen de Shocking-bar en de erboven gelegen Golden Steps-bar aan de Leid schedwarsstraat in vlammen op. Hier was de oorzaak, naar men aanneemt, kortslui ting in de Shocking-bar, of een na het opruimen van de zaak smeulend achter gebleven sigaret. De tot hetzelfde com plex behorende dansgelegenheden Cara- mella en Lucky Star liepen zware water schade op. Gisteravond om zeven uur tenslotte brandde het café-restaurant Huysman aan de Johannes Vermeerstraat uit. De oor zaak van deze brand was waarschijnlijk een brandende sigaret, die achter de bar alcoholhoudende drank vlam deed vatten Een ambtenaar van de burgerlijke stand in Haarlemmermeer heeft vanochtend de naam „Petronette" geweigerd. Petronette Wilma de Bakker werd zaterdagochtend geboren. Toen haar vader vanmorgen zijn dochtertje wilde laten inschrijven, werd hij onverrichterzake naar huis gestuurd. Het is voor de vierde maal binnen een jaar dat in het gemeentehuis van Haar lemmermeer in eerste instantie een naam geweigerd is. De suikerprijs is met ingang van van daag voor de consument met twee cent per kilo gestegen. Dit is onder meer het gevolg van het verhogen van de marge van de tussenhandel en het duurder wor den van de transportkosten. Minister Biesheuvel is met de prijsstijging akkoord gegaan. Meer dan een uur heeft de politie werk gehad om de inzittenden te bevrijden uit de wrakstukken van de auto welke ge heel om de boom gekronkeld was. MUNCHEN (AP) Het proces tegpn Harster c.s. is vanochtend in München begonnen. Voor het paleis van Justitie werd dedemonstreerd door leden van de vereniging van vervolgden van het nazi bewind. In het proces, dat zeker vier we ken zal duren, staan terecht de vroegere Oberregierungsrat dr. Wilhelm Harster, de purist Wilhelm Zoepf en zijn gewezen secretaresse Gertrud Slottke. Voor het gerechtsgebouw waren grote borden met foto's van Anne Frank en de vermoorde Joodse filosofe Edith Stein op gesteld. Op één poster zag men een origi nele foto van een Nederlandse jood zon der benen, die zijn moordenaars om ge nade smeekte. Boven de foto was geschre ven „Jude ist Jude, mit oder ohne Beine". Voor de ingang van het gebouw wer den vlugschriften uitgedeeld waarvan de tekst betrekking had op verdachte Har ster, die een paar jaar geleden de afde ling gemeentelijke financiën leidde in de regering van Beieren. ADVERTENTIES Telefoon 2046 (02550) Kromhoutstraat 60 IJmuiden (Strandweg) Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) 'elefoon (020) 22 35 93 Amsterdam per 500 gram J AiJO 250 gram 1.98 DIKBEVLEESDE KRABBETJES 500 gram 1.48 N. RES - PLEIN 1945 no. 53

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1