„De Rode Mieren" LENTE- EN ZOMERCOLLECTIES '67 Ook Parijs dicteert: mode blijft kleurig en kort 1 PANDA EN DE MEESTER-LOODGIETER Nog 8 weken en t is lente r Rath Doodeheefver ECHTER TIE A MME T JE FOK POLLE, PELLI EN PINGO U uw matras c Veel ontwerpers ingesteld op de jeugd Nieuwe adviseur van prins Claus Ons veyvoigv&rhaai Een actuele Amerikaanse roman haarlems matrassenhuis Dan vraagt iedereen om het nieuwste r&d-behang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1967 is nü al uit. Vraag erom bij de vakman; die heeft nu (nog) alle tijd voor u! DINSDAG 24 JANUARI 1967 10 door William Lederer en Eugene Burdick ym V Raad van studerenden Examens Hé, potte, waar/Tm WlkJEHEEN'^/ vir Z8°o§m)s foo°9pJ JU HieR Hes je de werktuigen -eouw VMWWWWWMWWWW 66) Hij eet hun voed sel, slaapt in hun hutten, betaalt wat hij gebruikt, brengt iets nut tigs. Dat is politiek. De tegenstel ling: het vliegtuig dat een napalm bom naar je dorp komt brengen. Dat is macht. Die vaagt het dorp weg, verblindt de helft van de be volking en laat de rest met littekens overdekt achter." „Dus, kort gezegd, de vredelieven de kijk," zei Hobson. McCauley lach te. Coldstream die gevoeliger was voor wat er in de kamer gebeurde, kwam ertussen. „Ik ben het eens met wat de pro- lessor gezegd heeft," zei Coldstream. „Maar ik wil er nog iets aan toe voegen. We zouden nu onmiddellijk de Sarkhanese regering moeten helpen een verbindingssysteem met elk dorp op te bouwen om de Sar- khanezen te laten zien dat hun ei gen regering beter is dan een com munistisch bewind, fltuur hun rijst om hun tegemoet te komen in de schaarste die is ontstaan door twee minder goede oogsten. Stuur hun art sen die naar de dorpen gaan. „Mijnheer de voorzitter," viel Hob son hem in de rede, „ik stel voor de commissie enkele inlichtingen te verschaffen die ik met betrekking tot onze beide gasten van groot be lang acht." Cogswell knikte. Hobson stond op en haalde uit zijn tas twee dikke dossiers; op ene stond .Coldstream" en op het andere „McCauly"; dat waarop „Cold stream" stond, opende hij. „Overste Coldstream, in dit dossier staat dat u in 1948 vrijwillig uw ont slag hebt genomen uit de marine, nadat u opdracht gekregen had u naar Stockholm te begeven als vloot- attaché. Is dat juist?" „Ja zeker, mijnheer." „In het dossier staat ook dat u niet naar Stockholm wou gaan, maar dat u in Sarkhan geplaatst wilde worden. Klopt dat ook?" „Ja." „Waarom hebt u als vaderlands lievend Amerikaan en officier van de Amerikaanse vloot de u gegeven be velen niet opgevolgd?" „Ik had veel ervaring opgedaan in Azië en ik spreek verschillende Azi atische talen vloeiend. Ik kende de staatshoofden van vele Aziatische landen. Ik voelde dat het voor mij geen zin had in Stockholm geplaatst ie worden. Ik kende de taal niet en het land evenmin." „Daarom," zei Hobson, „hebt u liever ontslag genomen dan het be vel van uw meerdere op te volgen." Hobson keek Coldstream aan en vervolgde. „Ik heb hier een brief van een vriend van u bij de afde ling Personeelszaken van Marine die u bijna gesmeekt heeft bij de marine te blijven en u vrijwel garandeerde dat u op de komende benoemings vergadering tot admiraal zou wor den bevorderd. Maar u hebt gewei gerd en gezegd dat u zaken te doen had in Sarkhan. Klopt dat?" „Uw lezing laat de zaken niet in juist verband zien, mijnheer Hob son," zei Coldstream. ,,En toen," ging Hobson verder, „hebt u de vloot verlaten. U bent naar Sarkhan gegaan en hebt daar een zaak opgebouwd. Ik zie hier dat een deel van het kapitaal dat u nodig had verschaft is door de Bank van Haidho, deels door de in vloed van uw vriend, generaal Hajn. Klopt dat?" „Ja, mijnheer, dat is zo." „En nu, overste, zou ik u een vraag willen stellen. Wat zou er met uw zakenbelangen in Sarkhan gebeu ren als de Verenigde Staten dat land hulp op grote schaal zouden verle nen en als Sarkhan een oorlog zou beginnen om de invasie te weren." „Ik zou misschien overal van die belangen moeten afzien als er in het noorden een oorlog zou uitbreken. Maar ik geloof niet. Hobson zei: „Dat is het enige dat ik wou horen. Als de Verenigde Sta ten Sarkhan helpen de invallers te rug te slaan, dan hebben uw zaken daaronder te lijden. Dank u, overste Coldstream. En nu zou ik even met professor McCauley willen praten." Hobson sloot het dossier van Cold stream en opende langzaam dat van McCauley. Hij keek het even in en liep toen naar de plek waar McCau ley zat. „Professor McCauley, u hebt ons gezegd dat de Amerikanen goed ge oefend moeten zijn voor ze naar Sarkhan gaan. Dat ze vaderlandslie vend en toegewijd moeten zijn, dat ze dapper en ijverig en hoogstaand moeten zijn. Is dat juist?" „Ja. Dat hebt u goed gezegd." Hobson zei langzaam: „Professor McCauley, wat hebt u in militaire zin voor de Verenigde Staten, uw iand, gedaan bij het begin van de Tweede Wereldoorlog?" Zonder enige aarzeling antwoordde McCauley: „In het begin ben ik prin cipiële dienstweigeraar geweest." Hobson herhaalde langzaam en duidelijk; „Bent u een principiële dienstweigeraar geweest?" „Ja, in het begin. Nadien. Hobson wendde zich tot de com missie met een zucht en zei: „U hoort het heren.Hij stak zijn handen omhoog en liet ze toen langs zijn zijden vallen. Zwijgend reed Cogswell Coldstream en McCauley naar het vliegveld. Nie mand sprak voor de wagen bij het stationgebouw stilhied. „Ik dacht even," zei Cogswell toen de chauffeur het portier open de, „dat jullie je zaak gewonnen hadden. Maar uiteindelijk heeft Hob son jullie overdonderd. Ik zal alles rapporteren zoals het gebeurd is, maar de president moet rekening houden met binnenlandse politieke haken en ogen naast zijn internatio nale moeilijkheden. Het zou er niet prettig uitzien als hij de raad zou opvolgen van twee twijfelachtige fi guren die het niet eens zijn met de beste en meest ervaren mensen in de regering. Die diensten zouden bij zonderheden kunnen laten uitlekken die jullie tot verraders en de presi dent tot een dwaas zouden maken. Kunnen jullie je indenken dat de diplomatieke en militaire politiek van de president zou mogen worden beïnvloed door een pacifist?" „Paciefist?" zei McCauly. Hij snauwde het woord, dat fluisterend begon en grommend eindigde. (Wordt vervolgd.) (Van een medewerkster) PARIJS. Jacques Esterel, een van de jongere couturiers, heeft gis teren de Parijse modeweek geopend en ons als eerste laten zien wat ko mend voorjaar en zomer brengen zul len. De hele dag stond in het teken van de jeugd, want behalve Esterel lieten ook Real en Feraud, eveneens trouwe aanhangers van de minirok, hun col lectie zien. Een verrassing is de mini rok dit seizoen niet meer te noemen; daarvoor zijn we er al te zeer aan ge wend, en opvallend veel korter was hij bij geen van de drie genoemde couturiers. Nieuw bij Esterel waren de Afghaanse pyjama's, wijdvallende zijden jurken met exotische dessins, waaronder een soort zijden, strak zittende pantalon van de zelfde stof gedragen werd. Voor de mid dag draagt men dan dezelfde jurk zon der pantalon. Veel van Esterels jurken en jassen zijn gérend en bijna klassiek van model. Door de felle, zonnige kleu ren echter en omdat de zomen altijd zo'n 10 tot 15 centimeter boven de knie komen, doen ze toch modern aan. Grap pig waren de hoeden die hierbij gedragen werden: een soort bolhoeden met brede rand, waaronder aan de voorkant een po ny van raffia in dezelfde kleur te voor schijn komt. Pas tijdens het tweede ge deelte van zijn show, dat als titel had Sport en vrije tijd", kwam Esterel met gewaagder modellen voor de dag, zij het dan niet altijd even flatteus. Beeldig wa ren de zeilkostuums, bestaande uit wijde katoenen matrozenbroeken, rechte jasjes en grote zuidwesters, alle in zeer harde, afstekende kleuren. De rest van de sport pakken, zoals het motorrijderskostuum en de paardrijpakken waren wat gezocht. RéAL, het huis waar Brigitte Bardot en Silvy Vartan hun kleren laten maken liet een bijzonder liefelijke, misschien iets te kinderlijke collectie zien. De mannequins kwamen op in een soort speelpakje met grappig pof broekje en capuchon. Overi gens de mannequins van Réal zijn opval lend mooi, vooral Katy, een exotisch uit ziend meisje, een van de vele donker ge tinte mannequins die dit seizoen in veel modehuizen het ideaalbeeld van het blon de Zweedse type verdringen. Réal toonde van de drie de kortste rokken; heel leu ke jurkjes, die veelal geïnspireerd waren op de „Roaring Twenties": lage, onder de heup zittende ceintuurs, waaronder een zeer kort geplooid of gerimpeld rokje. De hoeden waren a la Greta Garbo, met heel brede randen. Een dergelijk model staat flatteus en maakt furore in Parijs. Bij zonder leuk waren ook de mantelpakjes met de wijde, zeer korte broekrokken; zoals een beige linnen pakje, dat geïnspi reerd leek op een tropenkostuum. Pas toen de lange avondjurken aan de beurt kwamen die strak aansloten kwam ook de vrouw die er liever iets geraffineerder wil uitzien aan haar trekken. FERAUD besloot deze eerste modedag in Parijs. Hier waren vooral de jurken, geïnspireerd op rugbyspelers, met opge stikte. fel afstekende strepen in trek. Mi reille Mathieu, het bekende Franse zange resje, heeft al een paar van deze jurken gepast. De kousen vormden, zoals altijd bij Feraud, weer een belangrijk onderdeel van de show. Ze waren er in alle kleu ren en hadden vaak op kuithoogte dikke strepen in de breedte in contrasterende kleuren, die dan weer overeen kwamen met de kleur van de jurk. Het haar droe gen de mannequins zonder uitzondering heel kort met grote Shirley Templeachti- Rechts een strandpakje voor de mini-fan: twee maal mini. Links een creatie van de Parijse ontwerper Real. Het bloemrijke motief is in de kleuren groen, oranje en geel. Luifelhoed, kousen en schoenen zijn effen oranje. 15. „Had u problemen?" vroeg Joris medelevend. „Zocht u iemand?" „En of!" riep de loodgieter driftig. „Een kleine goochel-kunstenmaker die me voor aap wilde zetten! Hij had praatjes over pratende water druppels die zich wreekten!" „Tut, tut, tut!" prevelde Joris meewarig. „Een typisch geval van hydro-manie, m'n beste!" „Hydro-wat?" vroeg de winkelier verbijs terd. Neem jij me soms ook in de boot?" „Hydro- manie!" verduidelijkte de ander. „Als psychiater weet ik daar alles van! Ge zijt overbelast! Ge ziet lieden die er niet zijn! Ge hoort praatjes die niet bestaan! Ga een half uurtje op bed liggen. Een gratis advies dat ik u gaarne geef!" „Lieden die er niet zijn.her haalde de loodgieter verward. „Ik zie die rare klant in derdaad niet meerIk moet op bed liggen.Met die woorden trok hij zich verslagen terug in zijn win kel en daardoor ontging het hem dat Joris het dek sel van een vuilnisvat haalde en Panda tevoorschijn hielp. Goedendagbaaske!" sprak hij minzaam. „Een roerend weerzien!, nietwaar? Begrijp ik, dat ge moei lijkheden hebt met wateroverlast?" ge krullen boven op het hoofd. Feraud toonde jurkjes in verschillende lengte, maar nooit korter dan 5 centimeter boven de knie. Strepen en bellen vormden dit seizoen het hoofdmotief voor Ferauds collectie. De strepen, die altijd vrij dik zijn, lopen bijna altijd, zowel op de kousem als op de jurken en jassen, in de breedte. Ver rassend waren de jurken met jasjes in een effen kleur, die dan als het jasje uit gedaan wordt een grof gestreept boven lijf toonden. Belletjes rond de mouwen en de sjaal bij de cocktail- en avondjurken, kondigden al van verre de komst van de volgende mannequin aan, door het getinkel bij elke stap die er gedaan werd. Voor al op het gebied van de avondjurken is Feraud een meester. Ook dit keer liet hij weer de prachtigste jurken zien, hele maal bedekt met pailletten welke teza men de meest schitterende motieven vorm den. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. ADVERTENTIE ontwerpers en fabrikanten van behang Volgens welingelichte kringen in Brus sel zal H. J. Baron van Asbeck binnen kort mr. C. J. van Schelle opvolgen all adviseur van prins Claus. Baron van As beck is verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken als sous-chef van de directie integratie Europa. Hij is 41 jaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG Op initiatief van de Ne derlandse Studenten Raad is in samen werking met studerenden aan sociale aca demies en enkele organisaties van theolo giestudenten, de Raad van Studerenden opgericht welke op zo breed mogelijk ter rein de problemen zal onderzoeken, die zich in onderwijskundig en daarmee sa menhangend sociaal opzicht voordoen, zoals het op elkaar afstemmen van oplei dingen, uitwisseling van onderwijs-erva- ringen en voorts gezondheidszorg, studie toelagen en huisvesting. Op het ogenblik zijn negen organisa ties bij de raad aangesloten. Gepromoveerd, tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „Functio nele sensibiliteit na vingerletsels, een be schouwing over de grote waarde van het gevoel en een naonderzoek bij 211 patiën ten", de heer O. S. Ingwersen, geboren te Medan (Indonesië). Promotor: prof. dr. G. M. San Giorgi. 17. Rechter Tie zet zijn onderzoek in het dossier „Vermiste Personen" voort. „Aan het eind van de zesde maand werd wel een edelsmid, Tau genaamd, vermist. Zijn huishoudster heeft gemeld dat hij op de avond van de twaalfde van de zesde maand is uitgegaan, ze weet niet waar heen, en is niet meer komen opdagen. Tau schijnt een rare scharrelaar te zijn en wordt verdacht van juwelen verval sing. Mijn voorganger heeft in het dos sier aangetekend dat Tau wel met de noorderzon vertrokken zal zijn". De rech ter slaat het dossier dicht en zegt met een zucht: „We komen geen stap verder met het onderzoek van de noodkreet in dat raadselachtige ebbenhouten doosje, Tsjiao Tai!" „Laten we die kladschilder Lie Ko oppakken en hem grondig verho ren, edelachtbare!" roept Tsjiao Tai uit. Het idee alleen al dat men een vrouw doodeenvoudig van honger heeft laten om komen "„Ja, deze zaak bevalt mij ook helemaal niet, Tsjiao Tai. Maar het lijkt me toch beter dat we eerst wat meer over de schilder Lie Ko trachten te weten te komen, voordat we hem aanpakken. Ik geef toe dat het verdacht is, dat hij be weert dat doosje nooit eerder gezien te hebben. Aan de andere kant zou hij, als hij inderdaad bij de ontvoering van Jade betrokken is geweest, dat papiertje met haar noodkreet toch wel uit het doosje hebben verwijderd Wie klopt daar op de deur?" VISSENiMUWE DAT IS NIKS VOOR JOU, Mee AJAAR HUIS. y.© PI B 2253-A MAAR EEN P0PP£tfl/A<3£N VOOR ME 1 4** 737. Wat professor Miniklungel niet wist, weten wij wel. Door alle lichten in de havenwijk te doven, hadden de sche pelingen ongemerkt de beide duikappara- ten kunnen verwisselen. Het goede appa raat hadden zij op de bodem van de rivier geparkeerd. En in het nagemaakte apparaat hadden zij de professor laten plaatsnemen. Met het gevolg, dat het water de goede man spoedig tot de lippen kwam. Maar één ding konden ook de schepe lingen niet weten en ook daarvan kun nen we jullie op de hoogte brengen. Snel en dapper ivas Brammetje Fok namelijk in het goede duikapparaat gekropen, waardoor hij in staat was de professor in diens benarde positie te helpen. Hoogstverbaasd was de geleerde man, toen hij precies zo'n duikapparaat als het zijne naar zich toe zag komen. „Vreemd", mompelde hij. „Ik heb wel eens gehoord van een luchtspiegeling, maar nog nooit van een waterspiegeling, 't Is werkelijk frappant. Tsjonge, jon ge, ik zie zelfs mezelf zitten. Maar sinds wanneer heb ik een matrozenpetje op? En waarom steekt mijn spiegelbeeld de hand niet op, als ik het wel doe?" Dat laatste zei hij borrelend, ivant het water ivas intussen tot zijn neus ge komen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10