Van pionier Russische crack opperbest in tot grootmeester amuseert zich Beverwijk Badmintonclub Velsen in conflict met N.B.B. Tweede basketbalinterland Bulgaren was Nederland tegen de te veel BORIS SPASSKI: NOC besprak problemen rond Olympische Spelen in Mexico Jonge dravers op Hilversumse baan Hoogoventoernooi lijkt op Hastings, geen hoge prijzen, wel gezellig Remise tussen Darga en Larsen Programma Damclub 't Oosten districtkampioen Militaire ploeg zonder Klijnjan Griffith behield titel Tom Okker gaat ook naar Parijs Softbalteam kan naar Amerika DINSDAG 24 JANUARI 1967 lö 1 A anwas Winterspelen Uitvechten Feijenoord en ADO beginnen vroeger Poos Beunier naar VS (Van onze sportredactie) In de herfst van 1946 stapte een blonde negenjarige jongen de drem pel over van het pionierspaleis in Leningrad. „Zou ik me kunnen op geven voor de schaakkring?", vroeg hij aan de voorzitter. „Kun je scha ken?", vroeg deze. En de jongen ant woordde trots: „In mijn derde klas ben ik kampioen". ,.Zo zo. En hoe heet je?" „Borja Spasski", luidde het ant woord. Dit stukje dialoog is te vinden in het boek „Internationale ontmoe tingen" van de Russische pianist schaakgrootmeester Mark Taimanov, die uitvoerig vertelt hoe Borja Spass ki zich in de Leningradse club, die de reputatie van „keuken van meesters" had. onder leiding van de befaamde pedagoog Lewenfisch snel ontwik kelde. De kleine Borja is nu de 29-jarige Bo ris. Hij wandelt zelfverzekerd door de gangen van het Beverwijkse Kennemer Theater, onderhoudt zich vriendelijk in vloeiend Engels met ieder die maar met hem praten wil, mijdt tijdens de „hap penings", waaraan het toernooi zo rijk is, de dansvloer niet en maakt in alles de in druk van een man, die het Hoogoven toernooi al vele malen heeft bezocht. Dit zeer in tegenstelling met de wat stillere Anatoly Loetikov, die door een wat beperktere taalkennis niet zo gemak kelijk in contact komt met anderen, maar overigens op de 64 velden gelijke tred met zijn beroemde landgenoot weet te houden. Beiden zijn tot dusver zeer tevreden, Boris omdat hij het in Beverwijk zeer naar zijn zin heeft, Anatoly, omdat hij hoog op de schaakladder staat. Hij vindt zelf dat hij erg rustig speelt, behalve dan in de partij tegen Larsen, en is er van overtuigd, dat de eerste plaats niet voor hem, maar voor Spasski is weggelegd. Deze zei zelf aan het begin van het toer nooi het tegenovergestelde. Hij gaf Loe tikov juist vanwege de grotere ambitie de beste kans. Het zit er dus in, dat beiden enigszins gelijk zullen krijgen en samen over de eindstreep zullen snellen. Voor de derde vertegenwoordiger van werelds grootste schaaknatie, Alia (Van onze sportredactie) De Nederlandse Softballbond heeft van de Amerikaanse kampioen Raybestos Bra- kettes een uitnodiging ontvangen om van 18 tot 27 augustus deel te nemen aan een internationaal sooftballtoemooi in Strat ford (Connecticut). De financiële proble men die een dergelijke uitnodiging met zich meebrengt, maken het nog onzeker of de Nederlandse Softballbond op deze invitatie zal ingaan. Men probeert van de NSF en het bedrijfsleven een tegemoetko ming in de reiskosten los te krijgen. De Raybestos Brakettes bezochten enkele jaren geleden ons land. (Van onze paardesportmedewerker) Dinsdagavond wordt de competitie om het Leerlingenkampioenschap weer voortgezet. De jongelui moeten nu hun krachten beproeven op een minder klassevolle groep paarden. De tips: 1. Bever-prijs: 1. Diavera: 2. Dalver L.: 3. Esta Beroona: outsider: Stal Hoogendoorn (Em- pereur CH., Doekina). 2. Wezel-prijs: 1. Entry Volann; 2. Enesco; 3. Edel Signal: outsider: Exito. 3. Leerlingen Winterkampioenschap IV: 1. Dai sy Norton; 2. Donar Scotch; 3. Bento van Eiver- hof; outsider: Cereal Spencer. 4. Dassen-prijs: 1. Doriethe J.; 2. De Prinses K 3. Eberdine TH.; outsider: Balios. 5. Gazelle-prijs: 1. C. Alkestis van E.; 2. Xuthus T.; 3. Anton; outsider: Conny Stuart. 6. Hermelijn-prijs (le afd.)1. Crack Hollan- dia; 2. B. Roi Kinley; 3. Darling Adrie V.; out sider: Ballerine. 7. Hinde-prijs: 1. Zilvertip; 2. Buick Mago- wan; 3. Ellen Tinga; outsider: Canard S. 8. Hermelijn-prijs (2e afd.): 1 Dixy; 2. Dea Alkestis van E.; 3. Bubby Six; outsider: Cecilia Magowan. Boris Spasski Kushnir, ligt dat allemaal eenvoudiger. Zij wint aan één stuk door, en zal onge twijfeld bij de dames ditmaal de Roe meense hegemonie doorbreken. Ook het begin van haar schaakloopbaan ligt in de al genoemde pionierspaleizen, waar de Russische jeugd zich op tal van gebieden kan bekwamen, waar jonge kunstenaars de eerste schreden zetten, waar ook jon ge dammers aan hun ontwikkeling scha ven. Zo begon Boris Spasski's zuster aan haar damcarrière, die met het nationaal kampioenschap werd bekroond, zo begon ook de schaakloopbaan van Alia, die vo rig jaar de wereldkampioene mocht uit dagen, zij het zonder succes. „In onze groep in Moskou was ik het enige meisje" zegt ze. „Lewenfisch, die overal in het land de groepen les gaf m de beginselen van het schaakspel, was ook de man, die mij het eerst onder zijn hoede nam. Later heb ik me zelf verder bekwaamd, veel aan wedstrijden deelge nomen en daardoor steeds meer routine gekregen". Alia Kushnir maakt in Beverwijk haar eerste individuele toernooi in het buiten land mee, en ze is er verrukt over .Ze is trots op haar prestaties, omdat de te genstand toch waarlijk niet gering is, want in de damesgroep vindt men klin kende namen. Ze kan nog veel sterker worden, vindt ze zelf, maar ze heeft wei nig tijd voor intensieve studie. Journa liste Alia Kushnir, die getrouwd is en één zoontje heeft, dat Mark heet, wordt daar voor teveel door het huishouden in beslag genomen. Opnieuw maakt Beverwijk dus kennis met de resultaten van de schaakstudie, zoals die in Rusland met zoveel succes wordt bedreven. En toch kan degene, die de toernooien van de laatste tijd bestu deert, niet aan de indruk ontkomen, dat er momenteel een hiaat zit in de aan was van jonge schakers in Rusland. Spasski is de eerste, die dat wil bevesti gen. „Het is een kwestie van generaties" zegt hij. Bijna alle sterke grootmeesters van dit moment zijn van dezelfde gene ratie, die van 1950, maar de opvolgers zijn nog niet doorgebroken". Hij noemt namen van talentvolle jongeren als Kar- pov, Balasjov en Steinberg, maar deze zijn toch nog niet tot de top doorgedron gen. Spasski meent dat de belangstelling in de pioniersclub voor het schaken wat getaand is, hetgeen het hiaat zou verkla ren. Dat overigens grote talenten er toch wel komen, wordt in dit toernooi door de De uitslagen van de maandagmiddag uitgespeelde afgebroken partijen in het Hoogovenschaaktoernooi zijn: Grootmeestergrotp: Tiende ronde: Dar ga (W.-Dld.)—Larsen (Den.) remise. Mees- tergroep: Negende ronde: Karaklaic (Joe- gosl.)—Van Scheltmga (Ned.) 1-0 (zonder verder spelen). Tiende ronde: Van Schel tingaTatai (It.) remise. Damesgroep: Vijfde ronde: Velat de Colominas (Sp.)—Szota (Polen) opnieuw afgebroken. Zesde ronde: Velat de Colo- ninasHeemskerk (Ned.) 0-1. Stand na 10 ronden. Grootmeester groep: 1/2 Loutikov, Spasski 7V2; 3/4 Ciric, Van Geet 6; 5 Larsen 5'/s; 6 Gligoric 5 en 1 a.; 7/8 Kavalek, Pomar 5; 9 Szabo 41/» en 1; 10/11 Darga. Donner 4V2; 12/13 Kuijpers, Robatsch 4; 14/15 Ghitescu, Langeweg 3V«; 16 Ree 3. Meestergroep: 1 Karaklaic 7V2"> 2/3 Ma rovic, Ostojic 6'/s; 4/6 Van Scheltinga, Tatai, Ujtelki 6; 7/3 Szily, Westerinen 5 9/10 Sandor Schol! 5; 11 Keller 4y2; 12/14 Bredewout, Enevoldsen, Medina Garcia 4; 15/16 Nainggolan, Van Wijngaarden 2 Damesgroep: 1 Kzuchnir 6: 2 Karakas 5 3 Eretova 4Va; 4/5 Jovanovic, Nicolau 4 6/7 Heemskerk, Vreeken 3V2; 8 Timmer 2' 9 Szota 1 en 1 a.; 10/11 Kokanovic, Mulder V»; 12 Velat de Colominas 0 en 1 Nederlander Van Geet duidelijk bewezen. Spasski heeft er dan ook grote bewonde ring voor. „Hij heeft frisse ideeën" zegt hij, „en dat is nog belangrijker voor een schaker dan een enorme theoretische ken nis. Het is bovendien voor het publiek veel prettiger". Spasski vindt het Hoogoventoernooi prachtig. „Och, de prijzen zijn hier niet zo hoog" zegt hij (de eerste prijs is 2000), „maar dat komt nog wel. Ik vind dit een toernooi met een speciaal colo riet. Het lijkt veel op dat van Hastings' En dat kan alleen maar als een groot compliment worden opgevat. Morgen worden in het Hoogoven- schaaktoernooi de partijen van de twaalfde ronde gespeeld. Grootmeestergroep: Pomar (Sp.) Darga (Did.), Kuijpers (Ned.)Van Geet (Ned.), Gligoric (Joegosl.)—Larsen (Den.), Robatsch (Oost.)—Langeweg (Ned.), Spasski (Rusl.)Szabo (Hong.), Ree (Ned).Donner (Ned.), Lutikov (Rusl.)Ciric (Joegosl.), Ghitescu (Roe menië)Kavalek (Tsj.sl.). Meestergroep: Ujtelki (Tsj.sl.)Van Scheltinga (Ned.), Enevoldsen (Den.) Ostojic (Joegosl.), Westerinen (Finl.) Tatai (It.), Bredewout (Ned.)—Karak laic (Joegosl.), Nainggolan (Indon.)— Sandor (Hong.), Szily (Hong.)Keiler (Zwits.), Scholl (Ned.)Van Wijngaar den (Ned.), Medina Garcia (Sp.)Maro- vic (Joegosl.). De ambassadeur in Mexico baron S. van Heemstra, met verlof in Nederland, en dr. R. Rademaker, NOC-attaché voor de Olympische Spelen in Mexico City, die voor een zakenreis in Parijs verbleef, heb ben dit weekeinde met het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité be sprekingen gevoerd over de stand van zaken ten aanzien van de organisatie van de Spelen van 1968 en over de proble men die een Nederlandse deelneming met zich meebrengt. Bij deze besprekingen waren tevens aanwezig de heer J. Nieuwenhuijzen Krusemann, hoofd van de afdeling sport van het ministerie van C.R.M., professor P. Biersteker, de chef de mission A. Dok- kum en de delegatie-arts D. Willebrand. De Mexicaanse organisatie is thans be gonnen met de aanleg van het Olym pisch dorp, de wijzigingen in het Olym pisch Stadion en de werkzaamheden aan de roeibaan. Binnenkort zal worden be gonnen met de bouw van het zwemsta- dion, dat geheel overdekt zal worden, en de constructie van het sportpaleis. Innsbruck, München en Parijs zijn de tussenstations, die de Olympische vlam op weg naar Grenoble, waar in 1968 de winterspelen gehouden worden, zal aan doen. Het vuur zal vanuit Griekenland via Innsbruck, het toneel van de winter spelen van 1960, en München waar zich de zomerspelen in 1972 afspelen, naar Parijs, Olympische stad in 1900, worden gevlogen. Jonge sportbeoefenaren bren gen de Olympische vlam in een estafet- (Van onze sportredactie) „Wij zouden het n.I. niet betreuren mijnheer De Nijs, als u nu eindelijk eens uw krachten aan iets anders dan aan badminton gaf", is de slotopmerking in een artikel in het officieel orgaan van de Nederlandse badmintonbond, gericht aan het adres van de secretaris van de badmintonclub Velsen. „Wij menen, dat het de hoogste tijd wordt dat de leden van BC Velsen een motie van wantrouwen in dienen tegen u en niet tegen het NBB- bestuur" wordt in dat artikel ook opge merkt. De heer De Nijs heeft in het clubblad van Velsen eerder laten weten: „Dit zit ons erg hoog. Zo hoog, dat wij hierbij het vertrouwen in het bestuur van de Neder landse Badmintonbond opzeggen." Dat wat de BC Velsen erg hoog zat was de fout van het bestuur van de N.B.B. bij t vaststellen van de datum waarop junio ren overgaan naar de categorie senioren. Het huishoudelijk reglement bepaalde voor de laatste algemene ledenvergade ring, dat junioren die leden zijn, die op 31 december van het lopende hondsjaar nog geen 18 jaar zijn. Door de ledenver gadering is eind september de peildatum gewijzigd in „tot 31 mei." Het hondsjaar strekt zich uit tot en met 31 mei. De be doeling was de junioren, die tijdens een seizoen 18 jaar werden dat seizoen af te laten maken als junior, maar door de re dactiefout was het resultaat, dat junio ren, die tijdens een seizoen achttien wer den dat seizoen al als senior geregistreerd werden. De algemene ledenvergadering besefte de fout pas na vaststelling van het besluit. In het clubblad van Velsen is toen gesteld: „U laat de jeugd de dupe worden van een fout, gemaakt door het bestuur en niet tijdig genoeg onderkend door de vergadering. U kunt deze fout nooit meer herstellen als u dat niet met een doet." De heer De Nijs oordeelde na het ver schijnen - gisteren - van het januarinum mer van de Badmintonbond: „Ik vind dat ze nu wel een beetje te persoonlijk oor delen. Het gaat hier om de mening van het bestuur van Velsen en niet van mij alleen. Trouwens vijfentwintig percent van de NBB staat zo achter me. Daar onder is Duinwijck, de grootste vereniging We ontvingen ook nog een adhesie-betui ging van een club uit Groningen. We zul len de zaak vanavond in een bestuursver gadering bespreken en waarschijnlijk in het district uitvechten. Eventueel zal Vel sen zijn eigen weg wel bepalen, want er zijn wel meer zaken in de badmintonbond, die niet goed zijn." Van onze sportredactie) te, van Parijs naar Chamonix. De fakkel loop, in 1936 ingevoerd, wordt beëindigd door Franse skileraren, die de laatste etappe naar Grenoble zullen afleggen. De spannende wedloop tussen Sportief en 't Oosten, om het kampioenschap dammen eerste klasse van het district Kennemerland van de KNDB, vond het afgelopen weekeinde zijn climax toen beide teams elkaar in de laatste ronde ontmoeten. Het werd een enerverende strijd, waaruit 't Oosten met 13-7 als triomfator naar voren trad. Het verloop van de wedstrijd loonde duidelijk aan, dat de spelers van 't Oos ters goed waren voorbereid op deze krachtmeting. De spelers van Sportief daarentegen gingen kennelijk gebukt on der het gewicht van dit duel. Zij vergis ten zich nog al eens en pasten een onjuis te tactiek toe toen hun eerste-bordspe- ler, P. C. Bais, vrij snel zijn meerdere moest erkennen in de Haarlemmer W. de Jong. Op dat moment was er nog van alles mogelijk, maar de IJmuidenaren zagen het niet meer. De gedetailleerde uitslag luidde: Sportief't Oosten: P. C. Bais—W. de Jong 0-2: T. Postma—F. Slot 1-1; T. v.d. Hoek—R. C. Smit 1-1; C. Lod der— H. v.d. Vossen 1-1; P. Smit—J. Pop pen 0-2; L. Haver—A. G. de Zwart 1-1; J. Snel—H. Diemei 0-2; W. Post—J. Sjoer- dema 1-1; F. PostmaP. Mullema Sr. 1-1; M. v.d. Steen—P. Mollema Jr. 1-1. Totaal 7-13. De ontmoeting Heemstede IIBDC re sulteerde in een voorlopige 10-8 uitslag in het voordeel van BDC. De uit deze wedstrijd resterende hangpartij biedt Heemstede II nog uitzicht op een 10-10 gelijkspel. Met uitzondering van de nog te spelen wedstrijd KNCHeemstede II luidt de eindrangschikking: 1. 't Oosten 16, 2. Sportief 14; 3. BDC 11: 4. Heemstede II 9, 5. HDC II 6: 6. en 7. KNC en Santpoort elk 4, 8. en 9. Heemstede III en VKD elk 13. t Oosten, kampioer>, zal met de drie kampioenen van de overige Noordhol landse districten en het degraderende team uit de hoofdklasse spelen om 2 of 3 plaatsen in de provinciale hoofdklasse. Damlust behaalde het kampioenschap van het district Noord-Hollands noorderkwar tier en Oostzaan van het district Zaan streek. APGS maakt kans in het district Amsterdam. (Van onze sportredactie) Het Nederlandse militaire voetbalelftal is naar Madeira vertrokken, waar mor gen tegen de Portugese militairen wordt gespeeld. Na in Eindhoven met 3-1 gewon nen te hebben, heeft Nederland aan een gelijk spel voldoende, om een ronde ver der te komen. Ook kan met hoogstens 1-0 verloren worden, daar de doelcijferi beslissen. Een handicap voor de Neder landers is, dat Jan Klijnjan van DFC de reis wegens ziekte niet kan meemaken. Feijenoord en ADO zullen zondag hun thuiswedstrijden tegen resp. Sparta en NAC om twaalf uur beginnen. Dit in ver band met de rechtstreekse televisie-uit zendingen van de Europese schaatskam pioenschappen in Finland, die naar men vreest, vele Rotterdammers en Hage naars aan hun toestellen gekluisterd zul len houden. Emile Griffith heeft maandagavond in het New Yorks Madison Square Garden zijn wereldtitel in het middengewicht met succes verdedigd. Griffith versloeg Joey Archer (VS) op punten. Het Nederlandse basketbalteam, dat zondag in Haarlem een overwinning be haalde op Bulgarije (85-80), heeft maan dag in Den Haag tegen dezelfde tegen standers als zondag in Haarlem een ne derlaag geleden. De eindstand was dit maal 82-92 in het voordeel bij de Bulga ren, die bij rust een voorsprong hadden van 46-50. De derde en laatste ontmoe ting tussen beide landen vindt vanavond plaats in Enschede. Voor het Nederlandse basisteam, op nieuw bestaande uit de Herly-spelers Wim Franke, Karei Vrolijk, Karei Pas tor, plus Ton Boot (Blue Stars) en Frank Kales (Flamingo's), betekende deze twee de wedstrijd in vierentwintig uur een te zware belasting. In tien minuten bouw den zij weliswaar een fraaie voorsprong op van 28-20 (even later was het zelfs 36-26), het ging ten koste van veel per soonlijke fouten en de Bulgaarse storm kondigde zich al aan op het moment dat de topscorer Karei Pastor met vier per soonlijke fouten aan de kant ging (38-36). Tot aan de rust hield het Nederlandse team waarin aanvoerder De Bruin het vijftal compleet maakte, de veel sneller combinerende Oosteuropeanen redelijk bij (46-50). De Bulgaren wisselden dat het een lust Deze ijspiste in het Finse Lahti zal zaterdag en zondag het toneel zijn van de Europese schaatskampioenschappen. Men is hier druk bezig de baan in goede conditie te krijgen. was. Verse krachten waren steeds aan wezig om meester-strateeg Twetan Bort- schavski en Pivot Golomeev te assisteren. Nederland hield noodgedwongen het ba sisteam zo lang mogelijk in het veld. Pastor werd direct na rust weer ingezet en scoorde zowaar opnieuw. Inmiddels hadden de Bulgaren echter het verschil reeds op tien treffers gebracht en dat verschil bleef ongeveer gehandhaafd. Bij 67-77 werd De Bruin omgewisseld voor Vrolijk. Bij 69-77 moest Pastor eruit na een dubieuze beslissing. Toen de beslis sende fase aanbrak had Nederland met Rijsewijk en Petrici onvoldoende gerouti neerde krachten in het veld om aan een eindsprint te beginnen. Via vele strafwor- pen heen en weer werd de eindstand uit eindelijk 82-92. De persoonlijke scores waren: Nederland: Boot 4-10, Franke 16-0, Pas tor 18-13, Kales 6-6, Vrolijk 2-2, Petrici 0-7, De Bruin 0-2, Rijsewijk 0-6. Bulgarije: Michailof 7-0, Benev 2-6, Ki rov 2-5, Komonarov 0-4, Bortschavski 13-4, Dorev 8-0, Dimitrov 2-11, Golemeev 16-12. Tom Okker zal, na de internationale Duitse indoor-tenniskampioenschappen in Keulen ook deelnemen aan de Franse overdekte kampioenschappen. Deze wor den van 17 t/m 26 februari in de Fran se hoofdstad gehouden. Niek Fleury is gisteren al in de eerste ronde van het internationale indoortennis- kampioenschap van West-Duitsland met 6-8 3-6 uitgeschakeld door de Duitser Plötz. De als vierde geplaatste Duitse Heidi Schildknecht verloor verrassend van de Zweedse Gudrin Rosin met 10-8 1-6 2-6. (Van onze sportredactie) De Zaanse zwemster Toos Beumer ver trekt in maart voor een verblijf van zes maanden naar de Verenigde Staten. Zij zal in die tijd het zwemonderricht vol gen van de beroemde trainer Haynes.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13