Fantastische toekomst van de zeevaart Engels rapport: elektronische oceaanreuzen straks onbemand Over honderd jaar vrijwel geen zeescheepvaart meer HET WEER Wijziging in regering-Ky Johnson wacht rechtstreekse uitnodiging van Hanoi af Johnson vraagt 75.4 miljard voor defensie n ij man Prinses Margriet en echtgenoot in Zuid-Amerika Dr. Hatta wil weer terug in politiek Minimum-inkomen voor werklozen Verkeerde David Copperfield op het NCRV-scherm Twee doden bij verkeersongeluk Veilig aan wal „Niet met een kanon op zijn schip" Berover van Amrobank krijgt 2V* jaar Dominee wil met gemeente naar Zuid-Afrika Mogelijk toch geen contract met de artsen ik id Bolletje/' Plezierboten Burgemeester bepleit demonstratie-vrijheid pagina 2 Iets kouder Eis vakcentrales H. Koekoek over monden klauwzeer Het woord is aan Recordbegroting ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME „MOCCA- ROOMTAART" hazenberg 52e JAARGANG NUMMER 71 DINSDAG 24 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mtfe (Van onze correspondent) LONDEN. De scheepvaart zoals wij die kennen, zal binnen vijftig jaar hebben afgedaan. Over zo'n zeventig tot honderd jaar zal er bijna geen „traditioneel" schip meer op de ocea nen varen. Wat er dan nog vaart wordt door computers gedirigeerd. Dat zijn bemanningloze spookschepen die elektronisch worden bediend. Het transport van vele goederen, bij voorbeeld granen en aardolie, zal door buisleidingen geschieden. Plastic zal staal vervangen bij de bouw van schepen. Ho vercrafts die boven de laad- en losplaat sen kunnen zweven, zullen in de plaats komen van de traditionele schepen. Tot die conclusie is een Britse studie commissie over de toekomst van de scheepvaart gekomen. Zij maakte de stu die onder leiding van de econoom pro fessor S. G. Sturmey uit Lancaster in op dracht van een grote rederij in Glasgow. Binnen een halve eeuw zal Groot-Brittan- nië geen leidend scheepvaartland meer zijn, zegt de commissie. Het rapport verplaatst de mens uit 1967 in een fantastische toekomstige wereld. Maar de geschetste ontwikkelingen zijn wetenschappelijk verantwoord berede neerd. Niemand kan precies voorspellen, hoe het transport over de wereldzeeën zich zal ontwikkelen, meent de commissie. Ie schetst „slechts" hoe die ontwikkeling vermoedelijk zal zijn op grond van de hui dige stand van de technische wetenschap en de richting waarin die zich beweegt. In de verre toekomst zal er vrijwel geen scheepvaartverkeer meer zijn op de oceanen. Het personenvervoer gaat dan door de lucht. Hier en daar zullen alleen nog wat plezierboten varen. De bouw van enorme olietankers en vrachtschepen zo als die nu plaats vindt, beschouwt de com missie als een situatie in de overgangs tijd van het internationale transport. Die periode zal vrij spoedig voorbij zijn. De commissie gelooft dat Japan de race naar de toepassing van kernenergie in de scheepvaart zal winnen. In het begin van de 21ste eeuw zal het die voorsprong ver liezen, omdat dan nieuwe technische ver anderingen in het vervoer van olie en ert sen zullen optreden. China en India zul len dan het spit afbijten vooral in het transport van voedsel. De Britse vrachtvloot zal vrijwel ver dwijnen. Passagiersschepen zullen er aarschijnlijk veel meer gebouwd worden De aarde zal zo dicht bevolkt raken, dat vakanties op zee die aan de kust in toe nemende mate zullen vervangen." De commissie-Sturmey gelooft dat de toeneming van de automatisering ertoe zal leiden dat velen hun werk in het scheepvaartbedrijf zullen verliezen, voor al in de midden- en topfuncties. Enkele leden van de commissie betwij felen, of de vergaande conclusies van het rapport wel verantwoord zijn. Zij menen W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Ferdinand8 Kunst9 Radio en tv 9 Feuilleton10 Beeldverhalen 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs H Topsy 13 Sport 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en hier en daar mist, maar ook enkele opklaringen. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Over het alge meen iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. dat de snelle technische en wetenschappe lijke ontwikkelingen het niet verstandig maken verder te willen zien dan 1980. Zij zijn, bijvoorbeeld, van oordeel dat de nabije toekomst de bouw van enorme zeeslepers gedreven door kernenergie te zien zal geven die monsterschepen trek ken of duwen. Voorts achten zij het mo gelijk dat er drijvende kerncentrales worden gebouwd die per kabel energie leveren aan elektronisch voortbewogen schepen-in-konvooi. (Van onze correspondent) SOESTDIJK Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven bevinden zich op huwe lijksreis in Zuid-Amerika. De Rijksvoor lichtingsdienst wil dit niet ontkennen noch bevestigen. Wel zei een zegsman van de R.V.D., dat de huwelijksreis van het paar tot nu toe „het bestbewaarde geheim van Soestdijk" is geweest. Prinses Mar griet en haar man werden in Brazilië ge zien door een medewerker van de KRO- radio-actualiteitenrubriek „Echo". Vrijdag 13 januari is het paar onder een aangeno men naam per KLM van Schiphol naar Lissabon gereisd. In de Portugese hoofd stad volgde een oponthoud van een uur, waarna de reis met hetzelfde toestel naar Rio de Janeiro werd voortgezet. Het is mogelijk dat het paar daarna de reis naar een andere bestemming heeft voortgezet. DJAKARTA (ANP) De voormalige vice-president van Indonesië dr. Moham med Hatta, heeft zondag in Padang ge zegd, dat hij wel weer naar het politie ke toneel zou willen terugkeren. Dr. Hat ta wil een nieuwe mohammedaanse par tij stichten, die een economische politiek volgens de mohammedaanse wet voor staat. Volgens geruchten zouden de bevelheb bers van de elitetroepen van het Indo nesische leger hun eenheden voorbereiden op een mogelijke tegenactie gericht tegen marine-eenheden die achter president Soekarno zouden staan. In een toespraak tot regionale militaire bevelhebbers zei Indonesië's sterke man generaal Soeharto vandaag, dat het geduld van het leger beperkt is. Vermoedelijk doelend op pre sident Soekarno zei hij dat het leger zal optreden tegen ieder, die nog steeds de vergissingen van het verleden verdedigt. (Van onze correspondent) DEN HAAG De drie vakcentrales I zullen morgen in hun gesprek over de werkloosheid met premier Zijlstra en de bewindsliedtn van Sociale en Economi-1 sche Zaken o.m. eisen dat er een gegaran deerde netto mimimum -werkloosheidsuit- kering komt die gelijk is aan het netto mi nimuminkomen (bruto 126 per week). Voorts willen de vakcentrales dal de pre mie- en uitkeringsgrens voor de Werkloos heidswet onmiddellijk wordt verhoogd van 12.400 tot 20.000. Voor het overige zal de vakbeweging de al eerder door haar genoemde eisen naar voren brengen. Meer coördinatie bij rijk, provincies en gemeenten ten aanzien van het werk gelegenheidsbeleid. Meer geld voor onmiddellijke uitvoe ring van openbare werken waarvoor de I plannen al klaarliggen: wegen, scholen, baden, recreatieterreinen, enz. Investeringsaftrek voor bepaalde be-1 drijfstakken. (Van onze correspondent) De NCRV heeft gisteravond een ver keerde David Copperfield op het scherm I gebracht. De BBC had bij het opsturen van het filmmateriaal een vergissing gemaakt, die bij de NCRV te laat is op gemerkt. Het eerste deel van de film was afkomstig van een tien jaar oude verfilming, met geheel andere spelers. De volgende afleveringen, zullen volgens NCRV-dramaturg David Koning voor hon derd percent in orde zijn. SAIGON (AP) De Zuidvietnamese I regering wordt ingrijpend gewijzigd. De veranderingen zijn tendele de weerspiege ling van machtsverschuivingen binnen de I militaire junta. Er zouden acht hoge func tionarissen bij betrokken zijn. De wijzi gingen spelen zich af tijdens de afwezig heid van premier Nguyen Cao Ky die in Nieuw-Zeeland is. Hij wordt donderdag terugverwacht. Waarschijnlijk zal er dan een officiële verklaring worden afgelegd. Twee personen zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een autobotsing langs de Waalhaven in Rotterdam-Zuid. De slachtoffers, man en vrouw, zaten met een kind van vier jaar in een personen- auto, die tegen een slippende truck bots te. De namen van de slachtoffers zijn nog niet vrijgegeven. Boerenleider Koekoek, heeft de re gering tijdens een verkiezingsbijeen komst in Utrecht beschuldigd van een verkeerde aanpak van het mond- en klauwzeerprobleem. „Het is fout om alle dieren die ziek zijn zo maar dood te maken. Het mond- en klauwzeer heeft dan een verkeerd verloop om dat de ziekte zich niet kan uitleven", aldus de voorzitter van de Boeren partij. Tijdens de vergadering werden vele opposanten door een knokploeg uit de zaal gewerkt. In Santa Cruz de la Palmas op de Canarische Eilanden is de beman ning van de Nederlandse ertstanker Jacob Verolme, die na een ontplof fing zonk, door het Poolse schip Batory aan wal gebracht. (Zie verder pagina 2). Ho Tsji Minh Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 123-jarige Duitser uit Mönchen-Gladbach, die op 2 juni vorig jaar een roofoverval pleegde op het bijkantoor van de Amro bank in de Scheldestraat te Amsterdam, veroordeeld tot 2Vz jaar gevangenisstraf. De jongeman had de kassier bedreigd I met een - ongeladen - luchtdrukpistool en was er met 80.000,- aan Nederlands en buitenlands geld vandoor gegaan. Enke le straten verder wist een bankbediende, die hem achterna was gegaan, de over valler te grijpen, die daarna de tas met geld en het luchtdrukpistool aan hem I overgaf. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse regering heeft gisteren ver klaard „geen rechtstreeks bericht" van de Noordvietnamese president Ho Tsji Minh te hebben ontvangen. George Christiansen, de perschef van president Johnson, zei in commentaar op een bericht van enkele geestelijken dat Ho Johnson graag in Hanoi zou zien voor vredesonderhande lingen: „Ik kan uit het bericht niet opmaken wat Ho Tsji Minh heeft ge zegd. Wij hebben vaak gezegd dat wij er sterk de voorkeur aan zouden geven het conflict in de conferentie zaal op te lossen in plaats van op het slagveld. Wij zullen eventuele voor stellen van Noord-Vietnam zorgvul dig op hun waarde beoordelen". President Ho Tsji Minh van Noord-Viet- nam zou hebben laten blijken dat presi dent Johnson welkom is in Hanoi voor het voeren van vredesonderhandelingen maar pas als de Amerikaanse troepen zich hebben teruggetrokken. Dit onthulde de Amerikaanse rabbijn Abraham Fein- berg, een Amerikaan die in Toronto werkt Feinberg is onlangs, in Hanoi geweest met twee andere geestelijken. Ho had toen tegen hem gezegd: „Ik no dig president Johnson uit om onze gast te zijn, zoals u dat nu bent, in het paleis van de voormalige Franse goeverneur- generaal van Indochina. Laat de heer Johnson met zijn vrouw en dochters ko men en met zijn secretaris, zijn dokter en zijn kok. Maar laat hij niet met een kanon op zijn schip komen. Laat hij niet Bij de oud-gereformeerde kerk in IJs- selmuiden bestaan plannen om met een kleine honderd personen naar Zuid-Afrika te emigreren. „Wij doen dit met het oog op de economische situatie van het mo ment in Nederland", zegt ds. T. Wakker de voorganger van deze orthodoxe groep, die veel aanhangers vindt in SGP-kringen. „De taal zal daar geen moeilijkheden opleveren", zegt hij. „Men spreekt er de taal van de statenbijbel, die ook in onze gemeente wordt gebruikt". zijn admiraals en generaals meebrengen. De ambassadeur van Noord-Vietnam in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft een bericht, dat de Vietcong bereid zou zijn tot onvoorwaardelijke vre desbesprekingen met de Amerikanen, vol komen ongegrond genoemd. Hij doelde op een bericht in het blad „New States man" van enkele dagen geleden, volgens hetwelk de „minister van Buitenlandse Zaken" van het Zuidvietnamese Nationa le Bevrijdingsfront, de Vietcong Ngoejen Van Hieoe, gezegd zou hebben, dat de Vietcong tot dergelijke onderhandelingen bereid zou zijn. Victorine de la Croix: Wij zijn in dit leven reizigers, die pas worden gekend nadat zij naar elders zijn afgereisd. WASHINGTON (AFP en AP). President Johnson heeft vandaag het Amerikaanse Congres gevraagd een bedrag van niet minder dan 75.4 mil jard dollar (ruim 270 miljard gulden) beschikbaar te stellen voor het voe ren van oorlog in het komende be lastingjaar. Dit bedrag dat 56 percent van de totale begroting uitmaakt, ligt vijf miljard dollar hoger dan de de fensieuitgaven van vorig jaar. Voor Vietnam wordt 21.9 miljard dollar of wel ongeveer het nationale in komen van Nederland in één jaar ge vraagd. In een rede heeft Johnson een beroep op de Amerikaanse burgers gedaan zich wat hij noemde „enige opoffering" te ge troosten. Hij dacht hierbij aan hogere belastingen, hogere posttarieven, hogere sociale premies. Dit om de grootste Ame rikaanse begroting uit de geschiedenis te financieren. De uitgaven voor het belastingjaar 1967-1968 dat op 1 juli begint worden begroot op 135 miljard dollar tegen 126.7 miljard in 1967. De inkomsten worden geschat op 126.9 miljard tegen 117 mil jard. Het tekort komt derhalve uit op 8.1 miljard tegen vorig jaar 9.7 miljard. De begroting bevatte verder weinig verrassingen hoewel werd opgeroepen tot een „onbemande landing op Mars in 1973" en de bouw op korte termijn van een derde atoomvliegkampschip. (Van onze correspondent) UTRECHT De hulsartsen blijven er op voorbereid, dat de ziekenfondsen niet bereid zijn tot aangaan van nieuwe con tracten met 8 percent honorarium-verho ging over 1967. Zaterdag zijn alle 4600 huisartsen gewaarschuwd, dat zij er goed aan doen alle verrichtingen te blijven ad ministreren, zodat zij later eventueel met de bewijzen in de hand hun patiënten als nog rekeningen kunnen sturen. Komt er namelijk geen contract met de fondsen, dan zullen de patiënten zelf de lasten moeten betalen. Van de fondsen kunnen zij dan een gedeelte van hun on kosten terugkrijgen. In principe wordt over deze kwestie donderdag een beslis sing genomen in de vergadering van de Ziekenfondsraad. Dit college, samengesteld uit vijf dele gaties van ieder 7 leden van werkgevers, werknemers, ziekenfondsen, ziekenfonds medewerkers en kroonleden, moet de con tracten goedkeuren. Zowel de ziekenfond sen als de vakbonden zullen zich waar schijnlijk tegen de nieuwe contracten verklaren: de ziekenfondsen omdat zij menen in het overleg tussen minister Veldkamp en het l.h.v. buitenspel gezet te zijn en dus geen verantwoordelijkheid voor de afspraken kunnen dragen, de vakbonden omdat zij de honorarium-eisen van de artsen veel te hoog vinden. ADVERTENTIES Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 Heeft u de voorlichtingsavond van Hatéma Automatische dekens bezocht Dan zult u nu wel heel erg enthousiast zijn over deze. voor 100 veilige, deken. Wij hebben de hele collectie electri- sche, Orlon en zuiver wollen dekens in voorraad. Beddenspeciaalzaak Marktplein 21, IJmuiden - Tel. 7542 GEWELDIG was de reaktie op die lekkere Nog steeds van ƒ3.25 voor ƒ2.75 en u snijdt er 8 punten uit. mmm heerlijk

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1