Nieuwe strijd in noorden van China bij Harbin Der Stern mag doorgaan met publikatie Drie verdachten beschrijven hun in München levensloop Proces met documenten In februari eerste vlucht Arrestaties in Santo Domingo r Van dag tot dag Vierde man l ao persbureau CTK. Belgen in Kongo gearresteerd Inval in de abdij van Montserrat Revolte bedwongen in Nicaragua HarsterZöpf en Slottke moeilijk te verstaan TV-distributie in België mogelijk gemaakt Stap gezet op weg splitsing Leuvense universiteit J ers Mne TWti^ WÊÊÊÊÊK tOSTA m amm DINSDAG 24 JANUARI 1967 ê*n SÉOT Dood van een president NICARAGUA ,Vreemd element A pollo-maanproject T ucht Lijdelijke toon Hoop 1 nij- Advertentie in Times: „Steun staken' President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam zou de Amerikaanse president Johnson hebben uitgenodigd, te komen praten in Hanoi. Zeer slim heeft de Noordvietnamese staatsleider de nogal on handige uitroep van Johnson aangegre pen, die verklaard heeft „overal, altijd en op elke plaats" te willen onderhande len. Het klinkt als een grap, en misschien is het alleen maar een demagogische stunt, maar het spreekt de publieke opinie wel aan. Hoe vaak hoort men niet de simpele verzuchting: waarom vechten die hoge heren het zelf niet uit, inplaats van dood en verderf te zaaien onder gewone men sen, die niets kunnen veranderen en ner gens schuld aan hebben? Men hoeft zich geen illusies te maken. Johnson zal niet naar Hanoi gaan. Wel licht echter biedt deze uitlating een begin voor beide zijden om de mo gelijkheid tot serieuze onderhandelingen verder uit te diepen en op die manier een eind te maken aan het mensonterend be drijf, dat in Vietnam plaats heeft. Het zinloze van een verdere uitbreiding der vernielingen en doodslagen is nu langza merhand iedere betrokkene en belang stellende wel bijzonder duidelijk. Er wordt de laatste tijd nogal druk ge praat en geschreven over „een crisis in de democratie" en veel mensen zullen dan niet precies weten wat men met die kreet bedoelt. Dat is begrijpelijk, omdat het een tamelijk algemene, vage om schrijving is van iets dat eigenlijk meer een gevoels- dan een verstandelijke kwes tie is. Het is trouwens de vraag, of degenen die deze aanduiding gebruiken, wel altijd duidelijk beseffen wat zij bedoelen, mis schien zelfs of zij niet bewust die vaag heid bezigen om iets heel anders dan de democratie te dienen. Hoe het zij, het lijkt nuttig om een nuchtere constatering te doen voorafgaan aan iedere klacht over die „crisis": de constatering dat democratie een manier van samenleven is die al sinds de eerste dag van haar ont staan in een crisissituatie verkeert. Ner gens ter wereld heeft zij de volmaakte, Ideale vorm gevonden die men haar zou toewensen, altijd zal zij blijven steken in de verwikkelingen die zij zelf voortdu rend oproept. Maar altijd ook weer heeft zij verdedigers en aanhangers gevonden, die bereid waren op de bressen te staan en deze gaten te stoppen met hun eigen lichaam, hun eigen leven. Dat klinkt me lodramatisch, maar het is feitelijk volko men juist Het klinkt vooral melodramatisch in de huidige Nederlandse omstandigheden, om dat bij ons tegenwoordig geen martelaars meer worden gevraagd of nodig zijn. Toch moet men dat niet al te optimis tisch bekijken. Martelaars behoeven niet altijd lichamelijk en openlijk aan de paal te hangen, zij kunnen ook op moderne, minder opvallende manier worden gemar teld. Zij kunnen in onze tijd geestelijk wor den gekwetst, benadeeld in hun persoon lijk leven, gewond in hun geweten, ge pijnigd worden door lasten, achteruitstel ling, discriminatie, onvrijheid van mening en overtuiging. Maar ook dat is bij ons geen systeem, eerder overtreding van gel dende democratische regels. Wij hebben nu en dan dergelijke over tredingen vrijelijk en nadrukkelijk gesig- leerd, zoals het een vrije drukpers be taamt. Maar dat schept de verplichting, nu en dan ook eens nadrukkelijk het werk van „de verdedigers" te signaleren Deze keer zouden wij daartoe de uitla tingen van burgemeester Bolkestein van Deventer willen onderstrepen, die niets nieuws heeft verteld maar wel oud nieuws verfrissend heeft opgediend: hij heeft de vrijheid van demonstratie zon der voorafgaande keuring van leuzen of spandoeken bepleit, omdat hij dat een nor maal democratisch recht vindt, en ook de wenselijkheid van verantwoording tegen over de gemeenteraad door de burge meester geconstateerd. Dat laatste formeel niet verplicht te achten, maar uit democratisch oogpunt en moreel wel, in vele gevallen althans. Uit de gedragingen en verklaringen van burgemeesters van de laatste tijd is, als men ze vergelijkt, te concluderen dat zich tussen hen zowel uitstekende als slechte democraten bevinden. De laatste categorie roept het gevaar op, dat men dingen normaal gaat vinden die inbreuk maken op het recht van het individu in een democratische samenleving Dat gevaar in klein formaat draagt kie men van grotere gevaren in zich. Het publiek kan gewend raken aan toestan den, die feitelijk een teruggang in vrij heid betekenen. Verdere stappen terug zijn dan gemakkelijker te zetten. En zo kunnen de bressen ontstaan, waar in alleen martelaren passen. Wat wij eerder nodig hebben is een stevige muur van zekerheid, zonder gaten, gebouwd uit verworven rechten en aanvaarde plich ten. Ratificatie. Malta heeft maandag de Euro pese conventie voor de rechten van de mens geratificeerd. ft Tr. j tt rrt I pen. Dit meldt het Tsjechoslowaakse CTK meldde dat uit muurkranten in T/^11 Tf 1tl /~i<7O/tC>Yl Peking blijkt dat de nieuwe strijd in Har- ZOU ZIJll UVVf IVUVll L.n om de macht in de veiligheids- PEKING (Reuter en AP) Chinese contra-revolutionairen die zich het „revo lutionaire leger" noemen en die witte armbanden en hoofddoeken dragen, heb ben zich in Harbin in een nieuwe machts strijd met aanhangers van Mao gewor- KINSHASA (AFP) Zeven directeu ren van Belgische ondernemingen in Kon go zijn gearresteerd in verband met een samenzwering. Dat is maandag in Kin shasa bekendgemaakt. Ook een lid van de Kongolese Senaat is in hechtenis geno men. De Kongolese autoriteiten stellen de ge arresteerden verantwoordelijk voor het voedseltekort in Kinsjasa. Zij zouden plannen hebben beraamd om de Kongole se economie stelselmatig te saboteren en zouden op instructies van Belgische fi nanciële kringen hebben gehandeld. De senator zou een Kongolese minister heb ben willen overhalen aan de samenzwe ring mee te doen. Voor het gerechtsgebouw in Mün- chen, waar de oorlogsmisdadigers HarsterZöpf en Slottke terecht staan hebben gisteren leden van de federatie van nazi-slachtoffers ge demonstreerd. Op een van de plak katen stond Anne Frank afgebeeld. Op een ander een aantekening van generaal Christiansen op een nazi document: „Jood is jood, met of zonder benen". Deze aantekening sloeg op een oorlogsgewonde, die vergast werd. (Telefoto). HAMBURG (DPA) Een Hamburg- se rechtbank heeft afwijzend beschikt op de eis van het Amerikaanse weekblad Look dat het Westduitse tijdschrift Der Stern de publikatie van het ongewijzigde verhaal van William Manchester, „Dood van een president", staakt. Look had het proces aangespannen om te pogen verdere publikaties van Der Stern te voorkomen omdat het Duitse blad een niet-verkorte versie bracht van het boek over de moord op president Kennedy. BARCELONA (AFP en Reuter) De politie heeft zondag een inval gedaan in het cultureel centrum van de Benedictijn- se abdij var. Montserrat. Zij arresteerde vier leden van het lekenpersoneel en nam duizenden vlugschriften in beslag. Naar verluidt bevatten zij aanvallen op het be wind van generaal Franco en op de offici ële vakbonden in Spanje. De staf van het centrum, waar lezingen, discussies en ver gaderingen plaatsvinden, wordt door de abt van Montserrat aangesteld. -uTV, tv», urne vau ■■Kb HKtKAVUA MANAGUA (AP). Aan een opstand tegen het politieke apparaat van generaal Somoza van Nicaragua is maandag een einde gekomen met de vrijlating van een aantal Noordamerikaanse gijzelaars door de opstandelingen. De gijzelaars werden vastgehouden in een hotel, waarvan de rebellen een vesting hadden gemaakt. Dit hotel werd door de nationale garde met tanks omsingeld. De rebellen trokken zich uit dat hotel terug. Daarmede kwam een einde aan de opstand die 24 uur duur de. In Nicaragua is een strijd om de macht aan de gang tussen de Traditionalistische Conservatieve Partij en de Nationalisti sche Liberale Partij die op het ogenblik aan de regering is. De politieke demon stratie die zondagavond tot straatgevech ten leidde, was georganiseerd door aan hangers van de conservatieve kandidaat voor het presidentschap, dr. Fernando Aguero Rocha, wiens kansen gering wor den geacht tegenover de kandidaat van de liberalen, generaal Anastasio Somoza De familie Somoza beheerst het politie ke toneel in Nicaragua sinds 1937 en is door tegenstanders beticht van moorden marMltoftcn m onrechtvaardig bestuur. (Van onze correspondent) MÜNCHEN. De eerste dag van het proces tegen Harster, Zöpf en Slottke eindigde in eindeloos gebrab bel van de vroegere politiefunctiona ris, Wilhelm Harster. De president van de rechtbank dr. Göppner had hem gevraagd, hoe het bezettings apparaat, waartoe Harster als leider van de S.D. behoorde, was opge bouwd. De beklaagde was op dit ter rein in zijn element. Ondanks zijn heupkwaal stond hij rechtop voor zijn rechters en beschreef hij omstandig en onsamenhangend, hoe dit systeem was opgebouwd. Maar de geluids installatie in het gerechtsgebouw in München, die in zijn tijd tot de mo dernste van de Bondsrepubliek be hoorde, maar die nu nauwelijks in staat bleek het gesprokene naar de publieke en perstribune over te brengen, verzaakte op dit voor Har ster heilige moment, na een dag van tegensputteren geheel. In wanhoop verliet het publiek de over volle en smoorhete tribunes. Over enkele dagen zullen alleen de gebruikelijke land lopers en enkele uithouders nog over zijn om de lotgevallen van het onheuse drie tal aan te horen. Het wordt een proces met documenten, niet met getuigen. HARSTER IS bereid veel te bekennen. Hij is het type van de bijna geniale ambtenaar, maar geniaal alleen op het beperkte gebied waarop hij te werk is gesteld. Nooit hield hij zich met politiek bezig, zo verklaarde hij. Alleen toen hij moest kiezen tussen de N.S.D.A.P. en het communisme, koos hij natuurlijk voor de N.S.D.A.P., want het communisme bevat te geen enkel aanknopingspunt met zijn eigen ervaringswereld. „Natuurlijk" was Harster geen echte jodenhater. Hij had KAAP KENNEDY (AFP en Reuter) 21 februari zal de eerste vlucht van het Apollo-project dat uiteindelijk een mens op de maan moet brengen beginnen. Dat heeft de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, maandag be kendgemaakt. Drie mannen zullen bij deze eerste vlucht in een baan om de aar de komen. De leiding heeft luitenant-kolo nel Virgil Grissom, de twee anderen zijn luitenant-kolonel Edward H. White, de eerste Amerikaan die vrij in de ruimte zweefde en kapitein-luitenant Roger B Chaffee. Hun vlucht zal twee weken du- ren. SANTO DOMINGO (AP) In de hoofd stad Santo Domingo en elders in het land zijn 33 personen gearresteerd die zouden hebben samengezworen tegen de regering van president Joaquin Balaguer. Onder de arrestanten bevindt zich Maximo Lopez Molina, president van de orthodoxe com munistische partij en oprichter van de Dominicaanse Volksbeweging. President Balaguer zou opdracht gege ven hebben een aantal officieren te be spioneren. In Santo Domingo is het rus 1 tig. altijd joodse vrienden gehad, al beschouw-i de hij de joden als totaliteit, als „een vreemd element" in zijn vaderland, die hij al lang voor de oorlog had aangeraden om maar liever naar Palestina te emi greren, want daar hoorden ze tenslotte thuis. Harster leunt bij het lopen zwaar op zijn wandelstok en hij is met zijn 62 jaar een oud en gebroken man. Zijn grijze pak is onopvallend. Zijn haar is op boerenma nier, met een plotselinge haargrens er gens boven de oren, geknipt. De handen van Harster proberen steeds mee te pra ten. De bleke vingertjes strekt hij uit naar de rechter of de aanklager, met de korte handjes veegt hij over de balie voor hem. Maar evenmin als zijn stem, zijn zijn handen overtuigend. Het zijn de stem en de handen van een schoongewas sen underdog, die zijn tanden heeft ver loren. Zijn levensloop schildert Harster in de ochtenduren van de eerste procesdag. Het verhaal duurt bijna twee uur lang. Hij is de zoon van een in zijn tijd bekend cri minoloog, die zijn sporen verdiende als expert op het gebied van vingerafdrukken. Het was een „sterk nationaal gevormde man, met een buitengewone discipline", zegt Wilhelm Harster van zijn vader. Maar nauwelijks is de familie naar Stutt gart verhuisd, waar de vader politieman zal worden, of de eerste wereldoorlog breekt uit. In het eerste oorlogsjaar komt Harster sr. als militair om het leven. Zijn beste vriend en collega trekt zich het lot van Wilhelm aan. Zo komt deze in de crisis jaren in Stuttgart aan het werk. Ook als criminoloog. Het was dezelfde vaderlijke vriend die Wilhelm Harster ertoe over haalde bij de politie te blijven, toen deze door de N.S.D.A.P. in 1933 werd „over genomen." Daar begint het vlak te hel len. Harster komt in het „Reichssicher- heitshauptamt" in Berlijn, hij wordt „Stadtspolizeidirektor" van Innsbruck na aansluiting met Oostenrijk, en dan leider van de S.D. in Nederland. Nu wordt hij ervan beschuldigd ruim 82.000 joodse Nederlanders door zijn orga nisatietalent naar de gaskamers te heb ben gestuurd. Na acht jaar gevangenis straf in Nederland, voorafgegaan door eindeloze omzwervingen door geallieerde kampen, brengt Harster het in het in vele opzichten opmerkelijke Beieren, weer tot „Oberregierungsrat" op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Als de tweede aanklager, dr. Kempner, hem vraagt of hij nog tegen de joden is. antwoordt Harster: „Nooit weer zoiets." Maar de perfectionistische ambtenaar spreekt in hem als hij erbij zegt, hoe er gerlijk vooral „de chaotische toestand' bij de „eindoplossing van het jodenpro bleem" was. Harsters ondergeschikte, de vroegere SS-commandant Wilhelm Zöpf, spreekt aanzienlijk korter, als hem wordt ge vraagd zijn levensloop te beschrijven. Hi, valt de eerste dag het minst van de drie aangeklaagden op. Zwijgend kijkt deze jurist en masseur, eens de gepersonifieer de doodsangst bij alle grote razzia's in Nederland, van onder zijn grijze en keurig onderhouden caesar-kapsel voor zich uit, de handen in de schoot, bijna beweging loos. Waarschijnlijk is Zöpf verreweg de in telligentste van het drietal. Ook hij be roept zich volgens de langzamerhand be proefde formule op zijn jeugd, die onder strenge regels en tucht verliep, en hij doet het misschien ook nog wel met recht. Zöpf betaalde zijn rechtenstudie zelf en hij werkte als sportleraar in een herstel lingsoord voor oorlogsinvaliden. Hier leer de hij de beruchte professor Karl Geb- hardt kennen, die tijdens de Neurenberg- se artsenprocessen tot de strop werd ver- j oordeeld. Gebhardt „oefende" op gevan genen en hij radde Zöpf aan in de SS te gaan, wat Zöpf ook deed. Nu beweert Zöpf, de man die de leiding had bij het ontruimen van het joodse krankzinnigengesticht in Apeldoorn, dat I hij verschillende keren zou hebben ge probeerd van zijn functie te worden ont-1 heven. Het verzoek werd niet ingewilligd, vertelt hij. (Van onze correspondent) BRUSSEL. T.V.-distributie is in Bel gië mogelijk gemaakt bij Koninklijk Be sluit, waarin wordt bepaald dat elk net tv-distributie gelijktijdig en in hun geheel de beide programma's van de Belgische tv moet doorgeven. Dat is zowel het Waal se als Vlaamse programma. Het distribu tienet mag met vergunning programma's van andere zenders overnemen. Hoewel wettelijk de mogelijkheid van tv-distributie is geschapen zal het ver moedelijk nog wel langer dan een jaar duren voor deze zal komen. Wel zijn hier en daar in kleinere plaatsen, waar de ontvangst moeilijk is, gemeenschappelij ke antennes geplaatst, doch dat geldt niet als distributie. BIJ DE OPENING van de middagzit ting komt de gevreesde Frauwlein Slottke aan het woord. Voor de tweede keer in dit proces heeft ze haar goedkope bont jas van wasbeer op de stoel achter zich gelegd. Met de rug naar het publiek gaat ze met haar handen even door het krulle rig, zwarte haar, dat in een vaag perma nentje om haar hoo'fd zit geplakt. Het is een nietig vrouwtje in een zwart mantelpakje, met lange handen en een smalle, bittere mond. Ze praat op lijdelij ke toon, alsof haar veel is aangedaan, waarvoor de mensheid zich behoorde te schamen. Ze is in Danzig geboren en groot gebracht. Na een secretaresseop leiding werkt ze bij scheepvaartbureaus in haar geboortestad. Ze heeft ook een handelsschool doorlopen en daarna „privé- onderwijs" genoten. In 1941 komen twee, haar onbekende SS-ers, bij haar die haar zeggen dat ze naar Berlijn moet gaan. Daar hoort ze dat ze naar Holland zal worden gezonden. Slottke is vanaf 1933 weliswaar lid van de N.S.D.A.P., maar tot 1941 had ze geen verbindingen met de S.D., of had ze te doen met de „Endlösung", zo zegt ze. Tevreden vertelt juffrouw Slottke dan op een toon vol zelfmedelijden, dat ze zelfs in 1938 nog met een half-joodse da me op reis is geweest. In Nederland wordt ze op het Amster dams Centraal-station, na haar vertrek uit Berlijn, door twee andere SS-ers af gehaald. Eerst werkt ze op een bureau in Amsterdam en heeft daar bijna niets te doen. Dan gaat ze naar Den Haag en komt in het bureau waar Zöpf klaarblij kelijk de scepter zwaait. De periode die dan volgt wordt door haar in een rook gordijn gehuld. Ze komt daar weer in 1945 uit tevoorschijn, als ze per Canadese jeep naar Duitsland wordt gebracht. „Ik ben daar niet ondergedoken", zegt ze met ver heffing van stem. Als ze door de politie tenslotte wordt ontdekt verdwijnt ze na vele verhoren in 1960 enige tijd in voorarrest. Maar juf frouw Slottke zwijgt in alle talen en moet worden vrijgelaten In 1966 probeert de re cherche het opnieuw met haar. Weer moet ze bij gebrek aan bewijs op vrije voeten worden gesteld gaat comité's van de stad Harbin en de provin cie. Premier Tsjoe En-Lai heeft zondag een beroep op de rebellen in Harbin gedaan „zich te onthouden van schietpartijen" tijdens de gevechten. Tsjang Tsjoen, de hoofdstad van de Noordelijke provincie Tji Lin, heeft een dringende oproep om hulp aan Peking ge richt. Gezegd werd dat men in Tsjang Tsjoen elke dag een algemene tegenaan val verwacht. Volgens het Tsjechische persbureau heeft het dagblad van de Rode Garde ge meld dat de provincie Ji-Tsjoean in han den is gevallen van Tsje Loeng, de afge zette vice-voorzitter van het staatscomité voor de Defensie en voormalige vice- premier. Volgens het blad van de Rode Garde heeft hij ook sterke steun in Ji- Tsjoean en Sin Tiang. Het Japanse blad „Yomioeri Sjimboen" meldde gisteren dat Tao Sjoe, tot voor kort hoofd van de afdeling propaganda van de partij en vierde in de Chinese hiërarchie, aan een hartaanval is over leden. Zijn plaatsvervanger, Wang Jen Sjoeng, zou ernstig ziek zijn door kanker aan de lever. In Taipei heeft generaal Ho Jing-Tsjin, I de voornaamste militaire adviseur van president Tsjang Kai-Sjek van Fonnosa, het leger van China opgewekt om in op stand te komen tegen het communistische bewind. „Communisten die willen deserte- I ren, zijn op Formosa welkom", zei hij. Ook is een oproep gedaan aan president Johnson. Hierin wordt de hoop uitgespro ken dat de Verenigde Staten de republiek China (Formosa) alle morele en materië le steun zullen geven in haar streven om het vasteland te bevrijden van de slaver- Op een massabijeenkomst op het eiland is de voorspelling geuit dat de machts strijd op het vasteland zal leiden tot een algemene opstand tegen het communisti- I sche bewind. BRUSSEL (ANP) De Vlaamse ac tie voor splitsing van de katholieke uni versiteit van Leuven en overplaatsing van de Franstalige faculteiten naar Wallonië, heeft maandag een belangrijk succes ge boekt. Vertegenwoordigers van de vereni ging van Vlaamse hoogleraren en een groep Franstalige professoren hebben een akkoord ondertekend,' waarin zij zich voor de splitsing van de universiteit, onder be paalde voorwaarden, uitspreken. De voorwaarden zijn, dat de Franse af deling één geheel blijft vormen en dat ze over eenzelfde outillage zal beschikken als de in Leuven achterblijvende Neder landstalige faculteiten. Voorts wordt in het stuk gesteld, dat beide delen van de universiteit steeds over voldoende mid delen zullen moeten beschikken voor vol waardig wetenschappelijk onderzoek en onderwijs. De traditie en naam van de universiteit, die gesticht is bij pauselijk besluit van 1425, zou in beide afdelingen behouden moeten blijven. In de Londense „Times" van vandaag staat een advertentie over zes kolom, waarin 1.470 leerkrachten van negen entwintig universiteiten en personeel van onderzoekcentra in Groot-Brittan- nië de Britse regering verzoeken haar steun aan de Amerikaanse politiek in Vietnam te staken: „Dan pas kan Enge land waarlijk in het Vietnamese ge schil bemiddelen". Bij de ondertekenaars zijn vier No belprijswinnaars: Dorothy Crowfoot, Hodgkin (1964), prof. F. Sanger (1958), prof. R. L. M. Synge (1952) en prof. H. F. Wilkins (1962). Donau. In Joegoslavië vreest men voor overstromingen van de Donau. Het ni veau van de rivier, waarin veel drijfijs voorkomt, is de laatste dagen met een meter gestegen. Overstromingen. Gevreesd wordt dat de overstromingen in de staat Rio de Ja neiro zeker vijfhonderd levens hebben geëist. Reddingsploegen hebben tot maandagavond de stoffelijke resten van 150 mensen gevonden. Sigaretten. De prijs van een pakje van twintig sigaretten zal in België ver hoogd worden van 13% tot 16 frank. Ook de indirecte belastingen op pijpta bak, parfum en andere luxe artikelen worden verhoogd. Kortsluiting. In Milaan is maandag de stroom een half uur uitgevallen. Liften bleven tussen etages steken, stilstaande trams en uitgevallen verkeerslichten veroorzaakten gewelde verkeersopstop pingen. Vocht had kortsluiting veroor zaakt in de hoogspanningskabels van de centrales in de Alpen naar Milaan. Müninstorting. Vijf kompels zijn maan dag ingesloten bij een instorting in een mijn in Ablanas in Spanje. Twee van hen zijn gered. De kans dat de andere nog levend worden aangetroffen wordt gering geacht. Reorganisatie. Vier Tsjechoslowaakse mi nisters, onder wie die van Financiën, zijn van hun functies ontheven. Presi dent Novotny heeft twee nieuwe minis teries ingesteld, onder andere voor Cul tuur en Voorlichting. Busongeluk. Een tachtig passagiers ver voerende autobus is maandag in Argen tinië door een passagierstrein aangere den. Vijftien mensen vonden daarbij de dood. 25 mensen raakten gewond op de overweg in Fighiera in noordelijk Ar gentinië. Bevolking. De snelle groei van de bevol king in Egypte houdt geen gelijke tred met de economische ontwikkeling van het land. Nieuwe statistische gegevens wijzen uit dat de aanwas in de afgelo pen vijf jaar de recordhoogte bereikte van 2,7 percent. In 1960 was dit nog 2.4 percent. Het inkomen per hoofd van de bevolking is gedaald van 300 tot 270 gulden per jaar. Betoging. In Moskou hebben zondag on geveer twintig jongeren een protestbe toging gehouden tegen de gevangen schap van de schrijvers Sinjavsky en Daniël. Ooggetuigen verklaren dat de politie na een korte schermutseling twee van de demonstranten in hechtenii nam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3