Tegenover Mao's maoïsme kan Tao Tsjoe geen isme stellen „Vierde" Chinees kwam na zeer snelle carrière ten val Kiezer heeft zachte drang nodig, zegt mr. dr. Van Ommen Kloeke haar journaal Panjse ontwerpers: minirokken alléén voor jonge meisjes Algemene Bank Nederland BBC volgend jaar geheel in kleur Splinterpartijen storen verhoudingen Kongo wil proces tegen Union Minière Immigranten in Australië moeten in dienst Trekking lening Zuid-Holland '59 Arrestatiebevel in moordzaak-Khider Mini-broek tab(o)é 0ntwap(en)end geworstel in Rusland DINSDAG 24 JANUARI 1967 7 Mikpunt Zuiderling wijn is niet duur! maar tegelijk wit en zwart Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland Bomaanslag in Rome op hoofdkwartier communistische partij Ton op nr. 2, serie 26791 4% - Spaarboekje 4% - Spaarrekening Nadere bijzonderheden bij alle kantoren If® Kerkelijk nieuws (Van een medewerker) Tao Tsjoe is de naam van het Chi nese mysterie van de laatste dagen. Heeft deze Tao, die tot voor kort tot de vurigste aanhangers van Mao Tse- Toeng behoorde, zich plots aan het hoofd gesteld van menigten anti maoïsten in Nanking? Zijn duizenden industrie-arbeiders die zich tegen de invoering van de „culturele revolutie" in hun bedrijven verzetten, te voet op weg getogen in de richting van Nan king om zich bij hem te voegen? Of zijn deze berichten door de rode-gar- riisten op hun Pekingse „muurkran ten" vernield als lasterlyke aan tijgingen zonder werkelijke grond, met geen andere bedoeling dan Tao zo pijnlijk te doen vallen dat er defini tief een eind komt aan zijn als meteoorachtig bestempelde partijcar rière? Is hy wellicht zelfs gearres teerd? Ziedaar enkele van de raadsels, waar voor de politieke waarnemers deze week werden gesteld door de verwarde berich ten over de roerige en roerende gebeur tenissen, die zich met nog onzekere uit slag voltrekken in wat eens, maar ook toen ten onrechte, het „Hemelse Rijk" heette. ONVERWACHT was Tao in juli van het vorige jaar vierde man in het com- munistisch-Chinese politieke bureau ge worden, na Mao, minister van Defensie, Lin Piao, en eerste minister Tsjoe En-Lai. Hij werd toen de opvolger van Loe Ting- Ji, hoofd van de propaganda-afdeling van de partij en minister van Cultuur, die het veld moest naimen omdat hij niet voldeed aan de eisen die culturele revo lutie stelde en die sindsdien een mikpunt van de „culturele" revolutionairen is ge bleven. Zoals het Amerikaanse weekblad Time deze week schrijft, heeft Tao sindsdien als een van de weinige „erkende" Mao- helden van de revolutie veel van het woor- den-buskruit geleverd voor de zuivering. Het Franse dagblad „Le Monde" zegt dat hij een van de felste beschuldigers van president Lioe Tsjao-Tsji en van par tijsecretaris Teng Hsiao-Ping schijnt te zijn geweest. Maar de echtgenote van Mao Tse-Toeng die zich nog altijd van haar vroegere artiestennaam Tsjang Tsing bedient, heeft hem nu temidden van het tumult beentje gelicht met het verwijt, dat hij een „burgelijke reactionair" is. De rode garde had geen consideratie met de be schuldigde uit haar eigen gelederen en nam mevrouw Mao's woorden over, naar het schijnt niet alleen op de afficnes maar ook in redevoeringen op massale vergaderingen. Volgens sommige berichten zou hij niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk door het slijk zijn gehaald en wel door demon stranten in de straten van Peking. Dat hij zich wat wrokkig zou gedragen in Nanking, als hij daarheen een goed heen komen had kunnen vinden, was te ver wachten. TAO TSJOE stond, voordat hij in 1965 tot vice-premier en een jaar later tot propagandachef werd benoemd, op zo on geveer de negentigste plaats in het Cen trale Comité van de Chinese Communis tische partij. Hij bewoog zich toen voor namelijk op het terrein van de regionale politiek, en wel in het diepe zuiden van het onmetelijke land. Het centrum van zijn macht en van zijn partijpopulariteit werd Kanton, de hoofdstad van de zuide lijke kustprovincie Kwang Toeng. Toen in 1949 de Volksrepubliek China was uitgeroepen, werd hem eerst een pro vinciale bestuursfunctie in het zuiden ge geven. In 1954 volgde zijn benoeming tot gouverneur van Kanton. Het duurde niet lang of hij werd ook eerste secretaris van de communistische partij in die stad. Ze ven jaar later mocht hij de pen voeren voor het partijdistrict, dat een groot deel omvat van het zuiden, waar hij in 1906 in Hoenan het levenslicht aanschouwde. Hoenan is ook de geboorteprovincie van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng. Eén ding staat vast: Tao kan niet naast het Maoïsme een Taoïsme zetten, ten zij hij zou willen vervallen tot de oude religiositeit van die naam, waarvan één kenmerk overigens een verlangen uit drukt dat hem momenteel niet vreemd zou kunnen zijn: in verbinding te treden met de machten die het leven beheersen, opdat men daardoor zelf macht over het leven verkrijgt. ADVERTENTIE LONDEN Alle televisieprogramma's op het tweede net van de BBC zullen in de loop van volgend jaar zowel in kleur als in zwart-wit worden uitgezonden. Na tionale gebeurtenissen zoals het tennis toernooi van Wimbledon, de Derby, de Cup Final, de opening van het parlement en de kersttoespraak van koningin Eliza beth zullen ook in kleur op het scherm komen. BBC-2 zal in december beginnen elke avond gedurende twee uur in kleur uit te zenden en binnen een jaar zal het gehele programma op kleur overgaan met tegelijkertijd zwart-wit ontvangst want voorlopig zal het aantal kleurentele visietoestellen nog gering zijn. Hoewel BBC-2 nog niet tot het gehele land is doorgedrongen zal Ï0 percent van de kijker indien zij kleuren toestellen aan schaffen of huren de programma's kun nen ontvangen. De BBC krijgt de primeur. De commer ciële ITV (onafhankelijke televisie) moet nog drie jaar op kleurenprogramma's ■wachten. ADVERTENTIE k s«»i:«as (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Moet de kiezer worden gedwongen naar de stembus te gaan? Dat is een vraag, die met de Tweede Kamer verkiezingen in het vooruitzicht opnieuw velen bezig houdt. Er is binnen de poli tieke partijen bij het opstellen van de ver- kiezingsprogamma's fel over gediscussi eerd. Dat alles heeft ertoe geleid dat er een staatscommissie onder voorzitter van burgemeester Be'ger van Groningen is ingesteld, die onderzoekt wat de gevolgen van afschaffing van de opkomstplicht zou den zijn. De commissie heeft alle poli tieke partijen gevraagd om een standpunt over de kwestie. Het vraagstuk houdt ook mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke bezig, die als secretaris van de kiesraad bij uitstek des kundig is op het terrrein van het kies recht. In zijn werkkamer op het ministerie van binnenlandse zaken komt hij rond weg voor zijn mening uit: „Ik heb er geen idee van wat de gevolgen van af schaffing van de opkomstplicht zouden zijn. Stel dat twintig tot dertig percent van de kiezers thuis zou blijven", zegt hij, „wij zouden heel andere politieke ver houdingen krijgen. Hechte partijen die zich zouden handhaven, zouden bijvoor beeld sterk vooruit gaan." De meeste landen kennen geen opkomst plicht. Zo was er in 1952 bij de presi dentsverkiezingen in Amerika maar een opkomst van 54 percent onder invloed van de televisie is de opkomst in de V.S. later gestegen tot 75 percent). Een kleine groep heeft in zo'n geval een beslissende stem. „De opkomstplicht - vooral bij ons stelsel van een evenredige vertegenwoor diging is niet alleen maar dwang", zegt dr. Van Ommen Kloeke, „er zit heel wat meer aan vast". Niet actief Er zijn in Nederland maar heel weinig mensen die niet willen stemmen, gemid deld 3 promille. De meeste mensen die wegblijven (de gemiddelde opkomst is 94 Mr. Van Ommen Kloeke KINSHASA (AP) De-Kongolese re gering heeft de Amerikaanse advocaat Sorenson en de Franse advocaat Florio gevraagd voor haar op te treden tegen de Union Minière du Haut Katanga. Het is niet bekend of de adviseur van wijlen president Kennedy of de Franse advocaat op het verzoek zullen ingaan. De vorige week heeft Kongo beloofd zijn aanspraak op contante betaling aan internationale arbitrage voor te leggen. Volgens Kongo is de Union Minière 7' -> miljard Belgische frank schuldig voor koper dat reeds gewonnen maar nog niet verkocht is. ROME (AFP) Maandagavond is een bomaanslag gepleegd op het hoofdbureau van de communistische partij in het een trum van Rome. Er is veel glasschade, ook aan naburige gebouwen. Vandaag komt de Russische president Nikolai Pod gorny voor een officieel bezoek in Rome Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift getiteld: „Van het leven naar het boek, onderzoek naar het ontstaan en de aard van Guido Gezel les gedichten, gezangen en gebeden (1862- 1879-1893)" de heer J. J. M. Westenbroek, geboren te Den Haag. Promotor: prof. dr, W. J. M ,A. Asselbergs. percent) zijn te laks om naar het stem- buieau te gaan, het weer is hun te slecht of ze gaan liever winkelen of naar de bioscoop. „De Nederlandse kiezer is niet zo vreselijk actief", zegt dr. Van Ommen bij gemeenteraadsverkiezingen in Enge land ook districten zijn, waar maar 34 percent van de kiezers de moeite neemt naar de stembus te gaan. „Daarom ge loof ik wel een beetje in de zachte drang van de opkomst plicht", zegt hij. Hij schijnt het zich bijna persoonlijk aan te trekken dat het gros van de Neder landers niet de minste belangstelling voor politiek en voor de inrichting van de de mocratie heeft, zaken waarover hij boei end kan vertellen en die hij uit volle over tuiging als Haags raadslid en als voor zitter van een Haags stembureau in de praktijk wil meebeleven. ,De meeste mensen kunnen niet eens drie ministers noemen", zegt hij, maar hij voegt eraan toe: „Ik wist er tot na mijn promotie toen ik hier kwam ook niets van. De jeugd weet als staats burger van niets. En er wordt ook niets aan gedaan. Dat is een ramp. Want waar e niets van weet daar heb je geen be langstelling voor." Volgens hem ligt hier een grote taak voor het onderwijs dat geen leerling af levert zonder dat hij de verkeersregels kent, maar dat hem later in het stem hokje wel onvoorbereid confronteert met de raadselen achter (en op) een stem biljet. Splinterpartij Eén van die raadselen is dat een rechts bedoelde stem links terecht kan komen. Bij de komende verkiezingen is er een hele serie nieuwe partijtjes, die dringt naar de kiezersgunst. Dat zijn veelal ul tra-rechtse groeperinkjes, geboren uit af keer van het socialisme en linkse trekjes van de K.V.P. De ervaring leert dat de meeste van die partijtjes de Kamer niet halen. De vele tienduizenden stemmen, die op die groeperingen in totaal worden uitgebracht, leveren restzetels op, die naar evenredigheid onder de andere par- *VWVWWVVVIftfVWWWIfWWWIflfWWW«/WyWWIfWWIMWIMWWWIfMWWWWWWMMIfWWWWWIIIMWUWWWVWWWWM CANBERRA (Reuter). In Australië is men begonnen met de inschrijving van ongeveer vierduizend immigranten voor de dienstplicht. Degenen die voor regis tratie in aanmerking komen zijn geboren tussen 1 januari en 1 juli 1947. Uit hen zullen door loting vierhonderd gegadigden worden aangewezen die moeten dienen, als zij minstens twee jaar in Australië zijn geweest. Bij de trekking van de premielening Zuid- Holland 2'it percent 1959 is gisteren de premie van 100.000 gevallen op nr. 2 van serie :?6791 en die van 50.000 op nr. 8 van serie 33396. Voorts viel op nr. 5 van serie 21978 en nr. 3 van serie 35959 een premie van 10.000, terwijl een premie van 5000 viel op de series 28634 nr. 9 en 38320 nr. 3. Tien obligaties lootten uit met 1000 nl. 20404 nr. 10, 22593 nr. 3, 23445 nr. 2, 29087 nr. 3, 29397 nr. 5, 31797 nr. 1, 32686 nr. 7, 33614 nr. 5. 36791 nr. 5 en 38552 nr. 2. De volgende 24 obligaties viel een premie van 500 ten deel: nr. 1 van serie 20718, nr. 2 van serie 21389. nr. 3 van serie 24580, nr. 2 van serie 24811, nr. 4 van serie 25324, nr. 1 van serie 26720. nr. 7 van serie 27086, nr. 1 van serie 29935, nr. 2, 7 en 10 van serie 30831, nr. 9 van serie 31655, nr. 5 van serie 32686, nr. 8 van serie 33431, nr. 10 van serie 34999, nr. 4 van serie 35132, nr. 4 van serie 35556, nr. 3 van serie 36791, nr. 2 en 3 van serie 36855, nr. 5 van serie 37360, nr. 4 van serie 39105, nr. 6 van serie 39164 en nr. 4 van serie 39431. In totaal werden 50 series van 10 obligaties uitgeloot. De 460 obligaties waarop geen premie viel zullen worden uitge loot met 125 elk. MADRID (Reuter) De Spaanse jus titie heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de veertig jarige Algerijn Jou- cef Darkmouche in verband met de moord op de Algerijnse oppositieleider Moham med Khider drie januari van dit jaar. tijen zullen blijven komen. Daar komen dus de meest restzetels terecht. Een stem, die op een nieuwe partij wordt uitge bracht kan dus averechts werken. Dr. Van Ommen Kloeke, die al vele do zijnen nieuwe partijen heeft zien komen en verdwijnen, geeft daarom dit dege lijke advies („Stem op een partij, die een stuk of tien zetels in de Kamer heeft of krijgt, al was het alleen maar om dat zo'n groepering voldoende mensen heeft om serieus te kunnen oordelen over de ingewikkelde zaken waarmee het par lement wordt geconfronteerd". Direct beschikbaar f 2.000 - per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar f 2,000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4/2% - SpaardepOSitO Drie maanden opzegging 5% - SpaardepOSitO Zes maanden opzegging 5/4% - SpaardepOSitO Eén jaar opzegging 5%% - SpaardepOSitO Achttien maanden vast 6% - SpaardepOSitO Twee jaren vast Enkele Australische dames van de commissie van de Atletiekunie in West-Australië hebben protest aangete kend tegen de mini (eme) broekjes die de heren plegen te dragen wan neer zij de atletieksport beoefenen. Zij maken bezwaar tegen shorts met hoog opgeknipte pijpen en smalle zijkanten. De dames voelen er niets voor telkens weer opnieuw te moeten blozen bij het aanschouwen van de minibroekjes van de atleten. Het bestuur van de da- mesbond, die voornamelijk uit oudere dames bestaat, wil dat de heren voort aan hun beste beentjes voorzetten met kniebroek aan Het opera- en ballettheater van Lvov,(Sovjet-Unie) heeft onlangs een nieuwe attractie erbij gekregen: wor stelende vrouwen. Dit heeft het Russi sche persbureau Tass meegedeeld in de binnenlandse nieuwsdienst. De deelneemsters aan de demonstra ties bleken goed getraind te zijn, al dus Tass. Onder de worstelaarsters op het toneel in Lvov waren ook twee zusjes van 15 en 18 jaar oud. Ze toon den worpen en grepen van een in de Sovjet-Unie ontwikkelde variëteit van .zaagt men plankenmaar de houtkrullen worden als afval be schouwd. Het idee om daarvan een pruik samen te stellen kwam uit „hip" Londen, waar ontwerper Clive Evans zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie presenteerde. Jammer voor de kapper, maar wei weer eens wat anders voor de timmerman. worstelen, die sambo (de Russische afkorting van zelfverdediging (nu eens) zonder wapens) wordt genoemd. PARIJS. Wat zullen de Parijse ontwerpers, die nu hun voorjaars- en zomercollecties gaan showen, voor schrijven ten aanzien van de rokleng- te? Ontwerper Philippe Heim (zoon en opvolger van de onlangs gestorven Jacques Heim) zal rokken tonen in twee lengten: bijna vier centimeter boven de knie en tien centimeter bo ven de knie. Jeanne Lanvin heeft rokzomen die tot 57 cm boven de grond reiken. Ze noemt het de „ongelofelijk jeugdige lijn". Captain Molyneux roept zijn klan ten toe: „Laat u over roklengte niets wijsmaken, hou rekening met uw leef tijd en de vorm van uw benen. De minirok is voor hele jonge meisjes, en hen staat het leuk". Jacques Esterel toont onder meer een lijn „voor de heel jonge waaghal zen die bijna nergens voor terugdein zen". De ontwerpers moeten ook rekening houden met de verkoop. Als de rokken veel langer worden, worden vele voor raden in de winkels van de ene dag op de andere ouderwets. Toen Dior in 1947 zijn geslaagde New Look ont wierp, ruïneerde hij talloze goede klanten. Behalve de lengte is ook de kleur van het grootste belang. Het palet van de ontwerpers is nog nooit zo geva rieerd geweest als dit jaar. Accessoi- ers zijn grote oorringen (bij Patou) of kleine hoedjes (bij Goma). Nina Ricci houdt niet van overbodige din gen en zal geen opzienbarende nieuw tjes in dit genre laten zien. Dit jaar wordt weer veel aandacht besteed aan borduursel. De taillelijn is zeer veranderlijk hoog. laag, normaal of geheel afwe zig. De nadruk ligt meer op de mou wen, die vaak door lengte, manchet ten, of coupe opvallen. Het mantelpak krijgt een korter jasje. Uitzonderin gen op deze regel vormen Patou en Cardin, die het jasje verlengen. Jur ken zijn smal van boven en springen bij de heupen uit. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar St. Maartensdijk J. Catsburg te Opheusden, die bedankt voor Brakel, Gameren en voor Nieuw-Lekker- land. Geref. Kerken Bedankt voor Hoofddorp (vac. Z. C. Ver- sluys) G. v. d. Veere te Hardegarijp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Edmonton (Ont., Canada) F. Kouwenhoven te Toronto, v.h. pred. t« Hattem te Meppel J. W. Beekman te Hillegersberg-Straatweg, Chr. Geref. Kerken Beroepen te Scheveningen G. Bouw te Eemdijk. Geref. Kerken Aangenomen naar Vlissingen (vac. A. Verschoor) H. Groeneveld te Bennekom. Bedankt voor Minnertsga L. Hartholt te Wierum voor Oldebroek H. Herder te Onstwedde. Beroepbaarstelling. De classis Arnhem heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer L. Wieringa te Amster dam, die in verband met een door hem te volgen stage nog niet direct beroepbaar is. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Kommerzijl-Niezijl en te Ferwerd-Hallum J. C. Post kand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Rotterdam-Overschie J. M. Smelik te Almkerk-Werkendam. Bedankt voor Winschoten en voor Alk maar D. Nieuwenhuls te IJmuiden. Geref. Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenpolder en voor Opheusden G. Schipaanboord, te Apel doorn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Melissant B. A. v. Donkers- goed te St. Philipsland te Zuid-Noord- wolde (Gr.) (toez.) P. C. Klijnsma te Har- lingen. Aangenomen naar Spijkenisse J. Hoekert te Woldendorp c.a. Bedankt voor Reeuwijk J. C. Stelwagen te Zwijndrecht voor Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Kooten) J. den Besten te Huizen (N.-H.) voor Rinsumageest H. Kremer te Sellingen. Geref. Kerken Beroepen te Zwijndrecht P. Lok te Ber- kel-Rodenrijs te Pieterburen J. C. Post, kand. te Leeuwarden. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Kampen Joh. v. d. Poel te Ede. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Leiden R. Reiling t* Schiedam-Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (vac. J. C. Kool schijn) J. A. Poelman te Temeuzen. Aangenomen naar Zevenhuizen (Z.-H.) I. G. v. d. Vlist te Ochten. Geref. Kerken Beroepen te Vollenhove-St. Jansklooster D. Dijkstra te Een. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Maartensdijk (U.) J. P. Moerkoert, woonachtig te Alkmaar te Heerde D. Nieuwenhuis te IJmuiden. Aangenomen naar Winnipeg, Canada, H. A. Stel te Houston B. C. (v.h. te Zuidwol- de). Bedankt voor Edmonton (Ont., Canada) F. Kouwenhoven te Toronto, v.h. te Hat tem. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Almelo (Wijkgem. 2) J. A. Poelman te Terneuzen; te Giessendam- Nederhardinxveld J. Wieman te Nunspeet. Bedankt voor Hoevelaken G. v. Estrik U Genemuiden. Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Utrecht (vac. J. Happee) dr. C. H. Lindeijer te Rotterdam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7