De Rode Mieren" De Gaulle blijft gekant tegen Brits lidmaatschap van EEG Elysée twijfelt nog aan de oprechtheid van Wilson Wie een AMRO-Spaarbrief (serie 1967) koopt, spaart tegen een aantrekkelijke rente. AMRO BANK ECHTER TIE PANDA EN DE MEESTER-LOODGIETER m KAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO èr V olksverhuizing in Zuid-Vietnam V WtÏ 13 Een actuele Amerikaanse roman door William Lederer en Eugene Burdick Qa, m eï WOENSDAG 2 5 JANUARI 1967 Ofis vervolgverhaal - geleid door Koreanen Egypte zou in Jemen gifgas gebruiken Tv\t S>0UP coyd itkwV Nee, ueve powe JIJ BLUFT HIER De AMRO-Spaarbrief (serie 1967) heeft een waarde van 100.- en loopt vanaf 4 januari 1967. Wanneer de Spaarbrief op 22 juli 1971 wordt afgelost, ontvangt u voor die 100 gulden 135.- terug. Dat betekent - op basis van rente op rente - een rendement van 6,8%. Bij aankoop van een AMRO-Spaarbrief 1967 dient natuur lijk de vanaf 4 januari 1967 lopende rente te worden bijbetaald (per week 13 cent). De uitgifte van deze Spaarbrieven vindt plaats tót nader order. Inlichtingen - ook over eventuele fiscale voordelen - kunt u krijgen bij al onze kantoren. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK uL3TTuj 67) Cogswell draaide zich verschrikt om. „Laat me u even iets uitleggen, mijnheer Cogswell," zei McCauley. „Ik ben geen pacifist. Ik heb te lang geschiedenis gestudeerd om niet te weten dat er soms geweld moet wor den gebruikt om een volk of eer) ide aal te redden. Bovendien ben ik er van overtuigd dat, als geweld ge bruikt moet worden, dat snel, met overmacht en meedogenloos gebeu ren moet. Als de Romeinen een le gioen inzetten, dan deden ze dat voor hun bestwei of uit noodzaak en dan sneed het legioen als een zeis door de vijandelijke macht. In Vietnam ben ik tegen dat halfslach tige gedoe al die „adviseurs" en ,,oefengroepen". Als iets de moeite waard is om voor te vechten, pro beer het dan snel te veroveren en doeltreffend. En maak duidelijk wat je probeert te veroveren." „Maar in Sarkhan dan?" begin Cogswell. „Ik ben tegen het gebruik van militaire macht in Sarkhan om een heel eenvoudige reden", zei Mc Cauley. Coldstream had hem nog nooit zo geëmotioneerd gezien. „Dat is het niet wat Sarkhan op het ogenblik nodig heeft," zei Mc Cauley. „Het heeft politieke en eco nomische hulp nodig. Integendeel, militaire hulp op dit moment met zijn bureaus en zijn op grote voet levende en weinig uitvoerende mili tairen zou de communisten precies in de kaart spelen. Maar vergis u niet, mijnheer Cogswell. Als die macht nodig zou zijn, dan zou ik willen dat die duidelijk, snel en met open ogen gebruikt werd." Cogswell keek McCauley waarde rend aan. Hij knikte ten teken dat hij hem begreep. McCauly liet zich achterover zak ken op de bank. „Het was me de zitting wel", zei Coldstream. „Deels proces, deels in quisitie en deels commissieverga dering." „De belangrijkste punten", zei McCauley, „zijn op het eind bedol ven onder de aanvallen die Hobson tegen ons gericht heeft. Ik bewon der de man om zijn slimme toespe lingen, het gebruik van de dossiers, het aanstippen van ondermijning. Niemand durfde zijn stem tegen hem te verheffen." „Ik was voorzitter van die verga dering en ik heb geen. „U hebt hem niet durven uitda gen," zei McCauley. Hij sloeg wat as van zijn gekreukte jasje. „En hij heeft een zeer eenzijdige indruk van ons verleden bij de leden van de commissie achtergelaten." „Waarom vertelde u de rest van uw oorlogservaringen niet? Uw da den als verpleger?" vroeg Cogswell. Hij voelde zich schuldig en ongedul dig. Schuldig omdat hij deze twee mannen in de steek had gelaten, on geduldig omdat ze hun eigen zaak niet bepleit hadden voor de com missie. „Ik was verwonderd. Ik had niet gedacht dat zelfs een regeringsbu reaucratie zo diep kon zinken," zei McCauley. „Ik dacht dat de bureau cratie aan een universiteit al erg was, maar die kerels van de rege ring zijn duizend en duizendmaal er ger." Ze stonden rustig naast de wagen. Er was iets in Coldstreams be wustzijn dat hij niet kon loslaten. „Op die fotoös stonden enkele gele mangobomen, geloof ik. Die groeien niet boven de honderd meter en ze ker niet op de hoogvlakte." Hij zweeg en sprak toen langzaam en tastend een andere gedachte uit. En hoe zijn die foto's zo snel hier gekomen? De invasie zou pas achten veertig uur geleden begonnen zijn." Cogswell was rusteloos en geïrri teerd. „Ik weet het niet. Ik weet het niet. Maar van één ding ben ik ze ker de druk van de bureaueratie is zo groot, dat de militaire hulp aan Sarkhan misschien wel over een paar dagen zal beginnen. Ik zal er mijn stem aan moeten geven om van nut te kunnen blijven. Maar ik zou graag willen dat jullie tweeën pro beerden te ontdekken wat er daar hu eigenlijk aan de hand is, verdomme". De drie mannen stonden rustig te kijken over de uitgestrektheid van de vlieghaven Dulles; ze keken naar de grote, op torren gelijkende bussen, die uit de richting van de slanke straalvliegtuigen kwamen. „Mijnheer Cogswell, wat be schouwt u als het voornaamste dat we in Sarkhan moeten proberen te ontdekken?" vroeg McCauley. Hij stelde de vraag heel rustig. „Probeer te ontdekken waar prins Lin is", zei Cogswell. HOOFDSTUK XVIII De hulp van Amerika Elk half uur, dag en nacht door, landde een zwaar transportvliegtuig brullend op de internationale vlieg haven van Haidho. Een opgejaagde groep donkerhuidige Sarkhanesé werklieden sjouwde met conserven, schrijftafels voor generaals, papier, schrijfmachines, geweren, munitie en geneesmiddelen. Sommige van de vliegtuigen ver voerden jeeps, bulldozers en kleine vrachtwagens. Andere brachten per soneel aan, en de aankomst daar van leek op een carnaval. Goed ge organiseerde groepen Sarkhanese vrouwen en kinderen begroetten de troepen, zongen de soldaten toe en omhelsden ze. Ze kregen bloemkran sen omgehangen. De persfotografen van het leger, de vloot en de lucht macht verdrongen elkaar om opna men te maken. De generaals, de schrijvers, de kwartiermeesters, de burger-aanne mers, kwamen in hun beste humeur uit de vliegtuigen gestapt Maar en kelen kwarfien zwijgzamer te voor schijn, namen snel de omgeving op, snoven de lucht eens in en luisterden aandachtig of ze de taal konden ver staan. Dat waren de mariniers, de commando's, de piloten van de heli kopters, de kapiteins en de majoors die „militaire adviseurs" zouden wor den, de manschappen en de artsen die in Korea en Vietnam waren geweest. (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) PARIJS Na de geestdrift waarmee hij maandag in de Raad van Europa in Straatsburg is ontvangen, heeft de Brit se premier Wilsori op de volgende hal te van zijn Europese goodwill-reis, dins dag in Parijs bij president De Gaulle, een veel sceptischer oor voor zijn argu menten gevonden. Voor De Gaulle is de Britse toetreding tot de EEG van politieke en nauwelijks van economische aard. Het lokaas van de technologische bijstand die Wilson Frankrijk, en de andere EEG-landen, in Straatsburg had voorgehouden, heeft op de Franse president dan ook geen enkele vat gehad. De Gaulle is ook niet van de oprecht heid van Wilson's drijfveren overtuigd. Als het GrooUBrittannië, zoals de pre mier in zijn rede suggereerde, inderdaad economisch weer veel beter gaat, waarom zet hij dan zoveel haast achter deze stappen? Daarentegen zijn de bezwaren die De Gaulle vier jaren geleden had tegen de men de beslissing tot na de Franse ver kiezingen uit te stellen. Bij de Europese topconferentie met Pasen in Rome zal het bèsluit over Engeland's toetreden tot de Euromarkt nog altijd genomen kunnen worden. 15 SAIGON (Reuter en AP) Ruim vier duizend man van de Zuidkoreaanse „tijger"-divisie hebben in een groot-1 scheepse zuiveringsactie in de Zuidvietna- mese provincie Phoe Yen, 420 kilometer I ten noorden van Saigon, 16.000 dorpelin gen naar vluchtelingenkampen overge bracht. De actie speelt zich sinds begin janua ri af in een gebied van 890 vierkante kilometer, dat zich twintig jaar lang in handen van de communisten bevond. Vol gens een Zuidkoreaanse woordvoerder, majoor Tsjoeng Joek Jin, kon de Zuidviet- namese verkeersweg no. één voor het eerst sinds jaren zonder gevaar bereden worden door een militair konvooi van Amerikanen en Zuidkoreanen. Het aantal vluchtelingen, uit een twin tig-tal dorpen in de provincie Phoe Yen, is 10.000 groter dan bij de Amerikaanse militaire actie in de „ijzeren driehoek" ten noordwesten van Saigon. Uit Amerikaanse bron wordt vernomen dat in Zuid-Vietnam ongeveer 2.5001 krijgsgevangenen worden vastgehouden, veel minder dan algemeen werd aange- DJEDDAH (Saoedi-Arabië) (Reuter) - Vliegtuigen van do Egyptische luchtmacht hebben vijf januari het hoofdkwartier van de Jemenitische royalistische premier in de Noord-Jemenitische stad Ketaf met gifgas bestookt. 120 mensen verloren het leven. Dit is op een persconferentie in Djeddah meegedeeld door de Jemeniti sche royalistische vice-premier, prins Ab- delrahman Ben Yehia. De royalistische beweringen over Egyp- I tische gasaanvallen zijn door Cairo van de hand gewezen. Nassau-akkoorden, waarmee de Britten zich militair aan de Verenigde Staten klonken, nog altijd ongewijzigd van kracht. Doch bovenal zou het betrekkelij ke overwicht van Frankrijk in de E.E.G. door het toetreden van Engeland worden opgeheven, een vooruitzicht dat voor de generaal van iedere aantrekkelijkheid is gespeend. De Gaulle moet ook weinig waardering hebben gevoeld voor de passage uit Wil son's toespraak, waarin hij Groot-Brittan- nië bij voorbaat van iedere aansprake lijkheid vrijsprak als de kandidatuur voor de tweede keer zou worden afgewezen. De toespeling op Frankrijk lag er dan ook wel heel dik bovenop. In Parijs wordt trouwens, als gezegd, nog altijd sterk aan de eerlijkheid van Wilson's bedoelingen getwijfeld. Men verdenkt hem hier van een diplomatie ke operatie die uitsluitend uit overwe gingen van binnenlandse politiek wordt ingegeven. Zou zijn onderneming slagen dan zou Wilson bewezen hebben een groter staats hoofd dan zijn conservatieve voorganger Macmillan te zijn. En als zijn opzet mis lukt, is Frankrijk bij voorbaat de schul dige en blijft de Britten weinig anders over dan zich als één man achter de re gering te scharen. Met het ook op de kamerverkiezingen van maart zal De Gaulle Groot-Brittan- nië liever nog even aan het lijntje houden En aangezien Wilson van zijn kant zijn geduld ook nog best een paar maanden kan bewaren, zullen beide staatslieden bij hun tweede ontmoeting, vandaag, ver moedelijk wel met elkander overeenko- „Zuilen we een verhouding begin nen?", vraagt de Britse minister van Buitenlandse Zahen, George Brown, aan (juffrouw) De Gaulle. Niet vóór de soep (waarin de Franse voorwaarden drijven)", luidt het Franse antwoord. Deze spotprent van Papas in het Britse dagblad de .Guardian"die betrekking heeft op de Britse toenaderingspogingen tot de Europese Economische Gemeen schap (EEG), slaat qp een anekdote die de ronde doet over flapuit Brown. Eenzelfde korte dialoog zou gevoerd zijn tijdens een diner, tussen hem en de vrouw van een ambassa deur. ADVERTENTIE 16. Panda vertelde Jorisx alles over het dammetje dat hij had kapotgereden met zijn auto: de waterdrup pels, die uit het daardoor leegstromende meertje iva- ren gekomen; en de wraak die ze gezworen hadden als Panda het dammetje niet zou herstellen. En hoe wel de luisteraar zijn twijfel had over het verhaal, liet hij dat niet merken. „Ik kan het vertrouwen van het baaske beter behouden!" peinsde hij. „Er kan tenslotte altijd iets van waarheid in zijn gebabbel schuilen! Waarom, bijvoorbeeld, hangt er een regen wolkje boven zijn hoofd?" Hij nam zijn sigarettenpijp je uit de mond en klopte daarmee op Panda's borst. „Ge zoekt dus een nette betrekking!" sprak hij. „Waarbij ge genoeg kunt verdienen om het vorenom- schreven dijkje te repareren.Hm.Weet dan, mak kertje, dat ik toevallig een helpertje zoek voor mijn loodgieters-bedrijf; een vooruitstrevende zaak waar een prettige werkkring met goede vooruitzichten wordt ge boden!" „Hm.zei Panda wantrouwend. .,Ik ge loof niet, datdat ge bekwaamheden hebt om een zo voortreffelijk gieter als mij te kunnen dienen?" vulde Joris aan. „Welnu dat zullen we eens zien.En tot Panda's verrassing hield hij een langskomende automobiel aan. ALSJE8MEFT, WaUEl HIER IS P0PPE" J WA66N WAT IS EEN POPPEWAGEM ZONDER POP? 16 MOET NATUURLIJK EEN POP VOOR ME I J GOEDi DAW KAN IK 6A4N VISSEN OH, WATH/lOOlT) MAKEN 225d-B. 18. De voorman komt Rechter Tie's werkkamer binnen en maakt een diepe buiging. „Meld eerbiedig dat het tijd is voor de rechtszitting, edelachtbare!" De I rechter knikt. „De schrijver heeft me van ochtend al verteld dat er gisteravond een boef vermoord is, ergens in een tempel. Waar is dat precies gebeurd, voorman?" „In de Tempel der Purperen Wolken, edelachtbare, op de heuvel buiten de oost poort. De westvleugel van die tempel staat al jaren leeg. De ochtendpatrouille heeft daar het lijk van de bekende boef Seng-san gevonden. Ik laat daar geregeld controleren, want allerlei gespuis pleegt daar te overnachten. Ik heb de moorde naar al gevat, edelachtbare". „Goed zo, voorman! Wie heeft het gedaan?" „Seng- san z'n makker, edelachtbare. Een vage bond, die Ah-lioe heet. Ik had gehoord dat die twee gisteravond hooglopende ru zie hebben gekregen toen ze in een kroeg aan het dobbelen waren. Toen zijn ze sa men naar de verlaten tempel gegaan om daar te overnachten". „Juist, en daar hebben ze het toen intgevochten", zegt Rechter Tie. „Dat is dus een eenvoudige zaak. Dat heb je goed gedaan, voorman!" De voorman wil nog iets zeggen, maar Tsjiao Tai heft zijn hand op i en zegt: „Daar wordt de gong geluid voor de zit ting, edelachtbare!" i (IJ -i 4'w 738. Aan boord van het schip keek de I generaal op zijn gouden horloge, dat hem te velde nimmer verliet. „Vijf minuten", zei hij ferm. „Crenoeg voor de eerste proef. Ortnalen. lui". Met de laadboom brachten de lui het I duikapparaat weer omhoog. Tot dusver hadden zij zich vrij ernstig weten te hou- I den, maar nu schoten zij in een gulle lach. Aan alle kanten siepelde het wa ter uit het duïktoestél, dat tot de nok ge vuld was met rivier. Met moeite beheerste de Jcapitein zich nog. „Ik wéét het niet, generaal", zei hij schuddebuikend, „maar als u het mij vraagt schijnt dat toestel een ietsiepiet- sie lek te zijn". Toen kon hij het niet langer houden en zijn lach schalde zo luid over het wa ter, dat hij voor drie dagen alle vissen verjoeg. Hij lachte nog, toen de generaal zei: „Tjae, er schijnt iets mis te zijn". Hij bond wat in, toen de generaal zei: „Maer één ding is raadselachtig. En hij sloot zijn mond met een klap, toen de generaal zei: „De professor zit er niet meer in!"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13