Betalingsbalans geeft dit jaar sterke verbetering te zien Geen sprake van recessie, wel zal groei vertragen Harster bekent STAATSLIEDEN WEER OP REIS Twaalfjarige wint de beker van onze bladen HET WEER Commissie wil wetswijziging Chinees leger blad meldt: militairen achter Mao morris 30 °/o korting PROGNOSE CENTRAAL PLANBUREAU: Dr. L. de Jong hoogleraar Grenzen mogelijk weer open voor Nederlands vlees Politieke onrust in Saigon Leger zet figuren rond Soekarno af Berging van ertstanker dubieus Huisvrouw was bendeleidster Pyromaan weer in actie VELSEN N.V. OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING KOOPJES JUUi Het woord is aan Half miljoen lager Weerrapporten I ,2 Vit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Spanje nü3 Buitenlands nieuws 3, 13 In de vishal en op zee4 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst7 Radio en tv 7 Ferdinand Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy -40 Feuilleton 13 Beeldverhalen13 Sport 75 Luidsprekers16, 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Opklaringen Frankrijk en de pil Troepen naar Tsjang Tsja In Amsterdam: Winkelpersoneel werkt te lang pagina VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar op alle afdelingen bij: Suède - nappa - lamsvachf - camel - fweed - en regen kleding - dames- en herenpantalons Kapsalon Hilde Hagedoorn ZWIER 52 e JAARGANG NUMMER 7 2 WOENSDAG 25 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitl laljng, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post. 90 cent per week. Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Uit Het centraal economisch plan, dat over de gang van zaken in 1967 is opgesteld, blijkt dat het Planbureau niet hijster optimistisch is over de algemene economische situatie in ons land. De bestaande moeilijkheden drukken een stempel op hetgeen ons land in de komende maanden te wachten staat. Er blijkt echter geen sprake te zyn van een ernstige reces sie al doet zich in sommige bedrijfs takken o.a. de elektrotechnische in dustrie en in de textielnijverheid een ongunstige brancheconjunctuur voor. De economische groei zal in de komende maanden niet zo van een leien dakje gaan als we in voorgaande jaren gewend zijn. MüNCHEN Het proces tegen de oor logsmisdadigers Wilhelm Harster. Wilhelm Zöpf en Gertrud Slottke in Miinchen heeft gistermiddag het eerste spectaculaire feit opgeleverd. Dat was de bekentenis van Wilhelm Harster, de voormalige SD- en SS-leider in bezet Nederland, die in een emotioneel betoog vertelde dat hij sinds half juli 1942, toen de eerste treinen met Nederlandse joden van Westerbork oost waarts reden, wist welk afschuwelijk lot de gedeporteerden wachtte in de concen tratiekampen Auschwitz, Sobibor en Ber- gen-Belsen. Harster zei: „Het heeft geen I zin om te ontkennen. Op mij rust een zware en morele schuld voor alles wat is I gebeurd. Van het begin van de deportaties af heb ik. geweten wat er met hen ge beurde". (Zie verder pagina 3). Dr. L. de Jong, directeur van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de alge mene geschiedenis van de nieuwste tijd I in de faculiteit der economische weten- schappen in Rotterdam. Het Centraal Planbureau geeft het vol gende perspectief: een vertraging in de groei van de totale produktie der bedrijven die niettemin nog 4 percent zou bedragen, een toeneming van de geregistreerde arbeidsreserve tot 85.000 personen, of 2-Vz percent. De omvang hangt af van plaatselijke omstandigheden. De werkloosheid zal zich voornamelijk concentreren op de bouwnijverheid, de prijzen voor consumptieve beste dingen zullen met ongeveer 4V2 per cent stij'gen. Dit wordt door het Plan bureau een zeer hoge stijging ge noemd. er zal enige ïeële loonstijging optre den, ook voor de werknemers met een éénjarig contract een voortgaande, doch kleine stijging zal optreden in het aandeel van de factor arbeid in het nationale inko men. Daarmee gaat gepaard een ge ringe vergroting van het winstinko men, vooral in de industrie, de betalingsbalans zal een aanzienlijk herstel vertonen. Er wordt een sur tuatie zou dit jaar intensief op de open kapitaalmarkt moeten worden geopereerd. ,We moeten dat niet doen, hield prof. Zijlstra de senaat voor, het is onjuist om voor een conjuncturele tegenvaller bij de kapitaalmarkt aan te kloppen, ook al om dat het rijk die zoveel mogelijk vrij wil laten voor de gemeenten". Prof. Zijlstra, die dit alles meedeelde bij de behandeling van de begroting, liet in het midden hoe de wegvallende ont vangsten moeten worden gedekt. (Zie voorts pagina 9) Minister Biesheuvel heeft gisteren in de EEG-ministerraad in Brussel van zijn Duitse collega Hoecherl de toezegging ge kregen, dat deze vandaag zal laten nagaan of op korte termijn verlichting kon wor den gebracht in het invoerverbod voor Nederlands vlees. De Franse minister Faure heeft toege zegd. dat hij zijn veeartsenijkundige dien sten meteen contact zal laten opnemen met de Nederlandse dienst over de ga ranties die Nederland biedt om te voor komen dat besmet vlees in de handel wordt gebracht. Minister Biesheuvel verkreeg deze toe zeggingen, nadat hij zijn collega's de ver zekering had gegeven, dat de Nederland se maatregelen ter bestrijding van de mond- en klauwzeer (voornamelijk in de provincie Overijssel) voldoende garanties bieden. Gaston Bergeret: Een tegenstander kan men slechts overwinnen door hem in niets te imi teren. De twaalfjarige Leo van der Leden uit Beverwijk heeft de grote wisselbeker van onze bladen gewonnen als beste deelne mer uit de IJmond aan de snelschaakwed strijd van het Hoogoventoernooi. Hij ze gevierde in groep 12 met de prachtige score van 8 punten, door zevenmaal te winnen en tweemaal remise te spelen. Zondag op de snertmaaltijd zal directeur van onze bladen, mr. H. C. van der Mije, de beker aan Leo van der Leden uitrei ken. De jonge winaar woont aan de Zee- 'plus verwacht van 500 min. Tegen- I straat 44. Hij leerde het schaakspel ken over het deficit van 800 min. in 1966 nen op hetHoogoventoernooi, waar hij betekent dit een verbetering van eens binnen kwam lopen met een paar 1.300 miljoen. vriendjes. De jongens leerden hem de re belangrijke monetaire repercussies gels en de volgende dag schreef Leo on- zullen de investeringen van bedrijfs- vervaard in voor de snelschaakwedstrijd, leven en overheid beperken. Dit heeft waar hij nog twee P^te» ^gaarde^ook.^ nadelige gevolgen voor het groeipo- tentieel. Inmiddels heeft prof. Zijlstra gisteren in de Eerste Kamer bekend gemaakt dat de belastingopbrengst dit jaar naar schat- J ting 500 tot 600 miljoen gulden lager za ^peej jwej ggns mee". Maar vader Van J AT 11 i /-vQtinrvt o xirac iff*- I Dit succes deed hem besluiten lid van de schaakclub „Weenink" te worden, waar hij, getuige zijn resultaat van gis teren, zeer veel heeft geleerd. Leo van der Leden is eerste klas-leer ling aan de LTS in Beverwijk. Hij is de enige van de kinderen in het gezin Van der Leden, die schaakt. „Mijn vader kan het ook wel een beetje" zegt hij, „daar Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, later vanuit het zuidwesten enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. zijn dan in de Miljoenennota was ge raamd. Deze tegenvaller voor de schat kist is volgens Zijlstra een duidelijk ge volg van de conjuncturele situatie. De bewindsman voegde eraan toe dat de begrotingssituatie ook nog verslechterd wordt door onvoorziene uitgavenstijgin gen, vooral van salarissen van overheids personeel, en door een grotere overloop van uitgaven van 1966 naar 1967 dan was verwacht. De tegenslag kan volgens prof. Zijlstra vergaande gevolgen hebben voor de ver houding begroting-kapitaalmarkt. Bij de begroting van vorig jaar - dat was een groot pluspunt was geen beroep op de kapitaalmarkt nodig. Door de nieuwe si Van onze correspondent) PARIJS De commissie die de Fran se regering een half jaar geleden op- I dracht gaf haar te adviseren over een I eventuele herziening van de wetgeving over de geboorteregeling, heeft een uit voerig rapport gepubliceerd. Zij acht een wetswijziging gewenst. De commissie waarin sociologen, peda gogen, juristen en medici zitting hebben I wijst de wet van 1920 die de verkoop van alle voorbehoedsmiddelen in Frank rijk strafbaar stelt af. De vrouw wordt in het rapport „de laatste kolonie van de Fransen" genoemd". De pil wordt aanbevolen op voorwaar de dat het gebruik onder controle van me-1 dici plaatsvindt. Ook wordt de noodzaak I van betere sexuele voorlichting bepleit. In dit verband ziet de commissie een taak voor het middelbaar onderwijs en voor de ouder-scholen. De beslissing over de herziening van de wetgeving op dit gebied moet door Fran- I se regering worden genomen. Hoewel de commissie gepresideerd werd door pro fessor Debré. de vader van de minister I van Financiën, is bekend, dat zijn zoon een felle tegenstander is van iedere vorm van geboortebeperking. Het ideaal van Michel Debré is dat Frankrijk voor het einde van deze eeuw I honderd miljoen zielen zal tellen. Hij vreest dat de pil een gevaarlijk obstakel vormt op die weg naar Franse bevol- I kingsaanwas. SAIGON (AP) Aanhangers van de I I afgezette Zuidvietnamese minister van Defensie hebben huisarrest. De naaste medewerkers van luitenant-generaal Ngu yen Huu Coo worden overgeplaatst en door de veiligheidspolitie in het oog ge houden. In Saigon gonst het van de geruchten. Niets wijst er echter op dat de geschillen tussen de generaals tot een uitbarsting zullen komen waardoor de junta uiteen zal vallen. Er. zijn geen berichten over de troepenbewegingen. der Leden, die eigenaar van „Taxi 3000 is, geeft eerlijk toe, dat hij tegen zijn veelbelovende zoon allang niet meer op kan. Leo heeft ook aan de vierkampen mee gedaan. Voorzitter ir. Rueb heeft hem toen eens terechtgewezen, omdat hij stie kem een sigaret wilde roken. Leo is daar bepaald niet erg van geschrokken, want hij speelde in zijn groep onverstoorbaar verder naar een eerste prijs. DJAKARTA (Reuter) Het Indonesi sche leger heeft vanochtend de arrestatie bekend gemaakt van de commandant van de presidentiële lijfwacht, brigadegene raal Saboer. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de mislukte staats greep. Dinsdag werd Soekarno's belangrijkste militaire adjudant, kolonel Mauwi Saelan, vervangen door een aanhanger van gene raal Soeharto. Waarnemers zien in deze verwijdering van de officieren rond Soe karno een duidelijk teken dat het leger de verdwijning van Soekarno zelf wenst. In Krawang op Java verwijderden an- ti-Soekarno studenten vandaag portretten van de president van openbare gebouwen en eisten diens aftreden en berechting. Van groot belang voor de positie van Soekarno wordt geacht de weigering van de PNI om gevolg te geven aan de pre sidentiële oproep de marxistische lijn te olgen. De partij, die Soekarno altijd ge steund heeft, richtte een oproep tot de president om zich te „concentreren op de nationale eenheid en het nationaal be lang." Leo van der Leden, winnaar. een trotse ROTTERDAM De weersomstandig heden op de plaats van het, ongeluk met de ertstanker „Jacob Verolme" zijn slechter geworden. De verbinding die de Duitse sleepboot „Seefalke" met het wrak tot stand had gebracht, is vanmorgen verbro ken. Pogingen om samen met de sleepboot .Zwarte Zee" van L. Smit en Co een nieu we verbinding tot stand te brengen wor den bemoeilijkt door de vele olie die de „Jacob Verolme" verliest en door het on gunstiger wordende weer. FLENSBURG (DPA) Een 34-jarige huisvrouw uit Sleeswij k heeft zich ontpopt als leidster van een zevenkoppig inbre kersbende die in twee jaren talloze in braken in levensmiddelenzaken en auto matendiefstallen heeft gepleegd. De gehe le bende is gearresteerd, geschat wordt dat zij voor ongeveer honderdduizend mark heeft gestolen en schade heeft aan gericht. Op gezette tijden krijgen in na genoeg alle kanselarijen van de wereld staatslieden en diplomaten het onweerstaanbare gevoel, dat het toch beter, is de zaken zelf te be spreken of te regelen. Premier Wil son van Engeland klopt al enige tijd zeer persoonlijk op de deur van de EEG. Vandaag is hij nog op be zoek bij president De Gaulle. Pre mier Ky is met zijn vrouw op stap in Australië en Nieuw-Zeeland, het geen hem blijkbaar goed afgaat. De Russische president Podgorny ten slotte is poor een paar dagen naar diplomatiek Italië, waar ook pans Paulus op hem wacht. HONKONG (Reuter en AP) Het le ger staat gereed om tussenbeide te ko men in de huidige strijd om de leiding en om de tegenstanders van voorzitter Mao Tse-Toeng zware slagen toe te bren gen. Dit schreef het Chinese legerblad in een hoofdartikel. In de Chinese hoofdstad is gisteren de bewaking van openbare ge bouwen en partijbureaus versterkt. Som mige militairen dragen armbanden van de Rode Garde. De muurkranten herha len de oproep van partijleider Mao aan het leger de links-revolutionaire groepe ringen te helpen. Troepen van het geregelde Chinese le ger zijn naar Tsjang Tsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, gezonden om een einde te maken aan de tegen Mao ge richte activiteit. Dit meldden correspon denten van Japanse kranten uit Peking. Volgens deze correspondenten hebben con- tra-revolutionairer., die zich „het leger van de rode vlag van Hoenan" noemen, op 15 januari de kantoren van de provincia le commissie en van het partij-comité in Tsjang Tsa bezet. Zij zouden zich bo vendien meester hebben gemaakt van een grote hoeveelheid geld en auto's. Ook zou den militairen uit een kazerne zijn ont voerd en andere soldaten zijn geslagen. Functionarissen van verscheidene be stuursorganen zijn gisteren in vrachtau- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De pyromaan, die sinds enkele weken de bewoners van de Am sterdamse binnenstad in de ban van de angst houdt, heeft opnieuw toegeslagen In de afgelopen nacht wierp hij, vermoe delijk door een openstaande deur, een ben zinemengsel in het trapportaal van een woning aan de Dijkmanstraat en stak dit aan. Een hond, die aan het blaffen sloeg, maakte de bewoners attent op het vuur Zij konden het blussen voordat meer scha de dan geblakerde muren en een gebla kerde deur was aangericht. Van de dader ontbreekt opnieuw ieder spoor. to's door de straten van Peking gevoerd. Achter de stoet reed zoals gewoonlijk de luidsprekerwagen, die de „misstappen" van deze mensen bekendmaakte. Derge lijke vernederingstochten zijn in Peking al zo gewoon geworden, dat de voorbij ganger de met papieren mutsen en bor den uitgedoste vernederden nauwelijks nog een blik waard vindt. ADVERTENTIES TELEFOON 2046 (0 2550), IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) enorme enorme enorme rneubelen «•dart 1849 ]00fs HAARLEM 's MAANDAGS GESLOTEN Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 1S352 leidsestraat (bij Koningsplein) "elefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam Reggestraat 86 (Rivierenbuurt) lJmuiden Tel. 02550-4546 official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208 Drukkerij v. d. BOOGAARD Jr. Stationsweg 19 - Castricum - Tel. 02518 - 2436 Offsetdruk Stenrildruk Fotokopieën

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1