Slecht gesteld met 5-daagse werkweek in winkelbedrijven w BLANKEN IN NEGERBALLET Resultaat van financieel beleid reeds merkbaar Agenda voor Haarlem en de IJmond HUNTER Mevrouw Van Someren daagde H. Koekoek voor de rechter en bondig Ondernemers in overtreding Ordeverstoorders veroordeeld Commodore b.d. B. J. Fiedeldij overleden Mej. De Waal in PSP-uitzending Man in auto door stroom gedood „Kwaadaardige insinuaties" Vreemde straaljager kruiste baan van verkeerstoestel Senaat wil spoed met Omroepwet Vrij zacht Doden in het verkeer WOENSDAG 2 5 JANUARI 196 7 2 Unieke aanbieding Beroep op Verdrag van Rome afgewezen Minister Bakker sprak voor A.R.-jongeren ■SM Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk a Se e 2 W Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het is slecht gesteld met de vijfdaagse werkweek in het win kelbedrijf. De voorzitter van de DECOM, samenwerkingscommissie van werkne mersorganisaties in de detailhandel, de heer P. de Wit, wond er gisterenmiddag in Amsterdam geen doekjes om: „zeker de helft van de ondernemers is in over treding, ook al hebben zij een of andere vorm van vijfdaagse werkweek". De heer De Wit gaf een toelichting op een door de DECOM gepubliceerd rapport, waarin de resultaten zijn vervat van een enquête over de vijfdaagse werkweek in het win kelbedrijf, die de samenwerkende werk nemersorganisaties eind vorig jaar ge houden hebben onder het winkelperso neel. Deze enquête heeft onder meer aan het licht gebracht dat 7,5 percent van het to tale winkelpersoneel nog geen vijfdaagse werkweek heeft. Naar de functies gere kend komen de filiaal- en afdelingschefs er het slechtst af. Van hen heeft 16 per cent alleen nog maar over* een vijfdaagse werkweek horen spreken. Aanleiding tot de enquête was het aflopen van de verordening secundaire arbeids voorwaarden voor de detailhandel op 1 mei. De bedoeling was na te gaan, of de huidige regeling die een rou leersysteem inhoudt, gewerkt heeft. Het antwoord luidt kort en goed „nee". De heer De Wit: „Het wordt door slechts ongeveer een kwart van de werk gevers toegepast. Dit wil zeggen: nauwe lijks 16 percent van de middenstanders en 43,5 percent van de grootwinkelbe drijven. De verordening van het hoofdbe drijfschap voor de detailhandel wordt dus op ruime schaal overtreden. De werkne mrs hebben geen verhaal. Sancties op overtreding van de verordening ontbre ken en er is nagenoeg geen controle. Onze conclusie is dan ook dat met het rouleersysteem een vijfdaagse werkweek in de detailhandel niet geregeld kan wor- ADVERTENTIE VELOURS SWEATERS thans 14.85 Vlotte sweater van de zwaarste kwaliteit velours. Normale verkoopprijs 23.50. Met haast onzichtbare foutjes thans 14.85 14 kleuren (Uniek maar niet onbeperkt) ANEGANG 17-HAARLEM De Hoge Raad heeft vanmorgen de be roepen verworpen in de zaak van de twee jongelui, die veroordeeld zijn we gens deelneming aan een volksoploop bij een „happening" rond het beeldje „Fik kie" in Rotterdam en wegens het geen gehoor geven aan de oproep van de poli tie zich te verwijderen. De rechtbank te Rotterdam had een 22-jarige Amsterdam mer en een 22-jarige student uit Rotter dam tot respectievelijk vier en acht da gen hechtenis veroordeeld. Beiden hadden in hun verweer gesteld dat het een demonstratie betrof, die een gezamenlijke meningsuiting tot doel had (artikel 10 Van het Verdrag van Rome). De Hoge Raad besliste thans dat onder het begrip „openbare orde" niet slechts de verkeersorde is te verstaan. Het komt de Hoge Raad onaanneemlijk voor dat het Verdrag van Rome slechts het oog zou hebben gehad op regelingen, uitgaan de van de centrale wetgever, terwijl re gelingen als de onderhavige in de staat, niet alleen in Nederland, niet slechts door het centrale wetgevende gezag, doch op de grondslag van de constitutie mede door de plaatselijke of de gewestelijke or ganen plegen te worden vastgelegd. Op deze gronden heeft de Hoge Raad de be roepen verworpen. In Den Haag is op 66-jarige leeftijd overleden luchtmachtcommodore b.d. B. J. Fiedeldij. Hij was onder meer chef-staf van het commando legerluchtmacht Nederland en later commandant van de vliegbasis en van het garnizoen Leeuwarden. In 1954 werd hij commandant van de luehtvaartppleidingen. Deze functie droeg hij in februari 1956 over aan de toenma lige kolonel-waarnemer W den Toom, waarna hij op 1 maart van dat jaar de militaire dienst met pensioen verliet. den. Het systeem heeft duidelijk gefaald". Bij de enquête werden ook de wensen van het winkelpersoneel voor een andere regeling onder de loep genomen. Bij een wijziging van de verordening wil ruim vijftig percent van het winkelpersoneel de vijfdaagse werkweek gekoppeld zien aan de zondag Voor een vrije zaterdag is 8,5 percent. Van de werknemers is 22 percent voor een vrije zaterdagmiddag gekoppeld aan een vrije maandagmorgen. Voor een vrije maandag sprak 20 percent zich uit. Mej. dr. Anneke de Waal, oud-staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voor de KVP in de kabinet- ten-Drees van 1952-1956 en 1956-1958, zal op donderdag 26 januari optreden in een verkiezingsprogramma van de PSP. In een uitzending op het tweede net van tien voor acht tot acht uur zal zij dan een ge sprek voeren met de lijsttrekker van de PSP, de heer H. J. Lankhorst. Het on derwerp is „Geloof en politiek", waaro ver daarna ook ds Kr. Strijd met de heer Lankhorst zal discussiëren. Men zal zich herinneren dat mej. dr. De Waal on langs aankondigde PSP te zullen gaan stemmen. Langs de Parallelweg in Hardinxveld/ Giessendam is de 27-jarige ongehuwde automobilist G. van Vliet om het leven gekomen in een onder stroom staande auto. Hij moest met zijn personenwagen uit wijken voor een fietsend jongetje, dat van links de weg opreed. De automobilist week uit naar de berm en raakte daarbij een houten paal van het elektriciteitsnet, die afknapte en door midden brak. Zijn auto kwam ondersteboven in een modder sloot.. Onder stroom staande draden vie len in het water en op de auto, die ook de volle lading van de stroom kreeg. Daardoor werden de reddingspogingen van omwonenden zeer bemoeilijkt. Toen zij eindelijk het slachtoffer naar buiten getrokken hadden, bleek het reeds te laat te zijn. (Van onze correspondent) ARNHEM Voor de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. H. C. Slo- temaker, is het kort geding behandeld van het Tweede-Kamerlid mevrouw H. van Someren-Downer (V.V.D.) tegen de heer H. Koekoek van de Boerenpartij. Het ging over de ernstige bezwaren van mevrouw Van Someren tegen uitla tingen van de heer Koekoek op verschil lende vergaderingen, waarbij hij haar politieke gezindheid tijdens de oorlogsja ren in twijfel zou hebben getrokken. De gezagvoerder van een Engels ver keersvliegtuig heeft gistermiddag aan de verkeerstoren op Schiphol gemeld, dat hij hoog boven ons land vliegend plotse ling een militair straalvliegtuig zijn baan zag kruisen. Op slechts 100 tot 200 meter afstand. Het passagiersvliegtuig was op weg van Hannover naar Manchester en vloog boven de onder controle van radio en ra dar staande luchtweg, namelijk 26.000 voet. De luchtwegen reiken tot 20.000 voet Het incident deed zich voor boven het gebied tussen Amsterdam en Monniken dam. Als zij boven de luchtwegen vliegen behoeven militaire en verkeersvliegtuigen zich niet bij de verkeerstoren te melden. Volgens een voorlopig onderzoek moet het militaire toestel een buitenlandse machine zijn geweest, aangezien de Ne derlandse luchtmacht daar geen straal- toestel in de lucht had. Het Sehegalees staatsballet zal motgenmiddag in het Hiltonhotel te Amsterdam voor het eerst optreden met blanke danseressen. Het zijn leden van de dansgroep van Helen Le Clercq die vandaag nog druk ge repeteerd hebben met hun zwarte kunstbroeders. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer wil haast maken met de Omroepwet. Voor zitter Mazure heeft gisteren meegedeeld dat de centrale afdeling op 7 februari de vergadering houdt waarop het voor lopig verslag zal worden uitgebracht. Als minister Klompé daarna spoedig met de memorie van antwoord komt zal de open bare behandeling zo snel mogelijk volgen. De Eerste Kamer heeft gisteren de be grotingen van het Staatsmuntbedrijf en van Financiën goedgekeurd en een reeks wetsontwerpen aangenomen. Daar waren drie begrotingswijzingen bij en zeventien naturalisatieontwerpen. De Kamer ging ook akkoord met vervanging van de Emi- gratieraad door een SER-commissie. In de eerste plaats betrof het een uitlating van de heer Koekoek in een vergadering op 18 maart te Ouddorp, waarbij hij zou hebben gezegd: „In de stad van mevrouw Van Someren klinkt nog steeds de pas van de Hitlerjugend na". Verder zou de heer Koekoek op 9 december in een openbare vergadering hebben gezegd: „We weten dat zij leid ster van de Jeugdstorm is geweest, al was dat in 1938". De raadsman van mevrouw Van Some ren noemde dit kwaadaardige insinuaties. In 1938 was mevrouw Van Someren 12 jaar. Zij was toen bij de padvinderij. Er zijn getuigen van joodsen bloede, die over haar gezindheid in de oorlogsjaren toen zij in Amsterdam op het gym nasium was verklaringen kunnen af leggen. De raadsman vroeg de president de heer Koekoek een dwangsom op te leggen ter voorkoming van voortzetting van de lastercampagne, maar dan een zodanige dwangsom dat deze niet uit de partij kas kan worden betaald. De heer Koekoek zei dat het een poli- Mevrouw Van Someren-Downer en de leider van de Boerenpartij, de heer Koekoek, komen het gerechts gebouw binnen. Mevrouw Van Someren wordt begeleid door haar advocaat. tieke zaak is. „Daar moét het de V.V.D. om zijn begonnen. Als mevrouw Van So meren niet tegen deze soort dingen kan, moet ze uit de politiek gaan. Zelf is zij een grote beledigster," aldus de heer Koekoek. Hij ontkende overigens de ge noemde uitlatingen te hebben gebezigd. „Ir. Baas is met dat smerig gedoe be gonnen en nu vragen de mensen er steeds naar". „Ik zeg dan altijd dat ik het niet weet, omdat ik het nooit gezien neb. Mijn tijd kan ik wel beter besteden om dat allemaal na te gaan. Die woorden in Oud dorp heb ik niet zo gebruikt en in Sneek heb ik iets gezegd van mevrouw Van Someren bij de Jeugdstorm, maar dat had ik gehoord van Baas. Die zei, dat wat vóór de oorlog is gebeurd niet meer ter zake doet". De heer Koekoek bleef er bij dat de beschuldigingen van mevrouw Van Some ren onjuist waren. Hij kon dit, naar hij zei, met bewijzen staven. Op het voorstel van de president de zaak aan te houden, wilde hij wel ingaan, mits dan de zaak na de verkiezingen zou worden voortge zet. De president concludeerde hieruit dat de heer Koekoek afzag van tegenbewij zen en bepaalde de uitspraak op 2 fe bruari. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Men mag het kabi net-Zijlstra niet de schuld voor de toenemende werkloosheid in de schoe nen schuiven. Geen enkel kabinet is daarvoor verantwoordelijk, want de oorzaak ligt in een complex van eco nomische omstandigheden, waaronder een verslechterde concurrentiepositie, een dalende buitenlandse vrgag en te hoog opgelopen bestedingen". Dat zei de minister van Economische Zaken, drs. Bakker, gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst van Anti-Revo lutionaire jongeren in Den Haag. Drs. Bakker verweerde zich tegen be schuldigingen uit de socialistische hoek dat het kabinet-Zijlstra een klimaat van angst zou hebben geschapen. Hij ontken de voorts dat er te veel door dit kabi net wordt aangestuurd op evenwichtsher stel en te weinig op verbetering van de werkgelegenheid. De minister wees erop dat het kabinet-Zijlstra de uitgaven niet heeft verlaagd en geen brede bestedings beperking heeft doorgevoerd, maar wel heeft gevraagd om belastingverzwaring teneinde de werkgelegenheid in het noor den en zuiden des lands te kunnen acti veren. De minister zei, dat er 89.000 werklozen zijn geregistreerd, maar dat dit getal we gens seizoeninvloeden moet worden gecor rigeerd tot 61.000 man. Hij voorspelde een verdere stijging in de loop van het jaar en sprak over 110.000 werklozen als een reële prognose. Dat Limburg bij de werkloosheidbestrij- ding bij het noorden zou worden achter gesteld noemde hij een absurde veronder stelling. Minister Bakker was overigens optimis tisch over de economische ontwikkeling. Hij zei, dat door het financiële beleid van het overgangskabinet de rentestand weer begint te dalen en het buitenlandse ka pitaal weer belangstelling begint te to nen. Hi.j was ook zeer ingenomen met de sinds enige maanden constant gebleven kosten van levensonderhoud en zei te ver wachten dat de door de regering aange- geVen loongrenzen ook voor de minder draagkrachtige groepen een reële wel vaartsverbetering mogelijk zal maken. Bij de discussie, die op zijn rede volg de, verklaarde drs. Bakker zich volledig akkoord met het strevën van de P. v.d. A. naar een bijdrage voor de ontwikkelings hulp tot 2 percent va,n het nationale inko men. Hij meende evenwel dat een derge lijk bedrag in 1970 nog niet haalbaar zou zijn. Een dergelijke verhoging,op te korte termijn verstoort ,de economische groei en gaat ten koste van de eigen collectie ve voorzieningen. AMSTERDAM V.U.) Doctoraal examen economie: H. Visser (Haarlem). Kandi daats economie H. J. v. d. Doel (IJmui- den), A. J'. Garstman (Heemskerk). Doc toraal geneeskunde mej. R. Gerritzen (Heemstede), J. C. Netelenbos (Haarlem). AMSTERDAM (Gem. Un.) Doctoraal sociale geografie H. H, v. d. Wusten (Am sterdam) en met lof D. G. Buist (Haar lem Nieuwe rijksgebouwen. In Arnhem zal een groot kantoorgebouw worden ge bouwd voor de i ïjksbelastingdienst. De kosten van het eerste gedeelte worden op 7,5 miljoen geraamd. In Utrecht zal een gebouw verrijzen, waarin het rijks- en gemeentearchief worden on dergebracht. Hoi zal 3,5 miljoen kos ten. Er komen zalen in voor colleges en exposities, fotografische ateliers en lees- en studiezalen. Dodelijke val. In huize St. Elisabeth aan de Mauritskade in Amsterdam is het 18-jarige meisje M. E. de Waal, leerlin ge van een huishoudschool, toen zij be zig was met het schoonmaken van een bovenlicht, door dit bovenlicht ge vallen in een acht meter lager gelegen trapportaal. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het meisje overleden. Meisje spoorloos. De 16-jarige Frederika Petronella Johanne Hasselman uit Den Haag is sedert oktober vorig jaar spoorloos. De politie heeft thans haar opsporing verzocht. Het meisje is 1,55 meter lang en heeft bruine ogen en bruin haar. Het is in oktober weggelo pen uit een observatiehuis in de resi dentie. ADVERTENTIE Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Op treden door het Russische muziek- en danstheater „Puls". Concertgebouw, donderdag 20 u.: Eer ste concert Kamermuziek 1967 door Rinus Groot, piano. Minervatheater, vandaag 20.15 u.: Eer avond Mozartcyclus. N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Hubert Barwahser, fluit. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14 en 20 u.: De adelaar van het eskader", 14 j. Van donderdag af 14 en 20 u.: „Nevada Smith", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „I Tabu", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Adios Gringo", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Ze ventien", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Mr. Solo schaakmat", 14 j. Luxor, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 en 15.30 u.: En Margriet is de bruid", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een mil joen", a.l. Minerva, vanavond géén voorstelling. Van donderdag af 20.15 u.: „Arabesque", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Beschuldigd van aanranding", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Moord om goud", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Ik, een vrouw", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 30 januari. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk vgn Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijki van 9-18 uur en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk IVJuseurn (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van werk van Jeroen ten Berge, Jan Camp- fens, Rob Clous, Jan Mulder, Michel van Overbeeke, Willem Snitker, Jan van Wensveen, Remco van der Gugten, Lies- beth Sayers en Kees Verkade. Op werkda gen geopend van 10 tot 22 uur. Op zpndag van 13 tot 22 uur. Tot 29 jdnuari. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur; Expositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus van Looy, (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie van werk van de groep X65. Dage lijks van 10 tot 17 u., vrijdag en zaterdag van 10 tot 21 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot 19 februari. üfvERSEN Frans Halsmuseum, vandaag, 20 u.: „Moderne ontwikelingen in de neurolo gie" door dr. F. E. Posthumus Meyjes. Donderdag 20 u.: „Het huidige wereld gebeuren" door dr. A. L. Constandse (Volksuniversiteit) WOENSDAG 25 JANUARI City, 20 u.: „De bezeten jacht". De Duinpan, Duinweg hoek W .de Zwij gerlaan, Santpoort-Zuid, 19-22 uur: Expo sitie „Schepping" foto's, dia's, tekeningen, schilderijen, beeldhouwwerken, boetseer werken, enz. De tentoonstelling is heden voor het laatst. DONDERDAG 26 JANUARI City, 20 u.: „Een maagd voor de prins". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De psychopaat". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water". HUNT! KUNTtn CIGARETTES Het K.N.M.I deelt mee: Na het voorbijtrekken van een zwakke storing kwam ons land in de nacht van dinsdag op woensdag onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Hierdoor nam de wind af en tijdens opklaringen ontstond op verschillende plaatsen mist, waarbij de temperatuur tot dicht bij het vriespunt daalde. Inmiddels is de de pressieactiviteit op de oceaan verder toe genomen. Een frontensysteem van een depressie ten westen van Ierland trekt oostwaarts en zal woensdag Nederland met enige regen passeren. Achter het front wordt met een overwegend matige zuidwestelijke wind tamelijk zachte lucht aangevoerd, zodat de temperatuur donder dag wellicht iets hoger zal zijn dan woens dag. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland In Goes is de 67-jarige A. J. Bom uit Goes door een vrachtauto aangereden. Hij was op slag dood. Op rijksweg 11 in de gemeente Hazers- woude is de 58-jarige mevrouw A. van der Haven uit deze gemeente bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Op de middenweg in Nederhorst den Berg is de 22-jarige scooterrijder G. C. Verlaan verongelukt. Zijn joqgere broer, die bij hem achterop zat, werd zeer ern stig gewond. Op het terrein van de Generaal Spoor- kazerne te Ermelo is de 20-jarige dienst plichtige sergeant M. A. D. H. Schiltmans bekneld geraakt tussen een achteruitrij dend en een geparkeerd staand AMX- voertuig, met dodelijk gevolg. De driejarige J. Verhoeven is dinsdag in Haelen onder de tractor van een rijden de mestwagen gevrllen, toen hij er spelen derwijs op wilde klauteren. Hij kwam onder een wiel en overleed ter plaatse. a SS S2 j 4 4 4 1 2 -0 3 -29 -11 -20 -1 3 4 4 5 3 5 6 4 5 1 4 1 2 4 -2 -0 -2 1 10 5 6 0 3 12 Zon op 8.30 uur; onder 17.16 uur. Maan op 17.17 uur; onder 9.15 uur. Maanstanden Volle maan26 januari 7.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 januari Hoog water 2.51 uur en 15.08 uur. Laag water 10.58 uur en 23.18 uur. Donderdag 26 januari Hoog water 3.40 uur en 15.53 uur. Laag water 11.47 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i« 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. Den Heider regen wzw 5 Ypenburg regenbui verand. 6 Vlissingen mist z 6 Eelde regen zzw 5 De Bilt mist verand. 6 Twente zw. bew. windst. 6 Eindhoven regen windst. 7 Z.-Limburg regen zzw 8 Helsinki onbewolkt windst. -4 Stockholm sneeuw windst. -5 Oslo mist windst. -10 Kopenhagen sneeuw no 1 Aberdeen geh. bew. zo 6 Londen motregen zo 9 Amsterdam zw. bew. z 6 Brussel geh. bew. windst. 7 Luxemburg mist w 5 Parijs geh bew. zzw 9 Bordeaux zw. bew. zzw 12 Grenoble regen windst. 8 Nice onbewolkt nno 16 Berlijn geh bew. nw 2 Frankfort mist windst. 7 München regen wzw 8 Zurich regen zw 5 Genève hall bew. zzw 6 Locarno onbewolkt windst. 6 Wenen mist nno 1 Innsbruck sneeuw w 4 Belgrado regen z 6 Athene zw. bew. z 16 Rome zw. bew. windst. 14 Barcelona licht bew. nw 16 Madrid mist windst. 10 Mallorca zw. bew. windst. 17 Lissabon zw. bew. zzw 14 Donderdag 26 januari

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2