Sensationele bekentenis van Harster Onrust in Spanje na referendum OPRUIMING L VAN DAG TOT DAG Nederlandse journalisten uit protest uit de rechtszaal fO4 „IK HAD MOETEN ZEGGEN: IK GA, MAAR DAARTOE MISTE IK MOED 3 Naar de maan LENIG MET BIRCITTA Nieuwe last amm WOENSDAG 25 JANUARI 1967 Protest van studenten tegen ex-nazi Kiesinger Geen moed Doodse stilte Incident Te snel Politieke partijen De Amerikaanse begrotingen voor het lopende belastingjaar en het per 1 juli be ginnende fiscale jaar 1968 verduidelijken het beeld van de Verenigde Staten, zoals zich dat steeds sterker aandient: een mi litaire mogendheid, die zich denkt te kun nen permitteren de levensstandaard aan te passen en zelfs op te voeren naast het „onderhouden" van een zeer kostbare qer- log. De militaire kosten slokken niet minder dan 56 percent van de totale begroting op, maar dat zal voor Johnson geen struikel blok vormen. Geen Amerikaanse politi cus wil zich brandmerken als de motor voor „het in de steek laten van de boys die overzee hun leven wagen". Als de president critiek krijgt, dan zal dat zijn over het feit dat de defensiekos- ten te laag zijn geschat en niet voorzien in een anti-raketsysteem met raketten. Deze laatste voorziening, die bedoeld zou moeten zijn om door middel van een slui tend rakettenstelsel het grondgebied van de Verenigde Staten te beschermen tegen vijandelijke raketten, wil Johnson op slechts zeer beperkte schaal invoeren, omdat hij de bedreiging van de kant van de Sovjet-Unie kleiner acht dan tevoren. Militairen en vele parlementaire figuren zijn warme voorstanders van een uitbrei ding van dit systeem, omdat zij hebben vernomen dat ook Moskou aan zo'n defen siesysteem werkt. Deze kwestie belooft een der grote tegenstellingen van de ko mende parlementaire zittingsperiode te worden. De Amerikaanse begrotingscijfers teke nen de V.S. niet alleen als een militaire mogendheid, maar ook als een natie met sterke sociale ontwikkelingen. Het bevol kingsdeel dat met „arm" wordt aange duid, heeft voor het eerst tijdens de ambts periode van president Kennedy de nood zakelijke aandacht van de regering ge trokken en gekregen. Het programma van Kennedy „strijd tegen de armoede" is door Johnson voortgezet. Hij vraagt er nu bijna 26 mil jard dollar voor. Dat zal belangrijke cri iiek uitlokken van de conservatieven, die ledert de laatste verkiezingen weer heel wat in de melk te brokken hebben ge kregen. Zij zullen vooral op dit punt de stijging van de overheidsuitgaven willen beperken. De consequentie is echter meestal, dat de gevraagde bedragen met slechts een minimale beknotting worden toegestaan. Vorig jaar knabbelde het Congres niet meer dan een half percent van de cijfers af. Tenslotte: het ruimte-onderzoek en de voorbereiding van de maanlandingen gaan onverminderd door. Bijna vijfeneenhalf miljard moeten die projecten kosten, iets minder dan vorig jaar weliswaar, maar dat komt doordat de duurste investeringen op dit gebied achter de rug zijn. De am bitie om als eersten naar de maan te gaan blijft alle Amerikanen van hoog tot laag sterk bezielen. De miljarden die in Vietnam naar de maan gaan houden die ambitie niet te gen. WIWMWWIAIWWIIWMWIIWyMMWVWWWWWWtlWWWWIIWWWWWW BERLIJN (AP) Een groep Westber- lijnse studenten heeft dinsd. tegen bonds kanselier Kurt Kiesinger gedemonstreerd door blanco stukken papier omhoog te houden. Een student zei dat deze vorm van protest tegen het vroegere lidmaat schap van Kiesinger van de nazi partij ge kozen was „omdat borden met opschrif ten toch in beslag zouden zijn genomen." De studenten stonden achter de zware politie-afzetting toen Kiesinger een recep tie in het kasteel Charlottenburg verliet. Kiesinger deed alsof hij niets merkte. Een enquête onder het winkelpersoneel, uitgaande van werknemersorganisaties in dit vak, heeft aangetoond dat het roule- ringssysteem ter verwezenlijking van de vijfdaagse werkweek geen succes is ge worden. Gemiddeld een kwart van de be drijven past het toe, waardoor volgens de enquêteurs is aangetoond dat het niet overeenkomt met de wensen en eisen. Die wensen komen volgens de werkne mersorganisaties neer op hoofdzakelijk twee methoden: de ene helft wil een lang weekeinde, de andere eigenlijk ook, maar dan gedetailleerd een vrije maandag of een vrije zaterdag of een vrije zaterdag middag gecombineerd met een vrije maandagochtend Aangezien vijftig percent zich ongede tailleerd voor een lang weekeinde heeft uitgesproken, zou de meerderheid tevre den zijn met een keuze tussen een vrije zaterdag of een vrije maandag. Maar dat betekent toch, dat eerlang in deze groep van neringdoenden een algemene, bin dende regeling op andere basis zal moeten worden gemaakt, waardoor het winkelen de publiek een nieuwe hindernis" zal moe ten nemen ten aanzien van zijn koopge woonten. Men kan een groep dienstverlenende werknemers niet het recht ontzeggen, voor zichzelf privileges te verwezenlijken die andere groepen werknemers al jaren bezitten. Dat de samenleving daardoor op nieuw minder comfortabel zal worden, is te verwachten. Het lijkt wel een noodlot van onze moderne maatschappij te zijn, dat elke modernisering het leven moei lijker en minder bevredigend maakt. Jam mer genoeg is een meerderheid van de nieuwe lasten tot dusver neergekomen op de schouders der huismoeders en elke verzwaring lijkt zich tot deze schouders bijzonder aangetrokken. De gezinsverhoudingen moeten wel sterk worden herzien om gezond te blij ven, en de positie van de huisvrouw in het bijzonder eist de aandacht, wil de huis vrouw gezond blijven en niet nog meer levenvreugde derven. MWUWWWWWWWWWUWWWUWWWUWWWVWWWMWWVAMWWWWWWU iammwmmmwimmammmwwimmwwimvwmmmmmm ADVERTENTIES (Van onze correspondent) MÜNCHEN. Dr. Wilhelm Har ster, de vroegere chef van de Sieher- heitsdienst in Nederland en verant woordelijk voor het lot van meer dan honderdduizend naar Duitse concen tratiekampen vervoerde joodse Ne derlanders, legde gistermiddag, op de tweede dag van het proces tegen hem en zijn medewerkers Zöpf en Slottke, een volledige schuldbekentenis af. „Ik heb een zware morele schuld op mij geladen, doordat ik tot het eind op mijn post ben gebleven. Een schuld waarvoor ik moet boeten", aldus dr. Harster, en hij ging voort: „Iedere poging die ik achterwege heb gelaten om mij een nauwkeurige voorstelling te maken van wat er met de joden gebeurde, betekent mijn zware schuld". Het was ongeveer drie uur in de mid dag, toen dc president van de rechtbank dr. Göppner, bij zijn ondervraging van Harster, de kwestie van de verdrijving van de Nederlandse joden had aangesne den, dat de beklaagde zijn bekentenissen deed. Hij verklaarde, in de lange jaren van zijn opsluiting hij zat acht jaar van zijn oorspronkelijke straf van twaalf jaar in Nederlandse gevangenissen uit diep erover te hebben nagedacht, van wanneer af hij zeker had geweten wat er met de op transport gestelde joden gebeur de. „Het was van de aanvang af een ge heime zekerheid voor me, dat deze men sen voor de dood waren bestemd", zei Harster onder doodse stilte: „Ik ver schanste me voortdurend achter principes van gehoorzaamheid en plicht, die ik door mijn opvoeding gewend was veel te overdreven op te vatten. Ik was me er intussen van bewust geworden, dat een land als Duitsland niet meer het mo rele recht op de eindoverwinning bezat". HARSTER vervolgde: „Voor mij had het bestaan van de mens ook aan ge wicht verloren, door alles wat er in de oorlog al gebeurd was, aan bombarde menten bijvoorbeeld, en daardoor raak ten wij afgestompt". Aan heftige ge moedsbewegingen ten prooi schilderde Harster op dit voor hem beslissende uur, hoe hij zijn twijfel in zijn Nederlandse jaren had verdrongen. Op een vraag van de rechtbankpresident of Harster dan nooit eens over zijn twijfel met mensen uit zijn omgeving sprak, antwoordde de ze, dat dit niet het geal was: „Er is nu eenmaal zoiets als de wil om te verdrin gen. En wanneer ik mijn twijfel zou heb ben geuit en deze twijfel door een ant woord bevestigd zou zijn geworden, wat had dit dan nog uitgemaakt. Ik had moe ten zeggen: „Ik ga", en ik heb daartoe niet de moed gehad". Harster verklaarde ook niet met zijn ondergeschikte en medebeklaagde Zöpf over deze zaken te hebben gesproken: „Hoewel wij beiden op dezelfde school waren (het beroemde Maximilianeum, een gymnasium in München) „was Zöpf mijn ondergeschikte en tegen een onder geschikte kon je over deze dingen niet praten". Ook met zijn directe chef. Hans Rauter, had Harster nooit over zijn problemen gesproken. „Hij was een oer-S.S.'er en een oer-nationaal-socialist en in zijn ogen was ik, hoewel ik S.S.- officier was, niet meer dan een buiten staander, een vakman". Harster antwoordde op een desbetref fende vraag van dr. Göppner, dat hij voor het eerst van de vergassingen van de joden had gehoord toen hij was over geplaatst naar Italië. Dit was eind 1943. Tot dat moment r.ad Harster geloofd dat de slachtoffers, die hij zelf verzamelde en naar Westerbrok deed transporteren, in de concentratiekampen louter door de slechte levensomstandigheden of door kwellingen om het leven kwamen. OP EEN VRAAG of hij zelf ooit een concentratiekamp had bezocht, antwoord de Harster dat hij in gezelschap van prins Von Waldeck (een berucht S.S.'er en concentratiekampbeul, tegen wie op nieuw een gerechtelijk onderzoek aan de gang is) een bezoek had gebracht aan Buchenwald. Hier had hij Nederland se gijzelaars bezocht, die er in speciale barakken waren opgesloten. Hij verklaarde nooit in het kamp Vught te zijn geweest. Wel was hij eenmaal in Westerbork, dat volgens hem echter tech nisch geen concentratiekamp kon worden genoemd, geweest. Hij was er kort na de bezetting in 1940, toen er aanvankelijk naar Nederland gevluchte joodse emi granten waren samengebracht. De vraag of hij wel eens in Auschwitz was ge weest, beantwoordde Harster ontkennend en hij voegde eraan toe: „Daar mocht niemand van ons naar binnen. Wie er in was kwam er ook niet meer uit". Na de uitvoerige zelfbeschuldigingen van Harster, die in de zaal onder dood se stilte werden aangehoord en een grote indruk maakten, sprak de tweede aan klager, dr. Kempner. die eens in Neu renberg voor de Amerikaanse regering als aanklager optrad, van Harster's „schok kende bekentenissen". Na afloop van de zitting antwoordde hij op mijn desbetref fende vraag, dat naar zijn mening de beide andere beklaagden, Wilhelm Zöpf en Slottke, de naaste medewerkers van Harster, nu de grond onder de voeten was weggenomen. Ook voorzag hij door de bekentenis van Harster, grote gevolgen bij volgende dergelijke processen. De laatste opzien barende bekentenis die hij zich herinner de, was die van maarschalk Keitel in het proces Neurenberg. Hij verklaarde de snelle bekentenis van Harster uit het feit, dat in de voorbereidende arbeid van het instituut van oorlogsdocumentatie, sa men met het openbaar ministerie in München, zóveel belasténd materiaal bijeen was gebracht, dat ontkennen zin loos zou zijn geweest voor Harster. DE OCHTENDZITTING van gistermor gen was met een incident begonnen. Na dat men na de eerste dag van het pro ces een reparatie van de gebrekkige ge luidsinstallatie, die het de journalisten zo goed als onmogelijk maakte normaal hun werk te doen, in het vooruitzicht had ge steld, viel in de loop van gistermorgen de installatie geheel uit, zodat belangrij ke verklaringen van dr. Harster op het grootste deel van de perstribune totaal on verstaanbaar waren. De Nederlandse jour nalisten stonden toen in protest op en verlieten de zaal. Rechtbankpresident Göppner, die al eerder alle medewer king had beloofd, maar geen concreet resultaat had geboekt, schorste de zitting, Prinses Birgitta van Zweden is ais propagandiste voor de sport te zien op grote aanplakbiljetten, die overal in Zweden zijn opgehangen. De prinses, een gediplomeerd gymnas- tieklerares, ondersteunt als levens grote blikvanger het motto van de plaat wees lenig met Birgitta (Van onze correspondent) BARCELONA. Ruim een maand na het Spaanse referendum, dat een overweldigende overwinning voor de politiek van generaal Franco opleverde, valt er in Spanje nog weinig te merken van de vernieuwingen die de aan dit referendum onderworpen grondwet in het vooruitzicht heeft gesteld. Integendeel! Er heerst in Spanje op dit moment een gro tere politieke en sociale onrust dan in de periode die aan de volksstem ming is voorafgegaan. Het gewone volk, dat weinig begrip heeft van de staatkundige betekenis van de nieuwe grondwet en gehoorzaam het advies van de staatspropaganda heeft opgevolgd, om terwille van vrede en welvaart voor Franco te stemmen, verlangt nu met groot ongeduld dat dit goede leven spoedig gaat komen. Het referendum was nauwelijks twee weken oud, toen de zo volprezen rust in het land werd verstoord door demonstraties van duizenden stakende arbeiders in Madrid, Barce lona en Bilbao. De laatste dagen hebben de dagbladen aan één pagina niet genoeg om melding te maken van alle arbeidsconflicten in het land. Maar deze poging tot een constitutie laat een uiterst belangrijke legislatieve leemte vrij. Om de vernieuwingen van deze grondwet te kunnen doorvoeren, is een serie wetten nodig, en wijzi gingen van bestaande, die zoveel legis latieve arbeid vergen, dat men zich afvraagt of de vruchten van het refe rendum nog wel dit jaar geplukt zullen kunnen worden. De nieuwe grondwet kent in de op bouw van de Spaanse staat, in de over brugging van de afstand tussen volk en De politici, die om vele opportu nistische redenen - voor de nieuwe grondwet hebben gestemd, zitten el kaar thans weer even duchtig in de haren als een paar maanden geleden. Juanisten contra Carlisten, republikei nen contra monarchisten, falangisten contra allen en de oppositie krijgt nog weinig kans zich uit te spreken. Vorige week werd het belangrijke weekblad van de katholieke lekenorde Opus Dei, „Actualidad Espanola", in beslag ge nomen, omdat het een interview met de christen-democratische leider van vóór de wereldoorlog, José Maria Gil Robles, had opgenomen. Er is een pro ces aan de gang tegen het maandblad „Mundo Obrero" van de Katholieke Actie. De bisschop van Bilbao heeft een aantal leiders van deze militante lekenorganisatie ontslagen,, omdat zij hadden opgewekt tegen de nieuwe grondwet te stemmen. Enkele plaatse lijke leiders van de syndicaten zijn ont slagen, omdat zij de nationale vak bonden hadden verweten niet voldoen de kennis te hebben van belangrijke arbeidsconflicten in het land. Ter- zelfdertijd zijn enkele communisten en studenten vrijgesproken van illegale handelingen. Maar de studenten be ginnen zich weer te roeren. De rector van de universiteit van Barcelona heeft het vergaderlokaal van de stu denten van de natuurkundige faculteit laten sluiten. De meeste plaatselijke studenten organisaties weigeren nog langer hun landelijke leiders te erkennen. Ver wacht wordt dat met de komst van het voorjaar de gemoederen aan de Spaanse universiteiten weer tot de tra ditionele lente-temperatuur zullen op lopen. Vele Spaanse politici verhelen niet, dat de regering van generaal Franco met het proclameren van de nieuwe grondwet iets te snel vooruit heeft willen lopen op de politieke ontwikke ling van het land. Men noemt daar voor twee redenen. In de allereerste plaats was, begin december, de EEG nog bezig het Spaanse verzoek tot associatie te bestuderen. Door de pro clamatie van de nieuwe grondwet wil de Spanje zijn politieke vijanden in de Europese Economische Gemeenschap gunstig stemmen. Voorts vergaderde in New York de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die van plan was de Spaanse koloniale politiek in Noord-Afrika te hekelen. Een feit is dat, zowel in Brussel als in New York, de nieuwe Spaanse grondwet op tijd ter tafel is gekomen. Gil Robles Generaal Franco staatshoofd, een soortgelijke hiërarchi sche constructie als de katholieke kerk. Men zou de Raad van hel Spaanse Ko ninkrijk kunnen vergelijken met het college van kardinalen. De Raad van de Nationale Beweging met de Vati caanse curie. Het parlement, de Cortes, met de internationale bisschopsconfe rentie. Om de vergelijking door te trekken: de eventuele opvolger van generaal Franco zal door een soort conclaaf in ononderbroken zitting moe ten worden gekozen. In zijn tijd heeft ook Mussolini in die zin getracht ga ranties voor zijn regime na zijn dood te treffen. De nieuwe grondwet voorziet in een gewijzigde samenstelling van het par lement. Thans bestaat het grootste deel van deze volksvertegenwoordiging uit door de staat aangewezen leden. Maar om deze wijziging door te voeren, heeft Spanje nodig: Een nieuwe kieswet. Een nieuwe wet op de nationale beweging. Een wet op de syndicaten. Een wijziging van de wet op het recht van vergadering en vereni ging. Het huidige parlement eindigt zijn zittingsperiode in maart. Men vraagt zich thans af of het mogelijk zal zijn deze serie gecompliceerde wetten voor die tijd klaar te krijgen en in praktijk te brengen. Daarnaast is men het er niet over eens of het huidige parlement nog wel zijn wetgevende functie kan uitoefenèn, nadat het niet langer in overeenstemming met de constitutie is samengesteld. Met overweldigende meerderheid heeft het Spaanse volk een maand ge leden de politieke partijen voorgoed uit de Spaanse samenleving wegge stemd. Dit baart vele politici zorgen, evenals vóór het referendum. Volgens de Barcelonese professor Manuel Jime nez de Parga zijn politieke partijen de enige rem op het politiek monopolie van bepaalde pressiegroepen in Spanje. Dit verrukkelijke land leeft nu een maal nog in politiek opzicht in 1936 toen de burgeroorlog uitbrak, onder meer als gevolg van de politieke chaos van de republiek uit die jaren. Men vergeet dat aan die periode ook de moderne politieke partijen in West- Europa met enige schrik terugdenken. In Nederland zijn daarover enkele boe ken verschenen, die een enorme popu lariteit hebben, te beginnen bij „Het rijke roomse leven". Bij het herlezen van dit boek, van Michel van der Plas, herken ik dikwijls details van de Spaanse samenleving van heden. Het dagblad „Ya", spreekbuis van vooruitstrevende Spaanse katholieken, komt thans met een compromis in dit dispuut over de politieke partijen. Het blad werpt zich de laatste tijd op als een sterk voorstander van kiesvereni gingen, die de Spaanse burger moeten steunen bij het maken van zijn keuze van vertegenwoordigers in parlement en vakbonden. Het blad meent dat de oprichting van kiesverenigingen volledig past in het raam van de Spaanse constitutie. Het moeten de aderen zijn. waardoor hel bloed van de volkswil kan stro men", schrijft het blad. De bedoeiing is duidelijk. Uit die kiesverenigingen zullen immers onvermijdelijk politieke partijen groeien! zodat de installatie opnieuw kon wor den gerepareerd. Bij het begin van de dramatische mid dagzitting was het gesprokene aanzien lijk beter te verstaan. Toch werd er voor vrijdag een geheel nieuwe versterkings installatie in het vooruitzicht gesteld. Op die dag zullen de beklaagden Zöpf en Slottke aan een ondervraging van dr. Göppner en eventueel al door de open bare aanklager en de verdedigers, wor den onderworpen. Tot nu toe hebben de aanklager Huber en de beide verdedigers Aschenauer en Leer zich op de achter grond gehouden. Leer, de verdediger, van Harster en Zöpf, heeft zelfs nog niet één maal het woord genomen. Het is duide lijk dat hij zijn cliënt Harster tot een be kentenis heeft geadviseerd. Ook de openbare aanklager Huber wist zich gesteund door zoveel belastend ma teriaal, dat hij Harster niet in een be paalde richting hoefde te dwingen. Ook over Zöpf is waarschijnlijk voldoende bekend. Af te wachten blijft in hoeverre de raadselachtige juffrouw Slotke tot praten te bewegen zal zijn. Wat men aan belas tend materiaal over haar bezit is uiterst gering. Het is mogelijk dat zij door de gebeurtenissen van gistermiddag, haar aanvankelijk starre houding zal prijsge ven. Wilhelm Harster, die op de tweede dag van het proces in München een bekentenis ajlegde, houdt rugge spraak met zijn verdediger, Leer. ADVERTENTIE LAATSTE WEEK Vrijheid. De zeven Belgische zakenlieden, die zondag in Kongo werden gearres teerd verdacht van een samenzwering om de Kongolese economie te sabo teren, zijn uit de gevangenis ontslagen en onder huisarrest geplaatst. Dat meldt radio Kinsjasa. Wervelstorm. Hevig onweer en wervel winden hebben dinsdagavond dichtbe volkte delen van het gebied St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri ge teisterd. Meer dan honderd mensen zijn gewond. Eén persoon is omgekomen. Aardverschuiving. Bij een aardverschui ving in een dorp op het Philippijnse eiland Leyte zijn dinsdag 24 mensen omgekomen. Een aantal woningen werd vernield. Verworpen. De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft dinsdag avond met 116 tegen 75 stemmen een motie van wantrouwen van de socialis tische oppositie tegen het beleid van de coalitieregering van Christelijke Volkspartij en Liberalen verworpen. Thermosfeer. Dinsdag zijn op Kaap Ken nedy tweetrapsraketten gelanceerd om metingen te verrichten naar de dicht heid van deeltjes in de thermosfeer (100 tot 320 kilometer boven de aarde). De thermosfeer is van het grootste be lang voor bemande ruimtevaartuigen en satellieten. De deeltjes bepalen voor een belangrijk deel hoe lang satellie ten in een baan kunnen blijvn. Griep. In Polen heerst een griepepide mie. In Warschau zijn 20.000 gevallen van griep gemeld. Van de 650 artsen in Warschau hebben 160 de ziekte ge kregen. Een derde van de schoolgaan de kinderen in Szczecin (Stettin) heeft griep. Jamboree. Van een tot negen augustus enigde St Men verwacht 14.000 deel- in de V.S. de twaalfde wereldjamboree gehouden. Dat heeft de Amerikaanse padvindersorganisatie meegedeeld. Het wordt de eerste jamboree in de Ver enigde St Men verwacht 14.000 deel nemers, inclusief 3500 uit Europa .waar van 95 uit Neder;and. De Britse afvaar diging van 1330 leden zal de grootste zijn.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3