WIJKERSTRAATWEG KRIJGT MEER ALLURE Verenigingsnieuws uit de IJmond Karaklaic sterkste in snelschaakweds trij d Dr. Vreemdelust", satire op de atoombom DE VILDER Borm WïKER TOERNOOI-sPIONage Suède-- Nappa kleding VELDHUIS Advendo" met een blijspel PSP vergadert in Santpoort Velen aanwezig bij begrafenis van arrangeur A. J. Martens IJmuider Courant CHEQUE 3 weken IJmuider Courant A. Kooy werd voorzitter van filmclub Zaken rond het schaken Expositie en lezing bij Felison Diploma's voor wijkverpleegsters in Velsen Bekend Beverwijker is heengegaan ELECTRISCH KOKEN TELEVISIE ESG0NYL NYLON TAPIJT per m2 18.75 Woninginr. A. J. BRASSER WOENSDAG 25 JANUARI 1967 5 KUIPERS KUIPERS Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Voorlichting en installatie WASAUTOMATEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Hoewel de winkelstand aan de Wijker- straatweg in Velsen-Noord de laatste tijd door de opening van enige nieuwe zaken steeds meer het aanzien van een grote winkelstraat verkrijgt, zal deze oudste en wellicht meest bekende weg in dit ge deelte van de gemeente binnenkort nog meer allure worden verleend. Het is na melijk te verwachten dat de Wijkerstraat- weg door de verbouwing van de dubbele winkel van Afoo op nummer 195 met een fraaie snackbar zal worden verrijkt, wel ke onderneming aoor de heer R. van Gooi zal worden geëxploiteerd. Kort geleden is met deze verbouwing een begin gemaakt, nadat eerst de be staande zaak in galanterieën en lederwa ren was uitgebreid. De winkelruimte op de hoek van de Melklaan wordt thans voor de snackbar ingericht. De bar krijgt een oppervlakte van ongeveer vijftig vier kante meter, met daarnaast een keuken van vijfentwintig vierkante meter. De in gang tot de bar is inmiddels al gereed gekomen ën bestaat thans uit een entree met dubbele deuren. Voorts zal de snack bar een klein restaurant bevatten, met plaats voor zestien bezoekers. Bovendien ligt het in de bedoeling op nummer 204 omstreeks begin april een filiaal van de Coöperatieve Raffeisen- bank te openen. Dit pand is onlangs ver laten door de heer P. L. Harefeld, waar na het door de Raffeisenbank werd aan gekocht, zodat binnenkort ook met deze verbouwing een aanvang kan worden ge maakt. 99 ADVERTENTIE De Salon voor een exclusief Kapsel. Permanenten, modeling, verven en spoelen in moderne kleuren. Dameskapsalon en Parfumerieën Da Costalaan 5. Tel. 4584. Driehuis. De toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiden komt vrijdag 3 en zaterdag 4 februari in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg dit seizoen voor de twee de maal voor het voetlicht. Opgevoerd wordt „Hoogheid, uw kameel staat voor", een blijspel in drie bedrijven door Max Andrea. Onder regie van de heer F. A. J. Hunsche wordt het stuk gespeeld door Cor Hoogland, Tiny Hagedoorn, Thea Mase- reeuw, Joop Hoogland, Wim Ploeg, Jan Koster, Janny Bakker, Rie Broek en Jaap Nijssen. De entre-actie muziek wordt ver zorgd door het Advento-duo. Met het oog op de komende verkiezin gen is door de afdeling Velsen van de P.S.P. een openbare vergadering uitge schreven, welke donderdag 26 januari zal worden gehouden in het gebouw „CUSA" aan de Hoofdstraat in Santpoort. De spre kers voor deze avond zijn de heren H. J. Lankhorst en H. de Nie. WOENSDAG 25 JANUARI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat: 19.30-20.15 uur zwemtraining tot 16 jaar; 20.15-21 uur zwemtraining vanaf 16 jaar; 21-21.30 uur polo (training, wedstrijden). DONDERDAG 26 JANUARI I.S.V.G. (Interkerkelijke Stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvor ming), Antonius Ziekenhuis, spreekuur 19.30-20.30 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: 9.30-12.00 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel 02550-7715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; filiaal Gem. bibliotheek en r.-k. biblio theek in Santpoort-Zuid. Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30- 17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Gymnastieklokaal Amstelstraat, 20 uur cursus huisvrouwengymnastiek, St. voor huish. en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: cursus pottenbakken o.l.v. Otto Heuve link, Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u. cursus bloemenschikken (beginners), St. v huish. en gezinsvoorlichting. Gebouw YVijkerbaan, 20 u.: Instuif NW- j ongerencontact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 19-21 uur. DONDERDAG 26 JANUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: cursus schilderen o.l.v. Tony Gerlach Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 uur cursus hoedjesmaken, St. v. huish. en ge zinsvoorlichting. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 19.30 u. cursus pottenbakken. N.V.V. Vrouwenbond, afd. Beverwijk Excursie naar Albert Heijn in Zaandam Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Morgensterkerk (kleine zaal): 20.00 uur bijeenkomst NVV-Vrouwenbond. DONDERDAG 26 JANUARI „De Jansheeren", 20 u.: feestelijke jaar vergadering ADO, afd. herengymnastiek Van 27 januari tot en met 16 februari exposeert bij Felison in de gemeentelijke expositiezaal Heidestraat 43 te IJmuiden- oost de heer P. Hermanides met teke ningen en collages. De opening van de tentoonstelling is vrijdagavond om acht uur door de heer P. C. Rike. Deze expositie is voorts ge opend op dinsdag- en vrijdagavonden van 19 tot 21 uur; zaterdag en zondag van 15 tot 17 uur. Felison - Stichting ter bevordering van de beeldende kunsten in Velsen heeft een rijkssubsidie van 2500 gekregen, waardoor het met ingang van de komen de tentoonstelling mogelijk wordt ge maakt bij aankoop van een kunstwerk van een nog in leven zijnde Nederlandse kunstenaar een korting van 25 percent te verlenen. Op maandag 30 januari houdt de kunst schilder Maarten Krabb een lezing met kleurendia's over figuratieve en non-figu ratieve kunst. Deze avond wordt georga niseerd door Felison in samenwerking met de Volksuniversiteit. De wijkverpleegsters K. Langejan uit Santpoox-t en Z. Kuiper te Velsen, bei den in dienst van Het Groene Kruis, af deling Velsen, hebben met succes de tweejarige voortgezette opleiding voor so ciaal hygiënisch werk aan het Centraal Instituut voor Christelijke Sociale Arbeid (CISCA) te Amsterdam gevolgd. Dinsdagmiddag konden zij de diploma's in ontvangst nemen met nog zeventien andere verpleegsters uit geheel Neder land. De cursus kan eerst worden ge volgd, nadat men twee jaren praktijk als wijkverpleegster heeft. De heer S. J. van Gastelen, die tot voor kort moderator was aan het Pius X-eol- lege in Beverwijk, is vanmorgen benoemd tot rector aan het Sint Jozef Rustoord en huize „Lommerlust" in Beverwijk. De heer Van Gastelen is gedurende 7 jaar als moderator aan het Pius X-college verbonden geweest. Om gezondheidsrede nen diende hij onlangs bij de bisschop zijn ontslag in. De huidige rector van het St. Jozef Rustoord, de heer L. Lejeune, is benoemd tot kapelaan in de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Hilversum. Onder grote belangstelling is- dinsdag middag op de begraafplaats Duinrust te Beverwijk het stoffelijk overschot van de heer A. J. Martens ter aarde besteld. 99 HET IS EEN HOOGST MERKWAAR DIGE FILM, die dinsdagavond in het Ci ty theater voor de leden van de kunst kring „Voor Allen" uit Velsen werd ver toond. Merkwaardig, omdat „Dr. Vreem delust" bij gedeelten een komische thril ler en in de beste gevallen een bijtende satire is, met als inzet de waterstofbom en de algehele vernietiging van de aarde. Mag men, zo is een voor de hand lig gende vraag, eigenlijk wel lachen om of spotten met een dergelijk gruwelijke re aliteit? Een film voor en over deze tijd was echter het commentaar van een En gelse krant en Amerikaanse kritieken spraken van een komische nachtmerrie en een briljante satire, die met niets viel te vergelijken. Het is als met zoveel din gen van de geest; de vorm waarin het gegeven tot ons komt en de intenties van de kunstenaar worden onthuld, is bepa lend voor de wijze waarop filmregisseur Stanley Kubrick zijn stof behandelde en de bedoelingen, welke hij daarmee heeft gehad kunnen het antwoord geven op de vraag, of de atoombom nu wel een ge schikt onderwerp voor het maken van grapjes is. KUBRICK GING UIT van de uiterst kleine, maar voor hem toch bestaanbare mogelijkheid, dat door een ongelukkige samenloop van omstandigheden enige bommenwerpers van het Amerikaanse „Strategie Air Command" het afgespro ken teken krijgen hun voorraad water stofbommen af te werpen boven de vooraf bepaalde doelen op Russisch grondgebied waarmee de totale atoomoorlog dan is ontketend. De Amerikaanse president heeft spoedig contact met de premier van Sovjet-Rusland, die hem slechts kan meedelen dat bij een atoomaanval op zijn land automatisch de „Doomsday Machi ne" in werking wordt gesteld, waardoor binnen vierentwintig uur alle leven op aarde zal worden vernietigd. DIT HUIVERINGWEKKENDE GE GEVEN, dat zich op het eerste gezicht uitsluitend leent voor een dramatische verfilming, welke air een gruwelijk waar schuwing zou kunnen dienen, heeft Ku brick echter geïnspireerd tot een bijten de satire. Vooral in het eerste deel van zijn film, dat zich afspeelt in het hoofd kwartier van generaal Jack D. Ripper en vervolgens in het Pentagon, heeft de groteske stijl van de satire, die zich nauw bij de werkelijkheid aansluit en alleen hier en daar lichte vertekeningen aan brengt om het absurde van personen en situaties te accentueren. DAAROM OOK IS dr. Vreemdelust een voormalige Duitse atoomgeleerde die de grote adviseur van de president is geworden en wiens raad nu wordt in geroepen in het geval de „Doomsday Ma chine" der Russen in werking zal komen Gezeten in een rolstoel en vergeefs bezig het mechaniek van zijn rechter kunstarm onder controle te houden, waardoor deze telkens als met een Hitlergroet naarvo- ren schiet, geeft hij nog enige doeltref fende adviezen. Het is een van de drie rollen van Peter Sellers in deze film, die met zijn karikaturale overdrijving tegen over de angstwekkende realiteit het even wicht weer enigszins herstelt. VOORTS BEVAT de film nog talrijke bittere en cynische opmerkingen en de typering van de Amerikaanse militair door dik en dun, gevangen in zijn recht lijnig denkpatroon en cliché- vocabulaire gaat zelfs verder dan de oppervlakkige karikatuur. Dooi- dit alles is „Dr. Vreem delust" een briljant stuk werk en een heilzame film voor iedereen, waarvan ook de leden van de kunstkring met be langstelling en waardering hebben ken nisgenomen. veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK90 cent Naam: Adres: Gemeente: Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. Tnmn/uvinnnnn>iwiwwiB<ifwiAAiwwtwAAAiwNAftVNWAwwwwwwiiiiwwwwwwww^wyw»wwwwiwiMWiiw De heer Martens, die 71 jaar werd, heeft een groot deel van zijn werkzaam leven de scepter gezwaaid over de kwekerij van de buitenplaats „Scheybeeck". Eerst bij de familie Van Hattum-Dekker en na 1946, toen dit buiten eigendom werd van de gemeente Beverwijk, als hoofd van de gemeentelijke plantsoendienst. De heer Martens werd in 1895 te Drum men geboren. Als jongeman werkte hij bij de bekende tuinarrangeur Koper uit Bennebroek. Door deze firma werd hij ook naar Amerika uitgezonden om er ten toonstellingen voor de Bond van Bloem bollenhandelaren in te richten. De ge meente Beverwijk heeft meermalen van zijn artistieke talenten gebruik gemaakt Onder andere bij de naoorlogse bloemen exposities in het veilinggebouw van Ken nemerland. De heer Martens, die in 1960 met pensioen ging, behoorde tot de oprichters van de Tuinbouw Studio Club De overledene was voorts erelid van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur. Bij zijn pensionering werd hij onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. Onder de velen, die de heer Mar tens de laatste eer bewezen waren onder anderen de directeur van de plansoen dienst de heer P. Verlaan, een groot aan tal ambtenaren van deze dienst, mevr Van Hattum-Van Loenen, het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur en vele vrienden. De kist ging schuil onder een groot aantal bloemstukken. Ook het ge meentebestuur had een bloemstuk ge stuurd. Op verzoek van de overledene werd er niet bij de groeve gesproken. De snelschaakwedstrijd in het Hoog oventoernooi had gisteravond door de nieuwe formule een sterke bezetting. In de hoofdgroep zaten veel sterke scha kers, die op leven en dood vochten. De Joegoslavische meester Karaklaic toon de zich met 7 Vi punt de sterkste. Hij werd gevolgd door de Italiaan Tatai en de Tsjechische grootmeester Kavalek, die zes punten vergaarden. De Fin Westermen, vorig jaar winnaar, wist wel Karaklaic en Kavalek te klop pen, maar hij verspeelde toch ook zo veel punten, dat hij slechts samen met Hans Ree op de gedeelde vierde en vijfde plaats beslag kon leggen. De Zwitser Keiler werd zesde met 5 punt. De Beverwijker Gerben van Maanen weerde zich in dit gezelschap uitstekend. Hij behaalde twee punten en het hadden er zelfs drie kunnen zijn als niet juist op het moment dat hij Ree zou gaan mat- zetten zijn vlag was gevallen. Dat ook de tweede groep sterk bezet was toont de uitslag: 1 Nikolic (Joego slavië) 8 punt, 2 en 3 Medina (Spanje) en Popovic (Joegoslavië) 6% punt. De verdere uitslagen luiden: 24 Ruben 8 p., Elfrink 6%. 3 Willemsen 7, Vogel 6. 5 Van der Spek 7, "Goy 7. 5 Schoenmaker 8, Dekker en Van der Vegt 7%. 6 Grachel en Ulrich 8. 7 Oelert en De Ruyter 7. 8 "Xdema 7%, Van Oost 7. 9 Van Nieuwenhuizen en Wortel 7. 10 J. Gerritsen 8, Luyks 7. 11 Van Ommeren 7 Bijwaard 6. 12 Van der Leden 8, Timmer en Som- meling 6. 13 Arnold 9, Dinkgreve en Wissink 7. De Filmclub „IJmond Dubbel Acht" te Beverwijk heeft dinsdagavond in het ge bouw ,,De Opgang" de gebruikelijke jaarvergadering gehouden. Er was een goede belangstelling. Voorzitter C. Pauls bracht in zijn openingswoord dank aan allen die zich voor de belangen van de filmclub inspannen. Daarbij werd ook het gemeentebestuur van Beverwijk ge rekend, dat door middel van een subsi die het werk van de penningmeester ge makkelijker had gemaakt. De heer Pauls meende dat hij het voorzitterschap moest neerleggen, ook anderen gelegenheid te geven hun in vloed, op de gang van zaken uit te oefe nen. Het filmen is geen gemakkelijke hobby, zo stelde hij, spreker hoopte, dat het nieuw samengestelde bestuur maatre gelen zou nemen in het belang van ver eniging en leden. De notulen en jaar verslagen werden goedgekeurd en bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Kooy gekozen als voorzitter. In de wedstrijd- commissie werd de heer K. de Graaff gekozen. Het aantal leden was gelijk ge bleven. De opengevallen plaatsen door vertrek werden bezet door nieuwe leden, Toernooidirecteur H. de Graaf is geen rust gegund. Overdag is hij belast als hij is met het directeur schap overal aanwezig, waar ge schaakt wordt in het Kennemer Theater maar ook bij de organi satie en eveneens daar, waar scha kers en publiek elkander ontmoeten. Het is zijn taak'. Een taak, welke hij zeer nauwgezet ten uitvoer brengt en waarmede hij een wezenlijke bij drage levert aan de gezellige sfeer van dit 29ste toernooi en daar mede ook aan het welslagen ervan. Dinsdagavond stond er weer een pannetje voor hem op het vuur. Dat van de snelschakers en weer was hij gedurende uren in touw. En druk. Gezegd mag worden, dat zijn komst in de toernooïleiding een welkome aanwinst is. ADVERTENTIES Velserduinweg 173 - Tel. 4402 REPUTATIE DOOR RECOMMANDATIE j BREESTRRRT107 TEL 23957 BEVERW'JK j AEG - ZANUSSI IGNIS - ZANKER MARKTPLEIN dagelijks demonstratie IJMUIDEN - TEL. 4262 KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 GEZIEN OP DE T.V. Kopen bij Brasser! Onverwoestbaar. Geschikt voor kamers en trappenhuizen, in 14 kleuren. Laat bij ons uw meubelen opnieuw stofferen Koningsplein 8, IJmuiden - Telefoon 4540. W. Een van de functionarissen, die bij het Hoogovenschaaktoernooi een gro te rol spelen is de bij zeer velen wel bekende Hans Bakker. Een van de le den van de publiciteitsafdeling van Hoogovens, die op het organiseren van de Hoogovenfeestavonden tijdens ju bilea aanvankelijk in Beverwijk, la ter in Amsterdam, mede zijn sporen al rijkelijk heeft verdiend. Ontzettend veel Beverwij kers, Heemkerkers en IJmuidenaren, in dienst van het Hoog- ovenbedrijf kennen hem en zijn staf van medewerkers, welke laatste ook zeer actief bezig is bij het schaakge- beuren. Maar Hans Bakker heeft hier de voorname titel van „zaalcommissa ris". Een niets-zeggend woord, met echter een allesomvattende betekenis. De inmiddels bekende en veelbespro ken „Elegast", die in deze kolommen al meerdere bijdragen leverde noemt hem de „schaakminister voor ruimte lijke ordening". Dit in verband met een vraag welke hij hem voorlegde in verband met het verschil in sfeer tus sen de arena, waar de grootmeesters een meesterstrijd leveren en het strijdperk van de tienkampers en da mes. Dit moet volgens hem verband houden met een organisatorisch pro bleem reden waarop hij zich tot deze schaakminister heeft gewend. „Elegast" wilde een oplossing horen voor zijn probleem en schrijft daarover Het probleem blijkt onoplosbaar te zijn. Het aantal gegadigden voor de tienkampen was al veel groter dan de toegelaten honderdzeventig; het ver lagen van de aantallengrens zou der halve nog meer schaakliefhebbers te leurstellen; veel schakers blijken ove rigens toch weinig hinder te hebben van de bezoekers, die voor een groot deel bestaan uit gastvrouwen en hun gezinsleden, die de schakers huisves ting bieden; en volgens uitlatingen van de „schaakminister", kunnen som mige spelers niet zonder publiek, wat voor mijn gevoel niet ver af staat van het moment dat de enthousiaste meute bij een spannende partij het „geen woorden maar daden" gaat aanheffen. En hoewel ik verrassend veel voel voor alle mogelijke en onmogelijke gein en Zaalcommissaris Hans Bakker tij dens een van zijn public-relations werkzaamheden: het verzamelen en ophangen van de verslagen over het toernooi. ongein, gaat dit ook voor mij te ver. Nu ik de „zaalcommissaris" toch aan de praat heb, laat ik hem een op somming geven van zijn toernooibe- moeienissen. Dat levert een respecta bel lijstje op en ik plak hem het schaars uitgereikte etiket „onmisbaar" op zijn revers naast het schaakem bleem. Dit commissielid heeft alles te maken met en te zeggen over de in richting van de zalen in het Kennemer Theater en ook daarbuiten de zaal van het opleidingscentrum van Hoogo vens, waar officiële maaltijden worden gesavoureerd regelt met flair, ken nis en inventie allerlei technische za ken als verlichting, verwarming, ge luidstechniek en telefoon, ontwerpt en geeft vorm aan alle mogelijke zaal ver sieringen, heeft gedeeltelijk samen met de gastvrouw de organisatie van de bonte avond in handen, en verricht daarnaast allerlei vreemdsoortige ta ken die zijn handen maar vinden of zijn hart ingeeft; toont hij zijn ware karakter in zaken als het bandverwis- selen bij de auto van de perschef en het bijspringen in taken en zaken die dan ook plotseling te veel worden. Daarom aan hem een pluim uit de snelgeslonken voorraad pluimen van de helm van ELEGAST ADVERTENTIE voor dames en heren Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5