Het gesprek over de 100.000 Regering wil voor 40 pet deelnemen in het Noordzeegas Drastisch het mes in de plannen van Den Uyl HET WEER W oningf abriek Dura-Coignet mogelijk dicht Drie kinderen bij brand in Bocholtz omgekomen 1 Inbraak aan boord van reddingboot „Neeltje Jacoba Kachel brandde te fel op zolder Dan voormalig klooster Geen carnaval in Zandvoort Slecht weer belet wegslepen van „Jacob Verolme,, Officiële opening havenmond IJmuiden op 15 juni Kunsthart met kernaandrijving TV-reportage in Djakarta kostte 70.000 Verkiezingen en voetbal op één tv-avond TV-debat tussen mr. Toxopeus en drs. Den Uyl DUURSTE DELTAWERK 52 e JAARGANG NUMMER 73 DONDERDAG 26 JANUARI 196 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Echtscheiding in Italië in discussie pagina Stijgende belangstelling voor caravans pagina 9 Jeugdboekenschouw pagina 11 Weer rapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5 In de vishal en op zee 6 Langs sluizen en havens6 Ferdinand 8, 18 Kunst11 Radio en tv 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsy16 Sport 17 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Opnieuw regen Burgemeester wil Prins Carnaval niet ontvangen Het woord is aan Gespannenheid SLAGROOMGEBAKJES VAN DEKKERS zijn beter! 44 cent per stuk IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mqe Het gesprek van de vakcentrales met de regering heeft gisteren niet dat resultaat opgeleverd, dat met name de ruim 100.000 werklozen in ons land er van hadden ver wacht. De regering zei na afloop: Wij hebben de wensen en suggesties van de vakcentrales aangehoord en zullen de ontwikkeling nauwlettend volgen. Over enige tijd wordt de bespreking herhaald. NVV-voorzitter Kloos was nogal optimistisch. Hij ver wachtte, dat de regering nieuwe maatregelen tegen de werkloosheid zou nemen. Dit zal evenwel afhangen van de economische ontwikkeling. Hoopvol achtte de heer Kloos de rentedaling die zal leiden tot een vergroting van de bouwactiviteit. Zie verder pagina 2. OP DE FOTO'S: Boven de werknemers met in het midden de heren Mertens en Kloos. Beneden de re gering met van links naar rechts de ministers Bakker, Zijlstra en Veldkamp. f- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Nog voordat vanmor gen de vaste commissie voor Economi sche Zaken uit de Tweede Kamer kennis kon nemen van de plannen van het kabi net-Zijlstra met de regeling van het win nen van olie en aardgas uit de Noordzee, was het belangrijkste van deze plannen reeds uitgelekt. De tussenregering heeft volgens hetgeen bekend is geworden dras tisch met mes gezet in de vroegere opzet van minister Den Uyl: géén staatsdeel neming in oliewinning (Den Uyl wilde tot Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt niet af en toe enige regen of motregen. Weer tot krachtig toenemende zuid westelijke wind. In het noorden van het land koudere nacht, overi gens weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. 50 percent gaan); 40 percent staatsdeel neming in gaswinning (Den Uyl 50 per cent); zogenaamde royalties het deel dat de staat opeist van de netto-winst van de maatschappijen variërend van 0 tot 16 percent (Den Uyl vast percen tage van 12.5 percent). Een en ander houdt in dat de staat, inclusief belasting heffing, bij deelneming in de winning van gas maximaal circa 70 percent van de revenuen kan krijgen (Den Uyl 75 per cent), en uit de oliewinning circa 60 per cent (Den Uyl 68 percent). Behalve met de zeer sterke beperking van de mogelijkheden tot staatsdeelne ming, is het kabinet-Zijlstra ook met de „glijdende schaal" van de royalties tege moet gekomen aan de bezwaren die de oliemaatschappijen tegen de plannen van oud-minister Den Uyl hadden. De olie maatschappijen voerden aan dat, als zij in Nederland 12.5 percent royalties moes ten betalen, zij dit ook zouden moeten doen aan elke willekeurige oliesheik in het Midden-Oosten. Nu is het top-percen tage wel hoger, maar dit geldt alleen voor hoeveelheden gewonnen olie die naar ver wachting in de Noordzee toch niet voor komen. In de praktijk zal het royalty percentage steeds aan de lage kant uit vallen, omdat bij een relatief geringe oliewinning maar weinig hoeft te worden betaald. Tegen de Zijlstra-opzet wordt een scher pe socialistische oppositie verwacht. Wel iswaar zullen de nieuwe regelingen be gin februari naar verwachting in een al gemene maatregel van bestuur, (in het kader van de reeds aanvaarde natte mijnwet) worden afgekondigd, maar er is destijds het voorbehoud gemaakt dat 77 De reddingboot „Neeltje Jacoba" van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij, die aan de kop van de IJmuider Trawlerhaven ligt, heeft in de afgelopen nacht bezoek van een of meer dieven gehad. Vermist worden de inhoud van een geldbusje minus 32 centen twee zaklantaarns en zes sleutels. Het geld was bestemd voor de nagelaten fa milieleden van op zee omgekomen vissers, De reddingboot was, nadat gisteravond de schipper het vaartuig had verlaten, niet afgesloten. Toen vanmorgen de stuurman aan boord kwam, constateerde hij onmiddellijk al dat er ongewenst be zoek was geweest: oliekleren en andere zaken lagen overal verspreid. Aan boord werd een lantaarn gevonden, die de be zoekers) blijkbaar in de haast heeft (hebben) achtergelaten. minimaal 15 kamerleden inplaats daar van een wettelijke door de Kamer te behandelen regeling kunnen eisen. Bij de behandeling van de natte mijnwet is deze mogelijkheid opmerkelijk genoeg voor P.v.d.A. zowel als K.V.P. eensge zind open gehouden. De toekomst moest toen nog leren wie daar in minde re eensgezindheid naar zou moeten te ruggrijpen. Het is de P.v.d.A. geworden. De socialistische bezwaren betreffen, behalve de geringere inkomsten voor de staat, ook het feit dat bij de regeling- Zijlstra de zeggenschap van de staat over de wijze van exploitatie van de aan de maatschappijen overgelaten oliebron nen te gering zou zijn geworden. Het gevaar dreigt dat de woningfabriek van Dura-Coignet bij Rotterdam moet sluiten, omdat een woningwetbouwpro ject van 1.500 woningen in het Rijnmond gebied niet van de grond komt, zo heeft het bestuur van Rijnmond in een brief aan de leden van de Rijnmondraad mee gedeeld. Sluiting van de fabriek betekent volgens de directie van het bedrijf ont slag voor 550 bouwvakarbeiders. Het verlossende woord moet uit „Den Haag" komen. Rijnmond heeft de betrok ken ministers gevraagd het gevaar voor dit gebied af te wenden. In gesprekken met de ministers en met gedeputeerde staten van Zuid-Holland is toegezegd dal op korte termijn een beslissing zal wor den genomen. (Van onze correspondent) BOCHOLTZ (L.). Drie kinderen zijn vannacht omgekomen bij een felle uitslaande brand in een voormalig klooster in Bocholtz. Zeven gezinnen werden door de brand dakloos. Het gezin Willems, dat sinds kort in het klooster onderdak had gevonden, ver loor bij deze brand alle drie de kin deren, Martin (2 jaar), Eddy (3 jaar) en Anita (4 jaar). De ouders waren, toen de brand uitbrak, niet thuis. De brand is kort na middernacht ont staan in één der slaapvertrekken op de zolder van het klooster, waar vermoede lijk een kachel te fel heeft gebrand. De kinderen zijn, toen zij door het laaiende vuur wakker werden, uit hun bedjes ge vlucht. De andere bewoners van het ge bouw hoorden de drie kinderen gillend over de zolder lopen. De 2-jarige Martin wist de gang nog te bereiken. Hij werd door een buurman naar buiten gedragen, maar overleed op weg naar het zieken huis in Heerlen. Êddy en Anita zijn waar schijnlijk door verstikking omgekomen. Brandweren uit de omgeving en uit Heerlen hielpen de brandweer van Bo- De spuisluis in het Haringvliet, een 1.050 meter lange kolos van beton en staal, is bijna gereed. In een enorme bouwput, die men nu laat vollopen, is tien jaar gewerkt aan dit duurste project van de Delta werken. Het heeft tot nu toe f 480 miljoen gekost. Er is nog 170 mil joen nodig voor de dammen aan weerszijden van het sluizencomplex. (Meer over dit gigantische werk op pagina 2). choltz het vuur te bestrijden, maar konden niet voorkomen dat de zolder en de daar onder gelegen verdieping geheel uitbrand den. In het gebouw waren behalve de ze ven gezinnen ook een postkantoor, een gemeentegarage en een bibliotheek on dergebracht. In Groningen is gistermiddag het pand van de n.v. Hoogenboezem Meubeltoonza len in de Joseph Israëlstraat geheel uit gebrand. Het vuur ontstond in één der toonzalen door tot nu toe onbekende oorzaak. In korte tijd joegen de vlammen boven het dak uit. De brandweer heeft tenslotte met tien stralen de vuurzee bedwongen. Zandvoort zal dit jaar van een carna valsviering verstoken blijven. De direc teur van het Badhotel, de heer J. J. Pas, die er de laatste jaren een in brede kring gewaardeerd festijn van wist te maken heeft burgemeester A. Nawijn er namelijk niet toe kunnen bewegen Prins Carnaval en zijn gevolg officieel te ont vangen, hetgeen door zijn voorganger, mr. H. M. van Fenema, wél gebeurde. Hoewel de burgemeester met grote in teresse kennis heeft genomen van de ve le foto's van vroegere ontvangsten heeft hij na rijp beraad de heer Pas medege deeld het in strijd te achten met de waar digheid van zijn ambt om aan zulk een ontvangst als burgemeester medewer king te verlenen. Hij meende, dat men dit moest overlaten aan zijn ambtgeno ten in het zuiden, waar een ontvangst van Prins Carnaval door het gemeente bestuur nu eenmaal een onmisbaar onder deel vormt van de Carnavals-viering. Met respect voor het standpunt van burgemeester Nawijn wordt dit besluit door de heer Pas zeer betreurd, temeer omdat het Zandvoortse Carnaval op weg was een jaarlijks weerkerende traditie te worden. Er bestonden voor dit jaar zelfs uitgebreide plannen voor een tweedaag se feestviering. Burgemeester Nawijn gaf de heer Pas wel zijn fiat om het Carnavalsfeest in diens hotel te vieren, doch de heer Pas acht dit onmogelijk, omdat een officiële ontvangst door de burgemeester er nu eenmaal bij hoort. Zonder deze ontvangst is geen enkele Prins Carnaval met zijn gevolg bereid naar Zandvoort te komen Tenslotte deed de burgemeester nog de suggestie, dat wanneer dit Carnaval in nauwe samenwerking met stichting V.V.V. zou kunnen worden georganiseerd er voor hem licht aanleiding zou kunnen zijn alsnog op zijn besluit terug te ko men. Maar omdat het hierover thans te laat is wil de heer Pas trachten het vol gend jaar in deze richting opnieuw een Carnavalsviering in Zandvoort mogelijk te maken. De havenautoriteiten van Las Palmas hebben thans toestemming gegeven het wrak van de ertstanker „Jacob Verolme' naar een baai aan de oostkust van het eiland Gran Canaria te slepen. L. Smit en Co heeft van eigenaren en assura deuren opdracht gekregen te trachten de gekapseisde ertstanker daarheen te sle pen. De sleepboot „Zwarte Zee" zal de ze poging samen met de Duitse sleep boot „Seefalke" wagen. Het is een sleep reis van ongeveer 275 mijl. Met vastma ken wordt gewacht tot het weer ter plaat se wat is Verbeterd. Wendell Phillips: Wij leven onder de dictatuur van ge zagsdragers en ochtendbladen. (10de eeuw). De officiële ingebruikstelling van de vernieuwde havenmond van IJmuiden zal niet zoals aanvankelijk in de bedoe ling lag in mei van dit jaar plaats hebben, maar op donderdag 15 juni 1967. Dit zal geschieden door koningin Juliana. De beide kraaneilanden die werkzaam zijn bij de Noorderpier zijn dezer dagen verder zeewaarts verplaatst. Dit moet nog één keer gebeuren, alvorens het werk van de „Kraanvogel" en de „Lepelaar" zal zijn voltooid. Als het weer meewerkt, dan zal de „Kraanvogel" reeds volgende week de laatste etappe afleggen. Na het werk van de kraaneilanden zal nog wel het een en ander aan de boven bouw moeten worden gedaan. De Noorderpier zal, zonder tegenslag, tussen medio 'februari en begin maart ge reed zijn. LOS ANGELES (Reuter) De voor zitter van de Amerikaanse hartstichting, dr. January, is van mening, dat in de toekomst hartpatiënten misschien een kunsthart met kernaandrijving zullen kun nen krijgen. Het apparaat is zo klein, dat het in de borstholte kan worden geplaatst. Dr. January meent dat de constructie van zulk een kunsthart een kwestie van tijd is. De uitbrande slaapkamer, waar van nacht als gevolg van een felle brand de drie kinderen van het gezin Wil lems uit Bocholtz om het leven kwamen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Beerekamp (C.H.U.) over een N.T.S.-reportage over de politieke proces sen in Djakarta heeft minister Klompé geantwoord dat kosten ongeveer 70.000,- hebben bedragen. Deze kosten zijn niet bijzonder hoog in vergelijking met vele andere documentaire programma's, die de Nederlandse televisie in het buitenland heeft opgenomen. Van de vier bij de re portage betrokken medewerkers waren drie niet in dienst van de N.T.S., zodat ook honoraria in het bedrag zijn begre pen. Bovendien moest de filmuitrusting in Nederland worden gehuurd, hetgeen naast de huurprijs ook hoge vrachtkos ten met zich bracht. In het algemeen kan worden opge merkt, dat de activiteiten van de tele visie in het programma-journalistieke vlak het aanvaarden van bepaalde finan ciële risico's met zich meebrengt. Deze risico's zijn door de aard van het me dium veel groter dan bij pers en radio. Het zou een verarming van het program ma kunnen betekenen wanneer zulke risi co's niet zouden worden aanvaard, aldus de minister. De NTS brengt op 15 februari de ver kiezingsdag, een verkiezingsprogramma via Nederland 1. Op Nederland 2 zal die avond vrijwel zeker de voetbalwedstrijd Inter MilaanReal Madrid worden uitge zonden, ook al is dit sportgebeuren nog niet officieel aan de NTS aangeboden. In samenwerking met de ASVA (Alge mene Studenten Vereniging Amsterdam) brengt de NTS op woensdag 8 februari een „discussie"-programma uit zalen in Haarlem en Zwolle, waar verschillende politieke partijen die avond verkiezings bijeenkomsten houden. De voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, mr. E. H. Toxopeus, zal op 1 februari voor de televisie zijn uitspraken over en zijn bezwaren tegen de Partij van de Arbeid toelichten op uit nodiging van de P.v.d.A.-lijstaanvoerder, drs. J. M. den Uyl, die hem hiervoor de helft van de politieke zendtijd, die de P.v.d.A. op 1 februari is toegewezen, heeft aangeboden. ADVERTENTIES Drukke werkkring? In onze originele Finse Sauna vóélt u zicht een ander mens worden. Ont spannen en weer fit. Keep Fit gymnastiek, indoor en outdoor. Sauna-, Massage- en Sportinsti tuut BOUWES PALACE Zandvoort Alle inlichtingen telef. 0 2507 - 3871. DE FRUITWINKEL PINDA ZIJLSTRAAT 55 KERKSTRAAT 2A 1 HAARLEM ZANDVOORT

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1