Verenigingsnieuws uit de IJmond TOERNOOI-sPIONage uperbe antraciet Kwart Nievelt-Goudriaan vloot onder vreemde vlag Vlag op torenflat in duinen Gladheidsbestrijding in Velsen Zaken rond het schaken Afscheid dr. Vervaat Motorrijder gewond bij aanrijding in Santpoort Autobotsing in Velsen-Noord Gemeente deed niet minder haar best Rooswijk kan accommodatie zelf verbeteren Grondruil in Velsen-Noord Bedrijfsongeval Onze driekleur behoort tot duurste vlaggen In auto zonder rijbevoegdheid Havenberichten SATÉ ƒ2.- per portie DONDERDAG 2 6 JANUARI 196 7 5 Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk MAX KOELEMIJ De beste kolen uit Europa nu brandschoon verpakt NOG SLECHTS TOT EN MET ZATERDAG DUURT ONZE OPRUIMING Woninginrichting Durfine edelstaal en Keltum pleet cassettes lang-enieuwstraat 4-13 vlak bij het marktplein IJmuiden DONDERDAG 26 JANUARI Filiaal Gttn. bibliotheek en r.k: biblio theek Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willeijn de Zwijgerlaan: 19- 21.15 uur. VRIJDAG 27 JANUARI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.k. biblio theek in Santpoort-Nrd., gebouw „Spaarn- berg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.k. openbare leeszaal en bibliotheek. Willems- beekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19- 21 uur; filiaal r.k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 14-17 en 19-21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DONDERDAG 26 JANUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: cursus schilderen o.l.v. Tony Gerlach, Kennemerstaten. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 19.30 u.: cursus pottenbakken. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 u. VRIJDAG 27 JANUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 16.30 u.: Cursus koperwerk (jeugd), o.l.v. Annie Bruggert, door Kennemerstaten. Creatief Centrum, 20 uur: Cursus koper werk o.l.v. Annie Bruggert (volwassenen), door Kennemerstaten. Verenigingsgebouw, Plesmanweg/Par- mentierstraat, 20 uur: Tienerdansavond m.m.v. „Sound United", door Indische vereniging „Door Eendracht Sterk". Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: Werkgroepavond door Amateur fotografenvereniging. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 en 19-21 u. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 u.; 15-18 u. en 19-21.30 u. Gezamenlijke bibliotheekfilialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, ge opend van 19-21 u.; Meerestein, Parmen- tierstraat 2, geopend van 15-17 en 19- 21 u. DONDERDAG 26 JANUARI „De Jansheeren": 20.00 uur feestelijke jaarvergadering ADO, afd. herengym- nastiek. Gebouw Wit-Gele Kruis: EHBO-cursus St. Christoforus. Maandag 30 januari, des middags om 16.30 uur zullen patiënten en oud-patiën ten van dr. Th. J. Vervaat, tot 1 febru ari internist bij het Antoniusziekenhuis te IJmuiden, in de gelegenheid worden ge steld van hun arts afscheid te nemen. Na hier ongeveer vier jaar werkzdam te zijn geweest, vertrekt dr. Vervaat namelijk naar het Lucas-ziekenhuis in Amsterdam Deze afscheidsbijeenkomst wordt gehou den in het Patronaatsgebouw aan de Wil lemsbeekweg, waarop dr. Vervaat tevens een geschenk zal worden aangeboden, dat door het comité is aangekocht. Vrijdag gaat de vlag in top op de twaalf verdiepingen hoge torenflat aan de Orionweg te IJmuiden. Dan is het hoogste punt bereikt. Ter ge legenheid van dit hoogtepuntzal wethouder C. Ockeloen vrijdagmid dag om vier uur een toespraak hon den in de kantine van de aan nemingsmaatschappij Panagro op het bouwterrein in de duinen. De flat omvat in totaal honderdachtenveer tig woningen en is de eerste fase van een bouwplan voor duizend- achtenveertig huizen in Zeewijk". ADVERTENTIE Vanmorgen tegen zeven uur is op de parallelweg van rijksweg 9 bij het bollen- bedrijf Maai schalk te Santpoort een veer tigjarige motorrijder gewond geraakt. Een 46-jarige exporteui uit Santpoort verleen de de motorrijder geen voorrang, toen hij de uitrit van het bollenbedrijf in wilde draaien en de veertigjarige bankwerker uit Haarlem op zijn motor naderde. De bankwerker is met een gebroken been en inwendige kneuzingen naar een Haarlems ziekenhuis vervoeid. Beide voertuigen werden beschadigd. Op het kruispunt van de Grote Hout- of Koningsweg en nieuwe Pontweg in Vel sen-Nrd. verleende een 24-jarige bestuur der van een personenauto uit Beverwijk woensdagmiddag geen voorrang aan een van rechts naderende personenauto, be stuurd door een 37-jarige chauffeur uit Wormerveer. De man uit Wormerveer moest als gevolg van de aanrijding met een hoofdwond in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen. Een 50-jarige inwoner van Velsen-Noord, die bij hem in de auto zat, werd er uit geslingerd en kwam op het wegdek te recht. Hij klaagde over hoofdpijn, maar wilde niet naar het ziekenhuis worden vervoerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Gewetensgeld. De inspecteur der belas tingen in Hoogeveen vond bij de post een envelop met drie bankbiljetten van duizend gulden. Op de enveloppe ont brak de naam van de afzender, er was geen brief bijgesloten en het post stempel was onleesbaar. Het bedrag zal als gewetensgeld worden gestort Het raadslid de heer J. F. Jollie heeft met betrekking tot de gladheidsbestrij ding een vraag gesteld, die B. en W. van Velsen als volgt beantwoorden. „Ter bestrijding van de gladheid, welke de weersomstandigheden (hagel en sneeuw) in de periode van 4 tot en met 9 januari veroorzaakten, zijn van ge meentewege terstond maatregelen ge troffen. Onmiddellijk na de hagelval in de avonduren van 4 januari, waardoor ADVERTENTIE LOEMPIA'S per stuk 85 ct. KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINPLEIN 6 - TELEFOON 4000 IJMUIDEN-OOST (Van onze sportredactie) De honkbalclub Rooswijk mag op het sport veld Koningsveld in Velsen-Noord zelf een bescheiden honkbalaccomniodatie aan leggen. Na langdurig aandringen stond het bestuur van de organisatie Kennemer staten, waarbij Rooswijk is aangesloten, dat gisteravond op een bijzondere leden vergadering van de honkbalclub toe. De gemeente Velsen moet nu toestem ming verlenen om op het Koningsveld gravelpaden te laten verschijnen. Kenne merstaten heeft dit sportpark van de ge meente gehuurd. Rooswijk kan daarna met materialen, die door Kennemerstaten beschikbaar worden gesteld, in drie maan den tijd een honkbalaccommodatie trach ten te verwezenlijken. Tot dusver meende het dagelijks be stuur van Kennemerstaten dat een be scheiden honkbalaccommodatie aan Roos wijk niet goed besteed was omdat het twijfelde aan de levensvatbaarheid van de tweede klas honkbalclub. Rooswijks bestuur meende, dat die levensvatbaar heid werd bepaald door het al dan niet aanwezig zijn van een accommodatie. Na dat het bestuur van de honkbalvereni ging aankondigde te zullen aftreden, het voortbestaan van de vereniging daardoor op losse schroeven kwam en het bestuur van de KNHB bemiddelde, kwam Ken nemerstaten gisteravond met het aanbod van de levering van het materiaal. slechts geringe gladheid ontstond, werd de gehele nacht een mengsel van zout en zand gestrooid op de hoofdwegen en de doorgaande wegen, welke een totale leng te van ongeveer 95 km. hebben. Na de sneeuwval in de avonduren van 5 januari werd een zout-zand-mengsel ge strooid op de hoofdwegen, de doorgaande wegen en de daarbij behorende rijwiel paden met een totale lengte van ongeveer 115 km. Op 7, 8 en 9 januari werd een aantal wegen in Velsen (noord), Santpoort en IJmuiden ter totale lengte van ca 50 k.m bestrooid, terwijl op laatstgenoemde da tum de binnenstraten (eveneens ter leng te van ongeveer 50 km.) waarin de sneeuw was vastgereden, met zout werden be strooid. Zoals de vraagsteller reeds aangeeft waren de voor het doorgaand verkeer be stemde wegen spoedig sneeuw- en ijs vrij, maar zulks was niet uitsluitend te danken aan het verkeer doch eveneens aan het feit, dat het hoofdwegennet twee maal met zout en zand werd bestrooid Bij langdurige gladheid van ernstige aard worden de trottoirs vóór openbare gebouwen door het bedrijf openbare wer ken sneeuwvrij gemaakt, terwijl het plantsoenbedrijf deze taak vervult op de langs de parken en plantsoenen gelegen trottoirs. De duur en mate van de glad heid waren niet zodanig dat er dit jaar reden bestond deze bijzondere maatrege len te nemen. In geen geval kan worden gesteld, dat er dit jaar van gemeentewege minder aan de bestrijding van gladheid is ge daan dan in vergelijkbare omstandighe den in vorige jaren. Het is evident, dat de gladheidsbestrij ding steeds primair gericht zal zijn op de hoofdwegen en doorgaande wegen ten behoeve van brandweer, politie, ongeval lendienst, openbaar vervoer, enz. Wat de binnenstraten betreft wordt se cundair het mogelijke gedaan. Er is uit de aard der zaak ergens een limiet van beschikbare bestrijdingsmiddelen (zout, zand) en mankracht. Mede met het oog op het steeds toene mende verkeer en de veiligheid daarvan volgen burgemeester en wethouders van Velsen de ontwikkeling van de mogelijk heden tot gladheidsbestrijding nauwkeu rig." Nu het schaaktoernooi ten einde loopt, heeft uw 4pion bij verscheidene deelnemers, landgenoten zowel als bui tenlanders, die in de afgelopen jaren ook acte de présence gaven, zijn licht opgestoken over hun bevindingen. Allereerst met betrekking tot de gang van zaken tijdens het toernooi: de meer organisatorische kant dus be zien van schaaktechnische zijde. Voor al nu de toernooicommissie is uitge breid met een schaakdirecteur in de persoon van H. de Graaf. Met name de grootmeesters en de meesters zijn meer dan tevreden. Degenen, die hier al eerder schaakten prijzen het, dat zij meer rust genieten dan in voor gaande jaren. De sfeer in de schaak zaal blijft spannend, maar zo zeg gen zij allen kunnen kalmer naden ken nu het niet meer zo roezemiezig is. Het weren van de jeugd is een van de redenen, die hiertoe leidden. Op onze vraag echter of door het instellen van geldprijzen er feller geschaakt wordt, haalden de meesten hun schou ders op. Enkelen spraken zich positief uit en verklaarden dat de uitslagen toch wel aanwezen, dat het meer om de plaats dan het geld gaat. Dit voor De landelijk bekende Joegoslavische beeldhouwer Militiedie destijds met zijn Zaandams beeld zo in het nieuws kwam, bezocht woensdag het schaaktoernooi, teneinde zijn land genoten een hart onder de riem te steken. Zijn komst ging bepaald niet onopgemerkt voorbij, ofschoon hij in de foyer bleef. Op deze foto Militie, samen met diens echtgenote, in ge- iprek met Joegoslaven. wat betreft diegenen onder de scha kers, die hier al eerder deelnamen aan het toernooi van de basisindustrie in de IJmond. Een enkeling meende, dat het schaken om geldprijzen een gewone zaak is; doch daartegenover staat weer de mening van die enkele anderen die zich op het standpunt stelden, dat juist in Beverwijk het nimmer aan strijd heeft ontbroken. Ook al zijn er enkele technisch veel sterkere deelnemers, waarmede het beter eten dan vechten is. „Beverwijk staat daarom bekend" zo verklaarden zij. Met deze wetenschap voor ogen heeft uw rubriekschrijver zich wederom tot de deelnemers gewend, met de vraag, hoe hun het eten bevalt. Deze vraag was meer gericht op de buitenlanders, dan op de Nederlanders, alhoewel er voor deze laatstgenoemde categorie af en toe ook zeer buitenissige zij het dan toch bijzonder smakelijke - ge rechten op tafel verschijnen, tijdens de dagelijkse diners. Juist de buitenlan ders staken met name de loftrompet over gastheer Ch. Hart en zijn staf van keukenpersoneel. Elke dag is er weer wat anders, iedere dag lijkt het weer smakelijker te zijn bereid zo ver klaarden zij nadrukkelijk. Daarenboven wordt er rekening gehouden met de smaken en de voorkeuren van de ver schillende volkeren. Daarom het zo rijk gevarieerde menu, daarom ook de grote eetlust onder de aanwezigen, die iedere dag weer de tafel alle eer aan doen. En niet alleen de buitenlan ders, maar zeer stellig ook de Neder landers onder de aanwezigen. Dat sport de eetlust opwekt, wist uw spion reeds lang, maar dat de denksport dat ook doet, is een nieuwtje voor hem. In groep 10 van de tienkampers speelt de IJmuidenaar Rob van Zwieten mee. Een 19-jarige schaker, lid van „Kijk Uit", die de naam van zijn club tijdens het spel alle eer aandoet. Hij zet niet klakkeloos, maar denkt na en „kijkt goed uit", waardoor hij in zes wedstrijden zes punten heeft weten te scoren. Hij schaakt nog maar vijf jaar. En wan neer hij vandaag donderdag wint, kan hij zich verzekerd weten vhn de bovenste plaats in zijn groep. Reeds vlak voor het toernooi schre ven wij in deze pagina's over het 29- ste Hoogovenschaaktoernooi, dat er onder de deelnemers allerlei vreemde vogels schuil gaan. Mensen met apar te hobby's met aparte levensinstellin gen, die hoegenaamd niets met scha ken uitstaande hebben. Zo is er een oude getrouwe hij komt al jaren achtereen meedoen aan de tienkam pen die elke dag opnieuw komt lo pen vanaf Amsterdam. Weer een an der kan niet schaken zonder saunaba den en een derde moet per se in de een of andere vorm eerst een yoga-oefe- ning hebben gedaan voor en aleer hij b.epaalde prestaties op schaaktech- nisch of organisatorisch gebied kan verrichten. En daar tussendoor zijn de handte keningenverzamelaars, de mannen, maar ook de vrouwen onder de deel nemers en bezoekers die alles en ieder een aflopen om postzegels, sigar- bandjes of suikerzakjes. Om de speld jes, met name die met schaakemble men erop, niet te vergeten. Soms heeft het er alle schijn van, dat voor deze categorieën het schaken minder belang rijk is dan de hobby. Doch het schaakhart gaat dan weer open, als men ziet hoe de grootmees ters zowel als de tienkampers, na de uren van ingespannen strijd en de „re lax" tijdens het diner, zich in de foyer en de zaal verspreiden om te gaan „vluggeren". Ter realisering van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der ge meente Velsen ten noorden van het Noord zeekanaal is het gewenst, dat de gemeen te de eigendom verkrijgt van een perceel grond, ter oppervlakte van ongveer 450 vierkante meter, gelegen nabij de Wen- ckebachstraat te Velsen(noord). Dit per ceel grond maakt deel uit van de onder grond van de toekomstige spoorwegover gang in het verlengde van de Wencke- bachstraat. De eigenares van het perceel grond de Koninklijke Nederlandsche Hoogo vens en Staalfabrieken N.V. is bereid dit terrein aan de gemeente in eigendom over te dragen in ruil tegen een perceel grond, ter grootte van ongeveer 140 vier kante rrfeter, gelegen nabij de Gildenlaan te Velsen(noord), onder de voorwaarden, dat de gemeente een toegift betaalt van 3.809,10 en de Koninklijke Nederlandsch Hoogovens en Staalfabrieken N.V. het recht behoudt op het aan de gemeente over te dragen perceel een spoorverbin ding in stand te houden. Aangezien deze ruiling voor de gemeen te gewenst is en de gestelde voorwaar den voor burgemeester en wethouders aanvaardbaar zijn, stellen zij de raad voor, ter uitvoering van het eerder ver melde uitbreidingsplan, te besluiten tot bovenvermelde transactie. De 64-jarige heer H. Haasman uit Drachten, kraanhulp van de Havenstich ting Zaandam, is dinsdag 24 januari ge wond geraakt bij een ongeval in een plakkenhal van Hoogovens. Bij het hijsen van plakken staal kwam de last enigszins scheef terecht, waardoor de heer Haasma met zijn linker voet be kneld raakte. De heer Haasman is op genomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. ADVERTENTIE VS uw warmte-adres, Kennemerlaan 44, IJmuiden - Telefoon 0 2550 - 4643 Een vierde deel van de koopvaardij vloot van Van Nievelt, Goudriaan en Go's Stoomvaart Maatschappij N.V. te Rotter dam vaart onder een vreemde vlag. Vier kustvaarders van deze rederjj varen als Libanees en zes schepen van 5000 tot 8000 ton elk varen onder de vlag van West-Duitsland. De heer W. J. Goudriaan deelde ons desgevraagd mede, dat het overgrote me rendeel van de vloot zijner rederij onder Nederlandse vlag zal blijven varen. Eerder had hij tijdens een persconfe rentie van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereniging aan boord van het M.S. „Norwind" (North Sea Ferries) me degedeeld, dat het varen onder een vreemde vlag een gevolg is van de hoge kosten en het fiscaal klimaat in Neder land: „de Nederlandsche vlag is een van de duurste vlaggen ter wereld." De heer Goudriaan zei, dat de maatre gel een exploitatievoordeel van tien per cent betekent. Naar hem zou zijn gebleken, wordt in sommige landen harder gewerkt dan in Nederland. Met name zouden Duitse zee lieden tegenwoordig meer presteren dan hun Nederlandse collega's. In een nadere toelichting verklaarde de heer Goudriaan, dat hij hiermee niet bedoelde dat de N- derlandse zeeman niet tot betere presta ties in staat zou zijn. Van de zijde van het K.N.R.V.-bestuur werd over het fiscaal klimaat samenvat tend verklaard, dat het om vrij eenvou dige problemen gaat. De scheepvaart heeft niets aan commissies; zij wil be lastingfaciliteiten. De rederijen zitten met opgeschorte investeringsaftrek; het ont breekt aan flexibiliteit in het systeem van toe te passen afschrijvingen. Indien hierin geen verandering ten goede van de scheepvaart komt, dat lijkt het er op dat meer Nederlandse rederijen het met De politie van Velsen heeft woensdag middag procesverbaal opgemaakt tegen een drieëndertigjarige classificeerder uit IJmuiden-West, die in een personenauto reed, terwijl de rijbevoegdheid hem voor lange tijd is ontzegd. een goedkopere vlag zullen gaan probe ren. Tevoren had de voorzitter, de heer J. Hudig, scherpe critiek geuit op Liberia wegens vlagdiscriminatie. Hij haalde een zeer recent voorbeeld aan: onder Liberi aanse vlag varende schepen betalen geen tonnagegelden, die door alle andere sche pen wel moeten worden betaald. ADVERTENTIE IJMUIDEN ■UNon mbubii: BEVERWIJK Woensdag aangekomen te IJmuiden: Chanteny, van Londen, IJmuiden; Johanna Buitelaar, Klai peda; Harma, Goole; Ares, Antwerpen; Europa, Faversham; Brio, Grimsby, IJmuiden; Idanel, Londen; Hilversum, Savannah; Adrastus, L# Havre; Berkelstroom, Goole; Bakala, Le Havre; Buka. Londen; Neder Eems, Rotterdam; Esso Emden, Hamburg; Jean-E., Londen; Embla, Rotterdam; Brooktor, Antwerpen; Ursula, Ham burg; Nordstrand, Hamburg; Wotan, Dagenham; Johann Hermann, Norkoeping. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Temar, van Londen. Lady Roslin, Milford Haven, Bui tenhuizen; Nerlandia, Gothenburg; Socrates, Rotterdam; Diligentia, Purfleet; IJstroom, Gran gemouth, IJmuiden; Vela, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Rijn stroom, naar Shoreham; Vliestroom, Sheerness; Ali, Rotterdam; Schoonebek, Abo; Otava, Em den, IJmuiden: Trito, Rotterdam; Lissi Schulte, New York: Mario, Avonmouth: Anna Frem, Gent; Midas. Rotterdam; Boffa, Le Havre; Banggai. Londen; Lyng, Londen; Johanna Bui telaar. Klaipeda. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Calchas, naar Rotterdam: Els Teekman. Mostyn, IJmui den; Beaver Dann, Kiel, IJmuiden; Pallas, Oporto; Eemland, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het betreffend# schip van of naar Amsterdam is gegaan.)

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5