Hanoi toont belangstelling voor contacten met Amerika meer in Echtscheidingsrecht moderner moeizaam in Italië banen I IB RAIFFEISENBANK „Concentraties tussen dagbladbedrijven moeten voortgaan" HOOFDSCHOTEL Fietsen naar de maan om aards fit te blijven 9 0. o Experts: om oorlog te winnen zijn één miljoen man nodig Humanere wetgeving stuit op kerkelijke tegenstand Vogels zongen en scholden klassiek Directeur van de NDU: Ontslagen bij W. C. 't Hart j_ spaarbank en alle bankzaken DONDERDAG 26 JANUARI 1967 Harteklop VIETNAM Zïïid-Gmeses mei meer tlati 1300 vestigingen Salisbury's verslag A antrekkelijker Geen concurrent Nieuw provinciaal van Nederlandse Jezuïeten (Van onze correspondent) WASHINGTON. Zyn de commu nisten in Vietnam bezig water in hun wijn te doen en is overleg in zicht? Op deze vraag worden in de Verenig- |de woorden tegen de pers en op de tele van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, al leen maar te zeggen dat volgens hem Noord-Vietnam veeleisender was gewor den, omdat nu ook nog stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam werd gevraagd. Uit alles (niet in de laatste plaats uit de Staten de meest uiteenlopende ant woorden gegeven. Op dit ogenblik kan men alleen met zekerheid zeggen dat Noord-Vietnam opeens belang stelling toont voor nauwere contac- visie van de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam Henry Cabot Lodge, die voor kerstverlof een paar weken in de Verenigde Staten was) bleek dat de re gering in Washington gelooft militair aan de winnende hand te zijn in Vietnam en ten met Amerikanen (maar liefst vijf- dat zij gemanipuleer om tot overleg ie Uphlum komen, waarbij ook allerlei concessies van tig Amerikaanse oumalisten hebben Ameri^aanst ^an, gedaan zouden moeten visa voor Noord-Vietnam gekregen en j WOrden, overbodig vindt, zullen daar in de loop van dit jaar op bezoek gaan). Voorts geeft Hanoi zich ongekende moeite het communisti sche standpunt zo soepel mogelijk voor te dragen. Tenminste zo moet men wel de uiteenzettingen van pre mier Pham Van Dong tegenover de plaatsvervangende hoofdredacteur van de „New York Times" Harrison Salisbury en van diplomaat Mai Van Bo in Parijs beschrijven. ontworstelen aan de greep van de com munistische guerrilla's en troepen. De ontoeschietelijke houding van Wash ington en de kennelijke nadruk in de Amerikaanse hoofdstad op voortzetten van de oorlog op de huidige voet leken onder anderen secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties ernstig te verontrusten. Op zijn persconferentie van 10 januari kwam Oe Thant dan ook plot seling openlijk uit de bus met een lezing van de Vietnam-kwestie, die lijnrecht in strijd was met de officiële theorieën van de Amerikanen. Oe Thant zei namelijk dat volgens hem de strijd in Vietnam in wezen een bur geroorlog was (en niet agressie van Noord-Vietnam tegen zijn buurstaat), dat de Vietcong een grote mate van onafhan kelijkheid bezit en dat hij niet kon inzien dat Zuid-Vietnam van strategische bete kenis was voor de vrijheid en veiligheid van het Westen. Met dit laatste punt legde hij zijn vin ger op de harteklop van het huidige Amerikaanse beleid. Lodge voorspelde spectaculaire militai re successen voor 1967 en die schijnen een aantrekkelijker perspectief voor pre sident Johnson en zijn mannen te vormen dan de moeizame mogelijkheid om tot een compromis te komen. LAOS THAILAND Dak Soet CAMBODJA SAIGON KENNELIJK bereidt men zich in Ame- I rikaanse regeringskringen' voor op een ongewijzigde voortzetting van de huidige militaire inspanning, die nu tien miljard gulden per maand kost, waarbij naar schatting per jaar honderdduizend men sen omkomen en die jaarlijks een half mil joen ton bommen (meer dan in de hele oorlog tegen Japan werden afgeworpen) op Noord- en Zuid-Vietnam doet neer regenen. Generaal Westmoreland schijnt om meer troepen gevraagd te hebben en bin nenkort lijken er weer 100.000 man toe gevoegd te zullen worden aan de onge- veer 400.000 Amerikanen die nu al in Zuid-VXietnam staan. Er zijn experts die zeggen dat het troepental uiteindelijk op één miljoen gebracht zal moeten worden om de oorlog werkelijk te winnen, dat wil zeggen om Zuid-Vietnam helemaal te Militaire successen in Zuid-Vietnam voor 1967: een aantrekkelijk per spectief voor president Johnson. NEW YORK (REUTER) Vier ge-1 dresseerde vogels hebben voor een recht- bank in New York een demonstratie ge geven van hun bedrevenheid in het zin-1 gen van operadeuntjes. Zij beperkten zich hier evenwel niet toe maar „snauw den" een van de advocaten krijsend „hou I je kop" en andere beledigende woorden toe. De vogels „traden" op in een civiele I zaak, die aanhangig was gemaakt door een dame, die beweert, dat haar voor malige huisbaas een gedresseerde spreeuw I van haar heeft gestolen en vervangen heeft door een dode vogel. De gestolen vogel, Johnny Walker genaamd, zi 30.000 dollar waard zijn. Een deskundige verklaarde, dat de I waarde van de vogels afhangt van hun „opleiding" en dat de bestolene dus moet aantonen hoe goed haar dressuur is. Een van de vogel-solisten, luisterend I naar de naam Bill Baily, bracht op ver zoek enige korte stukjes van Mozart en Puccini ten gehore. Een advocaat riep daarop „hiertegen maak ik bezwaar, edelachtbare". Het antwoord van de, ken nelijk verontwaardigde vier voggl-solisten was: „Houd je kop en verdwijn!". Onder grote hilariteit werd de zitting geschorst. ADVERTENTIE IN HOUAND SIMT SN HUIS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling Ook in uw omgeving is er één. Pham Van Dong herhaalde weliswaar Hanoi's aloude vier punten (aftocht bui tenlandse troepen uit Vietnam en stop zetting vijandelijkheden tegen Noord- Vietnam, neutraliteit in afwachting van hereniging, binnenlandse organisatie van Zuid-Vietnam in overeenstemming met het niet communistische, maar be paald democratische programma van het nationale bevrijdingsfront, hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam), maar hij leek alleen maar te willen dat de Ameri kanen deze punten in principe onder schrijven als doelstellingen bij het over- •o (Van onze correspondent) ROME Nu de parlementaire commis sie voor zaken die op de grondwet betrek- leg en meer niet. Mai Van Bo in Parijs hebben met een meerderheid van 25 duidde aan dat, als Washington de bom- twintig stemmen heeft vastgesteld scheiding niet strijdig is met de Italiaanse grondnet, is een eerste en zeer belangrijke hindernis genomen op de weg die te zijner tijd Italië op dat gebied tot een moderne staat zal moeten maken. De eerstvolgen de pas zal nu moeten zijn dat de commis sie voor Justitie bij meerderheid besluit dat het wetsvoorstel van de socialistische afgevaardigde Fortuno, om te komen tot wat hij noemt „de kleine echtscheiding", in het parlement ter sprake kan komen. Dan zal men getuige kunnen zijn van een debat, dat stellig opzien zal baren Men denke vooral niet dat men in Italië definitief vreedzaam overleg door Hanoi met grote ernst zal worden overwogen. TERWIJL OP het diplomatieke vlak deze nuances onderwerp van druk ge praat werden kreeg Amerika's publieke opnie door de artikelen van Harrison Salisbury uit en over Noord-Vietnam plotseling een stroom gegevens toege speeld, die de strijd in Vietnam in een nieuw licht stelden. Ten eerste beschreef Salisbury hoe hij gezien had dat burgers van plan is het huwelijk te belagen met en woonwijken vaak het slachtoffer zijn al te ruime echtscheidmgsmogelijkheden. van de Amerikaanse bombardementen op Het wetsvoorstel noemt vijl gevallen Noord-Vietnam. Op zichzelf een nogal waarin echtscheiding op verzoek van een voor de hand liggende zaak, maar explo- of beide echtelieden mogelijk zal zijn. Het sief nieuws voor Amerikanen die geloofd gaat om gevallen als algehele krankzin- hadden aan de officiële lezing dat met nigheid, veroordeling tot levenslange ge- zulk een precisie gebombardeerd werd dat vangenisstraf, echtscheiding door een van praktisch alleen maar militaire doelen beiden verkregen bij een buitenlandse werden geraakt. I rechtbank, waarna de betiokkene een Verder beschreef Salisbury hoe weinig nieuw huwelijk heeft aangegaan in het effectief de bombardementen zijn, hoe fe- buitenland en dergelijke zaken, nomenaal de moraal van de Noordvietna- In talie is thans echtscheiding onder mezen is (zij zijn allemaal uitgerust met geen beding mogelijk. In dit opzicht is de vuurwapens en schieten op elk overvlie- wet van de Italiaanse staat nog strenger gend Amerikaans toestel) en hoeveel dan het kerkelijke recht. Dit heeft geleid schakeringen er zijn tussen de denkbeel- tot de meest tragische toestanden. Men- den van de Noordvietnamese regering en sen horen plotseling dat zij vader ot ook het nationale bevrijdingsfront in Zuid- moeder zijn van een aantal kinderen ge- Vietnam (de Vietcong). boortig uil een huwelijk met iemand die Terwijl Washington officieel nog maar zij in tientallen jaren nooit meer hebben altijd beweert dat de hele strijd in Viet- gezien. Kinderen kunnen met de naam nam begonnen is door agressie van Noord- van hun eigenlijke vader dragen, soms Vietnam tegen Zuid-Vietnam, herinner-1 ook niet van hun moeder, omdat zij voor den Salisbury's artikelen er weer eens aan dat alle moeilijkheden zijn ontstaan doordat in de late vijftiger jaren Zuidviet- namezen in opstand kwamen tegen de door Washington gesteunde dictator Diem. De steun, die de Vietcong nu van Hanoi de wet de kinderen zijn van en andere man met wie hun moeder eens getrouwd is geweest en die nu al sedert jaren in Amerika of elders een tweede huwelijk heeft aangegaan. Er zijn miljoenen van die problemen krijgt mag groot zijn, maar onbetwistbaai die alleen te wijten zijn aan de onplooi- blijft dat de 64 leiders van het bevrij- baarheid van de wetgever. Het aantal dingsfront zuiderlingen zijn, die een van I gevallen van afpersing dat uit dit alles het Noordvietnamese communistische pa-1 voortvloeit is legio, troon afwijkend democratisch meerpar- tijenstelsel propageren. (Hierbij steekt ietwat schril af dat de militaire junta van premier Cao Ky in Saigon bijne hele maal uit Noorderlingen bestaat, die vroe ger met het Franse leger meevochten om de nationale bevrijdingsstrijd van hun eigen Vietnamese volk te helpen onder drukken en die vrijwillig nog nooit een woord hebben gesproken over een demo cratische regeringsvorm.) Met dit al is men in het Vaticaan toch zeer geschokt door deze eerste stap in de richting van een echtscheidingsregeling. Alleen de christen-democraten en de fas cisten hebben in de commissie tegenge stemd en menen dat de grondwet geen echtscheiding zou toestaan op grond van artikel 7, waarbij het verdrag van Late- ranen is ingelijfd in de Italiaanse grond wet. Dat is een bijzonder ongelukkig ar tikel, omdat het concordaat tussen Italië en het Vaticaan aan de kerk een macht heeft verleend die ze zelfs niet heeft i'n Spanje of Portugal. Paus Paulus heeft zich dezer dagen uiterst kritisch en ongenuanceerd afwij zend uitgelaten over de echtscheiding. Hij noemde haar „een telen van verderfelijke moraal en decadent". De Osservatore Romano heeft aan de beslissing van de parlementscommissie twee artikelen gewijd op vrijdag- en op zaterdagavond, waarin wordt uiteengezet dat bij het concordaat is vastgesteld dat een kerkelijk huwelijk tevens civiel rechtelijke waarde heeft. Volgens het blad houdt dit in dat de staat erkent dat een huwelijk onder geen voorwaarde verbro ken kan worden en dat die onverbreek baarheid juist een essentieel kenmerk van het huwelijk is. Door daaraan te tornen zal het concordaat worden aangetast, dat niet eenzijdig kan worden gewijzigd. Het blad eindigt met te zeggen dat er een tegenspraak uit voortvloeit met ge dane beloften. Maar waar de Osservatore in ieder geval van overtuigd is, is dat geen enkele politieke partij aan het concordaat zal willen tornen. De katholieken worden opgeroepen waakzaam te zijn. Dezer dagen heeft het socialistische blad Avanti daarop geantwoord. Het gaat dus om een regeringsgezind blad en tevens om het blad van de partij waartoe Fortuno behoort. Maar wel moet men bedenken dat „de kleine echtscheiding" een per soonlijk initiatief is van deze afgevaar digde en niet deel uitmaakt van het rege ringsprogramma waarvan de socialisten de naleving eisen. Ze steunen dus For tuno tot op zekere hoogte, ofschoon zij niet bereid zijn zover te gaan dat er een kabinetscrisis ontstaat. Een andere kwestie is, of het wetsvoor stel wanneer het in het parlement behan deld wordt, zal worden aangenomen. De leiders van de'verschillende partijêh me- nen van wel. Maar het is bekend dat onder de vijfhonderd socialisten wel en kele afgevaardigden zijn die echtscheiding uit den boze achten. De Avanti zegt dat voor de staat het al dan niet erkennen van een sacrament een begrip is dat even tueel bestaan kan hebben vóór de Franse revolutie maar dat thans verouderd is. Sacramenten immers liggen op het gods dienstig vlak en de criteria en doelstel lingen van de staat staan daarbuiten. In de Osservatore, zo zegt het socialis tische partijorgaan verder, wordt vaak gesproken óver gewetenszaken. Stellig is echtscheiding een gewetenszaak. En de ervaring in andere landen leert dat ge lovige katholieken zelden of nooit hun toevlucht zullen nemen tot een echtschei ding daar hun geloof dit verbiedt, maar voor de staat liggen de criteria geheel an ders. Er zijn ook niet-katholieke burgers en voor hen moet mogelijkheid tot echt scheiding in bepaalde gevallen bestaan, hetgeen thans niet het geval is. Ook huwelijken die gesloten worden door buitenkerkelijken in het stadhuis en ook in een protestantse kerk of in de synagoge, kunnen in Italië onmogelijk worden verbroken. Personen die alleen i n ti maar op het stadhuis zijn getrouwd, leven €Jl€Ct()l volgens de kerk in zondig concubinaat, zo dat de kerk in sommige gevallen derge lijke huwelijken als ongeldig kan be schouwen en dus ook als niet bestaand. Ze hoeven niet eens te worden verbro ken daar ze nooit hebben bestaan in de vorm van sacrament. Daar is het kerke lijke recht dus plooibaarder dan het recht van de Italiaanse staat. Om de toekomst van het Nederlandse dagblad te garanderen zullen er meerdere concentraties tussen de kranten moeten komen. Tot deze conclusie kwam gisteren mr. N. Drost, directeur van de Nederland se Dagblad Unie, in een toespraak tijdens een lunch van de Nederlandse Maatschap pij voor Handel en Nijverheid in hotel Krasnapolsky in Amsterdam. „Om de sterk gestegen kosten in de afgelopen ja ren te kunnen opvangen en de kwaliteit van de kranten te kunnen verbeteren zal vooral op technist h gebied meer moeten worden samengewerkt. De reeds tot stand gekomen concentraties zullen zeker niet de laatste zijn". De heer Drost, die sprak over het thema „de dagbladpers in deze tijd", gaf toe dat vele klachten omtrent het aanzicht van de huidige Nederlandse krant gegrond waren, maaj voegde er aan toe dat de financiële omstandigheden van de meeste dagbladen met van dien aard waren, dat zij zich een ingrijpende wijziging of verbetering kon den veroorloven. Hij wees er op, dat de abonnementsgelden, die over het alge meen veel lager zijn dan in het buiten land, nauwelijks voldoende waren om de kosten van de bezorging te dekken. Twee derde van de kosten van de krant wordt betaald met de inkomsten uit advertenties. Deze advertentiebron is zeer conjunctuur gevoelig. Dat bleek volgens de heer Drost o.a. uit de recente daling in de personeels advertenties, vooral in de probleemge bieden. In dit licht gezien vond hij dat gene wat de kranten thans presteren be wonderenswaardig. De heer Drost constateerde nog steeds een duidelijke wisselwerking tussen de pers en het publiek. Het verwijt, dat de Nederlandse pers in het afgelopen jaar onder het volk veel had losgeslagen, vond hij niet op zijn plaats. ,,De invloed van de lezer op de krant is eerder groter dan van de krant op het publiek, de krant is hoog ADVERTENTIE VLEES BURBANK (CALIFORNIë) (ANP) Ruimtevaarders die tijdens hun reizen lange tijd in het luchtledige zullen moe ten verblijven, kunnen hun hart en bloeds- ZOWEL OP DE diplomatieke nuances I omloop in conditie houden door van tijd als op de reportage van Salisbury in de tot tijd een deel van de reis fietsend af „New York Times" reageerde Washington te leggen. merkwaardig afwijzend voor een rege- Technici van de ring. die steeds zegt elke gelegenheid te vaartafdeling van Lockheed hebben een willen aangrijpen om tot vreedzaam over- apparaat ontwikkeld dat mo t P leg te komen. De plaatsvervangende voorkomen^ dat door de Jan^durige^^nwe - hoofdredacteur van de „New York Times" werd in officiële kringen (en nota bene ook door een stroom journalisten) ver weten zich in dienst te hebben gesteld van communistische propaganda. Over de soepelere presentatie van het eommunistische standpunt wist minister king van de gewichtloosheid de conditie van hart en bloedsomloop achteruit gaat en astronauten na terugkeer op aarde aanpassingsmoeilijkheden ondervinden wanneer deze organen weer onder aard se omstandigheden moeten functioneren. Het apparaat van Lockheed bestaat uit een hermetisch sluitende trommel die in het ruimtevaartuig wordt opgesteld en waarbinnen zich een trapmechanisme be vindt. Van boven is een opening. Op ge zette tijden neemt de ruimtevaarder in dit apparaat plaats dat dan zijn onder lichaam geheel omsluit. De lucht wordt er dan vrijwel uitgepompt, zodat er op het onderlichaam van de astronaut min der druk wordt uitgeoefend dan op zijn bovenlichaam. Het bloed heeft dan de neiging zich in het onderlichaam te ver zamelen, wat ongeveer overeenkomt met de toestand zoals hij op aarde is. Door intussen rond te peddelen laat de astro naut zijn hart en bloedsomloop op vrijwel dezelfde manier functioneren als op aar-1 de. 'Smakelijk eten'tip no.11 van chef-kok HENRI EKSTEEN: ROLLADE! Een rollade is vaak al gekruid. Zouten is dan niet nodig. En wat het braden betreft: boter en een stukje rundvet in de braadpan smelten en bruin laten worden. Dan eerst de twee snijkanten in 't hete vet dichtschroeien. Nu rondom mooi bruin braden. Niet te gaar laten worden I PubliKatie van Voorlichtingsbureau Vleet, Vleeswaren en Vleesconserven stens een sterke reflector". Het aanschijn van het Nederlandse dagblad, zo vervolg de de heer Drost zijn betoog, is de laatste jaren wel veranderd. Het is sneller en erèldomvattend. De automatisering en de overorganisatie van de samenleving doen de mensen behoefte gevoelen aan nieuws en schokeffecten. Aan dit verlan gen proberen de dagbladen tegemoet te komen. Dat het publiek de dikwijls snel wisselende omstandigheden in vele geval len niet kan verwerken mag men niet aan de kranten verwijten. De televisie is volgens de heer Drost geen concurrent geworden voor het Ne derlandse dagbladwezen. Zij is eerder i stimulans. De televisiekijker krijgt zijn nieuws veelal in korte flitsen op zijn scherm voorgeschoteld. Zijn interesse voor het nieuws is gewekt en de nadere details en achtergronden wil hij gaarne uit de krant vernemen. Dit zal juist een kwali teitsverbetering van het dagblad bevor deren. Uit een onderzoek in Engeland is gebleken dat de kwaliteitbladen een groei end aantal abonnees tellen, in tegenstel ling tot de vluchtige-sensatiekranten. De gemiddelde Nederlander besteedt momen teel 44 minuten per dag aan het lezen van zijn krant. Dit is gezien het algemeen ver bruik van de televisie bepaald niet gering. Een ideale krant noemde de spreker het dagblad met een actuele en brede infor matie, dat goed is verzorgd en op tijd wordt bezorgd. De verwezenlijking hier van is volgens hem nog ver, omdat de meeste kranten niet over de middelen beschikken. Er is te weinig geld voor goe de reportages in het buitenland en uitge breide onderzoekingen in het binnenland. Voor verbetering van het aanzicht van de krant, die technisch mogelijk is, zijn de investeringen veelal te hoog en de bezor ging is bijna een onoplosbaar probleem. Er is echter één oplossing: samenwerking tussen de dagbladen, die in vele gevallen met behoud van een eigen gezicht moge lijk is. De directie van W.C. T Hart en Zn. In strumenten- en Aparatenfabriek N.V. zal 15 personeelsleden ontslag moeten aan zeggen. Bovendien is besloten voor een groep van maximaal 78 monteurs werk- tijsverkorting tot nul uur resp. ontslag aa te vragen omdat de gemeentebedrijven in vele gevallen hun opdrachten voor de ombouw op aardgas wegens hun ongun stige financiële positie naar de toekomst verschuiven. Een grote opdracht loopt binnenkort ten einde en er zijn te wei nig nieuwe orders ontvangen. Met de vak bonden is volledige overeenstemming be reikt over een afvloeiingsregeling tussen eind maart en eind april waarbij voorzo ver ontslag onvermijdelijk is, afhankelijk van het aantal dienstjaren, een vergoe ding zal worden betaald boven de wette lijke ontslagtermijn. Volgens de directie heeft dit echter geen invloed op de resultaten over 1966. De tussentijdse mededeling op 28 decem ber, waarin hervatting van de dividend betaling in het vooruitzicht werd gesteld, blijft dan ook van kracht. Tot provinciaal van de Nederlandse je zuïeten is benoemd pater J. Hermans, mede-directeur van het Kathechetisch Centrum en staflid van het Hoger Kathe chetisch Instituut te Nijmegen. Hij volgt pater J. Terpstra op ,aan wie na het beëindigen van de ambtstermijn van drie jaar op diens verzoek eervol ontslag als provinciaal is verleend.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7