Compromis in Vietnam moeilijk door „antieke" domino-theorie Amerikanen streven naar een volledige overwinning RODE GARDISTEN NAAR DEMONSTRATIE Religieuze Edith Stein één van Harsters slachtoffers r HOE IS HET ONTSTAAN? a Bittere kou in Wolgagebied =UITGAAN IN HAARLEM IN WASHINGTON OVERHEERST VREES VOOR CHINA Grote schade door gasontploffing W. G. TWEEHUYSEN DUURZAAM VRIJDAG 27 JANUARI 1967 11 Aziatische critiek STERK VEILIG BETROUWBAAR Samen met zuster Rosa vermoord in Auschwitz Mystieke theologie Dit woord: IJZEREN GORDIJN Dit woord: METEOOR Dit woord: GEWAG Dit woord: OMNIBUS Krachtige motor Felle acceleratie TENTOONSTELLINGEN MUZIEK OPERETTE TONEEL VOLKSUNIVERSITEIT POPPENTHEATER DIVERSEN WASHINGTON. De openlijke twijfel van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties aan het strategische belang van de oorlog in Vietnam voor vrijheid en veilig heid van het Westen is door de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk onmiddellijk ge pareerd met de bewering dat vier Amerikaanse presidenten (Truman, Eisenhower, Kennedy en Johnson) daar duidelijk anders over gedacht hebben. Daarna suggereerde Rusk dat de Amerikaanse regering de afge lopen twee decennia steeds conse quent de lijn heeft gevolgd dat Zuid- Vietnam niet communistisch mag worden, omdat anders heel Zuidoost- Azië overspoeld zal worden door de communisten en Amerika weldra met een enorm vijandig Azië geconfron teerd zal worden. Met andere woor den: Rusk betoogde dat Amerika's laatste vier presidenten steeds ge loofd hebben in de domino-theorie, de theorie dat het vallen van de do mino Zuid-Vietnam het omtuimelen van de domino's Laos, Thailand, Ma leisië, Indonesië, enz. tot gevolg zal hebben. VOOR DEZE LEZING is veel te zeggen. Tenslotte kregen de koloniale Fransen, voor zij in 1954 uit Indo-China moesten vertrekken, al Amerikaanse hulp (in totaal voor ruim zeven miljard gulden) met het argument dat communistische expansie moest worden tegengegaan. De reden dat Eisenhower destijds de Fran sen niet met troepen steunde was dat hij daarvoor geen medewerking van de de mocratische fractieleider in de senaat, Lyndon Johnson, kon krijgen. Na 1954 produceerde het Eisenhower- regime de roomskatholiek Diem (met hulp van kardinaal Spellman en de toen malige senator John F. Kennedy) die als president van het in 1954 tijdelijk van het noorden afgesplitste Zuid-Vietnam tot taak kreeg „Communistische expansie" tegen te gaan, hetgeen hij met Amerikaan se steun trouw deed door verkiezingen, handelscontacten en hereniging met Noord-Vietnam te torpederen, ondanks het feit dat het Geneefse akkoord van 1954 deze zaken zwart op wit had vast gesteld. Geen monilithisch blok TOEN TENSLOTTE een communistisch georiënteerde opstand begon tegen het regime van Diem gaf Washington conse quent steun, eerst alleen in de vorm van geld, wapens en advies, maar later on der Kennedy steeds meer in de vorm van daadwerkelijke militaire hulp. Pre sident Johnson tenslotte maakte er een Amerikaanse oorlog van, waaraan nu een landleger van 400.000 man, duizenden vliegtuigen en een substantieel deel van de Amerikaanse zevende vloot deelne men. De domino-theorie, een tikkeltje gewij zigd om haar aan te passen aan de nieu we situatie waarin de communisten niet langer een monolithisch blok vormen en nu dus vooral met de nadruk op commu nistisch Chinese expansiezucht, lijkt dus de diepste kern geweest te zijn van Ame rika's Vietnam-beleid van de afgelopen vijftien jaar. Als dit zo is, dan is het naïef om aan te nemen dat de Amerikanen ooit op iets anders zijn uitgeweest dan op een over wining in Vietnam. Elke compromis-op lossing aan de groene tafel zou immers het onstabiele Zuid-Vietnam op den duur een prooi hebben gemaakt of maken van de communisten, wier leider Ho Tsji- Minh zelfs volgens president Eisenhower in 1954 zonder moeite de stemmen van tachtig percent van de totale Vietname se bevolking zou hebben gekregen, als er toen verkiezingen gehouden waren. Als het strategische belang van Ameri ka en het Westen voorschrijft dat Zuid- Vietnam nimmer communistisch wordt, kan dit slechts betekenen dat de Ameri kanen alleen belangstelling hebben voor het winnen van de oorlog, hetgeen in houdt: volledige pacificatie van Zuid- Vietnam, het opzetten van een functione rend bewind in Saigon en het onderdompe len van het tegen die tijd voor een groot deel verwoest land in een bad van dol lars om het economisch levensvatbaar te maken. OP DIT MOMENT lijkt dit een eerlij ke beschrijving van Amerika's oogmer ken. Maar er lijkt reden om eraan te twijfelen dat president Johnson de afge lopen jaren steeds een zo strikte op de domino-theorie gebaseerde visie op het Vietnamdrama heeft gehad. Rusk mag ge lijk hebben dat vier presidenten hun Viet nam-beleid gebaseerd hebben op de pre misse dat het van essentieel strategisch belang is dat de communisten in Vietnam niet winnen, maar in 1965 en het eerste deel van 1966 leek president Johnson zó in zijn maag te zitten met het Vietnam probleem dat hij graag een compromis had gesloten als hij daartoe een „eervol le mogelijkheid" had gezien. Of Vietnam na hereniging dan misschien toch een ge heel communistische staat zou zijn ge worden leek hem toen minder te bezwa ren. Nu het militair in Vietnam wat beter lijkt te gaan en vooral nu een aantal lie den in Washington (onder wie minister Rusk en onderminister William Bundy) betogen dat door Amerika's rol in Viet nam de communisten in Indonesië onder de voet zijn gelopen en de kansen voor de Chinezen in het hele Zuidoostaziatische gebied onder nul zijn gedaald, lijkt Johnson weer met overtuiging terug te zijn op de oude domino-lijn, die een man als Rusk nooit verlaten heeft. Dit blijkt steeds weer uit de nadruk, die de mili taire operaties en het nog noodlijdende pacificatieprogramma krijgen, waarnaast de vredesstapjes die ambassadeur Arthur Goldberg worden toegestaan vrijwel ver bleken. EEN ANDERE AANWIJZING dat Wash ington niet meer diepgaand denkt over een compromis-oplossing van de Vietnam- zaak als zodanig, maar meer belangstel ling heeft voor het militair uitzitten van de strijd onder het motto dat een halt moet worden toegeroepen aan agressie en communistische, in wezen Chinese, expansie is te vinden in een nieuwe pu- bliciteitstgctiek. Plotseling wordt van alle kanten in Washington betoogd dat Azië's staten pal aan de kant van de Verenigde Staten staan en grote sympathie hebben voor de interventie in Vietnam. Een over winning van de communisten in Vietnam zou de Chinezen ten goede komen, aldus dit betoog, en daarvan rilt heel Azië, voor al sinds China over kernbommen be schikt. Onverbiddelijk doorvechten tot de agressie is afgeslagen is daarom Ame rika's plicht tegenover de „vrije wereld" zo gaat het betoog verder. Dat de naties van Azië inderdaad wei nig sympathie hebben voor eventuele Chinese expansiezucht en daarom de Amerikanen als tegenwicht en trouwens ook als ontwikkelingshelper verwelkomen, lijkt in deze redenering echter verward te worden met steun voor Amerika's mi litaire escalatiepolitiek in Vietnam. In het gebouw van de Verenigde Naties in New York. als ook in Aziatische ambas sades in Washington, kan men vaak ge noeg horen dat men de Amerikaanse bombardementen, de massale militaire operaties en de steun aan de autoritaire, niet van koloniale smetten ontblote mili taire junta van Cao Ky in Saigon ver werpt. Stopzetten van de Amerikaanse bom bardementen en erkenning van de Viet- cong als eerste stappen naar een com promis-oplossing zijn bijvoorbeeld door vrijwel alle Aziatische staten geopperd, behalve door landen als Thailand. Zuid- Korea, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. vorig jaar met enig recht door senator Fulbright beschreven als ,our boys" (onze jongens). EN WAT DE INTERNATIONALE be handeling van communistisch China be treft, lijkt Washington ook minder steun van Azië's staten te krijgen dan de pers graag wordt verteld. Alle grote Aziatische naties, uitgezonderd Japan, stemden bij voorbeeld tegen Amerika's wensen in voor toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties, zelfs het zogenaamd van Chinese expansiezucht juist geredde Indonesië. Het werkelijke debat over Vietnam, dat op lijkt te zullen laaien als eerdaags de Senaatcommissie voor Buitenlandse Be- ADVERTENTIE Automobiel- en Garagebedrijf (VOLVO) Bioemendaalseweg 200 Overveen - Telef. 55602 ADVERTENTIE (VOLVO) trekkingen weer openbare verhoren gaat houden, gaat niet over het wel of niet terugtrekken van Amerika's militaire aanwezigheid in Vietnam en de rest van Azië. Niemand lijkt voorstander van het scheppen van een vacuum ten bate van Het gaat erom, of Amerika er wel goed aan doet met steeds meer militaire mon sterbases en landlegers a la de 400.000 man in Zuid-Vietnam inperking van (nog altijd onbewezen) Chinese expansiezucht te bedrijven op een manier, die Azië wat Amerika evenzeer in een „goede" en vijandige helft dreigt te verdelen als eens in Europa gebeurde. DE CRITISCHE VRAAG luidt, of Wash ington zijn koude oorlog tegen China en de domino-theorie niet zal moeten op geven, of het zijn ongenuanceerde vrees voor elke communistische beweging niet zal moeten overwinnen en instemmen met een compromisoplossing voor Viet nam, waarin de sterk nationalistische Vietnamese communisten een adequate rol toebedeeld zouden krijgen. Vooral nu China in een stroomversnelling spartelt en zelfs door minister Rusk niet meer ver geleken kan worden met agressief Hitler- Duitsland lijkt deze vraag dwingender dan ooit. Dit is een dagelijks beeld in China: groepjes Rode Gardisten, die door de straten en over de wegen marcheren op weg naar de een of andere massademonstratie. De volgelingen van Mao Tse-Toeng dragen hun hebben en houden op hun rug mee. Gisteravond verzamelden zich zo duizenden betogers voor de Russische ambassade in Peking, waar gedemonstreerd werd tegen de „mishandelingen van de Chinese studenten" in Moskou, toen deze een bezoek wilden brengen aan het mausoleum van Lenin. Intussen is in Mongolië het leger tegen Mao en minister Lin Piao in opstand gekomen. De rebellie zou er op gericht zijn het gebied van het Chinese gezag te bevrijden. Ook uit Tibet en Singkiang komen berichten over gevechten tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng. Edith Stein, één van de vele dui zenden slachtoffers van Wilhelm Harster c.s. (Van onze correspondent) Tijdens het proces tegen de voormalige opper S D'er Wilhelm Harster in Mün- chen zal ook het drama van de joodse zusters Edith en Rosa Stein opnieuw uit voerig worden besproken. De beide zus ters werden op zondag 2 augustus 1942 door S S 'ers in een klooster in het Lim burgse Echt gearresteerd en stierven een week later in de gaskamer van het ver nietigingskamp Auschwitz. De in Berlijn geboren Amerikaan dr. Robert Kempner zal zoals al door onze correspondent in Bonn werd gemeld tijdens het proces als neven-aanklager fungeren, onder andere namens de fami lie van de twee zusters Stein. Edith Stein (geboren in Breslau op 12 oktober 1892) had in het Limburgse car- melitessenklooster haar toevlucht ge zocht, nadat in november 1938 de joden vervolging in Duitsland in alle hevigheid was losgebarsten. Op oudejaarsavond van dat jaar bracht een arts uit Keulen haar in het geheim over de Nederlands-Duitse grens naar Echt. In 1934 was de filosofe in het carmel- klooster in Keulen getreden. Daarvoor was ze lerares in de Duitse taal en lite ratuurgeschiedenis aan een klooster school in Spiers. Na een gymnasium-op leiding in Breslau had ze in diezelfde stad en aan de universiteit van Göttingen let teren en filosofie gestudeerd. Door haar voordrachten en publikaties werd Edith Stein in die tijd bekend als deskundige in belangrijke christelijke Wat wij een brandscherm noemen heet in het Frans een rideau métal- lique. In 1782 werd zo'n brandbeveili ging voor het eerst in een Franse schouwburg aangebracht. Omstreeks 1800 hadden ook de Engelse theaters zo'n safety curtain of iron curtain en sinds 1889 is in Duitsland de Eiserner Vorhang in gebruik. Maar de man die het woord in politieke betekenis ingang deed vinden, was Churchill die in 1945 sprak over the iron curtain, het ijze ren gordijn dat Europa in twee delen splitste. Weliswaar had ook Goebbels de term enige malen gebruikt, maar zonder dat hij werd overgenomen. In navolging van de betekenis die Chur chill er aan hechtte, bedoelen wij nu met ijzeren gordijn de volledige be lemmering van contacten tussen volke ren. In het woord meteoor gaan twee Griekse woorden schuil: het voorzet sel meta dat: in betekent en het zelf standige naamwoord aer: lucht, waar van is afgeleid het werkwoord aeirein: optillen, in de lucht heffen. Het woord meteoor betekent dus letterlijk: wat zich in de lucht bevindt, wat in de lucht zweeft. Vandaar dat het woord thans betekent: luchtverschijnsel, elk verschijnsel dat in de dampkring plaats grijpt. Maar meestal bezigt men het als men eigenlijk bedoelt: meteoor steen. Een meteoorsteen is een uit de lucht gevallen deel van een lichaam in de kosmos van steenachtige of me- .aalachtige aard. Men spreekt ook wel van luchtsteen. Ergens gewag van maken of ergens van gewagen is een zegswijze uit de schrijftaal die betekent: iets met een zekere ophef verkondigen, iets met lof vermelden. Het werkwoord was vroeger sterk; de verleden tijd luidde: gewoeg. Thans is het zwak. De kern van het woord is natuurlijk het woord deel wag. Deze stam is ontstaan uit wok, een vorm die men terugvindt in het Latijnse woord vox dat betekent: stem en het daarbij behorende werk woord vocare: roepen. Buiten het Ne derlands is het enige verwante woord het Duitse werkwoord erwahnen; in andere talen van onze beschavings kring komt het niet voor, misschien doordat het in de spreektaal niet ge bruikt wordt. Het woord omnibus betekent: voor allen, maar het vervoermiddel waarop de geleerde Pascal in Parijs in 1662 patent verwierf, was alleen bestemd voor zieken en voor armen die de prijs van een huurrijtuig niet konden beta len. Met name geiiniformden als sol daten, lakeien en livreiknechten was het gebruik ervan verboden. Deze om nibus werd in 1678 opgeheven. In 1825 vatte een afgedankte officier van Na poleon het denkbeeld van Pascal we der op en organiseerde een dienst in Nantes die begon bij de winkel van een koopman die Omnès heette. Nu betekent het woord omnes: allen en de zakenman schreef op zijn uithang bord: Omnes Omnibus. Reeds in 1828 reden omnibussen in Parijs en van daar kwam het woord in Duitsland, Nederland en Engeland, waar het tot bus werd afgekort. vrouwenkwesties. Na haar vlucht naar 't Limburgse carmelklooster wijdde zij zich tot haar deportatie in 1942 aan mystieke theologie. Haar zus Rosa kwam kort na haar en langs illegale wegen via België ook naar Echt Beide zusters ondergingen hetzelfde lot zoals nog tienduizenden andere Neder landse joden, toen op 2 augustus 1942 rijkscommissaris Seyss-Inquart als antwoord op een protesttelegram tegen de jodenvervolging van alle Nederlandse christelijke kerkgenootschappen en een herderlijk schrijven van het episcopaat van elf juli 1942 alle joodse Rooms- Katholieken liet arresteren. Met nog vijfentwintig Limburgse joden werden ze naar het kamp Westerbork ge transporteerd. Korte tijd later vertrok ken ze voor hun laatste reis naar Ausch witz. ADVERTENTIE (VOLVO) ADVERTENTIE WOLGOGRAD (TASS) - Voor het eerst sinds vele jaren is de benedenloop van de Wolga dichtgevroren. De inwoners van Wolgograd - vroeger Stalingrad - kunnen te voet de rivier oversteken. Het vriest er dertig graden. Elke dag woeden er sneeuw stormen. Op sommige plaatsen in de stad ligt de sneeuw manshoog. Sinds 1891 ig er niet zoveel sneeuw gevallen. Een hevige gasontploffing heeft grote schade aangericht in de woning en win kel van de melkslijter J. Scheper in Uf- felte. Ramen en kozijnen werden wegge slingerd en in het gehele huis waren de gevolgen ruïneus. Een begin van brand kon door de bewoners zelf worden ge blust. Vishal: Expositie van werk van „De Groep". Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 30 januari. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van werk van Kees Verkade, Willem Snit- ker, Jan Mulder, Remco van der Gug- ten, Michel van Overbeke, Liesbeth Sayers, Jeroen ten Berge, Jan Camp- fens, Rob Clous en Jan Wensveen. Dage lijks van 10 tot 17 uur, op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 28 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur, op zondag van 14 tot 17 en 20 tot 22 uur: Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Van 1 februari af expositie van tekeningen van J. Ploos van Amstel. Artificia (Binnenweg, Heemstede): Expo sitie van schilderijen, tekeningen en grafiek van Fer Hakkaart. Dagelijks, behalve zondag en maandag geopend van 9.30 tot 18 uur. Tot 3 februari. Gemeentehuis Bloemendaal (Overveen): Expositie van schilderijen van Hugo Landheer en keramiek van Etie van Rees. Dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Tot 6 februari. Museum van Looy (Kamperlaan)Exposi tie van de groep 65 met werken van Ger Daniëls, Mieke van Dijk, Gerrit van Dijk, Berend Pasman en Pieter Zwaans- wijk. Dagelijks van 10 tot 17 uur, vrij dag en zaterdag van 10 tot 21 uur, zon dag van 13 tot 17 uur. Tot 19 februari. Dinsdag 31 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste: Zara Nelsova (cello). Programma: Voricek, Suk en Dvorak. Donderdag 2 februari, Concertgebouw, 20 uur: Jazzconcert door Nathan Davis (sopraan-alt), Dave Pike (vibrafoon) en Nelson Williams (trompet). Zaterdag 28 en zondag 29 januari, Stads schouwburg. 20 u. De Hoofdstad Ope rette met „Zwei Herzen im Dreiviertel- takt". Vrijdag 27 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Verginia Woolf" van Edward Albee. Regie: Henk Rigters. M.m.v. Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Femke Boersma, Will van Seist. Maandag 30 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Een appel voor de dorst" van Mithois. Regie: Fons Rademakers. M.m.v. Mary Dres- selhuys. Karin Meerman, Rudolf Lu- cieer, Willem Nijholt, Peter van der Linden, Elly Weller, Joan Remmelts, Paul Cammermans e.a. Donderdag 2 februari. Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Hamlet" van Shakespeare. Regie: Ri chard Flink. M.m.v. Eric Schneider, Jo- han Schmitz, Lies Franken, Martine Crefcoeur, Luc Lutz, Eli Blom, Jean Le- maire e.a. Vrijdag 3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". Vrijdagen 27 januari en 3 februari, Mi- nervatheater (Heemstede), 20 uur: „Wandeling langs de kastelen van Loire en Seine" door J. van Ingen. Maandag 30 januari, Frans Halsmuseum, 20 u.: „Geschiedenis en Openbaring" door prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan. Dinsdag 31 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Afrika, continent in beweging" door P. Korthuys. Woensdag 1 februari, Frans Hals Museum, 20 uur: „Moderne ontwikkeling in de neurologie" door dr. F. E. Posthumus Meyjes. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), 14.30 uur. toegang 4 j.: zaterdag 28 januari: „De Toverhoed en woensdag 1 februari „Het sprookje van de zon". Haarlemse Jazzclub Koudenhornkazer- ne), vrijdag 27 januari, 20.30 uur: Duke Ellingtonavond. Lezing, film, gramm.- platen etc. Waagtaveerne (hoek Spaarne/Damstraat), vrijdag 27 en zaterdag 28 januari, 21 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gasten: Robin Hall en Jim my Mac Gregor. Zondag 21 uur: Hoo- tenanny-avond. Op dinsdag 31 januari 's avonds om kwart over acht, zal de celliste Zara Nelsovasamen met het Noordhol lands Philharmonisch Orkest een concert geven in het Haarlemse Concertgebouw. Zara Nelsova is ge boren in Canada, maar bracht haar jeugd in Londen door. Op 10-jarige leeftijd kreeg zij l es van Pablo Ca sals en studeerde daarna bij Feuer- mann. Toen zij 12 jaar was, gaf zij haar eerste recital in Londen en een jaar later voerde zij met het London Symphony Orchestra onder leiding van Malcolm Sargent het cellocon cert van Lalo uit. In 1943 maakte zij haar Amerikaanse debuut in de Town Hall in New York. Na de oor log keerde zij terug naar Europa en sindsdien geeft zij jaarlijks een groot aantal concerten hier en in Amerika.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11