Dr. Van den Brink van Amro-Bank: Consumptief krediet groeit evenredig met de welvaart Con junctuuraarzeling leidt tot terughouding Amerikanen beschuldigen de KLM Overzee Bank niet ontevreden President Johnson in rede: Welvaart in de VS zal voortduren" Geen dividend en geen winst bij Kattenburg Korter werken niet voor 3000, maar 1950 man Het bod op Pye SCHEEPVAARTBERICHTEN Verwarring door verschil in aan rijdingsformulieren Kort economisch nieuws Vennoot van Teixeira komt 15 februari voor Zuid-Afrika werft staalarbeiders Meneba verhoogt het dividend Daggeld nu 5 Stappen van EEG tegen Amerikaanse veiligheidseisen Lagerhuis akkoord met nationalisatie staalindustrie CHAUFFEURS- UNIFORMEN 1 y R IJ D A G 27 JANUARI 1967 17 Licht- en schaduwzijde VOOR AL UW CARROSSERIE- EN PLAATSCHADES AUTO-HOLLAND TEL.: 14778 Bij Van Heek en Co Niet zonder gevaren Psychologie Toekomst Beleid Rente daalt Winst 5 ton hoger ST3 wmmmm 2*' m m Gisteren op het Damrak Slot- koersen 26 jan. Slot- koersen 26 jan. WALL S TRLE P: Kleine verschillen Gedurende de afgelopen decennia heeft het consumptieve kleinkrediet, waartoe zowel afbetalings- en huur koopfinanciering als de persoonlijke leningen worden gerekend, in de mo derne industriestaten een sterke groei te zien gegeven. De omzet van deze kredieten was in Nederland in 1957 circa f 320 miljoen. In 1966 bedroeg ze naar schatting bijna een miljard. Een cijfer dat in deze tijd van geld ontwaarding meer aanspreekt is de verhouding tot het nationaal produkt. In 1957 beliep het aandeel van het kleinkrediet 0,9 percent van het bruto nationaal produkt (BNP) tegen 1,3 percent van het, ook reëel sterk gestegen BNP van 1966. Ondanks deze groei gaat Nederland op dit gebied zeker niet vooraan. Bij interna tionale vergelijking blijkt dat het in ons land uitstaande bedrag relatief wat lager is dan in de meeste andere westeuropese landen. Ten dele hangt dit samen met onze bedachtzame volksaard, die gaarne het zekere voor het onzekere neemt, zo zette dr. J. R. M. van den Brink vandaag uiteen bij het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw van Mahuko, de financie ringsmaatschappij voor kleinkrediet, wel ke door de Amsterdam-Rotterdam Bank in het leven is geroepen. Behalve door de bedachtzaamheid zijn er zakelijke redenen van het achterblij ven van de omvang van het klein-krediet in ons land aan te wijzen. Het meest sprekende verschil is er bij vergelijking met de situatie in de Verenigde Staten. Daar ligt het krediet bijna vijfmaal zo hoog als in West-Europa. Ongeveer de helft van de Amerikaanse gezinnen maakt van een of andere vorm van kleinkrediet gebruik. In h.et land met veruit de hoogste welvaart treedt ook veruit het grootste gebruik van consumptief krediet op. Iedere consument met verantwoorde lijkheidsgevoel en die zijn er in de Verenigde Staten niet minder dan in Euro pa zal bij aankoop van een consumptie goed op krediet voor zichzelf de licht- en schaduwzijde afwegen. Een lichtzijde is uiteraard, dat het begeerde goed direct ter beschikking komt, een schaduwzijde is de druk van de aflossingsverplichting, inclusief de vergoeding van kosten en ren te, op het toekomstig inkomen. ADVERTENTIE AUTOPLAATWERKERIJ EN SPUITINRICHTING AMSTERDAMSEVAART 28 HAARLEM De N.V. Hollandia Kattenburg heeft in het per 30 november 1966 geëindigde boekjaar in tegenstelling tot de aanvan kelijke verwachtingen, geen winst kunnen behalen, zodat geen dividend zal kunnen worden uitgekeerd. Hoewel de omzet aanzienlijk hoger was dan in 1965, bleven aan het einde van het jaar echter nabestellingen uit tenge volge van de zeer ongunstige situaties op de verkoopmarkt. Daardoor zijn de voor raden aan het einde van het boekjaar in belangrijke mate gestegen. Dit maakt het noodzakelijk de voorzieningen tegen de risico's gelegen in de goederenvoorraad naar verhouding te verhogen. De vooruit zichten voor het lopende boekjaar zijn onzeker. In 1955 was de winst eveneens nihil en werd het dividend gepasseerd. Het concern Van Heek en Co, dat vrij dag jl. meedeelde dat voor 3000 van de ruim 3700 personeelsleden de werktijd verkort zal worden heeft gisteren op een persconferentie bekendgemaakt dat dit cijfer onjuist is en dat het totaal-aantal personeelsleden dat in de „shorttime"- regeling valt, in totaal 1950 man bedraagt. Voor hen zal gedurende vijf weken de werktijd met 40 percent worden bekort indien de desbetreffende aanvraag wordt goedgekeurd door de arbeidsinspectie. Be sprekingen daaromtrent zijn begonnen. De attractie is niet alleen groot bij een laag inkomen, het lijkt dat naarmate het inkomen stijgt en dus de behoeftebevredi ging groter wordt, men zich in toene mende mate bewust is van nieuwe behoef ten. In de welvaartsstaat wordt de consu ment zich enerzijds steeds meer bewust van de eindeloze verscheidenheid der goe deren, die het leven kunnen veraangena men. Anderzijds kan het feit, dat men zich bepaalde goederen niet of nog niet kan veroorloven, sterk als een gemis, soms als een declassering worden gevoeld. Het is duidelijk, zo zeide de heer Van den Brink, dat een dergelijke situatie niet zonder gevaren is. Een goede voorlichting ten aanzien van een doelmatige inko mensbesteding is van grote betekenis. Voor bepaalde sociale organisaties, die bij de omlijning van haar taak al evenzeer de gevolgen der maatschappelijke ont wikkeling ervaren als het bedrijfsleven, ligt hier een in betekenis toenemende taak. Naarmate de welvaart toeneemt, wijzigen zich de verbruiksgewoonten en de consu- mentenpsychologie. In Amerika is het een voudig niet meer denkbaar dat men leeft zonder centrale verwarming, auto, koel kast. Is men om de een of andere reden niet in staat zich in die welvaartsmaat schappij een dergelijk object aan te schaffen, dan wordt dat vrijwel zeker als een groter gemis gevoeld, dan het gemis van veel eenvoudiger en goedkoper zaken in een minder welvarende maatschappij. Van de Amerikaanse verhoudingen zijn wij nog ver verwijderd, maar het staat wel vast dat een verder toenemen de welvaart in Nederland eveneens tot steeds grotere vraag naar consumptief krediet zal leiden. De kredietnemende consument zal zelf goed moeten beseffen wat hij doet in het bijzonder indien twijfel bestaat om trent zijn toekomstige inkomenspositie. In dit verband wees de heer Van den Brink er op, dat de consument-krediet nemer reeds zekere reacties vertoont op de huidige cojunctuurontwikkeling. De sterke groei van de kredietvraag in de eerste helft van 1966 maakte in het twee de semester plaats voor een rustiger ont wikkeling, waarop tegen het einde van het jaar en in het begin van 1967 eni ge aarzeling op de groei volgde. Meer nog dan in de ontwikkeling der totale kredietvraag uitte zich de reactie op de schaduwen over het conjunctuurverloop in een verschuiving in de gefinancierde objecten. Bij de autofinanciering vond een zekere verschuiving plaats van nieuwe naar ge bruikte wagens. Dit duidt er op dat de voorraden gebruikte wagens in roulatie komen, terwijl de verkoop van nieuwe wagens een zekere stagnatie vertoont. Wat het opnemen van krediet voor duur zame consumptiegoederen betreft valt een zekere verschuiving te constateren naar goederen met een relatief hoge nut- tigheidswaarde. Regulering van de verstrekking van consumptief krediet is een instrument van anticyclisch beleid geworden. Bij overbesteding trekt de overheid de gren zen om, maar bij een afzwakken van de conjunctuur wordt pas in de tweede plaats gedacht aan afzwakking van de beperking van het huurkoopkrediet. Door de beperkende voorschriften treedt een eenzijdige afwenteling van de overbeste- dingsmoeilijkheden op bij bepaalde be drijfstakken. Disproporties in het proces der economische contractie leiden altijd tot nationale verspilling. ADVERTENTIE mr UNIFORMSPECIALISTEN Zijlstraat 71 - Haarlem Tel. 02500 -1 69 63 WASHINGTON (Reuter) Het bureau voor toezicht van de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft donder dag zes Europese en één Amerikaanse maatschappij de Air France, Pan Ame rican, Lufthansa, Sas, Sabena, KLM, de Alitalia ervan beschuldigd op ongepas te wijze aan exporteurs kortingen van 11 tot 55 percent te hebben verleend. Pan American en Air France worden er bo vendien van beschuldigd lagere prijzen dan de vastgestelde te hebben berekend voor vracht tussen Europa en de stille- oceaankust via de Poolroute. Het bureau vraagt de raad de luchtvaartmaatschap pijen te gelasten zich aan de tariefscha len te houden en zich te onthouden van „oneerlijke en bedrieglijke praktijken." De maatschappijen kunnen binnen twee weken op de klacht antwoorden. Het bestuur van de Nederlandse Over zee Bank N.V. is niet ontevreden over de uitkomsten in het eerste kwartaal van het boekjaar 1966/1967. Dit is gisteren op de jaarvergadering meegedeeld. De resul taten blijven niet ten achter bij de over eenkomstige periode in 1965/1966. Wel wordt verwacht dat 1966/1967 als geheel een moeilijker jaar zal worden, maar het bestuur is niet overdreven pessimistisch. Hoewel het ditmaal geen walk-over zal worden, meende de directeur, mr. J. Keu- ning, dat onze economie nog genoeg in nerlijke krachten in zich bergt die te voor schijn kunnen komen. LONDEN (Reuter) De raad van commissarissen van Pye of Cambridge Ltd. en haar financiële adviseurs Morgan Grenfell and Company adviseren alle houders van gewone aandelen Pye in te gaan op het bod van Philips. WASHINGTON (Reuter). In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse congres heeft president John son donderdag de verwachting uitgespro ken dat de weivaart in de Verenigde Sta ten in 1967 zal aanhouden. Hij zei vast besloten te zijn de „gematigde" economi sche groei van de afgelopen zes maan den in stand te houden. Hij deelde mee dat alle overheidsinstellingen opdracht hebben gekregen na te gaan of zij vol doende voorbereid zijn op de overgang naar een vredeseconomie als de oorlog in Vietnam eindigt. De Amerikaanse president zei dat de welvaart overal zichtbaar is en dat in 1967 oplossingen gevonden zullen worden voor vraagstukken als de prijsstijgingen. Je betalingsbalans, de vermindering van de bouwbedrijvigheid, de armoede en de werkloosheid. De rentevoet is nog steeds bijzonder hoog maar is thans over zijn hoogtepunt heen. De bedrijvigheid in de bouwnijverheid zal tegen het einde van het jaar weer toenemen en de stijging van de prijzen verloopt al langzamer, al dus Johnson. Hij is van mening dat het land niet mag rekenen op een voortduring van de Aagtekerk 26 v. Hongkong n. Shanghai. Acmaea 26 te Cabimas. Alkes pass. 26 Gibraltar n. New York. Alkmaar 26 v. Teesport n. Hamburg. Almkerk 27 rede Karachi. Arendskerk pass. 26 Kaap Finisterre n. Marseille. Asterope 26 v. Rosario. 27 te Buenos Aires. Avedrecht 26 te Antwerpen. Balong 26 v. Genua n. Livorno. Banda 26 v. Singapore n. Hongkong Bovenkerk pass. 26 Las Palmas n. Kaapstad. Caltex Amsterdam 26 v. Malmoe n. Bahrain. Caltex Delfzijl 26 v. Kopenhagen n. Bodo. Camerounkust 27 te Monrovia. Ceres 26 v. Curaqao n. Balboa Diemerdijk 27 te Vancouver. Diogenes 26 v. Guayaquil n. Manta. Eemhaven 26 te Hamburg. Eemland 26 te Bremen. Eos 26 t.h.v. Rottum n. Antwerpen. Gabonkust 26 v. Freetown n. Dakar. Garoet 27 te Le Havre. Geeststar 26 v. Dominica n. Preston. Gooiland 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Gorredijk 26 v. New York n. Boston. Grotedijk 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Hathor 26 v. Nauplia n. Gibraltar. Hector 26 v. Rhodos n. Lattakia. Isis 26 v. Santo Domingo n. Porto Cortes. Karakorum 27 te Luanda. Katendrecht 27 te Das Eiland. Kerkedijk 26 te Antwerpen. Maasdam 27 te Lissabon. Mataram 26 v. Genua n. Port Said. Memnon 26 te Georgetown. Mentor 26 v. Tripoli n. Patras. Mijdrecht 25 v. Niigata n. Moji. Naess Courier 26 v. Sidon n. New York. Neder Ebro 27 v. Assab n. Suez. Neder Elbe 26 v. New York n. Cristobal. De organisatie van eigen vervoerders, de EVO, heeft het initiatief genomen om te komen tot meer uniformiteit van de aanrijdingsformulieren. Daartoe heeft de EVO contact opgenomen met ANWB en KNAC. Er zijn vier of meer soorten aan rijdingsformulieren in omloop gebracht door verschillende instanties. De verschil lende soorten aanrijdingsformulieren of -kaarten verschillen echter alle van el kaar, zowel in omvang als gebruiksmoge lijkheden. Dit werkt bij de gebruikers zeer verwarrend. De EVO wil aan deze verwarring een einde maken. Indonesië moet voor ongeveer 225 miljoen dollar goederen invoeren om zijn economie te kunnen stabiliseren, zo heeft Rutherford Poats, onderdirecteur van de Amerikaanse hulpverle ning aan het Verre Oosten, verklaard. Neder Waal 26 v. Hongkong. Nieuw Amsterdam 26 v. St. Lucia n. St. Thomas. Oldekerk 27 te Antwerpen. Ommenkerk 26 v. Port Elizabeth n. East London. Pericles 26 te Antwerpen. Polyphemus pass. 26 Tunis n. Liverpool. Prins Philips Willem 26 te Santa Martha. Radja 27 te Antwerpen. Rotti 26 v. Singapore n. Manilla. Schie Lloyd 27 v. Marsden Point n. Auckland. Statendam 27 v. Southampton n. Cobh. Straat Frazer 26 te Kaapstad. Straat Le Maire 26 v. East London n. Port Elizabeth. Straat Torres 27 v. Auckland n. New Plymouth. Streefkerk 27 te East London. Tero 26 te New York. Tjikampek 26 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Viana 27 te Porto Miranda. Op woensdag 15 en 17 februari zal de vroegere beherend vennoot van het ban kiershuis Teixeira de Mattos voor de Am sterdamse rechtbank moeten verschijnen. Hij wordt beschuldigd van verduistering van effecten. De officier van justitie is mr. H. E. van Renesse De vennoot zal worden bij gestaan door mr. H. G. Th. Keune en mr. L. P. van de Blink. Het requisitoir en de pleidooien worden gehouden op de tweede dag van de zitting. Het bankiers huis en de vennoot kregen in november definitief uitstel van betaling tot novem ber van dit jaar. In de loop van februari zal een com missie bestaande uit twee technici van de Zuidafrikaanse Yskor Staalfabrieken naar Nederland komen om hoger en lager technisch personeel te werven. De wer vingscampagne zal zich ook uitbreiden tot België en andere Europese landen. De commissie zal zitting houden aan de Zuidafrikaanse ambassade te Den Haag. De werving zal zijn voor de staalfabrie ken in Vanderbylpark en Pretoria. Men hoopt dat velen zich zullen aanmelden en dat de werkeloosheidsfactor een rol zal meespelen om op deze wijze voor velen een oplossing te bieden. Over het benodig de aantal werkkrachten kon men ons nog geen mededeling doen. werkelijke economische groei van 5)4 per cent, zoals die zich in de afgelopen zes jaar heeft voorgedaan. Hij verwacht ech ter dat het Amerikaanse bruto nationaal produkt dit jaar met ongeveer 47 mil jard dollar zal toenemen, hetgeen onge veer overeenkomt met een werkelijke eco nomische groei van vier percent. Johnson deelde mee dat maatregelen zullen worden genomen om het even wicht van de betalingsbalans te herstel len, onder meer door verlenging en ver dubbeling van de rente-egalisatiebelas ting op de aankopen van buitenlandse ef fecten door Amerikanen, Het Amerikaan se ministerie van Financiën heeft hier toe al voorstellen bij het- congres inge diend. Hij achtte beperkingen op de bui tenlandse reizen van Amerikanen om de toestand van de betalingsbalans te ver beteren uitgesloten maar deelde mede dat dit jaar wel een nieuwe campagne voor het aantrekken van buitenlandse toeristen zal worden gevoerd. De Chase Manhattan Bank heeft de ren te op grote leningen, die worden- ver strekt aan de industrie, verlaagd van 6 tpt 514 percent. Vorig jaar was het per centage drie maal verhoogd. In augustus kwam de rente daardoor op 6 percent. De Chase Manhattan Bank is op een na de grootste bank van de Verenigde Sta ten en de eerste die de rente verlaagt. Verwacht wordt dat de andere grote ban ken spoedig zullen volgen. „Het thans achter ons liggende 50ste- boekjaar vertoonde met betrekking tot de ontwikkeling der vennootschap over het geheel genomen een rustiger beeld dan de voorgaande jaren. In die zin zouden wij het willen kenschetsen als een jaar, waarin naast het voeren van het routine- beleid, onze inspanningen voornamelijk konden worden gericht op consolidaties, rationalisatie en toekomstige ontwikke lingen", aldus de directie van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakke rij (MENEBA) in het jaarverslag over 1966. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening steeg de exploitatiereke ning tot ƒ30,1 (vj ƒ27,1) min. Van deel nemingen werd ontvangen 1,14 (ƒ1,4) min. Bijzondere baten brachten op ƒ242.000 68.000). De kosten stegen tot 14.02 13,37) min. Na aftrek van ven nootschapsbelasting ad f8,52 (ƒ4,16) min, interest ad 2,48 1,46) min, afschrij vingen ad 1,81 (ƒ2,09) min en extra af schrijvingen ad 635.000 3,95) min, res teert een saldo winst van 4,02 3,49) min. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het dividend met twee percent te verho gen tot zeventien percent over een onge wijzigd aandelenkapitaal van 20 min. Bij nog zovele onzekerheden, mede ten aanzien van de te verwezenlijken Euro- markt, moet de directie zich van voor spellingen onthouden. Het tarief voor daggeld is vandaag we derom met een half percent verhoogd tot vijf percent. Dit door de steeds krap per wordende geldmarkt als gevolgt van de zware ultimo-opvragingen. Donderdag werd het tarief eveneens met een half percent verhoogd tot 4j/2 percent. MTfn .83! i*tet J .W Simmons 3»* 32% Waytefcmt 5 3<m 30 kirrtuRri De oorzaak voor de flauwe stemming van gisteren voor de meeste internationa le waarden moet hoofdzakelijk in Ameri ka worden gezocht. Het verzoek van pre sident Johnson om de reeds bestaande en door president Knnedy ingestelde „ega lisatie-belasting" (extra belasting van de Amerikanen bij het aankopen van effec ten in het tbuitenland), met twee jaar te verlengen, heeft woensdagavond in Am sterdam een forse koersdaling voor de Nederlandse fondsen tot gevolg gehad. Dit niet door Amerikaans aanbod doch door locale verkopen. Het was meer de psychologische fac tor waardoor tot verkopen werd overge gaan, want in feite is er niets veranderd. Een tweede punt voor de flauwe stem ming in Amsterdam was dat Wall Street woensdag tegen het slot flinke koersdalin gen te zien gaf. Philips gaf een sterke koersreactie te zien na de vaste stem ming voor dit fonds eerder deze week. Philips zakte in tot 81.70, tegen als slot- prijs ƒ85.30. Unilever daalde bijna 214 gulden. Kon. Olie gaf 1)4 gulden prijs. Unilever deed ƒ90.10, Kon. Olie 124.30. De beurs vraagt zich af waar Philips de circa 220 min. vandaan moet halen in verband met de overname door Philips van de Pye-aandelen. AKU was gevoelig lager op 52. Dit op de gepubliceerde 4e- kwartaalcijfers 1966. Hoogovens werd twee punten lager op 280 geadviseerd, doch KLM gevoelig lager. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijd A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L M. 52.00 124.00-124.60 124.60 83.20-84.20 83.60 90.80-91.00 91.20 382-383 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 25 jan. 396 195 111 90 26 jan. 397 125 190 82 WOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 124-125.20gb Philips 82.50gb-84.50gl Unilever 90-91 K.L.M. A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Kon. PaKetvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 57» Ned. 1964 5'ANed. 1964-11 57P/n Ned. 1965 6"/» B.N.G. 1965 5'/< Ned.' Gas 4V2»/o A.K.U. 53A7o Hoogovens Alg. Bank Nedc.rl. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast Amsterd. Droogd. Bensdorp Van Berkel Billiton 11 Blaauwhoed Bred er o Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr, Suiker Mij Curag. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker 51.80 281' 81.90 gl 90.30 124.40 gl 63 Vj 1257j 62.40 101'A 377.00 87 Vj gl 166 171 130'A 907/s 92'A gl 95% 96'A 95V4 9 U/4 95Vj 265 54.70 195Vz 561 95.00 gb 465 198.50 166.00 76.00 95.00 398.00 776 162.00 336 360 81'/» 357 197 460 gl 401 131 692 523 gb 458Vs 312 gl 165'/2 207.50 412 b 3141/2 Ford 965 Van Gelder Zn. 96 Gelderl.-Tielens 370 Gist- en Sp.fabr. 477 Grasso 118 v. d. Grinten 868 Hagemeijer 97.00 183 Havenwerken 119 Heineken Bier 443 Hoek's Machinef. 401 Holee 214 Holl. Beton 302 35.70 Internatio 268 Kempen-Begeer IO2V2 gb Key en Kramer 4001 Kon. Ned. Papier 166 Kon. Zout-Ketjen 515 Koudijs Leidsche Wol 324 Lindeteves-Jacob 13772 Meneba 357 Muller Co 307-/2 Chem. F. Naarden 395 1 Ned. Dag'ol. Unie 18972 Ned. Kabelfabr. 235 Ned. Sch. Mij 80 250 Nijverd. Ten Cate 71-74 Oranjeboom Bier 327 Overz. Gas 91.00 William Pont 225 Renn-Schelde Sch. Expl. Mij 68.90 Scholten Honig 89.90 Schuttersveld Smit Transform. 189'A Spaamestad 631 Stokvis Zn. 106 Technische Unie 254 Texoprint 88 Thom. en Drijver 79.00 Ver. Glasfabr. 126 Ver. Machinefabr. 134'/2 Vredest. Rubber 117 Wessanen 451 Wilt. Fijen.-B. 167 Wyers 370 Zwanenberg-Org. 181.50 25 jan. 26 jan. 25 jan. 26 jan. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chem. A.C.F. Ind Am. Can Am Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anacnda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. 32 54'/4 8 l*/s 7578 60 32 40 3878 471/4 431/8 6374 5878 337s 87'/4 34 70 34-1/8 58*8 34'/s 1571/4 1571/4 131'/» 881/s 745^ 43 311/8 541/2 84'/s 75 59V2 32 40-78 3474 46'A 43'/2 62'/8 58'A 35 88-i s 341/4 72 34'A 57'/» 347' 5074 155'A 13074 8874 72-/2 4272 Het koersverloop in Wall Street is gis teren onregelmatig geweest. Aanvankelijk was de stemming zeer zwak. Een herstel trad in toen bekend werd dat de rente tarieven in de VS verder zullen worden verlaagd. Winstnemingen remden aan het slot de koersstijgingen weer wat af. Uit het bedrijfsleven was er de mededeling dat de fusie tussen Douglas en Mc Donnel Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont. Ward. Radio Corp Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Wool worth Ford K.L.M nu definitief is. De verlaging van het Brit se disconto had geen invloed op het ver loop van Wall Street. De omzet beliep 10.64 miljoen shares tegen 10.31 miljoen woensdag. De Dow Jones indices: industrie 838.70 (—1.89), sporen 225.84 (—0.25) en openbare nutsbedrijven 138.64 (+0.16). 87, 774 39'/8 38'/2 87 87 Vj 801/4 80' 2 4U/8 4U/4 2374 2374 46 46 4374 4374 34 34' 2 477s 48'A 65'/4 65'/» 4674 4674 35 35- 8 63 63 48'/* 507e 74 74 8774 861/2 97s 9'/j 3 U/4 30* 8 42 41A 4274 427s 49'A 5074 2278 2274 46'/2 exd. 45-/2 10678 107 BRUSSEL (DPA) Dezer dagen zal de commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap bij de missie van de Verenigde Staten in Brussel stappen on dernemen om uitdrukking te geven aan bezwaren tegen de nieuwe veiligheidsnor men, waar personenauto's in de Verenig de Staten met ingang van medio 1967 aan moeten voldoen. Dit is gisteren in Brussel bekendgeworden. De nieuwe nor men hebben de automobielproducenten in de EEG grote zorgen gebaard over hun exportmogelijkheden. Naar het oordeel van deskundigen in Brussel zijn de voor schriften gebaseerd op de afmetingen van de Amerikaanse „sleeën" en kunnen zij voor het grottste deel niet door de Euro pese fabrikanten worden opgevolgd. Over de inhoud van de politieke stappen van de EEG-commissie was donderdag voor het overige nog niets bekend. LONDEN (Reuter). Het Britse La gerhuis heeft met 306 tegen 220 stemmen een wetsontwerp aangenomen om 90 per cent van de staalindustrie te nationalise ren. Deze industrie is voor de eerste keer genationaliseerd in 1951, door de Labour- regering van Clement Attlee. Churchill maakte het ongedaan toen de conservatie ven later in dat jaar aan het bewind kwa men. Het wetsontwerp gaat nu naar het Hogerhuis. De conservatieven hebben de meerderheid in die niet-gekozen kamer. De kosten van de nationalisatie worden geraamd op 500 miljoen pond. De prijzen waartegen Nederland aardgas aan West-Duitsland levert zijn volgens de West- duitse regering te hoog. Naar staatssecretaris Neef in de Bondsdag heeft meegedeeld, houden de Duitse en de Nederlandse regering nauw contact over *de aardgasuitvoer.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17