Coach Wim de Graaf: „Een beetje onbeholpen hier" LAHTI STILLE PLAATS VOOR EUROPEES KAMPIOENSCHAP ggRU^YS&CO KimfHoenscre (Wirtoiifcr 11 Piet van de Pol met Wijnen en Vultink aan de leiding Kaplan grote concurrent voor de Nederlanders 15 dagen Griekenland Cijfertabel voor Europees kampioenschap DEELNEMERS Brand kan Kments opvolger worden De leeuw van Rotterdam maakte een uitstekende rentree VRIJDAG 27 JANUARI 1967 19 Maier Concurrentie k Wist #|#WMVWM*#*#WWVVMVVWWWlA«#MMMVlA#WWWMWWVWMl#WM\A»*#VVWWM%«#V«A#l«#l#M%#WW»#%#WWWMM%iWiiMWWMW««#WWWWW%#lA#W*#WMVMWMV\#WMWWWW*/WWWWMWMM*#VWWWWWMVMWW*AiMMWWWIA#*iVMW% De Graaf (Van onze speciale verslaggever) Terwijl de scherpe wind tegen de avond nog venijniger werd en nieuwe sneeuw over de ruime stad Lahti joeg, streek de Nederlandse kernploeg met in haar midden de sterkste schaatsers ter wereld, neer in een kaal toeristenhotel in de heu vels. Op vier kilometer afstand van Finlands vierde, stille maar meest moderne stad, monsterde coach Wim de Graaf de omgeving en stelde vast: „een beetje onbeholpen. Ik had liever niet, dat men op één kamer vier bed den neerzette. Ik kan me vóór onze jongens een wat luxueuzer omgeving voorstellen, zo vlak voor een kam pioenschap". De rijders wijdden zich voorlopig in alle rust aan de maal- Kaplan tijd. Zij zullen morgen en zondag dan ook starten in een „stil" kampioen schap. Niettemin mag men ook zonder de jubel van Deventer op oranje successen rekenen. Wie zich in deze dagen in Lahti met schaatsen bezig houdt, noemt onmiddellijk Kees Ver kerk als dé grote favoriet voor de Europese titel. Nu houdt men zich in Lanti niet al te opvallend met schaatsen op. Juist buiten het stadscentrum, maar nog wel degelijk in de schaduw van flats en kantoren ligt het gemeentelijk sportpark: toneel voor de Europese strijd. Maar wie al voor het weekeinde vlaggen en spandoe ken in de naaste omgeving van de ijspiste verwachtte, komt bedrogen uit. De tach tigduizend Finnen, die Lahti bevolken, zijn bezig aan een strenge overwintering en beschouwen de Europese schaatskam pioenschappen als een aardig, maar be slist niet al te opvallend vertier. Een taxi-chauffeur, die vaardig bewijst, waar om die Finnen allemaal uitstekende rally rijders zijn, wijst veeleer naar de hoge ski springschans in de verte, dan naar de ijsbaan, als hij zegt: „Wij Finnen zijn een zeer sportief volk". Wilde Lahti eens wat anders dan ski-springen en -lopen alleen, in de donkere maanden, die vol gen op de zwoele zomers aan de meren? Het lijkt erop: niet meer dan wat af fiches in het stadscentrum wijzen op de ijver van sportofficials, die het nodig von den Lahti op te stuwen in de vaart der volkeren. En aangezien men in Finland ook nog beschikt over een kwalitatief re delijke rijder als Jouko Launonen, zou de beslissing wel eens hebben kunnen val len als: vooruit, naar Lahti dan maar. Men vertelt zelfs, dat de plaat selijke, vele takken van sport omvatten de ontspanningsvereniging ijlings een schaatsafdeling oprichtte om tenminste daardoor nog op enige banden met de hardrijderij te kunnen wijzén. Hoe danook: er ligt wel een fraaie ijs baan, déar achter die lage tribunes van het voetbalveld. Er is ook gelegenheid tot kijken geschapen, rond het gladdq ovaal: houten tribunes, die zo'n zesdui zend liefhebbers kunnen bergen. Meer niet en er zullen er waarschijnlijk minder komen. Al was het alleen maar, omdat het zo koud is (het kwik daalde woensdagavond tot nabij 30 graden) en omdat zelfs Finnen huiverig lopen door de strengste winter sinds tientallen jaren. Welaan, in deze kille omgeving dan, zal zich de Europese titelstrijd afspelen Noren en Russen, van wie vooral de laat- sten op titeljacht zijn, arriveerden al eer der in de zeer witte omgeving. Zij be proefden de kwaliteit van het Finse ijs en spraken er lovende woorden over. Ze ker de super-lange afstandsrijder Fred Anton Maier, die veel meer kou dan de wedstrijd vreest. „Als de temperatuur zo laag blijft, kunnen er geen prestaties van belang worden geleverd. Maar hoe danook: uw landgenoten blijven favoriet. „Keessie" voorop. Van de Noren valt niets te verwachten. Zelf mag ik alleen maar hopen op incidentele winst op de lange afstand. Verder hebben wij nie mand in de ploeg, die hoge ogen kan gooien". De Noorse afvaardiging, zo vaak gevreesd in de kampioenschappen, leeft in een depressieve toestand. Men heeft vertrouwde krachten als Maier en Stian- sen opgesteld, deed ook weer een be roep op de redelijke klassementsrijder Magne Thomassen en hoopt verder op een gunstige ontwikkeling van jongere krach ten als Bjoern Tveter, die uit de sprin tersklasse stamt, en Ingar Bollerud, die als 21-jarige, jong Noorwegen als talent vol stayer vertegenwoordigt. De Russen, vorig jaar zeer ontevreden naar verre oorden teruggekeerd na een volgens Sovjet-begrippen mislukt seizoen, hebben weer nieuwe hoop: Valeri Kaplan, de 24-jarige officier uit het rode leger, bleek in het voorseizoen in staat een flit sende sprint te laten volgen door alles zins acceptabele en soms zelfs verrassend goede prestaties op de lange afstanden. „Kaplan", erkent men nu in internatio nale schaatskringen, „is gegroeid naar een volwaardig klassementsrijder. Met zijn geslepen sprint zal hij dit seizoen gevaarlijk kunnen zijn. Alles hangt er van af of hij zijn vorm van enkele weken terug heeft kunnen handhaven". Om voor Kaplan of desnoods nog voor de wellicht toch weer naar de top terugkerende Matusevich de weg naar de titel te effenen hebben de in het schaak spel geschoolde Russen zelfs hier een slimme zet gedaan. Men stelde de be gaafde, maar slechts op de langste af stand geschoolde rijder Seljanin op in de ploeg. Met uitsluitend het oogmerk, dat deze „bejaarde" stayer via een moeizaam gevecht op de kortere afstan den zal doordringen tot de acht paren van de 10 kilometer. Die afstand kan Seljanin winnen en daarmee zou de mogelijk heid zijn verdwenen dat Verkerk de ti tel via winst op drie afstanden zou grij In totaal nemen 32 rijders aan het Europees schaatskampioenschap in het Finse Lahti deel. Het zijn: Oostenrijk: Strutz. West-Duitsland: Zimmerman, Höfl. Rusland: Kaplan, Matusevich, Selja nin. Antson sn Kertsjenko. Tsjechoslowakije: Teply. Oost-Duitsland: Klehr. Frankrijk: Duchet en Fonveille. Italië: De Riva en Gloder. Nederland: Verkerk, Schenk, Bart- ling, Nottet en Liebrechts. Noorwegen: Bollerud, Maier, Stian- sen, Thomassen en Tveter. Polen: Kuc'n en Iskrzychi. Zweden: Sandler, Hoeglin en Nilsson. Finland: Launonen, Helen en Hietala. pen. Allemaal tot voordeel van Kaplan, die links en reèhts kan bogen op hoge scores in de voorspellingen. Dat is ook de stelling van de Neder landse rijders. Verkerk: „Ik zie in Kap lan de zwaarste concurrent. Hij en Jouko Launonen. Die laatste rijdt voor eigen publiek. En hij heeft de training zeer se rieus aangepakt". Peter Nottet: „Drie man hebben kansen. Kees natuurlijk in de eerste plaats. Dan: Kaplan en Launo nen. Van Ard Schenk weet je het nooit. Hij kan verrassen. Daar moet je toch wel enigszins rekening mee houden. Ik zelf? Och, ik denk dat het wel zal gaan. Maar ons ontbreekt de mogelijkheid tot vergelijken. We hebben in 14 dagen, be halve onderling, geen wedstrijd gereden". Terwijl Wim de Graaf heen en weer werd geslingerd tussen zorgen omtrent de legering van zijn manschappen, een zoekgeraakte koffer van Kees Verkerk en voldoende aanvoer van bruinbrood bij de middagmaaltijd, meldde de coach zijn gedeeltelijk optimistische, gedeeltelijk on zekere visie. „Wij hebben in Hamar re delijk goed kunnen trainen", vertelde hij, „uitgezonderd de laatste dagen. Ik heb wel goede hoop op Kees Verkerk. Hij is nu alweer in die typische stemming, die de basis is voor grote prestaties. Schenk gaat duidelijk steeds vooruit. Maar hij werkt wel erg naar de wereldkampioen schappen toe. Daarin wil hij per se goed voor de dag komen. Eigenlijk een beetje jammer, dat hij die Europese kampioen schappen wat wegdrukt. Maar ach. een verrassing zit er natuurlijk altijd in". Ook de Graaf ziet Kaplan en Launonen als concurrenten voor het Nederlandse peloton, dat zich wellicht in zijn geheel (Van onze sportredactie) Feijenoord heeft de huidige assistent trainer van Go Ahead, Joop Brand, ver zocht met ingang van het volgende sei zoen als opvolger van oefenmeester Willy Kment te willen gungeren. Het ziet er naar uit dat zijn huidige vereniging geen medewerking zal gevèn, aangezien men een opzegtermijn van een half jaar heeft gesteld en de aanvankelijke afloopdatum van 1 augustus door de K.N.V.B. op 1 juni is gesteld. Brand heeft inmiddels de K.N.V.B. verzocht in deze kwestie te willen bemiddelen, terwijl er op korte termijn tevens een bespreking tussen Feijenoord en Go Ahead zal plaatsvin den. Brand is 31 jaar. ADVERTENTIE Vliegreis en verblijf in hotel te Athene. Vanaf f 429,-, of gecombineerd met 5- daagse eilanden-cruise. Vanaf f 675,-. 15 dagen op het eiland Corfu, half pension in hotel. Vanaf f 549,-. Programma's liggen voor U gereed. Boekingen en inlichtingen bij HAARLEM KRUISSTRAAT 43 TEL. 1 53 04 bij de beste zestien van Europa '67 zal rangschikken. „Ook Nottet en Bartling gaan goed. Liebrechts wat minder. Maar hij heeft toch altijd de klasse om bij de top te kunnen blijven". Omtrent de rest van het veld dient men zich voorlopig geen zorgen te maken. De naam van Jonny Nilsson ontbreekt bijvoorbeeld in de prognoses, ofschoon de schilderachtige Zweed zich uiterst serieus langs de trai ningspaden schijnt te hebben bewogen. Maar nadere gegevens ontbreken voor alsnog, omdat de Zweedse afvaardiging zich pas als laatste vrijdagavond wenst te melden op die kille plek aarde op 100 kilometer afstand van Helsinki. yy AMWWVUIAAMUWWUVWMAAMVUVVVtfWVVVWVWVVWWWVUIV ymiyywwm<m<ywwyMiiyKWMmiywMKmiwwm<uywMMWWM>mv iy -a &V *K H hW' -.V- -J:-,:.. KjN Ten behoeve van de lezers hebben wij deze lijst samengesteld, waarmee men het Europese Schaatstoernooi zelf aan de t.v. kan volgen en bijhouden. 500 m 5.000 m 1.500 m 10.000 m Eindklassement Nederlands record Schenk 42.1 Verkerk 7.45.3 Schenk 2.07.2 Verkerk 16.01.0 Wereldrecord Grishin 39.5 Maie r 7.28.1 Sche nk 2.05.3 Maie r15.32.2 Winnaar '66 Kaplan 42.- Schenk 7.47.- Na een dag Schenk 2.07.2 Nilsson 15.57.2 Schenk Start. Deelname Nr. E.K. 1967 Verkerk (Ned.) Schenk (Ned.) Liebrechts (Ned.) l Bartling (Ned.) Nottet (Ned.) Kaplan (R.) Matusevich (R.) Antsson (R.) Maier (N.) Tveter (N.) Guttormsen (N.) Stiansen (N.) Nilsson (Zw.) Launonen, (F.) Zimmermann (D.) (Van onze speciale verslaggever) Toen de Egyptenaar Edmond Soussa zo rond het begin van de twintigste eeuw tot de conclusie kwam dat de toen be staande biljartspelen niet moeilijk genoeg waren, werd hij de „uitvinder" van het ankerkader 71/2. Nooit heeft hij kunnen vermoeden, dat de toen gecreëerde moei lijkheidsfactor in de loop der jaren aan zienlijk kleiner zou worden. Op de eerste dag van het toernooi om het Nederlands kampioenschap in deze spelsoort, kwamen bijna alle deelnemers tot gemiddelden die in 1929-1930 goed zouden zijn geweest voor een wereldtitel. Zelfs zouden spe lers als Scholte, de titelhouder 1966, Wij nen, Vultink en enkele anderen als biljarttovenaars beschouwd zijn. De af wezigheid van de geschorste Scholte doet de kadristen overigens niets. Algemeen is de reactie: „ook zonder hem kunnen we goed spelen". Welnu, dat is op de eerste toernooidag gebleken. De met trosjes medailles beladen Piet van de Pol stond tegen Sundquest (de invaller voor Scholte) na twaalf beurten al op 291-126. Helaas zakte het moyenne enigszins omdat de Rotterdammer nog vier beurten voor de laatste negen ca ramboles nodig had. Ook Wijnen behaal de een onbedreigde zege. Stad- en club genoot Lambert van Leur werd met 300-209 aan de kant gezet. Hoogste serie van de volledig herstelde, maar slecht uitziende Wijnen: 100. Hans Vultink, de hotelier uit Aalten, die dit seizoen probeert naar een keizer lijke entree in de kaderwereld door te stoten, kreeg Van Nijnatten als tegen stander. Na een har gevecht werd het 300-244 in 19 beurten. Een goede prestatie van Vultink. In de zestiende beurt had hij de sterk gestarte boekhou der uit Steenbergen pas kunnen achter halen. De stand was toen 193-198. Roo- denburg en Beekman vochten het samen eveneens op het scherp van de snede uit. Roodenburg won met 300-292 na aanvan kelijk met 212-46 voorgestaan te hebben. Voor die 212 caramboles had hij aanvan kelijk slechts vijf beurten nodig. 's Avonds werd de groep ongeslagenen al gedecimeerd. Joop Roodenburg moest afhaken. Lambert van Leur won na 13 beurten met 300-292. Wat aanvankelijk een eenvoudige procedure leek (207-101 in 9 beurten) werd later een op hoog niveau staande strijd. Roodenburg had (wee keer de mentale kracht om terug te slaan. Eerst met een reeks van 100 en later toen Van Leur door een serie van 69 opnieuw was gedemarreerd, met een totaal van 74. En mislukte massé maakte een eind aan de indrukwekken de achtervolging. Willy van Nijnatten poogde iets der gelijks, maar zag zijn streven niet be loond. De oude Piet van de Pol zette in de tiende beurt met een serie van 103 zijn achterstand in een 247-170 voor sprong om. Beide spelers grepen hierna naar het wapen van de carotte. Van Nijnatten leek daarmee het meeste succes te zullen oogsten: 252-233 na 17 beurten. De leeuw van Rotterdam beet toen nog even zichtbaar op zijn tanden. Hij won, zij het na veel inspanning met 300-245 nog onbedreigd. De 23 beurten gaven het algemeen gemiddelde echter een be hoorlijke opdoffer. Tiny Wijnen kende geen moeilijkhe den. Met prachtig compact spel op de lijnen verzamelde hij het ivoor steeds weer. De caramboles regen zich aaneen. Series van 105, 22, 88 en 83 rolden uit zijn keu. In vijf beurten was het bekeken. 292 21 100 13.90 Roodenburg 300 21 103 14.28 Vultink 300 19 54 15.78 Van Nijnatten 244 19 108 12.84 Van de Pol 300 16 82 18.75 143 16 41 8.93 209 16 53 13.06 300 16 100 18.75 Vultink 300 10 77 30.00 92 10 27 9.20 292 13 100 22.46 Van Leur 300 13 69 23.07 Van de Pol 300 23 103 13.04 Van Nijnatten .245 23 70 10.65 Wijnen 300 5 105 60.00 Sundquest 87 5 38 17.40 De stand na de eerste dag luidt: 1. Wijnen 4 105 28.57 2. Vultink 4 77 20.68 3. Van de Pol 4 103 15.38 4. Van Leur 2 69 17.55 5. Roodenburg 2 103 1741 6. Beekman 0 100 12.38 7. Van Nijnatten 0 108 11.64 0 41 10.95 V.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19