Prof. Zijlstra's standpunt over duidelijkheid in de politiek APARTE LAMPEN GOEDERENWAGENS UIT HET RECHTE SPOOR Agenda voor Haarlem en de IJmond KEUKENCENTRUM IJMUIDEN OLDA w „Zwarte Zee" sleept „Verolme" nu naar Gr an Canaria en bondig Verschil tussen partijen ligt niet in progressiviteit en conservatisme" Prinses Margriet en echtgenoot op Curacao Doden in het verkeer Brand op de „Prins der Nederlanden" li? Mr. Hiltermann weg bij Haagse Post Negen gemeenten werken samen Hoge prijzen voor schilderijen Café uitgebrand in Amsterdam Kou komt terug VRIJDAG 27 J A NU ART 1967 2 B O O T S M A VERLICHTING Kerkelijk nieuws -v; Vragen over aanhouding van ventende provo 40.000 voor een smaragd Oostenrijkse verdachte „uitgeleend" wijn is niet duur! Haarlem elsen-IJmuiden Beverwijk origineel FORMICA DROOMKEUKENS „DE UILENBOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 s ef es ft AMSTERDAM. In een bijeen komst van de A.R.-jongerenorganisa tie Arjos heeft minister-president Zijlstra onder meer gesproken over wat hij noemde ,Jiet verplichte num mer": duidelijkheid in de politiek. ,.Vele politici menen te kunnen vol staan met de vinger uit te steken naar de onduidelijken en daarmede zich zelf als de duidelijke te kwalifi ceren. Elke politieke partij met een aantal zetels in het parlement kampt echter met de verscheidenheid van zijn leden, die men onder één noemer moet brengen. Die noemer mag socia lisme zijn of liberalisme of de noemer van de confessionele partijen". Maar, zo zei prof. Zijlstra, het is hele maal niet waar dat het werkelijke ver schil tussen de partijen ligt in progressi viteit en conservatisme. Deze begrippen lopen dwars door alle partijen heen. Wil men een volk werkelijk politiek indelen dan zal men het moeten verdelen in be langengroepen. maar dat zou een ramp zijn voor de democratie, want de poli tieke strijd zou een belangensstriju worden. Een echte politieke partij moet het ide aal hebben het gehele volk in al zijn ge ledingen aan te spreken, aldus prof. Zijl stra. Duidelijk in de politiek zijn betekent duidelijk zijn tegenover de problemen die er zijn. Er is een tijd geweest dat de geleide loonpolitiek het summum was van progressiviteit en de vrije loonvor ming duidelijk conservatisme. Men denkt er nu wel anders oer. De enige duidelijk heid is, een duidelijke stelling in te ne men tegenover de bestaande problemen ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 26, Haarlem, Tel. 12984. WILLEMSTAD. Prinses Margriet en haar echtgenoot, mr. P. van Vollenhoven, zijn gisteren per vliegtuig op Curagao aangekomen. Zij kwamen uit Caracas in Venezuela. Volgens onbevestigde berichten zou het jonge paar deze week op Curasao blijven en daarna via Miami naar New York reizen. In Rotterdam is de 9-jarige Maria van de Polder uit Barendrecht op een voet gangersoversteekplaats angereden door een personenauto. De bestuurder, een 53-jarige winkelier uit Middelharnis, zou volgens ooggetuigen door een rood stop licht zijn gereden. Het meisje werd 25 meter door de auto meegesleurd en is la ter in een ziekenhuis overleden. In Diepenveen is de 5-jarige Cecelia Kleine Schaars met haar autoped onder een auto gekomen toen zij de weg wilde oversteken. Het kind overleed korte tijd later. In een ziekenhuis in Dordrecht is over leden de 61-jarige heer H. Bestman uit Dirksland; op 11 januari werd hij ernstig gewond toen in Zwijndrecht een busje, waarmee hij met zes collega's op weg was naar Goeree Overflakkee, van een dijk reed. In Den Haag is de 58-jarige mevrouw E. H. M. van den Akker bij het overste ken door een auto aangereden. Zij was terstond dood. Volgens de 21-jarige be stuurder van de auto had de vrouw geen gebruik gemaakt van het nabije zebrapad. In het Sint Bonifatiusziekenhuis in Lichtenvoorde is overleden de 59-jarige opperman B. uit Bredevoort, die dinsdag morgen met zijn bromfiets te Vragender ter hoogte van de Corlesebrug tegen een personenauto botste. Gisteravond is brand uitgebroken in de machinekamer van het 7.552 ton metende passagiersschip „Prins der Nederlanden" van de KNSM, dat ligt afgemeerd in de IJhaven in Amsterdam. Tijdens het proefdraaien vatte vermoe delijk door oververhitting de bekleding van de uitlaattunnel van de hoofdmotor vlam. Het vuur kon door het machineka- merpersoneel met eigen middelen worden geblust. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-Oost P. N. Rib- bers te Enschede-West. Geref. Gemeenten Tweetal te Waardenburg M. G. Mouw te Middelharnis en G. A. Zijderveld te Middelburg. en dan in een eerlijk gesprek uit te maken met wie men wel en met wie men niet samen kan werken om deze proble men tot een oplossing te brengen. Prof. Zijlstra pleitte voor „een zakelij ke, nuchtere, eerlijke, waarachtige en duidelijke beschouwing" door alle poli tieke partijen van de financiële, econo mische en sociale problemen waarmee Nederland op het ogenblik te kampen heeft. „Ik zou willen pleiten voor een nieuwe doorbraak, namelijk om reëel en nuchter na te gaan wat er werkelijk in ons land moet gaan gebeuren". Vrijwel iedereen ziet in dat gemeen schapsvoorzieningen nodig zijn. Er kan hoogstens verschil van mening zijn over het tempo, waarin die voorzieningen moe ten worden bereikt. De vraag is, wat voor op moet worden gesteld en wat daardoor naar achteren moet worden geschoven. Prof. Zijlstra hoopte dat het kabinet dat na 15 februari zal optreden de lessen zal willen trekken uit het recente verleden en duidelijk zijn proriteit zal kiezen. „De overspannen verwachtingen die de laat ste jaren in ons volk zijn gaan leven zijn een vergissing geweest. Het is nu de kunst te koersen tussen de klippen van de inflatie enerzijds en de klippen van de deflatie anderzijds. „Ik zou willen aldus prof. Zijlstra, dat over die koers zo kli nisch en zo zakelijk mogelijk zal worden geoordeeld. Laat dat niet vertroebeld worden door te spelen op een stembus overwinning. Het is nu niet de tijd om het spelletje te spelen van: gij zijt de schul dige." KSS - W Omstreeks kwart over twee gistermiddag zijn bij Amsterdam vier goederenwagons ontspoord, vermoedelijk door een ver keerde wisselstand. Het voorste gedeelte van een goederentrein, die juist op weg was van het rangeeremplacement Watergraafsmeer in Amsterdam naar Beverwijk, kwam in aanraking - met een uitrijdende goederentrein. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de ravage was aanzienlijk, zoals de foto toont. De treinen uit Amsterdam in de richting Haarlem en Zaandam konden na de ontsporing slechts van twee van de vier sporen gebruik maken. Er traden daardoor vertragingen tot vijftien minuten op. Gisteravond om half negen was het treinverkeer weer normaal. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De „Zwarte Zee" heeft de ondersteboven drijvende „Jacob Verolme" vastgemaakt en heeft koers ge zet naar Gr&n Canaria. Dat was het niet verwachte maar verheugende bericht, dat de gezagvoerder van de sleepboot „Zwarte Zee", kapitein W. Verschuur, gisteravond via de radio aan zijn rederij kon melden. Het had een dag hard werken gekost onder zeer slechte omstandigheden, maar het was gelukt. Met ingang van 16 februari legt mr. G. B. J. Hiltermann zijn taak als hoofdredac teur van de Haagse Post neer. In een communiqué van de directie van de NV Uitgeversmaatschappij Bonaventura wordt meedegedeeld dat sinds Bonaventura het eigendom van de Haagse Post heeft ver worven mr. Hiltermann op verzoek van de N.V. Bonaventura voorlopig de leiding van de Haagse Post heeft voortgezet. Met ingang van 16 februari zal hij deze taak neerleggen. Met de tijdelijke waarneming van het hoofdredacteurschap is belast de heer W. L. Brugsma. Hoewel de heer Brugsma tijdens zijn waarnemend hoofdredacteur schap van de Haagse Post, die zijn karak ter van onafhankelijk weekblad zal be houden, zijn dagelijkse zorg aan dit blad zal geven, blijft hij lid van de hoofd redactie van Elseviers Weekblad. Het ligt in de bedoeling dat mr. Hiltermann eer lang in Elseviers Weekblad in een eigen rubriek commentaar op de politieke ont wikkeling in de wereld zal geven. De hele dag is onder de slechtst denk bare omstandigheden vanuit de werk- sloep gewerkt. Er stond een zeer harde wind, kracht 7, en de zee was rond de ertstanker zeer ruw. De mannen in de werksloep hebben niettemin kans gezien een stalen as zo in de opening van de inlaadkast te plaatsen, dat deze goed vastzat. Toen dat eenmaal gelukt was werd een stalen strop rond de as beves tigd en daarop werd de sleeptros aange sloten. Nog voor de nacht inviel was het werk gereed. Om 16.30 uur middelbare tijd Greenwich, dat is 17.30 uur Neder landse tijd, stond de tros vast en kon de „Zwarte Zee" voorzichtig gaan aanzetten. Kapitein Verschuur meldde dat voorlo pig voorzichtigheidshalve kalmaan ge draaid wordt met de motoren. Als de sleepverbinding sterk genoeg zou blijken te zijn was hij van plan in de loop van de nacht een grotere vaart te gaan lopen. De Duitse zeesleepboot „Seefalke" be perkt zich tot het begeleiden van de sleepboot. De „Seefalke" blijft zich dicht bij het wrak ophouden. Er ligt een ris kante reis van 275 mijl voor de boeg voor het transport de baai ten zuiden van Las Palmas zal hebben bereikt. Het Tweede Kamerlid mr. Van Wijk (P.S.P.) heeft de minister van Binnenland se Zaken vragen gesteld over het aanhou den en opbrengen van een jongeman die vóór het centraal station in Amsterdam het blad „provo" met luider stem aan prees. Deze jongeman werd aangehouden hoewel personen die daar regelmatig kranten, sportbladen, stratengidsen van de stad Amsterdam aanbieden ongemoeid werden gelaten, aldus mr. Van Wijk, die van de minister wil weten of deze handel wijze van de politie niet een discriminatie inhoudt en of deze niet in strijd is met het grondwettelijk recht op vrijheid van drukpers en verspreiding van gedrukte stukken. (Van onze correspondent) Utrecht Negen gemeenten in midden- Utrecht hebben in aparte raadsvergade ringen ingestemd met een ontwerprege ling, die samenwerking beoogt op ver schillend terrein. Het zijn de gemeenten Bunnik, Houten, Jutphaas, Maarssen, Maartensdijk, Utrecht, Vleuten-De Meern, Vreeswijk en IJsselstein. Tezamen tellen ze 350.000 zielen. Op de kunstveiling bij Mak van Waay in Amsterdam, waarin opgenomen de col lectie Menno Jaarsma en de collectie van professor dr. D. Loenen, zijn weer en kele opmerkelijk hoge bedragen geno teerd. Zo bracht een smaragd van ruim 18 karaat bracht 40.000 op, een gouden dub bele negotiepenning met de beeldenaar van koning Willem III uit 1850 3.400, een stilleven met vruchten en bloemen van Jan van Huysum (1682-1749) 56.000 een gezicht op een stadsgracht van Abra ham Beerstraten (1637-1665) 15.200 en een stadsgezicht van Van Hove 9.000. Een Amsterdams stadsgezicht van K. Karsen bracht 8.000 op, een ergland- schap in de winter van Frans de Momper 4.000, een klein schilderij van J. L. E. Meissonier 6400, een landelijk taf reel van Isaak van Ostade 22.000, een rivier gezicht bij maanlicht van Aart van der Neer 20.000, een schilderij uit de Vlaam se school 14.000, de aanbidding der ko ningen van Cornelis de Vos 14.500 en een duinlandschap van J. Wijnants 10.000. Tot degenen die de veiling bezochten en er ook enkele werken kocht be hoorde de prins Zu Wied. die er tevoren acht van tien hem ontstolen schilderijen terugvond. Deze schilderijen hadden eveneens geveild zullen worden. Vooral Engelsen, kochten veel schilde rijen voor veel geld. Een van de belangrijkste verdachten in de zaak van de overval op het bijkan toor van de Nutsspaarbank aan de Leus- derweg in Amersfoort, een Wener, is een week lang door de Oostenrijkse justitie aan de Nederlandse autoriteiten „uitge leend". Hij is vorige week maandag tot vrijdag in ons land geweest om onder meer door de rechter-commissaris te worden ge hoord. Deze uitlening was mogelijk dank zij een uit 1880 daterend verdrag tussen ons land en Oostenrijk. Er zal echter geen sprake van zijn dat Weinber in Nederland zal kunnen worden berecht. Zoals bekend is wordt hij ook door de Oostenrijkse justitie verdacht van énige misdrijven. Een felle brand heeft vannacht tussen één uur en half twee het café „The Gol den Bridge" in de Warmoesstraat in Am sterdam verwoest. Doordat de brandweer zeer snel ter plaatse was kon worden voorkomen dat het vuur doorsloeg naar de boven het café gelegen verdiepingen. Hier ontstond alleen enige rook- en waterscha de. Niemand raakte gewond. De politie gelooft niet in brandstichting. Het is binnen korte tijd het vierde café, dat in Amsterdam door vuur wordt ver nield. Zondagochtend brandden twee ca- fé's in de Korte Leidsedwarsstraat uit en die zelfde avond een café in de Johannes Vermeerstraat. ADVERTENTIE Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Neder landse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf" van Edward Albee. Regie: Henk Rigters. Zaterdag, 20 u.: De Hoofd stad Operette met „Zwei Herzen im Drei- vierteltakt". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Neva da Smith". 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Adios Gringo", 14 j.; vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Christine Keeler". 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Mr. Solo schaakmat!", 14 j. Zaterdag 23.30 uur: „Strip-poker", 18 j. Luxor, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 en 15.30 u.:en Margriet is de bruid", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Hoe steel ik een mil joen", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Arabesque", 14 j.; za terdag 14.30 u.: „Robin Hood en zijn schel men", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Moord om goud", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Ik, een vrouw", 18 j. TEM TOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy, (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie van werk van de groep X65. Dage lijks van 10 tot 17 u., vrijdag en zaterdag van 10 tot 21 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot 19 februari. Vishal (Grote Markt): expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 uur. Tot 30 januari. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Kees Hak en Kees Verkade. Dagelijks van 9-18 uur en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van werk van Jeroen ten Berge, Jan Camp- fens, Rob Clous, Jan Mulder, Michel van Overbeeke, Willem Snitker, Jan van Wensveen, Remco van der Gugten, Lies- beth Sayers en Kees Verkade. Op werkda gen geopend van 10 tot 22 uur. Op zondag van 13 tot 22 uur. Tot 29 januari. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13 tot 16 uur: Expositie van etsen van Rembrandt. DIVERSEN Waagtaveerne, hoek Damstraat/Spaar- ne, zaterdag 21 u.: Cobi Schreijer met haar internationale programma. Gasten: Robin Hall en Jimmy Mac Cregor. VRIJDAG 27 JANUARI City, 20 u.' „Het komplot der gewelde naars". Stadsschouwburg, 20 u.: „Duizend tomahawks tegen Winnetou". F'elison, Heidestraat 43, IJmuiden-Oost, 20 u.: Expositie tekeningen en collages, vervaardigd door P. Hermanides; opening van de tentoonstelling door P. C. Rike. ZATERDAG 28 JANUARI City, 19 en 21.30 u.: „Het komplot der geweldenaars". Stadsschouwburg. 20 u.: „Duizend tomahawks tegen Winnetou". Felison, Heidestraat 43, 19-21 u Expo sitie tekeningen en collages van P. Herma nides. Pieter V ermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De party is over". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water". W.B. Theater, 20 u.: „Het bloedritueel van de Zombies". ZATERDAG 28 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De party is over"; 23 30 u.: „Het eiland der verleiding" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De stem van het water". W.B. Theater, 20 u.: „Het bloedritueel van de Zombies". ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165- 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7770. Gerechtelijk verkocht. Het 1386 ton meten de olietankschip „Prudentia I" van de gelijknamige Zwitserse rederij, dat al maanden aan de ketting in Hendrik Ido Ambacht lag, is gerechtelijk ver kocht voor 291.000 aan de n.v. Inter- mas te Gent. De verkoop geschiedde op verzoek van de Stichting Beambten- fonds van Werkspoor n.v. te Amster dam, bij welke rederij het schip een leenschuld had van 695.149. De stich ting had een hypotheek van 650.000 verstrekt. Samenvoeging. De gemeenteraad van De Rijp en die van de gemeente Graft, gemeenten die steeds één burgemees ter hadden, hebben zich uitgesproken voor samenvoeging. Beide raden heb ben een telegram gezonden aan de ko ningin met het verzoek beide gemeen ten zo spoedig mogelijk samen te voe gen. Graft heeft hieraan de voorwaar de verbonden, dat zal worden gestreefd naar een nog groter verband door sa menvoeging van nog meer gemeenten in dit gebied van Noord-Holland. Floriade. De gemeenteraad van Amster dam is akkoord gegaan met het voor stel in 1972 in Amsterdam een Floria de te houden. De voorlopige investering zou 5 miljoen bedragen. Een deel van het Beatrixpark zal bij het ten toonstellingsterrein nabij de RAI wor den getrokken. Onderscheiding. De heer F. P. A. van Oyen, die op 31 december wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als directeur van de Banque de Paris et des Pays-Bas te Amsterdam heeft neergelegd is be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Tiel wil brug. Er is een stichting „Waal brug bij Tiel" opgericht, waarin zijn vertegenwoordigd de gemeenten Tiel, Wamel, Echteld en Druten, industrië le combinaties en Kamers van Koophan del. Een werkgroep heeft voor de plan nen voor een brug reeds belangrijk voorbereidend werk verricht. ADVERTENTIE Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd In Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Het KNMI deelt mede: Wijzigingen in de luchtdrukverdeling boven een groot gedeelte van Noord- en West-Europa zijn er de oorzaak van dat ons land in het overgangsgebied komt tussen zachte en koudere lucht. Boven Scandinavië is in de afgelopen 24 uur de luchtdruk belangrijk gestegen, waar door koudere lucht het noordoosten van ons land heeft bereikt. De scheidingslijn zal zich nog langzaam verder naar het zuiden verplaatsen, zodat de temperatu ren in het algemeen een lichte daling zullen ondergaan. In de komende nacht zal in het noorden en oosten lichte vorst optreden. De kans op opklaringen wordt zaterdag groter bij een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. WFERRAPPORTEN Maximum- en minimum 00 j d s temperaturen c binnen- en buitenland O ïu Den Helder geh. bew. wnw 7 4 Ypenburg geh. bew. verand. 8 3 Vlissingen geh. bew. zzw 7 4 Eelde geh. bew. O 7 2 De Bilt mist windst. 9 2 Twente zw. bew. w 8 1 Eindhoven zw. bew. windst. 8 1 Z.-Limburg zw. bew. zzw 9 2 Helsinki onbewolkt n -11 -16 Stockholm sneeuw n -6 -9 Oslo onbewolkt no -10 -15 Kopenhagen sneeuw n 3 -1 Aberdeen geh. bew. zw 4 -1 Londen motregen zzw 10 6 Amsterdam zw. bew. zzw 8 2 Brussel motregen zzw 9 3 Luxem burg geh. bew. wzw 8 4 Parijs geh. bew. wzw 12 10 Bordeaux onbewolkt zw 17 7 Grenoble regen windst. 11 5 Nice onbewolkt wnw 14 11 Berlijn geh. bew. nw 7 0 Frankfort geh. bew. wzw 9 3 München regen wnw 9 5 Zürich regen wzw 9 5 Genève zw. bew. zw 9 6 Wenen zw. bew. w 10 3 Innsbruck regen ozo 5 1 Belgrado regen wnw 6 _2 Athene onbewolkt nno 15 6 Rome geh. bew. Windst. 14 7 Barcelona onbewolkt nw 16 6 Madrid geh. bew. n 10 4 Mallorca licht bew. windst. 17 Lissabon licht bew. O 18 8 Zaterdag 28 januari Zon op 8.27 uur; onder 17.19 uur. Maan op 20.20 uur; onder 10.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 januari Hoog water 4.25 uur en 16.39 uur. Laag water 0.09 uur en 12.33 uur. Zaterdag 28 januari Hoog water 5.09 uur en 17.25 uur. Laag water 0.58 uur en 13.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort if 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2