McNamara berekent effect van kernaanval op China Vrii»-dan^rJ*raVa^i a Verenigde Staten ontkennen contacten met de Vietcong India als wereldprobleem r Aantal doden nu achthonderd Van dag tot dag Sovjet-Unie steunt elke VN-actie voor Zuidwest-Afrika „Weinig bommen runnen 50 miljoen mensen doden Bretonse vissers demonstreren tegen premier Pompidou Alleen gesprekken over gevangenen CARAVAN RAI'67 Blok huizen stort in: twee doden Brown en Shinwell bijna op de vuist Dr. A. L. Constandse: oude.., klare is tocli maar Je J NIET VERGETEN of Jonge... amm VRIJDAG 27 JANUARI 196 7 Watersnood in Brazilië Diplomatiek contact Bonn-Roemenië verwacht 27 «JAN. TM 5 FEBR. Vierhonderdduizend kleine glaasjes, groot genoegen De Britse premier Wilson heeft nu Ro me, Straatsburg en Parijs bezocht, om te betogen dat zijn land graag wil toetreden tot de Europese Economische Gemeen schap, en om te onderzoeken of het wel kom is. Hij zal zelf wel niet hebben ver wacht, dat hij zich daarover nu al een oordeel zou kunnen vormen. In januari 1963 heeft generaal De Gaulle geweigerd, Engeland toe te laten tot de Euromarkt. Men neemt aan. dat het ook nu van hem zal afhangen of Groot- Brittannië betere kansen heeft. Maar waarom zou de gene raal, indien hij zich al een vaste mening heeft gevormd, reeds in dit stadium de verantwoordelijkheid op zich nemen voor afwijzing of aanvaarding van het Engelse verzoek? Voordat er in Frankrijk verkie zingen zijn gehouden, dus vóór de lente, behoeft zijn regering zich met dit pro bleem niet bezig te houden. Bovendien heeft Wilson voorwaarden gesteld, die uitvoerige onderhandelingen vereisen. Hij staat op het standpunt, dat de uitbreiding van de EEG geen eenzij dige offers mag opleggen aan de nieuwe leden. Het gaat niet alleen om Groot-Brit- tannië, maar ook om zijn partners uit de Europese Vrijhandels-Associatie. Zij ver langen zoals Engeland een volledig lidmaatschap, of associatie met de Euro markt. Er moet dan heel wat overhoop worden gehaald. De zes tegenwoordige le den zijn er met grote moeite in geslaagd een compromis te vinden, hun belan gen enigszins met elkaar te verzoenen en dat heeft jaren van voortdurend on derhandelen gevorderd. Zij hebben niet veel lust, dit bouwsel te herzien en ver langen van Wilson, dat hij het verdrag van Rome (basis der EEG) en de daarop gebaseerde economische reglementen zal aanvaarden. In beginsel zijn de Britten bereid, dit te doen. Maar zij vragen bepaalde aan passingen en een overgangsperiode. Het moeilijkste punt vormt daarbij de reeks van verplichtingen, die Engeland heeft je gens de landen van het Gemenebest en van „het Rijk". Zij genieten allerlei guns ten, zoals verminderde invoerrechten Hongkong, India en Pakistan profiteren daarvan bij de invoer van hun textiel- produkten; Nieuw-Zeeland verkoopt vrij wel al zijn boter op de Britse markt, Ca nada levert graan en vlees. Vooral waar het gaat om de import van levensmidde len is het voor Wilson moeilijk, de voor keur te geven aan produkten van het vas teland (die ook veel duurder zijn) boven de levensmiddelen die nu uit de Gemene best-landen worden ingevoerd. Minder moeilijkheden levért de vrije handel in industriële produkten binnen de Euromarkt. Het vasteland en Engeland kunnen wederzijds profiteren van het sterk vergrote afzetgebied, zij kunnen ken nis uitwisselen, en de Britse bedrijven hebben op technologisch gebied waarde volle ervaringen. Reeds spreekt men van de mogelijkheid van een „Europese tech nologische gemeenschap", die met de Verenigde Staten zou kunnen wedijveren Er bestaat geen twijfel aan, dat een ver groting van de gemeenschappelijke markt een massa-produktie mogelijk maakt te gen lagere kostprijzen. Maar niemand weet natuurlijk, of de Britten meer zullen verkopen op het vas teland, of omgekeerd de zes huidige leden van de EEG er beter van zullen worden, of dat een uitgebreide gemeenschap in haar geheel op de wereldmarkt beter zal kunnen concurreren en dus.de gezamen lijke export zal kunnen verhogen. En er is nog een ander probleem, dat sommige kringen (het meest in Frankrijk) veront rust: er is in Engeland ontzaglijk veel Amerikaans kapitaal belegd, bijna even veel als in de gehele Euromarkt. De in vloed der Amerikanen kan dus zijdelings (via Engeland) toenemen. En aangezien de Britten ook de beste politieke en mili taire bondgenoten van de Verenigde Sta ten zijn, zullen zij voor de Gaulle niet erg welkom wezen. Die wenst immers Eu ropa losser te maken van de Verenigde Staten De Engelsen en hun vrienden op het vasteland kunnen dus nog geenszins jui chen. Hoe wenselijk ook een grotere Eu ropese integratie zou zijn, de voorwaarden daarvoor zijn thans niet erg gunstig. Maar zoals gezegd: niemand wil overhaast te werk gaan en in de toekomst kan er nog veel veranderen WASHINGTON (Reuter). Ro bert McNamara, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft berekend, dat een betrekkelijk gering aantal kernbommen op vijftig stadsgebieden in China tot gevolg zal hebben dat de helft van de stedelijke bevolking ruim vjjftig miljoen mensen wordt gedood en meer dan vijftig percent van het industriële vermogen en de NEW YORK (Reuter) De Russische afgevaardigde in de speciale VN-commis- sie voor Zuidwest-Afrika, Sjachov, heeft verklaard dat zijn land elke maatregel van de Veiligheidsraad, met inbegrip van militaire actie, zal steunen, indien het no dig is Zuid-Afrika te dwingen tot het op geven van zijn mandaat over Zuidwest Afrika. De algemene vergadering nam vorig jaar oktooer een resolutie aan die voor zag in beëindiging van het mandaat van uid-Afrika over Zuidwest-Afrika. Het ge bied moet onder de directe verantwoorde lijkheid van de VN komen. Zuid-Afrika heeft de resolutie genegeerd. 11 RIO DE JANEIRO (AFP) De nieu we officiële gegevens over het aantal do den bij de overstromingsramp van maan dag in de Braziliaanse staat Rio de Ja neiro en de omliggende gebieden maken melding van achthonderd slachtoffers. Er liggen waarschijnlijk nog veel mensen bedolven onder de modder- en steen massa's. De materiële schade wordt ge raamd op tien miljoen dollar. (Van onze correspondent) PARIJS De driedaagse reis die de Franse premier Pompidou door Bretagne en Normandië maakt is donderdag ver stoord door incidenten, waarbij verschil lende demonstranten gewond zijn geraak» Bretonse vissers wilden protesteren tegen de lage prijzen die voor hun vis wordt betaald, door de invoer van buitenlandse vis. Toen honderden vissers zich opstelden om de premier en zijn gevolg op te wach ten, werden ze door leden van de Franse oproer-politie uiteen gedreven, waarbij nogal hardhandig werd opgetreden. Ver schillende demonstranten zijn in een zie kenhuis opgenomen. BONN (AP) De Westduitse regering hoopt diplomatieke betrekkingen te kun nen aanknopen met Roemenië tijdens het bezoek van de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Manescoe, volgende week. Dit is meegedeeld door de waar nemend regeringsperschef Conrad Ahlers op een persconferentie. Hij zei niet te ver wachten dat neutrale landen Oost-Duits- land zullen gaan erkennen als gevolg van deze Westduitse stap. meerderheid van het hogere perso neel op administratief, technisch en ondernemingsgebied worden uitge schakeld. In een rapport dat deze week bij de senaatscommissie voor de strijdkrachten is ingediend, stelt McNamara dat de kernmacht van de VS moet dienen als een afschrikwekkende waarschuwing voor eventuele Chinese plannen voor een aanval. Volgens de minister schijnt het moge lijk, dat de Chinezen tegen het einde van dit jaar een proef in de ruimte of met een langeafstandraket nemen. Toch blijft de Amerikaanse regering van mening, dat China niet vóór het midden van de jaren '70 zal kunnen beschikken over een aantal intercontinentale raketten van eni ge omvang of het vermogen om voor de VS enigszins een kernbedreiging te vor men. De Amerikaanse minister van Defensie zei voorts dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie op het gebied van kernwa pens verre overtreffen. De verhouding is groter dan drie staat tot één. Volgens McNamara was de situatie in oktober 1966 als volgt: Verenigde Staten 1446 in tercontinentale ballistische raketten 934 „Minutemen" en „Titans", die vanaf het land worden afgeschoten, en 512 Po- laris-raketten die vanaf onderzeeboten worden gelanceerd, de Sovjet Unie: 470 ballistische raketten, waarvan 340 voor lanceerplaatsen op het vasteland en 130 op schepen. De Verenigde Staten beschikten op dat tijdstip voorts over 680 kernbommenwer pers tegen de Sovjet-Unie 155. Volgens de minister zou de Amerikaan se superioriteit tegen 1970 aanzienlijk zijn. In defensiekringen zei men te verwach ten dat het verschil de komende jaren kleiner zou worden. m. des WASHINGTON (Reuter) Een functi onaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Aken heeft gisteren ver klaard dat contacten van de V.S. met po litieke vertegenwoordigers van de Viet- cong, beperkt zijn gebleven tot besprekin gen over het welzijn van de in Zuid-Viet- nam gevangen genomen Amerikanen. De functionaris, die niet wilde dat zijn naam zou worden genoemd, zei gemach tigd te zijn een verklaring af te leggen over het beleid na berichten als zouden de V.S. rechtstreeks in contact hebben ge staan met de Vietcong. De Zweedse am bassadeur in Peking, Lennard Petri, be vindt zich nu in Hanoi, waar hij onder- De Duitsers maar zij niet alleen mogen nimmer vergeten wat het Hitler-regime aan leed over de mensheid heeft gebracht. Op initia tief van de socialistische partij is op de Wittenbergplatz in West-Berlijn een gedenkbord geplaatst, waarop de namen van de Duitse concen tratiekampen staan vermeld, waar miljoenen mensen werden vermoord. ADVERTENTIE De RAI geeft u een volledig overzicht van wat er allemaal op het gebied van caravans en toebehoren te koop is. Tientallen merken en honderden modellen uit binnen- en buitenland Vrijdan de caravan I open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 2.50 AMSTERDAM NIEUWE De Nederlandse Spoorwegen geven opruim 130 stations voordelige gecombineerde vervoer/- toegangsbewijzen uit, en bieden tevens de mogelijkheid van „2-dagen-Amsterdam" arrangementen NEW YORK (Reuter) In Manhattan is een blok huizen van vier verdiepingen, dat werd gesloopt, ingestort. Twee slopers zijn om het leven gekomen. Vier liggen onder het puin. Vijftig brandweerlieden en politiemannen zoeken naar de vermis ten. LONDEN (AP) De voorzitter van de Britse Labour Party, Shinwell, heeft donderdagavond hevige ruzie gehad met de minister van Buitenlandse Zaken, George Brown. De twist ontstond op een bijeenkomst van socialistische parlemen tariërs. mummiimmmimimiimiviwwmwimmmiuwmmwmmimiwim innrinnnnnnn-iri-...«.«.mmMMMuwiiiiiiMviniwWMVMVMwwmivwvvwiiwvMVMMVMMVvvwMVMVMwvw De ruzie is een aanwijzing voor de die pe verdeeldheid die binnen de partij be staat over le ventuele Britse toetreding tot de EEG. Het kwam tijdens de besloten verga dering bijna tot een gevecht tussen de 52- jarige Brown en de 82-jarige Shinwell. De ruzie ontstond toen Brown aankondigde van plan te zijn 23 februari een massa bijeenkomst toe te spreken in de Albert Hall in Londen over de EEG en haar voordelen. Onze correspondent in Londen tekent hierbijaan dat het gebeurde niet uitslui tend een zaak van een persoonlijk tem perament is, doch tevens een symptoom van opgekropte gevoelens onder de tegen standers van de EEG in de Labourpartij. Dit sentiment is echter niet meer dan een overblijfsel van het aanvankelijke grote verzet, dat onder wijlen Hugh Gaitskell in het grootste deel van de frac tie leefde. Sindsdien kreeg Labour er honderd nieu we fractieleden bij voornamelijk jongeren die voor een belangrijk dee,l willen dat Groot-Brittannië zich bij de EEG voegt. Bovendien zijn de aanvankelijke bezwaren van vele leden verminderd of verdwenen, omdat zij menen dat het karakter van de EEG en in elk geval van het Gemene best en ook de Britse positie zelf de laat ste jaren is veranderd, zodat de proble men verbonden aan de Britse toetreding niet zo groot meer zijn als vroeger het ge val was. WMAAMAMMVVVVVMAMMUUVUV I handelingen voert met zowel de Noord- vietnamese regering als met de Vietcong. Hij heeft de officiële opdracht gekregen te onderzoeken wat er van Zweedse zijde gedaan kan worden om hulp te verlenen aan de lijdende bevolking, aldus meldt onze correspondent in Stockholm. Dit nieuws werd door de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Torsten Nils- son bekend gemaakt, enkele uren na het bekend wbrden van het feit, dat de V.S. geheime onderhandelingen hebben ge voerd met Vietcongvertegenwoordigers. In Stockholm is men er overigens van overtuigd, dat ook enkele dezer geheime onderhandelingen in de Zweedse hoofd stad hebben plaats gevonden, ondanks het feit, dat de Vietcong er geen officiële vestiging heeft. Daarentegen zijn verscheidene malen reizende ambassadeurs en andere verte genwoordigers van zowel Noord- als Zuid- Vietnam en de Vietcong in Stockholm op bezoek geweest gedurende het laatste half jaar. De groei van de Amerikaanse strijd macht in Vietnam, die gisteren een om vang van vierhonderdduizend man be reikte, begon een tiental jaren geleden met slechts een handvol militaire raadge- vers. Omstreeks de zomer van 1961 bevonden zich zevenhonderd Amerikaanse militaire adviseurs in Vietnam, maar aan het eind van datzelfde jaar bedroeg hun aan tal al vierduizend. In februari 1962 riepen de Amerikanen hun militaire-bijstand- commando-Vietnam in het leven, waar van de sterkte in juni 1964 de zestiendui zend bereikte. In mei 1965 stuurde president Johnson de eerste gevechtstroepen. In dat jaar steeg het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam tot veertigduizen. Sinds dien is dit cijfer gestadig omhoog gegaan. Deze strijdkrachten staan apart van de Amerikaanse zevende vloot en de strate gische bommenwerpers op Guam, die een steeds grotere rol in de Vietnamese oor log zijn gaan spelen. ADVERTENTIE Sinds enige maanden gaat het gerucht dat India ernstig zou denken aan het vervaar digen van kernbommen. Be treffende een zo arm land zijn zulke geruchten bijna on waarschijnlijk. Maar er be staat geen twijfel aan dat In dia in staat is zoals min stens tien andere landen binnen een jaar de eerste kernexplosie te doen plaats vinden. Met behulp van de Verenigde Staten en Canada en ten koste van grote offers zijn er nu twee kernreactoren in bedrijf, terwijl drie andere in aanbouw zijn. Met als grondstof uranium kan aldus electriciteit worden verwekt. Daarbij komt dan plutonium vrij, en dit element kan wor den aangewend om kernbom men te vervaardigen. Men kan aanvoeren dat In dia de technische hulp op dit terrein niet heeft gekregen om de modernste wapens te fabriceren. Maar buitenlandse correspondenten hebben in Nieuw-Delhi te horen gekre gen, dat de afschrikwekkende kracht van deze krijgsmidde- len juist moet dienen, om in Midden-Azië de vrede te handhaven. India voelt zich bedreigd door China en Pa kistan, en het gelooft niet te kunnen rekenen op machtige bondgenoten. Men weet dat Pakistan (waarmee anderhalf jaar geleden nog een grens- oorlog is gevoerd) het gebied van Kasjmir voor zich opeist. Het was vele jaren een bond genoot van de Verenigde Sta ten, die het van wapens voor zagen. Toen is het vriendelijk geworden voor China, omdat dit India begon te verontrus ten: India werd een tegen stander van hen beide. Na 1962 kreeg Pakistan ook wa pens van de Chinezen. Maar die politiek leidde er weer toe, dat zowel de Amerikanen als de Russen poogden, Pakistan van die gevaarlijke weg af te houden, zodat zij deze mo hammedaanse staat in het ge vlij poogden te komen. Te genover China meent India op meer steun te kunnen re kenen, maar ook daarvan heeft het geen overdreven verwachtingen. Men weet dat de Verenig de Staten proberen met de Sowjet-Unie tot een akkoord te komen, om verdere ver spreiding van kernwapens te voorkomen. Zij zouden dan moeten weigeren kernbom men te leveren aan andere staten, en evenmin technische hulp, waardoor zulke staten zelf bij machte zouden zijn, kernwapens te vervaardigen. Alle leden van de Verenigde Naties behoorden dan zo'n overeenkomst te onderschrij ven en af te zien van het be zit van kernbommen. Nu zal een land als China zich daar aan niet storen en het laat zich aanzien, dat er meer mo gendheden zijn, die het mono polie van de allermodernste oorlogsmiddelen niet willen overlaten aan de vijf tegen woordige „bezitters": de Ver enigde Staten, de Sowjet- Unie, Engeland, Frankrijk en China. In elk geval heeft het de aandacht getrokken dat in de laatste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, op 31 oktober, de afgevaardigde van India, de heer Trivedi, zeer koel stond tegenover het verlangen, dat de niet-bezit- ters voor altijd zouden afzien van het vervaardigen van kernwapens. In de Hindustan Times verscheen een carica- tuur, die zijn gevoelens goed weergaf. Men ziet daarop twee forse kerels, Johnson en Kosygin, die enorme sigaren roken waaruit de bekende wolken als paddestoelen (van kernexplosies) opstijgen. Een kleine jongen kijkt naar hen op, maar Johnson zegt: „Na tuurlijk willen wij het zelf niet missen, maar voor jou zou het heel slecht wezen." De heer Trivedi zei namelijk, dat het ware verontrustende pro bleem werd gevormd door het bezit van kernbommen in handen van grote mogenhe- den. De kwestie van de ver dere verbreiding was daarvan slechts een gevolg. India was tegen het bezit, het vervaar digen en vermenigvuldigen van zulke wapens. Het wil ontwapening en afschaffing van de desbetreffende projec tielen, zo zei hij. Als de be zitters ervan voortgaan ze te behouden en te vervaardigen, zullen andere naties ook het recht opeisen, zulks te doen. Men heeft daaruit afgeleid, dat India zich dat recht voor behoudt. Wanneer men nu weet hoe tragisch de sociaal-economi sche toestand van dit land is moet men alleen reeds de ge dachte aan het fabriceren van kostbare kernwapens catastro faal achten. Dit jaar wordt een begin gemaakt met de uitvoering van een nieuw vijfjarenplan het vierde waarvoor ongeveer 115 mil jard gulden gevonden zouden moeten worden. De regering hoopt, dat het eigen volk daarvan tachtig procent zal opbrengen, hoewel dit zeer twijfelachtig is. Stellig moe ten er in de komende vijf jaar 30 miljard gulden worden verkregen uit leningen, om het plan ten uitvoer te bren gen. Ook dan is er nog meer wens dan werkelijkheid. De Sowjet-Unie heeft voor die periode van 1967 tot 1972 wel iswaar 3,6 miljard gulden in uitzicht gesteld. Een groep van Westelijke landen, waar bij ook Japan zich heeft ge voegd, en die allen schuld eisers zijn van India, heeft in eerste aanleg nog weer eens 2,1 miljard toegezegd. Zij zul len later nog meer verschaf fen, en bij hen komen andere West- en Oosteuropese lan den, die steun zullen verle nen. Ook indien het einddoel wordt bereikt blijven echter de vooruitzichten nog verre van rooskleurig. In 1952 is men begonnen met de uitvoering van het eerste vijfjarenplan. Sinds dien is de uitbreiding van de industrie niet gering geweest: haar capaciteit is in die vijf tien jaar verdubbeld. Van de grote staalfabrieken zijn er twee in particuliere handen, en drie in het bezit van de overheid, waarbij straks nog een vierde komt. De exploi tatie van mijnen, van water kracht, van olie en aardgas vordert gestadig. Maar er wordt nog veel te weinig kunstmest geproduceerd, er moeten meer stuwdammen komen om het land te be vloeien, er is gebrek aart in secten-dodende middelen, aan landbouwwerktuigen en trac toren. Vandaar dat de agra rische voortbrenging sterk is achter gebleven bij de ont wikkeling van de nijverheid: zij steeg gemiddeld met slechts 3% per jaar. Dit bete kende, dat er per hoofd, der bevolking helemaal niet meer voedsel ter beschikking kwam, omdat de bevolkingsaanwas groter is dan drie percent per jaar! De twee laatste oogsten zijn door droogte bovendien zo slecht geweest, dat het ver bruik per inwoner met 4% daalde. Door de gebrekkige transportmogelijkheden kon den overschotten in sommige streken slechts in beperkte mate worden vervoerd naar de noodgebieden. Er moest, on danks de giften en gratis ver schafte voorraden, toch veel voedsel (miljoenen tonnen) worden gekocht. India raakte zo in de schuld dat het finan cieel onmogelijk werd, het vo rige vijfjarenplan volledig uit te voeren. Vandaar dat in het nieuwe plan rekening moest worden gehouden met de betaling van tien miljard gulden (over vijf jaar) om de rente te vol doen aan de schuldeisers. In dia hoopt dit bedrag te kun nen vinden door stijging van de uitvoer. Het vindt een goede markt voor zijn mica en enkele hoogwaardige delfstoffen, de export van thee en jute is echter minder stabiel, en zijn textiel (waar van het zeer veel zou kunnen leveren) vindt niet genoeg afzet omdat allerlei landen hun eigen textielnijverheid tegen concurrentie bescher men. Hoe men de zaak ook be ziet de moeilijkheden blijven enorm groot. En dan moet men ook nog hopen, dat de regering er in slaagt de mid delen te vinden om het zeer hoge geboortecijfer te dóen dalen. Zij doet wat zij kan om geboortebeperking te bevor deren, walit sinds 1965 steeg de bevolking van 380 tot 500 min. Maar ook indien in de komende vijf jaar op dit ter rein successen worden be haald, zullen de gunstige ge volgen daarvan slechts veel later merkbaar worden, In twee opzichten vormt India dus een wereldpro bleem. Wil het zijn ellende te boven komen, dan moeten de welvarende en ontwikkelde landen grote kapitalen rente loos verschaffen, genoegen nemen met aflossing op lange termijn en met betaling in de vorm van producten, niet van geld. Er moet een belange loze bijstand komen ter be vordering van de geboortebe perking, en ook op andere ge bieden behoort veel tech nische hulp te worden ver leend. Maar de oplossing van het tweede probleem is nog veel moeilijker: hoe kan men aan arme landen veiligheid verschaffen, zodat zij de fa belachtige kosten voor bewa pening kunnen uitsparen? Welke garanties, welke vor men van ontwapening kun nen hun toestaan, zich aan productieve ontwikkeling te wijden? Dit geldt niet voor India alleen, maar voor de bestrij ding van de armoe van twee duizend miljoen mensen. Blijft deze taak onvervuld, dan wordt het leven der mensheid bedreigd door oor log en ellende, ook al dromen wij in West-Europa van steeds meer welvaart. uinnnnfUTnnnnnnnnnnfwirrirAnM"-"""'""",','',,**A*l*A***wlwlitltltltll<>A'>l><lllllltll<><>lwl<wl<lll,l,ltll>lllll><1^^ Luchtverontreiniging. In het stadsgebied van New York was de luchtverontrei niging donderdag dusdanig toegenomen dat een eerstet waarschuwing werd ge geven. De auttoriteiten verzochten de verwarming te temperen en zo weinig mogelijk vuil te verbranden en auto te rijden. Vrouwenhater. Een 12-jaar oude Oosten rijkse jongen die zeven jonge vrou wen met zijn zakmes gewond heeft, heeft de politie verteld dat hij dit ge daan heeft omdat hij „alle vrouwen haat". Weersateliet. Een Amerikaanse Delta ra ket is donderdag gelanceerd met een weersatelliet die per dag maximaal honderd foto's van het wolkendek rond de aarde zal nemen. Hotelbrand. In de badplaats Brighton aan de zuidkust van Engeland hebben donderdag drie mensen het leven ver loren bij een hotelbrand. Drie mensen liepen verwondingen op. Vlucht. Tsjechoslowakije heeft Oosten rijk gevraagd twee Tjechen uit te le veren die woensdag in een gestolen auto door een grensbarrière gereden zijn en te voet naar Oostenrijk zijn gevlucht. Zenders. De loodsen die aan de weste lijke monding van het Kieler kanaal in Brunsbuttelkoog de schepen binnen brengen, worden met ultrakortegolfzen- ders uitgerust. Met deze apparatuur hoopt men bij mist de schepen snel ler en veiliger binnen te loodsen. Ziek. Ex-kanselier dr. Konrad Adenauer van West-Duitsland heeft een zware bronchitis-aanval. Zijn artsen hebben hem aangeraden zijn werkzaamheden enkele dager te staken. Kinderzegen. De 44-jarige mevrouw Rosa Pezzano heeft donderdag in het zieken huis van Avelliono bij Napels, het leven geschonken aan haar vijfentwintigste kind, een gezond meisje van acht pond. Brand. Een brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag het hotel Son- nenalp in het Beierse Allgau vrijwel volledig verwoest. Van de 200 gasten in het tot de laatste plaats bezette hotel werden er zes gewond. Veertig brand weerlieden liepen rookvergiftiging op. De schade bedraagt minstens V2 mil joen min mark.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3