Gemeente Heemskerk wil het landgoed „Marquette" kopen Straks recreatiegebied van 100 hectare voor Kustvaarder „Jannie" is vermoedelijk na lek in scheepsbodem gezonken Bezoek onze OCCASION-SHOW mum tWËM—M Pompen hielp niet; lading zoog water op Telstar oefende tegen HBC Zaterdag weer beiaardconcert Prachtige wagen? Praktische wagen? G. I N I A A.s. Bruidspaar! BEATRIX Bloemsierkunst ZENTVELD en VAN BREEMEN VRIJDAG 27 JANUARI 1967 4 Beste fnming „Huys tot Heemskerk BABY-SERVICE (IVaarom niet allebei tegelijk?!) SIMCA HARWICH mÊËÊÊËÊmm Puzzelprijs winnaars BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Drukkerij P. W. Nijssen BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK V issersboot overvaren t—-TJ=Lf.i'Aimii)t De voorgevel van kasteel Mar quettemet zijn mooi gebogen poort en het torentje. Het gemeentebestuur van Heems kerk is momenteel met jonkheer A. D. Th. Gevers van Marquette in onderhandeling over de aankoop van het kasteel „Marquette" en het om ringende landgoed. Deze fraaie buitenplaats met bijna honderd hec tare bos en weilanden, zou het ge meentebestuur graag zien ingepast in het uitbreidingsplan Heemskerk-dorp. Het is de bedoeling dit landschappe lijk erg aantrekkelijk gebied na aan koop voor het publiek open te stellen. Het plan bestaat er een blijvende recreatieve bestemming aan te geven Voor de groeiende Heemskerkse woongemeenschap wordt een der gelijk park van groot belang geacht. De bezittingen van jonkheer Gevers en zijn echtgenote C. B. J. baronesse de Vos van Steen wijk zouden boven dien prachtig aansluiten bij de gordel van groen, die men rond Heemskerk denkt aan te leggen. Tot dusver hebben de onderhandelingen nog niet tot het voor de gemeente ge wenste resultaat geleid. Ondanks het feit, dat ook vertegenwoordigers van het mi nisterie van binnenlandse zaken en het provinciaal bestuur tot de gesprekspart ners behoorden. De jonkheer, die land bouwer van beroep is en voorts een ge deelte van zijn bezittingen verpacht, vindt het bod nog niet aantrekkelijk ge noeg. (Aangenomen kan worden, dat de waarde van een hectare cultuurgrond mo menteel 17.000 bedraagt., red.) Hij wees bovendien het gemeentelijk aanbod van de hand om het kasteel dat onder de hoe de van Monumentenzorg valt, voor de symbolische prijs van één gulden te ko pen. Voor de gemeente Heemskerk was die afwijzing een tegenvaller, aangezien het ministerie van binnenlandse zaken graag bereid was tegen hetzelfde symbo lische bedrag het kasteel en dus ook het kostbare onderhoud over te nemen. Dit ministerie had namelijk aanvankelijk het plan om in het kasteel een school te stich ten voor de opleiding van politieofficieren. Het is begrijpelijk, dat de gemeente Heemskerk het geld verslindende onder houd en eventuele restauraties van het kasteel niet voor haar rekening durft te nemen. Het is voor de gemeente bijzon der moeilijk voor dit slot een rendabele bestemming te vinden aangezien Monu mentenzorg erg veeleisend is. Ongeacht de eigenaar. Het landgoed zou voor de gemeente van veel groter waarde zijn, in dien er geen kasteel op stond. Dat zou de mogelijkheid bieden een deel van de grond te verkopen aan bouwlustige ondernemers bijvoorbeeld in de horeca-sector. De ex ploitatie van de gemeente zou daardoor enorm worden verlicht. In de huidige situ atie is iets dergelijks onmogelijk, omdat zo'n project het karakter van het land goed blijvend schade zou toebrengen. De afwijzing door jonkheer Gevers be tekent echter niet, dat de onderhandelin gen definitief zijn gestaakt. Er is nog voortdurend overleg. Ook met betrekking tot de aankoop van de zogenoemde Over- bossen, die tussen het verlengde van de Marquettelaan en de Rijksstraatweg lig gen. Ongeveer vier hectare daarvan is recent in het bezit van de gemeente ge komen voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats. Het kasteel kreeg pas in 1610 de naam „Marquette". In dat jaar werd het land goed namelijk verkocht aan de familie De Hertaing, die heer van Marquette in Henegouwen was. Via vererving en ver koop kwam de buitenplaats in 1717 in het bezit van de Amsterdamse burgemeester mr. Joachim Rendorp. Na de dood van jonkvrouwe Pauline Johanna Rendorp van Marquette weduwe van jonkheer H. Gevers erfde haar zoon jhr. mr. Hugo Gevers het gehele bezit. Jonkheer mr. Hugo Gevers, die burgemeester van Heemskerk was, overleed in 1921. De hui dige bewoner van „Marquette" is een zoon van jonkheer mr. Hugo. De heer er mevrouw Gevers- De Vos van Steen- wijk, die nog steeds het kasteel bewonen, hebben geen kinderen. In de Middeleeu wen was het kasteel bekend als het „Huys tot Heemskerk". Tijdens de perio de van de Hoekse en Kabeljauwse twis ten was het kasteel een moeilijk in te nemen vesting. ADVERTENTIE Dit hyper moderne model kinderwagen van 278.50 nu voor 198.50 in div. tinten (marimo blauw - zwart - groen - rood). Wandelwagens, prima geveerd, met 250 mm wielen en spatborden van ƒ89.50 nu slechts 69.50 Prachtige blank beuken ledikantjes van 72.50 voor 54.50 „Van Delft" kinderstoelen (combinatie) nu slechts 42.50 Prijsbewust Voor deze artikelen één adres Edisonstraat 9 Telefoon 5283 IJmuiden jgil- ADVERTENTIE Waarom niet die Simca-combinatiewagen? De Simca Tourist. Vijf- tot zespersoonswagen met een .bestelwagencapaciteit' aan wereldreisbagageruim te. In twee carrosserie-uitvoeringen en leverbaar als 1301 of 1501. Maar vergist U zich niet: Simca houdt van heel veel ruimte maar verafschuwt bonkigheid. Ook de Simca Tourist is vóór alles personenwagen. Proefrit kost U niets en verplicht U tot niets. SIMCA TOURIST VANAF f 8545 Wf-<? NEDERLAND NV. Voor Gemeente Velsen Vjdffl Kennemerlaan 222 - 226 SIMCA IJmuiden Tel.02550-4324/6238 Bij een windkracht van 6 tot 7 is in de nacht van woensdag op donderdag onder de Engelse kust ter hoogte van Harwich de Nederlandse kustvaarder „Jannie" len onder gegaan. De kapitein, die gistermiddag met zijn stuurman door de „Equator" eveneens een coaster onder Nederlandse vlag in IJmuiden aan wal werd ge zet, zei geen zekerheid te hebben omtrent de oorzaak van de ramp. Hij acht de mogelijkheid van een lek in de scheepsbodem niet uitgesloten. Toen zijn schip plotseling dieper begon te liggen, heeft hij laten pompen, maar er kwam geen water uit; mogelijk is het binnendringend water opgezogen door de lading, die uit in zakken verpakte chemische stoffen bestond. De Jannie had in Grimsby lading voor Waalhaven ingenomen. Donderdagmiddag omstreeks half drie arriveerde de „Equator" in IJmuiden, met de door haar opgepikte kapitein J. Niessink uit Vlaardingen en stuur man F. Boekhout (uit Enschede). De 34- jarige gezagvoerder en zijn jonge stuur man debarkeerden tijdens het schutten van de „Equator" in de oude sluis, nadat de kapitein van het onfortuinlijke schip door zijn echtgenote en zijn compagnon, de heer Borgers uit Haren (bij Gronin gen) aan boord was begroet. Mevrouw Niessink en het scheepshondje van het vergane schip verlieten eerst de „Equa tor", waarna de kapitein en de stuurman van de „Jannie" van boord gingen, nadat zij kapitein en opvarenden van het red dend schip nog eens hartelijk hadden be dankt. Toen zijn schip, dat niet maximaal ge laden was, steeds dieper begon te liggen, dacht de kapitein van de „Jannie" aan een mogelijk lek in de bodem, zoals eer der vermeld: „zonder resultaat, waar schijnlijk omdat het binnendringend wa ter door de lading werd opgezogen". Er ontstond een scheur en de ruimluiken hielden het niet, zodat overslaand water naar binnen kwam. De kapitein liet drie opvarenden van boord gaan met een dinghy; alleen de ge zagvoerder en zijn stuurman bleven op het steeds dieper zinkend schip, vastbe sloten zo lang als maar mogelijk zou zijn te blijven. Zij hebben beiden nog getracht de „Jannie" op een bank te zetten. Maar deze poging mislukte :het schip dreigde bij de manoeuvres te kapseizen. Plotseling begon de nog geen twintigja rige „Jannie" gevaarlijk voorover te hel len. De kapitein en de stuurman hebben toen het schip verlaten. De gezagvoerder liet zijn stuurman nadat de tweede ding hy overboord was gezet, voorgaan, maar deze gooide eerst de scheepshond op het reddingvlot. '•'s- f -i dat d^ E-^else veerboot .Staffort Fer'y" en de „Equa te- lub, ,_.uS vUit ZO dicht in de buurt waren en zo snel op het noodsein hadden gereageerd. toweatoft j Kapitein Niessink (met pet op) en stuurman Boekhout van de „Jannie", bij aankomst in IJmuiden. i PRIJSWINNAARS: PUZZEL nr. 3 7.50: P. de Winter, Burg. Weertsplant- soen 94, Santpoort. 5.00: J. Slagboom, Lange Nieuwstraat 796, IJmuiden. 2.50: D. Wardenier, Orionweg 279, IJmuiden. (Van een medewerker) Op het sportveldencomplex aan de Cruquiusweg in Heemstede speelde de derdeklasser HBC donderdagavond een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen een combinatie van jeugd- en reserve spelers van Telstar. De bezoekers uit Vel sen wonnen dit treffen met een score van 2-1. De paar honderd kijkers bij het tref fen tussen HBC en de combinatie van Telstar hebben van een leuke en aan- trekkelijkelijke wedstrijd kunnen genie ten. De gasten waren aanvankelijk sterk in de meerderheid en namen al spoedig door Matyasic de leiding: 0-1. Ook in de tweede helft bleef Telstar weliswaar technisch het beste van het spel behou den, maar het krachtsverschil was toen toch minder groot. Nadat Seegers de stand op 0-2 had gebracht, wist Kemp met een fraai doelpunt tegen te scoren: 1-2. Mevrouw Niessink, echtgenote van de geredde kapitein van de kust vaarder „Jannie", met de, eveneens geredde, scheepshond van het ver gane schip. De dinghy met de kapitein, de stuur man en de scheepshond, was nog niet eens volledig opgeblazen, toen de „Equator" langs kwam en alle drie vlot aan boord haalde. Kapitein Niessink heeft zijn schip niet zien zinken, zo snel moet het lot zich hebben voltrokken nadat de twee laatsten de „Jannie" hadden verlaten. De drie opvarenden van het ramp schip, die het eerst van boord waren ge gaan, werden door de veerboot opgepikt en naar Engeland gebracht. Donderdagmiddag vertrokken de heer en mevrouw Niessink, stuurman Boek hout, de heer Borgers en de scheepshond per auto uit IJmuiden naar Hoek van Holland om de overige opvarenden van de „Jannie" bij aankomst aldaar te be groeten. Alle opvarenden van het rampschip hebben al hun bezittingen moeten ach terlaten in het schip dat nu op de bodem van de zee rust. Ook de scheepspapieren zijn verloren gegaan. Zaterdag 28 januari van 16.00-17.00 uur zal beiaardier Hein de Ligt in zijn weke lijks concert op het stadhuiscarillon het volgende programma ten gehore brengen: 1. Preludium III, Matthias van den Gheyn; 2a. Allen die willen naar Island gaan, b. Des winters als het regent, 2 volksliedjes Wouter Paap; 3. Suite Beiermuziek, a. Bourree, b. Cavatina, c. Gavotte, d. Rigan- don, e. Rondeau; 4. Menuet, L. Boccherini; 5. 2e Sonatine voor beiaard, a. Andante, b. allegretto, c. adagio, d. Allegro, e. andante, Sjef van Baikom; 6. Douce rêverie, P. I. Tsjaikowski, 7a. Brazilia, b. Breughel feestmars, P. van Beels; 8. Geschichten aus dem Wienerwald, Joh. Strauss (bew. Wim Franken). ADVERTENTIE Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten KENNEMERLAAN 56-58 TEL. 6083 BEVALLEN: C. de Beurs-van Duijn, z„ W. Barendszstraat 4, IJmuiden; E. M. Blom-van der Berg, d., Kon. Wilhélmina- kade 88, IJmuiden; J. Brink-Kuipers, z„ de Ruijterstraat 56, IJmuiden; J. Ludolph- Vessies, z. Dorpsduin 13, Beverwijk. P. Tap-Zwaan d., Alexander Bellstraat 27, IJmuiden. ONDERTROUWD: S. de Boer, Zwaan straat 18, IJmuiden en A. C. van Opber gen, Kanaalstraat 21 rd„ IJmuiden, t.a. IJmuiden Zwaanstraat 18; G. J. H. Mees ter, Arendsweg 68, Beverwijk en H. C. van Gooi, Geelvinckstraat 111, Velsen (noord), t.a. Alkmaar, Mesdaglaan 148; A. T. Arp, Carel Fabritiuslaan 21, Voorschoten, en C. Schol, Napierstraat 7, IJmuiden, t.a. Voorschoten, Carel Fabritiuslaan 21; H. A. Groen, Hogeweg 44, Uitgeest, en A. M. de Beer, Trompstraat 118, IJmuiden, t.a. Uitgeest, Hogeweg 159 A; T. S. van der Weide, Europaplein 59, Heemskerk en A. C. M. van Draaijen, Bloemendaalse- straatweg 145 B, Santpoort, t.a. Heems kerk, Europaplein 59; J. H. Rol, Geleen- straat 1, IJmuiden en D. J. A. M. de Vrij, Homburgstraat 42, IJmuiden, t.a. IJmui den, Homburgstraat 42; H. D. Kwast, Pla- netenweg 22, IJmuiden én M. L. Nat, Warmenhovenstraat 90, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Lijsterlaan 19; H. J. J. Eiser man, J. van Campenstraat 13, Heemstede, en R. A. Hut, Zeeweg 4, IJmuiden. GEHUWD: A.Kalkman en R. W. Visser, IJmuiden, Sparrenstraat 34; G. Zwart en J. H. Peperkamp, IJmuiden, van Speyk- straat 26; K. Boet en I. Aptroot, Kromme nie, Serooskerkenstraat 79; M. K. Jansen en J. C. D. Affourtit, Velsen-noord, Pels straat 12; E. H. Dijkhuizen en E. C. Sloot, IJmuiden, Schoutenstraat 3. U ADVERTENTIE GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKSKAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ ..NUKO" OOSTERDUINWEG 31. UMUKDEN - TEL 2029 D# drukker die er teven# woont, ook '«avond# geopend GEBOREN: Alida J. M. d.v. C. N. Nij- man en I. Altink; Stephanus H. z.v. H. S. Joost en J. R. Visser; Adriana G. J. P. d.v. P. S. Admiraal en A. M. Snepvangers; Linda d.v. J. Bruijn en M. Reijne; Cor nells S. P. z.v. C. J. Beentjes en C. A. van Roon; Ramon G. z.v. D. P. Hendriks en G. Schouten; Astrid G. M. L. d.v. D. A. J. de Swart en L. M. J. Clemens; Al- bertus L. C. z.v. A .Tuit en A. G. J. Sil- vis; Phyllis J. d.v. H. Kelder en O. R. Orchard; Anton, z.v. H. Jongetjes en J. C. van Oosterhout; Willem M. z.v. L. M. Zonneveld en J. C, Meijne; Dirk z.v. J, Severijnse en H. A. Baardse; Ebo z.v. E. Klaver en M. Kerkow; Marjolein H. d.v. R. Reiss en E. J. C. Lindeboom; Annema- rie d.v. J. G. M. Windmüller en M. P. J. de Vries; Cornelia W. d.v. A. S. van der Peet en C. J. Kroon; Paul z.v. R. Dries ten en S. van den Bos; Andreas P. C. z.v. P. Voormeer en H. W. van Domselaar; Marcus P. z.v. S. T. van der Kolk en M. T. Schut; Judy C. d.v. C. B. van der Zwan en J. J. Dekker; Hans z.v. T. P. Rood en H. M. van Eek; Johannes G. z.v. J. G. Heijl en A. M. E. van Stevendaal; Petrus z.v. P. J. de Wildt en W. C. Duin; Jo hanna d.v. G. A. Steenkamp en J. Bak ker; Johan z.v. H. Mol en G. C. van den Boogaard; Anette M. L. d.v. M. A. van der Lans en M. T. J. van Goethem; Jör- gen A. z.v. S. Post en A. van der lest; Sophia M. d.v. J. B. Pals en D. M. Koper. GETROUWD: D. Sacca en B. J. Ivens. OVERLEDEN: A. Ramaker, 60 jaar, echtgenoot van Houtenbos; M. M. M. C. Hijdra, 71 jaar, echtgenote van J. C. van der Krogt; Salvatore Modica, 30 jaar; Raimondo Marras, 32 jaar; Leopoldo Ruffo, 27 jaar. Op de Oosterschelde tussen Zierikzee en Stavenise is gisteren het vissersvaar tuig „Tholen IV" overvaren door een Duitse binnenvaarttanker. De „Tholen IV" is gezonken. De bemanning is aan boord genomen door de Duitse tanker. ADVERTENTIE LüiSpE QNQERBAN-e Oover; Calais HEDENAVOND 17.00-22.30 UUR AUTOMOBIELBEDRIJF Wijk aan Zeeërweg 194 - IJMUIDEN - Austin-dealer

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4