Parasieten onder ontrouwe mannen naar werkkampen Nederlandse week in juni in de vijf Medway-steden Medische hulp in treinen fo DENKBEELD VAN LIMBURGSE BURGEMEESTER: Zij laten de gemeenschap voor achtergebleven gezin opdraaien Burgemeester kreeg boete wegens smaad Gronings bedrijf gaat Scaldia's importeren KAMPERMAN Beademingsapparatuur wordt niet noodzakelijk geacht Levensonderhoud niet duurder Na dienstverband van 52 jaar ontslagen BONTMANTELS 10 %-15% korting Gesprek aan de stamtafel VRIJDAG 27 JANUARI 1967 9 Naar Veenhuizen Britten herdenken tocht naar Chatham Op heide ingegraven caravan als schuilplaats Insinuatie Het hoge woord Pieter schrikt Een telefoontje Maand voor pensioen Kort nieuws (Van een onzer verslaggevers) HEER. Burgemeester mr. L. Cor- ten van de Zuidlimburgse gemeente Heer heeft een krachtig pleidooi ge houden voor de instelling van werk kampen voor ontrouwe echtgenoten. De lonen die de dwangarbeiders daar zouden verdienen kunnen dan aan de in de steek gelaten gezinnen worden overgemaakt. De burgemeester heeft al veel reacties op dit denkbeeld in zijn brievenbus gevonden. Opvallend veel vrouwen juichten zijn plan toe. Er was ook een brief van een man die schreef: ,.Als u mijn vrouw één dag zoudt meemaken zoudt u mis schien ook op het idee komen om strafkampen in te stellen voor on trouwe vrouwen". Burgemeester Corten: „Ontrouwe mannen naar werkkampen". Iemand die de uitlating kennelijk in verband bracht met het feit dat de paus dezer dagen met klem de echtscheiding een verwerpelijke zaak heeft genoemd, belde de burgemeester op „U hebt dat zeker gezegd omdat u r.k. bent!" Een in carnavalstemming verkerend Limburgs dagblad lanceerde als tegenhanger van mr. Cortens idee een nieuw plan: pret- kampen voor trouwe echtgenoten. De burgemeester van de tegen Maas tricht aanleunende, bijna 12.000 zielen tel lende gemeente Heer is een beetje be duusd van al die reacties. „Als burge meester heb ik eg- natuurlijk helemaal niets mee te maken als iemand ontrouw wil wezen. Daar zal ik nooit wat van zeggen. Wat ik wèl heb gezegd is een beetje anders dan kranteberichten hebben weergegeven". En omdat hij deze zaak graag haarfijn uit de doeken wil doen heeft hij in zijn door de befaamde bouw meester Kuypers gebouwde raadhuisje verslaggevers uit het hele land verteld wat hij precies bedoeld heeft. „Cri de coeur" Het is begonnen toen mr. Corten zijn idee voorlegde aan K.V.P.-lijsttrekker drs. Schmelzer die samen met zijn Limburgse mede-kandidaten mej. Kok en de heer Beaten in Heer op propagandabezoek kwam. „Als burgemeester mag je natuur lijk niet aan politiek doen, maar als er mensen in je gemeente komen, die straks als Kamerlid wat in de melk hebben te brokken, dan kan het nuttig zijn die lieden te confronteren met problemen waar gemeentebesturen mee te kampen hebben. Ik heb daar een paar problemen aange sneden, ook de kwestie van de ontrou we echtgenoten. Ik heb daarbij gedoeld op de parasieten, die de gemeenschap la ten opdraaien voor het onderhoud van hun achtergebleven gezinnen. Hierover heb ik hoogstens twee minuten met de heer Schmelzer gesproken. Ik heb gezegd: „Dit is een cri de coeur, ik leg het voor u op tafel, ik vraag u geen belofte, maar ik hoop wel dat deze zaak eens de aan dacht van de Kamerleden krijgt." Hij geeft toe dat hij, om de zaak in enkele minuten duidelijk te maken, een en ander wat zwart-wit heeft gesteld. „Het aantal gevallen waarin een man zijn ge zin onverzorgd achterlaat is mij onbekend. Maar één geval is al voldoende om er tegenop te komen. Volgens artikel 225 van het Wetboek van Strafrecht is het straf baar een gezin in hulpbehoevende toe stand achter te laten. Maar het tgebeurt en in zo'n geval schendt de man de rech ten van het gezin. Dat gezin moet in le ven blijven en op het ogenblik hebben wij gelukkig de Algemene Bijstandswet die het ons mogelijk maakt een uitke ring te geven. De betrokken man is dan ten tweede male fout: hij pleegt een aan slag op de portemonnee van de gemeen- schp. en mag die gemeenschap dan als tublieft proberen zich hiertegen te we- Vóór hij anderhalf jaar geleden werd benoemd tot burgemeester van Heer was mr. Corten burgemeester van het noordelijker gelegen en door de vrijge zellen-congressen bekend geworden Gre- venbicht waar hij ieder van de 2000 ingezetenen persoonlijk kende. „Ik heb daar wel eens getracht zo'n parasiet tot betaling te dwingen. Dat kan via een gerechtelijk vonnis. Maar toen de gemeente beslag wilde leggen op het loon was de vogel gevlogen. Ik vond hem in de Amsterdamse haven en liet beslag leggen op zijn salaris. Hij nam ontslag en opnieuw zaten we er naast. In een ander geval ging de betrokkene met huishoudelijke apparaten langs de deuren en mocht hij de eerste aanbe taling van de klanten als provisie in de Tot ƒ15 boete veroordeelde de Zwolse politierechter de 44-jarige burgemeester van Zwartsluis wegens smaad. Het raads lid J. Buit achtte zich beledigd door uit latingen van de burgemeester in een in terview met het dagblad „Trouw". Vol gens dat interview had de burgemeeter gezegd: „Ik ben van oordeel dat de heer Buit gezagsondermijnend te werk gaat' en „De heer Buit heeft bewezen een be stuurlijke vijand te zijn". Het dagblad had de burgemeester geïnterviewd naar aanleiding van verwikkelingen bij de vie ring van Koninginnedag in 1966. Die ver wikkelingen waren uitvloeisel van een reeds jaren durende controverse tussen de heer Buit en de burgemeester. De of ficier van Justitie meende dat de uitdruk kingen meer onvoorzichtig dan kwaad aardig zijn geweest. Dat dacht ook de politierechter, die de burgemeester con form de eis van de officier veroordeelde. De N.V. Gremi te Groningen, die de Glasauto's importeerde voor deze fabriek naar B.M.W. overging, heeft het aande lenpakket gekocht van de n.v. Imoca te Ravenstein en verwierf daarmede onder meer de alleenverkooprechten voor Ne derland van alle Russische personen- en vrachtautomerken. De N.V. Imoca was eigendom van de N.V. Van Hoek's Automobielindustrie die vooral ook bekendheid kreeg door de im port van de Trabant auto's. Voor Nederland zal de Gremi in haar nieuwe bedrijfspand aan de Osloweg te Groningen alle onderdelen in voorraad houden. De verkooporganisatie in Neder land zal o.m. worden gevormd uit de bestaande Scaldia en/of Glas-dealers. zak steken. Kom daar maar eens tus sen. Soms gebeurt het dat zo'n man werk zoekt in Duitsland. Dan moet een ge rechtelijk vonnis in Duitsland betekend worden waarvoor een procureur nodig is. Dergelijke verhalen kunt u horen bij de diensten van Sociale Zaken van elke ge meente in het land. Dat men zijn gezin ontrouw is, is al erg genoeg. Maar dat men daarna gaat parasiteren op de ge meenschap is in hoge mate laakbaar". Burgemeester Corten zegt dat het idee van werkkampen is geboren in gesprek ken met collega-burgemeesters. „Dat ik een soort concentratiekamp met dwangar beiders wil is natuurlijk onzin. Ik vind dat men de mogelijkheid moet hebben de parasieten te dwingen hun betalingsplicht na te komen ten behoeve van de in de steek gelaten gezinnen. Dat kan door aanvulling van de Algemene Bijstandswet of van artikel 225 van het wetboek van Strafrecht, eventueel ook in een apart wetje. Werkkampen hoeft men er niet voor in te richten, want we hebben im mers Veenhuizen? Zo'n werkkamp is niets nieuws. Men stuurt daar ook landlopers heen en automobilisten die herhaaldelijk wegens dronkenschap zijn opgepakt. In de gevangenis kosten ze alleen maar geld en worden ze geen steek beter. Hoe die werkkampenkwestie moet worden gere geld, dat moeten deskundigen maar uit maken. Ik heb het schuitje alleen maar willen losmaken ADVERTENTIE Op de gehele kollektie PERSIANER NERTS BISAM ZEEHOND PETIT GRIS, enz. Bontspecialisten Wagenweg I l,Haar!em,Tfn 12924 Lid Stichting Bontwaarborg (Van onze correspondent) LONDEN Deze zomer is het drie honderd jaar geleden dat admiraal De Ruyter zijn voor ons land roemrij ke tocht naar Chatham maakte en de Britse vloot in eigen wateren vernietig de. De Ruyters mannen bezetten het eiland Sheppey. Onze overburen van nature goede verliezers gaan nu hun historische ne derlaag, in samenwerking met de Ne derlanders, op grootscheepse wijze „vie ren", in de vorm van een Nederlandse week, die van tien tot zeventien juni in de vijf Medway-steden (Chatham, Ro chester, Gillingham, Sheerness en Queen- borough) wordt gehouden. De winkels zullen zoveel mogelijk Ne derlandse goederen aanbieden. Overal zal onze driekleur wapperen, ook van het destijds door admiraal Van Ghent onscha delijk gemaakte kasteel Upnor. De konink lijke Nederlandse marine, die een fre gat zal sturen, zal het eiland Sheppey opnieuw „bezetten". De Nederlandse vlag zal weer van het stadhuis van Queenbo- rough waaien. Gedurende de week zullen de Theems en de omgeving de historische achter grond vormen voor de driedaagse Brits- Nederlandse zeilwedstrijden, voorafge gaan door een wedstrijd Hoek van Hol landMedway. georganiseerd door de Noordzee-jachtclub in Rotterdam. Voor de Nederlands-Engelse ontmoeting is door de Britse marine een trofee uitgeloofd die geïnspireerd is op de door admiraal De Ruyters schip stukgevaren ketting. De trofee zal slechts eenmaal in de hon derd jaar worden uitgeloofd. De koninklijke Nederlandse motor jachtclub is uitgenodigd een aantal sche pen naar Rochester te zenden. Historische Op de heide bij Laren .ontdekte een jachtopziener een in een kuil ingegraven caravan, die goed gecamoufleerd was en slechts 15 cm. boven de grond uitstak. De wagen was slechts toegankelijk door het bovenste gedeelte van de deur. Uit het politieonderzoek bleek dat de caravan tot verblijf had gediend van twee uit een psy chiatrische inrichting te Nijmegen ont vluchte mannen. Zij hadden in Nijmegen een auto gestolen en de caravan ont vreemd in Ede. Een van de twee mannen is intussen in Soesterberg gearresteerd. De andere man is nog spoorloos. Nederlandse zeilvaartuigen, zoals boeiers, botters en Lemmer aken zullen aan de „in vasie" deelnemen. Dit alles wordt om lijst door een tentoonstelling, die de Zui derzee- en deltawerken en de Europoort in beeld zal brengen, alsmede door uitge breide sportevenementen teland en door culturele manifestaties, zoals een Neder landse boekententoonstelling, het optreden van een symfonie-orkest en een expositie van werken van Nederlandse meesters. Voor de schoolkinderen is er een teken wedstrijd met Engeland en Nederland als motief. Schilders zullen aan een derge lijke wedstrijd deelnemen. (Genotuleerd door R. Agteran) Eerste aflevering, waarin de AUTEUR door het tuintje van de PATER baggert, de WINKELIER zegevierend rondkijkt, de DOKTER wordt weg geroepen en PIETER KASTELEIJN ontroerd aan zijn kinderen denkt. ,,Er zijn deze keer", zei de AMBTENAAR, terwijl hij in papieren scharrelde die hij voor zich op de stamtafel had uitgespreid, „vier stemmen vóór en twee tégen het onderwerp OVERBEVOLKING uitgebracht. Daaruit trek ik een zeer belangrijke conclusie, namelijk deze: dat er een meerderheid vóór het genoemde onderwerp is. Ik stel dus voor „Ik behoef nauwelijks de nadruk te leggen op het feit", zei de PATER haastig en hij zakte iets onderuit, „dat ik aan de overbevolking part noch deel heb. Niettemin heb ik er een oordeel over, en uit hoofde van mijn status zelfs een objectief oordeel, mag ik wel zeggen". „Je bedoelt vanwege je koelibaat", merkte de WINKE LIER op. „Maar dat hele koelibaat heeft er niets mee te maken. Als 't erover uitgaat ben jij zelfs de enige in dit gezelschap die steeds maar heeft gepreekt over „vermenig vuldigt u". Nou dat is dan ook gebeurd". De PATER knikte. Hij wees met zijn witte wijsvinger op een punt van het tafelblad waar volstrekt niets bij zonders te zien was en zei: „Een ding staat voor mij vast, tussen een massa dingen die helemaal niet vast staan, en dat is dit. Vermenigvul digen was nodig op het moment waarop het werd gezegd als het tenminste in die woorden gezegd is. De Voor zienigheid heeft geen maximum cijfer genoemd. Dat is mis schien jammer, maar toch ook weer niet. Want de mensen zouden er zich toch niet aan gehouden hebben, zoals ze zich nooit houden aan wat dan ook. Ik bedoel alleen maar, dat niet het vermenigvuldigen op zich de huidige over bevolking heeft veroorzaakt, maar het onordelijk en on maatschappelijk vermenigvuldigen". „Het zou een klein kunstje geweest zijn de mens zodanig te construeren, dat hij niet méér dan een klein gezinnetje zou kunnen verwekken", bromde de AUTEUR met een vaste blik op PIETER KASTELEIJN achter de tapkast, van wie bekend was dat hij elf kinderen had. PIETER doorstond de blik een tijdlang, alsof hij niets gehoord had, maar na een tiental seconden onder drukkende stilte werd zijn bol gezicht nog roder dan het altijd al was. Hij richtte zijn omwalde ogen op de zoldering, waar hoegenaamd niets belangwekkends te bespeuren viel en verschool zich ver volgens achter de bierpomp, die een uitstekende beschutting bood. „Wie heeft, zoals ik, honderden kinderen ter wereld ge holpen?", verzuchtte de DOKTER. Niemand meldde zich aan, wat geen verbazing behoefde te wekken. „Ik weet "best dat we in Nederland teveel individuen per vierkante kilo meter hebben en dat er over tien, twintig jaar een nood toestand zal ontstaan. Maar toch.als ik zo'n vers mensje tegen de blote billetjes sla en het geeft voor het eerst ge luid, en ik denk dan dat iemand zou hebben moeten be slissen dat dit mensje niet mocht bestaan „De DOKTER wordt sentimenteel", vermaande c'e AUTEUR ijzig. „Het is bovendien zwak, blote billetjes aan te voeren. Die zijn geen van tweeën argumenten". „Heren", wierp de PATER in het midden, „ik worstel met de vrees dat we tevéél over beperking praten, en te weinig over de vraag hoe we zullen kunnen leven met het teveel. Ik geloof bovendien, dat moeder natuur ook in dit geval, zoals vaker, zélf een oplossing zal vinden. Wij moe ten, dacht ik, meer vertrouwen hebben in de doelmatigheid en logica van de schepping". „Mag ik de PATER opmerkzaam maken op het feit, dat ik hem dezer dagen bezocht heb terwijl hij druk bezig was zijn tuintje te wieden en bloembollen te poten? Ik zie niet duidelijk waarom hij ook dat dan niet aan zijn logisch wer kende moeder natuur overliet, maar ik veronderstel dat de PATER iets minder logisch handelt dan hij van zijn moe der verwacht". „We moeten haar nu en dan een beetje helpen", zei de PATER bleekjes. „Ammehola", fheende de WINKELIER. Iedereen scheen het met hem eens, want er kwam geen reactie op. „Ik loop rond met het plan, een boek te schrijven over de kortsluiting tussen Gods planning en die der mensen", ver kondigde de AUTEUR. Maar desondanks bleef hij rustig zitten. „Wij moeten moeder natuur een beetje helpen, bijvoor beeld met de pil", zei de AMBTENAAR moedig. PIETER verstond pils en kwam onmiddellijk aansloffen. Toevallig waren de glazen leeg. „Maar ook met het scheppen van ruimte, het bouwen van ruimere huizen, de uitbreiding van recreatiemogelijkheden, enzovoort", hernam de PATER. „Leven mét het teveel, daar gaat het om". „Leve het koelibaat!", zei de WINKELIER duister. „Juist, mijn vrind, dat is héél juist", merkte de AUTEUR op. „Ik stem niet alleen voor het behoud van het celibaat, maar zelfs voor uitbreiding ervan onder de leken. Ver plicht celibaat voor alle praktiserenden. Buitenkerkelijken kan het alleen maar worden aangeraden". De AMBTENAAR keek met donkere blik rond en zei: „Met grapjes komen we er niet uit. Ik verzoek der halve „Zonder grapjes nog minder", kaatste de AUTEUR terug. „Méér grapjes en minder kinderen, dat is trouwens zo on geveer wat de Sexuele Hervorming aanprijst. Ik vind dat een uitstekend idee". „Samenvattend meen ik te mogen zeggen", bracht de AMBTENAAR forum-achtig in het midden, „dat de mens heid niet alleen de mogelijkheid, maar ook de plicht heeft de natuurlijke middelen te gebruiken om de bevolkings aanwas te regelen. Is iedereen het daarmee eens?" „Misschien", merkte de PATER peinzend op, „maar dan moet ik eerst horen wat de heren onder natuurlijke mid delen verstaan. Kindermoord beschouw ik bijvoorbeeld niet als een natuurlijk middel". Achter de tapkast schrok PIETER KASTELEIJN over eind. Hij werd geacht niet te luisteren, en hij deed dat ook niet. Maar toch bleek het woord „kindermoord" hem op een of andere manier bereikt te hebben en in zijn ziel be zorgdheid over zijn elf spruiten te hebben gewekt. „Toch is kindermoord een natuurlijk middel", zei de AUTEUR docerend. „Ieder middel dat tot de scheppings inventaris behoort, is een natuurlijk middel. Wij hebben ons verkeerd uitgedrukt. Wij moeten zeggen: ieder geoor loofd middel". „Door wie geoorloofd?", informeerde de DOKTER op gewonden. „Wie zal uitmaken welk middel geoorloofd is en welk niet?" De PATER ging stijf overeind zitten en zei vroom: „God". „En hoe komen we dat te weten, als ik vragen mag?", in formeerde de WINKELIER, van wie bekend was dat hij steevast naar de kerk ging maar daar ook steevast in slaap viel. „Dat weten we al", verzekerde de PATER krachtig. „Moord en doodslag zijn door God verboden, dat weet de eenvoudigste gelovige. Jammer dat de dominee er vanavond niet is". „Behalve de eenvoudige kardinaal Spellman, naar ik meen gelezen te hebben", zei de WINKELIER spits. Hij keek zegevierend rond en vervolgens vestigden alle blikken zich op de PATER, die nadenkend knikte, ofschoon hij enigs zins in het nauw behoorde te zitten. „Kardinaal Spellman is geen eenvoudige gelovige", zei hij zacht. „Gelukkig dat de dominee er niet is. De groten dezer aarde worstelen vaak met de moeilijkheid, dat zij alles weten en kunnen behalve de eenvoudigste dingen. Het zij zo. En ik blijf bij mijn stelling, dat moord en doodslag door God verboden zijn". Achter het decor van de tapkast rinkelde de telefoon. PIETER kwam even later terug met de luide mededeling: „Voor meneer de DOKTER". „Wéér een bevalling", constateerde de WINKELIER treurig, toen de DOKTER weg was. „Terwijl wij hier zitten te praten, gaat het gewoon door". Hij had blijkbaar gedacht dat deze avond alle echtparen in het land de adem (en verder alles) zouden inhouden tot de discussie geëindigd was. „Als alle ouders hun gezin nu eens beperkten tot vier", stelde de PATER voor. „De grote moeilijkheid is, dat het krijgen van kinderen een absolute menselijke vrijheid moet blijven. Men mag haar van overheidswege niet straffen, noch belemmeren". „Maar ook niet aanmoedigen, zoals door de kinderbijslag", zei de WINKELIER giftig. „Ammehola". „Wat ammehola AMBTENAAR op, betekent, weet ik niet", merkte de ,maar daar zit wel iets in, dunkt mij". „Hoogste tijd heren", riep PIETER zelfbewust. Op zo'n moment voelde hij zich altijd plotseling de machtigste per soonlijkheid in wijde omgeving. Toen hij de deur achter zijn gasten sloot en op het nachtslot deed, mompelde hij: „Ee- perken tot vier. Welke vier? Keesje, Marietje, Jan, Pieter? en Henkie dan en Toosje en Fritsje en Nee. Ik zou er geenéén van willen missen. Geenéén. Ammehola". (Van onze correspondent) DEN HAAG - Het overlijden van de bekende journalist mr. E. Elias tijdens een treinreis heeft de vraag doen rijzen of het niet aanbeveling verdient in alle treinstellen behalve de verplichte E.H.B.O trommel ook beademingsapparatuur te plaatsen. Op deze wijze zou men reizigers in accute ademnood, bijvoorbeeld hartpa tiënten, kunnen helpen. De Nederlandse Spoorwegen zijn echter op grond van tal van overwegingen van mening, dat een dergelijke apparatuur niet in een trein thuishoort. Ook medici en andere deskun digen zijn deze opvatting toegedaan. Elke N.S.-conducteur krijgt tijdens zijn opleiding tevens onderricht in het verle nen van eerste hulp. De medische dienst van de N.S. heeft zich reeds enkele ma len met het Vraagstuk van de beade mingsapparatuur bezig gehouden. Op grond van de statistieken over ziektege vallen in de treinen maar ook uit medisch oogpunt is men steeds tot de conclusie ge komen dat deze apparatuur in de treinen niet noodzakelijk is. Het toedienen van zuurstof of van een ander luchtmengsel vereist medische deskundigheid en rui me ervaring. Men zou daarvoor de conduc teurs een zeer uitgebreide opleiding moe ten geven. Ook zou veel kapitaal in de kostbare, maar slechts zelden nodige ap paratuur geïnvesteerd moeten worden. Voor een uitgestrekt land, waar trei nen urenlang door nauwelijks bewoonde gebieden rijden, zou opleiding en geld nimmer een bezwaar mogen zijn. Maar in Nederland met zijn uitstekende medi sche voorzieningen acht men de noodza kelijkheid niet aanwezig. In alle N.S.- werkplaatsen zijn zuurstofapparaten en deskundigen aanwezig. Op de standplaat sen van N.S.-bedrijfsartsen - alle grote stations - zijn goed uitgeruste verbandka- mers met beademingsapparatuur aanwe zig. In het algemeen is er langs de spoorlijnen om de 500 a 1000 meter een bedrijfstelefoon aanwezig. Ook bij elk lichtsein langs de baan is er een telefoon, waarmee een baanwachter of een station te bereiken is. Als een treinreiziger plotseling ziek wordt en het eerstvolgende station is nog ver verwijderd, dan wordt gestopt en per telefoon een waarschuwing doorgegeven. Soms resulteert dit telefonisch overleg, in dien bijvoorbeeld een ziekenhuis in de on middellijke nabijheid is, tot een wachten op de ziekenauto. Maar meestal rijdt de trein door naar het eerstvolgende station, waar inmiddels de medische diensten ge waarschuwd zijn. Staat de ziekenauto nog niet op het perron gereed dan kan de pa tiënt zo nodig in de verbandkamer wor den opgenomen. De voordelen van beademingsappara tuur in de treinen wegen niet op tegen de gevaren die onoordeelkundige toepassing voor de patiënt meebrengen. Het is ook bedrijfstechnisch weinig efficiënt elk Het Landelijk prijsindexcijfer van het le vensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het CBS dat maandelijks samenstelt op basis 1959/'60 is 100, gaf van medio november op medio december geen wijziging te zien. Het bleef staan op 128. Prijsdalingen werden geregistreerd voor eieren en voor kleding terwijl het indexcijfer voor fruit een stij ging vertoonde. Voor het jaar 1966 werd het prijsindexcijfer vastgesteld op ge middeld 128 tegen 121 in 1965. ADVERTENTIE treinstel met een dergelijk toestel uit te rusten. De apparaten zouden wekelijks nauwkeurig gecontroleerd moeten wor den. Het is wel van belang dat elke con ducteur, eigenlijk elke volwassen Ne derlander ervaren is in de mond-op- mond beademing. Deze techniek heeft in noodgevallen reeds talrijke levens gered. Er bestaat thans een apparaatje, een soort „tussenstuk", dat op de mond van het slachtoffer geplaatst kan worden, waardoor de beademing eenvoudig en hy giënisch is. Brandweer en Wegenwacht be schikken reeds over deze hulpstukken. „De Bouwer", het orgaan van de Alge mene Nederlandse Bond voor de Bouwnij verheid (A.N.B.), heeft een aannemer in Dirksland aan de schandpaal genageld, die onlangs een werknemer na een 52-ja- rig dienstverband een maand voor zijn pensioen heeft ontslagen wegens vermin dering van werkzaamheden. 's-Morgens kreeg hij de mededeling en 's-avonds kon hij zijn loon en ontslagbewijs in ontvangst nemen. Uit een gesprek tussen de werkgever en een bestuurder van de A.N.B., waarvan de ontslagen bouwvakker lid is, bleek, dat de aannemer nog in de veronderstel ling leefde dat een opzeggingstermijn van een dag gold. Hij had nimmer gehoord dat deze termijn al sinds vele jaren op twee weken is vastgesteld. De werkgever bleek niet georganiseerd te zijn. De ont slagen bouwvakker kreeg bij zijn 40-ja- rig dienstjubileum de bronzen medaille behorende bij de orde van Oranje Nas sau. Aan zijn gouden dienstjubileum werd geen aandacht geschonken. De A.N.B. vraagt zich af of het wel waar is, dat de mentaliteit onder de werkgevers is ver anderd. Lijk opgehaald. Uit de Lek bij Schoon hoven is een ernstig verminkt lijk van een onbekende man opgehaald. Deskun digen van het gerechtelijk laboratorium uit Den Haag zullen trachten de doods oorzaak vast te stellen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9