D 66-lijsttrekker mr. Van Mierlo in het rijk der blaffende honden Proces-Van der Lubbe herleeft in Duitse televisie-documentaire De moeilijkheden bij de Regionale Omroep Noord Weglopen Erkenning Vier zetels HOOFDROLSPELER JULES HAMEL: „SOMS WAS IK ER KAPOT VAN" Film komt ook naar Nederland Mentaliteit 15 ZATERDAG 28 JANUARI 1967 Erbij (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) AMSTERDAM. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (35) is de lijsttrekker van de nieuwe politieke partij „Democraten '66", die streeft naar een in grijpende verandering van ons politieke bestel. De Democraten '66 willen een rechtstreekse verkiezing van de minister-president (waardoor kabi netsformaties overbodig worden) en streven naar de invoering van een districtenstelsel, waardoor de verhouding kiezer-gekozene zwaarder zal gaan wegen dan de verhoudingen tussen kiezer en partij en tussen ge kozene en partij. De partij beleefde haar ontstaan in het afgelopen naiaar en besloot een paar dagen vóór nieuwjaarsdag, aan de verkiezingen van 15 februari mee te doen. De lijsttrekker beleeft een „beestentijd" en gaat geen nacht voor drie uur naar bed. (Van onze rtv-medewerkster) ,,'S AVONDS LAAT liep Van der Lubbe over straat brand te stichten. Maar voor straf moest zijn hele hoofd eraf. Dat was jammer". Een oud versje, al weer 34 jaren oud, wat vergeelde documenten en foto's opge borgen in het Nederlands Oorlogsmuseum, hier en daar een korte vermelding in ge schiedenisboekjes, dat waren tot voor kort de enige herinneringen, die men aan de zaak-Van der Lubbe had, de man die in Duitsland, eind 1933, zijn hoofd verloor doordat hij, naar hij zelf zei op eigen initia tief, het Rijksdaggebouw in Berlijn in brand had gestoken. „DE MEEST VERGETEN GROEP, DAT ZIJN DE KIEZERS |<jyWWMMWWMWWWWWWWWAIWVW<AWWW\WWWW\WWWWVWWWWWWV\/VV<Wn«WWWWWWMW\WIWWWWMWWWWWWW TIJD VAN dit gesprek: zaterdag morgen 21 januari. Plaats: zijn woon huis aan de Amsterdamse Heren gracht, één hoog achter in een lage brede kamer met uitzicht op de tuin. Hoe voel je je nu uit de journalistiek, in de politiek? „Le journalisme mène a tout", zegt men in Frankrijk, waar men een ..journal" ook een „monsieur" noemt. Ik heb wel met een beetje pijn afscheid genomen van de krant. Mijn geschikt heid voor de politiek zal pas in de praktijk blijken". VERTEL eens wat van jezelf. Je heb zo veel voorletters. Ben je van huis uit katholiek? „Ja, maar vijftien jaar geleden kwam het ongeloof opzetten. Er is niet zoveel te vertellen. Geboren in Breda, opgevoed in Nijmegen bij de Jezuïten, Canisiuscollege. Daarna de studenten gemeenschap in Nijmegen. Rechten studie met niet veel overtuiging. Ik ge loof dat het een zeer onjuiste opleiding is zolang hij niet bestemd is voor prak tijk-juristen. Je leert natuurlijk wel analytisch denken. Maar er zit vrese lijk veel in van een keuze ontlopen. Tijdens mijn studie ben ik er vandoor gegaan een jaar naar Frankrijk. Het was ouderwets weglopen. Ik had geen zin meer om aan het proces deel te nemen". Vertelt over zijn Franse ervaringen: een paar maanden in Mar seille op de vissersvloot. Daarna als houthakker op het eilandje St. Hono- rat tegenover Cannes bij een Cister- ciënser klooster, wonend in een hutje tegen de kloostermuur. Daarna op weg naar Spanje blijven hangen in de grensplaats Perpignan om geld te ver dienen voor het visum. Werd in Per pignan „Rédacteur adjoint" van een plaatselijk dagblad. „Dat ben ik een tijdje geweest; toen was de sorm uit gewoed". Ging terug naar Nijmegen en studeerde af in 1960. Daarna het Han delsblad. „Waarbij ik moet noteren dat ik de journalistiek inging om na te denken over wat ik zou gaan doen". DRIEKWART jaar geleden kwam het eerste contact met de gelijkgezin den die de grondslag legden voor D 66. „Van dat moment af is alles mis ge gaan, verdween de rust uit mijn leven. Driekwart jaar lang hebben we ieder stuk vrije tijd in D 66 geïnvesteerd. Toen kwam ook het moment van de loyaliteitscrisis. Overdag de krant en daarbuiten datgene waar je zelf aan hebt meegewerkt. De keus is in dit geval wel begrijpelijk. Af en toe is het wel onrechtvaardig dat het een kwestie van of/of is. Maar allebei kan niet. Het valt noch te rijmen met onze opvatting van het Kamerlidmaatschap, noch met de journalistiek. Je kunt niet en toeschouwer èn deelnemer zijn". HOE GAAT het met de verkiezings campagne? „Dat is het moeilijkste deel. Er is bij mij ontzaglijk veel veranderd, in mentaliteit en in kennis van zaken. Het is een soort spoedcursus. Zo'n ver kiezingscampagne heeft wel iets van honden die tegen elkaar staan te blaf fen. Je beseft, dat je in een rijk bent gekomen waar je eigenlijk niet veel mee te maken had". Vertelt over de financiële problemen van de campag ne. „De campagne van Ed. van Thijn (P.v.d.A.) voor de Amsterdamse ge- meenteraadsverkieziezingen kostte een ton. Wij mogen blij zijn als we 30.000 gulden bij elkaar krijgen. We worden overstroomd met aanvragen op spreek beurten, waarbij het wel opvallend is dat men geneigd is ons te stellen op de hoogte van de bestaande partijen. Ze nodigen de vijf grote partijen uit, de P.S.P. en ons. Er zit een stilzwijgen de erkenning in van de publieke opi nie. We zijn niet op één lijn te stel len met de splinterpartijtjes". Zet uit een dat de bestaansreden van D 66 niet ligt in een radicaal idee, dat niet binnen een van de grote partijen te verwezenlijken is „We stellen ons bewust buiten de „big five" met de hoofdbedoeling deze te la ten ontploffen. De vijf grote partijen zijn niet meer in staat tot een modern beleid. Ze roepen elkaar op. Zolang er één confessionele partij is, zullen er drie zijn. Zolang er een confessionele kern in Nederland is, zullen er ook andere zijn. Ze staan muurvast en im mobiel tegenover elkaar. De V.V.D. en de Partij van de Arbeid gaan wel meer in de richting van een politieke partij maar in wezen vertonen ze dezelfde kenmerken. Enquêtes (zoals van het weekblad Revu) wijzen uit, dat er een ontzaglijke behoefte is aan een directe invloed van de kiezers". Meent dat van de grote partijen geen hervorming te verwachten is. „Veel minderheidsgroe pen zijn met bebloede koppen afge dropen. Van het Liberaal-Democratisch Centrum hoor je niets meer. „Tien over Rood" zou niet zo veel invloed gekregen hebben als D 66 niet was op gericht. D 66 was voor de Partij van de Arbeid een waarschuwing. We wil len de huidige situatie doorbreken. Als dat gebeurt en als de kiezer zich gaat uitspreken in grotere politieke eenhe den zullen we daarmee onszelf op heffen". REKENEN jullie nog steeds op vier tot zes kamerzetels? „Daar wordt steeds meer op gere- kend.Volgens het Veldkamp-onder zoek (gepubliceerd door De Telegraaf) krijgen we nu vier zetels, vorige keer twee. De manier van Veldkamp is goed: een geheim stembiljet voor de ondervraagden. Volgens de politicolo gen is dat de enige manier om een juist beeld te krijgen. Ga je de men sen naar hun stem vragen, dan krijg je geen duidelijk beeld. Dat zie je aan de C.P.N. Die is volgens de opiniepei lingen altijd kleiner dan in werkelijk heid. Volgens Veldkamp zijn we van twee naar vier zetels gegaan. Niets heeft meer succes dan succes". Hoeveel leden hebben jullie? „In totaal 800 geloof ik. Er zit wel groei in, maar onze acties zijn niet gericht op ledenwerving. Er zijn veel mensen die honderd gulden storten met de uitdrukkelijke vermelding „niet voor contributie". Lid worden van een politieke partij daar den ken ik weet niet hoeveel mensen niet meer over". ALS JULLIE in de Kamer komen gaat D 66 dan een all-round politiek voeren, aan alles meedoen of zullen Jules Hamel: een moeilijke Marinus. NU IS ER ineens weer wat opleving in deze zaak gekomen: Duitse recht banken buigen opnieuw het hoofd over dit oude proces en tegelijkertijd heeft de Duitse televisie een film over het proces-Van der Lubbe gemaakt, waarin de rol van Marinus van der Lubbe gespeeld wordt door de Neder landse acteur Jules Hamel. Twee af leveringen zijn er van gemaakt; ze duren beide anderhalf uur en worden uitgezonden op 21 en 23 februari a.s. Deze film komt ook naar Nederland, wanneer is nog onbekend. ZEVEN WEKEN, waarvan 28 came- radagen, heeft Jules Hamel aan deze film meegewerkt. Wat was hem be kend over de zaak Van der Lubbe? „Niets eigenlijk, behalve zijn naam en zijn daad. Ik ben naar het Nederlands Oorlogsmuseum gegaan en heb daar dagenlang zitten graven in oude foto's en papieren. Ik heb ook delen van zijn dagboek gelezen, van het bestaan waarvan de meeste Nederlanders zelfs nog nooit gehoord hebben. Het dag boek staat in het z.g. roodboek en zo heb ik me enige voorstelling van deze man kunnen maken. Geen zwakbegaaf de volgens mij, maar een wat primi tieve jongen, die simpelweg een daad wilde stellen". IN DE DUITSE film is de laatste ontwikkeling van de zaak Van der Lubbe niet ter sprake gekomen. Men heeft zich uitsluitend aan de tekst ge houden van het proces zij het uiteraard sterk verkort. Het commentaar erbij is kort en droog. Jules Hamel heeft in de ze film uiteraard Duits gesproken, of schoon Van der Lubbe zelf deze taal nauwelijks beheerste. Hij sprak een soort krom Nederlands-Duits. „Ik had in het begin de neiging, te vloeiend Duits te spreken; maar dat heb ik gauw afgeleerd. Ik heb bijvoor beeld de Nederlandse r gehandhaafd en meer van die grapjes. Alle mede spelenden in het proces hebben dit let terlijk gezegd. Ik heb een geweldige fijne tijd gehad in Duitsland. De sfeer was fantastisch, de werkomgeving di to. Droge repetities in de studio's, al tijd voldoende camaramensen. Ze wer ken daar, als bij de film, met een klapper. Alles gaat langzameraan: over drie pagina's tekst wordt drie da gen gedaan. 25 takes worden er maxi maal per dag genomen. Na elke take wordt iedereen bijgeschminkt en ge kapt. Iedereen mag commentaar ge ven. Je krijgt er zelfrespect, ze halen het beste uit je wat in je zit. Je wordt geregisseerd op millimeters, op wim peropslagen. Ik heb het met mijn rol wel moeilijk gehad. Want niets is zo moeilijk als niets-doen op toneel. En ik moest nietsdoen als Van der Lubbe. Ik was alleen een in elkaar gezakte jongen en alleen op die kop moest zich veel afspelen. En die tegenstrij digheid tussen die fysiek gebroken jongen en dat geconcentreerde gezicht maakte me kapot. Na een speeldag ben je als een vod. Soms was ik wer kelijk een flauwte nabij. Het was alsof ik dan zelf dat proces te verwerken kreeg de hele dag voorovergebogen, de handen geoonden, zittend zo van zelfsprekend, dat alles ook goed gaat en daar wil je wel voor werken". OVER DE zaak - Van der Lubbe heeft Jules Hamel een strikt eigen oor deel. „Hier staat die jongen bekend als zwakbegaafd. Ik geloof er niet in, en wel om twee redenen; ik baseer me op twee grote scènes, namelijk het ver hoor en de zelfbeschuldiging. Ik heb beide teksten goed doorgelezen en ik heb ze trouwens ook gespeeld. De din gen die die man zegt zijn zinnig en steekhoudend. Het is het verhaal van een man die iets gedaan heeft, daar voor wil uitkomen, omdat hij het met een bepaald doel voor ogen opzettelijk heeft gedaan, dan een proces wil, dat wereldkundigheid aan zijn daad zal ge ven en tenslotte openlijk wil boeten. Maar hij wordt tegen wil en dank be trokken in andere politieke ellende: die van de nazi's en van de commu nisten en dan wordt hij moedeloos. Dan Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo jullie alleen accenten leggen op zaken die vooral voor D 66 van belang zijn? „Dat hangt er van af hoe groot de fractie wordt. Hoe groter de fractie hoe meer mogelijkheden om een all round politiek voeren. Ik zou het voor mij persoonlijk ellendig vinden als ik alleen in de Kamer kwam. Ik zou na tuurlijk blijven zitten. We zouden ons na vier jaar afvragen of het zin heeft door te gaan. Ik zou proberen bepaal de functies van het parlement accen ten te geven. Als een soort waterdra ger zou ik ideeën aandragen die nu niet doordringen. De Kamer moet liet effect hebben van een soort ombuds man. We kunnen misschien ook wel initiatieven indienen het hele wetge vend karakter van de kamer is in on bruik geraakt. De partij is daarvoor een aardige brain-trust". JULLIE staatkundige ideeën staan centraal. Waarom heeft D 66 daar zo'n uitgebreid programma omheen ge bouwd? „Je gaat materiële politiek voeren. Daaruit moet een mentaliteit blijken. We geven een richting aan. Als je dat niet doet wordt je een vergaarbak van ontevredenen, zoals Koekoek. Die zegt dat een kind een verkiezingsprogram ma kan maken. Dat is grote onzin. Koekoek vertolkt het heimwee naar de eenvoudige maatschappij. Dat is groei ende omdat de politici het verdommen uit te leggen wat ze doen. Zonder een compleet programma weet je niet wat je verzamelt. Als het sociaal-econo misch een duidelijk behoudende teneur had gehad zou ik zeker niet hebben meegedaan". GESTELD dat jullie groot genoeg worden, zit er dan een regeringsdeel neming in? „Nee. Op zichzelf heeft het program ma al een duidelijk oppositioneel ka rakter. Ik acht het onmogelijk dat een kabinet bereid is onze hoofdwensen over te nemen. Je kunt er niet mee gaan marchanderen. Je zou moeten gaan doen wat je bestrijdt". WAT HEB JE vroeger gestemd? „K.V.P. Heel lang geleden. Ik was toen al niet meer katholiek maar ik dacht nog dat de K.V.P. zich zou de- conjessionaliseren en een echte par tij zou worden. Ik heb ook wel op de Partij van de Arbeid gestemd. Eén keer op Gruyters, maar dat was een stem helemaal op de persoon. Ik heb verder P.S.P. gestemd en ik heb me vaak onthouden, omdat ik het gewoon niet wist. 't Zou me niets verbazen als 60 a 70 percent van de mensen zich in het stemhokje gewoon voor aap voelt staan. Er zit een klein beledigend element in, zo eens in de vier jaar. Gisteren bedacht ik iets geks: alle par tijen hebben het over de vergeten groepen, maar de meest vergeten groep zijn eigenlijk de kiezers". (Van onze correspondent) DE Nederlandse Radio Unie heeft meegedeeld dat de uitzendingen van de programma-serie „muziek en religie" via de Regionale Om roep Noord is gestaakt in overleg met de adviesraad voor de RONO en de programma-commissaris van de NRU. „Op een bijeenkomst in december 1966 spraken adviesraad en programmacommissaris als hun mening uit dat de bedoelde pro grammaserie van professor Van Baaren onvoldoende elementen be vatte om te passen in het kader van het regionale programma in RONO-verband", aldus de NRU. „Deze uitspraak houdt uiteraard geen oordeel over de waarde van de serie op zichzelf in. Dit moge te vens blijken uit de bemiddeling van het hoofd van de RONO, de heer A. M. van der Veen, om de band opnamen van het programma aan te bieden aan de NRU om te over wegen of de uitzending wellicht nog kan worden opgenomen in het kader van het landelijke program ma van de NRU", zo vervolgt de NRU. Verder wordt verklaard: „Dat drie programma's inmiddels werden uitgezonden, wordt verklaard uit het feit dat de redacteur van de rubriek „Kompas" de serie opnam zonder voorafgaand overleg met het hoofd van RONO die ook geen in zage had gekregen in tekst en op zet. Er was ook geen voorafgaande goedkeuring. Het rapport van de adviesraad was gebaseerd op de in houd van de eerste zes afleverin gen van de serie. De redacteur van „Kompas", drs. L. Leertouwer, ver klaarde schriftelijk bereid te zijn zich neer te leggen bij de beslis sing van de adviesraad en de pro grammacommissaris. Drs. Leertou wer nam ontslag omdat, zoals hij zei, de heer Van der Veen weigerde over het staken van de serie aan de luisteraars mededeling te doen. Over dit punt wordt in de NPU- verklaring niets gezegd. Ook wordt niets medegedeeld over het conflict dat dr. L. W. Nouta, die redacteur van „Literair Kwartier" was, met de RONO-leiding had. zegt hij na acht maanden proces: het kan me niet meer schelen wat jullie met me doen, als jullie nu tenminste maar eens een eind maken aan dit el lendige proces. Dat is niet het geluid van een debiel, al had die jongen dan geen fatsoenlijke schoolopleiding ge had en al maakte hij dan niet een ver bij sterend-flinke indruk, omdat hij half blind was. Dat is het geluid van een moedeloos man, die verwikkeld is ge raakt in een warnet van nuances en er tenslotte de brui aan heeft gegeven. „Ik voor mij, gelool stellig, dat Van der Lubbe ir, zijn eentje die brand wil lens en wetens heeft aangestoken. Hier in Nederland is iedereen bevooroor deeld, deels misschien uit chauvinisme, deels vanwege de eenzijdige berichtge ving uit dit tijd. Maar van wat die man werkelijk gezegd en gedacht heeft weet niemand hier iets af. Wat dat be treft zijn die zeven weken Duitsland ook een belevenis voor mij geweest".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15