Coba Kellin TliCW op het toneel jaar DE SNOEPGEEST WAART DOOR NEDERLAND fill mg ZOLANG IK HET NOG KAN VOLHOUDEN GA IK DOOR Beursberichten te ZATERDAG 28 JANUARI 1967 Erbij 19 .s ,jpm 'W) rr,y ••-. .::ti „IK HAD ME altijd voorgenomen: als ik zeventig word schei ik er mee uit, dan neem ik afscheid van het toneel". Coba Kelling is nu 73 jaar, maar het afscheid zit er voorlopig nog niet in; zij wil graag haar carrière beëindigen met een mooie grote rol die het afsluiten van een leven lang toneel waardig is. Die rol is momen teel niet voorhanden. Bovendien vindt de directie van het Nieuw Rotterdams Toneel het jammer als ze er „nu al" mee zou ophouden. „Nu al", dat wil zeggen na vijftig jaar toegewijd toneelspelen. Het gouden jubi leum is gisteren gevierd. Gisteravond kreeg Coba Kei ling in de Rotterdamse schouwburg een huldigings voorstelling in de opvoering van de tragi-komedie „Zuster George moet sterven". „HET is een stuk voor vier vrouwen: Elly Stekelenburg, Annet Nieuwen- huijzen, Rie Gilhuis en ik. Het is in het algemeen door de kranten niet zo best ontvangen maar bij het publiek had het veel succes. Ik speel er een waarzegster in, een vrij kleine rol. Eerst wilde ik die huldiging niet, want het is nu niet direct een jubileum- rol. Maar m'n zoon Thoon zei „Ach, ben je mal" en hij heeft gelijk: het is toch wel een rol, waarin ik persoonlijk veel plezier heb. Coba Kelling is aan het repeteren voor „Oom Wanja", waarin Peter Sha- roff haar een rol heeft toebedacht. „Als je directie je nog niet kwijt wil is dat natuurlijk erg prettig. Zolang ik het kan volhouden ga ik door en ik doe het graag. Je blijft op die manier onder de mensen. Ik moet het wel ne men zoals het valt. Er worden tegen woordig niet zo veel rollen meer ge schreven voor mensen van mijn leef tijd. Soms is het moeilijk voor me: ik heb zoveel mooie grote rollen ge speeld." Ze vertelt over de ongekende successen uit de jaren dertig: „In een smal straatje" van Molnar, „De spook trein" en nog eerder Jan Lemaires „Mooie Juultje". Van de tournees door Oost- en West-Indië en van haar mooie rol, nog niet zo lang geleden, in Hugo Claus' „Een bruid in de morgen." Toch denkt Coba Kelling niet altijd alleen met weemoed aan „die goeie ouwe tijd." „Het was toen heel hard werken voor weinig of geen geld. De hele status van de toneelspeler is nu veranderd. Als je van de toneelschool komt ben ük - je zeker van een baan, met elk jaar een hoger salaris. Gelukkig nemen de meeste jonge acteurs dat niet al te gemakkelijk en werken ze serieus. Vroeger moest je soms wel vijftien jaar wachten op je eerste grote rol. Als je nu talent en persoonlijkheid hebt krijg je je kans". Het samenwer- „CHRISPIJN, daar heb ik enorm veel aan te danken. Hij wou mijn toneelopvoeding op zich nemen. In „Anna Karenina" moest plotseling een klein meisje uitvallen dat een prinses je speelde. Ik werd in de loge gezet om het te zien en de volgende dag deed ik dat prinsesje. Toen zei Chris- ken met veel jongere collega's gaat Coba Kelling goed af, omdat zij een groot aanpassingsvermogen heeft. „Ze zijn allemaal leuk voor me, lief, char mant, behulpzaam. Maar je voelt toch, dat je er een beetje buiten staat". Zelf stqpd -ze, voor het eerst op de planken als meisje van twaalf jaar. Een jtibilewmfóto'uit 1924fVan*de man, die haar in het vak heeft gehaald, L. H. Chrispijn, hangt in haar salon. pijn: Ach, lieverdje doe je dat zó maar? Hij had van begin af aan gezien dat het erin moest zitten". Coba Kelling heeft veel voor de televisie gewerkt. „Vooral in het begin eiste het een enorme concentratie. Toen speelden we alleen maar „live". Met de Ampex kan je nu alles stilzet ten en overdoen''. „Ze zeiden altijd „die tv is niets voor jou, je bent ty pisch een actrice die moet reageren op TANDBEDERF bij de school jeugd komt zo algemeen voor, dat het als de gewoonste zaak van de wereld wordt beschouwd. Tand bederf wordt veroorzaakt door een verkeerde voeding en een onvol doende onderhoud van het gebit, aldus een brochure die het Voor- lichtingsbureau voor de Voeding in samenwerking met „Het Ivoren Kruis" heeft uitgegeven. „HET IVOREN KRUIS" is de Ne derlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne. De brochure heet „In de pauze biscuits? schoolmelk? snoep?". Een tweede brochure die bei de organisaties gezamenlijk hebben uit gegeven heet „Verstandig snoepen". De beide werkjes munten uit door een vrolijk uiterlijk en duidelijke en be knopte inhoud. Het zou bijzonder wen selijk zijn als ouders van opgroeiende jeugd dit weer eens onder ogen kre gen. Want er is heel vaak uitgelegd waarom veel snoepen verkeerd is, maar de schooltandartsen merken wei nig of niets van verbetering. HET LIGT op de weg van ouders om hun kinderen te leren het gebit schoon te maken met een goede tan denborstel, tenminste twee keer per dag. Na het ontbijt en vóór het slapen gaan. En dan geen snoepje in bed, want dat bederft alles weer. De brochu res bevelen aan om de kinderen dage lijks op stevig voedsel te laten kau-; wen, zoals rauw fruit en of rauwe groente. Kauwen is goed voor het tandvlees en de rauwkost maakt het gebit schoon. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding en Het Ivoren Kruis raden de ou ders aan de kinderen te wennen aan weinig snoepen en weinig suiker. Ver der is een bezoek aan de tandarts al voor de lagere schoolleeftijd gewenst. Het melkgebit verdient veel zorg en kan het latere blijvende gebit beïn vloeden. MAAR NIET alleen goed tandenpoet sen en regelmatige controle zijn be langrijk. Belangrijk is ook dat de tan den in een goede conditie "zijn. Dit vraagt goede voeding voor, tijdens en na het doorbreken van de tanden en het wisselen. De brochure „In de pau ze. geeft een uitgebreid duidelijk overzicht over de benodigde voeding. DE BROCHURE besluit met de con clusie dat alleen schoolmelk geschikt is voor de pauze, en niet snoep of koekjes. „Verstandig snoepen" zegt: „De snoepgeest waart door ons goede Ne derland en is even onuitroeibaar als Sinterklaas'Het allerergste is het aanhoudend gesabbel op lollies, toffees, zuurtjes of koekjes, zo stelt deze fol der. Zakgeld betekent, snoep kopen. Op visite, snoep Kind lastig, snoep. Kind zoet, snoep. Verjaardag, snoep. „Ver standig snoepen" stelt enkele regels op die het snoepen aan banden leggen en minder schadelijk maken. ER WORDT ook de raad gegeven om eens niet-schadelijke lekkernijen te ge ven, zoals een handvol krenten of ro zijnen, noten of pinda's, rauwe wortel tjes, radijsjes of blokjes kaas. De brochures zijn verkrijbaar bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. je publiek". Maar ik mis voor de tv het publiek helemaal niet. Ik denk al tijd maar „als ik iets komisch doe waarom ze in een schouwburg zouden lachen, dan zullen ze in de huiskamer ook wel plezier om me hebben". „JAMMER alleen dat zo'n televisie stuk altijd maar voor één keer is. Na al die contacten die je bij de repetities hebt gehad, na alle inspanning bij de opname, is het plotseling afgelopen: iedereen rent om de trein te halen, alles is uit. Het fijne van een zaalstuk dat succes heeft, dat een tijd blijft lopen, is ook dat je bij elke voorstel ling je fouten, die je natuurlijk blik semsgoed aanvoelt, kunt verbeteren". COBA KELLING is nu zeventien jaar verbonden aan het Rotterdamse gezelschap. Daarvoor, van 1937 tot 1950 speelde ze in haar woonstad Den Haag bij hetHofstadtoneel, het Residentie Toneel en de Haagsche Comedie. ZE VINDT het wel jammer, dat ze haar gouden toneelfeest niet ook in de residentiekon vieren. Maar het pro gamma van de Koninklijke schouw burg is zo overvol dat er onmogelijk een plaatsje voor „Zuster George" kon worden ingeruimd. COBA KELLING zegt aan de voor avond van haar kroonjaar: „Mijn to neelcarrière loopt nu zo zachtjes aan naar het einde. Maar neem nu me vrouw Royaards. Die is negentig en speelt nog. En Magda Janssens: ze is 83, maar vitaal! Enorm. Dat is me nog een kwiekerd! Zoiets als Margaret Rutherford als „Miss Marple"j Wat een geweldig mens. Dat zou me enorm liggen. Of zo'n oud wijfje als in de film „The Ladykillers". Maar die stuk ken mogen geloof ik niet voor het Ne derlandse toneel worden vertaald. En een mens kan nu eenmaal niet alles krijgen wat hij in het leven hebben wil". IN HET KOMENDE voorjaar zullen weer een aantal beurzen, speciaal voor de huisvrouw worden ingericht. Zo wordt van 31 maart tot en met 9 april in de RAI in Amsterdam de 22e Huishoudbeurs Idéé gehouden. Dank zij de sterke deelname uit het buiten land zal deze beurs voor de Nederland se huisvrouwen een boeiende manifes tatie worden. Op de beurs zijn onder meer de beste produkten ingezonden uit Bulgarije, Roemenië, Ceylon en Spanje. De gehele 4000 m2 grote Noord hal wordt in beslag genomen door een Europa Meubel show. Er zijn typerende interieurs te zien van elk deelnemend land. Bovendien is een uitgebreide col lectie moderne meubelen uit Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Frank rijk, Engeland en Scandinavië te zien. Deze Huishoudbeurs-Idée wordt ge houden onder het motto: „Vitale vrouw - vitaal gezin". Dit thema zal in een speciale stand van het Instituut voor Huishoudkundig onderzoek te Wa- geningen op attractieve wijze worden toegelicht. „DE VROUW en het Gezin" is ook het middelpunt van 87e Damesbeurs die van 12 tot en met 20 april in En schede wordt gehouden. Dit is dezelf de beurs die in het najaar naar Den Haag komt. Meer dan 85 percent van de standhouders heeft gebruik ge maakt van het recht van voorrang bij het reserveren van een stand op deze 87e Damesbeurs. De modeshows wor den zoals gebruikelijk vijf maal per dag gehouden. AANSLUITEND aan de Huishoud beurs in de RAI wordt tot en met 19 april de 4e Intercontex gehouden. Het accent bij deze manifestatie ligt op de herfst- en wintermode van 1967. Behal ve stands met kleding op elk gebied vindt men er onder andere nouveau- té's en fournituren, vakliteratuur, voor lichting, etalage- en verpakkingsmate riaal. Dagelijks worden twee mode shows gehouden. Buitenlandse huizen, afkomstig uit negen landen maken nu al 33 percent uit van het tot nu toe in geschreven aantal deelnemers.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19