EDENAAR LIET „EVEN" EEN HOTEL BOUWEN OP CURACAO Berend Hazelegers succesformule: Niet kletsen, gewóón aanpakken!" DRUGSTORE AMERICAIN DOET ZIJN INTREE IN PARIJS ZATERDAG 28 JANUARI 1967 Erbij Z1 Ansichtkaarten Op de fiets Ze komen wel Bouwer Berend Hazeleger Garcia de Léon PB (Van onze correspondent) EDE „Begin vorig jaar kwam ik op doorreis naar Amerika op Curasao terecht. BEREND HAZELEGER, zakenman uit Edegebruind, krullend haar, vertelt het zonder stemverheffing. Want terwijl het zeker voor Neder landse, maar zelfs ook voor Amerikaanse begrippen op een „bliksem actie" lijkt, is het voor hem gewoon de manier waarop zaken gedaan moeten worden. Ook verder werd er spoed achter de zaak gezet. Terwijl het Amerikaanse Hilton-concern ruim twee jaar doet over de bouw van een hotel op Curaqao, speelt Hazeleger het in amper een jaar klaar. Op 17 juli 1966 legde prinses Beatrix al de eerste steen en nog deze maand zal de gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. N. Debrot, het eerste deel van het „Flamboyant Beach Hotel" openen. SINDS FEBRUARI 1966 is Berend Hazeleger acht maal naar Curacao geweest om zich met de bouw van het hotel bezig te houden. Samen met Leo Uittenbogaard, wereldreziger en ex-hoofdredacteur van de „Wereldkro niek", die vice-president van Hazele- gers International Hotel Inc. is gewor den. Uittenbogaard kent de Nederland se Antillen. Als journalist was hij er vele malen en hij knoopte er waarde volle relaties aan. Die komen uiter aard van pas bij de bouw en exploita tie van het hotel. Hazeleger en Uitten bogaard, de zakenman en de globetrot ter, die samen een hecht team vormen. Wat Berend Hazeleger betreft, is het een success-story" in de klassiek-Ame rikaanse stijl. En dat nog wel in Ne derland, waar alles aan diploma's, cer tificaten en vergunningen gebonden schijnt te zijn. BEREND HAZELEGER stamt uit een groot, bepaald niet rijk gezin. Hij doorliep alleen de lagere school en scheen niet voorbestemd om grote din gen te doen. Toch gaf hij op zijn tiende jaar al blijk van zakentalent. Hij kocht voor een halve cent per stuk brief kaarten in en verkocht die in de mo- bilsatie voor een cent aan de militai ren in zijn woonplaats Ede. „Honderd percent winst. Ik deed nooit betere za ken", zegt hij. Toen hij twaalf jaar was, werd hij voerman in het expedi tiebedrijf van zijn vader. Door „on menselijk" hard werken, kon hij ein delijk een eigen bedrijf met twee vrachtauto's beginnen. Het was hem niet genoeg. Met al zijn energie wierp hij zich via het zandvervoer op het grondwerk. Ik nam meteen een veel te groot karwei aan: het rechttrekken van een tien kilome ter lange wetering. Na drie maanden was het werk weliswaar klaar, maar toen reed ik inplaats van in mijn Amerikaanse auto weer op een oude fiets MAAR HAZELEGER ging door. Hij begon een brandstoffenhandel. „Op een dag kwam mijn eerste wagon steen kool aan. Ik had die onder rembours laten verzenden, eenvoudig omdat ik geen geld had. 's Morgens om vier uur ging ik met een slagersfiets en een karretje erachter gebonden naar het station toe. Ik had niet eens zakken genoeg. Tegen de stationschef zei ik, dat ik om drie uur 's middags zou be talen. Die ging akkoord. Toen ben ik als een gek kolen gaan laden, twee mud voorop en twee mud in het karre tje. De hele morgen ben ik in Ede Het „Flamboyant Beach Hotel" in aan bouw. Links de gebouwen met de ka mers, midden het hoofdgebouw en on der een gedeelte van het zwembad. Er was geen enkele hotelkamer te krijgen. Dat bleek daar de gewoonste zaak van de wereld te zijn. Meteen stond m'n plan vast: als er zo'n gebrek aan was, zou ik er een hotel bouwen. Ik bleef acht dagen op het eiland en in die tijd kreeg ik de zaak voor elkaar. Ik kocht een terrein van 20.000 vierkante meter en kreeg de zekerheid, dat ik er een hotel op kon gaan bouwen". M kolen gaan verkopen. Zodra ik los was, ging ik terug naar het station om de zakken vol te scheppen. Maar om drie uur die middag kon ik de rembours betalen èn ik had nog een kleine vier honderd gulden verdiend". Omdat in de brandstoffenhandel di ploma's vereist zijn en hij twintig jaar oud niet terug wilde naar de schoolbanken, deed hij de zaak over aan een van zijn broers. Zelf ging hij met een andere broer in de wegen bouw, met als nevenactiviteit de fa- brikage van directie-, salon- en schaft- wagens. Op een moment besloten de broers in alle vriendschap, zakelijk hun eigen weg te gaan. Ze lootten met lucifers, wie zou doorgaan met de wegenbouw en wie met de wagenbouw. „Mijn oudste broer kreeg het grond en wegenwerk. Hij heeft zijn zaak met nóg weer een andere broer inmiddels opgewerkt tot een bedrijf met 130 man personeel. Zelf ging ik allerlei typen wagens fabriceren tot sta-caravans van tien, twaalf meter toe, complete woon huizen eigenlijk. Ik bouwde fabrieken, die ik zelf exploiteerde, verhuurde of verkocht, 32 in totaal nu. Ik mag me nu een „gezeten" man noemen, maar ik haat dit begrip. Het klipkt zo ste riel, weet je, en dat is het in feite ook". BEREND HAZELEGER is zelden „gezeten". Hij is er te dynamisch voor. Hij houdt er van om steeds iets nieuws te doen, te creëren, te ondernemen, te bouwen. Zoals op Curacao, waar de laatste jaren honderden plannen voor de bouw van hotels geweest zijn, maar waarvan er slechts enkele doorgingen. Hazeleger ging er direct van de stel ling uit: niet te lang praten, maar doen. Het resultaat is, dat Curacao al in februari aan het strand tussen Wil lemstad en Cornelisbaai een hotel rij ker zal zijn met 72 kamers, een ver zorgingsgebouw, een koffiebar, restau rant, bar, barber- en beautyshop en eigen zwembad van achtduizend vier kante meter. „Ik zag kans daar iets te doen, wat ik hier niet doe", zegt B. Hazeleger. „Daar is een overheid, die met je mee denkt en je wordt er niet gehinderd door ambtenarij". Hij doelt daarmee op zijn ervaringen in Nederland. Zo bij voorbeeld zijn plan voor de bouw van een restaurant in Hindelopen. Eerst duurde het anderhalf jaar voor dat plan goedgekeurd werd en toen bleek, dat er nog drie jaar gewacht zou moeten worden op de bouwvergun ning. Hij heeft het maar opgegeven. Berend Hazeleger was ook degene, die kwam met een oplossing voor het pro bleem van de studenten-huisvesting Hij fabriceerde sta-caravans, die voor een zeer lage prijs te huur waren. De studenten, die er op proef een poosje in gewoond hadden, moesten er tenslot te met de sterke arm uitgezet worden, zo hadden ze het er naar hun zin. Maar de plannen zijn al twee jaar in studie. HAZELEGER moge dan een dyna misch zakenman zijn, hij heeft natuur lijk niet besloten tot de bouw van het hotel zonder een zij het summier marktonderzoek. Hij kreeg cijfers in handen van de internationale unie van reisorganisaties, waaruit bleek, dat nu in de wereld al jaarlijks zo'n 190 mil jard gulden aan toerisme wordt be steed en dat meer dan twee miljoen Europeanen voor hun vakantie naar an dere werelddelen reizen. Alleen de Amerikanen gaven vorig jaar ruim 2000 miljoen dollar voor hun vakantie uit en vast staat, dat ze zich meer en meer in de richting van de Nederland se Antillen bewegen. Dat verklaart ook het gebrek aan hotelruimte op Curasao. Ook de K.L.M. heeft daar last van. De luchtvaartmaatschappij heeft dan ook bij het Hazeleger-hotel al 24 kamers voor een heel jaar plus een optie-jaar geboekt. ZIJN DE Antillen ook voor de Ne derlander aantrekkelijk om er zijn va kantie door te brengen? Er bestaat in derdaad een tendens onder de Westeu- ropese toeristen om niet meer de zo langzamerhand overvol geworden Zuid- europese landen te bezoeken, maar hun vakantiegenot te zoeken in andere we relddelen. Voor de Nederlanders heb ben de Antillen natuurlijk, behalve het verrukkelijke klimaat, de hartelijke be volking en de goedkoopte van sommige artikelen, nog het voordeel van een land, dat Nederlands gericht is. Hoe wel de Amerikanen toeristisch nog steeds de boventoon voeren, beginnen de Antillen zich toch ook meer in te stellen op bezoekers uit West-Europa. Alleen de hoge reiskosten vormen voor velen een groot bezwaar. Hazeleger is inmiddels echter in onderhandeling ge treden met de K.L.M. over goedkopere (er is een prijs van 2300 genoemd) Ité-reizen naar Curagao. „Maar hoe dan ook, ze komen wel, de toeristen uit Nederland en uit geheel West Eu ropa." ER IS nog een andere kant aan de ze zaak. Er heerst werkeloosheid op de Antillen en na de olieraffinage is het toeristenverkeer er de belangrijk ste bestaansbron. De hotelbouw is daarom zo interessant, omdat tegen een geringe investering een grote werk gelegenheid kan worden geschapen. De bouw van het „Flamboyant Beach Ho tel" alleen al verschaft 170 mensen werk. Voor de exploitatie zal in de eerste fase 82 man personeel nodig zijn, behalve de leiding allemaal be woners van Curagao. Zo gezien is het dan ook te begrijpen, dat Hazeleger bij de planning en bouw van zijn ho tel alle medewerking van de autoritei ten heeft gekregen, zodat alles in re cordtempo verliep. Overigens. Hazeleger en Uittenbo gaard, zijn nog niet aan het eind van hun latijn. Als het hotel eind juni ge heel voltooid zal zijn, begint de bouw van vierhonderd bungalows op Cura sao. En na zij ons vertelden, be staan er zelfs, nog in het beginstadi um, plannen voor Indonesië. Allemaal onder het motto: niet te lang praten, maar doen. DE VERAMERIKANISERING van Parijs zet in straf tempo door. President De Gaulle mag dan nog zulke onvriendelijke dingen zeg gen over de Amerikaanse inmen ging in Vietnam, hij mag zich hau tain beroepen op zijn Force de Frappe en de NAVO uit zijn land verbannen, de toeristen uit de Sta tes blijven in horden komen. Op zomerse hoogtijdagen groeperen zij zich tien rijen dik rond de be zienswaardigheden, waardoor hun taal de inheemse verdringt. In de omgeving van Parijs schieten to renflats uit de kort geleden nog maagdelijke grond op en Montpar- nasse heeft al enorme blokken oude huizen opgeruimd om plaats te maken voor wolkenkrabbers. INTUSSEN voltrekt zich ook op een ander gebied dit ont-Fransingsproces. Typische Parijse eethuisjes hebben plaats moeten maken voor zelfbedie ningsgelegenheden, waar men hap-slik snel op krachten kan komen om met een weer door te kunnen gaan met het „doen" van Parijs. Whisky drinken is een statussymbool en hoewel men nog niet zo ver gaat als in een Madrileense cafetaria, waar „perros calientes" ge serveerd worden: een letterlijke verta ling van de op Manhattan geboren hot dogs, het feit dat Beaujolais in blikjes verkrijgbaar is zegt al genoeg. Nu zijn daar de „drugstores" bijge komen. Sinds de opening, in 1966, van Drugstore Opéra telt Parijs thans drie van deze karakteristieke Amerikaanse inrichtingen. Een andere is gevestigd aan de Champs Elysées, vlakbij de Are de Triomphe, de derde heeft een café met terras op de hoek van de boule vard Saint-Germain en de rue de Ren- nes vervangen. Hoe vaak heb ik er niet op zomeravonden gezeten en ge noten van het spel van het wisselend zonlicht op de aloude kerk Saint-Ger- main-des-Prés GEZEGD moet worden dat de exploi tanten het meteen maar goed hebben aangepakt ook. In een Amerikaanse drugstore kun je, aan een lange bar gezeten, kiezen uit een beperkt menu, waarvan de voornaamste bestanddelen frites, hamburgers, eiergerechten en een rijke sortering „ice-creams" zijn. Verder zijn er huishoudelijke ar tikelen, cosmetica en pocketboeken te koop. Altijd is er wel een hoekje waar de „chemist" troont, de apotheker die lang niet zo in een geur van geleerd heid staat als de onze. In Parijs daar entegen zijn de menus veel uitgebrei der; men kan er eten als in een res taurant. Al naar de ter beschikking staande ruimte die bij de Opéra is het grootst kan men er uitgebreid winkelen en zowel van top tot teen in het nieuw worden gestoken, als zijn culturele behoeften aan boeken en grammofoonplaten bevredigen, er is vernuftig met de ruimte gewoekerd, zodat het wel een poosje duurt voor dat men kruip- door sluip-door alle af delingen is gepasseerd. OM EEN INDRUK te geven van wat de Parijse drugstore is en wil zijn, neem ik u mee naar nummer zes aan de boulevard des Capucines, naar de Drugstore Opéra. Noem het gerust een warenhuisje, zoveel verschillende pro- dukten en diensten worden er geleverd. Verleden jaar mei hebben tienduizend genodigden zich vergaapt aan het inté rieur, zich te goed gedaan aan de spij zen en zich de handen stuk geklapt voor wat Jean Yanne en Jacques Mar tin hun als toegift hadden voorgezet: het optreden van de volledige ballet groep van de Opéra, voorafgegaan door het zeer realistische binnenvliegen van het befaamde spook. De inrichting van de drugstore is ge heel gebaseerd op het thema film. Het is een laat eerbetoon aan de gebroe ders Lumière, die precies op de plaats waar zich nu de keuken bevindt, de eerste film hebben getoond die ooit is vervaardigd: de aankomst van de trein op het station van La Ciotat. ZES MILJOEN FRANCS werden be steed aan de aluminium plafonds en plastic wanden, de decoratie en meu bilering. Een van de decorateurs van het vliegveld Orly, Bernard van Hout (hij beweert van Rembrandt af te stammen) heeft de elfhonderd vierkan te meter oppervlakte deskundig onder handen genomen. Het resultaat is één hypermodern glanzen en glimmen. FILM IS overal troef. Op de borden en de menus zijn filmstroken gedrukt. Natuurlijk is Engels ook de taal waar in de onderscheidene snacks en gerech ten worden aangeduid. „Short runs" (zo iets als korte films) zijn sandwich es, slaatjes krijgt men als „News" op gediend, drankjes zijn „Intermissions" pauzen specialiteiten „Documenta ries" en de plat du jour heet „Main Film" (hoofdfilm). Tweehonderdvijftig gasten kunnen tegelijk worden gespijzigd, of zij nu tot dogs of hamburgers (de laatste ook in een Franse versie met champignon saus) of „Far West"- dan wel „Davy Crockef'-sandwiches verlangen. Kip- pepasteitjes en gebakken ham zullen er bij de Amerikaanse toeristen ingaan. EéN VAN DE meest opmerkelijke afdelingen van deze drugstore is de „Beanté-Minute" (schande dat men hiervoor geen Amerikaanse benaming heeft bedacht!) waar dames- bezoek sters in vijf minuten de verwoestingen van een dag draven zien verdwijnen door een opfrissende schoonheidsbe handeling. Toppunt van snobisme is de annex: een winkel voor honden en kat ten. Men kan er voor onze huisvrien den niet alleen voedsel, riemen en tui gen kopen, maar ook charmante regen jasjes en zelfs maar dan moeten zij wel tot een luxe klasse behoren een soort avondtoiletjes. Hieronder: de „grote drie" van de drugstore-cultuur in Parijs. Van links naar rechts de éta blissementen op de Champs Ely sées, op St. Germain-des-Prés en bij de Opéra.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21