Eerherstel voor de voetganger Steeds meer steden maken voor hem aantrekkelijke centra TAXI 6200 Liechtensteinse spion kwam in Den Haag poolshoogte nemen ERIC in Genève, centrum voor wegeninformatie Steeds grotere populariteit van de schildpad als huisdier Italiaanse reis van Podgorny niet zonder Europees belang LICHTGEVEND Leeuwenkuil in Leeuwarden Twee keer per dag worden gegevens uit zeven landen verspreid „Jan Backx" nieuw opleidingsschip G. J. RADEMAKERS ZATERDAG 28 JANUARI 1967 Uit de hemel gevallen Openbaar vervoer Parkeren Aangepaste omgeving In Nederland DAG en NACHT RIJNSTRAAT 91 - IJMUIDEN-O. Telefoon 6200-6285 „Men danst, is blij en tevreden' „Stadssymbool" y*; Grote oren cr zijn zóveel aparte geschenken in de de *T',v I sunart stontenbeek - In het verkeersbeleid is een groeien de belangstelling voor de voetganger te signaleren. Dit feit werd nog eens gestipuleerd tijdens de internationale „Studyweek in Traffic Engineering", welke in Barcelona werd gehouden. Tien rapporteurs uit Zwitserland, Denemarken, de Verenigde Staten, Italië, Hongarije, West-Duitsland, Polen en Engeland brachten daar hun visie naar voren. Zeer interessant was het rapport van Victor Gruen uit Los Angeles. Gruen is architect, pla noloog en verkeersdeskundige. In Amerika zijn verscheidene „voet gangersgebieden" door hem ont worpen. Twee inspecteurs van de Groningse ge meentepolitie, die het congres hebben bij gewoond, geven hier hun visie over een bepaald aspect van de verkeersproblema tiek: de voetgangersgebieden in stadscen tra. De voetganger heeft in het verkeer de oudste rechten, maar deze worden in ve le gevallen miskend. Conflicten tussen de voetganger en het overige verkeer zijn dan ook niet van deze tijd. Reeds in de zeventiende eeuw werd in Amsterdam voor bepaalde gedeelten van de binnen stad een rijverbod uitgevaardigd. In de zelfde stad werd in 1827 het rijdend ver keer aan een maximum snelheid te weten de snelheid van de voetganger gebonden. i In het leger worden zij de Eer waarde Rode Duivels genoemd, maar in het maatschappelijk verkeer van alle dag heten deze geestelijken, van links naar rechts, John McNaugh- ton, Paul Abram (beiden van de Engelse kerk) en kapelaan Hugh Beattie van de r.-k. kerk. De drie mannen die gisteren voor een rou tinetraining even routineus uit de hemel kwamen vallen maken deel uit van de 16de Parachutisten Bri gade van het Engelse leger. Moeilijkheden tussen voetgangers en rijdend verkeer hebben vroeger in ver schillende steden tot speciale voorzienin gen geleid zoals „passages". In Amerika is de voetganger lange tijd geheel „ver waarloosd". Ook in andere delen van de wereld ging de motorisering voor deze weggebruiker een bedreiging vormen. Een hernieuwde belangstelling is echter sedert het einde van de oorlog merk baar. Gruen creeërde in de V.S. speciale voetgangersgebieden. Hij baseerde zich daarbij op de volgende punten: 1 Het openbaar vervoer moet tot aan de rand van het voetgangers gebied kun nen doordringen. 2 Tussen het voetgangersgebied en de hoofdverkeersaders in de stad moeten goede verbindingswegen aanwezig zijn. 3 Aan de rand van het gebied zal er vol doende parkeergelegenheid moeten zijn. 4 Indien het gehied een grote oppervlak te beslaat, zal ook binnen winkelcentra een bepaalde vorm van openbaar ver voer mogelijk moeten zijn. 5 De bestrating zal aan de omgeving moeten worden aangepast. 6 Met de bevoorrading van de binnen het gebied gelegen winkels dient rekening te worden gehouden. Uit deze punten blijkt wel, dat men bij het zonder meer afsluiten van een drukke winkelstraat voor het' rijdende verkeer aan het werkelijke probleem voorbij gaat. De verschillende delen van het systeem dienen als één geheel te worden uitgevoerd. Het vervoer van personen naar en in het voetgangersgebied dient gescheiden te worden in vervoer van de buitenwijken van de stad naar de rand van het ge bied (bus, tram, metro of auto) en het vervoer binnen het gebied. Indien het voetgangersgebied b.v. een kilometer be slaat is intern vervoer een gebiedende eis). Het openbaar* vervoer zal moeten wor den gestimuleerd, maar het moet dan door allerlei faciliteiten, door snelheid en comfort in aantrekkelijkheid het eigen vervoer moeten overtreffen. Een belangrijk probleem is hierbij het scheppen van parkeerruimten. In de Ver enigde Staten hebben onderzoekingen uit gewezen, dat parkeergarages in of bij het centrum van de stad voor het economisch potentieel van de „city" een gelijkwaar dige rol spelen als bijvoorbeeld warenhui zen. In Rochester in de staat New York bouwde men in het centrum een parkeer garage voor 2000 personenauto's. Rol trappen voerden de voetganger vanuit de ze garage naar een lange promenade, voorzien van air-conditioning. Op deze manier kan hij altijd bij de winkel van zijn keuze komen zonder het „klimaat" te moeten trotseren. In Europa ontstaan in de buitenwijken van de steden winkelcentra, waarbij in de meeste gevallen voor voldoende par keerruimte wordt zorg gedragen, maar waar vrijwel nooit een sfeer als in de oude binnenstad ontstaat. Voldoende parkeergelegenheid heeft voor velen een voldoende aantrekkings kracht, ook op het winkelende publiek in de binnenstad. Daardoor loopt de binnen stad gevaar, een belangrijke functie te verliezen, ook in sociaal en economisch opzicht. De voetganger mijdt het drukke ver keer. Hij wil ongestoord van zijn „voet ganger zijn" kunnen genieten. Dit zal echter alleen in een aangepaste omgeving mogelijk zijn. In Denemarken is hieraan veel aandacht besteed. In Kopenhagen, Aalborg, Ban ders en Holstebro heeft men' verschillende straten het karakter van een voetgangers gebied gegeven. De beroemde Stroget in Kopenhagen is met een lengte van ruim een kilometer de langste voetgangerstraat in Europa. In Randers werd voor de ope ning van een dergelijke straat een ringweg rond de stadskern aangelegd. In Aalborg is het uitgewerkte plan voor een soortge lijk project gereed. Goede voorbeelden zijn ook te vinden in West-Duitsland. In Kassei, waar het plaveisel op kunstzinnige wijze harmoni eert met de omgeving, mag alleen de tram het voetgangersgebied doorkruisen, maar door de grote breedte van de boule vard worden veiligheid en rust niet in ge vaar gebracht. In Essen wees een onder zoek onder zakenlieden uit dat 28 percent de voorkeur bleek te geven aan een straat opengesteld voor alle verkeer, terwijl 72 percent de voorkeur gaf aan een voet gangersstraat. Tot voor kort was in ons land de Lijn baan in Rotterdam specifiek voetgangers gebied. In Den Haag zijn nu ook twee straten (Hoogstraat en Noordeinde), als mede een plein (de Plaats) in een voet gangersgebied getransformeerd. Deze paleis-promenade is met bloem bakken en een aantal stalletjes gezellig „aangekleed". De Plaats is verlaagd en als parkeerruimte ingericht. Er is ruimte voor 35 auto's. In de omgeving van de promenade bevindt zich een vrij groot aantal parkeermeters, waardoor langpar- keerd#rs worden geweerd. Op deze wijze hoopt men in Den Haag een aantrekkelijk milieu voor de voetganger te hebben ge schapen. Deze man draagt een lichtgevende driehoek op de rug van zijn jas. Daardoor is hij als het regent, mist of zeer donker is, goed zichtbaar voor de automobilist, die hem komt achterop gereden: het schijnsel van de koplampen wordt gereflecteerd. De driehoekjes zijn door het Oosten rijkse Verbond voor Veilig Verkeer onder de naam „Pendlblitz" in om loop gebracht. In Frankrijk zijn reflecterende schijven uitgereikt voornamelijk aan kinderen die op het platteland wonen. De autoritei ten hopen, dat met behulp van deze \schjjven het aantal slachtoffers onder de voetgangers daalt. Jaarlijks i Zijn in Frp,p,kjijk meer dan^veerfig- duizend voetgangers betrokken bij ongelukken. ADVERTENTIE Tourritten en zittend ziekenvervoer De Friese hoofdstad krijgt wellicht een leeuwenkuil. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Leeuwarden, die dit jaar 70 jaar bestaat, heeft dit plan ge opperd en de stad reeds vijf jonge leeu wen ten geschenke aangeboden. De jubi lerende V.V.V. is van oordeel dat Leeuwarden een „handelsmerk" nodig heeft, een stadssymbool dat nationaal en internationaal aanspreekt. Op grond van naam en gemeentewapen is een leeuw zeer toepasselijk. Volgens de V.V.V. ver eisen leeuwen weinig onderhoud, geven wat voeding en toezicht betreft weinig moeilijkheden en kunnen, in tegenstelling tot tijgers die een verwarmd verblijf no dig hebben, ook 's winters buiten blijven. De aanleg van een „leeuwenkuil" in Leeuwarden zal ruim 15.000 gulden kos ten. Er is een terrein van ongeveer 40 bij 40 meter nodig om een modern leeuwenverblijf te maken. Volgens het V.V.V.-bestuur heeft het gemeentebestuur wel oren naar het plan. Het V.V.V.-be stuur ziet voor het leeuwensymbool trou wens nog meer toepassingsmogelijkheden: het aanbieden van leeuwebekjes als er bloemen worden gegeven, congressen van de Lions of van de familieverenigingen De Leeuw en Van Manen. ii (Van onze correspondent) DEN HAAG Op 30 juli zullen de 22- jarige erfprins Hans Adam von Liechten stein en de 27-jarige Duitse Marie gravin Kinsky in de hoofdstad van Liechten stein, Vaduz, in het huwelijk treden. Op die dag verwacht men meer publiek in het vorstendom dan het inwoners telt (20.000). Reeds nu is men bezig met de organisatie van de feestdag. DEN HAAG. De internationale wegeninformatie is sedert het begin van dit jaar gebundeld in een in Ge nève gevestigde organisatie, de ERIC, een afkorting van European Road In formation Centre,. De coördinatie--is geschied op initiatief van de ANWB, die tijdens een congres van de Al liance Internationale de Tourisme in Amsterdam een voorstel daartoe in diende dat werd aangenomen. Schildpadden zijn plotseling heel popu laire huisdieren geworden, zo is af te lei den uit de cijfers van het beroemde loket je van Artis in Amsterdam, waar in 1966 niet minder dan 2931 dieren werden af geleverd omdat er geen plaatsje meer voor hen was. Vele van deze dieren waren ziek of ge wond, sommige van de straat opgepikt, maar in Artis wordt aan deze „overtol lige" dieren alle zorg besteed die moge lijk is, en is het werkelijk een hopeloos ge val, dan worden zij pijnloos afgemaakt. De vogels winnen het ieder jaar. 1349 exemplaren, bijna vier' per dag werden er in het afgelopen jaar gebracht. 751 zoogdieren, 211 vissen, 342 reptie len en 278 andere dieren maken het totaal vol. Na de katten en honden werden on der de huisdieren als derde schilpadden gebracht; 263 in totaal. Jammer genoeg moet de Artis-directie vaststellen, dat uit de ingeleverde exemplaren duidelijk blijkt dat schildpadden tevens de meeste ver waarloosde huisdieren zijn. Land- zowel als moerasschildpadden zijn erg gesteld op warmte en gesteld op een gevarieerd dieet van zowel dierlijk als plantaardig voedsel. Artis heeft op aanvrage uitstekende „aanwijzingen voor de verzorging van schildpadden". Een andere merkwaardige conclusie, die de staf van Artis heeft getrokken uit de ingeleverde dieren, is dat er kennelijk mensen zijn die gevaarlijke gifslangen cobra's en ratelslangen als huisdier hebben of wurgslangen als pythons of boa's. Ook krokodillen zijn als huisdier in trek. Cavia's en goudhamsters komen weer in de mode. Apen behouden helaas, zegt de Artisdirectie hun populariteit. Helaas, omdat apen allerminst huisdieren zijn en door onwetendheid vaak slecht worden verzorgd. De merkwaardigste schenking aan Artis in het afgelopen jaar was misschien wel een kanjer van een zeekreeft, geschonken met de opmerking „we hadden hem graag opgegeten, maar niemand durfde hem levend in kokend water te doen". Nu zwemt deze prachtige kreeft rond in het aquarium. De voorlichtingsdienst van Artis heeft in 1966 weer heel wat vragen te verwerken gekregen, zoals „Kunt u me vertellen hoe vlooien ontstaan?", „Is het mogelijk een pinguin als huisdier te nemen?", ,,Mag m'n konijn gewassen worden? Hij is zo smerig", 't Is vier centimeter lang, 't lijkt op een mossel en het loopt op Zand- voort. Wat is dat?". „Ik heb twee pape gaaien. De oudste is normaal. De jong ste zeer ondernemend. Hij eet van de planten, vernielt 't behang en maakt steeds de t.v.-antenne kapot. Wat moet ik doen?". Een kruidenier telefoneerde opgewon den: „Er zit een grote vogel op het dak. Ik weet niet wat het is. Ik heb meer ver stand van erwten dan van beesten." Een heer was opgetogen over zijn tamme kraai: „Oh mensen, 't is zo'n gek beest. Ik hem nu twee dagen en zou hem voor geen geld meer willen missen. Gisteren at hij een buisje slaaptabeletten leeg, waarna hij in één hap de kanarie naar binnen werkte. Vandaag is de wekker er aan gegaan en alles wat-ie in z'n snavel krijgt, wordt op de grond gesmeten." Kinderen komen vaak met aandoenlijke vragen. De afdeling beplantingen van Ar tis kreeg een brief, waarin werd gevraagd „Hoe moet ik wandelende takjes hou den?" Desperate ouders schreven Artis, omdat als nummer één op het verlanglijs je van hun kind stond: „Een schilpad met grote oren!" Wegens de steeds toenemende omvang van het toerisme is het van het grootste belang voor alle wegeninformatiediensten goed en vooral snel op de hoogte te ko men van de wegen in Europa. Niet alleen in de winter, als men in vele landen te kamp£n_heeft met sneeuw, ijs, mist en ijzel, maar ook in de zomer, als er door hevige fegenval, hier en daar overstro iningén 'plaats vinden, is het voor automo bilisten onontbeerlijk tijdig op de hoogte te zijn van de moeilijkheden, die hun on derweg te wachten staan; bijvoorbeeld door afgesloten passen of ondergelopen wegen. Twee keer per dag lichten de wegenin formatiediensten van de bij ERIC aange sloten landen: Nederland, België, Frank rijk, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië, de centrale te Genève in over de toestand van de wegen in hun land, 'waar na ERIC per telex alle gegevens in code doorgeeft aan de aangesloten diensten. Hierdoor beschikken de automobilisten twee maal per dag over de juiste gege vens, die hen kunnen helpen bij het uit stippelen van hun route. Het is te verwachten, dat Engeland en Denemarken zich ook bij ERIC zullen aansluiten. Een druk bezocht land als Spanje zal er echter niet aan deelnemen, omdat men daar niet over de mogelijkhe den beschikt op snelle manier aan gege vens over de toestand van de wegen te komen. Griekenland heeft inlichtingen ge vraagd over de organisatie van de wegen informatiedienst. In ons land is de wegeninformatiedienst die aan iedereen inlichtingen verstrekt dag en nacht bereikbaar onder het tele foonnummer 070-814391. De dienst is niet alleen nuttig voor mensen die op reis gaan, maar ook voor de thuisblijvers, die zich ongerust maken over familieleden die al teruggekeerd moesten zijn, maar die nog niets van zich hebben laten ho ren. Ook zij kunnen inlichtingen krijgen over de mogelijke oorzaken van een ver late terugkeer. Op drukke dagen ver werkt de dienst over 20 telefoonlijnen per uur soms niet minder dan 1800 gesprek ken. ERIC werkt met codes, die voor de buitenstaander onbegrijpelijk zijn, maar die door de A.N.W.B.-functionarissen uiterst snel in verstaanbare taal worden omgezet. Als Genève doorgeeft 317/927 weet de A.N.W.B., dat bedoeld wordt de autoweg bij Hannover (317), dat daar smeltende sneeuw ligt (9), dat het ver keer daar jjla&tselijk hinder van onder vindt (2) en dat er wordt gestrooid (7) Met gekleurde blokjes borden de gege vens op kaarten van de betreffende lan den uitgezet, zodat de geroutineerde in- formatrices van de A.N.W.B. in één oog opslag kunnen zien, hoe de toestand in een bepaald deel van het land is. (Van onze correspondent) MOSKOU. Twee maanden na zijn bezoek aan Oostenrijk is president Pod gorny van de Sovjet-Unie opnieuw in een Westeuropees land. Zelfs in een land dat lid van de NAVO is. Hij is voor een acht daags bezoek in Italië. Dit bezoek, dat aansluit bij de recente reizen van minis ter-president Kosygin naar Frankrijk en Turkije, onderstreept heel duidelijk de Russische inspanningen om de al jaren vastgelopen Europese politiek weer in be weging te brengen. Podgorny bezoekt niet alleen als eerste president van de Sovjet-Unie Italië. Bo vendien zal hem vrijwel zeker de eer te beurt vallen als eerste staatshoofd van een communistisch land ontvangen te worden door de paus. Een diplomatieke modus vivendi hiervoor was al gevonden bij het bezoek dat minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, in april van het vorige jaar aan de paus bracht. De minister heeft toen het politieke terrein in Italië degelijk voorbereid, waar door Podgorny zijn activiteiten nu uit stekend kan ontplooien. Ondanks Rome's duidelijke trouw aan de NAVO is Italië al geruime tijd verschoond gebleven van Russische critiek. Het is niet toevallig dat partijleider Brezjnef de betrekkingen met Italië nog kortgeleden zeer positief beoordeelde. Zo'n compliment kan worden gebaseerd op de Russische hoop dat ook de Ita liaanse buitenlandse politiek een groter begrip voor communistische v/ensen zal gaan opbrengen Dit laatste doel dient ook het handels politieke contact dat Moskou met Rome heeft aangeknoopt. Italië heeft de laatste tijd van de Sovjet-Unie grotere opdrach ten ontvangen dan enig ander land. In 1965 werd met de maatschappij Monte Catini een overeenkomst gesloten voor de bouw van tien fabrieken voor chemi sche produkten ter waarde van zeventig miljard lire voor de Sovjet-Unie. In mei 1966 volgde het verdrag met Fiat, volgens hetwelk in de Sovjet-Unie een autofa- briek ter waarde van meer dan drie mil jard gulden met een jaarlijkse capaciteit van meer dan een half miljoen personen auto's gebouwd zal worden. Onderhande lingen met Olivetti over de bouw van een schrijfmachinefabriek zijn nog aan de gang. Al heeft men ook in Moskou niet de hoop Italië onmiddellijk te winnen voor het legaliseren van de huidige toestand in Europa, zoals de Sovjet-Unie graag zou zien, toch is net als in de betrekkingen met de andere niet-communistische Euro pese landen het streven naar toenadering tot dit land op de lange duur gericht op dat Russische streven. Niets verraadt dit duidelijker dan de berichtgeving in de Russische pers, die grote aandacht schenkt aan elk anti- Duits geluid in Italië. In dit verbanfl zijn de terroristische activiteiten in Zuid-Tirol een welkom onderwerp, dat dan ook dui delijk propagandistisch wordt benut om de spanningen tussen Rome en Bonn te onderstrepen. Of Podgorny tijdens zijn bezoek aan Italië iets concreets over het probleem van de door Moskou verlangde Europese veiligheidsconferentie zal losla ten, moet worden afgewacht. Kasteel Vaduz, residentie van de regerende vorst van Liechtenstein. Het organisatiecomité onder president schap van Robert Allgauer weet nu al te melden, dat prins Philip van Groot-Brit- tannië met zijn kinderen zal komen, dat koning Konstantijn van Griekenland aan wezig zal zijn en dat Otto van Habsburg zich volgens de voorlopige gastenlijsten onder de genodigden zal bevinden, even als koning Boudewijn van België. Prins Rainier van Monaco heeft nog geen uitnodiging ontvangen en zal die vermoedelijk niet krijgen. „Dat is wat moeilijk", merkte de heer Allgauer op, die enkele dagen de gast van de Neder landse Rijksvoorlichtingsdienst is ge weest, om achter de coulissen van zeer nabij de organisatorische kant van het huwelijk van prinses Margriet en Pieter bij te wonen. Of ook het Nederlandse koninklijke huis een uitnodiging zal ontvangen was de heer Allgauer niet bekend aangezien het aantal leden van het organiserende hu welijkscomité zo groot is, dat hij onmo gelijk alle handelingen hiervan kan over zien. Van de duizende politiemannen in Den Haag was de heer Allgauer wel wat ge schrokken, tijdens zijn verblijf in Den Haag. „Ons comité telt meer leden dan er politiemannen in actie zijn bij het hu welijk. Natuurlijk, de hotels waarin bui tenlandse vorsten logeren, worden be waakt. Dat is duidelijk. Maar verder ach, „man tanzt, ist froh und zufrieden". Hans Adam von Liechtenstein. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Dinsdagmorgen zal de heer Verolme het nieuwe opleidingsschip „Jan Backx" van de stichting vakoplei dingen havenbedrijf te Rotterdam over dragen aan de stichting. Het schip, dat een vaste ligplaats heeft gekregen in de Parkhaven achter de Eu romast, heette voor de verbouwing van passagiersschip tot opleidingsschip „Cili- cia", en zal dinsdag door mevrouw H. F. M. E. Backx-Bennink worden omgedoopt. Burgemeester W. Thomassen van Rotter dam zal daarna de drijvende school offi cieel in gebruik stellen. Verolme United Shipyards heeft het voormalige passa giersschip omgebouwd tot school. Het is ruim 150 meter lang, met 11.000 bruto registerton en heeft sinds de bouw in 1938 1,7 miljoen zeemijlen afgelegd op de route Schotland-India-Pakistan v.v. ADVERTENTIE s unart nijverheids- V i afdeling van n WONINGINRICHTING BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7