Spanje overspoeld door stakingsgolf STUDENTEN TEGEN SOEKARNO AVRO nu definitief uit de omroepfederatie n ij m a n morris Universiteit van Madrid gesloten HET WEER Kruideniers verliezen van fabrikanten Winst KLM f 91,6 min "nu Periodiek medisch onderzoek bij het PTT-personeel RTN-bestuur niet bijeen T reinreizen 7 percent duurder Posttarieven morgen hoger I Maoïsten veroveren havenstad Tsingtao Vrouw acht dagen dood op bed Voor Dukla-Ajax 3.000 kaarten naar Nederland Echtpaar na Schots huwelijk aangehouden isf-n 52e JAARGANG NUMMER 77 DINSDAG 31 JANUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Sneeuwbal Boekenweek 24 februari tot en met 4 maart pagina Weerrapporten 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Weg en Wiel 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Topsy6 Kunst7 Radio en tv 7 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Ferdinand12 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Opklaringen Blauwe plekken In negen maanden Het woord is aan IA Wegens uitspraken VARA, KRO en NCR V' Belangstelling overweldigend Reductiekaart voor A O W'ers ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME CAMEL - TWEEDJASSEN IJmuider Courant MADRID (Reuter en AP). De universiteit in Madrid is op bevel van de Spaanse autoriteiten gesloten. Stu denten en politie hebben in de Spaan se hoofdstad drie dagen slag geleverd. Er werd gevochten met gummistok ken en straatstenen. Bij de demon straties van gisteren werden een Ita liaanse verslaggever van het Ameri kaanse persbureau UPI en een Neder landse dagbladcorrespondent door politiemannen afgerost. Overal in Spanje zijn op het ogenblik stakingen aan de gang. Twaalfduizend textielarbeiders in Bar celona, Tarasa en Sabadell zijn giste ren voor onbepaalde tijd in staking ge gaan, uit protest tegen vertraging in de wijziging van hun cao's. In sommige kolenmijnen in Asturië wordt gestaakt uit protest tegen de ar restatie van veertien arbeiders. Aan de staking nemen achtduizend man dee. In Madrid, Sevilla en Bilbao staken sinds gisteren in totaal 52.500 arbeiders. Politiemannen dreven in de Zuidspaan- se stad Sevilla duizend demonstrerende metaalarbeiders uiteen met gummistok ken. Er is een aantal arrestaties ge daan. Spaanse autoriteiten proberen in paniek een einde te maken aan de als een sneeuwbal werkende akties van studen ten en arbeiders. Onze correspondent in Madrid meldde over de betogingen van gisteren: Uit protest tegen de vele arrestaties en het optreden van de burgerwacht, dit weekeinde, waren gisteren weer honder den jongens en meisjes te hoop gelopen op de esplanade van de universiteit in Madrid. De politie had opdracht elke vorm van betoging onmiddellijk de kop in te drukken. Bij het optreden vielen aan weerszijden een niet onaanzienlijk aantal gewonden. De politie gebruikte wapenstokken. De betogers braken stenen uit de straat. Ze bekogelden de politie ermee. De „Guardia Civil" in Madrid maakte bij deze schermutselingen geen enkel ver schil tussen toeschouwers en betogers. Dat heeft ook een aantal journalisten moeten merken. Vorige week liepen reeds een Franse correspondent en een ver slaggever van het Madrileense dagblad A.B.C. verwondingen op. Gistermiddag moest de directeur van het Spaanse bu reau van United Press International (UPI) het ontgelden, die samen met de corres- Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. pondenten van Reuter en van een Neder lands dagblad naar de gevechten in de universiteitsstad stonden te kijken. De Nederlandse journalist, Joost de Ruiter, liep de zwaarste klappen op. Hij had zich van tevoren bij de com mandant van de politie als verslaggever gelegitimeerd. Toen deze echter werd weggeroepen, verschenen er enkele reeds in het gevecht gewonde politiemannen op het toneel, die de identiteit van de heer De Ruiter niet kenden en hem opdracht gaven te vertrekken. Hij weigerde en pro beerde uit te leggen dat hij als verslag gever het recht had het rumoerige toneel te bekijken. Volgens verklaringen van Joost de Ruiter, riep de politieman een collega toe: „Vooruit, dan slaan wij er maar op" en zij haalden hun gummiknup pels uit. De correspondent van Reuter zette het na de eerste klap op een lopen. De di recteur van U.P.I., Aldo Tripini, viel op de grond en bleef versuft liggen. Joost de Ruiter, die een bril draagt, probeerde de ze af te zetten en tegelijkertijd naar zijn legitimatie te zoeken. Maar hij werd op zijn hoofd, tegen zijn schouders en zijn rubben geslagen. Toen hij echter tegen deze behandeling wilde protesteren en weer terug liep om zijn pers-legitimatie te tonen, werd hij opnieuw enkele klappen en blauwe plek ken rijker, waarna hij de moed opgaf om de agenten tot andere gedachten te bren gen. De directeur van U.P.I., Aldo Tri pini, werd gearresteerd en enkele uren lang vastgehouden. De reactie in de Spaanse dagbladen op dit politieoptreden is streng afkeurend. Het dagblad A.B.C. schrijft, dat het in het wilde weg er op los slaan niet toe laatbaar is en bovendien niet efficiënt. De openbare macht zou er, volgens dit blad beter aan doen de oorzaken van de con flicten te bestuderen. Deze conflicten wor den namelijk niet opgelost met de de monstranten uit te schakelen, hun voor mannen te arresteren en te veroordelen. In Madrid maakt men zich ernstig be zorgd over de ontwikkeling van de situa tie, die steeds verontrustender vormen aanneemt. (Vervolg op pagina 8) Veertien fabrikanten van merkartike len hebben in eerste instantie het kort geding tegen twee Amsterdamse levens middelenbedrijven, Dirk van den Broek Supermarkt NV en Jac Hermans' Levens- middelenbedrijven NV, over korting op hun artikelen gewonnen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft in zijn vanochtend gewe zen vonnis de twee bedrijven bevolen de verkoop van de artikelen der fabrikanten tegen een andere dan de daarvoor door ieder van hen vastgestelde prijzen te staken, op straffe van een dwangsom van 250 per overtreding. De levensmiddelen- bedrijven, die van dit vonnis van de pre sident in hoger beroep zullen gaan bij het Amsterdamse gerechtshof worden ver oordeeld tot de kosten van het geding (ƒ350). De KLM heeft over het derde kwartaal van het boekjaar 1966-'67 (oktober tot en met december) een winst behaald van 2,4 miljoen, bij een totaal aan bedrijfs inkomsten van 186,4 miljoen. De ver gelijkende cijfers voor het derde kwar taal eindigend op 31 december 1965 zijn respectievelijk 1,3 miljoen winst en 167,8 miljoen bedrijfsinkomsten. Over de eerste negen maanden van het lopende boekjaar (van 1 april tot en met 31 december 1966) bedraagt de winst ƒ91.6 miljoen tegen ƒ58,8 miljoen in de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar. Het kwartaalbericht zal half februari verschijnen. Archimedes: Geef mij een punt waar ik kan staan en ik zal de aarde van plaats doen veranderen. Opnieuw trekken studenten door de straten van Djakarta. Zij demon streren tegen het beleid van Soe- karno en worden daarbij min of meer officieel gesteund door de militaire regeringsleiders. De minis ter van Buitenlandse Zaken Malik heeft Soekarno nogmaals gewaar- 'iclt J, dat hij snel moet beslissen. „Het is nu aan de president wat hij doet. Als hij zich niet aan de ver schillen wenken wil storen, moet hij het zelf maar weten". Met ongeveer deze woorden heeft Malik zich volgens Antara uitge laten tegenover journalisten in Dja karta. Hij herinnerde aan de twee waarschuwingen die het staatshoofd al gehad heeft. Hij heeft deze zo als nog altijd blijkt van de hand gewezen. „Wij zullen", aldus Malik, „niet iemand verdedigen, die niet verdedigd wil worden of niet naar goede raad wil luisteren". Nog deze week heeft Malik met Soekarno een bespreking. Op een vraag wat er gebeuren zou als een „bepaalde groep" de komen de zitting van het Volkscongres boycot antwoordde Malik, dat dit ongetwijfeld tot grote botsingen aan leiding kan geven. „Het is niet te hopen". Met een „bepaalde groep" werd de Soekarno-gezinde Nationa listische Partij bedoeld. TOKIO (AP en AFP) Het dagblad van het Chinese bevrijdingsleger heeft vandaag gemeld, dat de grote havenstad Tsingtao op de „contra-revolutionairen" is veroverd voor Mao Tse-Toeng. Tsingtao is de vierde grote stad, die de Maoïsten hebben veroverd. De overige drie zijn Sjanghai, Taiyuan en Sjansi. In Peking is opnieuw gedemonstreerd voor de ambassades van de Sovjet-Unie en Joegoslavië, waarbij ook door militai ren allerlei beledigingen werden geuit aan het adres van de „revisionistische" leiders van de twee landen. In Moskou onderzoeken regeringsamb tenaren de diverse mogelijkheden om aan de anti-Russische betogingen in China een halt toe te roepen. Hoewel de ernst van de Chinese campagne drastische maatre gelen zou rechtvaardigen, schijnen de Russen het niet op een breuk te willen la ten aankomen. Ook zou men in Moskou er niet voor voelen, voortaan doorreisvisa aan Chinezen te weigeren, omdat China dan zeker het verkeer tussen de Sovjet unie en Noord-Vietnamn via Peking zou stopzetten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het mannelijk personeel van de PTT boven de veertig jaar zal aan een periodiek medisch onderzoek worden onderworpen. Deze uitgebreide keuring, die vorige week reeds op de centrale directie in Den Haag is begon nen, zal in de eerste plaats gericht zijn op het opsporen van long-, hart- en vaat ziekten en kanker. De medische dienst van de PTT hoopt overigens het vrijwillige onderzoek ieder half jaar te herhalen. In de toekomst zal de leeftijdsgrens worden verlaagd tot 35 jaar, terwijl later ook het vrouwelijke personeel bij het onderzoek zal worden betrokken. In medische kringen wordt het initiatief van de PTT een unieke presta tie op het gebied van de bedrijfsgenees kunde genoemd. Op grond van enige jaren van experi menteren heeft de medische dienst van de PTT een beknopt onderzoek ontwor pen, dat minder tijd vergt dan soortge lijke onderzoeken. Men heeft thans een schema opgesteld voor het onderzoek van het personeel in de grote steden Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Op basis van deze resultaten zal een schema voor het onderzoek over het gehele land wor den opgesteld. In principe vindt de keu ring plaats in de medische centra, maar overwogen wordt voor de kleinere plaat sen mobiele apparatuur in dienst te stel len. (Van onze correspondent) HILVERSUM Gezien recente uitspra ken van de zijde van de VARA, de KRO en de NCRV kan volgens de AVRO geen sprake meer zijn van een redelijke sa menwerking in federatief verband. Zij heeft dan ook besloten uit de federatie van omroepverenigingen te treden. In omroepkringen wordt deze stap, die te verwachten was, beschouwd als een eer ste „overwinning" van RTN/Televizier op de AVRO. Directe, belangwekkende gevolgen heeft deze uittreding voor federatie of AVRO niet. De tijdens de oorlog opgerichte fe deratie van omroepverenigingen is een vrij overlegorgaan", waarbinnen afspra ken worden gemaakt over bepaalde ge meenschappelijke belangen zoals de uit wisseling van programmagegevens, het gezamenlijk voeren van het proces tegen Televizier (waaraan met name de AVRO steeds krachtig heeft meegewerkt) en het aanstellen van één advertentie-acquisi teur voor de omroepbladen. De voorzitter van de AVRO, mr. dr. L. H. Slotemaker, is sinds enkele we ken ook voorzitter van deze federatie. Dat betekent dat de beslissing tot fusione ren, waarbij de RTN eiste dat de AVRO uit de federatie zou treden, zeer plotse ling moet zijn genomen. Hoewel het de omroepverenigingen vrij is lid te worden van de federatie moeten zij altijd wat betreft verspreiding en uiterlijk van het programmablad vol- De speciale vergadering van het be stuur van de RTN, die vanmiddag in Den Haag zou worden gehouden, gaat niet door. De RTN acht de vergadering over bodig, nu het doel is bereikt, al is men niet zo gelukkig met de formulering, die de AVRO heeft gekozen voor de beslis sing uit de federatie van omroepvereni gingen te treden. De AVRO heeft onze eis geaccepteerd en is daarmee AVRO-nieuwe stijl gewor den, zo wordt gesteld. „Als het de AVRO- zuil was gebleven, zouden we niet met deze omroep in zee zijn gegaan en naar andere mogelijkheden hebben gezocht". Vrijdag of zaterdag zal in het Kurhaus in Scheveningen een vergadering worden belegd, waar buiten het dagelijks bestuur ook de raad van bijstand en de program maraad aanwezig zullen zijn. Daar zal een overzicht worden gegeven van de stand van zaken. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gisteren is te Vlissin- gen de 76-jarige weduwe J. H. de V. M. dood in haar woning aangetroffen. De weduwe was volgens onderzoek van de gemeente-arts waarschijnlijk reeds acht dagen eerder overleden. Haar hele huis werd in zwaar vervuilde staat aange troffen en moest door de brandweer wor den gedesinfecteerd. doen aan bepaalde voorwaarden, die in gezamenlijk overleg zijn gesteld in het cen traal bureau van de omroep, een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam, voort gekomen uit de federatie, dat sinds de in werkingtreding van het overgangsbestel een „verlengstuk" van NRU en NTS is geworden en dit van de toekomstige NOS zal worden. Dit bureau verzorgt boven dien de distributie van programmagege vens. Het is dus begrijpelijk dat de fede ratie van omroepverenigingen een belang rijke vinger ir de pap heeft bij de ver spreiding van deze programmagegevens, die uiteraard voor het voortbestaan van de normale en luxe uitgaven van de Avro- bode van groot belang zijn. (Zie verder pag. 2). (Van onze sportredactie) „Het hele stadion had wel gevuld kunnen worden met Nederlanders", is de mening bij het Tsjechisch reis bureau Cedok in Amsterdam over de aanvragen van kaarten voor de wed strijd DuklaAjax op 8 maart in Praag. Dukla speelt die ontmoeting op eigen terrein met de kleine toe- schouwersaccommodatie: 15.000 plaat sen. Het heeft dat in een brief aan Ajax laten weten. Via Cedok zullen in Nederland 3.000 kaarten worden gedistribueerd. Het zijn louter staan plaatsen. De heren Van Praag, voorzitter, en Westrik, secretaris, van het Ajax-be- stuur, proberen morgen in contact te ko men Dukla-bestuurders. De Tsjechische kampioensploeg is op tournee door Frank rijk en België en verblijft momenteel in Luik. Ajax is morgen ook in België in verband met de vriendschappelijke wed strijd tegen Anderlecht in Brussel. De heren Van Praag en Westrik willen pro beren Dukla alsnog te bewegen tot het spelen in een groter stadion. (Van onze correspondent) Utrecht Morgen wordt het reizen per trein duurder. De prijzen voor de enkele reizen gaan met ongeveer 7 percent, die voor retours met ongeveer 6 percent om hoog. De maandtraject- en scholierenkaarten gaan met ongeveer 6 percent in prijs omhoog. De zeven- en vijfdaagse traject- kaarten worden 8 percent duurder. Voor de avondretours („enkele reis plus 25 cent") wordt de geldigheidsduur iets verlengd: het begin is verschoven van 18.30 naar 18.00 uur. Ze zijn te krijgen van kwart voor zes af. Nieuw is de „Reductiekaart 65". Hij is bestemd voor vijf-en-zestigjarigen en ouderen, kost 25,- (voor echtparen 40.) en geeft de houder drie maanden recht te reizen tegen het halve enkele reis- tarief. De algemene abonnementen gaan 107 kosten voor de 2de klas en 160,- voor de 1ste klas, ongeacht of het om een eerste aanschaf of om een aansluitende kaart gaat. Tot nu toe was in de 2de klas de prijs 115 voor een nieuwe en 98,- voor een aansluitende kaart. Voor de 1ste klas waren die bedragen 171 en 147,-. De N.S. verwacht dat de tariefsver hogingen, net als verleden jaar, zullen leiden tot een inkomstenverhoging van ongeveer 16 miljoen gulden. Morgen gaat de verhoging der post tarieven in. Het enige dat niet verandert is het tarief voor brieven tot en met twin tig gram, dat gehandhaafd hlijft op 20 cent. Dit tarief geldt ook voor Suriname en de Nederlandse Antillen, België, Lu xemburg, West-Duitsland, Italië, San Ma rino, de Vaticaanse staat, Frankrijk en Monaco. Voor alle overige landen is het tarief 45 cent. Voor brieven boven 20 gram voor het binnenland geldt: van 20 t.m. 100 gram 40 ct.; t.m. 250 gram 60 ct.; t.m. 500 gram 80 ct. en daarboven als pakje t.m. 1000 gram 100 ct.; t.m. 2000 gram 150 ct. en t.m. 3000 gram 200 ct. Dit tarief geldt ook voor België en Luxemburg. Het tarief voor briefkaarten binnenland wordt van 12 cent verhoogd tot 15 ct., welk tarief ook geldt voor Suriname en de Ned. Antillen, voor België en Luxem burg en voor de andere bovengenoemde landen. Naar andere landen kost een briefkaart 25 cent. Voor postpaketten gaat men t.m. 1 kg. 150 ct. betalen, welk tarief oploopt tot 600 ct. tot en met 10 kg. Postwissels gaan, net als het aantekenrecht, 75 ct. kosten en een spoedbestelling 100 ct. Drukwerk verzenden kost van morgen af in het binnenland t.m. 20 gram 12 ct.; t.m. 50 gram 15 ct.; t.m. 100 gram 20 ct.; t.m. 250 gram 40 ct.; t.m. 500 gram 60 ct. en daarboven port als van pakjes. Voor het buitenland geldt t.m. 200 gram het binnenlands tarief en daarboven per 50 gram 10 ct. Voor zendingen boven 400 gram t.m. 2000 gram kan het binnenlandse port voor brieven en pakje; worden toe gepast. De politie heeft een 17-jarig meisje uit Vlaardingen en een 20-jarige tegelzetter uit Dordrecht aangehouden, die zich op 27 januari in de Schotse plaats Hawick in de echt hebben laten verbinden. Nadat het tweetal dat elkaar in Dordrecht in een ont moetingscentrum voor jongeren had leren kennen, een vakantie in Spanje had doorgebracht, werd het meisje onder toe zicht gesteld. Begin januari stak het twee tal naar Engeland over met trouwplan nen, die na een verblijf van vijftien da gen in Hawick werden verwezenlijkt. Toen zij één dag na de huwelijksvoltrekking weer in Nederland terugkwamen, werden zij ingerekend. De jeugdige echtgenote is na verhoor in vrijheid gesteld, haar man is, verdacht van schaking en ont trekking aan het over het meisje gestel de gezag, ter beschikking van de justitie gesteld. ADVERTENTIES Spaarne 34 - Haarlem Tel. 15758 Barteljorlsstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 Ti Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1