De Rode Mieren" Sensatie en ontevredenheid rond show van Courrèges DE STERRENHEMEL IN FEBRUARI RECHTER TIE PANDA EN DE MEESTER-LOODGIETER I POLLE, PELLI EN PINGO RAMMETJE FOK TRIUMPH DEALER 3 Geschutmaker verkocht ook pornografie Moeilijkheden voor PvdA-karavaan Weerzien door poolprijs tm Een actuele Amerikaanse roman door William Lederer en Eugene Burdick WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 11 Om ver.vatgverhaai HARRY OOMEN Madeleine de Ranchstijf en ouderwets cnsA r-: /WWVWWWWWWVWWV 73) McCauley wees met zijn vinger naar Coldstream en even was zijn ge zicht koel en afwezig, bijna uitdruk kingloos. Toen kwam er weer leven in zijn ogen en hij zei langzaam: „Als Lin in Sarkhan is, dan kan ik je zeggen waar hij is". Coldstream keek hem aan in af wachting van wat er volgen zou. „Daarvoor heb ik de oude boeken en mijn aantekeningen van boven nodig," ging McCauley voort. „Lin zou gaan mediteren in de tempel van Boeddha en Mohammed. Maar die is gebombardeerd. Waar zou hij nu dus kunnen zijn? Er zijn volgens de traditie maar enkele plaatsen waar vorstelijke personen kunnen mediteren." „Ga door," zei Coldstream. „Ik moet het nog eens helemaal in mijn geheugen terugroepen. Uit brieven en uit gesprekken McCauley verliet de voorgalerij. Coldstream kon zijn voeten horen sle pen langs het gepolijste hout van de trap. Er werd een deur dichtgesla gen. Enige minuten later kwam hij terug met een grote kaart van Sar khan, die hij met een stuk rood krijt begon te bewerken. „Edward, wie zou Lin uit Haidho vandaan willen houden?" vroeg Taja. „Iedereen die zou willen dat het Amerikaanse hulpprogramma door ging", zei Coldstream. „Een moei lijkheid in deze is dat we niet we ten welke mensen nu eigenlijk de regering vormen. Maar een kroon prins die op het punt staat de troon te bestijgen, zou aan vrijwel alles een eind kunnen maken. En Lin zou zich wel eens als een uitgesproken neutralist kunnen ontpoppen". „Ik heb het bijna," bromde Mc Cauley. Hij sloeg een oud boek open, dat in boemboe gebonden was. De bladzijden waren van ongebleekt lin nen, het prachtige handschrift stak donker en zwierig af tegen het ruwe weefsel. Hij hield op met bladeren, merkte een bladzij met een scherp stukje bamboe, keek op, zag dat zijn gehoor vol aandacht was en begon zijn lezing „Dit boek is geschreven in 1332 toen Sarkhan bedreigd werd met een inval van de Dravidals uit India. De aanvaller kon uit vier verschillende richtingen komen. Drie ervan leidden over bergpassen en de vierde langs de rivier. De koning, die Tin Zoeien genaamd was, vond een geniale op lossing. Zijn leger was te klein om alle vier punten te verdedigen, maar hij moest tóch op al deze plaatsen even sterk schijnen. Op elk van de vier plaatsen, waar de vijand ver wacht kor worden, bouwde hij een machtig uitziend fort, stenen echt- hoeken die om een ledige ruimte heen gebouwd waren. Binnen de «rechthoek bevond zich een doolhof van muren, dat zo aangebracht was dat ook een klein aantal mannen het fort kon verdedigen, zelfs als er een bras in de buitenmuur geslagen zou zijn. Een handjevol mannen op de tinnen kon de indruk wekken van enige duizenden. In een ander ge bouw liet men vuren branden die de indruk wekten alsof er duizenden mannen waren. Zo nu en dan ging een groep naar de dichtsbijzijnde plaats waar drinkwater was en kwam dan terug met een hoeveelheid wa ter, die voldoende was voor vijfdui zend man. „De Darvida's hadden geduld. Dit ging zo meer dan dertig jaar door. Zij cirkelden voortdurend om Sar khan heen, veroverden naburige lan den, maar aarzelden steeds een van de vier toegangswegen te forceren. Koning Tin, wiens levenseinde begon te naderen, besloot tot een welover wogen list om aan het krijgertje spe len een eind te maken. Hij liet op zettelijk het 'fort bij de rivier kenne lijk vervallen, het fort De Drie Ber gen. Het scheen maar een zwakke bezetting te hebben en zo goed als verlaten te zijn". „Ik ken het," zei Coldstream, „het is niet zo ver van Boa Binh." „Tin verzamelde al zijn mannen m het verwaarloosde fort. De Dra- vida's beten in het aas. Ze kwamen de rivier af in de verwachting vrij wel geen tegenstand te zullen ontmoe ten. Inplaats daarvan liepen ze in een val die van twee kanten dicht sloeg. De Dravida's werden afge slacht." „Denk je dat Lin in het fort De Drie Bergen is?" vroeg Coldstream. „Hij heeft er vaak over geschre ven. Historisch ligt het hem bijzon der omdat hij van mening is dat Tin volgens de beste neutralische begin sels gehandeld heeft; vermijd zo lang mogelijk een oorlog, maar als die komen moet, win hem dan. En wat de ligging betreft; die is prach tig en rustig. Bovendien heeft Prins Lin de helft van de tempel omge bouwd tot een bibliotheek voor hand schriften. Hij houdt er van tussen zijn meditaties door geschiedenis te studeren. Als hij heeft kunnen kie zen, is hij zeker naar De Drie Ber gen gegaan." Een uur nadien waren Coldstream en McCauley bij de haven, gekleed in wat Coldstream rimboe-uitrusting noemde: lange mouwen en hoge schoenen waarin de pijpen van hun broeken gestopt waren. Coldstream rookte een inheemse sigaar. Alle ka deruimten waren ingenomen door Amerikaanse schepen en op de stroom Jagen nog zes schepen voor anker, zes dofgrijze schepen van de mari ne, stapels jerrycans en tanks onder grote camouflagezeilen. Coldstream zei rustig: „We worden gevolgd; niet omkijken". „Hoe weet je dat?" „Het is Tuc. Hij weet niet dat ik hem gezien heb." Een boot van de handelmaatschap pij kwam naar binnen zwenken tus sen de rij rivierboten door, die wer keloos buiten de haven lagen. De boot verschilde in niets van de andere; alleen stond aan weerszij den van de boeg en op de iets ver hoogde achterplecht een rood draken- oog. De boot kwam aanvaren met een slap hangend zeil en wat kielzog zodat de motor wel aan moest slaan. Coldstream ging de brede stenen trap af die naar de landingssteiger voerde. De treden waren glad en glibberig door visschubben, mense lijk zweet, blote voeten, het vocht uit zakken copra, het bloed van pas geslachte geiten en varkens. (Wordt vervolgd.) (Van een medewerkster) PARIJS. De Parijse modeweek loopt ten einde. Vele journalisten zijn al uit de Franse hoofdstad vertrokken, maar de meesten zullen toch nog terugkeren om aanstaande vrijdag het hoogtepunt van dit seizoen, de show van Courrèges (de eerste die hij na twee jaar stilzwijgen weer zal ver tonen) bij te wonen. Velen zullen ech ter teleurgesteld worden, want vrij gevig met zijn invitaties is Courrèges niet. Hij verkeert dan ook in een moeilijke positie; nadat hij twee jaar geleden het modebeeld volslagen ver anderd heeft met zijn revolutionaire witte laarzen (door de halve wereld gekopieerd), zijn rechte pantalons en zijn voor die tijd zeer korte rokken, verwacht iedereen weer iets heel bij zonders van hem. ADVERTENTIE voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Vandaar zijn schuwheid voor de pers, maar nu hij eenmaal besloten heeft toch zijn deuren open te stellen, had hij beter wat meer mensen kunnen inviteren, want op het ogenblik heerst er in de Parijse modewereld grote ontevredenheid onder de persmensen, waarvan sommigen wel, sommigen niet geïnviteerd zijn. Eén ding is al vrijwel zeker: behalve de kleur wit, waarop Courrèges nu eenmaal gek is, zullen er ook fluoriserende jassen en jurken te zien zijn. EEN ANDERE SHOW die nog moet ko men en waarvan men veel verwacht is die van Yves Saint-Laurent. Als altijd een van de laatste, zal hij donderdag zijn collectie presenteren. Hij zal veel driedelige kos tuums brengen; rok, jasje en vest, alle gemaakt in mannenstoffen. Voor de avond zal hij. evenals het huis Dior, veel op Afrika geïnspireerde modellen tonen. Toch beweren de beide huizen dat er be slist niet bij elkaar gespioneerd is. In ieder geval staan ons nog twee spannende dagen te wachten, die meer gaan bieden dan de shows die ik vandaag zag: Die van Madeleine de Rauch. De modellen waren stijf en vervelend met rokken die de knie net even lieten zien. Bovendien zaten de kleren slecht en wa ren de stoffen die gebruikt werden over het algemeen niet van al te beste kwali teit. Het meest geslaagd was nog de sportkleding: omdraaibare wikkelrokken met jasjes over een broekje met rechte pijpen, waarbij dan witte kniekousen ge dragen werden. De taille, die hier precies op zijn plaats zat, en de keurige hoog ge sloten blouses met ruches gaven aan de ze show een ouderwetse indruk. Nog een modenieuwtje: Louis Feraud zal over twee weken in het huwelijk tre den met zijn ontwerpster Mia Fonssagri- ves, dochter van de wereldberoemde fo tograaf Irwing Pen. Mia, die twee jaar geleden naar Parijs kwam, was eerst mannequin bi] Feraud, maar daar werd zij al spoedig ontwerpster. Tegen een 32-jarige geschutmaker van de rijkswerf in Den Helder heeft de pro cureur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof wegens het ter verspreding voorradig hebben van pornografisch ge achte boeken en tijdschriften een boete geëist van 500 en drie weken gevange nisstraf voorwaardelijk. De Alkmaarse politierechter had de man veroordeeld tot een boete van 300 en twee weken voor waard elijk. De boeken en tijdschriften waren in de winkel, waarin ook snoep en souvenirs worden verkocht, in beslaggenomen. De verdachte verklaarde, dat hij aan de boe kenleverancier had gevraagd of hij er geen kwaad mee kon, want hij wilde geen verboden waar in huis hebben. De boeken werden in hoofdzaak aan marinepersoneel verkocht, maar naar de verdachte zei, nooit aan jongelui beneden de 18 jaar. De procureur-generaal noemde de boe ken van „een aaneenrijging van viezig heid onder het mom van een waarschu wing aan jonge meisje". Op 13 februari wijst het gerechtshof arrest. In verband met de aankomst van de verkiezingskaravaan van de Partij van de Arbeid in Dordrecht op vrijdag heb ben de voorzitters van de protestants- christelijke en de V.V.D.-raadsfracties het Dordtse college van B. en W. ge vraagd of het waar is dat het van plan is deze karavaan, althans vertegenwoor digers van de bemanning ervan, te ont vangen. Zij achten het niet in overeenstemming met de representatieve taak van het college om in verkiezingstijd vertegen- woordigers van welke partij dan ook te ontvangen. Mercurius kan in h'et midden van de maand 's avonds juist na zonsondergang laag in het westen worden gezien. De planeet gaat dan ongeveer een uur en drie kwartier na de zon onder. Ook Venus is avondster, maar beter zichtbaar en veel helderder dan Mercurius. In de tweede helft van ae maand gaat zij meer dan twee uur na de zon onder. Mars bevindt zich nog steeds in het sterrenbeeld de Maagd, zichtbaar tijdens de tweede helft van de nacht, eerst in het oosten en tegen de morgenschemering in het zuiden. De planeet nadert de aarde en wordt daar door steeds helderder. Voor Jupiter is de oppositie nu voorbij en de planeet staat dus niet meer, zoals verleden maand, recht tegen over de zon. Vandaar dan ook dat bij zonsondergang de planeet reeds een eind boven de oostelijke horizon staat. Vrijwel de hele nacht blijft zij waarneembaar. Voor Saturnus is het einde van de zichtbaarheids- periode aangebroken. Zij kan 's avonds nog in het wespen worden gezien maar nadert steeds dichter de zon. Op het einde van de maand staat zij dicht bij de (veel helderder) planeet Venus. In de vroege morgen van 4 februari staat de maan dicht bij de rode superreus Antares. de helderste ster van de Schorpioen. De conjunctie heeft plaats iets vóór middernacht, maar dan is de maan nog onder. Op 10 februari rond 19 uur staat de zeer smalle maan sikkel 5 graden ten zuiden van Mercurius. Het verschijn sel moet worden waargenomen in het westen, vlak na zonsondergang, maar waarschijnlijk zal wel een binocu lair nodig zijn. Op 11 februari is de maan beter zichtbaar en staat in conjunctie met de eveneens beter zichtbare \enus. De volgende dag 12 februari, komt de maan dan bij Saturnus. Ook dit is gemakkelijk te observeren Om de kaart te richten moet men naar POOLSTER C»£tU 19 AlDESARAh BLLLATP-tX HAAS Op 16 februari staat Mercurius op zijn maximale elongatie (schijnbare afstand) tot de zon, namelijk 18 graden. Maan en Jupiter staan in conjunctie op 21 februari te middernacht. Vooral interessant is de conjunctie tus sen de planeten Venus en Saturnus op 23 februari. Op dat ogenblik staat Venus maar iets meer dan één graad (tweemaal de schijnbare diameter van de maan) ten noorden van Saturnus. Let u vooral op het helderheidsverschil tussen de schitte rende Venus en de bleke Saturnus. Als laatste komt dan op 28 februari de maan in de nabijheid van Mars. Dit is slechts waarneembaar na middernacht, als de conjunctie al achter de rug is. Van 31 januari tot 28 februari lengen de dagen met 1 uur 35 minuten. I Maan: Laatste kwartier 2 februari 0.03 uur Nieuwe maan 9 februari 11.44 uur Eerste kwartier 17 februari 16.56 uur Volle maan 24 februari 18.43 uur boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 februari te 20 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getal len duiden de dag-van de maand aan. Ook is de positie van Jupiter (J) aange geven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de eclip tica (dierenriem of Zodiak) de zon, de maan en de belangrijkste planeten be vinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. Een prijs van 67.500 gulden uit een Duitse voetbalpool heeft de hereniging in Zuid-Afrika mogelijk gemaakt van een Nederlandse familie met zeven verwanten uit Nederland. De heer en mevrouw H. Ouwendijk uit Rotterdam vestigden zich twee jaar geleden in Durban. Toen zij hun land verlieten, beloofde zwager Overbeek uit Oudewater, dat hij, als h ooit een poolprijs won, de reis van fam lieleden van mevrouw Ouwendijk naa Zuid-Afrika zou bekostigen. Hij won in derdaad een flinke prijs en kocht onmid dellijk zeven vliegbiljetten naar Zuid- Afrika. De heer en mevrouw Ouwendijk ston den met hun vier kinderen op het vlieg veld van Durban het gezelschap uit Nederland, waarbij ook de 74-jarige moe der van mevrouw Ouwendijk was, te ver welkomen. 24. Ah-lioe kijkt verschrikt op als hij Rechter Tie en Tsjiao Tai zijn cel ziet binnenkomen. Hij zit op een hoop stro, terwijl zijn handen aan een ijzeren ring in de muur achter hem vastgeketend zijn. „Sla me niet, edele heer!" begint hij ie jammeren. „Ik zweer dat ik u de waar heid heb gezegd, ik zweer dat ik Seng- san niet heb vermoord. Hoe zou ik ooit. „Schei uit met dat gejammeronder breekt Rechter Tie hem ongeduldig. „Ik 22. Panda keek bewonderend rond in de hall van het hotel. „Zou Joris hier logeren?" vroeg hij zich af. „Of zou hij hier zaken te doen hebben? Wacht eens.mis schien weet de meneer achter die toonbank het." Met die gedachte liep hij naar de balie, en de receptionist vroeg beleefd: „Kan ik u soms helpenMaar hij maakte de zin niet af, want op dat moment deinsde Panda met grote angstogen achteruit. D-de wa-wa-wa- waterdruppel!" stamelde hij. „N-niet d-doen! Niet hier!" „U belieft?" sprak de heer verrast. „Wat is niet hier? Hotel Rogaal heeft alles!" „Wa-water!" verdui delijkte Panda, en als om zijn woorden te onderstre pen, barstten verscheidene waterleidingen achter het hoofd van de heer open en begonnen krachtige water stralen te spuiten. „Umps!" riep de hotelbediende, snel een parapluie ontvouwend. „Juist wat de loodgieter voorspelde! Wateroverlast! Dat zal de goede naam van het hotel bezoedelen! Wat te doen?" VlULHE SPELEN VALS! MAAR NU ÖEN IK 8ELEDI6D. IK 6ATERU6 NAAR r— AA1.1M A/WPnPC I WAT 66KI JULLIE WINNEN STEEDS NU HEEFT IEDEREEN ONS 6EN066 BEWONDERD - ZULLEN WE NU EINDELIJK 6AAN Y KAARTEN 2260-H kom alleen nog eens over je vriend Seng- san praten. Ik krijg zo de indruk dat Seng- san wel een grote mond had, maar een poteling was hij toch niet". Ah-lioe kijkt verbaasd en zegt langzaam: „Nou, je kon toch beter met hem oppassen, edele heer. Eén bonk spieren, sterk als een paard. Het zit in de familie, want Siau-ma, die broer van hem, is ook zo'n reus van een kerel". „Was Siau-ma gisteravond ook in de kroeg?" „Welnee, natuurlijk niet, me neer. Siau-ma heeft al een maand gele den met Seng-san ruzie over een zwer versmeid gekregen. Nou vraag ik u, wie maakt nou ruzie over een vrouw,hè? Als het nou geld geweest was.Afijn, na die ruzie is Siau-ma met die meid naar het buurdistrict gegaan". Na een ogenblik na gedacht te hebben, hervat Rechter Tie zijn ondervraging: „Wie is die andere makker van Seng-san? Ik bedoel die ma gere jonge vent, met smalle schouders, een klerk of een winkelbediende". 744. De generaal was intussen terugge komen en hij gaf bevel, dat de proeven met het duikapparaat het echte dit maal meteen herhaald zouden worden. Intussen worstelde de hoofdcommissa ris met het probleem, hoe hij alle sche pelingen naar de gevangenis moest bren gen. „Is er geen overvalwagen? vroeg Bram verbaasd. „Jawel, maar die rijdt morgen mee in een historische optocht", zei de hoofd commissaris, „en ik waag er de versie ring niet aan. Lopen is onwaardig en bo vendien gevaarlijk in verband met de ont snappingspogingen. Ik weet werkelijk niet, hoe ik hier snel een oplossing moet vinden. Bram wees op de tram. „Als we ze dac.rin laden kunt u ze al lemaal tegelijk naar de cel brengen. Ik zal wel rijden". „Een goed idee", zei de hoofdcommis saris en er kwam een slim lachje op zijn gezicht. „Ik veronderstel, dat je me zo graag helpt omdat je het fijn vindt eens een tram te besturen?" Bram knikte blozend. De opmerking be wees, dat de hoofdcommissaris niet voor niets op die hoge post was benoemd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11