Metaal weigert mee te werken aan bedrijvenwerk der bonden GETEMDE FEEKS M ian bepleit „witte fietsen" „Kapitein Winkelmann eindelijk gegrepen Defensie bestelt 105 straaljagers Metaal weigert mee aan bedrijvenwerk d St. Eloy: „De werkgevers zijn bevreesd voor ons Prof. Malik fel gekant tegen Soekarno HET WEER morris AOW met 5 percent verhoogd Groenman MEELEVEN VAN PRESIDENTSVROUW Dr. C. G. Miermans lid van G.S. van Noord-Holland In Volkskrant ook geen advertenties van de KVP Statenvergadering voor het laatst met gebed geopend „Maak parkeer verbod voor binnenstad" YELSEN N.V. wmmk i 99 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tal. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Stop Knagen Gertrud Slottkc kon niet meer ontkennen pagina 7 Het woord is aan Extra bijlage Wegwijs Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Him. 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: „Imitator" Thorpe 3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Topsy6 De Kleine Wereld 7 Kunst9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Ferdinand28 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Veel wind SU EDE - NAPPAJASJES Kapsalon Hïlde Hagedoorn ZWIER VOOR AL UW RECLAME- EN DECORATIE-WERK naar 52e JAARGANG NUMMER 78 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN m Als een getemde feeks" ondergaat dit testvliegtuig het tomeloze geweld van de straalmotoren aan de einden van de korte vleugels. Het testvliegtuig van Duitse makelij moet de ontwikkeling van de verticale vlucht en landing verder op weg helpen. In Duitsland zijn thans twee vliegtuigfabrieken met de ontwikkeling van deze techniek bezig. Mevrouw Johnson, echtgenote van de Amerikaanse president, betuigt haar deelneming aan mevrouw White, de echtgenote van Edward White, die vrijdag met twee andere astronauten op Cape Kennedy om het leven kwamen. White werd begraven op de militaire begraafplaats in West-Point. De stoffelijke resten van Grissom en Chaffee werden bijgezet op de nationale begraafplaats Arlington bij Washington. Beide plechtigheden, die overigens niet langer dan zeven minuten duurden, werden bijgewoond door president Johnson. (Van onze correspondent) MELICK-Herkenbosch De rijkspoli tie van Melick-IIerkenbosch heeft de hand kunen leggen op een doortrapte Duitse op lichter. Deze voormalige waterstaatar beider uit Krefeld kon zondagmiddag door de marechaussee in Arccn in een bar wor den aangehouden. Hij is overgebracht naar het politiebureau van Melick-Her kenbosch en daar ingesloten. De Duitser maakte er een gewoonte van om als (pseudo) officier van het Duit se leger een luxe leventje te leid enin de Nederlandse steden langs de grens. Onder de valse naam kapitein H. Winkelmann liet hij een spoor van oplichtingen en fles sentrekkerij achter zich. Bij zijn aanhou ding was hij in het bezit van een assorti ment valse militaire identiteitsbewijzen en auto-papieren. Zijn gestolen auto droeg het kenteken van in Nederland ver blijvende Duitse militairen: een zwart bord met daarop in geel een cijferreeks vooraf gegaan door de letters PD. (Van onze correspondent) Drie jaar geleden liet de man zijn vrouw en kind in Krefeld in de steek en be gon zijn flessentrekkerstocht door de Westduitse bondsrepubliek. Pas veel later dook hij in Nederland op. Hij gaf zich in Nederland bij voorkeur uit als verbindings officier van de even over de Duits-Neder landse grens gelegen NATO-vliegvelden. Dr. C. G. Miermans (K.V.P.) uit Haar lem is vanmorgen met 49 tegen 18 stem men, waarvan 12 blanco, gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Nord-Hol- land. De heer Miermans volgt ir. W. Merkx op, die met ingang van vandaag is benoemd tot burgemeester van Breda. In de vacature-Merkx is vanmorgen als lid van de Provinciale Staten geïnstal leerd drs. A. J. H. M. Mutsers uit Uit hoorn. Met ingang van morgen ontstaat op nieuw een vacature in Provinciale Staten, omdat drs. A. L. J. Coenen (KVP) uit Haarlemmermeer als lid heeft bedankt in verband met zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer. IJm WAARIN Tussen de in de Federatie voor de Me taal- en Elektrotechnische industrie (F.M.E.) verenigde werkgevers en de vak bonden zijn moeilijkheden gerezen door een weigering van de werkgevers om me de te werken aan het bedrijvenwerk van de vakbonden. Van de zijde van de werk gevers wordt naar aanleiding hiervan me degedeeld, dat zij begrip hebben voor het probleem van de vakverenigingen om een beter contact met hun leden tot stand te brengen. Als zij daarvoor een gewijzigde structuur binnen hun organisatie maken in de vorm van het bedrijvenwerk, dan nemen de werkgevers daarvan met be langstelling kennis, doch het is geen zaak, waar de werkgevers inspraak in kunnen of willen uitoefenen. Anders wordt dit, wanneer de vakverenigingen officieel te laten optreden. De vakverenigingen hebben namelijk ge vraagd, dat de werkgevers het bedrijven werk officieel zullen erkennen en daar voor faciliteiten zullen verlenen zoals o.a. aan door de vakverenigingen aan te wij zen werknemers, de zgn. bedrijfscontact- man, de mogelijkheid geven spreekuur te houden voor de leden van hun bond, voorts een zekere bewegingsvrijheid, de moge lijkheid om met de bezoldigde vakbods- functionaris te telefoneren, gebruik te maken van de publikatieborden van de on derneming e.d. 99 Daartegen bestaan bij vele werkgevers overwegende bezwaren. Zij vrezen, dat daarmede de overlegorganen binnen de onderneming, waaronder vooral de on dernemingsraad, worden uitgehold en dat de organisatiestructuur en het communi catiepatroon binnen de onderneming door deze van buiten komende organisatie vorm van de vakbonden worden aange tast. Zij achten dit niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken in de onderne ming. Het is te betreuren, dat de vakver enigingen na het hierover op 20 januari jl. gehouden tweede gesprek gemeend hebben het overleg over deze belangrij ke aangelegenheid te moeten afbreken, aldus de FME. „St. Eloy", de Katholieke bond van werknemers in het metaal- en elektro technisch bedrijf, zegt naar aanleiding van de weigering van de FME mee te werken aan het bedrijvenwerk van de vakbonden, dat de waardering voor het werk en voor het verantwoordelijkheids gevoel van de vakbonden bij een groot deel van de werkgevers kennelijk nog niet zover gaat, dat zij bereid zijn om samen met de vakbonden te ijveren voor betere verhoudingen binnen de onderne ming. De werkgevers wensen een ontwik keling die in de maatschappij al lang is aanvaard, bij de poort van de onderne ming stop te zetten, aldus „St. Eloy". De bond meent, dat de werkgevers bang zijn: „bang, dat de werknemers de directiezetel willen bezetten, bang dat de ondernemingsraad wordt uitgehold (of misschien juist bang dat die meer inhoud AWW: weduwe met kinderen f 4.470 (f 4.254); weduwe zonder kinderen f 3.144 (f 2.994); wezen tot 10 jaar f 990 (f 942); wezen van 10 tot 16 jaar f 1.482 (f 1.410); wezen van 16 tot 27 jaar f 1.926 (f 1.830). KINDERBIJSLAG: (per kwartaal): eerste kind f 98,28 (f 95,16); 2de en 3de kind f 113,10 (f 109,20); 4de en 5de kind f 152,10 (f 146,64); 6de en 7de kind f 169.26 (f 163,80); 7de en volgende kind f 187,20 (f 180,96). INTERIMWET INVALIDITEITSRENTE- TREKKERS: (per jaar): klasse A f 5.994 (f 5.826); klasse B f 4.878 (f 4.740); klasse C f 3.756 (f 3.648); klasse D f 3.000 (f 2.916). (Van onze correspondent) AMSTERDAM De socioloog prof. dr. Sj. Groenman is een warm voorstander van de uitvoering van een witte-fietsen- plan, zoals dat door de provo's is geop perd. Hij zegt dit in een beschouwing „ruimte voor bewegende mensen, een bevolkingsprobleem", die hij als pread vies heeft uitgebracht voor een door de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen georganiseerd congres „Mobiliteit in gevaar." Dit con gres wordt op 21 februari gehouden in het RAI-gebouw in Amsterdam. Het is door de KNVTO georganiseerd om een bijdrage te leveren tot de vorming van een hoogst noodzakelijk geacht beleid op verkeersgebied. Behalve prof. Groenman hebben ook de heer A. Blankert, hoofddirecteur van de ANWB en mr. M. G. de Bruin, directeur van de nv Nederlandse Spoorwegen, pre adviezen uitgebracht, die op dit congres besproken zullen worden. Prof. Groenman komt in zijn pre-advies tot de conclusie, dat de schaarste aan ruimte en de sociale rechtvaardigheid dwingen tot het ontwerpen van een samen hangend plan. Hij raadt hierbij aan het openbaar vervoer aantrekkelijk te maken. Verder pleit hij voor een parkeerverbod in de binnenstad en voor een selectief ge bruik van de personenauto en van een combinatie van vervoermogelijkheden, zal krijgen) en bang dat aan hun zeg genschap wordt geknaagd". Zij willen volgens „St. Eloy" niet inzien, dat het de vakbonden te doen is om stimulering van de ondernemingsraad en om verbe tering van structuren zonder dat aan iemands verantwoordelijkheid tekort ge daan wordt. Bedrijfsgroepenwerk kan tot gevolg hebben, dat het wederzijds ver trouwen binnen de onderneming wordt verstevigd door een betere samenwer king. De werkgevers zullen moeten begrij pen, aldus „St. Eloy", dat de vakbonden ook zonder de erkenning van de werkge vers het bedrijfsgroepenwerk gestalte kunnen en zullen geven. „Het zal van de werkgevers afhangen, of dat tot ge volg heeft dat de onderlinge verhoudin gen beter worden of dat de klimaatver slechtering die de werkgevers door hun negatieve houding hebben bevorderd, zich zal voortzetten", zo meent de bond. Ook de Christelijke Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie heeft zijn teleurstelling uitge sproken over de houding van de werkge vers. De vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland is vanmorgen voor het laatst met gebed geopend. In deze verga dering hebben de Statenleden namelijk een door de P.S.P. ingediend en door de P.v.d.A. en C.P.N. gesteund voorstel om de vergaderingen voortaan niet meer met gebed te openen, aangenomen. Voor het handhaven van het gebed waren 30, er tegen 35 leden. Morgen, tijdens de voortgezette begro tingsbehandeling zullen Provinciale Sta ten van Zuid-Holland beslissen over een door de P.S.P. ingediende motie, waarin wordt voorgesteld het ambtsgebed te ver vangen door'enige ogenblikken stilte. waarbij ook aan de taxi's en de fiets een plaats is ingeruimd. Witte fietsen Over het witte-fietsenplan zegt hij: „Men kan zich zo denken dat er een ste delijke fietsendienst wordt opgezet, die eigenaar is van tienduizenden of honderd duizenden fietsen. De gemeente zal een deel daarvan van de tegenwoordige fiets- eigenaars overnemen volgens een ver goedingsregeling. De stedelijke fietsen zouden inderdaad wit geschilderd moeten worden en alleen mogén worden ge bruikt binnen een nauwkeurig aangegeven zone. Deze fietsen zouden aan het begin van de dag op een aantal verzamelplaatsen aanwezig moeten zijn, onder andere op de parkeerplaatsen aan de rand van de stad. Het gebruik van de fietsen zou kos teloos moeten zijn. Iedereen mag elke fiets pakken en overal in de stad neer zetten. De gebruikte fiets kan dan door iedereen voor een nieuw ritje in tijdelijk bezit worden genomen. Het witte-fietsenplan moet inhouden een gemeentelijke dienst, die zorgt voor onderhoud en juiste distributie ('s avonds verzamelen en over depots verspreiden). Er zouden zoveel witte fietsen moeten zijn dat men er in de stad altijd wel een zal kunnen bemachtigen. Selectief gebruik Mr. M. G. de Bruin, die een pre-advies over „openbaar vervoer in een gemoto riseerde maatschappij" heeft geleverd, breekt ook een lans voor een selectief gebruik van de personenauto en een be langrijke plaats voor het openbaar ver voer. „Een duidelijke taak voor de overheid", zo zegt hij, „ligt hierbij in het vinden van oplossingen voor de bedrijfs-economische verliezen, die het openbaar vervoer bij het vervullen van zijn taak in sommige delen van het land zal leiden. Dit pro bleem moet tijdig onder ogen worden ge zien ter voorkoming van moeilijkheden wat betreft investering en exploitatie-re sultaat en daardoor ter voorkoming van schade aan de vervoersvoorziening". De heer A. Blankert tenslotte wijst er in een pre-advies „Evenwicht door sa menspel" onder meer op dat de kosten van de weg, omdat het verkeer de ge hele samenleving ten goede komt, ook door het gehele volk moeten worden ge dragen en niet door een beperkte groep. DEN HAAG Onder voorbehoud van goedkeuring door het parlement heeft de minister van Defensie bij de Canadese vliegtuigfabrieken Canadair 105 straal jagers van het type F 5 besteld. Met de bestelling is ongeveer 350 miljoen gulden gemoeid, welke uitgave over vier ,a vijf jaar kan worden verdeeld. De Canadese regering heeft een com pensatie-order van ongeveer 100 miljoen gulden toegezegd. De toestellen zullen tussen juli 1969 en augustus 1971 worden afgeleverd. Fokker en de Hollandse Signaal-Apparatenfabriek zullen bij de bouw worden ingeschakeld. Samuel Johnson: In een kleine provincieplaats zijn de mensen braver dan elders; dat moet ook wel, want iedere inwoner is een spion. PLANNEN MAKEN voor de zo mervakantie is een populair volks vermaak geworden. Een soort van wintersport- in - de- huiskamer, waar aan iedereen kan meedoen en waarmee men bij voorkeur reeds in deze donkere maanden begint, ge stimuleerd door de kleurige folders der reisbureaus en, speciaal dit jaar, door het zachte winterweer. Moge lijk bent u al voorzien en ingeboekt voor een min-of-meer verzorgde va kantiereis; misschien ook zoekt u liever op eigen gelegenheid. Maar voor iedereen geldt dat er, gelukkig, keus te over is. Zoveel keus in feite, dat men vaak door de bomen het bos (of het strand) niet meer ziet. Daarom geloven wjj dat er behoefte is aan objectieve, nuchtere voorlich ting. En vandaar de extra-bijlage WEGWIJS, die wij u vandaag aan bieden. Veertien pagina's met nuttige en aangename informatie over di verse vakantiemogelykheden ver weg en dichtbij èn over de bij behorende accommodaties en prij zen. Een vrij willekeurige greep na tuurlijk, maar ook een die een brede scala van smaken en beurzen wil gerieven. Zowel de luxe-hoteltoerist als de eenvoudige trekker kan er ideeën van zijn gading uit putten. De minnaar van de stille, ongerepte natuur komt evenzeer aan zijn trek als de kandidaat-toerist die gezellige drukte en mondain vertier zoekt. En wie nóg iets anders, of nog méér in lichtingen over een bepaalde vakan tiebestemming wenst, die kan ook in Wegwijs vinden wat hij wil we ten: een complete adreslijst van of ficiële toeristische informatiebureaus voor binnen- en buitenland. DJAKARTA (ANP en Reuter) De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik, heeft er dinsdag bij generaal Soe- harto op aangedrongen elk middel te ge bruiken desnoods geweld om presi dent Soekarno af te zetten. „De enige manier om een eind te maken aan de verdeling van de leiding van het land is het gebruik maken van de be voegdheden die generaal Soeharto op elf maart vorig jaar heeft gekregen," zei Malik tegen studentenleiders. De studen ten eisten dat Soekarno wordt afgezet en berecht voor „zijn medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep". Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot vrij krach tige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 153S2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3S Amsterdam Reggestraat 86 Rivierenbuurt IJmuiden Tel. 02550-4546 official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL 4208 TELEFOON 2046 (0 2550). IJMUIDEN KROMHOUTSTRAAT 60 (Strandweg) (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Naar verluidt zullen de katholieke kranten in Nederland zich beraden op een nieuwe houding ten op zichte van de verkiezingspropaganda der K.V.P. Er zijn in het verleden kranten geweest die advertenties van andere poli tieke partijen weigerden, doch de K.V.P.- advertenties wel opnamen, een logische houding voor zover men de binding van deze kranten als uitgangspunt accepteert. Nu echter de verplichting van room-ka- tholieken om op de K.V.P. te stemmen van bisschoppelijke zijde uitdrukkelijk ont kend is, vervalt ieder argument van voor keur voor katholieke bladen, tenzij men op eigen initiatief toch in de advertentie rubriek voorrang zou willen verlenen aan de K.V.P., wat uiteraard ieder blad vrij staat. Naar wij vernemen heeft de Volks krant besloten, geen enkele verkiezings advertentie te plaatsen, ook niet die van de K.V.P. Dit in tegenstelling met eer tijds, toen de K.V.P. op grote schaal in dit blad adverteerde tijdens verkie zingscampagnes. Nog deze maand zal de SER advies uitbrengen aan minister Veldkamp van Sociale Zaken over de verhoging van de uitkeringen van de AOW, de AWW, de kinderbijslag en de invalidi- teitsrente. Zoals bekend zullen deze uitkeringen met terugwerkende kracht per 1 januari worden verhoogd met ongeveer vijf percent. In de voorstellen van dr. Veldkamp zijn de volgende verhogingen voorzien: AOW: ongehuwden f 3.144 (was f 2.994) en gehuwden f 4.470, was f 4.254 per jaar.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1