k k ?nemo°ot Bulgarije Romantisch-avontuurlijk vakantieland 3 4 5 ÈPI a WEGWIJS- WEGWIJS-WEGWIJS-WEGWIJS- WEGWIJS- r> EN DUIZEND kilometer van ons huis ligt het liefste en Lé rustigste strandje dat wij tot dusver in Frankrijk heb ben kunnen ontdekken: een verrukkelijk plekje aan zee, „ge- ruggesteund" door een rustiek dorpje met een rijtje kapitale villa's, een koloniehuis voor Franse bleekneusjes en een enkel café, het geheel nog onberoerd door de vreemdelingenindu strie. De naam: Les Rosaires. Alleen te vinden op een zeer ge detailleerde landkaart van Bretagne als een nietig stipje even ten noorden van St. Brieuc. Het is geen vindingrijkheid of zin voor avontuur geweest, die ons vorig jaar naar dit met veel natuurschoon gestoffeerde rustoord voerde, maar gewoon een stommiteit: we sloegen de verkeerde weg in. M O u (ft O u PI u O Cfl PI O M O iÉpmi AL JAREN zijn wij trouwe bezoekers van het schiereiland Quiberon aan de Bretonse zuid kust. En daarheen ging ook deze keer de reis met om- weggetjes, want juist in Bre- tagne is het zo dankbaar werk van de geijkte routes af te wij ken toen het na dagenlang miezerige regen plotseling prachtig weer werd. Op dat moment waren we in St. Brieuc en we wilden zo gauw mogelijk een duik in zee nemen, reden waarom wij koers zetten naar Binic, een badplaats die aan een tamelijk grote verkeersweg ligt. Kort na St. Brieuc maak ten wij een fout: we dwaalden van het rechte (toeristen) pad af en kwamen op een smal landweggetje, dat na enkele kilometers scherp daalde. En toen, na een flauwe bocht, lag ineens pal voor ons de zee, afgezoomd met een hagelwit strand. LES ROSAIRES is uiter aard een klein plaatsje zon der noemenswaardig toeristisch comfort. Het ligt in een inham en het water is er even helder als aan de Middellandse Zee. Nog geen twee kilometer van het strand kort voor Les Ro- saires als men de grote weg heeft verlaten ligt een cam ping, pas vorig jaar geopend. De eigenaars hebben op het terrein een kampwinkel met een vrieskast en bij het woon- LES ROSAIRES beviel ons wel, maar we gingen het pas goed waarderen, toe wij een paar dagen later het regen de weer onze reis naar Qui beron vervolgden. Aan dit Quiberon is bijzonder mooi, maar kom er niet in juli, als half Frankrijk vakantie lijkt te vieren. Men vindt er dan geen rustig plekje, zelfs niet aan de beroemde Cöte Sauvage, de „wilde kust", een langgerekte keten grillige rotsformaties BRETAGNE Xii -H XA M t Port Martin. Achter de bomen Les Rosaires. waarover en -langs men uren kan dwalen. DEZE KEER wemelde het er van de stevig aangeklede badgasten, Fransen hoofdzake lijk, verder vrij veel Engelsen en ook wel Nederlanders, Bel gen en Duitsers. Op de cam pings die rond het dorp Qui beron op de gekste plaatsen uit de grond waren gestampt, von den wij geen vrije vierkante meter meer. Pas in St. Pierre, halverwege het schiereiland, vonden wij een plaatsje tussen ruim duizend tenten. Ook in het nabijgelegen Camac, waai de befaamde velden zijn met de „dolmens" en „menhirs", die reusachtige mysterieuze stenen, stonden de bussen met toeristen te wachten. WE VLUCHTTEN het bin nenland in, waar het overigens ook regende, en kwamen na een tijdje weer niet hele maal toevallig overigens uit in Les Rosaires. Strandweer was het nog steeds niet en we hadden gelegenheid te over om de omgeving te verkennen. Zo ontdekten we o.a. een paar ki lometer verder Port Martin, een diep gelegen (want de rotskust is ter plaatse enkele tientallen meters hoog), nietig plaatsje met een piepklein strandje, dat bij vloed grotendeels onderloopt. Bij Port Martin gaat een smal voetpaadje steil omhoog en van daaraf kan men hoog langs de kust en door de velden wande len, urenlang en zonder iemand tegen te komen. KORTOM, Les Rosaires was een „rustige" verrassing in ver gelijking met de toeristische badplaatsen langs de rest van de Franse kust. Op weg daar heen kan men dan nog even rondkijken in St. Malo, een beeldig oud vestingstadje, maar wel druk, vooral in juli. Frits Koffijberg Inlichtingen: Franse Toeris ten Service, Rokin 128, Amster dam, teb 020-23.52.22. huis een soort conversatieka mer, waar je koffie en een drankje kunt kopen. De slager en de bakker komen elke dag aan de deur. En lest best het sanitair (douches, toiletten en wasbakken), dat zo perfect en keurig is als je maar zelden op Franse campings ziet. Ons tentje was in juli! de meeste dagen dat wij er wa ren, het enige op de camping; verder stonden er nog twee, drie caravans. schiereiland bewaarden wij de beste herinneringen, maar we waren er tot dusver uitsluitend in mei of juni geweest. Nu kwamen wij daar in juli en we konden onze ogen bijna niet geloven. Het veertien kilometer lange en op sommige plaatsen nauwelijks twee kilometer brede schiereiland was afge laden! Bruisende bergbeken: i ideaal jachtterrein c voor de ervaren jo- rellenvisser. De moderne strand- accommodatie aan de Zwarte Zee doet in niets onder voor die alleen een fysieke doorsmeerbeurt volop de gelegenheid dat te doen. Ook zij die Slatni Pjassazi als verblijfplaats voor hun vakantie hebben gekozen, kunnen Varna snel met de bus berei ken langs de moderne 17 km lange fraaie asfaltweg die Slatni Pjassazi met Varna verbindt. NAAST DE vele pluspunten van een vakantie in Bulgarije, of dat nu een vakantie is in de bergen of aan de Zwarte Zee, is er natuurlijk een factor die bezwaren doet rijzen. De reiskos ten per vliegtuig voor een reis naar Bulgarije is vliegen bepaald te verkie zen boven auto of trein want een retour A'dam-Sofia-Varna komt op cir ca 1000 gulden te staan. Men moet echter wel geweldig blasé zijn, wil men met het hoffelijke afscheid van hote lier, bedienend personeel, ground-ste ward of stewardess en kruier op het vliegveld. „Utnovo da wi widia", het geen betekent „We hopen u terug te zien", niet van harte instemmen en huiswaarts keren met het voldane ge voel naar waarde te hebben genoten van het bestede geld. Inlichtingen: Vernu-reizen n.v., Utrechtsestraat 48, Amsterdam, tel. 020-22.00.73. (Ook voor toerisme naar andere Oosteuropese landen achter het ijzeren gordijn.) DE RIVIERA,, de Dolomieten, Corsica, het Oostenrijkse bergland, de Zwitserse meren, de Eifel, de Noorse fjorden, het groene Eire, het zijn bekende klanken voor de Nederlander die in de vakantie het lage land wil ontvluchten. Maar Bulgarije? In die richting zullen waarschijnlijk nog maar enkelen, met zin voor avontuur, een blik hebben geworpen op dit half' Oos terse land ver weg aan de Zwarte Zee. En terecht, want Bulgarije biedt aan natuurschoon alles wat men zich maar wensen kan. Het is een paradijs voor hen die houden van de zon, van een duik in het zilte, verfrissende, maar nooit koude nat, maar ook voor de min naars van bergen, bossen, meren en rivieren. BULGARIJE ademt avontuur en ro mantiek. Hoe kan het anders in een land waar enerzijds ruïnes van mach tige forten en onderaardse grotten, waar de monniken zich verborgen voor de oprukkende, fanatieke moslims ge tuigen van een eeuwenlange, verbit terde strijd en anderzijds het kweken van rozen in de loop der tijden is ge worden van een „geurige" bezigheid tot een kunst, tot een cultus bijna. De Bulgaren zijn een arm volk. Dat wil zeggen arm door de ogen van het Wes ten gezien. Een Bulgaar, die maan delijks 300 leva thuisbrengt een U.S. dollar is twee levas behoort tot de gegoede stand. Met zo'n salaris-peil moet het leven goedkoop zijn, wat het dan ook is. Een goed diner b.v. voor twee personen met volop vlees, verse groenten (hoort bij de Bulgaarse maal tijd) en naar verkiezing rijst of aard appelen, het geheel overgoten met de inhoud van een fles uitstekende, zij het wat koppige, wijn kost niet meer dan circa 4 levas. Zonder fooi! Daar zijn de Bulgaren, althans t.o.v. de buitenlanders, waarschijnlijk nog te trots voor. Zij zijn gelukkig, alle som bere verhalen over het leven zo dicht onder de Russische wind ten spijt. Ge lukkig in het besef van de rijkdom van hun prachtige land, hun schilder achtige steden en dorpen, waar hun kinderen op straat nog typische kin derspelletjes kunnen doen zonder ge vaar te lopen binnen de kortst móge lijke tijd onder de wielen van een pas serende auto te raken. Auto's zijn, behalve in de centra van de grote ste den als in de eerste plaats de hoofd stad Sofia, in Bulgarije nog steeds een verschijnsel waar de niet-stede- ling zijn werk even voor onderbreekt om daar eens aandachtig naar te kij ken. Zeker naar de types van na 1960. Geluk, vriendelijkheid en gastvrijheid gaan doorgaans samen. Vriendelijk, gastvrij, behulpzaam en ook wel een tikkeltje nieuwsgierig zijn de Bulga ren. Het is dan ook helemaal niet moei lijk om met hen in gesprek te komen. De taal vormt daarbij natuurlijk een barrière, maar bepaald geen onover- komenlijke want dankzij de vele toe risten uit West- en Oost Duitsland en Oostenrijk, de andere Westeuropese nationaliteiten zijn nog niet zo sterk vertegenwoordigd in de vakantietijd. spreken dan wel verstaan verrassend veel Bulgaren Duits. De wederzijdse manco's in woordenkennis worden aangevuld met de internationale ge barentaal. AL IS eigenlijk geheel Bulgarije één ideaal vakantieoord, de grote trek van de tot dusver overwegend Duitse toeristen richt zich op de kust strook langs de Zwarte Zee. Daar ook zijn in de vele badplaatsen, van Achto- pol aan de Turkse grens tot Kavarna, 40 km. van de grens met Roemenië, hypermoderne hotels en motels ver rezen. Afhankelijk van de klasse men onderscheidt maar liefst 5 klas sen, t.w. een eerste, tweede en derde klasse, een luxus-klasse en een Extra klasse varieert de prijs voor logies met ontbijt, lunch en diner van circa 11 levas p.p.p.d. tot circa 20 levas p.p.p.d. Misschien zou men het anders verwachten, maar zonder uitzondering bieden alle hotels en motels goed eten, voortreffelijke wijn, een goed kraak helder bed en een prima service. Bo vendien is op alle kamers warm en koud stromend water aanwezig. De hotels en motels in de Luxus- en de Extra-klasse hebben voorts een douche cel en een toilet op de kamer. Bij het diner in deze hotels zorgen kleine, doch veelal goede orkesten voor een muzikale begeleiding. OPVALLEND is dat naast de natio nale, naar het Aziatische hellende, Bulgaarse muziek ook en soms zelfs verbazingwekkend goed Westerse mu ziek ten gehore wordt gebracht. De meest bekende badplaatsen zijn Drush- ba en Slatni Pjassazi, hetgeen vertaald betekent Goud Zand. Een benaming die bepaald niet ver van de werke lijkheid afligt, want het zand aan het strand langs de gehele kuststrook aan de Zwarte Zee lijkt, vooral in mid zomer, het zonlicht a.h.w. te hebben gevangen. Een bijzonderheid die niet onvermeld mag blijven voor hen die overwegen hun vakantie te gaan door brengen aan de Bulgaarse Rivièra is de geneeskrachtige werking van het zeewater op lijders aan rheuma en astmatische aandoeningen. De Bulga ren hebben begrepen dat de Westerse toeristen ook 's avonds aangenaam moeten worden bezig gehouden. Drush- ba en Slatni Pjassazi kunnen dankzij stevige financiële steun van de over heid voor wat betreft entertainment de vergelijking met de meest bekende Westeuropese badplaatsen glansrijk doorstaan. Het Zomer Muziek Festival in Varna brengt de meest vooraan staande Bulgaarse musici, zangers, or kesten en dansgroepen tezamen met bekende collega's uit het buitenland. Tal van musea, waarvan vooral het Archeologisch Museum zeer de moeite waard is, het Nationaal Poppen Thea ter, iets aparts!, bieden hun die van hun vakantie meer willen maken dan aan de Adria in Italië.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21