sfeer FINLAND I ruimte stilte Tienduizend meren, 30.000 eilanden NOORWEGEN overal vrij kamperen mm mm. WOENSDAG 1 FEBRUARI 196 7 r 23 WEGWIJS-WEGWIJS-WEGWIJS-WEGWIJS- WEGWIJS-WEGWIJS-WEGWIJS- WEGWIJS- WEGWIJS- WEGWIJS- WEGWIJS-WEGWIJS-WEGWIJS- WEGWIJS Wm De langste dag wordt gevierd met een kampvuur aan de meer- FINLAND is lang lebberen aan een klein drankje. De ingrediënten zijn: meren, bossen, heuvels en stilte. Je moet er van houden. Wie het bevalt, die bestelt nooit meer anders. Hij wordt een kroeglo per van Finland. Andere dranken worden daar niet geserveerd. Maar ook nergens in Europa wordt het mengsel zo puur ge schonken. Wat de één hier exclusiviteit noemt is voor de ander eentonigheid. Daar ligt de kracht èn de zwakte van de Finse eenzijdigheid. De echte buitenmens zal op die wegen, eindeloos wentelend langs berken en den nen waar tussendoor telkens het opper vlak van één der tienduizenden Finse meren blikkert zijn dorst naar ruimte en oerbeleven van de natuur wel laven. Hij zal met welbehagen de kruidige lucht der sparren opsnuiven, met intens genoe gen de rimpelingen van het water onder de ritselende berken volgen en zich met een licht hart vermeien in de stille, lange zomer, wanneer het daglicht geen einde schijnt te nemen. Boven: Karelische meisjes in streek- dracht. Onder: Vissersdorp op het eiland Suursani. oevers. EEN BEZOEK aan Finland dat in oppervlakte overeen- eenkomt met Groot-Brittannië is een verkwikkende be leving. Veel sterker dan de andere Scandinavische landen bewaart Finland namelijk nog een sterke eigen sfeer waar toe stellig het langdurig isolement en het feit dat de Finnen een totaal apart ras vormen, hebben bijgedragen. De drukte en de haast van West-Europa schijnen aan hen voorbij ge gaan te zijn.. In zijn gemoedelijkheid heeft Finland iets van een groot „platteland", vol primitieve charme en ouder wetse hartelijkheid. OPENHEID en eenvoud zijn de kenmerken van deze houtvesters van Europa, wier gastvrijheid legendarisch is. Want de Finnen benaderen de vreemdeling nog met de respectvolle houding van mensen voor wie de bezoeker oorspronkelijk iemand was, die zich urenlang moeizaam een weg door het woud had gebaand. De mooiste uiting van deze gastvrijheid blijft een uitnodiging voor de sauna, die men vooral niet moet afslaan. Die aantrekkelijke sensatie van „vervreemding" die men in Finland ondergaat, wordt nog in de hand gewerkt door de volledig ongerijmde klanken, die de Finse taal vormen en waartegen men zich het beste wapent met een klein zakwoordenboekje. „MAAR ZIT IK dan niet mijn hele vakantie in de kou?", luidt de bekende angstige vraag. Door het continentale klimaat dat Finland beheerst, zijn de winters er inderdaad zeer koud maar de korte zomer kent vaak hoge tempera turen (juni en juli zijn de beste maanden). Typische bezienswaardigheden ontbreken eigenlijk in Fin land. Het is veeleer de totaliteit van het landschap met zijn genuanceerde monotonie die je bezighoudt. Toch zijn er uitschieters: het merengebied van Zuidoost-Finland is bij zonder spectaculair. Voor buitenlanders is het zeker het Kerk in Rajamaki, voorbeeld van moderne Finse architectuur. aantrekkelijkst te beginnen met deze streek, die als hoogtepunten de heuvel Koli met zijn prachtig panorama en de landengte Punkaharju kent. Voor wie minder tijd heeft is een tocht naar Aulanko, natuurpark nabij „Hameen- linna" (ongeveer 150 km. van Helsinki) aan te raden. Voor alle meren geldt dat men ze eigenlijk het mooist ziet via één van de gemoedelijke boottochten die vanuit talrijke Finse steden worden georganiseerd, sommige met een duur van meerdere dagen. Een sterke eigen bekoring heeft het rendierrijke Lapland, al is dit gebied natuurlijk minder typisch Fins dan de rest van het land. Door de indrukwekkende verlatenheid van deze soms bergachtige, streek kan men prachtige trektochten maken. Men overnacht in goed geoutilleerde hutten. Een speciale attractie vormt hier de middernachtzon. EEN HEEL APART genoegen vormt voorts een verblijf op één der duizenden eilandjes voor de Finse kust. Voor watersportliefhebbers zijn speciaal de archipel bij Türkü en de Alandseilanden (midden in Botnische Golf) aan te bevelen. Een bezoek van enkele dagen aan de hoofdstad Helsinki loont stellig de moeite. Het is een stad die aan alle kanten openligt naar het water en waar men zich nooit onder de voet gelopen voelt. De mengeling van oude tsaristische bouw werken met de werkelijke fantastische moderne architectuur maken Helsinki tot een unieke hoofdstad in Europa. In dit land, dat maar vier en een half miljoen inwoners telt, kan men eigenlijk overal zijn tent opslaan. Wie wat meer comfort verkiest kan terecht op één van de vele campings, waar men nauwelijks meer dan een gulden kwijt is per persoon en per dag, plus nog eens dit bedrag voor de auto. Hotels zijn gemiddeld iets duurder dan in Holland. In de vele jeugdherbergen, waar de logiesprijs varieert van ongeveer twee tot vijf gulden, bestaat geen leeftijds grens zodat men er met het hele gezin terecht kan. HET PRIJSNIVEAU ligt in Finland in het algemeen wel iets boven het onze. Als toerist hoeft men daar echter niet zoveel van te merken omdat er zelfs in de kleinste Finse dorpen cafetaria's zijn (vaak mei zelfbediening) waar men al voor een vier gulden behoorlijk eet. Veel toeristen hebben de neiging, ware monstertochten te maken door Scandinavië. Wie Finland echter goed op zich wil laten inwerken doet het beste, er een tijdje te blijven. Finland, maar ook de bezoeker, is daar het meest bij gebaat. Men kan de auto meenemen op een van de vele ferryboten die uit Stockholm en andere Zweedse steden, Travemünde (W.-Duitsland) en Kopenhagen de verbinding onderhouden. Daarnaast is er een snelle vliegverbinding van uit Amsterdam. Finland heeft een uitgebreid binnenlands vliegnet, waar van de tarieven zeer laag liggen. De treintarieven komen ongeveer overeen met die in ons land. Voor toeristen worden door de spoorwegen aantrekkelijke trips georganiseerd. Het is voorts zeer eenvoudig vanuit Finland een uitstapje naar Leningrad te maken. De weinige Nederlandse vakantiegangers die Finland hebben ontdekt, hebben iets van fanatici gekregen. Een van hen omschreef zijn gevoelens als volgt: „Iedere keer dat ik in Finland ben geweest voelde ik me er méér thuis. Alleen de laatste keer heb ik gemerkt dat ik me wéér thuis voelde. En dan moet je gaan oppassen". Inlichtingen bij: de Finse ambassade, Benoordenhoutseweg 262, Den Haag, telefoon 24 44 47 en bij Finn Air, Kleine Gart- manplantsoen 21, Amsterdam, telefoon 020 - 24 47 99. Illllllllllllllllllllillllll ER ZIJN van die mensen die verzuchten: „Als ik een hoop geld had, dan kocht ik een Landrover en ging op zwerf tocht door de wereld". Dat zijn zij die in de vakantie wat anders willen dan de geur van andermans zonnebrandolie en het lawaai van andermans draagbare radio. Hun dromen worden door geldgebrek meestal geen werkelijkheid, want BEGIN JUNI reden we op ons gemak in twee dagen naar het Deense plaatsje Hirthals in het noorden van Jutland, en namen daar de nachtboot naar Kristiansand, Noorwegen. Vroeg in de morgen komt de veer pont daar aan. Uit de ochtend nevels doemt een landschap op dat je de ogen doet uitwrijven. Met het wijde heuvellandschap van Denemarken nog in het geheugen, is dit een verrassing: boven 'het haventje tussen de rotsen klimmen dennegroene hellingen naar een teer blauwe hemel. EENMAAL door de douane, komt er niets van plannen om slaap in te halen. Het is een landschap voor nieuwsgierige mensen: na elke bocht en ach ter elke bergrug lokken nieu we verrassingen. Pas na een kilometer of zestig begonnen we weer aan slapen te denken. Dat was even voorbij het dorp je Byglandsford, aan de oever van het gelijknamige water. Er is een kampeerplaats in de buurt, zoals overal in Noorwe gen. Maar daar hebben we geen belangstelling voor. In Noorwegen mag men overal in de vrije natuur kamperen! Die avond zitten we bij een houtvuurtje aan een kristalhel der meer, waarin vissen grote kringen maken, op jacht naar insekten. Van ver over de spie gelende fjord klinkt een een zame accordeon met wijsjes die aan Ierse volksmuziek doen denken. Als het schemering wordt is het nog maar een half uur voor middernacht. We we ten nog niet dat 's nachts om twee uur alweer de eerste vo gels beginnen te zingen. Dit is Noorwegen, het land dat door de poolcirkel gehalveerd wordt. ER STAAT een bordje langs de weg. „Kjör Sakte" staat er op, langzaam rijden. Daar be gint de „opbreking" die zich verder over heel Noorwegen uitstrekt. De asfaltweg gaat plotseling over in een smalle tweebaansweg van steenslag, soms zo vlak en hard als een startbaan, soms ook met gaten zo groot als een flinke emmer. Wat folders schreven over niet meer dan 250 kilometer per dag is géén sprookje. stilte en eenzaamheid lijken ver weg en duur. Toch hebben wij met twee personen drie weken lang in de verlaten natuur rondgedoold, zonder dat er bij het vertrek veel meer dan 500,— in de portemonnee zat. Het geheim van dit wonder heet Noorwegen. IN NOORWEGEN moet men trouwens nooit haast hebben. Is het niet om de maximum snel heid van 70 km, dan toch om het natuurschoon. De weg slin gert zich door berken- en den nenbossen, langs bruisende ri vieren met heel smalle wiebe lende hangbruggetjes en klimt kronkelend door ruige bergen. Het is een kwestie van schake len. Remmen willen we zo wei nig mogelijk op die losse steenslag. De afgrond ligt di rect naast de weg zonder ver dere afrastering dan dunne twijgen, rechtop in de grond geprikt, 's Winters bij sneeuw kan men daaraan zien waar de weg eindigt, nu vallen ze weg tegen de achtergrond van over dadig groen. UREN KAN men rijden, zon der een auto te zien. Het land schap lijkt een reusachtig na tuurreservaat dat voor publiek gesloten is. Wegens ruimtege brek in ons autootje is de jer rycan voor reservebenzine thuis gebleven. Het levert geen bezwaar op, want in de gehuch ten die zo nu en dan opduiken, meestal niet meer dan vier of vijf houten huizen, is altijd een benzinepomp. In de iets grotere nederzettingen is meestal ook een „Landhandel" letterlijk groenteboer waar alles te koop is, tot aan visgerei toe. De prijzen liggen niet veel bo ven de Nederlandse, alleen al cohol en tabak zijn duur. OP ONZE TREK naar het noorden, komen we ook door het Setesdal, een belevenis op zich. Het landschap doet een beetje aan Zwitserland denken met zijn groene weiden en huisjes van boomstammen, rijk versierd met snijwerk. De da ken van die vaak eeuwenoude huisjes zijn waterdicht gemaakt met berkeschors en bedekt met stenen en plaggen, waarop soms struikjes groeien. In dat zelfde dal staan her en der bordjes met het woord „S0lv- smed" zilversmid. Voor lut tele guldens zijn daar sieraden te koop volgens traditioneel ontwerp thuis gemaakt. Ze zijn van zilverfiligrain, waaraan vergulde holle spiegeltjes schit teren. DE BEEKJES, watervallen, ri- Woeste bergbeken, machtige sparren, besneeuwde berghellingen. vieren en meren blijken nog niet alle water van Noorwegen te bevatten. Op zoek naar een mooi vlak kampeerplekje in het bos op zichzelf al een opga ve in een bergachtig land zakken we keer op keer weg in een dikke verende laag mos en moeten dan haast watertrap pen om „boven" te blijven. Na derhand leerden we onze kamp plaatsen vooral zoeken langs de oevers van meren en rivieren, waar zand voor een steviger ondergrond zorgt. Stalen tent haringen blijven onontbeerlijk, want rotsgrond laat zich over al gelden. De bergmeren in het zuiden en de fjorden aan de zuidkust zijn heerlijk om in te zwem men. Kristalhelder en in de maand juni bijna lauw. Voor sportvissers is Noorwegen een ideaal land. Aan welk water we ook kamperen, 's avonds zijn er steevast plonsgeluiden en grote kringen van jagende vis. Een nadeel voor de kampeer der is het aas van al die vis: de muggen. Een simpele op lossing is de spuitbus, een at tribuut, dat bij een kampeer - tocht in Noorwegen goud waard is. EN HET WEER? We zijn er maar drie weken geweest, maar al die tijd was het badpak ons dagelijks tenue, zelfs in de open auto. Volgens de folders ligt de zomertemperatuur in Zuid- Noorwegen hoger dan in ons land, en tijdens onze vakantie klopte dat. Langs de westkust met de fjorden is het regen achtiger dan in het binnen land. Inlichtingen: Consulaat-gene raal van Noorwegen. Prins Hendrikkade 135, Amsterdam, tel. 020-24.23.31.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23