on be- U spreekt nu wel een aardig mondje „over de grens", maar Eet u ook wel 's vreemdin den vreemde t I Per trein kan bijna alles! Het kan wel op een koopje, maar terug uit de States zult u toch merken dat alles nog lekker is opgelopen... WOENSDAG 1 FEBRUARI 196 7 WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS Laten we wèl wezen, New York in een vakantiekrant is een hachelijke zaak. Wat moet u in New York? Hoe komt u voor een redelijke prijs in New York? Voor stu denten is zoiets nog een te overwinnen barrière. Via hun Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen (NBBS) kunnen ze per schip voor 475,— retour en per vliegtuig voor 850, Een gemengde reis vliegtuig heen en schip te rug of andersom is bij de NBBS ook mo gelijk. Dat kost 650. Maar zwemmen blijft het goedkoopste. Maar de niet-stu- dent? Hij kan zich voor 200 natuurlijk in schrijven aan de universiteit en zo toch gebruik maken van de NBBS-regeling. Wat zou neerkomen op 675 retour per schip. Andere mogelijkheid is een charter vlucht en dan lijkt het verstandig uw in lichtingen niet te beperken tot de Ité- reizen van de KLM. NEDERLANDSE toeristen staan over het algemeen bij buitenlandse hotel- en restauranthouders niet hoog aangeschreven. Aardappels, veel vlees en lekkere vette sju" schijnen hoofdvoorwaarden te zijn om een vakantie geslaagd te kun nen noemen. De kentekenletters NL worden niet ten onrechte over onze grenzen met allerlei minder vleiende begrippen vertaald. „Niente lire" (geen lires) is nog de minst onvriendelijke. En waar we dat aan te danken hebben? Aan onze gewoonte om alle hand- en spandiensten (ook wel service ge heten) die ons in het vakantieland worden verleend, onvoldoende of in 't geheel niet te honoreren, aan onze gewoonte om van de zelf meegenomen koffie, zomaar langs de weg een „lekker bakkie" te zet ten, aan onze duidelijke afkeer of huiver van de vreemde keuken, en aan onze gewoonte om zoveel mo gelijk blikconserven in het ver voermiddel te verstouwen, dat ons naar zonniger oorden moet bren gen. Gaston Gourmet NEW YORK HET IS een verkeerde gewoonte. U zult dat inzien wanneer u bedenkt, dat u toch niet voor de gehele vakantie maaltijden in blik kunt meenemen. Verstandig is het die artikelen in blik mee te nemen, die in het buitenland soms onbetaalbaar, of zeer schaars zijn. Wie een of twee blikken boter mee naar Spanje neemt, zal daar veel plezier van hebben, mits hij ze langs de douane krijgt. Poeder- of oploskof- fie in pot of blik zal eveneens zijn diensten kunnen bewijzen, daar waar de koffie slecht of te duur is. Voor het overige zouden wij u willen aanraden, steeds de inheemse keuken van uw vakantieland te proberen. In Nederland kunt u tegenwoordig al ken nismaken met de internationale keu ken via de vele eethuisjes, die overal uit de grond schieten. In Denemarken: eet u Svinesmobrad, gevulde coteletten van het varken. Voor de vulling worden gedroogde pruimen (tevoren geweekt) en een paar schijfjes appel gebruikt. Per per soon krijgt u twee coteletten die aan elkaar worden genaaid. Favoriete dranken: bier en akvavit. Frankrijk: Land, volk en keuken hebben een te rijke geschiedenis dan dat zou kunnen worden volstaan met het noemen van één nationaal gerecht. Langs de kusten, vooral in het zui den, is de Bouillabaisse geliefd. Het is een soep, gemaakt van allerlei soorten vis. Eventueel ook een kreeft of een paar krabben. Verder knoflook, uien, tomaten, kervel, peterselie, wor tel, sinaasappelschil, olijfolie, witte wijn, nootmuskaat, een paar draadjes saffraan, laurier, zout, peper en be schuit. Een ander beroemd gerecht is de Pot-au-feu, een soep getrokken van ossevlees, beenderen en wat zout. De bouillon wordt regelmatig afge schuimd. Wanneer hij lang genoeg ge trokken heeft gaan erbij: peper, vier of vijf wortelen, takje selderij, tijm, een ui, waarop vastgestoken met kruidnagelen een laurierblad, een bouquet garni (in het seizoen een stuk selderijknol) en eventueel een stuk kippepoulet. De bouillon wordt ge kleurd met een lepeltje gebrande sui ker. Voor het opdienen wordt de soep gezeefd. Een zo typisch Frans gerecht dat het in de kookboeken niet voorkomt, is de Cassoulet. Het is een gerecht, waar in de Franse huisvrouw naar hartelust haar fantasie en vindingrijkheid, haar goede smaak en kwaliteiten als keu kenprinses kan uitleven. Indien u al lang in Frankrijk komt en misschien wel een vast vakantieadres hebt, kunt u eens voorzichtig proberen om de vrouw des huizes, het kan de beheer ster van het kampcentrum, of de verhuurster van het bungalowtje zijn te vragen hoe zij een Cassoulet ITlcIclkt. Want deze schotel, ontbreekt op de menukaarten van de restaurants. Het gerecht bestaat uit: 1 liter witte bo nen, 1 schaapsschouder, varkensspek, varkenszwoend, verse worst, knoflook- worst, 10 teentjes knoflook, tomaten puree gemaakt van verse tomaten. Het geheel wordt na het braden en gaar worden van het vlees in een vuur vaste schotel in de oven overgedaan. Het korstje dat zich op het gerecht vormt wordt stukgemaakt en onder de inhoud gemengd. Dit moet, zo wil de traditie het, zevenmaal gebeuren. Dan is de Cassoulet de Castelnaudary gereed. In Toulouse en in Carcassonne verwerkt men ook wild en gevogelte in de schotel. In sommige kuststreken kent men ook een Cassoulet des Mers, samengesteld uit vissoorten. Griekenland: Soupa Avgolémono, een kippesoep met rijst, geklopte eie ren en citroensap, en de Pilaffs, rijst gerechten, stammend uit de keuken van de voormalige Turkse overheer sers. De Adjhem Pilaff is rijst met schapevlees. Rijst wordt in boter ge fruit en later vermengd met bouillon, stukjes gebraden schapevlees, toma ten, veel peper en zout. Behalve een rijke verscheidenheid aan visschotels, kent Griekenland vele scherp gekrui de gerechten, waarin men alles ook slachtafval heeft verwerkt, want Griekenland is en blijft een arm land. Italië: Ravioli, kleine gekookte en velopjes of rondjes van pannekoekdeeg met pikante vulling in vele variëtei ten. Hiervoor kan gebruikt worden: een mengsel van Parmezaanse kaas, gehakt, wijn, tomatenpuree, ui of: vlees, zoals kip, kalfsvlees, of -hersens een zwezerik, wat groente, spinazie bijvoorbeeld, altijd wat knoflook en een ei. Ook mogelijk als vulling: vis, zoals tonijn, of gebakken mosselen met ansjovisfilets en olijven. De Ra violi worden gegeten alleen maar be strooid met Parmezaanse kaas of in de soep, of met tomatensaus en ge raspte kaas er overheen. Joegoslavië: De buurlanden. Ita lië, Roemenië, Griekenland en Albanië hebben een grote invloed gehad op de Joegoslavische keuken. Een nationaal gerecht bij uitstek wordt gevormd door de Cecapcicé, kleine, pikante worstjes zonder vel, gemaakt van heerlijkge- kruid gemalen vlees. Het best zijn ze wanneer ze boven een houtskoolkom foor worden geroosterd, zoals zovele andere vleesgerechten. De worstjes ongeveer 5 cm lang worden gloeiend heet opgediend met heel fijngesneden ui erbij. Noorwegen: Koldtbord, een Noor se variant van het wereldberoemde Smorgasbord of Smorrebrod. Te ver gelijken met een koud buffet, samenge steld uit kleine hapjes op wit-, bruin-, rogge- en knackebrood. Veel vlees, vis en salades. In tegenstelling tot de sterk gekruide spijzen uit de zuidelij ke keukens, vindt men in bijna alle gerechten hier suiker (als opwekkend middel tegen de koude). Oostenrijk: Wiener Schnitzel, zeer dungesneden kalfsoester (maxi mum Vz cm dik) die wordt gepaneerd in ei, bloem en gedroogd broodkruim. Gebakken in reuzel, niet gezouten, wordt de Schitzel voor het opdienen voorzien van een balletje beurre ma nié. De beurre manié wordt gemaakt van gelijke delen, bloem en boter waaraan al knedend wordt toegevoegd zout, peper, een snufje nootmuskaat, kervel, peterselie en wat dragon. De Escalopes de Veau a la Viennoise is een Schnitzel, gegarneerd met een schijfje citroen, een ontpitte olijf, wat ansjovisfilets, fijngemaakte eierdooi ers en wat wit van een hardgekookt ei. Dit is echter een „buitenlandse" variant op de echte Wiener Schnitzel. Portugal: In wat wel eens „de tuin van Europa" wordt genoemd zijn de kabeljauwgerechten vermaard. De koks in dit heerlijke zonnige land we ten op honderden manieren deze vis soort te bereiden. De Bacalhao is ge zouten gedroogde en in repen gesneden m u kabeljauw, die wordt gebakken in ge zelschap van uien en aardappels. Een paar teentjes knoflook en wat peper mogen in de braadpan met olijfolie niet ontbreken. Van Spanje tenslotte vertelden wij u al eerder over de paella's (de rijstscho tels), de Fabada (een bonenpot), de Zarzuela (een visassortiment) en vele cocidos. Het zijn zonder uitzondering eenpansgerechten en daardoor ook voor de Nederlandse vakantieganger met wat fantasie en handigheid gemakke lijk op de spiritusbrander of het cam- ping-gastoestelletje te bereiden. Laat u daarbij voorlichten door een behulpza me Carmen, Estrellita of Paquita, of hoe de donkerharige schonen in uw va kantieoord ook mogen heten. En als u het echt slim aanlegt heren-vakan tiegangers-vrijgezellen en wat onhan digheid veinst, zal die schone Spaanse wellicht zelfs uw maal bereiden, zon der dat u daarvoor verder een hand behoeft uit te steken. De autoslaaptreinverbinding Ne- derland-Italië wordt in het komen de vakantieseizoen uitgebreid van twee tot drie treinen per week. Evenals in 1966 rijden er in de vakantieperiode '67 wekelijks twee autoslaaptreinen naav MILAAN daar komt nu van 29 mei af een maal per week een trein naar BIAS- CA bij. Biasca ligt 100 km noordelijk van Milaan; de kosten zijn dus wat geringer en de toeristen, die er ge bruik van maken, zijn toch slapend tot aan de warme kant van het Alpenmassief gekomen. De autoslaaptreinverbinding naar SALZBURG en VILLACH onder gaat in '67 geen wijzigingen. Dat gebeurt wel met die naar Zuid- Frankrijk. Verleden jaar is de verbinding naar AVIGNON gesplitst doorge trokken naar ST. RAPHAEL (de Franse Rivièra) en NARBONNE (voor toeristen met bestemming Spanje). De ervaring heeft geleerd dat vrij veel autoslaaptreingebrui- kers Avignon zuidelijk genoeg vin den. Het prijsverschil is groot en die paar honderd Zuidfranse kilo meters rijden velen voor hun ple zier. Kosten autoslaaptreinen. a/ A'dam-Avignon: retour auto 335 (auto tot 4,45 m. lengte), retour p. passagier 2de kl. 148,30, retour couchette 20,60. b/A'dam-St. Ra- phael (retour): auto 390.-, pass. 181,70; couchette 20,60. c/ A'dam Narbonne (ret.) auto 390, pass. 170,80; couchette 20,60. d/A'dam-Milaan (ret.): auto 355 pass. 148,-; couchette 20,60. e/ A'dam-Biasca (ret.): auto 260,-; pass. 127,-; couchette 20,60. f/ Hoek v. Holland-Salzburg (ret.): auto 300,-; pass. ƒ131,10; cou chette 20,60. g/Hoek v. Holland- Villach (ret.): auto 370,pass. 158,90; couchette 20,60. (Voor lopige prijzen volgens opgave van de NS). NATUURLIJK komen ook typi sche vakantietreinen als Bergland en Zonexpres weer volop in actie. In de sector vakantiereizen met verzorging breiden de NS hun ac tiviteiten geleidelijk uit naar het buitenland. AAN DE achtdaagse reizen naar Friesland, Twente, Montferland, Zuid-Limburg, Brabant, Zeeland en Vlaanderen wordt er een toege voegd naar Duitsland: een acht daagse naar Sauerland. Nieuw is een vijfdaagse trip naar BRUSSEL. Ook LONDEN is doel van een vijfdaagse trip georgani seerd door de Maatschappij Zee land. Voor wie goedkoop Nederland wil verkennen: voor 40,- koopt u een 8-daags algemeen abonne ment en wat er ook met de trein- tarieven gebeurt: voor 5,- per dag reist u kris-kras door Neder land, van Roodeschool tot Vlis- singen. Bij sommige luchtvaartmaatschap pijen kennen ze chartervluchten die op een NBBS-prijsniveau liggen. Goed, u zit dus in New York en blijft daar zo'n vier weken, want an ders wordt het haastwerk. Aangeno men dat u een avontuurlijke geest bent (ik was dat eens), dan koopt u snel die afschuwelijk dikke New- York Times en slaat de ettelijke ad vertentiekolommetjes op onder het kopje „furnished rooms.". Vanaf on geveer 10 dollar per week zijn er ka mers met hotelservice lakens e.d. met gebruik van ijskast en gebruik van bad en keuken te krijgen ten wes ten van Central Park op Manhattan, zo rond de 75ste straat. U KUNT ook kamers nemen in an dere wijken. De Bowery is erg goed koop. Voor zo'n 60 dollarcent per dag vindt u er wel wat, maar de omgeving lijkt me niet erg opbeurend. De stra ten zijn er bezaaid met beroepsdrin kers en vaak ook de pensions. Green wich Village is duurder. 's Avonds is het er overigens pret tig en niet duur wat uitgaan betreft. Jazzclubs als Five Spot, Village Van guard en Folk City zijn best te beta len al zit u gauw aan een minimum van 3,50 dollar. Maar daarvoor wordt dan ook een maaltijd (in Five Spot) of een ruim aantal consumpties geser veerd. Ondertussen spelen er de bes te jazzmen ter wereld, zoals Thelonius Monk, Bobby Timmons, Ornette Cole man enz. Voor jazz kunt u ook terecht in de buurt van Times Square, het centrum van Manhattan. Daar liggen Blue Note en Metropole. De eerste club vraagt twee dollar entree, maar er hoeft niets gebruikt te worden. Er spelen meestal twee or kesten, zoals bijv. Art Blakey afge wisseld door Gerry Mulligan. In Me tropole zijn de consumpties pittig in prijs. Het goedkoopst is Apollo Theatre in Harlem (253 West 125th Street), waar grote jazz-sessions voof een prikje zijn mee te maken. ETEN is natuurlijk een belangrijk punt. Vier weken leven op de goede pizza die in de tientallen Italiaanse tentjes is te krijgen, blijft goedkoop maar kan scheurbuik veroorzaken. Beter is het zo nu en dan een grote steak of veal cutlet te gebruiken in de kleinere restaurants van de Villa- ge of langs de 42ste straat. De prijzen zijn meestal groot aangegeven op de ruiten en liggen tussen 1,80 dollar en 2 dollar. Zelf klaar maken blijft het goedkoopst, want vlees, eieren e.d. zijn omgerekend in guldens goedko per dan in Nederland. Voor het ontbijt zijn er talloze restau rants met prijzen tussen 0,50 dollar en 1,- dollar (twee eieren, bacon, toast en vruchtensap of koffie). IN EEN HOTEL wordt het allemaal duurder. Maar zelfs het grote Times Square hotel kent weektarieven van 25 dollar. Het beste is het boekje New York on 5 dollar a day te kopen (1.95 dollar), daar staan de goedkoopste ho tels in. U kunt natuurlijk ook terecht in de YMCA of YWCA, de super jeugd herbergen van de internationale chris telijke jongeren-organisaties. Voortref felijk en laag in prijs. Amusement voor niets is er op Man hattan genoeg te beleven. En dan noem ik Wall Street met zijn gigantische beurs voorop. De honderden krioelende en schreeuwende mensen, die 's werelds economie in hun vuistje hebben, zijn zeer vermakelijk vanaf een galerij ga de te slaan. Veel plezier is er ook in de tv-studio's (vrije toegang) te beleven. NBS, CBS en ABC ontvangen u graag als toe schouwer bij de grote shows. De enige voorwaarde is applaudisseren op het juiste moment. ALS U van nachtclubs houdt, moet u het eens in Yorkville, ten oosten van Central Park proberen. De vele clubs geven volop striptease, al is het overi ge amusement vreemd genoeg nogal Duits. Maar de prijzen liggen laag. En dan de film! Goedkope theaters langs de 42ste straat (2 lange films voor zo'n 0.80 dollar) en goede art- films in de Village. MAAR waarschijnlijk is al dit ge schrijf om aan te tonen dat New York goedkoper is dan u denkt, verspilling van energie. Want ook ik vertelde bij terugkomst hoe duur het allemaal was. tt

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 29