4 Mï TERSCHELLING EN TEXEL PJ Wat kost het? TEXEL Waar krijgt u inlichtingen? RUST, STILLE 'RANDEN, MA/ OOK GEZELLIG toeristische trekpleisters o 3 WOENSDAG 1 FEBRUARI 196 7 JP Mr* WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS M TERSCHELLING Skylge" eiland, waar je als Sinterklaas wordt ingehaald en als emigrant wordt uitgezwaaid. De kleine pie ren volgepakt met vakantiegangers, als de boot uit Harlingen na een ongeveer twee uur durende slalom tussen de wadden de haven van West binnenloopt; evenveel en thousiaste achterblijvers, als het vaartuig van rederij Doeksen in omgekeerde richting wadwaarts verdwijnt. H M WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS - WEGWIJS 12,— 4,50 5,50 0,50 0.50 1 1,40 20,— 3,— 4,— 1.50 1,90 1,50 2,50 11,50 1,50 3,— 1,30 1,50 1,50 2 25 16, 3, 2,50 1,50 1,20 1,20 3,- 12,50 1,20 3,— 5,— 1,75 0,60 1,75 10—12 3,50 3,50 0,60 0,50 1.80 4,— 25,— 4,— 6,— 0,60 0,55 2,25 9,— 12,50 3,— 4,— 1 2,— 18, 1,10 0,60 0,55 4 Hoogzomers tafereel na aan komst van de veerboot op Texel (foto hierboven). Wie dit soort drukte niet zo fijn vindt, die kan op het eiland nog ruim schoots rust en stilte vinden, evenals op Terschelling (links). HET DERDE WADDENEILAND Is eigenlijk een compacte combinatie van natuurvormen, die je elders in Neder land ver uit elkaar zoekt. Zelfs voor onze- begrippen een geweldig breed Noordzeestrand (met een maximum breedte in West en op de Bosplaat), zonder hinderlijke boulevardonderbre king overgaand in een magnifieke dui nenrij. Tussen de duinen en de klei achtige boorden van de Waddenzee nog bos en polderweiland. Voorts ten westen van West de Noordsvaarder zandplaat waarop men vanuit zee de robben kan zien zitten aan de oostkant het uitgestrekte vogeldorado, de Bosplaat, die bij eb Ameland zeer dicht nadert. Hoewel het eiland maar zestien ki lometer lang is, bestaat er in het zo merseizoen toch een soort toeristische structuur. Ten oosten van Formerum, het rustigste deel van „Skylge", ligt het domein van echtparen en gezinnen, de huisjeshuurders, die gekomen zijn voor de natuur en het gebrek aan bromfietsen. HIERONDER vindt u een overzicht van enkele prijzen en tarieven in de voornaamste Europese toeristenlanden. Bij het raadplegen daarvan moet u echter het volgende voor ogen houden: Het hetreft hier glohale cij fers die echter zo goed mo gelijk gecontroleerd zijn. Dat neemt niet weg dat het ge middelden zijn. Van streek tot streek kunnen de prijzen namelijk aanzienlijk afwij ken. In luxueuze toeristen centra is vrijwel alles duur der, maar in massa-vakantie oorden, in campings e.d. kan men meestal aanzienlijk goedkoper terecht dan onze cijfers aangeven, vooral wat maaltijden (eethuisjes, cafe taria's) e.d. betreft. De ver melde prijzen voor een maal tijd gelden voor een diner van 3 a 4 gangen in restau rants van de klasse I-I A, in clusief bediening. In onze prijslijst is geen reke ning gehouden met extra kortingen voor toeristen (benzinebonnen, speciale ta rieven voor de trein e.d.) zo als die in sommige landen voor buitenlanders gelden. Waar geen cijfers vermeld zijn, ontbraken controleer bare informaties of waren nog geen prijzen voor het nieuwe seizoen bekend. HET MIDDENDEEL, van Baaidui nen tot Formerum, maar ook van Noord- tot Waddenzee wordt over heerst (niet beheerst!) door de jeugd. De jeugd, die daags op blote voeten, minnekozend door Midsland slentert. De jeugd ook, die in Het Witte Huus- ke en Het Spyntje eet, maar ook zo nodig werkt. Dit laatste om toch geen avond te hoeven overslaan in Schaaps dancing Actania op verzoek van de schoonheidscommissie getooid met het uiterlijk van een kerkje Wijbs avond-aan-avond-afgeladen etablisse ment en de grote strandtent van Rijf, waar de ruimte de ongeremde expres sie niet in de weg staat. „VERLEDEN JAAR was het veel rustiger" zeggen ze bij de gemeente. „Geen sprake van. Er is genoeg ge knokt tussen jongens van het vaste land en de eilandbewoners". De man die dit zegt draagt de berispte jeugd niettemin een goed hart toe. In het telefoonboek als molenaar aangeduid maar in zijn Formerumse molen hebben zijn vier zoons een soep-en- kof fie-gelegenheid blijkt J. G. van Dieren toch, zoals hij het zelf zegt, „een 56-jarige met een provo-mentali teit", vriend van de jeugd en vurig opposant van de gemeentelijke vol wassenheid. „Op Terschelling is geen jeugdprobleem, maar een oude zak- kenprobleem", zegt Van Dieren, on langs met grote meerderheid als een mansfractie in de gemeenteraad geko zen. „Iedere zomer beurt de gemeente Terschelling vijfentwintig mille aan vermakelijkheidsbelasting, die de jeugd betaalt als ze wil gaan dansen. In ruil daarvoor krijgen ze een sport leider kosten duizend gulden die voetbalvelden en dergelijke voor de kampeerders moet regelen. Het komt erop neer, dat de terreinen goeddeels ongebruikt blijven. Een maatregel, die te vergelijken is met het sturen van een jongetje met een vingerhoed water naar een uitslaande brand". Lastige knapen worden door de poli tie van het eiland gezet of van hun kampkaart ontdaan. Van Dieren biedt de kampkaartlozen op zijn terrein Ap pelhof kampeergelegenheid. Over de wettigheid hiervan is nog een juridi sche discussie gaande. „De kampkaart is een slimme zet van de ANWB. Een administratieve grap zonder enig nut, die ze jaarlijks een half miljoen ople vert. Je kan net zoveel kampkaarten aanvragen als je wil, je kunt je er niet mee legitimeren. Ze zijn waardeloos, dus erken ik ze niet. Als een jongen lastig is, schop ik hem zelf wel van het terrein af". „En dat wegsturen van lastige jonge lui door de politie is onwettig en be rust alleen op intimidatie. Bovendien nog gevaarlijk om kinderen zo maar zonder kampkaart weg te sturen, als hun ouders met vakantie in het buiten land zijn.' Van Dieren blijft beweren het heeft er alle schijn van, dat hij gelijk heeft dat het jeugdprobleem op Ter schelling niet groter is dan in de ande re badplaatsen. „Ze staan hier alleen nog met een been in de negentiende eeuw." De raadsvergaderingen op Terschel ling zijn in ieder geval sinds zijn komst wel leuker geworden. Dat geeft men ter secretarie ook toe. Een schil derachtige man zorgt ervoor, dat er ook 's winters leven is op een schil derachtig eiland. DE ROEP VAN TEXEL als vakan tie-oord Is tot ver over onze grenzen doorgedrongen. Wellicht mede omdat bekende biologen veel geschreven heb ben over de welhaast onuitputtelijke vogelrijkdom, die de bossen en stran den, duinen en polders bevolkt. DIT WADDENEILAND kan zelfs de meest verwende toerist bieden wat hij verlangt. Wie rust zoekt kan die volop vinden buiten de grote vakantiecen tra. Anderen zoeken juist deze centra met hun voor liefhebbers geor ganiseerde recreatie. Hengelaars vin den niet alleen honderden mogelijkhe den langs de dijken van de kronkeli ge oostkust, maar ook rondom de ve le watertjes, plassen en kanalen. Wie van zonnen houdt, op een stil dan wel op een druk strand, en van het ruisen van de golven, die trekt naar de kust strook in het westen. Tel bij dat alles het schilderachtige polderlandschap, de duinen,.die Vrijwg), overal vrij toe gankelijk zijn, de bebossing en de vriendelijke dorpen, dan heeft men een indruk hoe het op Texel is. Maar die indruk kan niet helemaal volledig zijn. Alleen een verblijf op het eiland kan een volledig beeld geven van de wer kelijke schoonheid." Aldus zou een lofzang op Texel kun nen luiden, opgenomen in een folder van de V.V.V. of in het orgaan van „Vrienden van Texel". Doch in dat or gaan is geen aanbeveling meer nodig. De kenners weten immers wel wat Texelse natuur te bieden heeft. En steeds meer vakantiegangers gaan dat leren kennen. De toeristenstroom wast geleidelijk. De bootverbinding met Den Helder heeft zich reeds daarbij aange past, evenals de accommodatie op het eiland. De winkelstand, die te groot is voor de eigen bevolking, profiteert ervan. Winkelzaken worden uitgebreid en ge moderniseerd. In de zomermaanden kan het in de winkelcentra van Den Burg en De Koog even druk zijn als in de Amsterdamse Kalverstraat op een zaterdagmiddag. Het toerisme is een van de peilers geworden, waarop het Texelse econo mische leven rust. Een andere is de landbouw met als belangrijkste tak de schapenhouderij. Fabrieken zijn er buiten enkele kleine agrarische indu strieën niet, en zullen er wellicht nooit komen. En alleen het toerisme en de landbouw bieden de jeugd wei nig perspectieven. Vandaar de trek naar het vasteland. Daarom ook zijn hier geen enorme complexene nieuw bouw, geen grote uitbreidingsplannen. Er wordt hier en daar wel gebouv/d, maar de groei van de dorpen gaat langzaam. Tussen de oude geveltjes in de kernen is de sfeer van een halve eeuw geleden bewaard gebleven. Veel van wat er was toen Jac. P. Thijsse hier woonde en werkte is nog vrijwel onveranderd. Toen de aanlegplaats van de Te xelse boten van Oude Schild naar 't Horntje werd verplaatst, is er gespro ken van een groots plan. Een nieuw dorp zou verrijzen bij de haven, het modernste van de Texelse dorpen. Dat dorp komt er inderdaad. Het her ziene plan is echter zeer bescheiden, en voorziet slechts in de bouw van zo'n vijftig huizen. Maar toch zal hier een nieuwe schakel gesmeed worden in de Texelse samenleving: de weten schap. Het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ), thans geves tigd in Den Helder, zal, in verband met moeilijkheden bij de aanvoer van geschikt zeewater, en om meer expan siemogelijkheden te krijgen, worden overgeplaatst naar Texel. In de polder 't Horntje is al een begin gemaakt met de bouw, die in 1970 voltooid zal zijn. Het project zal dertig miljoen gul den kosten. Er komt een op een terp staand hoofdgebouw, dat de vorm zal krij gen van een wiel met drie spaken, verder een gewoon aquarium, een bas sin voor zoogdieren en een vogelhuis. De eigen haven waarover het NIOZ de beschikking krijgt, is reeds aangelegd. Voor studenten komt er een bungalow complex, plaats biedend aan ongeveer tachtig personen. Ook voor de afdeling oceanografie van het K.N.M.I. zal hier plaats worden ingeruimd. Voor het toerisme heeft de vesti ging van het NIOZ op Texel slechts een indirecte betekenis. De aandacht voor het behoud van het biologisch Texels landschap zal geïntensiveerd kunnen worden, hetgeen inhoudt: verbetering van de bescherming ervan. Meer dan tot dusver zal de wetenschap ertoe kunnen bijdragen, dat het landschap pelijk schoon met zijn bonte vogel-stof fering ook voor het nageslacht volle dig behouden zal blijven. Er is nog een belangrijk feit voor de Texelse samenleving. De minister van landbouw en visserij heeft besloten het onderzoek op laboratoriumschaal naar de mogelijkheid van het zogenaamde „verwateren" en opslaan van mosselen in het Waddengebied over te plaatsen van een buitendijks gebied b(j Zuricher- oord naar Zuid-Texel, waar de nodige stabiliteit in het zoutgehalte van het water aanwezig is. Het is nog maar een onderzoek, maar Oude-Schild droomt reeds van een nieuwe bloei in de toekomst, door verplaatsing van een deel van de Zeeuwse mosselvisserij naar dit haven dorp. Dat zou bovendien een extra trek pleister zijn voor het toerisme. DE VEERBOTEN van TESO varen elk uur. Vertrek van Texel ieder heel uur, van Den Helder elk half uur. In het middaguur vaart geen boot. De overtocht van een personenauto kost 6 12 heen en terug). Bij aankoop van een tien-vaartenkaart, wordt re ductie verleend, doch deze kaarten zijn slechts geldig voor een-en-dezelfde au to. De in de auto aanwezige personen moeten afzonderlijk „passage" beta len. Dat geldt ook voor de bestuurder. Er zijn 10 of 20 vaartenkaarten te koop, die de overtocht goedkoper maken. De ze kaarten zijn niet persoonlijk. Bij de V.V.V Texel in Den Burg zijn bla den te verkrijgen, waarin verblijfsmo gelijkheden op Texel zijn vermeld. De prijzen van zomerhuisjes variëren sterk. Men kan ze huren voor 70 a 80 per week in het hoogseizoen, maar ook tegen prijzen tussen 200 en 300 al naar gelang van het comfort en de afstand tot het strand. Wie in een vakantiecentrum wil ver toeven kan naar De Koog gaan of naar Den Burg. De andere plaatsen zijn rustiger. De Cocksdorp in het noorden is een van de rustigste dorpen, even als Oosterend. Dit laatste dorp ligt midden op het eiland aan de oostelijke zijde. West- Tsjecho- Autokosten lekke band e.d nieuwe band nieuwe accu (12 v.) benzine (1 liter) benzine (super) - Auto huren deposito daghuur plus (per km) Trein per km eerste klasse tweede klasse Doktershulp consult spreekuur visite hotel kleine ingreep (verstuikte enkel etc.) Restaurant goede maaltijd (incl. fooien) broodmaaltijd fles tafelwijn België 65,— 120,— 0,61 0.65 Frankrijk 3,75 75,— 105,— 0,69 0,76 Italië 3,— 60,— 75,— 0,74 0,82 Spanje 100,— 100,— 0,56 0,60 Portugal 5,— 62,50 100,— 0,64 0,74 Duitsland 63,— 54,— 0,50 0,54 Engeland 40,— 50,— 0,55 0,58 Slowakije f 5,— 90,— 75,— 0,50 0,60 Griekenland 6,— 80—ƒ120 86,— 0,62 0,72 350,— 24,50 0,21 580,— 20,— 0,16 22,— 0,22 i 60,— 20,— 20,— 100,— 22,— 0,09 100,— 30,— 16, 0,25 17,25 0,24 0.11 0,07 0,16 0,08 0,16 0,10 0,10 0,06 0,08 0,05 0,12 0,08 0,13 0,10 0 07 0,05 0,07 0,05 J 7,— 10,50 11,50 16,50 30,— 15- 17,50 12,— 6,50 18, 9- 12, gratis gratis 24,— Babyvoeding (100 gr blikje) gecondenseerde melk Sigaretten inheemse (20 stuks) import (20 stuks) ADRESSEN van buitenlandse verkeersbureaus, ambassades en/of consulaten in Nederland, waar men inlichtingen kan ver schaffen over de betrokken lan den, vindt men vet gedrukt aan het slot van de artikelen over die landen in dit nummer. Voor enkele andere toeristen- landen volgen hier informatie- adressen;,, British Travel Association, Nieuwe Spiegelstraat 6-8, Am sterdam. Tel. 020-23.40.04. Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 5-7, Amsterdam, tel. 020-24.59.59. Duits Reis-informatiebureau, Spui 24, Amsterdam, tel. 020- 24.12.93. Nationaal Italiaans Verkeers bureau ENIT, Rokin 52, Amster dam. Tel. 020-64.88.3. Nationaal Zwitsers Verkeers bureau, Koningsplein 11, Am sterdam. Tel. 020-22.20.30. Oostenrijks Toeristen Ver keersbureau, Heerengracht 437, Amsterdam. Tel. 020-62.18.8. Nationaal Spaans Verkeers bureau, Laan van Meerder- voort 8-8a, Den Haag. Tel. 070- 18.27.66. Bureau Intourist (buitenlands toerisme in de Sovjet-Unie), Honthorststraat 42, Amsterdam. Tel. 020-79.89.64. Nationaal Joegoslavisch Ver keersbureau, Plaats 11 a, Den Haag. Tel. 070-11.68.92. Vernu-reizen (voor alle infor maties betr. toerisme in Bulga rije en andere Oosteuropese landen)Utrechtsestraat 48, Am sterdam. Tel. 020-22.00.73. Nationaal Verkeersbureau van de V.S., Museumplein 19, Am sterdam. Tel. 020-79.80.60. Voor inlichtingen over binnen lands toerisme wendt men zich direct tot de plaatselijke of streek VVV's, het ANVV (Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer), Parkstraat 38, Den Haag, tel. 070-18.33.00, of de ANWB, Was- senaarseweg 220, Den Haag, tel. 070-81.43.81, welke laatste u ook alle inlichtingen over elke vorm van toerisme in het buitenland kan verstrekken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 31