Belgische Liberalen tegen verhoging van belastingen Angst voor communisten in Frankrijk vermindert „Imitator" Thorpe liberale leider i r Toekomst coalitie-regering lijkt nu uiterst onzeker REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Dr. O. Dibelius overleden Van dag tot dag Kernbasis Lop Nor wordt bedreigd Russen ontwerpen nieuwe microscoop Oorlogsmisdadiger pleegde zelfmoord In Bonn groeit dossier tegen NPD Meer patrouilles in West-Berlijn Vietcong zou aan werfkracht inboeten Ruimte-onderzoek in VS eist weer twee levens Gipsy Moth sloeg om, alles wel aan boord CARAVAN RAI67 J Vrij-dan decaravan! amm 2 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 3 ei Spanning in Sinkiang Onmiddellijke verlichting van (Van een medewerker) Imiteren is een van de specialiteiten van de nieuw gekozen aanvoerder van de Britse Liberale Partij: Jeremy Thorpe. De „Times" wist onlangs te verhalen dat hij uitmuntende nabootsingen weet te creëren van zeer uiteenlopende figuren zoals eerste-minister Harold Wilson, minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, Labour-parlementslid Michael Foot en Lady Asquith. De legende wil, dat zijn voorganger, de befaamde partijleider Jo Grimond, hem eens op heterdaad betrapte toen hij zelf het lijdend voorwerp van een imitatievoorstelling in een van de zalen van het eerbiedwaardige Britse parlementsgebouw was. Thorpe munt ook uit in een gebrek aan eerbied voor al dat eerbiedwaardige. Met zijn bijtende spot heeft hij het Hogerhuis eens beschreven als „het bewijs dat er leven is na de dood". Grote middenpartij Wilde lok M oedig Voorvader vermoord 27 JAN. TIM 5 FEBR. Dp Westduitse Bondsrepubliek en Roemenië hebben besloten diplomatieke betrekkingen te onderhouden. Wordt aan dit besluit volledig uitvoering gegeven, dan te er veel veranderd. Voorheen gold /oor Bonn de zogenaamde Hallstein- doctrine, die inhield dat men geen officiële relaties zou aanknopen met staten, die juridisch het bestaan van de Oostduitse D.D.R. aanvaardden. Vandaar dat in 1957 nog de betrekkingen werden verbroken met Joegoslavië, omdat dit de Oostduitse republiek had erkend. Die Hallstein- doetrine zal dus herroepen moeten worden. In Oost-Europa is er ook iets gewijzigd. Vroeger hebben de communistische lan den geëist, dat de Westduitse regering het regime van de D.D.R. moest erkennen, voordat zij zelf overgingen tot het uit wisselen van ambassadeurs met Bonn. De Roemenen hebben dienaangaande hun standpunt veranderd. Eén van hun diplo maten moet volgens de Britse Observer hebben gezegd: „Wij behartigen onze eigen belangen, en wat anderen daarvan denken is hun zaak. De ruzie tussen Oost en Westduitsers is hun eigen aangelegen heid". Met andere woorden: Boekarest is niet meer geheel solidair met Oost- Berlijn, en zelfs niet met Polen. Van Westduitse zijde is namelijk gezegd, dat meri de D.D.R. in geen geval als „wettig" zou erkennen en evenmin wilde afzien van verloren gebieden, die nu Pools zijn. Bonn erkent de Poolse westgrens, de Oder-Neisse-lijn, nog steeds niet. Polen staat dus even wantrouwend tegenover de nieuwste Westduitse stappen als de D.D.R., en beide vrezen dat de Westduitsers een wig drijven tussen de Oosteuropese sta ten. De Sovjet-Unie heeft zich hun lot aangetrokken door zich in een scherpe nota tegen de politiek van Bonn te keren. De Bondsrepubliek wordt er van be schuldigd, een nieuw opkomend fascisme te dulden, niet af te zien van de zeggen schap over kernwapens en aanspraken te maken op Oostduits en Pools gebied. Maar zal dit veel indruk maken? Als Roemenië voortgaat op de gevolgde weg is dat kennelijk een uitdaging aan het gezag van Moskou. Dit zal liever hebben gezien, dat alle communistische landen één lijn trekken. Maar zelf heeft het in 1955 diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met West-Duitsland, zonder dat dit de D.D.R. of de Oder-Neisse-grens erkende. En de Russen kunnen wel zeg gen, dat zij als mede-overwinnaars en be zetters ten aanzien van Duitsland in een bijzondere positie verkeren, zij zien hun voorbeeld gevolgd door de Roemenen. Dezen wensen dezelfde rechten te hebben als de Russen. Wanneer nu andere communistische staten op deze weg Roemenië volgen, is dit voor de D.D.R. natuurlijk zeer pijnlijk. Want het zal voorlopig door Bonn uitge sloten blijven van diplomatiek contact. Nochtans zou het te wensen zijn, dat er normale betrekkingen bestaan tussen zo veel mogelijk landen, die voorheen el- kaars tegenstanders waren. De Westduit sers mogen zich dan rechten voor de toe komst voorbehouden, op het ogenblik aanvaarden zij toch in feite de beslaande toestand en werken zij mede aan ont spanning. Hun volgende frontverandering zou kunnen zijn, dat zij ook de D.D.R. er kennen om te gaan praten over een soort Duitse statenbond. Dat duurt dan mis schien ook achttien jaar (in 1949 is im mers de Bondsrepubliek al geschapen!) maar intussen groeit de verwachting dat de vrede in Europa niet wordt verstoord sn dat de geschillen volgens diplomatieke spelregels worden opgelost. BRUSSEL (ANP) Dc liberale frac ties van de Belgische Kamer en Senaat zijn dinsdag vrijwel unaniem tot de con clusie gekomen, dat het ontwerp voor de sanering van de economie van de chris- telijk-liberale regeringscoalitie pas na grondige wijziging schrapping van de voorgestelde belastingverhogingen aan vaardbaar zal zjjn. Het ontwerp dat eind vorige week na moeizame beraadslagingen tussen de C.V.P.- en liberale ministers tot stand kwam en aan het parlement werd gezon den, voorziet in sanering van overheids uitgaven en een aantal belastingverhogin gen, zoals verhoging van de accijns op sigaretten en alcohol. De regering hoopt daardoor een dreigend begrotingstekort in een periode van economische stagnatie te kunnen bezweren. De leider van de liberale kamerfractie, Gillon, verklaarde, na een laatste overleg van liberale afgevaardigden en senatoren VVWMAWinAWVWVVIWWVUWWVWVVfWWWWVWWVWUVWVVt TOKIO (A.F.P.) Premier Tsjoe-En- Lai van China heeft de strijdkrachten op dracht gegeven het vuren in de provincie Sinkiang onmiddelijk te staken. Tsjoe-En-Lai zou verder bekendge maakt hebben, dat de Chinese staatsraad onverwijld instructies zal laten uitgaan naar het militaire district Sinkiang en naar het partijbestuur van Sinkiang, op dat de wapenstilstand nageleefd wordt en de strijdkrachten zich terugtrekken. Het Centrale Comité van de partij zal een commissie van onderzoek sturen om de toedracht van de incidenten in Sinkiang vast te stellen. De Hongkong Star meldde dinsdag dat generaal Wang En-Mao, de leider van de anti-Mao krachten in Sinkiang, heeft ge dreigd de Chinese kernbasis in Lop Nor te bezetten als de volgelingen van Mao proberen het provinciebestuur over te nemen. MOSKOU (AP) Russische inge nieurs hebben een elektronische mis- croscoop ontworpen die 250.000 maal kan vergroten. De microscoop kan de struc tuur van de genes waarnemen. De mi croscoop zal gebouwd worden in Soemy in de Oekraïne. „Een speciale kamer ge vuld met stikstof, zuurstof of een ander gas zal gebruikt worden om de verdeling van de cellen waar te nemen en het le vensproces in micro-organismen te bestu deren", aldus Tass. DUISBURG (DPA) —De vroegere ondercommandant van 't nazi-concentra tiekamp Vaivara in Estland, de 61-jari- ge Ernst Runde, heeft zich in zijn cel in de gevangenis van Duisburg opgehan gen. Runde had in mei verdacht van oorlogsmisdaden terecht moeten staan. Hij zou joden hebben vermoord. ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. vóór het parlement met de besprekingen begon, dat men met slechts één stem te gen en één onthouding tot die conclusie was gekomen. „De overgrote meerder heid van de Liberalen meent dat sanering alleen voldoende moet zijn om de toestand te redden, zonder enige belastingverho ging", zei hij. Onze correspondent in Brussel tekent hierbij aan dat de Liberalen bij de jongste verkiezingen van het niet verhogen der belastingen een van hun programma-pun ten hebben gemaakt. Zij zullen uiteraard trachten zich zo lang mogelijk aan die belofte te houden. Het besluit van de fractie is echter vooral van belang om dat het kabinet steunt op een coalitie van katholieken en Liberalen. Het verzet komt niet alleen van de li berale P.V.V. maar ook van de socialis tische B.S.P. Deze laatste partij heeft gisteren in de Kamer betoogd dat het wetsontwerp ongrondwettelijk is en dat eerst advies van de Raad van State moet worden ingewonnen. Na enige discussie is besloten dat liet ontwerp voor verder onderzoek naar een BONN (AFP)De Westduitse regering legt een dossier aan over de Nationaal- democratische Partij Duitsland (N.P.D.), dat aan het constitutioneel gerechtshof in Karlsruhe zal worden voorgelegd om vast te stellen of de partij verboden moet wor den of niet. De woordvoerder van de internationale vereniging van oud-verzetslieden en -gede porteerden, Hubert Halin, verklaarde dit dinsdag na afloop van een onderhoud met de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Paul Liicke. Halin zei dat Lücke de N.P.D. als een beweging met nationaal-socialistische kenmerken beschouwt en dat hij vastbe sloten is ervoor te zorgen dat „het recen te verleden van Duitsland niet terug keert." BERLIJN (DPA) De westelijke geal lieerden in Berlijn hebben maandag inten sivering van de patrouille-activiteit aan de sectoren- en zonegrenzen van West- Berlijn gelast. Ernstige incidenten, som mige gepaardgaande met schietpartijen, vervullen de westelijke commandanten met zorg. De patrouilles moeten West- Berlijn tegen „onmenselijk optreden" beschermen. speciale commissie zal worden gezonden. Die zou nog deze week met het onder zoek moeten beginnen. Zij bestaat uit 29 leden, te weten elf leden van de C.V.P.. negen van de B.S.P., zeven van de P.V.V. en één van de Volksunie. Zouden in die commissie de P.V.V. en de B.S.P. elkan der vinden in hun critiek dan ziet het er voor de regering niet goed uit. BERLIJN (DPA). Dr. Otto Dibelius, die van 1945 tot 1966 bisschop van de Evangelische kerk in Berlijn is geweest, is dinsdag in de ouderdom van 86 jaar in zijn woning te Berlijn-Dahlem over leden. De Westberlijnse burgemeester Albertz heeft Dibelius herdacht. Hij was erebur ger van de stad. De communisten hebben Dibelius in 1957 verboden door Oost-Duitsland te rei zen, hoewel hij eenmaal per maand mocht blijven preken in de Oostberlijnse Marienkirche. Hij deed daar vaak anti communistische uitspraken. De kerk, die 1600 zitplaatsen telt, was dan meestal stampvol. Sedert de bouw van de muur, in 1961, mocht Dibelius niet meer in het oostelijk stadsdeel komen. Hij was een fel le anti-nazi en werd in de Hitler-tijd drie maal gearresteerd. Koperdieven Inbrekers hebben bij een Utrechtse lompen- en metalengroothan- del een partij van 700 kg koper ter waarde van ƒ3.550 ontvreemd, alsmede 50 kg brons, 40 kg letterlood en 25 kg lichtkoper. SAIGON (Reuter). Een belangrijk Vietcong-document waaruit blijkt dat de guerrillastrijders met een ernstig tekort aan manschappen kampen, zou in han den van Amerikaanse militairen zijn ge vallen. In het rapport, een algemeen overzicht van de toestand in Zuid-Viet- nam, staat onder andere: „Wij hebben het vijandelijke potentieel belangrijk aan getast. Evenzeer echter is een feit, dat we er niet in geslaagd zijn veel nieuwe mensen aan onze kant te krijgen. De werving van mensen die de open plaatsen in militaire afdelingen moeten innemen en van arbeidskrachten vormt een ern stig probleem". De sterkte van de Vietcong zou zijn af genomen tot 180.000 man. „De vereiste sterkte van dit jaar (1966) is 300.000 man. De vermindering van de kwantiteit ging gepaard met een daling in kwaliteit", al dus het document, dat gevonden zou zijn tijdens de operatie Cedar Falls in de dichtbeboste „ijzeren driehoek" ten noord westen van Saigon. In het lijvige rapport staat ook dat de Vietcong, sinds de V.S. begin 1965 de troe pensterkte aanzienlijk begon op te voe ren het gezag heeft verloren over een miljoen plattelandsbewoners. Naar schat ting de helft van de plattelandsbevolking zou nu nog onder Vietconggezag staan. Het Nationale Bevrijdingsfront, de politie ke leiding van de guerrillastrijders, heeft lange tijd beweerd dat het vier-vijfde van de bevolking onder controle had. De jongste eigen schatting van de Vietcong klopt ongeveer met die van de Zuidviet- namese regering volgens welke de helft van de Zuidvietnamese bevolking onder regeringsgezag staat, een kwart onder Vietcong-gezag en de rest in „neutrale" gebieden leeft. SAN ANTONIO (Reuter) In de Ver enigde Staten heeft een brand in een ca bine met zuivere zuurstof opnieuw slacht offers geëist. Dit ongeluk kostte aan twee leden van de luchtmacht het leven. De twee mannen waren bezig met nor maal onderhoudswerk in een geheel met zuivere zuurstof gevulde hogedrukkamer in het instituut voor ruimtevaart-genees- kunde in San Antonio in Texas. De ca bine werd gereedgemaakt voor proeven met konijnen. Bij een soortgelijke brand kwamen vo rige week vrijdag in Kaap Kennedy drie ruimtevaarders om het leven, toen zij voor een repetitie voor de 21 februari vastgestelde ruimteproef in een Apolloca- bine hadden plaats genomen. Door onbe kende oorzaak ontstond toen brand in de cabine die boven op de reusachtige Sa- turnusraket was geplaatst. LONDEN (AP). Het jacht van sir Francis Chichester is dinsdag omgesla gen en weer rechtop komen te liggen. De Gipsy Moth werd door een zware golf ge troffen. Chichester heeft een groot deel van de dag werk gehad om zijn boot leeg te hozen, maar meldde geen hulp nodig te hebben. De zeiler is zondag uit de haven van Sydney vertrokken voor een reis naar Engeland via Kaap Hoorn. (Van onze corespondent) PARIJS Een opinie-onderzoek, dat in de afgelopen weken is ingesteld, heeft aangetoond, dat het communisme de meerderheid van de Fransen geen vrees meer inboezemt. Het onderzoek werd door sociologen in opdracht van de Fran se Communistische Partij, die vroeger van dit soort enquêtes niets wilde we ten, verricht. Eenenvijftig percent van de onder vraagden is van mening dat de commu nistische partij sedert de oorlog een nut tige rol in de Franse politiek heeft ge speeld. Slechts één-kwart van het publiek blijft nog altijd gekant tegen het toetre den van communistische ministers tot een regering. En het merendeel van de antwoorden voorspelde, dat de commu nisten de komende tien jaren de grootste winst van alle politiek partijen zouden boeken. De gaullisten werden over die zelfde periode daarentegen de ongunstig ste cijfers in het vooruitzicht gesteld. Aan de vooravond van de verkiezings campagne zijn deze uitslagen natuurlijk ALLERLEI bespiegelingen worden dezer dagen gewijd aan de vraag, of Thorpe al of niet in de voetstappen van zijn voorganger Grimond zal tre den. Bij zo'n beschouwing mag men z'n imitatie-gave niet verwarren met imitatie-drang. Het is juist zijn orgi- naliteit die de doorslag geeft bij zijn kleine mimische en betrekkelijk grote politieke successen. Hij zal overigens in de toekomst, met de kwetsbaarheid van zijn nieuwe functie, wat spaarza mer moeten zijn in het suggereren dat de politiek voor hem een grote grap is. De „Guardian" schrijft de tegenzin in zijn verkiezing bij een deel van de liberalen toe aan die luchthartige aan pak. Die is van een ander allooi dan de lichte toets, waardoor de parlemen taire redevoeringen van fractievoor zitter Grimond werden gekenmerkt en die pasten bij diens hoffelijke, char mante stijl. Grimond was een meester in het stellen van korte, luchtige vra gen. „Als wij hem van de perstribune af bezig zagen", zo merkte de parle mentaire „Times"-redacteur op, „leek het of hij eerder een van ons was dan een van hen". ZO NUCHTERWEG kritiseren uit naam van de man in de straat paste zeer wel in de taktiek van de liberalen onder Grimond. Hun voornaamste stre ven was, de partij-politieke grenzen te doorbreken. Het grote ideaal: te ko men tot een vorming van een nieuwe grote partij die tegelijk de midden koers zou volgen en als radicaal te boek zou staan. In zo'n nieuwe groe pering zouden de liberalen moeten sa mengaan met de socialisten zonder Labours linkervleugel. Voordat Grimond in 1956 tot fractie voorzitter was gekozen had hij betoogd dat de Britse Liberale Partij er in de komende tien jaar in moest slagen, belangrijke invloed op de regering uit te oefenen, en dat zij er anders be ter aan zou doen te verdwijnen. Dat doel is op geen stukken na bereikt. Maar Grimond behoefde zich niet te schamen over het resultaat van zijn werk: het aantal liberale zetels in het Lagerhuis verdubbelde. Van zes in 1956 tot twaalf in 1966. Overigens op een totaal van 630. Zijn partij kreeg geen kans aan een regeringscoalitie deel te nemen. Maar het heeft in 1964, toen Wilson een bijzonder krappe meerderheid be vocht, niet veel gescheeld. En hierover zijn vriend en vijand het eens: Gri- monds politieke kijk was zo uitgele zen, dat verscheidene van zijn stand punten later door de grote partijen werden overgenomen. Dat viel vooral in het oog bij de kwestie van de even tuele Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. Van het begin af is Grimond daar voluit voor geweest. MET DIT ALLES heeft Grimond zichzelf en zijn partij een politiek ge wicht verstrekt dat omgekeerd evenre dig is aan de kwantitatief bescheiden vertegenwoordiging in het Lagerhuis. Waren er vroeger wel eens afgunsti- gen die zijn succes als een simpel ge volg beschouwden van zijn huwelijk met Laura Miranda, de jongste doch ter van lady Violet Bonham Carter, een van de meest vooraanstaande li berale vrouwen van Groot-Brittannië, tegenwoordig is men het er vrijwel algemeen over eens dat zijn eigen verdiensten tot dit succes hebben ge leid. Men kan het voor een groot deel aan zijn optreden toeschrijven, dat de Britse liberalen het laissez-faire lieten De 37-jarige advocaat, Jeremy Thorpe, die nu leider is van de Britse Liberale Partij. varen en vooral de nadruk gingen leg gen op sociale verantwoordelijkheid. Grimond bereed geen principepaard- jes wanneer het ging om kwesties van staatsbemoeienis ja of neen. Hij ging ertoe over, het antwoord ook in dat soort kwesties van geval tot geval te bepalen. De 53-jarige Grimond, die met zijn wilde „voorlok" nog steeds een jonge krachtige indruk maakt, heeft zich nu teruggetrokken om zich, los van routine-aangelegenheden, te con centreren op de politieke problematiek op lange termijn, waarbij zeer zeker het ideaal van een nieuwe partij-inde ling hem voor de geest zal blijven staan. JEREMY THORPE is evenals Gri mond opgeleid in Eton en Oxford. Eveneens in overeenstemming met zijn voorganger is hij een „television per sonality". Beiden zijn meester in de rechten. Maar er zijn duidelijke ver schillen. De kijkers moeten bij het op treden van Thorpe wel eens vrezen dat zij een vuurplaat nodig hebben voor hun toestel zo spatten de vonken er af. Grimond is daarbij vergeleken bijzonder mild. Voorts is Thorpe vrij gezel. Het leeftijdsverschil van zestien jaar valt ook niet uit te vlakken: Thorpe telt pas 37 lentes. Thorpe's radicalisme lijkt verder te gaan dan dat van Grimond. Op het liberale partijcongres van september 1966 lanceerde hij het denkbeeld des noods bommen te gooien op een Rho- desische spoorweg om de olietoevoer van dat land met zijn rebellerende blanke minderheidsregime tegen te gaan. Zijn politieke opponenten heb ben hem toen de bijnaam gegeven „Bomber Thorpe". Maar door zulk venijn laat Thorpe zich niet afbrengen van het nastreven van de grote doeleinden waarvoor hij zich in het bijzonder interesseert: de toekenning van burgerrechten aan de Afrikanen, vergroting van de invloed van de Verenigde Naties en bevorde ring van de vrijheid van het individu. Wanneer onderwerpen als deze aan de orde zijn, valt aan de anders weieens twijfelachtig ernst van zijn optreden niet te tornen. Als het erop aankomt demonstreert Thorpe naast geestigheid ook moed. MEN NOEMT Thorpe een politicus „van nature". Hij wijst er zelf op dat al in de vijftiende eeuw een van zijn voorvaders het tot „speaker" voor zitter van het Lagerhuis bracht. Diens loopbaan eindigde niet zo best: hij werd in 1461 in Harringway door een menigte onthoofd. Dit gebeuren heeft de andere ge slachten echter niet afgeschrokken van het aanvaarden van politieke verant woordelijkheid. Jeremy's grootvader die de Roemeense oliebronnen in Ploesi opblies en de laatste man was die door de tsaar werd onderscheiden heeft als conservatief zitting gehad in het Britse parlement. Ook Thorpe's vader was parlementariër. Hij werd echter in 1923 verslagen door een aan hanger van de partij die zijn zoon nu tot „eerste man" heeft gekozen. Thorpe vertegenwoordigt in het Lagerhuis het district North-Devon (sedert 1959). Sinds 1964 heeft hij als penningmees ter de partij-inkomsten weten te ver dubbelen, een succes dat mede tot zijn huidige verkiezing heeft geleid. De rol die hij zijn partij in de nabije toekomst in de Britse politiek zal laten spelen, wordt in het bijzonder gekenmerkt door onvoorspelbaarheid. En wel voor namelijk omdat Thorpe, als het erop aankomt, ineens geen imitator meer blijkt te zijn. innnnnjinnjmnnnnl uwinrwwiir i 11 'MlfV' niet van belang ontbloot. Sinds de socia listen en andere linkese groepen een ak koord met de communisten sloten, be hoeft de leider van de Linkse Federatie Frangois Mitterrand minder bang te zijn, dat door dit „monsterverbond" al te veel kiezers van het centrum zullen worden afgeschrokken. Daarentegen zullen de gaullisten uit deze resultaten de les kunnen trekken, dat de vrees voor het communisme, die ze in de campagne wilden uitspelen, als verkiezingsslogan veel van zijn effect heeft ingeboet. Maar het interessantste is de uitslag natuurlijk toch nog wel voor de communisten zelf, die nu tot hun vol doening mogen constateren, dat ze zich niet langer in een politiek ghetto bevin den en dat ze door de meeste Fransen als een normale partij worden beschouwd. ADVERTENTIE Representatief aanbod van binnen-en buitenlandse caravans en toebehoren. open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 2.SO AMSTERDAM NIEUWE O kunt gebruik maken van de voordelige N.S. regeling of dm Ji-dagsn-Amsterdam" errangementen Bezoek. De Oostenrijkse kanselier, dr. Josef Klaus, zal van veertien tot 21 maart een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie brengen. Klaus was hiertoe uitgenodigd tijdens het bezoek van pre sident Podgorny aan Wenen. Vliegtuigongeluk. Een viermotorig Ame rikaanse vrachtvliegtuig is dinsdag bij de landing op het vliegveld van San Antonio in Texas verongelukt. De drie koppige bemanning is omgekomen. Auto's. De British Motor Corporation heeft meegedeeld een aanbod te hebben gedaan voor het bouwen van een grote autofabriek in de Sovjet-Unie. Mijnongeluk. Bij een explosie van mijn- gas in een kolenmijn in Mieres in Noord-Spanje, zijn dinsdag vier mijn werkers omgekomen en vijftien gewond. Uitstel. Een van de rechters van het Hooggerechtshof van de staat Australië heeft de ter dood veroordeelde moorde naar Ronald Joseph Ryan, enkele uren voordat hij zou worden opgehangen, uitstel van executie verleend. Provincie. De Indonesische eilandengroep de Noord-Molukken is rijp om een pro vincie te worden. Dit heeft Dahlan Ranoewihardjo, een lid van het Indo nesische parlement meegedeeld. Terugkeer. Pierre Poujade, wiens rechtse anti-belastingpartij eens meer dan vijf tig zetels in de Franse Nationale Ver gadering verwierf, gaat opnieuw aan de verkiezingen meedoen. Ditmaal zal hij de gaullisten steunen. Nieuw alfabet. Voor Britse kinderen die met leesmoeilijkheden kampen, biedt het alfabet van 44 letters uitkomst. De Nationale Stichting voor Onderwijs On derzoek publiceerde een rapport waarin gesteld wordt, dat kinderen die met het nieuwe alfabet leren lezen zes maanden tot drie jaar inlopen op kinderen die het oude alfabet gebruiken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3