Gertrud Slottke besliste over leven of dood van vele joden Arrestatielij sten waren vrachtbrieven voor de hel Griep? Ghefarine „4" doet wonderen Is prijsvoordeel werkelijk een voordeel alleen voor een kwaliteitsprodukt Europees ruimtevaartcentrum zit economisch aan de grond Armen omhoog /f Anti-vivisectiebond protesteert WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 echtheid van de Nog geen grenstoezicht op dierenuitvoèr Kerkelijk nieuws Vier middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. 13 kg wasmiddel in voordeel normale prijs 9/b trek at. U betaalt netto 6.50 voor alle wasmachines Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddel: vele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg matig schuimend voor de trommelwasmachine. Normale prijs 9.25; u betaalt slechts u verdient 2.75 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u betaalt slechts 5.90* u verdient 3.50 DOBBELMAN GEZINSWASMIDDEL... HET MEESTE VAN HET BESTE Publiek W. C. Brenninkmeyer overleden (Van onze correspondent) show gaat, maar om een proces en dat I opmerkingen niet zullen worden geduld. MÜNCHEN. De nevenaanklager De zaalwachter krijgt toestemming la- ii! waaimakers eruit te zetten. De zaalwach- dr. Robert Kempner begint de vijlde ^er Sprjng^ 0p en glundert even. Hij hoeft dag van het proces tegen Harster, echter niet in te grijpen Zöpf en Slottke met een aantal vra- Deze dinsdag is de eerste zware dag T. ,1 voor Fraulein Slottke De documenten gen. Dr. Kempner treedt op voor de kgSChrijVen in de zomer van 1942 op nabestaanden van Anne Frank én gang gekomen transporten en Slottke ,1 zorgde voor de vrijstellingen. Steeds meer voor die van een aantal gedeporteei de moesjen deze vrijstellingen worden inge- nonnen en paters van joodse afkomst, perkt, want Westerbork moest vol blij j v ,'.,1. pi ven om het vijfde plan van de transport- waaronder filosofe Edith Stem en de breinen njet jn gevaar te brengen. „Abbau gezusters Loep. Kempner zwaait met der Zurückstellingen", heette deze ver- j mindering. Een document bevat een ver- arrestatielijsten van de geestelijken. zQek van6een Haagse joodse kunsthande die uit de kloosters werden wegge- laar, die bij Slottke een verzoek om vrij- 1.1 ..I I stelling indiende, omdat zijn vader een haald en noemt ze „vrachtbrieven beiangrjjke positie bij de Oostenrijkse voor de hel". Als hij ze Harster, eens staatsbank in Berlijn bekleedde. Boven- chef van de Sicherheitsdienst in I dien was hij assistent van professor Fried- lander. Zijn vrouw was geen jodin. Uit het Nederland, voorhoudt, erkent deze de document blijkt dat Slottke het verzoek „vrachtbrieven".afdeed met de mededeling: "naar Ausch" witz zenden" en met de argumentatie dat „Zijn de namen goed opgeschreven?", de betrokkene zich voor het vaderland vraset Kemnner Ia sicher'" ant- niet verdienstelijk had gemaakt. (Dit was \iacgt tvempner. „ja sicner. anx Igen van de f0rmujes waarmee een der- woordt Harster. gelijke vrijstelling kon worden verkre gen.) Het besluit van Slottke betekende „Maar de Gestapo heeft een van de non- een doodvonnis en zij wist dit. nen vergeten mee te nemen", gaat Kemp- T ner verder. „Want God zij dank vergeet In de rechtszaal probeert zij de °Pvat- de politie wel eens wat". En dan vraagt HlnS te verdedigen dat zij haar c eP„ hij Harster hoe dit mogelijk kan zijn ge- had gezegd dat het om een tw j g weest. Harster weet het niet. „Misschien p?; Uit het document blijkt van deze was er een naamverwisseling", geeft hij twijfel echter mets. Niemand g tenantwoord uitvluchten van Slottke. De president Dan richt Kempner zich tot Zöpf, de vraagt haar: „en als het nu eens niet om assistent van Harster en leider van het deze,zoon van een belangrijke ban em- „Judenreferat", het beruchte referaat 4 Pjoye was gegaan, maar om een eenvou- B 4. „Hebt u nooit later eens moeten den- dige textiel-jood zonder relaties, had u dan ken over het geval van Anne Frank, die ook van een twijfeigeval gesproken? nog zo laat in de oorlog werd meegeno- Sloftke hapt naar lucht e men, doordat zij en haar familie verra- "darl hadden de dingen hun p g den werden?" Zöpf beweegt wat schich- Aanklager Huber roept uit ik kan dit tig heen en weer en vertelt dat hij zich met langer aanhoren, de beklaagden Har- indertijd „nooit met bijzonderheden bezig ster en Zopf gedragen zich toe hield" en „er zich ook nooit mee bezig Ue president repliceeit dr og] hield wie het verraad voor zijn bureau „Maar u zult het moeten aanhoren, het is pleegde". „Wie gaf het geld voor deze uw phcht verraders?", vraagt Kempner. „Meine Beamten", zegt Zöpf en hij geeft toe dat| Ifi het nailW het wel eens veel meer was dan de of ficiële vijf gulden per hoofd. Hij herinnert I Een tweede keer komt Fraulein Slottke zich wel dat zijn „Beamten" in Den Haag jn het nauw als de kwestie van de bui zich eens hadden beklaagd en hadden ge- tenlandse joden aan de orde komt. In zegd: „hier kunnen wij niet werken, Westerbork waren joden opgesloten die want hier wordt geen „Kopfgeld" gege-1 beschikten over buitenlandse passen, ven en in Amsterdam wel." Het „Kopf- maar ook joden die weliswaar opgaven, geld" is toen ook voor Den Haag inge- bijvoorbeeld, in Engeland geboren te zijn voerd. maar geen Britse pas konden tonen. De Kempner legt dan uit dat op 25 juli 1944 aanklager zegt dat deze mensen in ieder Himmler had geprobeerd onderhandelin- geval de Britse nationaliteit bezeten heb- gen met de geallieerden aan te knopen en ben en wellicht ook de Nederlandse, op dat moment zelf aan de Endlösung Juffrouw Slottke besliste zelf wie Neder een eind had gemaakt. Zöpf bekent dit lander was en wie niet. Met andere „later" te hebben gelezen. Op 25 augus- woorden wie (als Nederlander) naar tus 1944 waren de geallieerden in Parijs, Auschwitz ging en wie als buitenlander gaat Kempner voort, en op drie septem- nog kon blijven? „Ja", zegt Slottke. Ze ber in Brussel. Met stemverheffing voegt I bestudeert de lijsten aandachtig, alsof de nevenaanklager dan Zöpf toe: „op de- ze ze voor het eerst ziet. zelfde derde september 1944 vertrok nog Haar bril zet ze nu van onder langs een jodentransport naar het oosten. Bij haar kin en over haar neus weer eens dit transport was Anne Frank. U was toen op en ze maakt daarbij steeds een diepe nog de baas. Waarom liet u deze treinen knik met haar hoofd. Harster kijkt wat nog vertrekken?". Zöpf probeert uit te spottend toe. Slottke bekent de lijst te leggen maar zijn stemgeluid komt nau- hebben opgemaakt na terugkeer van een welijks uit zijn keel naar buiten dat (bezoek aan Westerbork. hij in deze periode naar Berlijn was ge- de tam* vierduizend joden er konden Sg^er 1 Huber. „Dat betekende arbeidsinzet en „Maar ik stond nog steeds onder bevel Uan later ze zwijgt. „Van staats van het Reichssicherheitshauptamt Over recht en nati0naliteiten wist ik toen nog de bewuste trein zegt Zopf nog: „Ik heb de trein niet persoonlijk laten rijden en ik weet alleen maar dat hij vertrokken is". Kempner repliceert: „is het werke lijk uw laatste woord? Wilde u niet in werkelijkheid de joden nog een laatste trap na geven?" Het is even stil en dan mompelt Zöpf bijna onhoorbaar: „het spijt me dat de trein nog is weggestuurd en dat Anne Frank er bij was". „Waarom geen addio gezegd terwijl de anderen dat toch ook deden?" Zöpf bemerkt blijkbaar Kemp- ners wat bijzondere uitdrukkingswijze niet en antwoordt: „ik geloof niet dat ik addio had kunnen zeggen, dat ik sabota ge had kunnen plegen". En na weer een stilte vol wikken en wegen: „menselijk vind ik het erg dat zoiets gebeurd is". Kempner gaat zitten en kondigt aan eerst voor zijn requisitoir opnieuw het woord te zullen vragen. niets af", antwoordt ze nog op een des betreffende vraag. Maar dan vult Huber aan dat Slottke op 28 september 1942 aan een bespre king met een vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandse Zaken uit Berlijn in Den Haag heeft deelgenomen, waarbij werd besloten bij dubbele natio naliteit de Nederlandse zijde op te geven. De beslissing in ieder afzonderlijk ,,twijfel"-geval lag bij Fraulein Slottke en zij bekent dit ook. Huber vraagt haar: waarom in twijfelgevallen naar de Ne derlandse zijde beslissen?" Slottke voelt de catastrofe aankomen. Zij zwijgt in al le talen. Huber houdt aan: „zeker omdat de slachtoffers dan zonder formaliteiten en dus gemakkelijker naar Auschwitz konden worden afgeschoven?" Slottke wil ja zeg gen, maar de stem blijft haar in de keel steken. Haar mond gaat geluidloos .open en weer dicht. De aanklager gaat zitten en ook juffrouw Slottke hoeft niet langer te blijven staan. De middag gaat voorbij met het voor lezen van documenten. Opnieuw staat Slottke in het spervuur. Van haar aan vankelijk vastberaden houding is niets meer over. Zelfs haar verdediger Aschen- auer komt voor het eerst in actie, om zijn cliënt van ondoordachte uitspraken terug te houden. Vrijdag zal het proces worden voortgezet. ZWOLLE De Nederlandse Bond tot bestrijding van de vivisectie heeft door middel van telegrammen bij de ministers van Justitie en van Financiën en bij de leden van de Eerste en Tweede Kamer geprotesteerd tegen het feit dat twee jaar na inwerkingtreding van het Honden- en Kattenbesluit op 1 februari 1965, de douane nog steeds niet is inge schakeld bij het toezicht op de naleving van dit besluit. De minister van justitie heeft op 2 mei 1966 dit toezicht aan de Tweede Kamer oegezegd. Volgens de bond zijn in de laatste twee jaar zeker 25.000 honden en katten vanuit ons land naar buitenland se laboratoria gegaan zonder dat zij de bescherming genoten waarop zij volgens het besluit recht hadden. De bond acht dit een noodtoestand, die het rechtvaar digt dat nu ten spoedigste het grenstoe zicht op de uitvoer van honden en katten wordt ingesteld. ADVERTENTIE Anne Frank Ned. Herv. Kerk Beroepen te Paramaribo L. J. Huisman te Uitgeest-Krommeniedijk, die dit beroep ook aannam; -te Oostzaan (Toez.) C. D. Goeverden te Finsterwolde, die bedankte voor Bozum c.a.; te Valburg-Homoet en te Hoog-Blokland A. Breure te Hei-en- Boeicop. Bedankt voor Arnhem (wijkgem. Zuid) Joh. Grolle te Groningen. Geref. Kerken Bedankt voor Kampen (4e pred. pl.) S. v. d. Linde te Grootegast. Geref. Gemeenten Bedankt voor Wageningen A. W. Ver hoef te Barneveld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Duurstede J. van 't Kruis te Baardwijk en Drunen. Aangenomen naar Surhuisterveen H. E Vegter te Borger. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Diever-Smilde J. C. Post, kand. te Leeuwarden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Den Bommel J. Bos te Lun- teren. ADVERTENTIE t „X. Mi 2 GEZINSWASMIDDEL 6.50 (Van onze correspondent) STOCKHOLM De Europese ruimte vaarorganisatie ESRO (European Space Research Organization), die haar basis in Kiruna in Noord-Zweden heeft, ver keert in een moeilijke economische posi tie. Dit kan ertoe leiden, dat het hele project schipbreuk gaat leiden. Men heeft zich gedwongen gezien het wetenschappelijke programma aanzien lijk in te krimpen zonder dat men erin geslaagd is de kosten te verminderen. De ze zijn gestegen! Interne moeilijkheden, waaronder de staking van personeel heb- Als de akten verder worden voorge lezen, komt de historie van de jodenver- drijving in al haar details weer tot leven. De publieke tribunes zijn de hele dag vol. Ook schoolklassen zijn er. Als het publiek herhaaldelijk van zijn afgrijzen blijk geeft, kondigt de president aan dat het niet om een toneelvoorstelling, of een Ondanks de strenge ver plichting om voortdurend met de armen omhoog deinende beweging te maken, kan Carnaval voor vele liefheb bers een bron van vreugde zijn. De arme stakkers bene den de rivieren hebben die vreugde ook hard nodig, om dat na Carnaval Aswoensdag en de veertigdaagse vasten plegen te volgen, waarin het leven geen lolletje meer is. Veertig dagen lang niets of bijna niets eten, niet roken, niet snoepen, geen bioscoop- je, geen dansje, geen borreltje nou, ga daar maar eens aanstaan. In die dagen ziet men te Venlo, Roermond, Eindhoven, Den Bosch en Til burg heel wat ellende op straat. Het hart draait er van om, als men die vermagerde, gebogen figuren naar hun werk ziet strompelen, doffe maar hongerige blikken in etalages van De Gruyter wer pend, machteloos proberend hun flodderende kleren bij een te houden om hun brood magere lendenen. Kan men het die arme schepsels euvel duiden, dat zij in de Carnavalsdagen hun geld, huwelijkstrouw en ser pentines verkwisten om het er voor de laatste keer nog eens flink van te nemen? Men ziet dan dikke fabrikanten, wel gedane vertegenwoordigers, rondborstige secretaressen en meer van dat ongeregelde goed lustig pierewaaien, om het vooruitzicht op de veertig dagen van ontbering kwijt te raken. In de meeste gevallen lukt dat uitstekend. Na Aswoensdag kan men diezelfde fabrikanten in hun Mercedes die aan alle kanten slobbert, hun lucifer-dunne secretaressen huiswaarts zien rijden, omdat de beklagens waardige wezens te zwak zijn im te lopen. Veertig dagen lang duurt dat, en er kan geën snoepje af. Zelfs het Snoepje van de Week is daar dan op ioog bevel stopgezet. Laat ze die drie dagen feest gerust blijven genieten, zo- ang niet een of ander conci lie er een stokje voor steekt. Maar waar ik wel bezwaar in zie, is het genadeloos betrek ken van onschuldige kinde ren in die vermaaksmolen en de daaropvolgende hongerpe- riode. Wat kunnen kinderen eraan doen, dat hun wieg toe vallig zuidelijk van de rivie ren heeft gestaan? Daar komt nog bij dat er zo verdraaid véél wiegen hebben gestaan. De zuiderling is nooit zuinig geweest met wiegen. Zijn spontane aard en zijn gemoe delijkheid kennen geen gren zen, als het op wiegenvullen aankomt. Als kind leer je daar de veertigdaagse honger aan den lijve kennen, al snap je in de verste verte niet waartoe het allemaal dient. Je krijgt een trommeltje om de gekregen snoepjes in op te bergen tot Paaszaterdag twaalf uur. Als je op dat zalige tijdstip het trommeltje opent, kun je je Pasen doorbrengen met de aaneengeplakte zuurtjes los te hakken en de schimmel van de chocola te vegen. Daar schiet je dan weinig mee op, want de levensvreugde van een snoepje zit in het inci denteel en zeldzaam genieten ervan, niet in het verorberen van een trommeltje vol kle vende, verschimmelde rom mel. Niet, dat die vastentijd het ergste is. De Carnaval laat de kinderen evenmin ongemoeid en dat is doodeenvoudig een wrede traditie. De dolzinnige ouders van jonge kinderen laten het er niet bij, avond aan avond huis en haard te verlaten en elders met opgeheven armen vertier te zoeken, neen, zij zijn overdag al zozeer ge stoord in hun geestvermogens dat zij hun kinderen vreemd soortige lapwerken aantrek ken en in een bonte optocht door weer en wind sturen. De verplichting van de opgehe ven armen moet waarlijk door de duivel uitgevonden zijn. Ziet de stakkers, verkleed als domino's, cowboys, sinaasap pelen en Maria-Stuarts ver kleumd door de straten trek ken, aangestaard door warm ingepakte volwassenen langs de route. Bevend van ver moeienis laat hier en daar een kleuter zijn armpjes zakken, maar onmiddellijk wordt hij dan besprongen door zijn va der, die hem nauwkeurig in de gaten houdt, en hoort hij de kreet: „Allee, Fonske, hop met die ermkes!" En dan moet het maar weer. Sommige kinderen zijn uit gedost als levende nachtmer ries van hun ouders. Men maakt er duiveltjes van met staarten, narretjes met rinke lende belletjes aan hun hoofd jes, jonkertjes met hoge hoed jes en slipjasjes, ezelskoppen op twee beentjes, wandelende zuidvruchten of, naar moder ner nachtmerries, robotjes en raketjes. Men kan een jongetje zien dat door zijn ouders geheel en al is ingeblikt, zodat hij zich nauwelijks meer kan voortbewegen. Zijn stumperi ge stapjes om de stoet bij te houden worden dan gezien als een kostelijke nabootsing van de manier waarop een robot loopt. Dankje-de-blik- sem, hij kan niet anders. Een klein meisje is meege stuurd als haremdame. In tulle en gaas en goudgalon, waar doorheen de felle wind het prille lichaampje van de zondige dame paars verft. Een dikke jongen loopt aan het hoofd van een stoet van twaalf dezer wezentjes. Hij is de wellustige sultan met krul lende schoenen en een hoofde lijke omslag die hem bijna doet omvallen bij iedere stap. De arme kleine loopt voor aap, want iedereen kan aan hem zien dat hij er geen flauw benul van heeft wat hij met zijn dames zou moeten aanvangen. En dat gaat zo door de hele stad, tot tegen etenstijd de stoet ontbonden wordt en de kleine martelaartjes weer door hun bezitters in beslag worden genomen en huis waarts gevoerd. Wat hebben ze een enorme lol gehad. Ze zien er blauw van en lijden kennelijk aan verstandsver bijstering. Dat laatste is^ geenszins verwonderlijk. Het* hele jaar door worden ze van de kant der volwassenen ge negeerd, genegerd, vermaand en ernstig toegesproken. Plot seling komt er dan een dag dat die volwassenen aan de rand van de straat staan en door politiemannen achteruit worden gehouden, terwijl de kinderen midden op straat lo pen zonder te worden wegge jaagd of zelfs maar gehin derd. Daar komt nog bij dat hun gezichten vol vieze verf zijn gesmeerd, terwijl ze an ders al op hun dondert j es krijgen als er een inktvlekje op hun wang zit. Dat is genoeg voor een jeugdige verstandsverbijste ring, die wel na enkele da gen weer wegtrekt maar nog lang een nare spierpijn in hun armpjes nalaat. Ik weet niet hoe de ver houdingen tussen kinderen en volwassenen daar in het zui den liggen, maar het lijkt me voor een kind ook een bijzon der vreemde gewaarwording als hij zijn moeder 's avonds ziet vertrekken in het gewaad van een Japanse geisha, aan de arm van pa die het uiter lijk van een ouderwetse brie venbus heeft aangenomen. Je weet nooit wat je ervoor te rugkrijgt. Het lijkt me moei lijk om dan rustig te gaan slapen, met in je achterhoofd de vrees dat je laat in de nacht een kus van een brie venbus moet incasseren, ter wijl een geisha je blote tenen instopt. Maar alles went waar schijnlijk. Als kind moet je wel vaker uitgaan van het standpunt dat iedereen gek is. Ook dat idee kan je een zekere levens vreugde schenken. Gertrud Slottke ben de bedrijfsleiding in twee groepen gesplitst en bemoeilijken de onderhande lingen, die noodzakelijk zijn om de crisis situatie te overwinnen. ESRO is in tegenstelling, tot ELDO (European Launcher Development Orga nization) een zuiver wetenschappelijke or ganisatie, die haar technische uitrusting van derden betrekt, onder andere van ELDO, dat verschillende soorten raket systemen ontwikkelt. Zowel Zweden als Nederland is lid van de ESRO, de overige leden zijn België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Spanje Groot-Brittannië en West-Duitsland. De ELDO wordt gevormd door België, Nederland, Frankrijk, Italië, Groot-Brit tannië en West-Duitsland. Ongeveer een half jaar geleden was het de ELDO, die in een zware crisis verkeerde. Die loste men gedeeltelijk door de financiële ver plichtingen van Engeland te reduceren, waarbij Engelands aandeel werd terugge bracht van 39 tot 27 percent. De crisis waarin ESRO zich nu be vindt, is van ernstiger aard dan indertijd bij ELDO het geval was, omdat de oor zaak ervan in de opzet gelegen is. De werkzaamheden van ESRO zijn voorna melijk gebaseerd pp een achtj aren-plan over de periode 1964 t/m 1972 en het budget voor dze periode bedraagt onge veer 1700 miljoen kronen (1150 miljoen gulden). Aanvankelijk nam men bij ESRO aan, dat men gedurende deze periode in totaal een 440 lange-afstandsraketten zou kunnen lanceren van de lanceerbasis Esrange bij Kiruna in Noord-Zweden af. Het daarop volgende jaar verminderde men dit aan tal tot 400, toen tot 300 en nu, in 1967, rekent men met 250 of minder lancerin gen. Het aantal satellieten, dat men eerst dacht te kunnen lanceren bedroeg 22, maar werd meer en meer verminderd. Op het ogenblik heeft men nog maar vier satellieten op het programma staan. De ESRO-crisis zal ongetwijfeld spoedig onderwerp van discussie zijn in de advi serende commissie van de Raad van Euro pa. Dit kan ertoe leiden, dat er een ont moeting van regeringsrepresentanten der betrokken landen zal plaatshebben bin nen afzienbare tijd. Hierbij zal men trach ten in gezamenlijk beraad de ESRO in een wat gunstiger economische positie te brengen. Betrekkelijk kort na het verscheiden van dr. Leo Brenninkmeijer en Richard Brenninkmeijer is thans wederom een lid van de derde generatie der Brennink- meijer-ondernemers overleden, nl. de heer Willibrordus Cornelius Brennink meyer. Hij werd geboren te Mettingen en overleed te Lausanne, waar hij de laats te jaren woonde, in de leeftijd van 77 jaar. De heer W. C. Brenninkmeijer was één der oprichters van C. en A. in Enge land, waarheen hij in 1921 werd uitge zonden. Hij heeft tot de jaren zestig in Engeland gewoond, in welke tijd hij C. en A. in dat land heeft mede helpen uitbouwen en tot bloei brengen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7