Nieuw stuk van Marcel Aymé: Relzebir-conventie WIJ ONTVINGEN De Negen Muzen TONEEL IN PARIJS Een modern sprookje met een onduidelijke moraal Suite Vollard van Picasso gekocht door Fort Worth Theater-acteurs vragen uitleg van Croiset Reinhard Keisers Markus Passion in Amsterdam Tros-bestuur samengesteld Moeder Rusland wil haar schatten terug Picasso-veiling voor Florence via Early Bird Nieuwe voorzitter van de STER DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 13 Gherri-Moro verongelukt Poul Henningsen overleden Jury aangewezen voor 14de int. vocalistenconcours Kring van toneelcritici in Nederland opgericht De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma s Haagse he Comedie brengt Lied in de schemering" (Van onze correspondent) PARIJS. Marcel Aymé is na een langdurige periode van Zwijgzaamheid een stilte die hij trouwens met bijna alle overige „prominenten" onder de Franse drama turgen, Anouilh, Sartre, Montherlant, Ionesco, Dubillard, Billetdoux sinds jaren deelde eindelijk weer eens met een nieuw stuk voor het forum verschenen: „La conven tion de Belzébir" (De Belzébir-conventie) dat dan ook met een bijzondere dosis belangstelling, zo niet span ning, werd verbeid. Misschien is die dosis iets te hoog DE KRACHT en de originaliteit hebben bij Marcel Aymé altijd gelegen in zijn dubbele hoedanigheid van sprookjesver teller of fabelist en van realist. In zijn beste verhalen en stukken wist hij steeds in de eerste alinea of volzin al een sfeer te scheppen die beklemmend was van ge lijkenis met onze eigen realiteit van alle dag, en waarin niettemin dingen gebeur den katten die spraken of een man die moeiteloos dwars door muren vermocht heen te stappen die met onze werke lijkheid in strijd of tegenspraak verkeer den en die we. uit hoofde van die andere overeenkomsten, niettemin terstond en voetstoots en zonder enige inspanning van de eigen fantasie konden, nee moesten aanvaarden. Marcel Aymé, die zich angstvallig af zijdig houdt van elk mondain of ander verkeer in en met „tout Paris", leidt op de Butte Montmartre sedert tientallen jaren het leven van een kluizenaar, die enkel omgang wil hebben met de kleine kring van zijn wijkgenoten van wie hij, ook als schrijver, de volstrekte beheersing van het Parijse „argot" heeft overge nomen. Hij is een meester in het bargoens, dat hij zijn personages bij voorkeur in de mond legt, en waardoor de geloofwaardig heid van zijn onwaarschijnlijkste situaties dan nog eens heel sterk wordt verhoogd. OP DAT PUNT komt men ook met Belzébir wel weer aan zijn trekken, want de samenleving die hij zijn publiek hier voor ogen tovert en waarin het recht van de burger, onder bepaalde restricties, zijn medemens in het openbaar om zeep te brengen constitutioneel werd vastgelegd, weet Aymé vanaf de eerste scène al vol ledig waar te maken. Die eerste scène wordt gespeeld door twee vrienden die elkaar lange tijd niet hebben gezien en van wie de een de ander opzoekt om hem mee te delen dat het motief van zijn komst uitsluitend gelegen is in zijn wens hem met zijn pistool van het leven te beroven. Het slachtoffer in spe reageert dan ook zonder excessieve verbazing want hoe veel lieden heeft hijzelf al niet naar de andere wereld geholpen ofschoon hij geweest om de kennisAiaking geheel bevredigend te maken. Zeker lijkt me niettemin toch ook dat Belzébir moeilijk in de categorie der voltreffers met Clérem- bard, La tête des autres en Oiseaux de lune geplaatst zal kunnen worden. Het stuk past eerder in de chrono logische lijn van zijn drie voorlaatste werken Mouche Bleue, Louisiane en Maxibules waarmee Aymé al de indruk wekte zich te ver van zijn natuurlijke inspi ratiebron verwijderd te hebben, om een toneel te be drijven voor de boulevard, die hijzelf in zijn hart toch ook niet al te hoog kan aanslaan. onze eigen condities plotseling helder be wust kunnen worden. In dat opzicht wist Ionesco, wiens dialogen niettemin ver bij die van Aymé ten achter blijven, met de rinoceros als symbool van dom en bloedig fascistisch machtsmisbruik, zijn doel veel zuiverder te treffen. Het is intussen duidelijk dat Aymé een moraal ook in dit nieuwe stuk heeft willen hebben. Helaas is het niet minder duidelijk dat die moraal veel te onduide lijk gebleven is, om van Belzébir ook nog een geslaagd modem sprookje te kunnen maken. Het museum in Fort Worth (Texas) heeft de „Suite Vollard" van Picasso verworven, een serie van honderd etsen uit de nala tenschap van wijlen kunsthandelaar-uit gever Ambroise Vollard. De volledige „suite" wordt beschouwd als een van de belangrijkste grafische col lecties van de 85-jarige Picasso. De serie zal tentoongesteld worden van 7 februari tot en met 26 maart als onderdeel van een grote Picasso-tentoonstelling. De prijs werd niet bekendgemaakt, maar het was wel de duurste aankoop van het museum. Marcel Aymé (Van onze correspondent) ARNHEM Het merendeel van de ac teurs en actrices van de Arnhemse to neelgroep Theater heeft de directeur van het gezelschap Hans Croiset, die over werkt met vakantie in het buitenland vertoeft telegrafisch nadere uitleg ge vraagd over zijn uitlatingen in „De Volks krant". Juist nu de groep met veel plezier in Arnhem werkt, toont men zich ge schokt door Croisets uitlating, dat hij zich niet bijzonder aan Arnhem gebonden voelt, maar even goed in een van de wes telijke grote steden zou kunnen werken. De 68-jarige schilder, beeldhouwer en glazenier Bruno Gherri-Moro is in de buurt van Sion, in het Zwitserse kanton Wallis, om het leven gekomen. Zijn auto werd op een onbewaakte overweg door een trein geschept. Gherri-Moro, die uit Italië geboortig was vestigde zich enkele jaren geleden in Sion Hij woonde een jaar of twintig in Parijs waar hij bevriend was met de schilder Maurice Utrillo. De Deense componist, architect, liedjes schrijver, hoofdredacteur en dichter Poul Henningsen is 72 jaar oud te Frede riksborg overleden. Enkele dagen geleden brak hij zijn dijbeen. Jachtseizoen geopend: het gebod „Gij zult niet doden" werd in Belzébir opgeheven. zich toch wel een lichte moeite getroost, hem op andere gedachten te brengen, of althans naar een ander menselijke schiet schijf te leiden. IN DAT DOEL slaagt hij ook wel, want die vriend is niet uit het ware Belzébir- hout gesneden der lieden, die enkel en al ter wille van hun sociale aanzien, een or dentelijk aantal medeburgers op hun jaar lijkse jachtbalans wensen te registreren. Want wanneer het doden-zonder- reden in Belzébir als een alleszins geres pecteerd tijdverdrijf beschouwd wordt, dan blijven die handelingen toch aan de scherp geformuleerde conventies onder hevig. Alleen het sterke geslacht mag zich zo wijden aan deze exquise sport die overigens met geen enkele spoor van bloeddorst gepaard gaat zodat een vrouw zich zelfs voor haar eigen man ont- eert, wanneer ze, al ware het slechts uit lijfsbehoud, ook eens een medeburger of burgeres zou neerknallen. En niet al leen de emancipatie van de vrouw, doch ook van de lagere standen is in Belzébir nog niet zo heel ver gevorderd. Het doden bij wijze van „acte gratuit" zou men hier kunnen vergelijken met bepaalde sporten als golf of tennis die in onze maat-^ schappij aan de leden der „betere klasse" bijna exclusief zijn voorbehouden, en om dat privilege te beschermen, wordt van de beoefenaars dan ook een forse jaarcontri butie geëist. Zo wordt de handeling dus voortdurend met pistoolschoten doorbro ken, of beter begeleid, wanneer een lid van de conventie een buurman of voorbij ganger naar de andere wereld heeft ge holpen omdat zijn gezicht hem niet aan stond of nog simpeler, aangezien hij ge woon zin had van een levend wezen weer eens een lijk te maken. DE MOEILIJKHEID met Belzébir is evenwel dat men vergeefs, of bijna ver geefs, moet zoeken naar de parallel in deze parabel. Er zijn natuurlijk wel een paar overeenkomsten: de gewetensvrede waarin ook de „beschaafde mens" met het afzichtelijkste onrecht kan leven, de voorrechten die een sociale elite zich on gestraft en zelfs ongestoord weet aan te meten, de betrekkelijkheid van de dood, al naar gelang die met respectabele even tueel heroïsche of ongeoorloofde motie ven kan worden omkleed. Soms moet men ook wel even denken aan de dagen van de Algerijnse oorlog en de OAS toen de grenzen tussen militairen en civielen wa ren uitgewist en iedereen een tijdje aan het moorden mocht slaan. Maar al die punten van gelijkenis blij ven toch veel te fragmentarisch, terwijl de techniek en de werkingskracht van het sprookje of de fabel nu juist eisen, dat het mechanisme van een stilzwijgend aan vaarde logica of ethiek in een geheel ver schillende context met zo'n stalen conse quentie in actie wordt gezet, dat we ons Vrijdag 10 februari zal in de Westerkerk in Amsterdam de eerste uitvoering in ons land worden gegeven van de Markus Pas sion van Bachs tijdgenoot Reinhard Keiser (1674-1739). Dit anderhalf uur durende werk, dat tweehonderd jaar lang in de vergetelheid rustte, beleefde onlangs in Stuttgart zijn wereldpremière. Op het pro gramma staat voorts Albinoni's Adagio voor orgel, viool en orkest. De uitvoerenden zijn Arjan Blanken (evangelist-partij), Herman Scheij (Chris tus-partij), Maria Schuchel, Wilhelmina Matthes, Gerard Honig, Henk van den Brink, Simon C. Jansen (orgel), Jaap Spigt (cembalo), Jacques Hartog (viool), het Am sterdams gemengd koor „Zang na Studie" en leden van het Zuidhollands Philharmo- nisch Orkest. Dirigent is Willem Wiese- hahn. De jury voor het veertiende internatio nale vocalistenconcours, dat van 4 tot september in 's-Hertogenbosch zal worden gehouden, bestaat uit: Manus Willemsen. voorzitter, Corry Bijster, Cora Canne Mey er, Jeanne Deroubait (België), Andrew Gold (Groot-Brittannië), Hans Kerkhoff, Halina Lukomska (Polen), P. Mollet (Zwit serland), Fritz Ollendorf (West-Duitsland) en Erik Werba (Oostenrijk). Tot voorzitter van de televisie- en ra- dioomroep TROS is benoemd dr. F. W. T. Hunger, algemeen secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Het bestuur van de TROS heeft zich thans als volgt geformeerd: dr. F. W. T. Hunger, voorzitter, dr. P. R. M. J. Han- raets, vice-voorzitter, mr. H. J. Minderop secretaris, jonkheer J. Six van Hillegom, penningmeester, mr. J. Bijdendijk en mr. G. L. F. Landré, lid. (De commissie van toezicht is thans als volgt geformeerd: mr. J. Bosman, mr. J. A. G. Jonckheer en de heer N.Spaan. Directeur mr. J. M. Landré, adviseur de heer J. M. Brandei. Het grootste gedeelte van de in ons land werkzame toneelrecensenten heeft zich verenigd in de Kring van Nederlandse toneelcritici. Dit gezelschap stelt zich ten doel de Nederlandse toneelcritiek op een zo hoog mogelijk niveau te handhaven, het artistieke klimaat van het toneelleven in ons land positief te beïnvloeden, proble men betreffende het toneel en het vak van recenseren door onderlinge gedachten- wisseling dichter bij een oplossing te bren gen, en de Nederlandse toneelcritiek in tern en tegenover het buitenland te ver tegenwoordigen. Met het ook op deze laat ste doelstelling is contact gezocht met het Internationaal theatercentrum te Den Haag dat de internationale contacten ver der zal behartigen. De kring heeft voorts besloten een jaarlijkse „Prijs van de Ne derlandse toneelcritiek" toe te kennen voor de opmerkelijkste artistieke toneeldaad. Het secretariaat van de Kring is voor lopig gevestigd te Amsterdam, Singel 383 telefoon 220383. Nederland 1: Het voorprogramma van vanavond bestaat uit het jeugd- en regio naal journaal en het programma „Mensen in de sport". In het kader van de zendtijd voor de politieke partijen na het journaal een uitzending van de Katholieke Volks partij. Na Achter het Nieuws en een ver haal van Simon Carmiggelt brengt de VARA het toneelstuk „Het spel van de rollen" op het scherm. Het stuk werd ge schreven door de Italiaanse toneelschrijver Luigi Pirandello, die honderd jaar geleden geboren werd. Tijdgenoten van hem wa ren Tsjechov, Strindberg, Ibsen, Schnitz- ler en Brecht, maar Pirandello bleef te midden van hen een onbekende. Zijn stuk ken „Zes personages op zoek naar een auteur", „Hendrik VI" en „Wat is de Waarheid" werden onder meer in Neder land gespeeld. In „Het spel van de rollen" ziet men onder andere Ton Lensink. Ann Hasekamp, Pim Dikkers, Cor van Rijn en Jeroen Krabbé. Na het laatste journaal een Teleac-les over automatisering. De derde, geheel herziene druk met de nieuwe verkeersregels en tekens van „De ideale autorijder" van J. F. Basten, hoofd inspecteur van politie in Zwolle, is ook verschenen bij Elsevier. „Welke vogel zingt daar?" is een vraag die beantwoord wordt in een boek van dr. Victor Wendland en Ernst Schaow en uitgegeven door G. J. A. Ruys Uitge versmaatschappij N.V. in Amsterdam. Het vogelboek is bestemd voor hen die zelf waarnemingen willen doen. De schilder en tekenaar Kurt Schulze heeft de af beeldingen gemaakt en de vertaling is van dr. B. Hubert en J. A. Meijer. Bij de uitgave zijn twee grammofoonplaten van vogelgeluiden gevoegd. Ruys ver zorgde ook de uitgaven van „Oosterse keukengeheimen" (handleiding voor Hol landse huisvrouwen bij de bereiding van Chinese en Indische gerechten) met 139 recepten en „Italiaans eten thuis", be werkt door Lydya Winkel; in beide ge vallen de derde druk. In een uitgave van SERVIRE in Den Haag „Ontmoetingen met het Oosten" geeft Fred Kop een beschrijving van het Midden-Oosten, gezien door tien Argo nauten in het voetspoor van Alexander de Grote. Hans Aalpol, Rob Aalpol en Gerrit Romeijn verzorgden de foto's, Jan Verbeek de tekeningen en mr. P. L. Muller (reisleider) en P. Doornenbal ge ven toeristische en medische adviezen. Mevrouw E. Mulder-Seelig beschrijft in „Zon, maan en sterren" (Uitgave Ser- vire, Den Haag) de opeenvolgende we reldbeelden van de achter ons liggende geschiedkundige periodes en laat zien dat niet alleen aan de kunst maar ook aan de evolutie van het wereldbeeld de bewustzijnfasen kunnen worden afgelezen. „Een huis vol bloemen en planten" van W. Iven is een uitgave in de Elseviers Praktische Pocketbibliotheek en is geïl lustreerd met afbeeldingen in kleuren. Uit het boekje blijkt onder meer welke bloemen men in de loop van het gehele jaar in huis kan verzorgen. Het zesde deel (van de acht) van Vi sum, Elseviers Moderne Gezinsencyclope die is verschenen en samengesteld door de redactie van Winkler Prins Encyclo pedieën. Het is zodanig samengesteld dat het boek zowel voor ouders als kinderen gemakkelijk te raadplegen is. Het gaat over de letters P, Q, en R en opent met een uitgebreid artikel over paarden. Parijs wordt uitvoerig beschreven en om met de letter P door te gaan vermelden we de paus, padvinderij, pop-art. Fraaie afbeeldingen zijn in de uitgave opgeno men. „Spookbeeld uit de hel" van Jean Lar- téguy, die reeds naam heeft gemaakt door romans uit het vroegere Indo-China, Al gerije en Korea, geeft een beeld van de roerige gebieden van Afrika, waar hij ge tuige is geweest van de tragikomedie door blank en bruin opgevoerd ten tijde van de afscheiding van Katanga. De ver taling is van J. H. Gerritsen en de uit gave van de n.v. Uitgeversmaatschappij Elsevier in Amsterdam. Iri de serie Elseviers reisgidsen is ver schenen het deel dat handelt over Utrecht Gelderland en Overijssel. De samenstel Ier J. H. Besselaar geeft een overzicht van de plaatsen in deze provincies en ook zijn foto's opgenomen. Elseviers Uitgeversmaatschappij brengt ook woordenboeken in pocketvorm uit „Engels-Nederlands" en „Nederlands Engels" van G. J. van der Keuken. Bei de bevatten ongeveer 23.000 trefwoorden, met behandeling van het idioom. ,Het concilie in kort bestek" is ont staan uit de samenwerking van een aan tal Zuid- en Noordnederlandse deskundi gen die bijdragen hebben geleverd tot de doorwerking van het Tweede Vaticaans Concilie in de kerk. De redacteuren van het boek, dat bij J. J. ROMEN Zonen in Roermond en Maaseik is verschenen, zijn dr. V. Heijlen, dr. B. van Leeuwen o.f.m., drs. Al. van Rijen m.s.c. en dr. P, Smulders sj. De 2de en herziene druk is verschenen bij de Uitgeverij N. KLUWER van „Rubaiyat" van Omar Khayyam, me trisch vertaald door J. A. Vooren met een inleiding van E. F. Tijdens, docto randus in de Indo-Iraanse letteren. Het Centraal Instituut voor Voedingson derzoek TNO (Utrechtseweg 48 in Utrecht) verzorgde de uitgave „Gerst en bier" door Edm. Nicolas. In het boek „Bouwen, wonen, leven", uitgegeven door J. H. DE BUSSY n.v. in Amsterdam, wordt zoals de inleiding vermeldt het nuttig geoordeeld te trach ten eerst na te denken over het wenselijk wonen, los van thans bekende woonvor men, stedebouwkundige patronen, sociale enquêtes en daarop gebaseerde statistie ken. Aan de samenstelling werkten mee dr. F. T. Diemèr-Lindeboom, prof. dr. F Ph. A. Teilegen, prof. ir. M. J. Granpré Molière en jhr. J. de Ranitz. Een herdruk is verschenen van de ro man van Helma Wolf Catz „De vreemde drift" bij de Uitgeverij J. DE BOER jr in Hilversum. HILVERSUM I 7 00 Nws en ochtendgymn. 7.23 Gramm. muz. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Gramm. muziek. 9.00 Klassieke gramm. muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Moderne muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Gramm muziek. 11.00 Nws 11.02 Voor de vrouw. 11.30 Fragmenten uit Duits-romantische opera's. 12.00 Orkestmu ziek. 12.25 Beursberichten. 12.27 Mede land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Moderne muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.15 Gevarieerd programma. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Moderne muziek. 16.45 Geestelijke liederen. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiten. 18.00 Nws. 18.15 Lezing. 18.20 Uitzending van de Partij voor Ongehuwden. 18.30 Jazzfestival Praag '66. 18.50 Informatie. 19.00 Ronduit: program ma voor jonge mensen. 19.30 Oorlog en vrede 20.00 Nws. 20.05 Lezing. 21.00 Klassieke en moderne muziek. 22.20 Klassieke muziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Platen- programma. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Lichte or kestmuziek. 7.30 Nws. 7.32 Gramm muziek. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde mu ziek. 8.30 Nws. 8.32 Gramm. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Klassieke muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramm. muziek. 12.27 Meded. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Gram. muziek. 14.05 Schoolradio 14.25 Moderne mu-, ziek. 15.15 Voordracht. 15.30 Programma voor oudere luisteraars. 16.30 Klassieke mu ziek. 17.05 Lichte muziek. 17.30 Klassieke muziek. 18.00 Klassieke muziek. 18.55 Praat je. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30-20.00 Jeugd en jongerenwerk op nieuwe wegen. 20.00 Opera. 20.45 Discussie. 21.15 Nederlands amusement. 21.35 Profiel van Arnold Schön- berg. 22.05 Humanistisch verbond. 22.30 Nws 22.40 Volksmuziek. 23.00 Klassieke en moder ne muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Platen- programma. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitami nen. 12.00 Nws. 12.02 Buitenlands persover zicht. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Buitenlands persoverzicht. 13.05 Pla- tenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Buitenlands persoverzicht. 14.05 2 x Top 10. 15.00 Nws. 15.02 Muziek. 16.00 Nws. 16.02 Oude gramm. platen. 16.30 Platenprogramma. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Pop-Party. BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Muziek. 12.40 Weerbericht 12.48 Gramm muziek. 12.55 Buitenlands pers overzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Muziek. 17.00 Nws. 17.15 Gevarieerde muziek. 17.30 Etnische muziek. 17.55 Gramm muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarde- sport. 18.30 Tips voor het weekendverkeer. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Musical. 19.00 Nws. 19.40 Muziek. 20.30 Amusements programma. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuziek. 23.55 Nws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 20.00 Journaal. 20.20 K.V.P. 20.30 Achter het nieuws. 20.55 Voordracht. 21.00 Het spel van de rollen (TV-spel). 22.20-22.25 Journaal 23.00-23.30 Teleac: Automatisering. NEDERLAND II 19.50 V.V.D. 20.00 Nws. 20.01 Reclame 20.05 Patrouillewagen '54 antwoordt! (TV-film). 20.30 Cinema. 21.20 Le premier rendez-vous (TV-spel.) 21.45 Het gevaar van vrijblijvendheid (toespraak i. 22.50 Screen play (balletprogramma). 22.10 Reclame. 22.15- 22.20 Journaal. 22.30 Dichterbij (programma over de bijbel). VOOR VRIJDAG NEDERLAND I Schooltelevisie (10.45-12.00). 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.56 Reclame. 19.00 Telixer, voor de jeugd. 19.30 Christus voor Alleman. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame., 20.20 C.D.U. 20.30 Rue Brique (showprogramma). 21.15 Bonanza (T.V.- film). 22.05 Brandpunt. 22.55 Journaal. NEDERLAND II 19.50 A.R.P. 20.00 Nws. 20.01 Reclame 20.05 Vjoew. 20.20 AVRO Danstest '67. 21.10 AVRO's Televizier. 21.30 Londens Symfonie Orkest. 22.10 Reclame. 22.15 Jour.vaal. 22.30 Teleac: Kernfysica. Honderd jaar geleden werd de Ita liaanse toneelschrijver Luigi Pirandello geboren. De VARA zendt vanavond via Nederland 1 het stuk „Het spel van de rollen" van hem uit. Nederland 2: Na een uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en het journaal begint de VPRO met een aflevering van Patrouillewagen 54. Jan Blokker presenteert vervolgens „Cinema", een programma over films en cineasten. Daarna een nieuwe aflevering van een verhaal van Guy de Maupassant. Voor het laatste journaal een balletprogramma waarin het Nederlands Danstheater op treedt met een ballet van Job Sanders. Laatste onderdeel is het programma „Dichterbij", waarin het dagelijks gebruik van godsdienstige begrippen aan de orde komt. Het Russische culturele blad Literatoer- naja Gazeta heeft een door vele prominen ten uit het Russische kunstleven onder tekende open brief aan het ministerie van cultuur gepubliceerd .waarin gepleit wordt voor Russische schilderijen en manu scripten uit het buitenland terug te krij gen. Tijdens de revolutie werden vele kunstschatten meegenomen naar Fran krijk. De componist Dimitri Sjostakovitsj, de schrijver Ilja Ehrenburg, de ballerina Ga- lina Oelanova en vele kunstbroeders me nen, dat vele adellijke emigranten die naar Frankrijk vluchtten in de loop der jaren minder vijandig tegenover hun ge boorteland zijn komen te staan. Velen van hen zouden ongetwijfeld graag de kunst schatten die nog in hun bezit zijn terug sturen, zo menen zij. Dienaresse. Het Russische blad „Sovjet- Rusland" heeft critiek geoefend op een in Peking uitgegeven boek, getiteld „Zekere problemen betreffende de let terkunde van het moderne revisionis me". Volgens het blad hadden de schrijvers van het boek de opdracht gehad tot elke prijs aan te tonen dat NEW YORK (AP) Een schilderij van Picasso dat hij schonk om gelden in te zamelen voor Florence, zal zondag in de Newyorkse tv-studio via de Early- Birdsatelliet geveild worden voor een pu bliek van twee continenten. Peter Wilson, voorzitter van de kunst handel Sotheby uit Londen, zal de veiling leiden. De bieders komen bijeen in stu dio's in Fort Worth (Texas) Burbank (Californië), Londen en Parijs. De veiling maakt deel uit van een Amerikaans tv-programma, „Bravo Pi casso", dat uitgezonden wordt als hulde aan de schilder. Woensdag 8 februari zal de Haagsche Comedie voor Haarlem de première geven van Noël Cowards komedie in twee be drijven „Lied in de schemering" (Song at Twilight). Onder regie van Eric van Ingen werken hiereen mee Ida Wasser man, Paul Steenbergen, Myra Ward en Roelof den Ambtman. Max Schuchart vertaalde het stuk, Hep van Delft ontwierp het decor. de Russische litteratuur „de revisio nistische dienaresse is van het Ame rikaanse imperialisme". Deze taak is echter hun krachten te boven gegaan, aldus „Sovjet-Rusland", landbouw, de recreatie, het wonen en de cultuur. De totale kosten zullen 43.300 gulden bedragen. Nagy en Gildewart. In het stedelijke Van Abbemuseum te Eindhoven worden tot 6 maart schilderijen, tekeningen, reliëfs en collages geëxposeerd van Laslo Mo- holy Nagy (1895-1946) en van Friedrich Vordemberge Gildewart (1899-1962). Van Nagy zijn er bovendien etsen, sculptu ren, ontwerpen voor theater en typogra fie te zien. Krunsj. Drie organisaties (AMVJ, „Fa- mos" en Jeugd en Muziek"), werk zaam op het gebied van het culturele jeugdwerk, hebben in samenwerking met diverse politieke jongerenorganisa ties (Arjos, CH-JO, JOVD, JOKVP, PSJW en Soc .Jeugd) het sociaal-poli tiek centrum KRUNSJ opgericht, waar politici en burgers elkaar kunnen ont moeten. Op 9 februari zal KRUNSJ wor den geopend door prof. dr. S. Kleereko- per in het AMVJ-gebouw aan het Leid- sebosje in Amsterdam. DEN HAAG Prof. dr. J. E. Andries- sen, oud-minister van Economische Za ken, is afgetreden als voorzitter van de Stichting Televisie- en Radioreclame (STER). Hij zal worden opgevolgd door ir. S. H. Visser, oud-minister van Defen sie, thans commissaris-generaal van de Wereldtentoonstelling Montreal en voor zitter van de Raad inzake Luchtveront reiniging.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13