Oosteuropese conferentie doorbraak Roemenië naar over Bonn AANPLAKBILJEHEN IN PEKING Fair child gaat kleine versie van nieuwe Fokker vervaardigen Mr. D. V eegens treedt uit het RTN-bestuur Zwaar Braadkuiken morris Oost-Duitsland en Polen willen eenzelfde gedragslijn Winter zou nu op komst zijn Korter werken voor 2200 man bij KNTU HET WEER Eenmaal per dag post bestellen als proef Ruim 18 miljoen extra voor aanvullend werk Hotelstatuut na verkiezingen Inbrekers rijden van viadukt Prins Claus woont jubileumfeest van PEN op 24 mei bij Beginselen zijn opgeofferd Vietcong zou met YS willen praten NRU wil hoger luistergeld Financiering van recreatiegebied baart zorgen m extra voordelig PREMIER OP SCHOMMEL Topsy 18 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Zwaar bewolkt Het woord is aan Burgemeester van Haarlemmerliede: SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk Voor stijlvolle interieurs naar nog I week LAMSVACHT JASJES HOT DOGS 60 ct SOEP per kop 65 ct MAX KOELEMIJ 52e JAARGANG NUMMER 79 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mfje MOSKOU (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van de Oost europese landen zullen waarschijnlijk begin volgende week in Oost-Berlijn vergaderen. De Oostduitse partijleider Ulbricht zou het initiatief voor deze spoedbij eenkomst hebben genomen. De conferentie zou tot doel hebben een gezamenlijke tactiek vast te stellen van de communistische Oosteuropese landen tegenover West-Duitsland. Walter Ul- In India is de Dag van de Republiek gevierd. De premier, mevrouw In dira Gandhi heeft aan de viering hartelijk meegedaanzoals blijkt uit bijgaande foto. De premier op de schommel temidden van volks dansers uit Rajasthan. bricht zou willen voorkomen dat meer landen uit het communistische blok het Roemeense voorbeeld gaan volgen en di plomatieke betrekkingen met Bonn gaan aanknopen zonder daaraan politieke voor waarden te verbinden. Ulbricht vreest een isolement van Oost- Duitsland als het Roemeense voorbeeld school zou maken. De Poolse regering zou die vrees van de Oostduitse partijleider delen. Voordat bekend werd dat Bonn en Roemenië elkaar diplomatiek hadden ge vonden, was in Moskou uitgelekt dat er een ministers-conferentie over de betrek kingen tussen West-Duitsland en de com munistische landen zou worden gehouden binnen veertien dagen." Op aandringen van Pankov en Warschau zou de datum ervoor zijn vervroegd. De Roemeense minister van Buiten landse Zaken Manescoe is nog in de Bondsrepubliek. Hij zal vermoedelijk een plaatsvervanger naar de conferentie stu ren. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Sovjet-Unie, Bulgarije, Tsje- choslowakije, Oost-Duitsland, Hongarije en Polen zullen aanwezig zijn. Ook is misschien een vertegenwoordiger van Buiten-Mongolië erbij. Oost-Duitsland en Polen willen dat als belangrijkste voorwaarden voor het aan knopen van diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland gesteld wordt dat Bonn Oost-Duitsland als soevereine staat erkent en formeel de Oder-Neisse-grens als de westgrens van Polen aanvaardt. Bulgarije zou reeds zijn gezwicht voor de Russische en Poolse argumenten en zou het aanknopen van diplomatieke ban den met Bonn voorlopig willen uitstellen. Er is niets bekend over de houding van Hongarije en Tjechoslowakije in deze aan gelegenheid. De Westduitse Bondskanselier, Kiesin- ger, heeft in de Bondsdag verklaard er van overtuigd te zijn dat de buitenwereld het verdrag met Roemenië als een bij drage tot de vrede beschouwt. Hij wees er voorts op dat zijn regering zich nog steeds als enige vertegenwoor digster van het Duitse volk beschouwt. Het Oostduitse communistische partijor gaan Neues Deutschland deed een oproep tot „alle mensen in het buitenland" steun te verlenen aan de Westduitsers die zich verzetten tegen verspreiding van het neo- nazisme. BRUSSEL (ANP) —Als de weerkundi ge dienst van de Belgische luchtmacht, die gespecialiseerd is in weersvoorspellin gen op lange termijn, gelijk krijgt, zal de uitzonderlijke zachte maand januari gevolgd worden door een langdurige kou- deperiode. Het ziet ernaar uit, dat de lage landen dan onder invloed komen van het uitge strekte hogedrukgebied, dat thans Scandi navië in zijn greep heeft, zodat een lang durige koudegolf met strenge vorst en waarschijnlijk ook veel sneeuw verwacht kan worden. (Van onze correspondent) Enschede Voor ruim 2200 van de 7800 personeelsleden van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie zal op korte termijn werktijdverkorting worden aan gevraagd. Deze zal waarschijnlijk maan dag over veertien dagen ingaan. In het al gemeen zal, met handhaving van de drie- ploegen-dienst de werkweek gedurende een periode van negen weken worden be kort. liet is nog niet te zeggen of van de nog te verlenen vergunningen volledig gebruik zal moeten worden gemaakt. De orderposities van de spinnerij- en weverijdivisies zijn bepaald niet ongunstig De raad van bestuur acht het echter raadzaam de pas in te houden en tegelij kertijd de beweeglijkheid van het produk tie-apparaat te handhaven, om zodra de situatie daartoe aanleiding geeft, met vol le kracht te kunnen doorstoten. W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,6, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 6, 7 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Ferdinand11 Kunst13 Radio en tv 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Als gevolg van het grote personeelste kort bij de P.T.T. in de Randstad Hol land heeft de centrale directie van de P.T.T. in Den Haag besloten proeven te gaan nemen met het eenmaal per dag bestellen van de post. Daarvoor zijn uitgekozen die gemeenten, waar liet te kort aan personeel het ergst is. Dat be treft Beverwijk en een deel van de ge meente Den Haag. De namiddagbestelling zal dan komen te vervallen. Weliswaar wordt het publiek regelmatig geconfronteerd met een groep jonge P.T.T.-ers in opleiding, doch hun aantal is nog te gering om de postbestel lingen uit te voeren zoals het behoort. Daarom deze proef, welke, wanneer zij zal slagen, tot gevolg zal hebben, dat ook in andere gemeenten in de Randstad Hol land dit systeem van eenmaal bestellen per dag zal worden ingevoerd. De proeven in Beverwijk en Den Haag zullen medio maart of april aanvangen, daar een en ander tamelijk veel voorbe reiding vergt, zoals het maken van een andere wijk-indeling, een andere wijze van sorteren en het invoeren van nieu we diensten. Minister Veldkamp van Sociale Zaken heeft op zijn begroting 18,5 miljoen gul den extra uitgetrokken voor aanvullende werken. Die post is daarmee op 40 mil joen gebracht. Door deze maatregel kun nen tot aan de zomer van dit jaar aan vullende werken worden uitgevoerd. Bij het scheppen van werkgelegenheid zal zoveel mogelijk voorrang aan normale werken worden gegeven en aan die wer- Alexander Müller: Wat de mens onderscheidt van alle an dere levende wezens is zijn vermogen om bewust te kiezen tussen verschil lende gedragingen. (Van onze correspondent) DEN HAAG De ANVV verwacht, dat ken, die in de betrokken gebieden in alge- I na de verkiezingen de nieuwe regering mene zin de hoogste voorrang hebben. (Vervolg op pagina 2) (Van onze correspondent) RIDDERKERK. Achtervolgd door 3 Rotterdamse politiewagens is een grote auto, die toebehoorde aan een Tilburgse woonwagenbewoner, vannacht van het vijf I meter hoge viaduct over rijksweg 16 bij het wegrestaurant van Kekem bij Ridder- heel spoedig met voorstellen over een hotelstatuut en een hotelclassificatie zal komen. Het overleg daarover is, aldus bleek gisterenmiddag uit opmerkingen tij- I dens een persconferentie in Den Haag, heel ver gevorderd. (Vervolg op pagina 2) Prins Claus der Nederlanden zal woens- kerk gestort. In de wagen zaten vier per-24 mei in de bedrijfsgebouwen VE>n sonen, die een inbraak hadden gepleegd u u,.,,,i Elektriciteits Net van in Vlaardingen. Zij wisten hoewel zij gewond moeten zijn geweest te ontkomen door de vel den. De wagen werd geheel vernield. f (Van onze correspondent) De n.v. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker gaat nauwer samenwerken met de Fairchild Hiller Corporation. Dit is gistermiddag mee gedeeld door Fokker-directeur F. Die pen. De nauwere samenwerking houdt in, dat Fairchild een kleinere versie van het nieuwe Fokker-vliegtuig F-28 gaal vervaardigen. Voor de verkoop van de F-28 en het Amerikaanse type, dat de aanduiding F-228 zal krijgen, is een regeling getroffen die inhoudt dat Fairchild de markt op het weste lijk halfrond de Verenigde Staten, Canada en Mexico voor zijn reke ning neemt. Fokker zal beide vlieg tuigtypen in de rest van de wereld gaan verkopen. In de Zuidamerikaan- se landen zullen verkoopapparaten van beide maatschappijen opereren. De heer Diepen ziet in de nieuwe vorm van samenwerking een belangrijk winst punt. Het betekent een consolidatie van de positie van beide maatschappijen voor 10 tot 15 jaar, zegt hij. De samenwerking tussen de Fairchild Hiller Corporation en Fokker is tot stand gekomen in 1956, toen Fairchild de licentierechten ver wierf voor het schroefturbine-verkeers- vliegtuig F-27, de Fokker Friendship. De F-228 van de Fairchild Hiller Corpo ration wordt in vergelijking met de F-28, die naar men hoopt op 15 mei van dit jaar zijn eerste vlucht zal kunnen ma ken, ongeveer een meter kleiner. Een an der belangrijk verschil betreft de motor. De F-28 wordt uitgerust met twee Rolls Royce Spey-motoren, de F-228 met nieuwe Rolls Royce-motoren van het type Trent, De componenten waaruit beide vliegtui gen worden samengesteld worden zoveel mogelijk gelijk gehouden. Voor de F-228 zullen zij vervaardigd worden door Fok ker en haar Europese partners, de Ham burger Flugzeugbau, de Vereinigte Flug technische Werke en Short Brothers and Harland. De Fairchild Hiller Corporation heeft een eerste bestelling van compo nenten voor 50 vliegtuigen gedaan. De eerste F-228 zal in 1970 het luchtruim kiezen. Men verwacht 250 toestellen van dit type te kunnen verkopen. De F-228 zal meer dan de F-28 geschikt zijn voor het gebruik op ultra-korte afstanden. Vooral aan dergelijke toestellen is in de Verenigde Staten behoefte. Op het ogenblik staan Fokker en Fair child bekend als de uitvoerders van een van de meest succesvolle verkeersvlieg tuigprogramma's ter wereld. Ze hebben meer dan 410 F-27- en daarvan afgeleide, verlengde FH-227-toestellen verkocht. Contracten voor nog een vijftiental van dergelijke toestellen kunnen binnenkort worden verwacht. De produktie van de F-27 en de FH-227 zal worden voortgezet. Het blijft roerig in China. In de com munistisch Chinese hoofdstad hangen grote aanplakbiljetten, die opgedragen zijn aan de aanhangers van de Cultu rele Revolutie. Inmiddels heeft Mao zijn aanhangers opgeroepen tot een heid. „Er zijn de laatste tijd gevallen van tweedracht en botsingen binnen de verschillende organisaties van revo lutionaire rebellen geweest in de strijd om de macht te herkrijgen. Het secta- risme en de tweedracht moeten wij uitroeien en wij moeten ons verenigen met de mensen die denkbeelden ver kondigen die tegengesteld zijn aan de onze". Deze nogal cryptische verklaring zou Mao volgens de correspondent van een Japans blad hebben afgelegd tijdens een bijeenkomst van de voornaamste leden van het partijcomité voor de Cul turele Revolutie. Mao zou hierbij heb ben gesproken van zijn „laatste instruc ties". ft- Mr. D. J. Veegens uit Den Haag heeft besloten zich uit het bestuur van de RTN terug te trekken uit protest tegen de fu sie met de AVRO. In een brief aan de voorzitter van de RTN, de heer C. G. Matser, heeft hij dit besluit als volgt ge motiveerd: „Het bestuur heeft welbewust een prin cipiële scheidslijn getrokken tussen de RTN en de bestaande omroeporganisa ties, daaronder begrepen de AVRO. Onze voornaamste bezwaren, zoals ik ze heb begrepen, waren dat de AVRO haar aan spraak op algemeenheid niet heeft kun nen waarmaken en ook als men reke ning houdt met het karakter van radio en televisie als massacommunicatiemid delen te vaak is vervallen in kleur loosheid en goedkope populariteit. Deze bezwaren doen zich sterker gevoelen doordat het huidige AVRO-bestuur geen krachtige leiding heeft weten te geven. Ik meen dus, dat de RTN tegenover de begunstigers die haar doelstelling heb ben onderschreven niet gerechtigd is on verhoeds overstag te gaan. Het is beter 1» met ere te falen dan een compromis te sluiten met opoffering van de beginse len." De heer Veegens wijst erop dat de RTN de luisteraars en kijkers wenste te bena deren als volwassen mensen en iedere vorm van bevoogding van het publiek af wees. Nu worden bij de fusie namens de RTN waarborgen bedongen, waarvan de strekking is de „naar links neigende tendens" bij de nieuwscommentaren van de andere omroepen tegen te gaan. Als afkeurenswaardig voorbeeld is genoemd een recente uitzending van AVRO's tele- vizier over de gezag'shandhaving door de Amsterdamse politie. „Degenen die van mening zijn tegen over een door hen gewraakte tendens in de omroep een tegenstroming te moe ten aanwakkeren hebben daartoe het vol ste recht. Een duidelijke zwenking naar rechts mag echter niet worden uitgevoerd onder de vlag van onpartijdige voorlich ting door de RTN", aldus de heer Vee gens. het Provinciaal Elektriciteits Net van Noord-Holland de nieuwe centrale in ge bruik stellen. Dit zal gebeuren in het kader van de viering van het vijftigjarig bestaan van het PEN. Op de eerste dag van dit jaar bestond het PEN vijftig jaar. De viering van dit jubileum is echter uit gesteld totdat de nieuwe centrale gereed is. Er zal dan twee dagen feest worden gevierd. Ook het personeel van het bedrijf zal in deze feestviering delen doordat een gratificatie zal worden uitgekeerd. Hoe groot deze zal zijn is nog niet bekend. Een en ander heeft gedeputeerde Mensink gisteren bekend gemaakt tijdens de laatste begrotingsvergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland in antwoord op vragen van de heer Harmsen (P.v.d.A.) LONDEN (Reuter) Het Zuidvietna- I mese Bevrijdingsfront is bereid recht streeks en zonder voorwaarden vooraf vre- desbesprekingen te beginnen met de VS. Dat zou de minister van Buitenlandse Zaken van dit front, Ngoejen Van Hieu, vorig jaar december hebben gezegd, toen I hij een gesprek met de Britse journa liste Gloria Stewart had. De Noordvietnamese autoriteiten hebben het bericht tegengesproken. Dat zou erop kunnen duiden dat er over deze kwestie verschil van mening bestaat tussen de lei ders van 't Bevrijdingsfront en de Noord vietnamese regering. De Britse journalis te beweert dat het omstreden gesprek in het bijzijn van twee getuigen is gevoerd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, heeft meegedeeld dat Washington onderzoekt, of de recente ge beurtenissen in China de regering van Noord-Vietnam misschien een grotere vrij heid van optreden in de kwestie-Vietnam geven. (Van onze correspondent) HILVERSUM De radio, N.R.U. en omroepen gezamenlijk, zal dit jaar een te- ttt ti uuaiuii van I kort hebben volgens de gegevens van de veil tot Westerflier van Haarlemmerliede b ti 1967 ëvan 9 miljoen. Hiervan en Spaarnwoude heeft m zijn gisteravond des*oods 3 miljoen Jedekt worden iiitrfzicnrAbQn l\l ai mri onrerano 7iin hd_ I Burgemeester F. W. M. baron van Hö- uitgesproken Nieuwjaarsrede zijn be zorgdheid uitgesproken ten aanzien van de financiering van het recreatieplan „Spaarnwoude". Dit plan behelst de ont wikkeling van de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude tot één groot re creatie-oord in het geheel van Groot Am sterdam. De burgemeester was van mening dat tegelijk met de grote ontwikkeling en vernieuwing op economisch gebied ook de noodzakelijk vernieuwing op recreatiege bied tot stand gebracht dient te worden. ,Onze gemeente moet in het grote stads gewest Groot Amsterdam als speciale functie krijgen de centrale zorg voor een modern en adequaat recreatiegebied", al dus baron van Hövell tot Westerflier. Hij wees er echter op, dat de grondwerving voor havens en recreatiegebied gelijktij dig dient te geschieden, „opdat de re creatie niet tussen wal en schip valt". ADVERTENTIES door uit de reserves te putten. Maar die zijn daarmee dan ook totaal op. Een en ander heeft de N.R.U. vastgesteld in een rapport dat bestemd is voor de minister en dezer dagen naar Den Haag zal wor den gezonden. Het rapport is opgemaakt in het kader van het regelmatig overleg tussen de omroepen en het ministerie. Ditmaal waren de financiële zorgen zo urgent dat men het accent op deze zijde van het overleg heeft gelegd. ADVERTENTIES MET RIJKSKEUR I Voor handel: DI EP VRI ES UN IE Wagenweg 15 - Haarlem - Tel. 12818 50m.van het Houtplein, Vlakbij ruim parkeren. Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15SS2 Leidsettraat (bij Koningtplein) Telefoon (020) 22 35 95 - Amtterdam Ook per liter verkrijgbaar. KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-O. TEL. 4000

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1