VAN DAG TOT DAG Westduits-Roemeens verdrag probleem voor Oost-Duitsland Restant Hallstein-doctrine thans definitief opgeruimd STAKING LEGT PARIJS LAM 25 HUNTER Wilson vertelt niet veel over zijn Brusselse reis Spaanse politie arresteerde in Valencia twintig studenten Spanning onder bevolking in Madrid niet verdwenen r v__ issmj economie Vijfling in New York China eist excuses van Frankrijk Aanvaring in Pacific tussen marineschepen amm DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 *1111111 Klip Onderhandelingen Met schrik De oude glorie van Nederlandse lucht vaart lijkt te herleven, nu de trotse, eer biedwaardige Fokker succes boekt met moderne vliegtuigen. Dat behoeft geen chauvinisme te zijn, het is in de eerste plaats voldoening over het feit dat Ne derland op het stuk van luchtvaarttech niek economisch mee kan en industrieel op de eerste rang is teruggekeerd. De Amerikaanse order bij Fokker voor een verkleinde versie van de „Fellowship" omvat enkele honderden miljoenen en verzekert aan de Fokkerfabrieken enkele tientallen jaren werk. Het is een bijdrage tot de Nederlandse welvaart en een troef in het spel van de internationale lucht vaart. Een troef die andere troeven zal kunnen losmaken, omdat ook op het ni veau van vliegtuigenmarkt de naam een belangrijk reclame-object kan zijn. Fok ker heeft een traditie van betrouwbaar heid en soliditeit, waarvan de KLM ja renlang de uitdraagster is geweest. Uit draagster klinkt een beetje tweedehands, maar in dit geval zal iedereen de ware vinden en door die ene bestelling per dag niet overbelast zal raken. Men hoede zich in Beverwijk en elders voor de illusie, dat men nu de postta- rieven met de helft zal zien verminderen. Bij de PTT is de normale maatschappe lijke stelling dat prijs en prestatie ge koppeld dienen te zijn, niet meer gang baar. Zij is post-uum. Volgens de minister van Verkeer (en Waterstaat, maar dat doet er in dit geval mets toe) De Quay zal de beruchte spoor wegkruising in de snelweg Amsterdam- Utrecht verdwijnen. Hij heeft toegegeven dat de snelle toeneming van het verkeer en de opeenhoping van ongelukken daar toe aanleiding zijn, terwijl hij het als een vergissing kenmerkte dat indertijd hier niet meteen een ongelijkvloerse kruising is gemaakt. Opnieuw wordt dus in de sector verkeer een put gedempt, waarin al vele kalveren verdronken zijn. Mensenlevens zijn er door verloren gegaan, enorme materiële schade is erdoor ontstaan. Geen der ge troffenen heeft zich tot de rechter ge- betekenis ervan begrijpen: waar de KLM wend met een eis tot schadevergoeding neerstreek, streek Fokker neer. Zo is net jaren geweest en misschien wordt het nu zo, dat de naam Fokker door andere lucht vaartmaatschappijen als een embleem van veiligheid en betrouwbaarheid zal worden vervoerd naar alle windstreken. Ook op het gebied van de luchtvaart, maar dan op het. veel minder populaire van de militaire luchtvaart, speelt zich een transactie af de aankoop van 105 straaljagers in Canada voor onze lucht macht ten koste van meer dan zeshon derd miljoen. Een deel van deze miljoe nen wordt via een tamelijk ingewikkelde procedure teruggespeeld naar de Neder landse industrie, doordat de Canadezen als tegenprestatie onderdelen, gereed schappen en precisie-apparatuur van ons land zullen betrekken. De verweving van economische en mili taire belangen is bij deze transactie zeer duidelijk. Men kan voldoening voelen over het feit dat de Nederlandse werkgelegen heid baat vindt bij militaire produktie en leverantie, maar die voldoening wordt voor een groot deel weggewerkt door de overweging dat de Nederlandse belasting betaler een aanmerkelijk deel van de kos ten te dragen krijgt. Defensiegelden zijn in feite onproduktief omdat zij geen bijdrage vormen tot het le- venscomfort, zelfs daarentegen de koop kracht drukken, terwijl de te kopen of te produceren goederen aan snelle veroude ring onderhevig zijn zonder dat zij (geluk kig!) gebruikswaarde opleveren. Dat „gelukkig" slaat natuurlijk op de afwezigheid van de gebruiksnoodzaak, na melijk de oorlog. Men kan met enige ruimte voor twijfel volhouden dat die straaljagers onze veiligheid verzekeren, of liever, mede verzekeren. Laten we dat dan aannemen, maar dan rijst de vraag of het nu die veiligheid dan wel dat economi sche voordeel is, waarmee de aankoop van 105 straaljagers in werkelijkheid moet worden gemotiveerd. De samenknoping van die twee elementen is gevaarlijk. De kwestie van bewapenen of ontwape nen kan in feite alleen maar worden be antwoord met een reële bewijsvoering van de defensieve noodzaak. Alle neven argumenten vertroebelen de heldere kijk op de defensiebegroting en brengen vredes initiatieven in gevaar. Het moet, eenvoudiger gezegd, niet zó worden dat onze welvaart in stand moet worden gehouden met een niet reële oor logsdreiging te verkondigen. Werkgele genheid is broodnodig, maar zij moet niet worden gekocht met vrees die kunst matig is. Er zal een proef worden genomen met het doen vervallen van een postbestelling. Slachtoffer van de proef is onder meer Beverwijk. Vreemde keus alsof Bever wijk een geschikter proef terrein is voor vermindering van openbare diensten dan Haarlem of Maastricht. Ook is het niet duidelijk wat die proef moet uitwijzen. Zouden de Beverwijkers enthousiast moeten reageren over het feit, dat ze nu een keer minder per dag wor den lastiggevallen met gerommel in hun brievenbus? Of zou het uitblijven van klachten over het later ontvangen van brieven (want dat is natuurlijk het ge volg) de PTT moeten bewijzen dat zij deze gebrekkiger vervulling van haar monopolistische taak gerust over het hele land kan uitbreiden? Wij veronderstellen dat de proef an ders is bedoeld. Niet het belang van de van de kant van Rijkswaterstaat, die zui nigheidshalve indertijd de verantwoorde lijkheid heeft durven nemen. Het is niet de gewoonte, dergelijke instanties te dag vaarden. Kan er trouwens van schuld worden gesproken? Men oordele daarover zelf: de toene ming van het verkeer is geen verrassing, zeker niet voor deskundigen van Water staat. Zij beschikken al jarenlang over schrikbarende prognoses, en over de aan wijzing dat zelfs die prognoses zullen worden overtroffen. Niettemin nemen zij het risico, dat nu door prof. De Quay wordt gehekeld. Ongelijkvloerse kruisingen zijn duur. Wat is één mensenleven waard? Dat kan zelfs Waterstaat niet uitrekenen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) MÜNCHEN. Sinds dinsdag onderhoudt de Bondsrepubliek diplo matieke betrekkingen met Roemenië Het was de sociaal-democratische mi nister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, die de desbetreffende ver dragen samen met zijn Roemeense ambtgenoot Manescoe in Bonn onder tekende. De eerste contacten tussen beide landen waren weliswaar door de re gering van oud-kanselier Erhard op genomen en het resultaat van deze initiatieven was dat wederzijds han delsvertegenwoordigingen in Bonn en Boekarest werden gevestigd. Het kabinet-Erhard had echter niet de moed ook de volgende en beslissende stap te doen. Deze verdienste komt geheel aan de huidige regering Kiesinger-Brandt. De grote coalitie van sociaal-democraten en christen-democraten durfde het aan de laatste restanten van de Hallstein-doctri ne op te ruimen, volgens welke de Bonds republiek geen diplomatieke betrekkingen kon onderhouden met een land, dat diplo matieke betrekkingen met de DDR had aangeknoopt of aanknoopte. De enige uit zondering op deze regeling was sinds meer dan elf jaar West-Duitslands diplo matieke banden met de Sovjet-Unie, een relatie van waaruit de Hallstein-doctrine juist was voortgekomen. Behalve in Moskou zullen voortaan ook in Boekarest twee Duitslanden diploma tiek vertegenwoordigd zijn. Het probleem is echter nog gecompliceerder door de status van West-Berlijn. De oostblok-sta- ten wensen West-Berlijn als een derde Duitsland te beschouwen, terwijl het wes telijk deel van de vroegere Duitse hoofd stad volgens de regering in Bonn tot de Bondsrepubliek behoort. Hoezeer men zowel in Bonn als in Boe karest op het aanknopen van normale di plomatieke relaties gesteld was, blijkt wel hieruit dat beide regeringen de kwes tie Berlijn niet tot een struikelblok heb ben gemaakt. Het communiqué van dins dag spreekt niet over Berlijn en hoewel het tegen de oostblok-principes indruist, genieten de Westberlijners in Roemenië voortaan volledige diplomatieke bescher ming, evenals zij zich voorheen ook konden bedienen van de faciliteiten van de West-, duitse handelsmissies in de Roemeense hoofdstad. EËN ANDERE gevaarlijke klip hebben de onderhandelaars eveneens weten te omzeilen. Hoewel formeel bij het aangaan van diplomatieke betrekkingen tussen Roemenië en de Bondsrepubliek (en dit geldt voor andere landen in het oostblok ten opzichte van dit land evenzeer) aller eerst een vredesverdrag had dienen te worden gesloten is „veiligheidshalve" over een dergelijk verdrag niet gespro ken. Wanneer deze procedure in de toekomst ook bij het aanknopen van betrekkingen bijvoorbeeld met Polen en Joegoslavië zou moeten worden gevolgd, zou dit ver strekkende consequenties hebben. Zo ver loren in Roemenië door het optreden van de Duitsers in de tweede wereldoorlog on geveer 400.000 joden het leven, terwijl tal loze niet-joodse slachtoffers eveneens ha ve en goed verloren om de concentratie kampen te ontkomen. In Polen werden door de Duitsers meer dan twee miljoen joden om het leven gebracht, in Joego slavië 55.000, in Hongarije bijna 200.000 Omdat de regering in Bonn zich als de exclusieve opvolgers van de vorige Duitse staat beschouwt (en als enige Duit se staat) zijn ze onvermijdelijk verplicht tot schadevergoeding, zoals ook bij 't aan knopen van diplomatieke betrekkingen met Nederland weliswaar op uiterst on bevredigende manier gebeurde. DE ROEMEENSE slachtoffers zullen tengevolge van de nu te volgen procedure hun eisen nog niet kunnen stellen, en het is de vraag of zij ooit nog op vergoeding kunnen rekenen. De wederkerige handel vormde bij de bespreking in Bonn een van de belangrijkste onderwerpen. Sinds vijf jaar exporteert de Bondsrepubliek aanzien lijk meer naar Roemenië, dan Roemenië naar de Bondsrepubliek. Het vorig jaar bedroeg de Duitse uitvoer naar Roemenië 493 miljoen DM. De Roemenen leverden slechts voor 295 miljoen DM aan de Bondsrepubliek. In de Bondsrepubliek wacht men met spanning af in hoeverre de regering erin zal slagen diplomatieke banden met an dere Oosteuropese landen aan te knopen. De Westduitse missie in Praag, die daar over de gecompliceerde Sudeten-Duitse kwestie onderhandelt, heeft ongetwijfeld nog veel moeilijkheden te overwinnen. Ook met Bulgarije staan onderhandelin gen op het programma en kortgeleden ver klaarden de Joegoslavische en Poolse mi nisters van Buitenlandse Zaken zich na mens hun regering bereid de betrek kingen met Bonn te normaliseren. In Oost-Berlijn wordt de stemming je gens de Bondsrepubliek inmiddels steeds onaangenamer. Het curieuze feit doet zich voor dat Ulbricht wellicht het liefst op zijn beurt de Hallstein doctrine zou willen hanteren, om alle partners in het commu nistische blok ervan te doen afzien, diplo matieke relaties met Bonn aan te gaan. Hierin wordt Ulbricht op het ogenblik door de Russische regering gesteund. NEW YORK (AFP) In New York heeft de 31-jarige mevrouw Hildarene Harris, woensdagavond het leven ge schonken aan een vijfling. Een van de kinderen kwam dood ter wereld. Vier, drie meisjes en een jongen, maken het goed. Het echtpaar had nog geen kinde- (Van onze correspondent) BRUSSEL „Bemoedigend" heeft mi nister-president Wilson woensdagavond de resultaten van het bezoek dat hij, samen met zijn minister van Buitenlandse Zaken Brown, aan de Belgische regering heeft gebracht, genoemd. Dat was eigenlijk de enige positieve kwalificatie welke hij heeft gebruikt. Op andere vragen heeft hij ont wijkend geantwoord. Dat ligt ook in de lijn van de opvatting die de Britse rege ring heeft over de reizen naar de hoofd steden van de zes landen. „Wij zijn", zo zei de premier, „voorstanders van een snel polsen van de Europese hoofdsteden. We vinden dat belangrijker dan het afdalen in details". Het was een verfrissend woord voor de Brusselse EEG-kringen. Maar de ervaring TOKIO (AP) China heeft woensdag verklaard dat een lid van de Franse am bassade in Peking en zijn vrouw „op roe keloze wijze" twee dagen geleden met hun auto Chinese demonstranten hebben aan gereden. Men heeft de Franse ambassa deur ontboden en verontschuldiging ge eist. Het persbureau Nieuw China meldde dat de ambassaderaad, Robert Richard, op een menigte Chinese betogers was inge reden, die proteseerden tegen ruw op treden van de Franse politie onlangs te gen Chinese studenten in Parijs. Een aantal betogers zou zijn aangereden. De demonstranten eisten woedend dat het echtpaar zou uitstappen en excuses zou aanbieden. Het incident wordt een ge val van „ernstige provocatie" genoemd. De zestig Chinese studenten die vorige week betrokken zijn geweest bij het in cident op het Rode Plein in Moskou, zijn in Peking als helden ingehaald. heeft geleerd dat men daar als regel de grote lijnen uit het oog verliest in de ein deloze zittingen van commissies van des kundigen. Wilson heeft ook nog gesteld dat de besprekingen zowel van politieke als van economische aard zijn geweest. In dat verband sprak hij nog even over „het progressieve afstand doen van de soe vereiniteit". Premier Wilson heeft over het verloop van de onderhandelingen niet veel gezegd. Wel liet hij, misschien niet geheel be wust, doorschemeren dat voor het toe treden van Groot-Brittannië tot de EEG nog belemmeringen bestaan. Hij zei let terlijk: „Wanneer wij de moeilijkheden te boven kunnen komen en wanneer Groot- Brittannië zal toetreden tot de EEG zullen wij, wanneer de ministerraad moet stem men bij meerderheid' ons altijd vol komen houden aan hetgeen dan wordt vastgelegd". Hij heeft dat met zoveel na druk gezegd dat men kan denken dat er toch wel twijfel is geuit over dat nakomen van de EEG-verplichtingen door de Brit ten. Over de eventuele supra -nationaliteit van sommige EEG-organen heeft hij een aardige vergelijking gemaakt: „Toen een eeuw geleden de Internationale Postunie werd opgericht, dachten sommige landen ook dat hun soevereiniteit werd aangetast. Toen is dat niet gebeurd en ik ben even min bevreesd dat het nu zal gebeuren, wanneer wij tot de EEG zouden toetre den." (Van onze correspondent) PARIJS. De algemene staking van het overheidspersoneel mag een succes worden genoemd. Het treinverkeer, vooral rond Parijs, lag nagenoeg stil. De bussen en de metro lieten eveneens op grote schaal verstek gaan. Op de vliegvelden was het uitermate rustig, omdat de meeste toestellen aan de grond moesten blijven. De elektriciteit was uitgevallen en brieven werden er in de Franse hoofdstad niet besteld. Woensdagmiddag hebben enige dui zenden stakers langs de traditionele route van de Bastille en de Place de la Concorde gedemonstreerd tegen de so ciale politiek van de regering. Daarbij hebben zich geen incidenten voorge daan. Ofschoon de ambtenaren per 1 maart een salarisverhoging van twee percent in het vooruitzicht is gesteld wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat premier Pompidou op dit moment al bereid zal zijn alle eisen van de vak verenigingen in overweging te nemen. Op de foto: een eenzame reiziger op een van de stations in Parijs, die tegen beter weten in zit te wachten op een trein. HONOLOELOE (AP) Een scheeps- botsing bij Honoloeloe tussen twee sche- „consument" moet worden beproefd, want I pen van de Amerikaanse marine die op dat belang is ook zonder proef duidelijk: oefening waren, kostte een opvarende het hoe sneller bestelling hoe liever. Men wil Jeven. Acht schepelingen werden gewond. x De torpedoboot jager McMorris kreeg een waarschijnlijk slechts nagaan, ot de dienst Uat aan bakboordzijde. De tanker Tom zeif geen lastige opeenhoping zal onder-1 Bigbee werd licht beschadigd. (Van onze correspondent) MADRID. De universiteitssteden Madrid en Barcelona hebben gisteren een rustige dag gehad. De universiteit van Madrid bleef gesloten en de stu denten van Barcelona hadden besloten voor 48 uur een studiestaking aan te gaan. Er werd geen enkel college ge geven. De rector magnificus van de universiteit van Barcelona heeft ge dreigd de studenten alle verloren studiedagen te laten inhalen tijdens de vakanties. Hiertegen hebben de hoogleraren ern stig geprotesteerd. Volgens hen moeten de studenten zelf weten wat zij doen, maar de hoogleraren zijn niet bereid hun vakantie op te offeren aan studentenon lusten. DE AGITATIE van de rebellerende Spaanse studenten had zich verplaatst naar de universiteit van Valencia. Daar was maandag al een congres begonnen van alle niet-erkende, vrije democrati sche studentenverenigingen van geheel Spanje. Bijna 1500 afgevaardigden van alle universiteitssteden waren naar Va lencia gekomen. Dit congres had tot doel een nationale federatie van de vrije stu dentenbonden op te richten. congres werden als eisen ge- Op dit steld: Volledige erkenning door de staat van de vrije democratische bonden. Onvoorwaardelijk zelfbestuur in deze bonden zonder inmenging van de staat of de academische overheid. Medezeggenschap in de hervorming van de ouderwetse Spaanse academische wereld. Democratische vernieuwing van het onderricht en van de verhoudingen tus sen hoogleraren en studenten. Aanvankelijk liet de rector magnificus van de universiteit van Valencia dit con gres met rust. Men vergaderde na de colleges in volmaakte orde in de juridi sche faculteit. Bij een poging om officiële erkemiing te krijgen, waarvoor een dele gatie van het congres naar de rector mag nificus was gegaan, werden de ongeveer twintig leden hiervan bij het verlaten van diens kantoor door de burgerwacht gearresteerd. Verwacht wordt dat deze gebeurtenis tot nieuwe spanningen aanleiding zal ge ven. De opstandige studenten in Madrid waren bereid om de resultaten van dit congres af te wachten en hun toekomstige acties daarop te rrichten. EEN SPAANS GERECHTSHOF heeft vijf arbeiders van de Standard Electrica fabriek in Madrid, waar het de laatste tijd onrustig is geweest, veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf a zes maan den wegens lidmaatschap van een Spaan se ondergrondse arbeidersbeweging. In de meeste bedrijven in Madrid waar werd gestaakt, is het werk weer hervat De arbeiders die bij de onlusten van de vorige week waren gearresteerd, zijn in middels weer vrijgelaten. Toch blijft de spanning in de Spaanse hoofdstad bestaan Grote aantallen militaire jeeps, vol ge wapende politiemannen bevinden zich in de stad. Iedereen spreekt over de gebeur tenissen van de laatste dagen. De oude ren met schrik en herinnering aan de ja ren van de burgeroorlog. Mateneus. Britse parlementsleden heb ben een plan ingediend om voortaan vijf uur eerder dan tot nu toe te vergade ren. Voor de eerste maal in vredestijd kwamen zij woensdag voor lunchtijd bijeen. Een jaar lang willen zij twee ochtendvergaderingen per week houden Satellieten. Een Europees consortium heeft woensdag contracten toegewezen gekregen voor de bouw van twee Eu ropese satellieten. Ze worden in 1970 en 1971 gelanceerd voor wetenschappelijke doeleinden. Wereldgeweten" Door Oost-Duitsland is woensdag „een beroep op het wereld geweten" gedaan om verdere versprei ding van het neo-nazisme in West-Duits- land te voorkomen. Het appèl was on dertekend door twintig vooraanstaande Oostduitse geleerden en literatoren. Zoete wraak. Ruim 1.5000 Argentijnse sui kerarbeiders hebben in Tucuman een suikerfabriek bezet en aangekondigd zich daarin te zullen verschansen totdat achterstallig loon is uitbetaald. In de af gelopen dagen zijn vier suikerfabrieken in Argentinië door arbeiders bezet. Belastingstrijd. De regering van Malta heeft het verbod op levering van belas tingvrije olie aan de Britse luchtmacht uitgebreid tot de Britse marine en het leger. De luchtmacht wilde dinsdag de extra heffing niet betalen. Alle vluch ten van het eiland werden gestaakt. De vliegtuigen bleven aan de grond. Kortsluiting. Enige honderden studenten van de universiteit van Maryland in de VS ontvingen onlangs de mededeling dat zij van de universiteit waren verwijderd wegens hun slechte resultaten in exa mens. Het vonnis is ongedaan gemaakt. Men ontdekte dat de slechte cijfers door kortsluiting in een computer waren ver oorzaakt. Vergane schepen. In 1966 zijn 159 schepen met een totale tonnage van 836.659 ton, vergaan. Dit is 145.000 ton meer dan het vorige record, van 1965. De tonnage die verloren ging ten gevolge van botsingen was met 102.993 drie maal zo hoog als ooit tevoren Veertien schepen (61.207 ton) vergingen bij stormweer. 38 sche pen (247.147 ton) vielen ten prooi aan branden en ontploffingen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3