Bouwwerken aan Lange Nieuwstraat en IJmuidens Marktplein vorderen Verenigingsnieuws uit de IJmond Dak op nieuw troephuis van „De IJmond trekker s Korte raadsvergadering Velsen Grootscheepse oefening hulpverlening in Velsen Collages van P. Hermanides in „Felison" tfritafl i w 'm- TE' Vader liet zoons buit van inbraak terugbrengen Samenkomst voor oud-leerlingen van Pieter Vermeulenschool Afscheid bij het Plantsoenbedrijf in Velsen Ongeval in vishal Nieuwe bazuinen voor nieuwe leden van drumband „Voorwaarts" Onder invloed van drank dwars door IJmuiden Man kreeg hart verlamming op zuiger „Biesbos" Tegenslag sloeg padvinders niet uit het veld Zonder rijbewijs in auto van 100,- Zaterdag 4 februari DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 5 LP*' 'p 1 tmmmmhjS. Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Hein Steehouwer W." S;% v •VV. V -- W% -. aw i Tijdens afwezigheid van de bewoners twee gezinnen is woensdagmiddag om streeks vier uur ingebroken in een pand aan de Koningin Wilhelminakade te IJ- muiden. Via enkele afdaken kwamen de inbrekers op de achterplaats en met be hulp van een ladder klommen zij over enige balkons. Zo bereikten zij de achter deur van de tweede verdieping, sloegen een ruit in en doorzochten het huis van de kelder tot de zolder. Een afgesloten binnendeur werd open gebroken door een glasruit te vernielen. Vermist werden een bedrag van ongeveer vijftig gulden en twee transistorradio's. Een van de be woonsters was uitstedig. Er kon dus niet nauwkeurig worden vastgesteld wat werd vermist, 's Avonds omstreeks 8 uur meld de een vader dat zijn twee zoons zich schuldig hadden gemaakt aan deze in braak. Hij had de jongens inmiddels al les laten terugbrengen. Niettemin zullen de knapen door de po litie nog nader aan de tand worden ge voeld. DONDERDAAG 2 FEBRUARI Röntgenologisch borstonderzoek: De auto, waarin het onderzoek plaats heeft is opgesteld Zinneveltlaan/Rusburglaan van 18 tot 20.15 uur. Gem. bibliotheek en R.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19-21.15 VRIJDAG 3 FEBRUARI Röntgenologisch borstonderzoek: De auto, waarin het onderzoek plaats heeft is opgesteld Zinneveltlaan/Rusburglaan van 13.30 tot 16.30 uur. Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: Toneelvoorstelling „Hoogheid, uw kameel sta&t voor", door Advendo. Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-Nrd., gebouw „Spaarn- berg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur: r-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19- 21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert straat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 2 FEBRUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: schilderen o.l.v. Tony Gerlach, Ken nemerstaten. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 19.30 u.: Pottenbakken. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 20.15- 21.30 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 16.30 u.: koperwerk (jeugd) o.l.v. Annie Bruggert, Kennemerstaten. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: koperwerk (volwassenen) o.l.v. Annie Bruggert, Kennemerstaten. Hervormd Ver. gebouw. Schans, 20 uur Bondscursus (les 7) voor Beverwijkse Amateurfotografenvereniging. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70: 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61: 10-13, 15 18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke bibliotheek-filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4: 19-21 u.; Oos- terwijk, Amstelstraat 44: 19-21 u. en Mee' restein, Parmentierstraat 2: 15-17 en 19-21 DONDERDAG 2 FEBRUARI Gemeentehuis, 19.30 uur: raadsverga dering. Morgensterkerk, 20.00 uur: carnavals avond personeelsver. St. Jozef Ziekenhuis, Wit-Gele Kruisgebouw, EHBO-cursus St. Christoforus. De nieuwbouw aan de Lange Nieuw straat en op het Marktplein in IJmuiden vordert uitstekend: de bouwers van het grote kantorengebouw en van het nieuwe winkelcentrum hebben dankbaar geprofi teerd van de gunstige weersomstandighe den en moderne toepassingen bij de bouw, zodat men op het bouwschema iets voor uit is. Een jaar geleden werd begonnen met het kantorengebouw en nu is men reeds bezig met het storten van de eerste ver diepingsvloer bezig. Het terrein aan de achterzijde is opgevuld en geëgaliseerd. Zodoende is men vol vertrouwen, dat het streven om op 1 april 1969 het geheel bouwklaar te hebben gerealiseerd zal wor den. Inmiddels zijn op de blauwdrukken voor het front enkele veranderingen aan gebracht. In juli van dit jaar hoopt men gereed te zijn met de bouw van het winkelcen trum. Ook hier heeft men besloten enke le veranderingen in het oorspronkelijke plan aan te brengen. Verbeteringen die de bewoners van het Velserduinplein zullen toejuichen. Zij zullen namelijk niet tegen over naakte muren en pakhuisdeuren ko men: er komen aan de achterzijde van het winkelcentrum brede etalages en hierdoor zal dan ook IJmuidens stadsschoon geen geweld worden aangedaan. Zoals men weet, zal in het nieuwe kanto rengebouw onder andere het hoofdpost kantoor en Scheveningen Radio worden ondergebracht. In verband met het honderdjarig be staan van de Pieter Vermeulenschool in IJmuiden zal op donderdag 6 april een reünie voor oud-leerlingen worden gehou den. Secretaris van een in het leven geroepen reünie-commissie is de heer J. Stiksma; oud-leerlingen die aan de samenkomst willen deelnemen kunnen zich bij hem opgeven: Grote Beerstraat 25, IJmuiden, telefoon 02550-8598. De heer U. Kloosterman heeft de dienst van het Plantsoenbedrijf der gemeente Velsen, waar hij sinds 1945 werkzaam was, wegens ziekte enige jaren vóór hij met pensioen zou gaan, verlaten. De heer Kloosterman was bij het Plant soenbedrijf in het bijzonder belast met toezichtwerkzaamheden op de kinderboer derij in het park Velserbeek. Als pluim graaf verzorgde hij met grote toewijding de levende have, zowel van de kinder boerderij, van de volière als van het her tenkamp in Velserbeek. De heer Kloos terman, die een enthousiast en kundig amateurfokker is van kippen en duiven, verkeerde in de gelukkige omstandigheid, dat zijn dagelijks werk tevens zijn grote liefhebberij was. Erkentelijkheid voor zijn verdiensten voor de gemeente Velsen werd vertolkt door wethouder J. G. Kolkman en door de directeur van het Plantsoenbedrijf, de heer J. H. van der Burg, die hem in zijn woning opzochten. De tot uiting gebrach te waardering werd daarbij onderstreept door het aanbieden van enige geschen ken, die de heer Kloosterman aan zijn liefhebberij ten goede kan laten komen. Ook een delegatie van het personeel van het Plantsoenbedrijf kwam op bezoek en bood een afscheidsgeschenk aan. Het kantorengebouw in IJmuiden in opbouw: de achterzijde van het ge bouw en het opgevulde achter terrein. In de vishal B, pakhuis 8, in IJmuiden is woensdagmiddag een 50-jarige chauf feur uit IJmuiden-West uitgegleden. Hij viel op zijn achterhoofd. De ongevallen- dienst bracht hem met vermoedelijk een hersenschudding naar zijn woning. De drumband „Voorwaarts" te IJmui den heeft een aantal nieuwe bazuinen aangekocht en deze aanwinst betekent, dat het bazuinkorps nu kan worden uit gebreid. Meisjes en jongens van 13 jaar af zijn hartelijk welkom. Het is niet noodzakelijk dat de adspirant leden reeds kunnen bla zen; zij zullen worden opgeleid door des kundigen en zullen dan in het voorjaar reeds mee kunnen blazen. Wie er voor voelt, die kan zich iedere vrijdagavond opgeven, en wel: om acht uur in het oe fenlokaal, in de Gemeentelijke Wasserij, aan de Snelliusstraat te IJmuiden, De bemanning van een surveillance au to van de Velsense politie zag woensdag middag tegen zes uur een auto zonder lichten hevig slingerend over de Lange Nieuwstraat in IJmuiden rijden. Op de Kon. Wilhelminakade kon men de auto tot stoppen dwingen. De bestuurder, een 26- jarige schipper uit IJmuiden Oost, bleek onder invloed van sterke drank te verke ren. Hij is naar het hoofdbureau gebracht. Er wacht hem een reeks processen-ver- baal wegens het onder invloed en zonder licht rijden, het geen richting aangeven, enzovoort. Gisteravond omstreeks half elf werd op de zandzuiger „Biesbos", die in het Noord- buitentoeleidingskanaal in IJmuiden aan het zandzuigen is, de 46-jarige dekknecht W. van Steenis uit Sliedrecht vermist. Enige minuten daarvoor had men hem nog gezien op het constructiedek. De machinist ging op onderzoek uit en vond de heer heer Van Steenis op de plan kenvloer van het dek. De Ongevallen- dienst werd gewaarschuwd, die zich per sleepboot naar de zandzuiger begaf. In middels werd mond-op-mond beademing toegepast. De man bleek echter al overle den te zijn, waarschijnlijk tengevolge van een hartverlamming. In het bos aan de Herenduinweg te IJ muiden is dezer dagen het dak op het nieuwe welpenhuis van de padvinders- groep „De IJ mondtrekkers" gereed geko men. Dat feit is niet, zoals in de bouwwereld gebruikelijk is, gevierd, maar het mag de groep wel reden geven tot grote voldoe ning. Want het is deze groep de laatste tijd niet voor de wind gegaan. De groep was jarenlang gehuisvest in een pand aan de Houtmankade. Maar op een met zorg tegemoetgeziene dag kreeg men bericht van het gemeentebe stuur, dat men dit pand moest ontruimen. Het is inmiddels gesloopt. Men kwam letterlijk op straat te staan. Maar de gemeente Velsen stelde ter com pensatie een voor het doel ideaal stuk bosgrond aan de Herenduinweg beschik baar. De verkenners waren daar al aan het bouwen, toen de welpen het pand aan de Houtmankade moesten verlaten. Daarom besloot men het troepenhuis van de verkenners maar even te laten wachten om eerst de welpen onderdak te helpen. Sinds vorig jaar januari is een groepje mannen, vaders en oudere jongens in het bos aan het werk. Heel wat kubieke me ters grond zijn verzet in het heuvelachti ge terrein. Er kwam een fraaie „kamp- vuurkuil" tot stand, waar de jongens omheen kunnen zitten op een kleine ron de tribune. Hoogovens stelde een aan zienlijke hoeveelheid walshout beschik baar, waarmee „De IJmondtrekkers" een grote dienst is bewezen. Een gedeelte van het terrein werd ge ëgaliseerd voor de aanleg van twee kleine Men zou woensdagavond bijna geneigd zijn geweest te veronderstellen, dat de leden van de Velsense gemeenteraad hun krachten enigszins wensten te sparen voor de komende behandeling van de begroting eerste ver gadering maandagmiddag 20 februari want de agenda voor woensdag was in nauwelijks een uur geheel behandeld. Deze vergadering werd in gezet met de beëdiging en officiële installatie van de heer Jac. Zuurbier, die zoals bekend, de naar Heemstede vertrokken mr. G. J. van Roozendaal voor de K.V.P.-fractie zal vervangen. De heer Zuurbier is hiermee een der jongste raadsleden van Nederland geworden. De voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann, wenste vervolgens namens het college en de raad het echtpaar Hoek van harte geluk met de geboorte van hun zoon Jan, waarop de heer C. Hoek, mede namens zijn echtgenote, alle leden van raad en college bedankte voor de vele goede wensen, geschenken en blijken van belangstelling, op en naast de wieg betoond. Een en ander later bij de koffie gevolgd door de traditionele Nederlandse tractatie: beschuit met muisjes. Na deze inzet mocht wethouder D e Boer nog enige vragen beantwoorden van drs. Van Geffen (K.V.P.) op ad- ministratief-technisch terrein over de uit gaven voor het onderwijs, waarna me vrouw Schaar Sanders (P .v.d.A.) haar voldoening onder woorden bracht over het intrekken van de verordening tot regeling der schoolgrenzen in Sant poort. Zij hoopte alleen nog dat aan de nieuwe bepalingen een ruime bekendheid zal worden gegeven. Ook mevrouw VanHeel-Montijn (V.V.D.) sprak haar tevredenheid over deze beslissing van het college uit, om dat de verordening toch een vrije school keuze in de weg heeft gestaan. Spreek ster had dan ook liever gezien dat men eerder tot dit inzicht was gekomen. Ten slotte drong mevrouw Van Heel nog aan op een objectieve en soepele toepassing. Nadat drs Van Geffen eveneens zijn instemming met het intrekken der verordening had betuigd, vestigde wethou der De Boer er de aandacht op, dat Op de Amsterdamseweg in de gemeen te Velsen kwam woensdagavond om half zeven een auto op de rijbaan tot stil stand. De startmotor bleek defect te zijn, maar de politie vond nog veel meer tech nische gebreken en oordeelde het niet verantwoord dit voertuig verder aan het verkeer te laten deelnemn. De bestuur der, een achttienjarige bloemenkoopman uit Haarlem, bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hij had de auto een dag eerder voor honderd gulden ge kocht. De auto is naar het hoofdbureau van politie, gesleept en zal met toestem ming van de eigenaar worden gesloopt. Zaterdagmorgen 4 februari zal er in Velsen een groots opgezette paraatheids oefening worden gehouden, waarbij be trokken zijn een of meer militaire onder delen, personeel van politie, brandweer, rijks- en gemeentelijke hulpverlenings diensten, rijkswaterstaat, kustwacht, als mede onder andere de KNZHRM, Wijs muller. Doel van de oefening is het vaststellen van de paraatheid, het beproeven van de alarmering en de beoefening van de on derlinge samenwerking in een rampge bied. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan de verbindingen, telefoon, mobilifoon, enzovoort. De aanval op de militaire troe pen zal symbolisch geschieden met behulp van enig ongevaarlijk knal- en rookwerk en door het stichten van ongevaarlijke branden. In de Visserijschool wordt een comman dopost van de transportcolonne van het Rode Kruis ingericht en een verbin- dingspost van de politie. Verzamelplaats van de gewonden zal het gebouw „Slingermuur" zijn aan het einde van de Herenduinweg. De oefening is om ongeveer 1 uur 's middags afgelopen. de vrijheid bij de schoolkeuze door het college steeds zal worden bevorderd, ech ter alleen binnen de objectieve normen en wanneer het onderwijs hier geen scha de van ondervindt. Overigens stelde de wethouder gaarne via de scholen en de pers een goede informatie in het vooruit zicht. Aan het eind van deze korte vergade ring kwam de heer Hoek (P.S.P.) nog even terug op het antwoord van het colle ge op de schriftelijke vragen van zijn fractiegenoot Jollie over de bestrijding van de gladheid. Hierop werd door wet houder Kolkman een uitvoerige toe lichting verstrekt, waarbij deze verzeker de dat de genomen maatregelen precies dezelfde zijn als die, welke in vorige ja ren werden getroffen. Spreker wilde hier gaarne een woord van waardering aan toevoegen aan het adres van het perso neel van deze dienst, dat bij nacht en on tij steeds paraat en bereid blijkt erop uit te trekken om de veiligheid van het ver keer te verzekeren. Wat de recente gladheid betreft voeg de de wethouder hieraan toe dat hem bij informatie bij politie en ongevallendienst is gebleken, dat het aantal aanrijdingen geringer is geweest dan andere jaren, waarmee spreker voldoende bewezen acht te dat er geen reden tot klachten is ge weest. Wel was hij van mening dat de burgerij een grotere bijdrage tot de be strijding van de gladheid zou kunnen le veren, door bij sneeuwval een deel van de straat voor haar woning schoon te houden. In „Felison" te IJmuiden wordt tot en met 16 februari a.s. een tentoonstelling van collages, aquarellen en tekeningen van P. Hermanides gehouden. De collages lij ken mij daarbij het meest typerend voor zijn werk. Hij gebruikt die techniek anders dan anderen. Bij de meeste schilders ziet men dat een totaalbeeld wordt opgebouwd uit beelden en teksten, die uit geïllustreer de bladen of uit ander drukwerk zijn ge knipt. Zulke in een nieuw verband ge brachte fragmenten, eventueel aangevuld met waterverf, gedeelten van etsen of an der grafisch werk, kunnen dan soms beel den met een merkwaardige spanning op roepen. Hermanides echter scheurt ge kleurd papier aan snippers, waarbij de beeldende elementen bijna geheel weg vallen en plakt die snippers tot figuren bijeen, ongeveer zoals men een mozaïek zou samenstellen. Die figuren hebben een sterk primitieve inslag. Soms komen ze al leen op een blad voor, soms ook paarsge wijs, vaak tegen een vlakke achtergrond maar ook wel in een landschap. Hoewel hij ongetwijfeld spanningen in dit type werk weet te leggen door het nogal „bar baarse" karakter, ontbreekt wat ik „de grote adem" zou willen noemen, de dwin gende noodzaak. Er is een tweespalt tus sen de aard van het werk, dat heftig wil schijnen en het fröbelachtige karakter van de techniek. In non-figuratieve collages, waar vaak ook meer van de oorspronkelijke samen stellende delen is bewaard gebleven en die zijn verrijkt met waterverf, overtuigt hij sterker. Daarin uit hij een romantisch le vensgevoel, dat eerder aanspreekt. Zijn tekenwerk in zwarte inkt gaat van non-figuratief, in een vlekkentechniek, tot aan absurde voorstellingen, die herinne ren aan zijn plaksels. Het meest eigen komt hij mij voor in een serie aquarellen met „geteisterde" fi guren, vlak geschilderd tegen mathema tisch opgezette achtergronden als interi eurs of landschappen. Daarin lijkt hij mij het meest origineel. verharde sportbaantjes voor kogelstoten, hink-stap-sprong en dergelijke. Oude trot toirbanden en -tegels verleenden goede diensten. Er werd een mooie toegangs poort van hout gemaakt en ondertussen bouwde men aan het nieuwe troephuis met hulp en medewerking van deskundi gen. In de laatste weken van 1966 regen, wind en kou deerden het enthousiaste groepje harde werkers niet kwamen de spanten op het dak. Alle geld was inmiddels opgeraakt en daarom organiseerde men voor oudejaars avond een saucijzebroodjesactie, waarbij alle welpen en verkenners ruim hon derd jongens werden ingeschakeld. Dat zou een aardig bedragje kunnen op leveren, waarmee de groep in het nieuwe jaar verder kon bouwen. Maar toen kwamen de tegenslagen. Op de verkoopdagen van de saucijzebroodjes was het dermate slecht weer, dat men de jonge jongens onmogelijk lang de straat op kon sturen. De opbrengst viel dus te gen, al verkochten de jongens nog 1350 broodjes. Tijdens een jaarwisselingsbij eenkomst deden enkele ouders echter nog een extra duit in het zakje en men kon weer plannen maken. Helaas, in de oude jaarsnacht hebben lieden het is moei lijk in dit verband in nette termen te blijven schrijven het blijkbaar „leuk" gevonden om veel van wat met zoveel in spanning en enthousiasme tot stand was gebracht, te vernielen. De dakspanten zijn kapot gemaakt, de toegangspoort werd gesloopt en voorts werd op het gehe le terrein een ravage aangericht. Er was moed voor nodig om weer te be ginnen. En waar haalde men het geld van daan? Naar aanleiding van de krantebe^cfy- ten over de vernielingen kwamen er én kele zeer gewaardeerde giften en toezeg gingen binnen. Die vormden een belang rijke stimulans. In weer en wind is er de laatste weken weer gewerkt. Het dak op het troephuis is nu klaar en op het ter rein is veel van wat vernield werd her steld. In de komende weken zal er niet minder hard worden gewerkt om alles klaar te krijgen voor het nieuwe seizoen. Dan zullen tientallen jongens dit prachtige stukje bos in bezit nemen en zich hier uit kunnen leven in een omgeving die tot hun verbeelding spreekt. Zij zullen hier vrien den vinden en maken in die typische sfeer die eigen is aan de padvindersbeweging in heel de wereld. Bij slecht weer kun nen zij in het troephuis terecht en bij mooi weer is de kampvuurkuil met de tribune het centrale punt. Voor het zover is moet de leiding ech ter nog vele problemen oplossen. In de eerste plaats financiële. Daarnaast is het aantal leiders en leidsters altijd een punt van zorg. Men moet op het ogenblik weer nieuwe krachten aantrekken, omdat enke le jonge mensen die hier belangrijk werk verrichten, zich nu moeten terugtrekken, onder meer wegens studie en huwelijk. Wie zullen hen kunnen en willen vervan gen? Wat de financiële perikelen betreft ho pen „De IJmondtrekkers" deze zomer nog enige inkomsten te verwerven door hun ac commodatie ook ter beschikking van andere jeugdverenigingen en naburige padvin- dersgroepen te stellen op bepaalde dagen en uren. Zij kunnen hier beschikken over een afgesloten stuk bosterrein met een clubhuis en een kleine tribune. De accom modatie is zeer geschikt voor een „bui- tengebeuren", bij voorbeeld een picknick ochtend, of voor een gesprek in de open lucht in combinatie met de ontspannings mogelijkheden die hier legio zijn. „De IJmondtrekkers" zetten ondanks al le tegenslagen door. Maar het doel is alle moeite waard. Op deze tribune zullen de welpen en verkenners straks rondom het kampvuur luisteren naar spookverhalen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5